Lithuanian Link Exchange |
VARĖNOS POLIGONE
(1941.05. - 1941.06.22)
1. Politpodgotovkės, politrukai, Komsomolcai ir kt.
Dar 1941 m. kovo mėnesio pradžioje, gavus garsųjį NKO (Narodnyj Komisarijat Oborony - Gynybos Liaudies Komisariatas) įsakymą Nr.30 su genialiu sovietų maršalo posakiu: Mokyti tik to, kas reikalinga kare ir daryti taip, kaip daroma kare, imta plačiu mastu planuoti lietuviškojo korpo išsiuntimą į Švenčionėlių, Pabradės ir Varėnos poligonus. Šis korpo išskaidymas, dėl nepalankios sovietams mūsų kareivių nuotaikos, atrodė vienintelis kelias, kuriuo galima išvengti didesnio masto ekscesų ir įvykdyti judošišką planą - iš pagrindų sulikviduoti visus karininkus, daugiau susipratusius puskarininkius bei kareivius, ir tuo būdu ištaisyti lietuviškojo korpo komediją, kuri PRIBOV'ui (Pribaltijskij osobyj vojennyj okrug) darėsi kaskart pavojingesnė. (Ltn. B.Arūnas Raudonųjų teroras Varėnos poligone, Karys Nr.4, 1941.I.17, psl.2-3)
X
Po ilgo maršo pagaliau pasiekęs poligoną, mūsų dalinys išsidėstė prie Varėnėlės ar Varėnės upelio, kuris tekėjo iš Varėnės ežero. Čia buvo sutelkta viena divizija iš taip vadinamo 29-tojo šaulių korpuso. Kita buvusios Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės dalis buvo dislokuota Pabradės poligone. Tokiu būdu bolševikams buvo lengviau rikiuoti ir suvaldyti mūsų karius pagal savo norus.
Gegužės mėnesio viduryje atvykę į Varėnos miškus, mes jau atradome juos knibždančius kitų dalinių kariais. Visi ruošėsi stovyklavietes. Mūsų 17-tas PTO divizionas atsidūrė divizijos išsidėstymo pakraštyje, prie upelio. Iš kitos pusės, visai šalia, savo palapines statė Raitųjų žvalgų būrys (divizionas), o toliau, išilgai upelio - kiti daliniai: Zenitinės artilerijos divizionas, 616 ir 617 artilerijos pulkai, Ryšių batalionas, ir 306 atskirasis pionierių batalionas. Divizijos štabas buvo toliau į pietryčius, už geležinkelio.
Tai sena, buvusio Varėnos artilerijos poligono stovykla, esanti apie 2 km. į šiaurę nuo Varėnos I. Stovykla buvo smėlėtam miške, upių Merkys-Varėnė trikampy, kurio pietiniame kampe Varėnos I miestelio dalis, o šiaurinę kraštinę, su tarpežerėm, užima Varėnės, Glūko, Glūkaičio ir Ežerėlio ežerai. Vakaruose, iš šiaurės į pietus, teka upė Varėnė, stačiais smėlėtais krantais, vietomis iki 2 m gylio, pločio apie 5 m. Per Varėnės upę į stovyklą einantiems keliams pastatyti 2 mediniai tiltai - vienas ties sanatorija, antras ties stovyklos rytiniu kraštu. Prie pat dešiniojo Varėnės kranto eina plentas Alytus-Varėna, kuris prie Varėnos I susikerta su kitu plentu, einančiu iš Merkinės. Rytuose - teka sraunusis Merkys, plikais, smėlėtais krantais.
Stovyklos rajone be stovyklavimui pritaikytų pastatų, užsilikusi sena mūrinė geležinkelio stotis su trejetu mūrinių sandelių ir vandentiekio bokštu. Vakarinėj stovyklos pusėj - mūriniai džiovininkų sanatorijos pastatai, kuriuose be džiovininkų, buvo ir NKVD agentų.
Pati stovykla yra apsupta natūralinėmis kliūtimis ir labai tiko čia uždaryti teritorinio korpo lietuvių dalinius (žiūr. schemą).
Iš schemos matyti, kad visi iš stovyklos išėjimai buvo uždaryti arba natūralinėmis kliūtimis, arba bolševikų daliniais, jei dar pridėti, kad tarpežerė Varėnos ež. - Glūko ež. buvo užversta vielų kliūtimis, ant tiltų stovėjo rusų sargybos, o stovyklos pakraščiais ir tarpežerėse vaikščiojo patruliai, tai susidaro pilnas koncentracijos stovyklos vaizdas.
(B.B. 184 šaulių divizijos veiksmai prieš bolševikus 1941. birželio 22-24 d.d., Karys Nr.15, 1942.IV.4, psl.3)
Čia gal dar reiktų paminėti, kad minimoje Varėnos sanatorijoje, kurioje slapstėsi ir NKVD šnipai, 1929 metais gydėsi mano tėvas - savanoris Kazimieras Čerskis.
X
Kai vadai nurodė mūsų dislokacijos ribas, gavę įsakymą, mes irgi pradėjome statytis palapines ir tvarkytis aplinką. Išsidėstymas buvo labai glaustas, tad palapinės buvo statomos eilėmis, taip pat labai glaustai, viena visai arti kitos, paliekant tarpus tik tarp eilių. Tie 5 metrų tarpai - takai buvo naudojami rytinėms bei vakarinėms rikiuotėms - patikrinimams. Žemiau, prie upelio buvo palikta nedidelė aikštelė, karinėms pamokoms bei lauko valgyklai, ir virtuvei.
Tam, kad griežtai nubrėžti mūsų dalinio ribą, atskiriančią nuo šalia esančio, vadai įsakė ją nužymėti. Buvo iškasti negilūs grioveliai, o griovelio pakraščiu išklota žolės velėna, nukasta miško pakraštyje. Toks, gan ryškus griovelio ir džiūstančios žolės rūbežius greit nusidriekė per visą stovyklos teritoriją ir atskyrė mus nuo Žvalgų-raitelių diviziono. Tokia pat velėna buvo panaudota palapinių kraštams prie žemės prislėgti, o taip pat ir vidaus grindų, bei guolių išklojimui. Tad šios statybinės medžiagos mums prireikė labai daug, - miško pakraštyje didžiulis plotas liko plikas.
X
Poligone, kuriame ištisą mėnesį (prieš mums atvykstant - L.Č.) dirbo darbo kuopos, nieko kareivių labui nebuvo padaryta, išskyrus gausias duobes, kurių buvo prikasinėta netvarkingomis eilėmis. Tatai turėjo ženklinti palapinių vietas. <...>
Pirmoji kieta problema, kuri užgulė viršūnes, buvo palapinių klausimas. Garsusis PRIBOV'as brezentus apskaičiavo dideliu procentu perteklium, tačiau kai jie pateko į poligoną, pasirodė, kad jų toli gražu neužtenka. Ištisas savaites paskiros kuopos gulėjo po atviru dangumi, kentėdamos šaltas gegužės mėnesio naktis ir kitas pavasarinio oro užmačias. Tuo tarpu politrukai, komisarai ir kiti tikrieji raudonieji labai erdviai, net su komfortu, įsikūrė, apsigyvendami palapinėse, skirtose 10-čiai žmonių, po du ar net po vieną. Pagaliau žmonės buvo nepaprastai sukimšti į palapines, ir prasidėjo vadinamieji masiniai darbai: pagrindinių kelių nutiesimas, takų pravedimas, Lenino aikštelių bei kampelių įrengimas. Apie užsiėmimus, juo labiau taktinius pratimus, nors buvo sustatomos sieksninės programos, neturėta laiko nei užsiminti. Dienos programoj buvo stropiai laikomasi vieno punkto, būtent - fizzariatkos - pusnuogių kareivių, prikeltų anksčiausią rytą (kėlimas buvo 4-tą valandą Maskvos laiku), ištisą 20 minučių vaikymo, kurį stropiai sekdavo politrukai ir jų pavaduotojai. O paskui kiaurą dieną darbas, darbas be jokio plano, organizacijos.
Sakysime, kuopa iki pietų praveda pagrindinį stovyklos kelią, nužvyruoja jį, baltais akmenėliais nužymi, žodžiu tikro plento veidą priduoda. Baigiant darbą, atvyksta garsusis pulkininkas Vinogradovas (184 šaulių divizijos vado pavaduotojas). Pažiūri, giliai galvojančio žmogaus veidą sudaro ir pasako, girdi, kelias ne vietoje pravestas, neatitinkąs bendrą stovyklos išplanavimą, taigi tuojau jį užvelenuoti ir pravesti štai toje vietoje.
(Ltn. B.Arūnas)X
Šiame vasaros poligone išsidėstė ir 306 atskirasis pionierių-inžinierių batalionas, kuriame tarnavo mano brolis Vincas - jaunesnysis leitenantas. Jo dalinys atsidūrė beveik pačiame dislokuotosios divizijos viduryje.
Šalia mūsų divizijos, arčiau Varėnos, buvo išdėstyta ir keleta grynai okupantų - Raudonosios armijos divizijų. Naktimis jie iš toliau apsupdavo mūsų pozicijas, ir, atseit, saugodami mus nuo menamo priešo, imituodavo manevrus.
Baigus visus aplinkos tvarkymo darbus, prasidėjo įvairios karo mokslo pamokos bei rikiuotės apmokymai lauko sąlygomis. Tuo pačiu vyko kažkokie socialistiniai lenktyniavimai dėl gražiausio raudonojo kampelio ir panašūs, ir taip vadinami politiniai užsiėmimai ("politpadgavovka"). Šiuos vesdavo komisaras, o jo patikėtiniai politrukai (dažniausiai Lietuvos žydai ir rusai) čia pat versdavo iš rusų kalbos.
Tik čia, Varėnos poligone, aš pažinau naujus karius, kurie į mūsų dalinį buvo tik ką komandiruoti. Tai politrukas Navickas (jeigu šitą vadinsime kariu) ir eilinis Bžeskis. Pastarasis buvo 1917-tų metų gimimo, iš senų karių. Eil. Bžeskis jau buvo atitarnavęs 1,5 metų, bet dar nebuvo išleistas į atsargą. Tokių, įsisenėjusių karių buvo ir daugiau.
Kaip jau rašiau, mūsų dalinio vadu buvo plk. Jackus Banys, žemaitis, puikus žmogus. Prieš tai jis dėstė PLP Karo mokykloje. Bataliono komisaras - politrukas buvo rusas G.Abramenka (ar Avramenka?). Šis buvo neaukšto ūgio ir rauplėtu veidu.
G.Avramenka (Abramenka?) 1932-1936 metais buvo Raudonosios armijos politinis darbuotojas (kaip A.Martinionis rašo knygelėje -Lietuvos kariuomenės tragedija, Vilnius, Mintis 1993). 1937 metais jis paskiriamas politruku, o 1938 - komisaru. 1940 rugpjūtį G.Avramenka atvyksta į Pabaltijo ypatingąją karo apygardą.
Toje knygelėje pateiktos ištraukos iš gan įdomių politinio vadovo atsiminimų:
1940 metų rugsėjo pradžioje su kitais draugais atvažiavau į Lietuvą (iš Rygos - L.Č.). Tuo metu buvo formuojamas 29-asis teritorinis šaulių korpusas. Politiniai vadovai lietuviai buvo atleidžiami, nes mes, savi ir patikimi, turėjome užimti visus atsakingus politinius postus. Buvome akyli ir ausyli. Iš pradžių mus supažindino su karininkais. 17-ojo diviziono vadas plk. J.Banys, jo štabo viršininkas P.Petronis, karininkai - visi kalbėjo rusiškai. Man divizione talkino trys politrukai, atvykę kartu su manimi. Tuomet į 184-ąją šaulių diviziją atvyko apie 50 komisarų, politrukų. Aš neblogai sutariau su karininkais, ypač su Petroniu. Jis man padėjo rengti pranešimus karininkams. Aš juos parašydavau rusiškai, o Petronis išversdavo į lietuvių kalbą ir perrašydavo kirilica. Taigi nors ir nelabai sklandžiai, bet tekstą skaitydavau lietuviškai. Mane nustebino lietuvių karininkų pareigingumas: įsakymus jie vykdydavo laiku ir tiksliai.
Būrio, kuriame tarnavau, vadu buvo paskirtas irgi rusas - jaunesnysis leitenantas Istognyj. Jis buvo 1922 metų gimimo ir, tik ką baigęs Leningrado karo mokyklą, buvo komandiruotas į okupuotą Lietuvą. Mūsų divizione taip pat tarnavo vienas Lietuvos rusas - ltn. Itomlenskis, neblogai man pažįstamas.
17-to PTO diviziono štabo viršininku buvo toks išverstakailis kapitonas Pranas Petronis. Viršininku jis tapo kai taip vadinama liaudies kariuomenė buvo pervardinta į 29-jį šaulių korpusą. Pas mus jį atsiuntė, atrodo, taip pat iš PLP A.S. Karo mokyklos. Jau ten būdamas, kariūnų tarpe jis išgarsėjo, kaip nuožmus ir turintis sadistinių polinkių pedantas. Kiti tiesiog jį vadino sadistu.
