Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Gotikinė subkultūra

Gotikinė subkultūra

Aštuntojo ir devintojo dešimtmečio sandūroje pradėta kalbėti apie naujo muzikinio stiliaus užuomazgas , kuriam vėliau buvo sugalvotas pavadinimas – “gotika”, tuo išvedant paraleles su literatūros ir architektūros stiliumi. Dar po dešimties metų kultūros tyrinėtojai jau turėjo pripažinti, kad visuomenėje atsirado visiškai nauja gotikinė subkultūra, apimanti ne tik muziką, bet ir filosofiją, gyvenimo būdą, įvaizdį. Susiskaidžiusi į daugybę porūšių, skirtingų muzikinių ar įvaizdžio išraiškos formų, gotikinė subkultūra tapo kultūriniu reiškiniu, apie kurį Vakaruose jau yra parašyta daugybė knygų ir net mokslinių disertacijų.

Beveik kiekvienoje Vakarų valstybėje (o ypač Vokietijoje ir Anglijoje) egzistuoja daugybė klubų, kuriuose vyksta gotikinės muzikos renginiai, didžiuliai festivaliai (kaip Leipcigo “Wave Gotik Treffen” festivalis Vokietijoje, kurio metu visas miestas tampa gotų sambūriu), kuriami gotikiniai tinklapiai ir leidžiami žurnalai.

Lietuvoje gotikinė kultūra, kuri Vakaruose jau įamžinta ir filmuose bei knygose, vis dar yra pogrindyje. “Kunigunda Lunar Fest” – pirmasis gotikinės kultūros festivalis ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse, kuris turėtų supažindinti su šia labai įdomia ir specifiška subkultūra.

Gotikinė muzika

Nors gotikinė muzika dabar yra tik viena iš gotų subkultūros dalių, tačiau būtent nuo jos ir prasidėjo gotikinis judėjimas.

Gotikinės muzikos ištakomis yra laikomas aštuntojo dešimtmečio pabaigoje atsiradęs post-punk judėjimas. Gana greitai po šio muzikinio ir ideologinio stiliaus atsiradimo Didžiojoje Britanijoje susiformavo ir atskira pakraipa, kuri vėliau buvo pavadinta dark punk. Šios stiliaus grupės (“Bauhaus”, “Siouxsie & the Banshees”, “Joy Division”) pankrokui suteikė kur kas niūresnį skambesį, o pankišką nihilizmą pakeitė dekadansiškomis nuotaikomis. Ankstyvieji gotai perėmė kai kuriuos pankų įvaizdžio elementus, tačiau pritaikė juos savaip –pavyzdžiui, skiauteres jie dažė juodai, o vietoje apdriskusių, suplyšusių pankų drabužių gotai ėmė rengtis juodai, tuo pabrėždami niūrų ir pesimistinį požiūrį į aplinkinį pasaulį.

Istorine gotikinės muzikos pradžia laikomi 1979 metai, kai grupė “Bauhaus” įrašė dainą „Bela Lugosi‘s Dead“. Ši daina buvo parašyta kaip pokštas ir buvo skirta Bela Lugosi, kultiniam aktoriui, kuris 1931 metais atliko Drakulos vaidmenį. Po to, kai daina kaip garso takelis pasirodė filme „The Hunger“ apie šiuolaikinius vampyrus, šis kūrinys tapo besikuriančios gotų subkultūros simboliu.

Beje, tų laikų grupės savęs gotais nevadino, pats terminas atsirado, kai ėmė formuotis bendra subkultūra. Ginčijamasi ir dėl to, kas buvo šio termino pradininkai – manoma, kad pirmą kartą jį pavartojo grupės „The Cult“ muzikantai.

Pirmosios gotikinės grupės netrukus tapo daugelio žurnalistų straipsnių objektu. Grupės “The Cure”, “Bauhaus” netrukus tapo pasaulinėmis žvaigždėmis, o 1985 metų grupės “The Sisters of Mercy” albumas „First And Last And Always“ iki šiol yra laikomas vienu iš labiausiai pavykusiu gotikinio roko pavyzdžiu.

