Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

4.3. ВЪЗРАСТОВО-ПОЛОВА ХАРАКТЕРИСТИКА

При проучване заболяемостта на ИБС особено голямо значение има изучаването на това заболяване по възрастово-полови групи във връзка с патоморфологичните изменения на организма, настъпващи в съответната възраст и пол. Анатомо-физиологичните особености на организма, свързани с възрастта, дават определена насока в протичането на много заболявания, в това число и на ИБС.

Възрастовите категории са представени на обзорната таблица 2 обединено за двата пола. От таблицата личи, че съществува линейна положителна взаимовръзка между възрастта и заболеваемостта от ИБС. Така докато при категория < 49 г. броят на болните от ИБС са 25 /9.5%/, с увеличаване на възрастта се покачва заболеваемостта и процента на болните от ИБС, за да стигне при най-възрастните > 70 г. до 102 /39.2%/. При контролите тази зависимост е обратна, но при тях няма връзка с болестността.

Изчислена беше и средната аритметична и стандартното отклонение за възрастта по категории, по отделно за двата пола. Резултатите са представени графично на фиг. 4 – мъже и фиг. 5 – жени. На тези фигури е съпоставена възрастовата динамика при опитните и контролните лица. От фигурите личи, че и при двата пола съществува успоредност между възрастовата динамика на болните с ИБС и контролите. Съпоставянето на средните възрастови стойности, по отделните категории на ИБС и контролите /Т-тест/, показва че между тях съществуват значими различия.

Фиг. 4: Графично съпоставяне на средните стойности по възрастови групи - мъже.

 

Фиг. 5: Графично съпоставяне на средните стойности по възрастови групи - жени

.

 

Връзката между фактора възраст и степента на риска за ИБС беше изследвана чрез odds ratio анализ и 95% доверителен интервал /фиг.6 и фиг.7/. За референтна категория е използвана съответно най-ниската възрастова категория < 49 г. Представен е относителния риск, при двата пола, за възраст: 50-59 г.; 60-69 г.; > 70 г. и общо за всички възрасти.

Фиг. 6: Съпоставяне на възрастови категории - мъже при болни с ИБС и контроли: Odds ratio и 95 % доверителен интервал.

Фиг. 7: Съпоставяне на възрастови категории - жени при болни с ИБС и контроли: Odds ratio и 95 % доверителен интервал.

На фиг. 6 /мъже/ личи, че между възрастта и степента на относителния риск за развиване на ИБС съществува строга зависимост. С увеличаване на възрастта се покачва стъпалообразно и относителния риск, именно: относителния риск е 3.01 при възраст 50-59; 7.01 – при 60-69 г.; 9.97 – при > 70 г. и 5.93 – общо за всички възрасти. Всички изменения са статистически значими. При жените /фиг. 7/ относителния риск на фактора възраст показва аналогична динамика: 3.29 – при възраст 50-59; 8.55 – при 60-69 г.; 32.3 – при > 70 г. и 10.08 – общо за всички възрасти. Всички изменения са статистически значими.

Половите различия са разгледани на фиг. 8 /odds ratio анализ и 95% доверителен интервал/. За референтна категория при този анализ е използвана категория жени за съответните възрасти. На фигурата личи, че при категория < 49 г. относителния риск за развиване на ИБС при мъжете е 1.78 пъти по-голям от този на жените. От фигурата проличава още, че с увеличаване на възрастта намалява половата диференциация. При възраст > 70 г. степента на относителния риск за мъжете е 0.54 /0.22-1.9/. С други думи над 70-те години възрастта при мъжете има протективен ефект.

Фиг. 8: Съпоставяне на полови групи - мъже/жени при болни от ИБС и контроли: Odds ratio и 95 % доверителен интервал.

 

Сумарният анализ за всички възрасти показва, че относителния риск за ИБС при мъжете е 1.32 пъти по-голям от този на жените.