Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ......

ΠΑΟΚ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 77-70

Η τελευταία εβδομάδα ήταν επιτυχημένη για την ομάδα που έδειξε να συνέρχεται από την ήττα στη Λυών και την τιμωρία του Ορτιθ. Το Σάββατο 3/10/98 ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το Περιστέρι,στη σκια της υπόθεσης Ορτιθ. Ξεκίνησε καλά τον αγώνα προηγούμενος με 13-3. Το Περιστέρι αντέδρασε και το σκορ έγινε 20-25.Ένας τραυματισμός του Μπαλογιάννη τον κράτησε εκτός αγώνα αλλά ο Μασλαρινός τον αναπλήρωσε επάξια.

Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 21-7 έκανε το σκορ 41-32 στο ημίχρονο. Στο β' ημίχρονο η ομάδα διατηρούσε ένα προβάδισμα αλλά σιγά σιγά το Περιστέρι ροκάνισε τη διαφορά και έκανε το 60-60 και 63-63 στη συνέχεια. Εκεί μίλησε ο Κλαούντιο Κολντεμπέλα που με 4/4 τρίποντα και 6/10 συνολικά ξεπουπούλιασε το μαχητικό Περιστέρι.

ΠΑΟΚ ΟΛΙΜΠΙΑ 76-68

Το παιχνίδι της Τετάρτης παρουσίασε ένα πολύ καλό ΠΑΟΚ στο α' ημίχρονο που όμως δοκιμάστηκε σε κάποια σημεία στην επανάληψη, αλλά τελικά κατάφερε να βγει νικητής απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα.

Ο Γουώλτερ Μπέρι έκανε μια εντυπωσική εμφάνιση και πήρε την ομάδα στις πλάτες του στα κρίσιμα σημεία. Έδειξε ότι παρά τα χρόνια του παραμένει αχτύπητος. Χωρίς να έχει φτάσει ακόμη στο καλύτερο σημείο της φυσικής του κατάστασης έχει τον τρόπο του να σηκώνει την ομάδα στις πλάτες του.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 17-16 και σε εκείνο το σημείο με την είσοδο του Μπέρι ανέβασε τη διαφορά στο 31-18. Οι Σλοβένοι αντέδρασαν με 3 τρίποντα και το σκορ έγινε 33-27. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με σερί 8-1 και το ημίχρονο τελείωσε με 41-30. Το θετικό στοιχεί είναι η αντίδραση της ομάδας όταν πάνε να γυρίσουν τα παιχνίδια σε βάρος μας, δείχνει χαρακτήρα που δεν έδειχνε άλλες χρονιές.

Στο β΄μέρος αρχικά ο Μοράλες και στη συνέχεια ο Μπέρι έδωσαν αρκετές λύσεις.Ενώ το ματς φαινόταν ότι είχε κριθεί οριστικά οι Σλοβένοι αναθάρρησαν και με τρίποντο του Ντούτσακ το σκορ έγινε 63-60. με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Μπέρι το σκορ έγινε 67-61 και έδωσε τις απαραίτητες ανάσες στην ομάδα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 63-81

Με το Φρανκι Κινγκ πραγματικό βασιλιά μέσα στη Νέα Σμύρνη Ο ΠΑΟΚ πρόσθεσε μια ακόμη νίκη εκτός έδρας στο ενεργητικό του. Αρχικά ο Πανιώνιος αιφνιδίασε, μπήκε στον αγώνα με μεγάλο πάθος και κατάφερε να προηγηθεί με 8-3. Με την είσοδο του Μπέρι και τις καλύτερες επιλογές για όλη την ομάδα Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 16-16 και με τον Κινγκ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 17-18 και το κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι δύο αμερικάνοι ανέλαβαν να οδηγήσουν τον ΠΑΟΚ και έχοντας σημαντική βοήθεια από όλους τους παίκτες(τέσσερις παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων Γιαννούλης 10, Κολντεμπέλα 11, Μπέρι 20, Κινγκ 23) ανέβασαν το σκορ σε 39-45 στο ημίχρονο και στο 22' σε 39-50.

Ο Πανιώνιος μείωσε σε 47-52 και σε εκείνο το σημείο είχαμε συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ για 4 περίπου λεπτά και από τις δύο ομάδες. Ο Μπέρι με δύο βολές έκανε το 47-54 και ο Καμαριώτης έφερε το σκορ στο 51-55.Εκεί όμως Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές ,ο Κινγκ με τρίποντο έκανε το 51-58 και το ματς έδειχνε να γέρνει προς τη μεριά του ΠΑΟΚ. Ο Μασλαρίνος με τρίποντο στο 36' έκανε το 56-65 και άρχισε πλέον η αντίστροφη μέτρηση για το τελικό 63-81

Email: pas@ioa.forthnet.gr