Nuo devintojo dešimtmečio vidurio pakilo antroji gotikinės kultūros banga – grupės “London After Midnight”, “Rosetta Stone”, “Mephisto Waltz” kūrė gotikinį roką, tuo pačiu metu atsirado ir daugybė menininkų, kurie gotikinės subkultūros idėjas mėgino perkelti į kitas meno rūšis – taip išgarsėjo dailininkas HRGiger ar rašytoja Anne Rice. Būtent nuo devintojo dešimtmečio vidurio iki dešimtojo pradžios susiformavo visas gotikinės kultūros pagrindas. Vėliau gotikinė muzikinė kultūra, anksčiau buvusi gana vientisa, ėmė smarkiai skaidytis į įvairius stilius, kol galiausiai kultūrologai netgi ėmė teigti, jog dabar reikėtų jau kalbėti ne apie gotikinę kultūrą, o apie „tamsiąją sceną“, nes pats terminas „gotika“ jau tampa per siauras.

Dabar gotika apima itin platų spektrą muzikinių stilių – tai ir tradicinis gotikinis rokas, ir gotikinis metalas, ir neofolk, ir industrial, ir tamsi šokių muzika, ir electro-pop, ir ethereal - subkultūrai dažniausiai priskiriama visa muzika, kuri savyje turi tamsų, mistišką užtaisą. Kai kas gotikinei subkultūrai priskiria net tokius atlikėjus kaip Marilyn Manson, o Nickas Cave’as ar Depeche Mode gotų tarpe taip pat yra didžiai gerbiami atlikėjai.

Nors gotikinė muzikinė kultūra dabar išsiskaidžiusi kaip niekada smarkiai, susidomėjimas ja yra itin išaugęs. Tai liudija keliasdešimt tūkstančių gotų, kiekvienais metais susirenkančių į „Wave Gotik Treffen“, “Meraluna” festivalius ar 8000 gotikinių nuorodų „Dark Side of the Net“ interneto portale.

Gotikinė pasaulėžiūra

Nors apibrėžti visų gotų pasaulėžiūrą pagal vieną standartą yra neįmanoma, tačiau galima teigti, kad visiems gotams yra bendras liūdnas, “tamsus” pasaulio supratimas. Pasaulis suprantamas kaip nepasiduodantis mūsų suvokimui, veikiantis pagal magiškus dėsnius, mirtis dažnai yra išaukštinama ir estetizuojama.

“Tamsus” pasaulio suvokimas paliečia ir elgesį. Gotai dažnai skendi depresijoje, melancholijoje. Jie atsisako stereotipų, nepripažįsta priimtų visuomenės elgesio normų. Gotai jautriau ir išraiškingiau suvokia grožį. Daug gotų taip pat idealizuoja dekadanso filosofiją, o “romantiškoji gotų pakraipa” idealų ieško Renesanso, Baroko ar Viduramžių kultūroje ir estetikoje.

Gotams taip pat yra būdingas polinkis į saviraišką – gotų tarpe nepripažįstamas pasyvus konsumeristinis vartojimas. Todėl daugelis gotų užsiima kūryba – poezija, muzika, daile ar savo įvaizdžiu.

Tačiau visi šie gotų pasaulėžiūros bruožai, susiformavę dar nuo aštuntojo dešimtmečio pradžios, pastaruoju metu, plečiantis ir pačiai gotikinei scenai, keičiasi. Pavyzdžiui, neofolk pasaulėvaizdis artimas pagoniškosioms tradicijoms, o industrial gerbėjai labiau linksta į kibernetinį pasaulio suvokimą, virtualios realybės kultūrą.

Gotų apranga

Lengviausia gotus atpažinti pagal jų įvaizdį, kuris yra viena iš pagrindinių gotikinės subkultūros dalių. Kas yra gotikinis įvaizdis, galima lengvai suprasti nuvažiavus į bet kurį Vakarų gotikos festivalį. Vaizdas juose dažniausiai kiek primena savotišką makabrišką festivalį – beveik visi gotai būna apsirengę juodais drabužiais, daugelis iš jų ryškiai ir efektingai nsuigrimavę. Beveik visi gotai plaukus dažosi juoda spalva.

“Istoriniai” korsetai, Viduramžių, Baroko stiliaus drabužiai, juodi apsiaustai, odiniai lietpalčiai, fetišistinio stiliaus odiniai drabužiai, vėduoklės, - visa tai tik maža gotikinio įvaizdžio dalis. Gotikinių drabužių įprastinėse parduotuvėse rasti beveik neįmanoma, tačiau tam yra skirta tūkstančiai interneto puslapių, o Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje net yra didžiulės specializuotos firmos, kurios siuva drabužius specialiai gotams. Žymiausios iš jų – “Tiger”, “Black Rose”.