Man teko sutikti daug karių ir puskarininkių, kurie nemažai papasakojo apie P.Petronio elgesį. Jis ypač buvo žiaurus tiems kareiviams, kurie buvo karšti savo Tėvynės patriotai. Kpt. P.Petronis su jais elgėsi kaip tikras žvėris, išsigalvodamas įvairiausių nestatutinių, fizinių bei moralinių bausmių, žeminančių karių žmogiškąjį orumą.
Matyt šios ir panašios kpt. P.Petronio savybės labai tiko Raudonajai armijai, ir jis, išvengęs Sibiro, iš paprasto kapitono virto jų štabo viršininku, o vėliau, po karo, net generolu! Vėliau jis tapo LTSR kariniu komisaru ir KGB filialo - Rodina (Tėviškė) draugijos pirmininku.
Neseniai mane labai nustebino ir papiktino, kai vėl atkovojusioje Nepriklausomybę Lietuvoje aš perskaičiau apie Sovietų generolą Petronį, kaip apie susiklosčiusių aplinkybių auką.
Atkurtame Kario (Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos!) žurnale, 1992 metų 2-me numeryje jis kalba:
Aš ir pats kartais savęs paklausiu, kaip aš, Lietuvos karininkas, išlikau gyvas, neatsidūriau kokiame nors Lamos lageryje, o vėliau net tapau sovietiniu generolu. Ar gali būti žmogus kaltas, jei jo nesušaudė? Mano sąžinė (papraukta mano - L.Č.) rami, ir buvę bendražygiai, iš lagerių sugrįžę, blogu žodžiu nemini. O tuomet, 1941-aisiais, net vienas žodis, vienas žvilgsnis labai daug lėmė.... ir t.t. (straipsnis Likimas kelio neklausia, - kalbėjosi Liutauras Žvanginis).
Tą patį straipsnį Žvanginis gražiai iliustruoja didele nuotrauka, kurioje nekaltas, besišypsantis ir išsipustęs generolas, peleckinių vėliavų fone, paraduoja išlaisvinto Vilniaus gatvėmis kartu su V.Karveliu ir kitais adnapolčanais iš 16-tosios - lietuviškos divizijos, kurių likimas kelio neklausia. Taip ir girdisi fone: denj pobedy poracham prapach...
Man nenuostabu, kad draugo generolo jo vadinama sąžinė yra rami ir bendražygiai (turbūt iš 16-tos divizijos?) jo blogu žodžiu nemini. Petronis tos sąžinės, paprasčiausiai, neturi, kaip neturėjo ir tada, 1941-aisiais.
Liūdina tai, kad oficialiame Nepriklausomos Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos žurnale kažkodėl nepritrūksta vietos pašlovinti komunistų generolą, ištikimai tarnavusį sovietinei valdžiai, ar kokį NKVD/KGB padlaižį, neseniai lietuviškose pravdose šlykščiai šmeižusį kunigą Alfonsą Svarinską ir kitus Lietuvos laisvės kovotojus, į redakcinę tarybą priimti ir publikuoti (turimas omenyje A.Čaikovskis).
O, štai eiliniui fašistui šiame žurnale vietos taip ir neatsirado... Kai vieno Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus istoriko patartas ir paragintas parašyti (ir tik į Karį), aš dar 1991 metais patikėjau jiems savo atsiminimų fragmentą, nesulaukiau nei publikacijos, nei jokio redakcijos atsakymo.
Todėl, dabar aš su nerimu žvelgiu į dabartinės Lietuvos kariuomenės ateitį. Jau labai ji panaši (ir terminais, ir kadrais, ir ideologija) į Liaudies kariuomenę, 29-tąjį šaulių korpusą ar net į 16-tąją lietuviškąją diviziją.
Kai naujai iškeptieji vadai ar jauni Lietuvos kareivėliai prisiekinėja, želigovskiškai iškėlę du pirštus (honor i ojczyzna - pirma Garbė, o tik antra Tėvynė), o paskui sovietiškai pasirašinėja į kažkokią knygą (kad gins Tėvynę!), aš galvoju: kurie gi iš jų taps generolais karveliais, petroniais ar vitkauskais...
O kodėl Lietuvos karininkas išliko gyvas, neatsidūrė kokiame nors Lamos lageryje, o vėliau net tapo sovietiniu generolu,- kaip savęs klausia draugas Petronis,- gal būt labiau paaiškės mano tolesniame pasakojime.
X
Vieną gegužės šeštadienį, apmokymų metu, mane netikėtai išsikvietė draugas komisaras G.Abramenka (Avramenka?). Jis jau laukė manęs vienas, prie upelio. Žinodamas, kad aš neblogai moku rusų kalbą, komisaras be vertėjo pradėjo iš toliau. Pradžioje paklausinėjo apie šeimą, socialinę padėtį ir kitų biografinių duomenų, nors iš jo povyzos matėsi, kad jis ir taip jau daug ką apie mane žino.
Po tokios suktos įžangos, jis pagaliau priėjo prie reikalo:
- Aš jus, draugas karį (tovarišč bojec), esu iškvietęs ryšium su mūsų Šalyje (V Našej Strane) išleidžiamomis paskolų obligacijomis. Šios obligacijos bus skirtos mūsų Šalies Liaudies Ūkiui pakelti, kad dar sparčiau žengtume Socializmo Keliu. Jas išperka visi Sovietų Sąjungos Darbo žmonės, taip pat ir mes - kariškiai - negalime atsilikti. Tai reikia padaryti ir mūsų divizionui.
- Kadangi gerai mokate rusų kalbą, aš prašyčiau, kad jūs rytoj, per rytinę rikiuotę išeitumėte prieš visus karius ir perskaitytumėte lietuviškai štai šį pareiškimą,- jis parodė prirašytą popieriaus lapą. - Aš jums perskaitysiu rusiškai, o jūs išsiversite.
Tas rusiškas tekstas skambėjo maždaug taip:
"Aš, eilinis (toks ir toks), giliai suprasdamas visų mūsų šalies - Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungos Darbo žmonių lūkesčius ir pastangas nelengvame kelyje į Šviesią Ateitį, ir prisidėdamas prie kuo spartesnės Socialistinio Liaudies Ūkio Pažangos, tvirtai nutariau paremti savo Socialistinę Tėvynę ir visą savo kuklų kareivišką metinį atlyginimą paskirti obligacijų pasirašymui. Prašau ir jūsų, tarnybos draugai, suprasti šio Reikalo svarbą ir neatsilikti nuo šio pasirašymo.(URA!)
Perskaitęs šią komunistinę maldelę, komisaras padavė tekstą man ir tęsė toliau:
- Šitą kalbą jūs turėsite mintinai pasakyti iškart po mano įžanginės kalbos (vstupitelnoj reči). Savo ruožtu, už tai jūs neliksite nuskriaustas... Kadangi sąraše jūs būsite pirmasis, tai pasisakęs pasirašysite į lapą, visai neįrašydamas sumos, o vėliau aš jums užrašysiu tik vieno mėnesio sumą, t.y. kaip priklauso - 5 litus. O visus kitus mėnesius jūs užeisite asmeniškai pas mane ir pasiimsite jums priklausančią kareivio algą. Ar jūs mane supratote?
- Da, ja panimaju,- atsakiau, iškart supratęs, į kokią niekšybę mane nori įpainioti Sovietų komisaras. - Atleiskite, bet aš niekaip negalėsiu to pasakyti, - atsakiau po akimirkos.
- Počemū? - nustebęs paklausė.
Žiūrėdamas į gautą kalbą, aš toliau bandžiau išsisukti iš peršamos išdavystės:
- Aš nesugebėsiu. Aš anksčiau niekada nebuvau išstojęs su tokiom sudėtingom kalbom. Atsiprašau, bet aš tikrai negalėsiu - aš susipainiosiu...
Toliau jam jau nereikėjo aiškinti - jis suprato, kad, bet kokiu atveju, aš atsisakysiu. Abramenka tik susiraukė ir piktai nurėžė:
- Nū ladno - ja ponėl (na gerai - aš supratau)... Apie šį mūsų pokalbį prašau niekam neprasitarti, nes tai gali labai pakenkti jūsų tolesnei tarnybai mūsų divizione,- griežtai įsakė, aiškiai grasindamas.
Taip baigėsi mūsų pokalbis (bėsėda). Atidavęs pagarbą, aš apsisukau ir sugrįžau į užsiėmimus. Tuo metu kaip tik buvo pertrauka, ir draugai, kurie girdėjo, kaip buvau iškviestas pas komisarą, dabar iš atokiau žiūrėjo į upelio pusę, ir matė kaip vyko mūsų bėsėda, tik negirdėjo jos turinio. Todėl, man sugrįžus, iškart apspito su klausimais. Aš išsisukinėjau, nuduodamas, kad nieko ypatingo nebuvo įvykę; užsiminiau, kad mums visiems reikės paaukoti atlyginimus ir išpirkti kažkokias obligacijas ir panašiai. Nuo kitų klausimų man išsisukti padėjo trimitas, privertęs mus visus vėl rinktis į pratybas.
Tik vėliau, savo geriausiam tarnybos draugui, suvalkiečiui Seredinskui (kuriuo tada galėjau pasitikėti) aš papasakojau apie tikrąjį pokalbio su komisaru turinį.
Rytojaus ryte (tai buvo sekmadienis), mūsų dalinys, kaip įprasta, buvo išrikiuotas aikštelėje, tarp palapinių. Iš vienos palapinės buvo išneštas stalas, pastatytas priešais rikiuotę ir uždengtas raudonu skuduru. Ant stalo greit atsirado kelios knygos, rašalo indelis ir keli plunksnakočiai. Žodžiu, komunistu mišioms buvo pasiruošta, antikristo stalas - padengtas. Dabar išsirikiavę, mes laukėme tik bolševikų kunigo.
Po kelių minučių iš vadų palapinės išniro visa svita: komisaras Abramenka (kapelionas) ir štabo viršininkas kpt. P.Petronis, diviziono vadas plk. J.Banys ir jaunesnysis ltn. Istognij bei keli politrukai (zakristijonai) ir keli karininkai. Visi jie pagal rangą išsirikiavo už raudonojo stalelio.
Pirmasis savo pamokslą, kaip ir žadėjo, išsakė komisaras. Po jo trumpai šnekėjo plk. J.Banys ir kpt. P.Petronis. Lyginant su Banio, Petronio kalba buvo žymiai ugningesnė ir labiau komunistiška. Šis buvo gerai įsisavinęs užkariautojų terminologiją, liaupsino Sovietų Sąjungos galybę, ir visų tautų tėvo ir mokytojo, draugo Stalino nepamiršo paminėti.
Aš klausiausi tų nuobodžių pamokslų ir galvojau, kuris gi iš mūsiškių sukalbės tą maldelę, kurios aš atsikračiau. Štai čia netikėtai prie stalo ir išdygo politrukas Navickas. Jis be klaidų ir užsikirtimų padeklamavo tą pačią maldelę, kurios tekstą man vakar nesėkmingai bruko komisaras. Pasirodo, jis tą kalbą visą naktį kalė atmintinai. Tuo tikslu net buvo paskirtas sargybai prie vadų palapinių. Apie jo mokslus vėliau mums papasakojo vienas karių, kartu ėjusių nakties sargybą.
Naktiniai sargybiniai pastebėdavo ir kitokių keistenybių. Naktimis iš Varėnos geležinkelio stoties grupelėmis būdavo atvežami kažkokie naujokai. Jie iš anksto jau būdavo aprengti lietuviškomis eilinių kareivių uniformomis, bet nei trupučio nemokėjo lietuviškai. Kaip vėliau iš jų pačių sužinojau, šie kariai buvo parenkami iš pasižymėjusių Leningrado bei Maskvos komsomolcų, ir trumpai apmokyti karo žinių, bei atitinkamai instruktuoti, siunčiami į okupuotos Lietuvos dalinius, kad sudarytų lietuviško komsomolo branduolį.
Išrėžęs savo audringą kalbą, politrukas Navickas palinko prie stalo ir pirmas pasirašė į komisaro Abramenkos atskleistą knygą, kad pasižada pirkti sovietinių obligacijų. Po jo dar pasirašė keli politrukai bei jaunieji karininkai, ir tie naujokai išėję iš mūsų rikiuotės. Kiti kariai - lietuviai nesuskubo prie stalo, kur savanoriškai buvo dalinama komunistų komunija. Jie dar jautėsi esą laisvi žmonės, galintys patys nuspręsti, ką daryti su nuosavais pinigais. Nepadėjo ir papildomi aiškinimai, gąsdinimai ir grasinimai, kurių griebėsi Abramenka ir Petronis, pamatę, kad savanorių ne tiek jau ir daug. Tą sekmadienį mišios sužlugo, nes dauguma karių pasiliko rikiuotėje. Bet nebūtų komunistai...
