Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

“Артфорум” разширява своята публична мрежа

Промоцията на издателство “ПАН-ВТ” във Варна провокира творците в черноморската ни столица да представят най-новите си творби. Вестник “Артфорум” продължава националния дебат за културата: докога изданията за изкуство и култура в България ще бъдат анклави в медийното пространство?

В програмата за гостуване на издателство “ПАН-ВТ” и вестник “Артфорум” във Варна на 24.08.2001 г. бяха включени: експозе на проф. Елка Константинова за съвременните тенденции в развитието на най-новата българска литература и анализ на някои от последните заглавия ва великотърновското издателство “ПАН-ВТ”; представяне на вестник “Артфорум” – концепция, стратегии и нови идеи за разширяване на публичната среда – от гл. редактор Владимир Шумелов; специални гости – белетристът Васил Кинов и художникът Иван Яхнаджиев по повод току-що излязлата в изд. “ПАН.ВТ” книга на писателя “Навътре” (Три романа) с илюстрации и художествено оформление от И. Яхнаджиев. Върху отделни заглавия от книжната продукция на издателството се спря Радка Пенчева – зам.-гл. редактор на в. “Артфорум” и уредник на къща-музей “Емилиян Станев” във Велико Търново. Специални поздрави към участниците в литературно-музикалната вечер отправи мениджърът на издателството Валентина Панчева. Според нея второто гостуване на “ПАН-ВТ” и “Артфорум” в рамките на последните две години потвърждават някои от първоначалните наблюдения върху културната ситуация, творческото и издателското ниво в морската ни столица.

Домакин на срещата в Дома на писателите на ул. “Крали Марко” 11 във Варна беше Сдружение на писателите – Варна. Литературно-музикалната вечер се водеше от Наталия Бояджиева, завеждащ отдел “Култура” на “Артфорум”, а за музикалното оформление се грижеше Константин Дюлгеров с композиции за пиано.

В своето експозе за тенденциите на съвременната българска литература проф. Е. Константинова направи интересни паралели между българската и полската прозаически традиции и говори основно за романите на Здравка Ефтимова, Димитър Мантов, Йордан Попов и най-новата книга на издателство “ПАН-ВТ” “Навътре” (Три романа) на Васил Кинов с рисунки на Иван Яхнаджиев. В експозето си тя отдели внимание преводната книга на Тадеуш Шливяк “Знаци на въображението” и книгата “Кирил Христов – сто и петдесет писма” , спечелила неотдавна конкурса на Центъра за книгата към МК. Върху изданията от научно-историческата поредица на изд. “ПАН-ВТ” “История и съвременност” се спря Радка Пенчева.

 

Промоцията бе съпроводена от изложба на последни творби на Иван Яхнаджиев и взаимно представяне на художника и белетриста Васил Кинов. Двамата творци разказаха интересни епизоди от последните си съвместни проекти, в които се налага тандемното начало.

Главният редактор на издателството и в. “Артфорум” Владимир Шумелов допълни картината на издателската продукция с важни заглавия от последните години и очерта тенденциите, които се налагат чрез водещите поредици на издателството – “Интелект”, “Европа”, “Броеница”, “Дебюти”, “История и съвременност”, “Пумпал”, “Любомъдрие”. Повече внимание беше отделено на книжния и електронния вариант на в. “Артфорум”. Наред с постиженията, които днес правят “Артфорум” един от важните национални книжни медии за култура в страната, бяха очертани общи проблеми на съвременната културна публична среда като стремежът на този тип медии към некомерсиалност, принудителното им затваряне и регионализиране, компромисите в качеството, изключително лошата разпространителска мрежа, както и ролята им в собственото маргинализиране и маргинализирането на фигурата на българския читател и творец.

Заключителните думи в промоцията бяха на мениджъра на изд. “ПАН-ВТ” Валентина Панчева, която благодари за оказаната подкрепа от страна на варненските творци и пожела творческите и бизнес контактите между варненския в. “КИЛ” и в. “Артфорум” да продължат да се обогатяват и развиват, като търсят нови форми за сътрудничество и настояват пред държавните институции за подобряване на механизмите на данъчно и финансово стимулиране, да разгърнат дебата за националната култура на различни нива, едно от които ще бъде инициативата на “Артфорум” за предстояща среща на изданията за култура, излизащи в София и страната.

В последвалото поетическо четене се включи варненската актриса Мария Гинкова, която рецитира стихове от поетическата книга на Тадеуш Шливяк. Със свои най-нови творби и книги се представиха варненските поети Иван Бъчваров, Мая Донкова, Добромир Георгиев, Татяна Таневска, Дянко Дянков, Цветана Койчева, Людмила Георгиева и др.

На срещата присъстваха изтъкнати варненски интелектуалци, дейци на науката и изкуството, между които художниците Маргарита Денева, Дария Василенска, режисьорът Станчо Станчев, поетът Валери Станков, Веселина Цанкова, критиците Антоанета Алипиева, Димитър Ефендулов, Антония Велкова-Гайдарджиева, д-р Марко Илиев – гл. редактор на в. “КИЛ”, Панко Анчев и др.

Разговорите между издатели и творци продължиха на следващия ден в фоайето на хотел “Черно море”, където бяха конкретизирани отделни проекти и идеи. По традиция творческата среща бе лишена от вниманието на варненските популярни електронни и книжни медии, зад което стоят доста причини. Но за тях друг път...