Beje, gotai su pasididžiavimu sako, kad būtent jie šiuolaikinėje visuomenėje išpopuliarino ir pavertė estetikos dalimi auskarų vėrimąsi į įvairias kūno vietas (body piercing). Teigiama, kad ankstyvieji gotai daug laiko leido sadomazochsitiniuose klubuose, iš ten į visuomenę su gotų pagalba ir atkeliavo auskarų vėrimasis, kurį dabar renkasi daug jaunuolių, net nežinodami, kad tai – gotų subkultūros dalis.

Gotų “rūšys”

Gotikinė kultūra per pastaruosius dešimtmečius taip išsiplėtė, kad jau sunkiai įmanoma kalbėti apie bendrą gotikinę kultūrą – įvairūs gotai skiriasi savo įvaizdžiu, klausoma muzika, ideologija ir festivaliais, kuriuose lankosi. Dažniausiai pasitaiko gotų skirstymas į įvairius porūšius pagal jų įvaizdį. Galima būtų išskirti bent keletą jų rūšių:

1. Antiquity Goth, Renaissance Goth ar Romantic Goth. Šie gotai ypatingą dėmesį skiria savo aprangai, pasirinkdami kažkokią konkrečią istorinę epochą. Daugelis tokių gotų labai saikingai naudoja grimą, plaukus dažniausiai šukuoja pagal Viktorijos laikų stilių, dėvi daug sidabrinių papuošalų.

2. Androgyn Goth. Tai – greičiau ne įvaizdžio, o estetikos rūšis, „belytiškumas“. Šiai gotų kategorijai priklausantys žmonės stengiasi ištrinti ribą tarp lyčių – pagal apsirengimą ir šukuoseną dažnai labai sunku suprasti, kas tai – mergina ar vaikinas. Šiems gotams nesvetimas fetišizmas, naudojama itin daug ir itin efektingo grimo, kad būtų „užmaskuota“ lytis.

3. Corporate Slave Goth. Gotai, kuriems dėl darbo kasdieniniame gyvenime tenka iki minimumo sumažinti savo gotikinį įvaizdį – dirbdami didžiulėse korporacijose „korporacijų vergai gotai“ savo priklausomybę tamsiajai kultūrai išreiškia tik dėvėdami juodus kostiumus, o merginos – juodai nusidažydamos nagus. Tiesą sakant, tokius gotus kartais labai sunku atskirti nuo „paprastų“ žmonių.

4. Cyber Goth. Savotiškas fetišistinių gotų ir kibernetinės elektronikos estetikos mišinys. Odiniai, latekso fetišistiniai drabužiai dėvimi kartu su „techno dizaino“ drabužiais. Tiek vaikinai, tiek merginos dažniausiai pasirenka trumpą šukuoseną su išskustais pakaušiais ir kiek primena EBM estetiką.

5. Glitter Goth, Fairy Goth. Tai – merginų gočių stilius, gana smarkiai besiskiriantis nuo visų kitų gotų, nes, skirtingai nei daugelis kitų šios subkultūros atstovų, jos stengiasi rengtis ne juodais, o įvairiaspalviais drabužiais (dažniausiai žaliais, mėlynais, rožiniais), toks mišinys kartais atrodo netgi „kičinis“. Prie tokios aprangos dažnai pritaikomi fetišistiniai batai.

6. Gypsy Goth, Hippie Goth. Tokį stilių dažniausiai renkasi pagoniškos pasaulėjautos gotai, taip pat kiek vyresni gotai. Paprastai jie renkasi ne juodus drabužius, kur kas labiau nei kiti gotai vertina individualų drabužių stilių. Beveik jokio grimo, tačiau būtina įvaizdžio dalis – amuletai.

7. Fetish Goth.Minimalus kiekis drabužių,jie odinai.

8. Jeans‘n‘T-shirt Goth. Gotai, kurie visiškai nesirūpina savo išvaizda – rengiasi džinsais ir marškinėliais. Tačiau bent jau gotikiniuose festivaliuose tokių yra mažuma.