Vėliau pavardėmis komisaras išsišaukdavo po vieną į palapinę ir grasindamas priversdavo pasirašyti, pažymint skaičių; bet, turbūt išsigandęs galimo maišto, nusileido iki vieno mėnesio atlyginimo, t.y. tik 5 litų. Taigi Navickas labai pigiai parsidavė.
Po mano pasirašymo kiekviena proga, iki pat karo pradžios, politrukas Navickas kalbino mane stoti į komsomolą. Tuo jis man gerokai įkyrėdavo, bet ne visuomet pasisekdavo jo išvengti. Turbūt komisaro įpareigotas ir instruktuojamas, tam tikslui jis vartojo kuo įvairiausius argumentus.
- Tau gali labai nesisekti tolimesniame gyvenime, nes tavo tėvas buvo savanoris, kovojęs ir prieš bolševikus, o motina - šaulė, o ir tu, atrodai, kaip nelojalus Darbo žmonių valdžiai,- draugiškai įspėdavo jis.
- Matai, aš dar ne labai gerai pažįstu naująją santvarką, todėl negaliu iškart stoti į jos organizacijas,- išsisukinėjau, kaip mokėjau.
- Gerai pagalvok, nes rusai gali tavo motiną ir visą jūsų šeimą už tai į Sibirą išvežti!
"Gerai, aš pagalvosiu ",- atsakydavau, kad tik greičiau atsikabintų.
Aš galvojau, kad tas nuolatinis Navicko spaudimas buvo susijęs su mano atsisakymu pasakyti agitacinę kalbą. Paskutinis politruko argumentas buvo pats tvirčiausias ir priversdavo nejuokais jaudintis.
X
1941 metų gegužės 1 dieną, per viso pasaulio darbo žmonių solidarumo šventę vienoje miško aikščių įvyko visos divizijos karių paradas. Toje šventėje dalyvavo ir du lietuvių generolai - išdavikas V.Vitkauskas ir iš Maskvos atsiųstas surusėjęs F.Baltušis-Žemaitis. Pastarasis tada perėmė vadovavimą iš gen. Vitkausko.
Kiekvienas dalinys buvome išsirikiavę aplink aikštę, tik vieną - pietinę pusę palikę atvirą. Kaip tik iš tos pusės (su baltu žirgu!) ir atjojo komunistas V.Vitkauskas ir F.Baltušis-Žemaitis su palyda.
Po pasveikinimo su internacionaline švente ir trumpų kalbų, perdavimo (o tiksliau - pardavimo) ceremonija baigėsi, ir visi daliniai rikiuotėje praėjome pro bolševikų vadus, išdidžiai sėdinčius ant žirgų. Jų tarpe buvo ir vyriausiasis kariuomenės politrukas, Lietuvos kariuomenės duobkasys - komisaras Jonas Macijauskas. Po parado visi daliniai grįžome į savo dislokacijos vietas.
X
Vieną birželio sekmadienį pas mane į divizioną atėjo brolis - j.ltn. Vincas, kurio dalinys, kaip minėjau, stovėjo netoliese. Tai buvo mūsų pirmas susitikimas šiame poligone, nors gyvenome čia jau beveik du mėnesius. Jis dėl savo užimtumo neturėjo laiko, o man, kaip eiliniam kariui, iš savo dalinio nebuvo galima niekur išeiti, ir bendrauti su kitų dalinių kariais.
Mes nuėjome toliau nuo palapinių, prie upelio, kad galėtume normaliai pasikalbėti. Brolis skundėsi, kad dabar mūsų šeima gyvena pusbadžiu. Po ankstyvos tėvelio mirties 1930 metais, mama iš Lietuvos valdžios pastoviai gaudavo pensiją, kaip už valstybės tarnautoją, mirusį einant savo pareigas (smarkus sužeidimas policijos tarnyboje buvo ankstyvos mirties priežastis) paskutiniu laiku tėvas buvo pasienio policijos Trakų baro viršininku). Ta pensija mokytojai su 6 vaikais buvo nemaža paspirtis. Dabar okupantai atėmė valstybinę pensiją, ir šeima atsidūrė prie skurdo ribos. Aš dėl karinės tarnybos nedirbau, o namuose liko dar du broliai ir sesuo, kurie mokėsi gimnazijoje ir jauniausioji sesutė Onutė - moksleivė.
Brolis pasakojo, kad dabar mama niekur negauna darbo, todėl jis jau išsiuntęs į namus savo algą - 170 litų. Paprašė ir manęs:
- Jei pats turi susitaupęs nors keletą litų, taip pat galėtum padėti mamai.
- Gerai, aš dar turiu apie 20 litų, tai juos ir nusiūsiu,- pažadėjau.
Dar šį bei tą apšnekėję mes atsisveikinome ir išsiskyrėme. Rytojaus dieną mane netikėtai išsikviečia komisaras Abramenka ir klausia:
- Apie ką ten prie upelio vakar šnekėjaisi su kito dalinio leitenantu? Kas jis toks? Ko jis norėjo?
Kaip supratau, mus besikalbančius užfiksavo politrukas Navickas ir iškart nubėgo pranešti. Kadangi šį kartą aš neturėjau jokių paslapčių apie pokalbį su broliu, tai be vargo ir papasakojau, apie sunkią mūsų šeimos padėtį ir t.t.
Išklausęs paaiškinimų, Abramenka su dirbtina užuojauta paguodė:
- Nesijaudink, Sovietų valdžia neapleis nė vienos savo šeimos ir visom, kiek įmanoma, padės.
Taip nuraminęs, tovariščius komisaras vėl paprašė, kad niekam nekalbėčiau apie šį pokalbį.
X
Tuo laiku mums - visiems buvusiems Lietuvos Autorinktinės kariams buvo dėstomos teorinės pamokos apie vikšrinius vilkikus ir šarvuočius.
Vieną birželio dieną visus vairuotojus išrikiavo ir pranešė, kad dabar turime važiuoti į Varėnos geležinkelio stotį, atsivežti naujos technikos. Į stotį buvome nuvežti sunkvežimiu, ir ten tada pirmą kartą pamatėme rusų technikos stebuklą: ant atvirų vagonų-platformų stovėjo sovietinės tanketės su išraiškingu pavadinimu - Komsomolec. Tai buvo vikšriniai vilkikai, kurių visas kovines savybes aš pažinau truputį vėliau, karo metu.
Rusiški Komsomolcai išoriškai ir konstrukciškai buvo labai panašūs į angliškas Vickers tanketes, kurios buvo Lietuvos kariuomenės šarvuočių dalinyje, Radviliškyje. Gal bolševikai juos, paprasčiausiai, nusikopijavo ir idėjiškai pervardino. Jų nepaprastą panašumą vėliau patvirtino ir mano brolis Vincas, kuris, kaip jaunesnysis leitenantas, tik ką baigęs A.S. Karo mokyklą, buvo nusiųstas stažuotis į Radviliškio šarvuočių rinktinę. Be to, vienas šio dalinio būrys buvo dislokuotas ir Kaune, Ąžuolyne, netoli Sporto halės. Todėl mūsų Vickers'us aš buvau matęs ne vien nuotraukose.
Komsomolcų priekyje buvo šarvuota kabina su dviem įlipimo liukais viršuje ir dvejomis vietomis - vairuotojui ir šauliui-kulkosvaidininkui. Kabina buvo gan patogi, su variklio ir vikšrų valdymo sistema (vairalazdėmis). Variklis - benzininis, 4-rių cilindrų (GAZ AA tipo), greitis - iki 50 km/h. Už kabinos buvo lyg sunkvežimio kėbulas su žemais bortais. Pačiame kėbule, kraštuose, išilgai, dar buvo 2 suolai-sėdynės su atlošais, ant kurių iš abiejų pusių galėjo sėdėti po 3 karius. Taigi, čia sutilpo visa LAP-105 mm pabūklą aptarnaujanti įgula. Kėbulas buvo uždengiamas brezentu, kurį buvo galima greitai nuimti nuo išardomų rėmų.
Iškrauti tanketes mums padėjo rusai, kurie viename iš keleivinių vagonų atlydėjo Komsomolcus į Lietuvą. Jie mus šiek tiek supažindino kaip valdyti šias mašinas, o mes, greitai įsisavinę, iš stoties jau patys, be palydovų, sugrįžome į poligoną.
Stovėjimo aikštelę įrengėme netoli palapinių, miško pakraštyje. Tiksliai nepamenu, kiek pabūklų ir tankečių turėjo mūsų divizionas. Bet prisimenu, tačiau, keletą karių pavardžių, kurie kartu su manim vairuodavo tas mašinas. Tai - Vitas (gal Vytas? - tokia pavardė), Seredinskas ir Bžeskis. Pabūklo vadu mano vairuojamoje tanketėje buvo sovietų j.ltn. Istognij, kuris visada sėdėdavo priekyje, kulkosvaidininko vietoje.
Tarp kitko, prieš man išeinant į kariuomenę AMLITo akcinėje bendrovėje dirbo Bžeskio tėvas, ir aš jį tada pažinojau.
2. Bžeskio sabotažas
Vieną dieną, po manevrų, kuriuose dalyvavo visos tanketės, buvo pranešta, kad demobilizuojami senos laidos, t.y. 1917 metų gimimo kariai. Tokių mūsų dalinyje buvo tik keleta.
Kita rytą visi, kurie buvo atitarnavę jau daugiau nei 1,5 metų, t.y. taip vadinamas senas vaiskas, be jokio iškilmingumo buvo su lietuviškomis uniformomis paleisti į atsargą, ir atsisveikinę išvyko į Varėnos geležinkelio stotį. Mums buvo nemaža staigmena, kad namo jie išleidžiami su kariškomis uniformomis,- Lietuvos kariuomenėje į atsargą kareiviai išeidavo tik su savo civiliais rūbais, su kuriais jie buvo atėję tarnauti.
Išleidę draugus, po kokios valandos mes vėl turėjome ruoštis į manevrus. Eil. Bžeskiui išėjus į atsargą, jo vairuotą vilkiką turėjo perimti kitas. šias pareigas gavo eil. Seredinskas.
Užpylęs vandeniu variklį, Seredinskas pabandė užvesti Bžeskio Komsomolcą, kad patikrintų kaip dirba. Deja, variklis niekaip neužsivedė. Tada Seredinskas išsikvietė mūsų vyriausiąjį mechaniką, kuriuo tada buvo liktinis puskarininkis Jucaitis, ir paprašė jo pagalbos. Ir vyr. mechanikui užvesti nepavyko. Tada prie sugedusio Bžeskio vilkiko suėjo visi dalinio vairuotojai - ieškojome gedimo priežasties. Psk. Jucaitis, patikrinęs motorą, atrado, kad anksčiau, kai, dėl vairuotojo neatidumo, ten visai neliko vandens, nuo karščio buvo trūkusi špižinė variklio bloko galvutė. Trūkio siūlė atsirado tarp pirmojo ir antrojo cilindrų suspaudimo kamerų. Vanduo pateko į cilindrą ir į tepalo karterį. Žodžiu, Bžeskio Komsomolcas buvo sugedęs.
Šią linksmą žinia politrukas Navickas tuoj pat, su išdavikišku pasitenkinimu, nulėkė pranešti diviziono komisarui. Greitai apie tai sužinojo ir dalinio vadas plk. Banys ir kiti mūsų viršininkai.
Tuojau į aikštelę apsiputoję atlėkė komisaras Abramenka ir jo padlaižys Petronis. Jie kaip pašėlę rėkė ir plūdosi, ir lakstydami nuo vieno vairuotojo prie kito, šaukė:
-...matj Sabotaž! Sabotaž ...matj! Kas organizavo ėtot ...liadj sabotaž!?
Mes stovėjome ir žiūrėjome į tuos du, išvertę akis, lyg kontūzyti, nesuprasdami, ko gi jie iš mūsų nori. Neslėpsiu, kad šį bei tą iš rusų karinės terminologijos mes jau buvome spėję įsisavinti, nors rusai pradžioje keikėsi žymiai santūriau. Supratau viską, išskyrus tą naują keiksmažodį sabotaž. Pagaliau suvokę, ko jie klausia, mes ramiai paaiškinome gedimo priežastį. Bekalbant, atėjo ir dalinio vadas.
Komisaras su Petroniu sužinoję, jog sugadintą tanketę vairavo demobilizuotasis Bžeskis, įsakė tuoj pat du ginkluotus karius nusiųsti į geležinkelio stotį, suimti sabotažininką ir atvesti į dalinį.
- Tai aiškus sabotažas, ir eiliniui Bžeskiui dabar gresia sušaudymas arba, geriausiu atveju, kalėjimas! - pabalęs ir putodamas, su kažkokiu nenormaliu pasitenkinimu, kpt. Petronis lietuviškai mėgdžiojo rusų komisarą. Šis gedimas, jų ir mechaniko nuomone buvo praktiškai nepataisomas, todėl naują mašiną reiks nurašyti.
