Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΩΝ

ΠΑΟΚ-ΝΗΑΡ ΗΣΤ 94-63 και ΜΑΡΟΥΣΙ-ΠΑΟΚ 82-84

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟ στη Λαμία, το ζητούμενο δεν ήταν η νίκη επί της αδύναμης Νηαρ Ηστ στο Αλεξάνδρειο αλλά η ανασυγκρότηση της ομάδας. στους δύο διαδοχικούς αγώνες με τους δύο νεοφώτιστους (Νηαρ Ηστ και Μαρούσι) η ομάδα έδειξε παρά τα κάποια λάθη που έγιναν ότι έχει καρδιά και ξεπερνάει τις δυσκολίες.

Ο πρώτος αγώνας εξελίχθηκε σε περίπατο. Από την αρχή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ και πρόσφερε θεαματικές στιγμές στο κοινό του και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 46-26. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα συνέχισε εντυπωσιακά και στο 30’ το σκορ ήταν 79-37. κάπου εκεί η ομάδα έκοψε λίγο το ρυθμό της για να φτάσουμε στο τελικό 94-63. Στα θετικά του αγώνα καταλογίζονται η εμφάνιση των δύο ξένων και η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Ρ. Περάλ Ο Μπέρι σημείωσε 25 πόντους πήρε 11 ριμπάουντ έδωσε 6 ασσιστ έκανε 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 28 λεπτά σμπαραλιάζοντας το σύστημα TENDEX (1.3).Ο Φράνκι Κινγκ είχε 26 πόντους 5 ριμπάουντ 4 ασσιστ και 3 κλεψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Ρίκι Περάλ σημείωσε 11 πόντους και πήρε δύο ριμπάουντ κάνοντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση.

Το Σάββατο στο Μαρούσι λίγο μετά από τη σφαγή του καραγκιόζη Παπαπέτρου στον αγώνα της ΤΟΥΜΠΑΣ με την ομάδα του δημοσίου και της κλεψιάς ,την ομάδα των τσάτσων και των ρουφιάνων, των νταβατζήδων και των κλεπταποδόχων, το λαομίσητο κατασκεύασμα του Θρήνου λίγο έλειψε και η ομάδα μπάσκετ να μας κεράσει ένα ακόμη πικρό ποτήρι. Όμως η σωστή αντίδραση στη δύσκολη καμπή και οι κινήσεις του Σερφ έδωσαν το πάνω χέρι στο Δικέφαλο σε μια δύσκολη έδρα. Πριν πούμε οτιδήποτε για τον αγώνα θα πρέπει να αναγνωρίσουμε και τη μαγκιά του Σερφ και να του δώσουμε επιτέλους συγχαρητήρια για τον τρόπο με τον οποίο γύρισε ένα χαμένο ματς και την ικανότητα να έχει όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους όπως ήταν προχθές ο Γιώργος Μασλαρινός.

Το ματς ξεκίνησε με φουλ επίθεση και από τις δύο ομάδες και με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας. Ο ΠΑΟΚ σχεδόν σε όλο το α’ μέρος είχε την πρωτοπορία στο σκορ (το Μαρούσι πέρασε μπροστά στο σκορ δύο μόνο φορές 20-18 και 27-25) και επικρατώντας στη μάχη των ριμπάουντ (14 έναντι 5) τελείωσε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 47-51. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε με άλλη ομάδα. Για 6 λεπτά δεν πέτυχε πόντο και το 47-51 του ημιχρόνου έγινε 57-51. Ο Μικ στήριξε τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ φορτώνοντας με φάουλ τους ψηλούς της ομάδας. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της 70-59 και στο 71-61 στο 32’ Ο Σερφ έριξε στον αγώνα το Μασλαρινό. Με 7 δικούς του πόντους και με άνοδο όλης της ομάδας η διαφορά ροκανίστηκε και μετά από κλέψιμο ο Κινγκ έκανε το 74-74.

Ο ΠΑΟΚ είχε επιστρέψει και ήταν πάλι μέσα στο παιχνίδι. Ο Μοράλες έβαλε τη δική του υπογραφή με τις σκληρές μάχες που κέρδισε και με κορυφαία στιγμή την τάπα στον Τούλσον που σούταρε για τρίποντο στο 81-82 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Μικ έχασε στα 7 δευτερόλεπτα την ευκαιρία αστοχώντας σε μια βολή . Το σκορ έγινε 82-82 και εκεί φάνηκε η μαγκιά και η εξυπνάδα του πολύ μεγάλου Φράνκι Κινγκ. Άρπαξε το ριμπάουντ και ξεχύθηκε στο αντίπαλο καλάθι την τελευταία στιγμή πάσαρε στον Ουόλτερ Μπέρι και η παράσταση έλαβε τέλος. Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από ένα ακόμη ματς στην Αθήνα.

Email: pas@ioa.forthnet.gr