9. Punk Goth, Post-Punk, Dark Punks. Gotai, kurie iki šiol jaučia nostalgiją pankų laikams – jie vis dar nešioja skiauteres, tačiau yra kur kas stilingesni už pankus, jiems svetimas „purvinas“ įvaizdis. Mėgsta ankstyvąsias gotikines grupes.

10. Western Goth. Bene geriausiai tokį stilių išpopuliarino grupė “Fields of the Nephilim”, nors gotų kultūros tyrinėtojai iki šiol negali pasakyti, kas yra bendra tarp kaubojų ir gotų. Šios pakraipos gotai renkasi visą tą įvaizdį, kurį matome „vesternuose“.

11. Tribal Goth. Gotai, prijaučiantys modern primitives estetikai – šamaniniai amuletai, body piercing, daug metalinių papuošalų, dažniausiai dažyti plaukai. Makiažas - dažniausiai grubus.

12. Vampyre Goth. Gotai, kurie įkvėpimo semiasi filmuose apie vampyrus. Blyškus veido grimas yra privalomas, kaip ir ilgi, dažniausiai juodi plaukai. Dominuojančios spalvos - juoda ir raudona. Merginos dažnai rengiasi korsetais, Viduramžių darbužiais, vaikinai – apsiaustais.

Gotai ir filmai

Gotikiniai filmai buvo vienas iš pagrindinių gotikinės subkultūros formavimo elementų. Kai kuriuose iš garsių filmų („Beetlejuice“, „Edward Scissorhands“, „The Crown“) pagrindiniai herojai netgi gali būti laikomi tipiškais gotikinės subkultūros atstovais.

Gotus dominančius filmus galima suskirstyti į kelias grupes – tai XX amžiaus pradžios siaubo filmai („Nosferatu“, „The Cabinet of Dr.Caligari“), studijos „Hammer“ siaubo filmai („Dracula“, „Countess Dracula“), taip pat filmai su tokiais kultiniais aktoriais kaip Bela Lugosi. Tarp gotų populiarūs ir dabartiniai filmai apie vampyrus („Interview with a Vampire“, „The Addiction“).

Kitas gotams artimų filmų pogrupis – kurių herojai gotams patrauklūs savo „tamsiu“ įvaizdžiu – anksčiau minėti „Edward Scissorhands“ ar Lietuvoje rodytas „The Adams Family“. Neabejotinai mylimiausias gotų animacinis filmas yra „Nightmare Before Christmas“.

Mėgstamiausia gotų aktorė yra Christina Ricci („The Adams Family“, „Sleepy Hollow“) – beje, ji pati prisipažino, kad jai yra artima gotų subkultūra ir ji dažnai lankosi gotų klubuose. Iš aktorių daugiausia gotų simpatijų sulaukė Johnny Deppas („Edward Scissorhands“, „The Deadman“, „Sleepy Hollow“), iš režisierių – Timas Burtonas (“Ed Wood“, „Sleepy Hollow“, „Batman Returns“), Davidas Lynchas („Mulholland Drive“, „Lost Highway“, „Twin Peaks“ etc.)

Gotai ir religija

Gotikinė pasaulėžiūra pati savaime nėra susijusi su jokia religine doktrina, todėl tarp gotų galima surasti tiek ateistų, tiek pagonių, tiek budistų ar katalikų. Tačiau gotai naudoja nemažai įvairių tikėjimų simbolikos – iš pradžių buvo naudojama nemažai krikščioniškų simbolių, pastaruoju metu atsirado daug pagoniškų elementų. Gotai savo aprangoje ar tatuiruotėse labai dažnai naudoja ir keltiškus bei egiptietiškus simbolius.

Tačiau, nors ir negalima sakyti, kad gotai nepriklauso jokiam tikėjimui, daugelis jų domisi magija ir okultizmu, o populiariausia mokykla, kuri traukia gotus, yra Wicca. Todėl daugelyje gotų festivalių šalia kompaktinių diskų ir gausybės drabužių galima rasti ir nemažai siūlomų okultizmo knygų.

Daugiau informacijos apie gotikinę kultūrą galima rasti interneto puslapiuose:

www.gothic.ru

www.darklinks.com

www.gothic.net

Informacija apie „Kunigunda Lunar Fest“: www.dangus.net

Tekstą kūriau ne pati,todėl už turinį neatsakau.

Atgal-back