- Palaukit, nesikarščiuokite. Aš nemanau, kad Bžeskis tyčia tą variklį sugadino. Čia, turbūt, paprasčiausias žmogaus žioplumas. Reikia suprasti, kad nauja technika, nepatyręs..., - pulkininkas J.Banys, kaip įmanydamas, bandė švelninti padėtį. Jis ramino tuos du įsiutusius žvėris, prašydamas nesiųsti karių į stotį, bet ieškoti kokios nors žmoniškos išeities, neaukojant atpirkimo ožio.
Viršininkams pasitraukus, aš staiga prisiminiau, kad lygiai toks pats atvejis atsitiko, kai aš dirbau motoristu AMLIT bendrovėje. Ten (kartu su pasmerktojo Bžeskio tėvu) dirbo labai geri šaltkalviai, ir jie sugebėjo sėkmingai suvirinti trūkusią špižinę detalę.
- Šią galvutę galima suvirinti! - džiaugsmingai paskelbiau Jucaičiui.
- Nešnekėk nesąmonių čia gi špižius!- atšovė vyr. mechanikas.
Bet kai papasakojau apie nagingus AMLITo meistrus, jis nenorom patikėjo ir nulėkė pas plk. Banį. Šis, su dar didesne viltimi, kad galima išgelbėti Bžeskį, nulindo į palapinę pas draugą komisarą ir draugą Petronį.
Abramenka iškart nepatikėjo, kad galima suvirinti špižinę detalę, o ypač sudėtingos konfigūracijos, liepė iškviesti mane. Atėjęs, vėl, kiek galėdamas įtikinamiau pasakojau atsitikimą iš savo civilinio gyvenimo, bet šį kartą jau rusiškai. Pagaliau įtikinau, ir komisaras nenorom atšaukė įsakymą suimti Bžeskį, bet tik laikinai. Tuo ypač džiaugėsi pulkininkas Banys. Tik išėjus iš raudonųjų palapinės, jis paklausė:
- Kiek dienų reikės tam darbui atlikti?
- Daugiausia - pora dienų, tamsta vade.
Bolševikai jau reikalavo, kad mes į karininkus kreiptumėmės draugas, bet su neparsidavėliais mes kalbėjome, kaip įprasta.
- Gerai, kad gelbėji savo draugą. Štai tau pinigai, apmokėti už suvirinimą,- iš savo piniginės vadas išima 50 litų ir duoda man. Jo sujaudintose akyse žiba ašaros. - Ar pakaks?
- Ką jūs, pone pulkininke, gal tiek daug ir nereikės! - man buvo nepatogu imti asmeninius Banio pinigus.
- Paimk, paimk. Jeigu liks, tai panaudosi savo reikmėm, o kelionei gausi dar ir valdiškų pinigų.
Pulkininkas greitu žingsniu sugrįžo į palapinę - štabą, sutvarkyti mano komandiruotės dokumentų. Tuo tarpu aš jau džiaugiausi, kad po ilgos pertraukos vėl galėsiu pabūti gimtajame Kaune, pas savuosius. Po ištrėmimo į Vilnių, Laikinojoje sostinėje mūsų karių jau seniai niekas nematė, nes tuo laiku rusai nė vieno neišleisdavo atostogų, o, ypač, į Kauną.
Trūkusi variklio galvutė jau buvo nuimta, tad netruko ją suvynioti į popierių; ir aprišus virvele, svarbus paketas buvo paruoštas. Aš, tuo tarpu, apsirengiau išeigine uniforma ir laukiau dokumentų. Neužilgo, plk. J.Banys pats asmeniškai atnešė ir įteikė man leidimą - komandiruotę ir valdiškus kelionpinigius, įspėdamas:
- Išprašiau Abramenkos, kad išleistų beveik savaitei - 4 dienoms. Sakiau jam, kad būtent tiek reikia remontui. Tad, tu, neprasitark.
diviziono vadas, palinkėjęs man geros kloties, atsisveikino ir tėviškai paspaudė ranką, sakydamas:
- Esu dėkingas tau, kad gelbsti mūsų vyruką! - mačiau jo veide kažkokį džiaugsmą ir pasitikėjimą manimi. Man, eiliniui, buvo nemaža garbė tai girdėti iš Lietuvos pulkininko, kuris nepadlaižiavo bolševikams (mes - eiliniai kariai tai jautėme).
X
Pasiekęs Varėnos geležinkelio stotį, aš gan greitai sulaukiau traukinio, kuris važiavo link Kauno, ir jau apie 3-čią valandą dienos buvau gimtajame mieste. Iš Kauno stoties aš tiesiai su savo dalinio paketu nužingsniavau į AMLIT'o dirbtuves, kurios buvo Kęstučio-Maironio gatvių kampe (visai netoli Laisvės alėjos).
Lauke buvo graži pavasario popietė. Miestas jau buvo pasipuošęs šviesia žaluma. Buvo smagu vėl išdidžiai žygiuoti gimtojo Kauno gatvėmis, Laisvės alėja. Poligone jau atpratau matyti civiliai apsirengusių žmonių, o čia jų buvo labai daug. Artindamasis prie buvusios darbovietės, jau džiugiai nerimavau, kad greit pamatysiu savo bendradarbius, pasipuikuosiu savo gražia lietuviška uniforma (nors ir apskabyta), pasidalinsiu įspūdžiais ir t.t. Dėl sėkmingo detalės pataisymo, buvau garantuotas.
Iš Maironio gatvės pasukau į Kęstučio ir nustėrau, žado netekęs:
- Stoj! Propūsk! - prie garsiosios Amerikos lietuvių akcinės bendrovės vartų stovėjo kažkoks tamsus azijatas su apšiurusia okupantų uniforma ir šautuvu, ir toliau manęs neleido - reikalavo kažkokio leidimo. Labiau sugadinti nuotaiką nebuvo įmanoma. Štai tau, ir pasipuikavau...
Atsikvošėjęs, paprašiau rusų kareivio, kad tas iškviestų man kokį nors darbininką. Pamatęs mane su mūsiška uniforma, priėjo visai nepažįstamas civilis tarnautojas, tuo metu slankiojęs kieme:
- Ko jūs ieškote?
- Savo buvusių bendradarbių. Pakvieskite, prašau, ką nors iš mechanikų: Birulį - mano buvusį meistrą, arba Raudonikį, Kregždį, Stašauską arba Bžeskį..., - pradėjau vardinti žinomiausius meistrus.
- O, brolyti, jie visi iš čia jau seniai išėjo. Kai sukarino šią bendrovę, jie pasiliuosavo, ir didesnė dalis perėjo į savivaldybės autobusų garažą, Šančiuose. Ten rasi ir savo meistrą, ir kitus.
Sužinojęs iš to civilio adresą ir padėkojęs už informaciją, aš nedelsdamas, pro geležinkelio stotį patraukiau atgal į Šančius. Tai buvo pakeliui į Panemunę, į namus.
Šančius pažinojau ne blogiau, nei gimtąją Panemunę, todėl savivaldybės garažą radau lengvai. Ten ir užtikau daugelį savo pažįstamų meistrų. Jie su džiaugsmu mane sutiko ir iškart puolė klausinėti:
- Na pasakok, kaip jums ten sekasi tarnauti, prie bolševikų valdžios?
Jie klausė su neslepiama užuojauta, nes puikiausiai suprato dviprasmišką lietuvių karių padėtį. Pirmoje eilėje aš papasakojau apie įvykį su Bžeskiu ir paprašiau kuo greičiau atlikti mano užsakymą. Bžeskio tėvą, šaltkalvį-motoristą, kaip ir aš, jie gerai pažinojo, todėl tuoj pat mane nuvedė tiesiai pas naująjį savivaldybės garažo direktorių. Juo neseniai buvo paskirtas taip pat man gerai pažįstamas AMLIT'o bendrovės stalius (Darbininku ir valstiečių valdžia!). Sužinojęs, kad atvykau iš poligono, ir kokiu reikalu, jis lengvai davė nurodymą mane atlydėjusiems vyrams, kad karinį užsakymą atliktų sparčiau ir be jokio užmokesčio.
Vyrai pasiėmė mano paketą ir, užvedę į savo bufetą-valgyklą, vaišino pietumis ir, šiaip, įvairiais skanėstais, kurių aš, kareivis, jau seniai neragavau. Ten mane apspito pažįstami ir nepažįstami darbininkai ir, vienas kitą aplenkdami bei nutraukdami, klausinėjo apie mūsų kariu gyvenimą. Visi atvirai, nieko nevyniodami į vatą, reiškė pasipiktinimą ir neapykantą okupantams, už akiplėšišką valstybės ir jos kariuomenės išardymą. Jie taip pat buvo aiškiai nepatenkinti Darbo liaudies valdžia, ir su užuojauta klausėsi mano pasakojimų. Dauguma buvo įsitikinę, kad neužilgo prasidės Vokiečių-Rusų karas. Man buvo smagu, kad su šiais darbininkais aš galėjau būti žymiai atviresnis, negu ten, poligone.
Tuo metu kiti meistrai ir suvirintojai išsijuosę triūsė prie bloko galvutės. Jiems teko itin sunki užduotis - špižinė (ketaus) detalė buvo tuščiavidurė, ir jos niekaip kitaip nebuvo galima suvirinti, kaip tik įdėjus į smėlio dėžę. Tiems laikams tai buvo sudėtinga technologija. Po suvirinimo reikėjo lėtai atšaldyti, o tik po to šlifuoti. Todėl suvirinę, vyrai prižadėjo, kad rytoj jau galėsiu pasiimti užbaigtą.
Padėkojęs, nupėdinau į kitą Nemuno pusę, į Panemunę, pas savus. Taigi man dar buvo likę trys laisvos dienos. Namuose labai pradžiuginau mamą...
Rytojaus dieną nuėjau į garažo dirbtuves ir atsiėmiau puikiausiai suremontuotą detalę. Ir likusią dienos dalį praleidau namie su saviškiais, bet jau trečią dieną pradėjau nerimauti, ir nutariau grįžti į dalinį, neišnaudojęs dar vienos laisvos dienos. Jaučiausi atsakingas už paketą ir norėjau greičiau jį pristatyti) nenorėjau, kad plk. Banys dėl manęs pergyventų ar kaip nors nukentėtų - juk tik jo pastangų dėka man susidarė galimybė išgelbėti nuo tribunolo Bžeskį ir pabūti namie. O iš tų dviejų komunistu - Komisaro ir Petronio buvo galima visko sulaukti. Jie Bžeskį būtų ir iš namų ištempę.
Mano sprendimui pritarė ir mama. Atsisveikindama ji turbūt, kaip ir aš, net neįtarė, kad tas mūsų išsiskyrimas galėjo būti paskutinis.
Belukūriuojant Varėnos krypties traukinio, aš lėtai vaikščiojau po Kauno geležinkelio stotį, ir staiga laukimo salėje visai netikėtai pastebėjau Lietuvos kariuomenės Karo vadą, brigados generolą Stasį Raštikį! Nebuvo jokios abejonės, kad tai jis. Aš jį gerai pažinojau iš matymo, kadangi anksčiau dažnai jį matydavau Panemunėje. Dažnai mačiau ir jo dukreles. Generolas su šeima gyveno priešlėktuvinės artilerijos pulko teritorijoje, atskirame nedideliame namelyje, fligelyje.
Jau buvau neblogai išmuštruotas karys, todėl daug negalvodamas, aš automatiškai išsitempiau, ir kaip pridera, praėjau tvirtu žingsniu, atiduodamas tik generolui priklausančią pagarbą, ir išėjau į peroną, kur jau stovėjo traukinys į Varėną.
Tik įlipęs į traukinį, aš susimasčiau apie savo poelgį. Kažkaip keistai gen. S.Raštikis į mane pasižiūrėjo... Jis gi buvo su civiliais rūbais ir skrybėle (katiliuku)! Gal slapstosi, arba traukiasi iš Lietuvos? Galbūt, per savo žioplumą, aš jį būsiu išdavęs?! Jis sau ramiai vaikščiojo po salę, o čia... Ten esantys keleiviai, žinoma, atkreipė dėmesį į tokį mano veiksmą civilio atžvilgiu. Jaučiausi padaręs didelę nesąmonę. Važiuodamas traukiniu, visą kelią ir vėliau jaučiau sąžinės graužimą. Grįžęs į dalinį apie tai papasakojau plk. Baniui. Jis buvo labai nustebintas, kad S.Raštikis kažkur išvyksta, bet nuramino, kad greičiausiai generolas išvyko oficialiai, kokiais nors tarnybiniais reikalais.
