Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

4.4.2. СОЦИАЛЕН СТАТУС

От представените обзорни данни за социалния статус /таблица 2/ личи, че при групата ИБС преобладават работниците /49%/, следвани от специалистите /28.3%/. Посочените две категории представляват общо 77.3% от болните. При контролните лица по-голям е относителния дял на служащите.

Структурата на социалния статус по пол и по възрастови категории е отразена на таблица 5. Статистическата оценка /Хи квадрат-тест/ по данни от тази таблица не показва значими различия за всички подгрупи на опитните и контролни лица.

Таблица 5: Разпределение на наблюдавания контингент по социален статус

При сумарната оценка на социалния статус за всички възрастови групи се установи, че при мъжете с ИБС преобладават работниците /p < 0.00/, а при жените с ИБС по-голям е броят на специалистите /р < 0.00/.

Взаимовръзката между социалния статус и развитието на ИБС е отразено графично на фиг.11 за мъжете и фиг.12 за жените /odds ratio анализ и 95% доверителен интервал/. За референтна категория е използвана тази на служащите. Анализиран е относителния риск за работниците, за специалистите и общо за работниците и специалистите.

От фиг. 11 личи, че рискът за развиване на ИБС при работниците мъже е 1.8 пъти по-висок от този на служащите, докато рискът за специалистите от същия пол се движи около единицата. Общия относителен риск за работници и специалисти спрямо служители е 1.5 /0.9-2.4/. Още по-висок е относителния риск за ИБС при жените работнички 2.7 /1.3-5.2/ и жените специалистки 4.7 /2.1-7.1/ /фиг.12/.

Фигура 11: Взаимовръзка между социален статус и относителен риск за ИБС: Odds ratio и 95% доверителен интервал /мъже/

Фигура 12: Взаимовръзка между социален статус и относителен риск за ИБС: Odds ratio и 95% доверителен интервал /жени/

При множествения логистичен регресионен анализ проведен сумарно за двата пола и за всички възрастови групи се установи при работниците относителен риск 1.62 /0.58-4.49/ и при специалистите 0.71 /0.28-1.76/.