Panonska hia
Panonski tip hie se je gradil na vzhodnem delu Slovenije, kjer je zacetek panonske nizine. V pokrajini prevladuje ravnina z ilovnato zemljo. Revni kmetje so si domove gradili iz naterijalov, ki so jih naucili ocetje in dedje, zato so bile hie preproste, majhne in poceni. Zanje je znacilno, da sta stanovanjski del in gospodarsko poslopje pod isto streho.Predstavljeni model "doma na vogal"je eden od tipov cimprane hie. Narejen je iz materialov, ki so jih uporabljali nekoc pri gradnji take hie.
Lesene hie so najprej na debelo premazali z ilovico(z blatom) , ki je imela primeano slamo. Nato so nanesli tanji sloj ilovice pomeane z plevami. Pobelili so jih z apnom, spodnji del pa pobarvali s sivo barvo. Hie so bile krite z rzeno slamo. Revnejsi sloj si je gradil hie samo iz pregnetene ilovice pomeane s slamo, ki so jo postopoma polagali in nabijali na lesen opaz. Tak tip hie se je imenoval nabijance ali blatnjace.
Mlin na Muri
Reka Mura je v preteklosti poganjala tevilne plavajoce mline, ki so scasoma izginili. Mlin je poganjalo vodno kolo, ki je tako kot mlin, plavalo na dveh lesenih colnih, ki o jim rekli kumpe. Da ga nebi odnesel tok, je bil s tramovi priklenjen na obrezje, po lesenem mosticu pa se je v mlin prenasalo zito, iz njega pa moka.
Mlin je delal tudi ponoci, zato je bila na vecjem colnu ob mlinu zgrajena e mala hika, kjer so mlinarji spali. Model je kopija ostankov mlina na Muri, ki je nekoc deloval v Pomurju.
Lonceni bas ( VUGAS )
To ljudsko glasbilo, nekoc razirjeno skoraj po vsej Evropi, je narejeno iz glinastega lonca, ki ima cez odprtino napet svinjski mehur za opno, v sredini pa je vpeta sirkova palica. V preteklosti je bil na slovenskem lonceni bas precej v rabi, ohranjen pa je e danes.
Nanj se igra tako, da godec z vlaznimi prsti drgne po palici gor in dol. Za ritmicno spremljavo pri polki sta dva potega v taktu (gor-dol), pri valcku pa trije (dol-gor-gor), pri cemer je tisti navzdol glasneji.
Lonceni bas ni samo spominek ali lep hini okras - je izvirno poslovno ali zasebno darilo, ki razveseli vsakogar.
e-mail ; pavel_miholic@hotmail.com