Vėliau pasitvirtino, kad mano nuogąstavimai buvo visiškai bereikalingi. Ėjo įvairios kalbos, kad Raštikis visai legaliai emigravo į Vokietiją, jų ambasadoje gavęs reikiamus dokumentus. Todėl pagrįstai galvojau, kad aš jį tada, prieš išvykstant, ir sutikau. Tuo metu aš negalėjau žinoti, kad generolas jau kovo pabaigoje buvo perbėgęs žaliąją sieną ir tuo laiku buvo Vokietijoje, o NKVD tik gegužės 7 dieną įsakė jį suimti.
Kariuomenės vadas išvengė represijų, bet jo šeima ne: žmona laimingai ištrūko iš kalėjimo, o 3 mažos dukrelės atsidūrė Sibire. Apie tai viską sužinojau tik dabar, skaitydamas Lietuvoje perspausdintus Stasio Raštikio atsiminimus. Iki šiol nesuprantu, kam tada aš atidaviau pagarbą? Gal tai buvo paprasčiausias apsirikimas? O, gal NKVD specialiai parinko labai panašų į S.Raštikį žmogų, kad išprovokuotų jo globėjus. Visko - gali būti.
Grįžęs radau jau daug naujų jaunesniųjų vadų rusų atsiustų į mūsų dalinį, kurie visi buvo perrengti lietuviškomis uniformomis. Pulkininkas Banys buvo labai patenkintas, kad grįžau sutvarkęs reikalą, bet savo pinigus - 50 litų pasiimti atsisakė:
- Pasilik savo reikalams.
Padėkojęs, aš nutariau, kad pasiūsiu juos į namus, mamai.
Puskarininkis Jucaitis surinko variklį ir sutvarkytą Komsomolcą perdavė į Seredinsko rankas. Taip visai laimingai išsisprendė eilinio Bžeskio likimas, o jis pats ramiai sugrįžo pas tėvus, į savo gimtuosius Šančius, net neįtardamas, kokie juodi debesys buvo virš jo susikaupę. Tiesą pasakius, tai jo buvo didžiausia kaltė, kad į variklį nepakankamai vandens pripylė.
3. Naktinės pratybos
Apie birželio vidurį, maždaug 15-tą ar 16-tą dieną, viena mūsų dalinio baterija, t.y. 3-jų pabūklų įgulos, miške, už upelio, netoli savo stovyklos, privalėjo atlikti nakties šaudymo pratybas.
Šiuose naktiniuose manevruose dalyvavo eil. Seredinsko, eil. Vito ir mano vairuojamos tanketės. Buvo šilta vasaros naktis, apsiniaukus, bet pakankamai šviesi, kad matytume vienas kitą. Komsomolcais LAP pabūklus nuvilkome į kalvotą vietovę, netoli kažkokio kelio ar miško vieškelio ir, atkabinę juos nurodytose vietose, savo mašinas turėjome užmaskuoti krūmuose, toliau nuo pabūklų. O pabūklų skyrių kariams buvo įsakyta apsikasti smėlyje, jaunuolyne, gynybinėse pozicijose, ir pasiruošti kovai su priešo kulkosvaidžiais, kuriuos turėjo imituoti mirkčiojantys kišeniniai žibintuvėliai. Priešo kulkosvaidininkų vaidmuo atiteko mums - vairuotojams, kadangi visi trijų skyrių vyrai buvo užimti šaudymu iš pabūklų.
Išsidėstę nustatytose vietose, mes trys be perstojo žybčiojom žibintuvėliais, imituodami kulkosvaidžių lizdus, o į mus ginklo draugai turėjo tiksliai pataikyti iš pabūklų. Orientuodamiesi su busolėmis, jie šaudė, taip pat imituodami, iš tuščio, tik užsklendžiant ir atsklendžiant pabūklų spynas. Neturėjome amunicijos nei pabūklams, nei šautuvams. Vyrai veikė tiksliai, pagal karininkų komandas, todėl iš šono atrodė, kad vyksta tikros kautynės, tik be dūmų ir be ugnies, ir šūvių garsą kažkas išjungė - girdėjosi tik trumpos komandos ir spynų spragsėjimas. Žodžiu - žaidėm karą.
Aš, kaip priešo kulkosvaidis, nebuvau ypatingai užimtas, ir iškart už nugaros užgirdau svetimus garsus. Kažkoks keistas ūžesys - žlegėjimas įsijungė į mūsų susišaudymą. Jis gan aiškiai sklido iš kažkur netoli nuo šalia esančio vieškelio pusės, bet niekas į tai neatkreipė dėmesio - kulkosvaidžiai ir toliau mirksėjo, o pabūklai spragsėjo spynomis. Tas ūžimas staiga pranyko, kaip ir atsirado, o mes žaidėme toliau.
- Rūki v verch! Nedvygatsa! (Rankas aukštyn! nejudėti!) - staiga iš už krūmų ir medžių, iš visų pusių, išgirdome komandas. Tamsoje pamatėme gausybę į mus besiartinančių juodų siluetų.
- Užteks kvailioti! Kokie čia šposai?! - kiti juokais klausinėjo, dar nematydami mus supančiųjų uniformų ir skiriamųjų ženklų, manydami, kad kiti tarnybos draugai nutarė pakvailioti.
- Molčatj! Složitj oružije i podniatj rūki! (Tylėt! Padėti ginklus ir pakelt rankas!) - išgirdome įsakmius žodžius. Matėsi, jog jie juokauti nesiruošia.
Mūsų ugniavietes iš visų pusių apsupo tamsiaodžiai (daugiausia mongolai) okupantų kariai su juodom tankistų uniformom. Dabar juos buvo galima aiškiai matyti. Atstatę savo automatinius šautuvus PPŠ, jie mus sustūmė į krūvą ir pasivarė į aikštelę - daubą, kur šviesiau, vėl pareikalavo visiems atiduoti ginklus ir parodyti kur sudėti pabūklų šaudmenys.
- Gde vaš komandir? (Kur jūsų vadas?) - buvo pašauktas manevrams vadovaujantis karininkas.
Neprisimenu kuris iš Lietuvos karininkų kartu su rusų j.ltn. Istognyj tada vadovavo, bet jie abu buvo pristatyti apsupusiųjų vadui.
"Kame priežastis? Nesuprantame, kodėl mus suimat!?..." - savo kalba stebėjosi mums priskirti rusų karininkai, kurių uniformos, tačiau, nesiskyrė nuo mūsiškių.
- Ką jūs čia nakties metu veikiate?- tankistų vadas, pulkininkas su žvaigžde ant rankovės (skiriamasis komisarų ženklas) paklausė mūsų pabūklo vadą Istognyj.
- Čia vyksta manevrai,tovarisč komisar! diviziono vado įsakymu, mes čia atliekame nakties šaudymo į priešo kulkosvaidžių lizdus pratybas! - guviai atraportavo jaunesnysis leitenantas ir paklausė - Kokiu pagrindu jūs mus suimat?
- Cha, cha, cha! Ir mes manevruojame, ir todėl jūs paimame į nelaisvę (beriom v plen)! - juokdamasis atsakė juodasis pulkininkas.
Mes supratome, kad rusų komisaras išsisukinėdamas melavo. Jie su mumis elgėsi pernelyg grubiai, kad patikėtume, jog čia tik pratybos. Tai buvo visai nepanašu į manevrus.
- Komandiry sleduite za mnoj! - įsakė užpuolikų vadas ir 2 karininkai - Istognyj ir lietuvis, su ginkluota palyda pranyko nakties tamsoje.
Greitai užgirdome užvedamos mašinos burzgesį, kuris kažkur nutolo. Mes pasilikome dauboje apsupti juodųjų ginkluotų šešėlių. Buvome susodinti ant žemės, kiekvienas pabūklo skyrius atskirai. Mus, kaip vėliau sužinojome, saugojo rusų tankų įgulos, tarp kurių buvo ir karininkų, ir kareivių. Tankistų politrukai, tuo tarpu, pradėjo mums aiškinti, jog jie iš tikro dalyvauja menevruose, ir dar bendrai su mūsų divizionu.
- Mums apie tokius manevrus niekas nesakė,- paprieštaravau rusiškai,- ir čia ne visas, o tik dalis mūsų diviziono, kiti dabar ilsisi,- nebuvo tinkamesnio įrodymo, kad politrukai meluoja.
Užgirdęs mano žodžius, prie manęs priėjo karininkas iš kitos grupės ir, pradėjęs klausinėti, kaip aš išmokau rusiškai, nukreipė visą kalbą į mano asmeninį gyvenimą, ir tuo gudriai išvengė atsakymo. Ir paskui, visą naktį jie mūsų klausinėjo tik visai antraeilių, buitinių dalykų, tuo būdu nukreipdami kalbą.
Aušo. Mūsų pratybos nebuvo numatytos visai nakčiai. Todėl į rytą, išsėdėjus beveik visą naktį vienoje vietoje, pasidarė vėsoka. Mes paprašėme sargų, kad leistų užsikurti laužą.
- Nepoložėno (negalima),- atsake tie, - priešas gali nustatyti mūsų dislokaciją.
- Bet priešas mus jau pastebėjo ir suėmė, todėl, kaip belaisviai, mes turime teisę (imėjėm pravo) pasišildyti,- pusiau rimtai atkirtau aš, ir visi rusai prapliupo juoktis.
- Ką aš tokio juokingo pasakiau?- paklausiau ruselių.
- U pliennych prav nebyvajet! (Belaisviai teisių neturi!) - greit paaiškino socialistinę teisę kažkuris iš politrukų. Vėliau aš įsitikinau, kad tikrai, jis buvo teisus - pas juos belaisviai yra beteisiai.
Kaip ten bebūtų, po to juoko įtampa tarp mūsų truputį atslūgo, ir užpuolikai leido užkurti laužą, tik liepė mums ramiai sėdėti, nes tą darbą atliksią jie patys. Matyt, ir jie buvo pakankamai sužvarbę. Rusų kareiviai greitai prinešė sausų šakų ir kaip mat įsiliepsnojo didelis laužas, apie kurį mes - belaisviai susėdome ratu, o už mūsų nugarų atsistojo okupantai. Nors kartą pasijautėme geresnėje padėtyje - mums buvo šilčiau.
Taip besišildydami, mes pastebėjome, kad keli ruseliai šniukštinėja po krūmus, kažko ieškodami.
X
Jau gerokai išaušo, kai kelyje, nuo Vilniaus pusės, pamatėme sugrįžtant mūsų vadus. Savo aiškiai sutrikusia elgsena, jie atrodė šiek tiek keistokai. Po trumpo pokalbio tarp mūsų ir jų karininkų, mums buvo įsakyta pasiimti pabūklus ir vykti į savo dalinio dislokacijos vietą. O rusai-užpuolikai, pareiškę, kad: My svoju postavlennuju zadačiu vypolneli (savo uždavinį atlikome)",- atseit, manevrai buvo sėkmingi, ir mes vykstame į savo dalinį - sėdo į savo geležis ir nudžiaržgėjo mums nežinoma kryptimi.
Kai jie pasišalino, aš iš mūsų pabūklo vado kai ką sužinojau. Ruselis Istognyj sugrįžo gerokai įpykęs, ir todėl pakankamai atviras. Štai ką jis papasakojo:
Pasirodo, jog ši rusų tankų divizija nedalyvavo jokiuose manevruose, o naktį, slaptai traukė link Vokiečių rubežiaus, ir nuo vieškelio netikėtai pamatė mus, bežybčiojančius. Aišku, kad bebaimiai bolševikų vadai iškart suprato, kad juos ruošiasi atakuoti gausios lietuvių pajėgos, ir nutarė drąsiai, pasiaukojančiai ir netikėtai (projeviv mūžėstvo i gerojizm) užpulti ir sunaikinti priešą. Ačiū Dievui, kad jie nepradėjo pyškinti į mus iš tankų, o tik suėmė gyvus. Ir suėmę, jie vistiek įtarė, kad mes taikėmės į jų tankus, todėl du mūsų karininkus išsivežė į Vilnių, į Generalinį štabą. Ten visą naktį tardomi ir praleido ltn. Istognyj ir tas lietuvis karininkas. Rusų kontržvalgybos specai jų klausinėjo: Kodėl manevrai vyko naktį?;Kodėl mūsų baterija manevravo būtent tada, kai jų tankų divizija vykdo svarbią užduotį?; Kodėl mūsų pabūklai buvo nukreipti į juos? ir t.t. Žodžiu, jų vos neapkaltino šnipinėjimu svetimom žvalgybom ir tėvynės išdavimu.
Tai aiškiai parodė, kokia nuostabi tvarkelė nenugalimojoje Raudonojoje armijoje vyrauja, kai kairė nežino, ką daro dešinė. Jie nepasitikėjo net savais - rusų komunistu karininku!
Apie kokį užpuolimą mes tada galėjome galvoti, jeigu tuo laiku visa mūsų divizija buvo jų pačių beveik nuginkluota, nes sėdėjo be jokios amunicijos. Ir tik prasidėjus karui mūsų kariams buvo įteikta tik po penkis šovinius, kaip pasityčiojimui. O kiti pabūklai liko be šaudmenų ir karui prasidėjus.
Jau kolegoms manevruotojams išvykus, mes nuėjome pasižiūrėti, ką gi jie ten krūmuose, prie mūsų pabūklų veikė, kol mes suimti šildėmės prie laužo. Saulės šviesoje, visų nuostabai, mes atradome, šompalais subadytą smėlį. Jie netikėjo, kad mes iš tiesų neturime amunicijos!
Pabūklų vadai mus prašančiai įspėjo, kad apie tuos nakties manevrus niekam neprasitartume. Kai sugrįžome į dalinį ir pastatėme savo techniką į aikštelę, mums po pusryčių leido ilsėtis iki kito ryto. Visi buvome labai išvargę, ir iškart nuėjome miegoti. Kai kurie tiek buvo pervargę, kad ir pietauti atsisakė) tik vakarienę pavalgę, dar iki vakarinio patikrinimo, vaikštinėjo tarp palapinių ir dalinosi nakties įspūdžiais su savo artimais draugais.
Mūsų divizione buvo tik keletas komsomolcų, kuriuos mes gerai žinojome, o su kitais dar buvo galima atvirai bendrauti, nesibijant išdavysčių.
4. Dieniniai manevrai
Vieną rytą, rodos birželio 18, ar 19 dieną mes, kaip visuomet išsirikiavę rytiniam patikrinimui, priešais kažkodėl neišvydome plk. J.Banio ir kitų mūsų karininkų, bei puskarininkių. Nustebę, pradėjome nerimastingai viens į kitą žvalgytis, su klausimu: Kur mūsų dalinio vadas ir kiti lietuviai karininkai? Niekas į tai atsakyti negalėjo. O, kurie kažką žinojo - tylėjo.
Po įprastinio patikrinimo, per kurį nieko neišaiškėjo, mane tuojau apspito draugai, prašydami kreiptis į komisarą ir paklausti, kur išvyko mūsų karininkai, ir kodėl naktį (vakarinio patikrinimo metu mes visus juos dar matėme). Praeitos nakties budėtojais, kaip tyčia, buvo paskirti j.ltn. Istognyj, politrukas Navickas ir dar kažkokie du komsomolcai. Todėl niekas iš mūsiškių nematė, kaip ir kada išnyko mūsų vadai.
Po patikrinimo ir pusryčių, mus vėl nuvarė į įvairius užsiėmimus. Spėliodami ir klausinėdami, sulaukėme pietų. Dieną, pietų pertraukos metu, nutaikę progą, kai komisaras G.Abramenka išlindo iš savo palapinės, aš su keliais draugais priėjau ir, atidavęs reikiamą pagarbą, visų vardu kreipiausi:
- Tavarišč kommisar, razrešitė obratitjsa (Draugas komisare, leiskite kreiptis į jus).
- Obraščajtes.
- Visi kariai norėtume sužinoti, kur šiuo metu yra (nachoditjsa) mūsų diviziono vadas plk. Banys ir kiti karininkai,- tiesiai paklausiau rusiškai.
Iš pasikeitusios komisaro povyzos matėsi, jog šitas klausimas jam buvo netikėtas ir nemalonus. Iškart jis sumišo, bet greit susitvardė ir, akimirką pagalvojęs, paniuręs ir susiraukęs atšovė:
- Pulkininkas Banys ir kai kurie kiti karininkai praeitą naktį išvyko į kursus, na perepadgatovku.
- Kur? Į kokius kursus? - kažkuris neištvėręs paklausė lietuviškai, o aš rusiškai pakartojau.
- Į Maskvą, į Karo akademijos karininkų pasitobulinimo kursus. Matot, buržuazinės Lietuvos kariuomenėje jūs turėjote senus vokiečių ir net caro laikų karinius statutus. Dabar tokie mūsų Sovietinėje Lietuvoje jau nebetinka Nepergyvenkit, jie ten pasimokys Raudonosios armijos statutų ir taktikos, ir sugrįš.
Toks komisaro atsakymas mus šiek tiek nuramino, bet visvien, viduje visiems dar liko daug abejonių ir klausimų. Ypač įtartinai atrodė jų išvykimo laikas ir aplinkybės.
X
O štai buvęs politinis vadovas G.Avramenka (ar Abramenka?) pasitobulinimo kursų nemini:
1941 metų gegužės pradžioje iš Maskvos Raudonosios armijos vyriausiosios propagandos valdybos buvo gauta visiškai slapta direktyva. Joje buvo rašoma, kad nacionalinis 29-asis teritorinis šaulių korpusas likviduojamas. Iš komisarų buvo reikalaujama slaptai parengti išsamias kiekvieno lietuvių karininko, puskarininkio politines charakteristikas. Jose turėjo būti politiškai įvertintas jų darbas, veikla, pažiūros, pozicijos. Buvo rekomenduojama išskirti karininkus, galinčius toliau tarnauti Raudonojoje armijoje, o kitus - paleisti į atsargą. Prisiminęs, kad panašiai buvo atestuojama 1937 metais, supratau, ko reikia laukti. Juolab, kad per mano tarnybos korpuse mėnesius nemažai lietuvių karininkų jau buvo suimta. Visiems karininkams parašiau teigiamas, objektyvias charakteristikas. Tris karininkus, tarp jų ir plk. J.Banį, rekomendavau paleisti į atsargą. <...>
Mes, komisarai, gavome telegramą, kad įvyks taktikos pratybos. Jose turi dalyvauti plk. Banys ir dar du leitenantai, todėl jie privalo atvykti į diviziją, pasiimti žemėlapius ir kitus daiktus. Taip į divizijos štabą susirinko apie 200 (80%) karininkų, ir jie sunkvežimiais buvo išvežti rekognoskuotėn. (A.Martinionis - Lietuvos kariuomenės tragedija, 88 psl.)
X
Bet po mūsų karininkų išvežimo, gyvenimas stovykloje dar labiau sugriežtėjo. Politrukai prižiūrėjo, kad niekas nedainuotų lietuviškų patriotinių dainų, o kitokių mes nemokėjome ir nenorėjome mokytis. Visiems buvo liūdna, ir ne dainos buvo galvoje. Vargšas Aleksandravičius! Visai be reikalo jis mus vargino ir pats varginosi. Mus tada reikėjo mokinti ne dainavimo, o visai kitokių įgūdžių...
Dar neišvežtiems karininkams buvo įsakyta raportuoti rusiškai, atseit, kad greičiau išmoktų bolševikines komandas, ir iš lietuviškojo korpo mes jau atvirai pavirtome grynai Raudonarmietišku daliniu.
X
Į kokius pasitobulinimo kursus tada išvežė plk. Jackų Banį ir kitus neparsidavusius Lietuvos karininkus ir puskarininkius paaiškėjo tik žymiai vėliau. Daugelis jų buvo sušaudyti, sušalo ar mirė iš bado Norilske ir kituose Sibiro lageriuose.
Komunistas P.Petronis aukščiau paminėtame straipsnyje taip aiškina plk. J.Banio dingimą:
Jis (Banys -L.Č.) nuolat su mūsų politruku Abramenka ginčydavosi. Kai tik užeidavau, vis rasdavau abu prie stalo sėdinčius ir įrodinėjančius, kieno valdžia geresnė: Smetonos ar sovietinė. Aš tylėdavau: užsiiminėjau tik kariškais dalykais. Batarėjose politrukais dirbo vietiniai Lietuvos žydai, su jais reikalų neturėjau. Birželį, prieš pat karą, Banį, kaip ir daugelį lietuvių karininkų, suėmė. Kurie mokėsi užsienyje, tuos pirmiausia ištrėmė. Aš iš Lietuvos nebuvau išvykęs, be to, užtarė Abramenka. (Liutauras Žvanginis - Likimas kelio neklausia)
Ką čia ir bepridėsi... Nors galima: neseniai Karyje (1989, Nr.7, 301 psl.), kurį išeivijoje leido nuo Sibiro ir mirties išsigelbėjusieji Lietuvos kariškiai, aš perskaičiau kitą Prano Petronio prisipažinimą, perspausdintą iš straipsnio komunistinėje Tiesoje (1989.I.24, Nr.25):
Aš taip pat du kartus buvau prie represavimo ribos. Pirmą kartą 1941 m. birželio mėnesį buvau iš viršaus įtrauktas į represuojamųjų sąrašą. Bet mane užstojo diviziono, kurio štabo viršininku aš buvau, komisaras. Mat aš buvau jo vertėjas per politinius užsiėmimus. Prieš tuos užsiėmimus su komisaru nagrinėdavau jo pranešimo tezes, kad galėčiau teisingai tą pranešimą išversti. Taip bendraudamas, įsigijau jo pasitikėjimą ir net gavau jo rekomendaciją stoti į Komunistų partiją. Todėl kai tik prasidėjo represijos ir buvo areštuotas diviziono vadas, dar du karininkai ir du puskarininkiai, komisaras pakvietė mane į savo palapinę (buvome Varėnos poligone!) ir pasakė: Nesijaudink! Užtikrinu, jog tau nieko neatsitiks! Tik vėliau, jau prasidėjus karui, jis man pasakė, jog buvau represuotinų karininkų sąraše. (G.Avramenka kažkodėl prisiminimuose nemini tokio sąrašo su Petronio pavarde)
(Lietuvos kariuomenės pulkininkas Jackus Banys iš Rytų kursų nebegrįžo. Jis mirė Sibire, Norilsko konclageryje, ne kaip kariškis, o kaip paniekintas ir nukankintas kalinys. O jo brolis, taip pat Lietuvos pulkininkas, Aloyzas Banys sugebėjo ištrūkti iš paniško Raudonosios armijos bėgimo karo pradžioje, o vėliau pasitraukė į Vakarus ir mirė Amerikoje.)
X
Pavakaryje į mūsų dalinį vėl atėjo brolis Vincas. Kaip minėjau, karininkai (o, jis buvo jaunesnysis leitenantas) turėjo teisę poligone vaikščioti iš dalinio į dalinį, bet irgi, tik su savo komisaro leidimu.
Vincas atėjo manęs aplankyti ir tuo pačiu pasiteirauti, ar aš nesu gavęs iš mamos laiško ir panašiai. Suradęs mane prie palapinės išsikvietė pokalbiui:
- Sveikas! Reikia pasišnekėti.
- Čia pavojinga, mane seka politrukas,- tyliai, beveik pašnabždomis įspėjau brolį.
Mes vėl nuėjome prie upelio kranto, bet šį kartą tolėliau. Gerai apžiūrėję aplinką, kad kas nors neprisiartintų prie mūsų nepastebėtas, atsisėdome atviroje vietoje. Aš - veidu į rytus, į stovyklos pusę, o Vincas - į vakarus, į Varėnėlės upelio pusę (vėliau tom pačiom kryptimis amžinai išsiskyrėme...). Šnekėjomės, visą laiką akylai žiūrėdami priešais save.
- Praeitą naktį dingo mūsų vadas plk. Banys ir nemažai kitų karininkų..., - papasakojau broliui paskutines naujienas.
- Žinau, kas darosi. Pas mus tas pats. Ir iš mūsų pionierių bataliono, jie išsivežė beveik visus lietuvius karininkus. Irgi praeitą naktį! Paliko tik kelis jaunesniuosius leitenantus, puskarininkius ir viršilas. Atseit, į Maskvos kursus, bet aš tuo netikiu... Mums dabar trūksta karininkų, todėl, jie mane paskyrė laikinai eiti kuopos vado pareigas. Nežinau, kada mane patį jie išsiveš į tuos savo kursus...,- nerimavo Vincas.
- Praeitą kartą mus pamatė politrukas Navickas. Jis pastoviai mane persekioja,- skundžiausi broliui, pasakodamas, kaip po to mane tardė komisaras.
- Pas mus yra dar aršesnis komunistas už jūsų Navicką! Toks žiaurus politrukas Andrej Anfimov - Lietuvos rusas. Tas irgi neduoda man ramybės, visur lenda, kišasi, seka. Anfimovas - dešinioji komisaro ranka. Bjaurus tipas,- (tas tipas vėliau ir man užsikorė ant galvos, beveik tiesiogine to žodžio prasme).
Papasakojau broliui kas naujo namie, mat, jis nežinojo, kad aš buvau Kaune. Pasakiau, kad mama jau gavo jo ir mano išsiųstus pinigus, bet nelabai norėjo jų priimti, ypač iš manęs. Aptarinėjant politinę padėtį Vincas pareiškė:
- Labai greitai gali prasidėti Vokiečių-Sovietų karas ir bolševikai, gavę į kailį, trauksis atgal į Rusiją. Jeigu taip atsitiks, tu kaip nors stenkis nepereiti Lietuvos-Sovietų sienos ir pasilikti Lietuvoje. Būk pasiruošęs bet kuriuo momentu pabėgti iš dalinio. Aš taip pat pasistengsiu ištrūkti. Turiu patikimų karių, kurie bėgs kartu...
Prieš atsisveikinant susitarėme, kad karui prasidėjus, ar šiaip, pavojui kokiam, jis nedelsdamas atbėgs prie Varėnėlės ištakos, kur upelis išteka iš Varėnės ežero (už kokių 3 km į šiaurę nuo čia), ir, pasislėpęs krūmuose, lauks manęs.
Vėliau likimas parodė, kad tai buvo bergždžias suokalbis.
X
Karštomis 1941-jų birželio dienomis, lyg kažkoks lemtingas artėjančio karo ženklas, man pradėjo labai skaudėti galvą (kaktos srityje). Vakarais skausmai sumažėdavo, ir naktimis jų beveik nejaučiau. Bet dienomis, ypač per tada buvusius karščius, atrodė, kad akys iš orbitų iššoks. O, birželio 20 dieną aš jau alpau nuo siaubingo skausmo. Atrodė, kad įsibėgėjęs, kaip trenksiu su ta kakta į artimiausią pušį, ir iškart palengvės. Bet dar kažkaip nesiryžau - buvo gaila vargšo medžio.
Po pietų mano blogą savijautą pastebėjo tiesioginis skyriaus viršininkas j.lnt. Istognyj. Paklaustas, kame reikalas, aš kreipiausi į jį, prašydamas, kad duotų leidimą nueiti į karo ambulatoriją, kuri buvo kažkur divizijos viduryje. Todėl reikėjo praeiti kelis dalinius.
- Aš tau tik rytoj galėsiu gauti tokį leidimą (propusk), o kolkas pakentėk (a paka patirpį),- paguodė jaunasis vadas.
Prisikentėjau, kol sulaukiau nakties. Kitą rytą, t.y. birželio 21 dieną, šeštadienį, aš pagaliau gavau iškentėtą propuską ir nuėjau į lauko ambulatoriją. Jai vadovavo prityręs daktaras, buvęs Pirmojo Lietuvos Prezidento Karo mokyklos dėstytojas, pulkininkas (pavardės neatsimenu). Sutiko jis mane tradiciniu klausimu: Kuo skundžiamės?), o, išklausęs ir apžiūrėjęs, konstatavo: Gali būti migrena, arba saulės smūgis (nors vėliau įsitikinau, kad tai buvo visiškai klaidinga diagnozė). Davęs tablečių nuo skausmo, mano kaktą jis čia pat įtrynė kažkokia specifiškai kvepiančia mostimi. Paskui išrašė dokumentą, paliuosuojantį nuo rikiuotės ir bet kokių kitų užsiėmimų, 3 dienoms. Liepė gulėti.
Grįžęs į dalinį, daktaro raštelį aš įteikiau skyriaus vadui Istognyj, o pats nuėjau į savo tuščią palapinę ir atsiguliau. Nuo to tepalo, palapinės viduje pasklido stiprus vaistų kvapas. Buvau tikras ligonis. Gulėjau dantis sukandęs ir mėginau užmigti. Nors nuo skausmo buvau prarijęs net dvi tabletes, bet jos man nieko nepadėjo. Tik į vakarą skausmas vėl kiek aprimo, bet nujaučiau, kad dienai prasidedant, jis vėl taps nepakenčiamas.
Tą patį šeštadienio vakarą, prieš vakarinį patikrinimą į mūsų skyriaus palapinę atėjo j.ltn. Istognyj ir, priėjęs prie mano gulto, paklausė:
- Ar tu negalėtum šią naktį pabudėti lauko sargyboje? Matai, mums labai trūksta žmonių. Rytoj prasideda divizijos manevrai, kur visas mūsų dalinys privalo dalyvauti. Tu gi sakei, kad tau naktimis galvos neskauda Tai gal galėtum pavaduoti draugus, o paskui, dieną, vėl galėsi ilsėtis.
- Charašo,- atsakiau, prašančiam ruseliui. Aš žinojau, kad oficialų ligonį priversti jis neturi teisės, bet sutikau, nenorėdamas gadinti santykių, nei su juo, nei su savo ginklo draugais.
- Puiku! Aš pats paskirtas šios sargybos viršininku. Su mumis budės dar du kareiviai, kurie taip pat atleisti nuo rikiuotės ir turi ambulatorinius pažymėjimus,- jis pasakė pavardes.- Tai susitarėm - po vakarinio patikrinimo iškart pas mane,- pridūrė išeidamas.
Vakarinio patikrinimo metu buvo perskaitytas įsakymas visam prieštankiniam divizionui pasiruošti rytdienos manevrams. Todėl, kariai greitai sulindo į palapines ir sugulė poilsiui; kadangi jau neblogai žinojome manevrų skonį - rytoj privaikys kaip ciuckius.
Mes, tuo tarpu, su j.ltn. Istognyj ir savo ambulatoriniais draugais perėmėme sargybą. Tai buvo įprastas naktinis stovyklos budėjimas - trys kariai ir karininkas.
Buvo šilta ir šviesi naktis. Pats vasaros vidurys. Nesijaučiau labai pavargęs, nes palapinėje į vakarą buvau porą valandų nusnūdęs. Istognyj, kaip visuomet kažkur lindėjo. O, mes trise vaikščiojome tarp palapinių ir pašnabždomis šnekučiavomės, viens kitam pasakodami dienos įspūdžius ir, belnai, apšnekėdami sudėtingą mūsų karių padėtį. Kiti du draugai taip pat nebuvo kokie komsomolcai, ar šiaip komunistuojantys, tai mes savo pažiūras dėstėme gan atvirai.
- Neišvengiamai artėja karas su vokiečiais,- tvirtinau aš,- ir mums patiems greit reikės apsispręsti, kur ir su kuo kariauti, antraip, už mus nuspręs kiti.
- Kad tik greičiau! Tos dienos aš laukiu, kaip kokio išganymo! - su neslepiamu entuziazmu pritarė vienas.
- Mus išpyškins greičiau, nei tu apie tai spėsi pagalvoti! Mes gi neturime nei vieno šovinio! O, ir vokietis, turbūt, bus ne geresnis okupantas, nei šis azijatas,- abejojo kitas.
- Jau geriau pas poną tarnu būti, nei pas ubagą - sekretorium! - valstietiškai užbaigė pirmasis.
Laikinai išsėmę karo temą, mes tylėdami vaikščiojome tarp palapinių ir retkarčiais prie vienos, kitos sustodavome ir suklusdavome,- iš jų kartais pasigirsdavo įvairūs miegančiųjų šnabždesiai ir kliedesiai, įvairiabalsis knarkimas, bei šiaip, visokių garsų... Mums, žinoma, tai sukeldavo juoko ir savotiškai paįvairindavo budėjimą. Tuo labiau džiaugėsi mano kolegos. Man toks garsinis fonas buvo įprastas reiškinys, kadangi Autorinktinės kareivinėse vienoje patalpoje gyvendavome net 120 karių!
Bet naktis buvo pripildyta ir žymiai mielesnių garsų, kurių vasarą Dzūkijos miške yra gausu. Nuo upelio be perstojo čiulbėjo lakštingalos, viena kitai atsiliepdamos. Girdėjosi ir kitų paukščių. Baigiantis giedrai ir trumpai birželio nakčiai jų balsai tankėjo.
Brėško. Jau pradėjo švisti, kai mes išgirdome kažkokį neįprastą garsą, kuris visiškai skyrėsi nuo nuolatinių mūsų stovyklos garsų. Tas svetimas ūžesys artėjo, jis sklido iš dangaus. Lėktuvai!? - suvokėme apsiblausę ir sužiurome viršun. Ten, kur stovėjome, dangaus skliautą užstojo medžiai. Todėl visi trys skubiai išėjome į čia pat esančią pamiškę, ten, kur pradžioje plėšėme dirvonus, ir pradėjome dairytis, ieškodami danguje burzgesio objektų. Bet ten, kažkodėl, nieko nesimatė. Aš sugalvojau, kad neblogai būtų atsinešti žiūronus, kuriuos turėjo mūsų baterijos vadas. Staigiai nubėgau į palapinę, kur sau ramiai miegojo vadas, sargybos viršininkas Istognij, pasiėmiau nuo stalo ką reikia ir tykiai išsėlinau laukan.
Po poros minučių su žiūronais pamačiau tai, kas plika akimi nesimatė. Labai aukštai, nuo pietvakarių pusės, pastebėjau skrendančius tris mažyčius, lyg varnėnus, lėktuvus. Jie nardė danguje vienas kitą vaikiodamiesi, lyg žaisdami. Visi trys varnėnai skrido link mūsų stovyklos, pamažu žemėdami. Ir kuo arčiau skrido, tuo garsiau čiulbėjo, ir tuo geriau buvo galima juos įžiūrėti. Mano manymu, tai buvo naikintuvai labai panašūs į mūsų anbukus (ANBO - 4).
Kai dūkstantys lėktuvai priartėjo prie miško, su žiūronais jau buvo galima kažkiek įžiūrėti ir jų skiriamuosius ženklus. Staiga, ten, aukštai išgirdome kulkosvaidžių kalenimą ir vienas iš naikintuvų paleido paskui save juodų dūmų šuorą. Greit pasirodė ir tikra liepsna, ir lėktuvėlis, staugdamas ir degdamas nupikiravo žemyn virš mūsų galvų ir nukrito, kažkur ežero kryptimi, visai netoli stovyklos. Greit ten išgirdome duslų sprogimą, ir pamatėme, kaip virš miško pakilo juodų dūmų debesis. Tai buvo rusiškas naikintuvas, pralekiant pamačiau žvaigždes. Danguje blaškėsi dar vienas, lygiai toks pats, vaikiojamas kito, žymiai greitesnio. Kai ant pastarojo sparnų pamačiau juodus vokiškus kryžius, man pasidarė viskas aišku - jau prasidėjo...
Karas! - kartojome vienas kitą įtikinėdami, ir graibstėme vienas iš kito žiūronus, nė sekundei neatplėšdami akių nuo dangaus, kur vyko tikros oro kautynės. Stebėjome jas su tikru džiugesiu širdyse. Tai išdavė mūsų akys. Mes džiaugėmės ir galvojome apie Lietuvą. Buvome įsitikinę: Kur du pešasi, trečias būtinai - laimės!.
Kažkuris iš mūsų nubėgo pažadinti baterijos vado, bet, manau, motorų gausmas ir kulkosvaidžiai jį jau buvo prikėlę. Po kelių akimirkų virš mūsų, jau arti, pamatėme ir antrąjį degantį ruselių naikintuvą. Tuo momentu kaip tik atbėgo užsimiegojęs j.ltn. Istognij ir, išplėšęs iš mano rankų žiūronus, stebėjo kaip krenta antras pamuštas Raudonosios armijos lėktuvas. Vokietis, tuo tarpu, pikiruodamas praskrido virš pušų viršūnių, pakilo ir nutolo į Vakarus. Tada išgirdome tvirtą sargybos viršininko išvadą:
- Nu vot, užė načelysj manevry! (Štai, manevrai jau prasidėjo!) - beveik žiovaudamas prašvokštė. - No pačemū tak rano?! (Bet kodėl taip anksti?!) - nustebęs pridėjo ir pažvelgė į laikrodį. - Vedj, dalžny byli načatjsa tolka v 10 časov! (Juk turėjo prasidėti tik 10 valandą!).
5. Karas
Jaunesnysis leitenantas Istognyj buvo teisus - manevrus jie pradėjo kiek anksčiau. Buvo 1941 metai, birželio 22 diena, sekmadienis, apie 3-5 valanda ryto.
- Tavariščj mladšyj leitenant, ėto ne manevry! Ėto vajna! (Draugas j.ltn-te, tai ne manevrai, tai karas!) - paprieštaravau vadui.
- Kokias čia tu man kvailystes tauški?! Kakaja vajna?!- nustebęs ir pasipiktinęs atšovė Istognyj.
- Patys pažiūrėkite! Tas lėktuvas, kur tolsta į vakarus yra vokiečių naikintuvas, - aš aiškiai mačiau kryžius ant jo sparnų! - įtikinėjau užsimiegojusį jaunąjį vadą, o tas tik pasižiūrėjo į mane, kaip į ligonį ar vaiką, su užuojauta, ir konstatavo specialisto balsu:
- Ty, kak ta glūpa rassūždaješ... S taboj vsio v poriadke? (Tu kvailai galvoji. Ar tau viskas tvarkoje?) - jis aiškiai pamanė, kad aš nuo to skausmo būsiu išprotėjęs.
Tai mane įžeidė ir kiek supykino. Tada aš iš kišenės išsitraukiau savo kario atmintinę - knygelę, kurioje buvo atspausdinti įvairių užsienio valstybių kariuomenių atpažinimo ženklai bei emblemos, ir, atvertęs Vokietija, dūriau pirštu:
- Vot! (Štai!) Tokie pat juodi kryžiai nupaišyti ten ant sparnų! - pirštu parodžiau į dangų, į vakarų pusę.
Tuo metu jau daugiau karių, pažadintų oro kautynių triukšmo, buvo išsiritę iš palapinių. Jie apsiblausę klausinėjo vienas kito ir stebėjo mūsų ginčą, nelabai suprasdami, kas čia vyksta. J.ltn. Istognyj atsisuko į juos ir, kaip dera vadui, valdingu ir daug žinančiu balsu pareiškė:
- Manevry užė načelisj! (Manevrai jau prasidėjo!)- ir dabar jau taikydamas man, bet, kad ir kiti girdėtų, pridėjo,- Eto naš istribitel (tai mūsų naikintuvas). Mūsiškiai (našy) imituodami priešą nusipaišė šiuos ženklus ir šauniai vaizduoja oro mūšį (zdorava razygryvajūt vazdušnyj boj), - užvertė atmintinę ir grąžino man.
Visi pradėjome kvatotis. Dabar jau aš žiūrėjau į ruselį su neslepiama užuojauta. Na, ką su tokiu daryti?!
- Bet kodėl vokiškus kryžius?! Su Vokietija gi, dar 1939 metais yra sudaryta Taikos ir nepuolimo sutartis, net 25 metams! Ir toks mūsiškių lėktuvų ženklinimas manevrams būtų gryna provokacija! Tai visiškai nesuderinama su Taikos sutartimi! - mėginau įtikinti sutrikusį vadą.
Istognyj aiškiai pasimetė. Jis įpykęs pažiūrėjo į mane, paskui - vėl į draugus, dar kartą pažiūrėjo į vakarus, kur giedrame danguje jau buvo pranykęsmūsiškis lėktuvas ir, gal būt, pagaliau pats supratęs, koks naivus ir nelogiškas pasirodė Raudonosios armijos karininko atsakymas, greitu žingsniu nuskuodė į diviziono vado palapinę. Neprataręs nei žodžio.
Tada, slapta į kursus išvežus plk. J.Banį, mūsų 17-to prieštankinio diviziono vadu jau buvo paskirtas ištikimas bolševikams kapitonas P.Petronis (kažkodėl Žvanginis apie tai savo aukščiau minėtame straipsnyje nutyli).
Po akimirkos iš viršininkų palapinės, sagstydamasis kelnes, iššoko išbalęs pats Pranas Petronis, o paskui jį ir Istognyj. Tas, rodydamas į dangų, aiškino vadui, kas įvyko. Bet žydras dangus tuo metu jau buvo tuščias, net debesų ir tų nesimatė. Išblyškęs Petronis nematė, kaip staugdamas ir liepsnodamas į mišką nukrito antrasis ruselių lėktuvas. Nesimatė jau ir vokiečių naikintuvo. Kažką pakalbėjęs su mūsų Istognyj, Petronis vėl sugrįžo į palapinę.
Triukšmas pažadino ir daugiau karių. Nerami žinia JAU! žaibu aplėkė visą stovyklą. Po keletos minučių, be jokio trimito, sukilo visi, ir tie kurių miegas buvo stipresnis už žingeidumą. Ypač subruzdo politrukai ir komsomolcai. Vos apsirengę, jie iškart maudavo į komisaro palapinę, įsitikinti ar tikrai. Buvo smagu į juos žiūrėti, kaip jie pasikeitė.
Neužilgo iš viršininkų palapinės išlindo Petronis, Abramenka ir mūsų politrukas Navickas ir labai sunerimę pasuko į divizijos štabą.
Eiliniai kariai blaškėsi ir vienas kito klausinėjo, kas nutiko. Bet iš tikro, konkrečiai niekas negalėjo pasakyti, ar tikrai prasidėjo karas, ar tai tik manevrai. Buvo nemažai naivuolių, kurie patikėjo Istognyj žodžiais, ir platino juos toliau. Bet visus abejojančiuosius greit nutildė milžiniškas gausmas danguje. Apie 6 valandą aukštai virš miško praskrido keli šimtai gražiai išsirikiavusių vokiečių bombonešių. Tas perkūniškas triukšmas ir ta jų gausybė stingdė gyslose kraują. Mes apmirėme ir žiūrėjome išsižioję, daugelis - su džiaugsmo ašaromis. Mums jie dar labiau sustiprino tikėjimą, kad jau neilgai teks vergauti tam Raudonajam slibinui, kuris užgrobė mūsų Tėvynę, o mus padarė savo klusniais vergais.
Praūžus bombonešiams, mes gyvai aptarinėjome įvykius, net nepamatėme kaip sugrįžo Navickas. Atsitiktinai pakreipęs žvilgsnį, aš staiga pastebėjau, kad, suėję tarp palapinių, politrukas ir dar trys komsomolcai atidžiai stebi mane ir mano pašnekovus.
- Tyliau! Žiūrėkite ten - jie vėl kažką rezga! Iš tų, vyrai, tai gero nelaukime. Reikia būt atsargesniems...- perspėjau savo draugus.
Greitai baigėsi mūsų budėjimo laikas, ir, perdavę savo sargybą dieninei pamainai, mes išsiskirstėme po savo palapines.
Dabar mane persekiojo tik viena mintis: kokiu nors būdu būtinai reikėjo pabėgti prie upelio ištakos, kaip buvome su broliu sutarę. Dienos metu tai nepastebėtam padaryti buvo praktiškai neįmanoma - aplinkui buvo per daug šnipų. Reikėjo laukti. Su ta mintim ir įlindau į savo skyriaus palapinę. Atsiguliau, bet, kad niekas neįtartų, kad kažką planuoju, aš nutariau prieš tai nusirengti. Dabar jaučiausi mažiausiai dvigubai privilegijuotas. Pirmiausia, kaip legalus ligonis, ir antra, kaip tik ką savo noru atbudėjęs nakties sargyboje. Tikėjausi, kad dabar manęs jau tikrai niekas nebejudins, bent iki vakaro. O vakare bandysiu... Pavargęs nuo galvos skausmų, nemigos, kalbų ir įspūdžių, aš po keliolikos minučių sėkmingai užmigau.
Nežinau kiek ilgai snaudžiau, bet kai prabudau nuo grubaus purtymo, iškart pajaučiau didelį nemigos sunkumą. Atplėšiau akis, žiūriu: prieš mane vėl stovi tas prakeiktas Istognyj. Tokiais momentais tu, žmogau, nenorom mokaisi keiktis rusiškai, bet aš tik užsimiegojęs paklausiau:
- Čto slučilosj? (Kas atsitiko?)
- Reikia nuvaryti vilkiką iš aikštelės į miško gilumą ir gerai užmaskuoti šakomis.
Čia man trūko kantrybė:
- Bet jūs gi žinote, kad aš sergu! Aš juk oficialiai atleistas nuo manevrų ir rikiuotės! Be to, aš tik ką atbudėjau visą nakties sargybą, kai jūs, tuo tarpu, miegojote! Turiu aš kokią teisę į žmonišką poilsį, ar ne?! O mano tanketę užmaskuoti gali bet koks kitas vairuotojas.
Išklausęs tokių, mano manymu, neatremiamų argumentų, ruselis apsisuko ir išėjo, o aš apsisukau ant kito šono ir vėl mėginau užmigti, bet didėjantis galvos skausmas man įkyriai trukdė. Po kelių minučių į palapinę vėl įsiveržė perpykęs Istognyj ir, dabar jau griežtai, įsakė:
- Tuoj pat prisistatyk diviziono vadui!
Supratęs, kad dabar jau vistiek neužmigsiu, o nepaklusus, iš to išgamos visko gali susilaukti, aš lėtai atsikėliau, paskui neskubėdamas apsirengiau, jausdamas vis stiprėjančius galvos skausmus, ir palengva nužingsniavau į vado palapinę. Atidengęs angą - brezentines duris, aš iškart pamačiau ištižusį kapitono veidą. Pasimetęs Petronis stovėjo palapinės viduryje, ir kažką kuitėsi. Aplinkui, po visą palapinę ant žemės buvo primėtyta, pridraikyta įvairiausių popierių, o pats diviziono vadas pamėlęs, išverstomis, lyg pamišėlio, akimis, paskubom krovė į portfelį kažkokius dokumentus. Aš įžengiau į vidų ir ramiai atraportavau:
- Draugas vade, eilinis Čerškus, jūsų įsakymu, atvykau.
Petronis iš padilbų tik nukreipė į mane įtūžusio žvėries žvilgsnį, ir kad suriks:
- Mūsų Tėvynė pavojuje, o tu, gyvuly, atsisakai vykdyti savo viršininkų įsakymo! - (suprantama, kad sakydamas - mūsų Tėvynė Petronis turėjo galvoje SSRS). Tuo pat momentu jis staigiai pagriebė čia pat, ant stalo gulintį revolverį ir, nukreipęs į mane, dar aršesniu balsu suriko:
- Aš tave tuojau, vietoje, kaip šunį nudėsiu, už įsakymo nevykdymą karo metu!
Aš dar kažką norėjau aiškintis, užsiminti apie galvą ir prasidėjusius manevrus, bet pažvelgęs į juodą vamzdžio skylutę, o po to į mėlyną, pykčio iškreiptą kapitono veidą ir stulpu išverstas akis, supratau - su šituo bepročiu geriau nejuokauti. Staigiai atidaviau pagarbą ir, neištaręs nei žodžio, apsisukau ir išsmukau iš palapinės, visą laiką jausdamas pistoleto vamzdį, nutaikytą į savo nugarą. Tai nebuvo smagus jausmas. Tada aš pirmą kartą pajaučiau, kad mano gyvybei gresia pavojus. Petronis galėjo mane lengvai nušauti, ir visai nebūtų už tai pakaltintas.
Apie 10 val. jis su svita sugrįžo iš štabo ir oficialiai pranešė apie karo pradžią.
Išėjęs iš Petronio palapinės aš nusliūkinau tiesiai į aikštelę, virššikininkų įsakymo vykdyti. Vyrai savo Komsomolcus jau buvo išslapstę, o maniškis vienas styrojo atvirame lauke. Ir aš paskutinę tanketę nuvariau į krūmus ir, prilaužęs šakų, kiek užmaskavau. Atlikęs užduotį vėl sugrįžau į savo palapinę ir atsiguliau. Bet užmigti jau negalėjau - labai skaudėjo galvą, ir galvojau, kaip greičiau ištrūkti iš šio beprotnamio. Šalia susibūrę skyriaus vyrai šnabždėjosi. Kai papasakojau jiems apie išprotėjusį Petronį, jie irgi nuoširdžiai pasipiktino tokiu vado elgesiu. Galvojau sau, kad neblogai būtų ir juos prikalbinti bėgti.
Tarp mūsų tada buvo įvairaus plauko kareivių, surinktų iš įvairiausių dalinių. Dar mažai vienas kitą pažinojome; daugiausiai bendravome su tais, su kuriais iš anksčiau buvome pažįstami. Tad, ir šį kartą ne su visais buvo galima atrasti bendrą kalbą; be to, buvo ir išdavikų. Todėl divizione nebuvo įmanoma visus suvienyti, o pašalinus lietuvių karininkus patriotus, Petroniui su politrukais buvo nesunku visus kontroliuoti ir suvaldyti. Vienus šantažuojant, kitiems prigrasinant, dar kitus paperkant.
Su nuostaba aš stebėjau tuos karius, kuriems karo pradžia pasirodė didelis smūgis. Jie vaikščiojo vieni, paniurę, ir su niekuo nesikalbėjo. Na, o Navickas daugiausia glaudėsi prie viršininkų palapinių. Jis vaikščiojo nuleidęs galvą, vengdamas karių žvilgsnių, ir atrodė kaip katinėlis, tik ką išpylęs pieno puodynę.
Po Molotovo kalbos, kurią apie 11 valandą visai stovyklai transliavo garsiakalbiais, kilo dar didesnis sąmyšis. Kpt. P.Petronis įsakė visiems ruoštis atsitraukimui į Vilnių.
Greit užvirė kraustymosi karštligė: buvo nuimamos palapinės, atributika ir t.t. Mūsų baterijai - man ir dar dviems tanketėms, buvo įsakyta skubiai nuvažiuoti į Varėnos geležinkelio stotį, kurioje, atseit, turi stovėti atgabentas vagonas su amunicija - LAP pabūklų sviediniais. Turėjome pasikrauti ir sugrįžti atgal. Bet nuvykę į stotį, mes jokio vagono su amunicija neradome, ir grįžome atgal tušti.
Ištuštėjusioje stovykloje pamatėme tik trijų savų įgulų karius bei du vadus, o taip pat ir porą politrukų, kuriems, matyt, buvo įsakyta mus saugoti, kad nepabėgtume. Kiekvienam pabūklui buvo palikta ir po 5 pratyboms saugomus 105 mm sviedinius. Pasikrovę mantą, pabūklus, šaudmenis ir politrukus, mes trimis Komsomolcais (Seredinsko, Vito ir mano) išburzgėme į sostinę.
Sudie Varėne, sudie brolau Vincai!