Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Kruhy v obilí

Tento jev je znám od poloviny sedmdesátých let, kdy britští sportovní piloti objevili při přeletu nad pastvinami jižní Anglie kruhy ve vyrostlém obilí. Tehdy se soudilo, že jsou způsobeny jakýmsi zvláštním druhem „větrného víru”, což bylo u tehdy jednoduchých kruhů vcelku přijatelné vysvětlení. Samozřejmě, že vystoupili i ufologové se svou teorií a prohlásili, že se jedná o stopy po přistání UFO (o stopách po přistání Plejáďanů informoval i Billy Meier, o jehož (ne)důvěryhodnosti se více dočtete zde). Pro jiné nadšence to zase byla stará dobrá matka Země, bojující proti stále pokračujícímu ničení životního prostředí, geomagnetické síly či telekinetické schopnosti lidských jedinců. Existuje dokonce teorie, která vznik těchto kruhů připisuje ježkům a dikobrazům válejícím se na poli při páření.

Již od počátku vzniku tohoto fenoménu se kruhy objevují na polích s pšenicí, ječmenem a někdy také s řepkou, žitem a ovsem. Vznikají výhradně v noci, nepozorovaně a v blízkosti pravěkých sídlišť a mohyl. Tyto základní charakteristiky jim zůstaly i nadále ovšem poněkud se rozšířily.

Koncem 80.let totiž došlo k velkému zlomu. Na polích se neobjevovaly už jen jednoduché a obyčejné kruhy, nýbrž i složitější obrazce, piktogramy neboli agroglyfy. Nejprve se jednalo o tzv. činky, insektogramy (neboli hmyzogramy), trojčinky, klíče, delfínogramy a v současné době jsou podobné např. vesmírným mlhovinám, DNA - tedy naprosto čemukoliv. Lidé, kteří se tímto jevem zabývali se začali nazývat cerealogové. Ukázalo se, že tyto piktogramy nemohou být dílem stacionárních vírů, geomagnetických sil a za vznik nemohou poděkovat ani žádnému jinému přírodnímu jevu, který by nebyl pod zřejmou inteligentní kontrolou. V úvahu již nepřicházely ani vypálené stopy po přistání UFO.

Nejnápadnějším znakem „pravých” piktogramů je vysoká přesnost všech prvků, ze kterých se skládají. Mezi ně patří spirálovité položení stébel, okraje narýsované jakoby kružítkem a to vše bez jakéhokoliv poškození stonků. Stébla nejsou popraskaná ani polámaná, nýbrž leží buď rovně nebo jsou trvale ohnuta a rostou dál ve vodorovné poloze se zemí. Piktogramy jsou tvořeny více vrstvami, v nichž je obilí orientováno pokaždé jiným směrem. Obilí není v žádném případě posekané, jak ukazuje reklama jisté nejmenované firmy, zaměřené na prodej zahradnických potřeb a strojů a jež je proto naprosto trapná a zavádějící (opět ji však bohužel někteří vzali vážně). Všechny tyto výše uvedené charakteristiky nalezneme pouze u tzv. „pravých” piktogramů.

Možná jste si povšimli, že zde nebyl mezi potenciální tvůrce zahrnut lidský faktor. Proto toto pochybení napravíme a poněkud se pokusíme rozvést možnosti lidí a jejich spojitost s kruhy.

Odhaduje se, že přibližně 70 procent všech kruhům je dílem podvodníků - napodobitelů. Kdo však vytvořil oněch zbývajících 30 procent? Je naprosto vyloučené, aby byly vytvořeny způsobem, jaký popsala dvojice anglických staříků Doug Bower a Dave Chorley, kteří z „anonymity” vystoupili v roce 1991 a z nichž staršímu z nich dnes táhne na sedmdesátku. Tito dva důchodci ze Southhamptonu tvrdí, že obrazce vytvářeli vyzbrojeni prkny, provazy, baseballovou pálkou a drátěnou konstrukcí s jejíž pomocí tvořili přímé linie. Celý nápad údajně dostali jednoho večera roku 1978 v hospodě. Důvodem konce jejich „kariéry”, jak prohlásili, byl věk obou důchodců a lítost, která je přepadla ve chvíli, kdy se dozvěděli, že vláda chce uvolnit finanční prostředky na výzkum těchto kruhů, které by jinak mohly být využity na umělé ledviny či na transplantace srdce (zřejmě si uvědomili, že s jejich pokročilým věkem by se jim mohly tyto lékařské zákroky hodit mnohem více než nějaké kruhy). Přesto však Doug a Dave nejsou v žádném případě řešením této zapeklité hádanky.

Den poté, co se svět dozvěděl jejich příběh, měli oba penzisté předvést své umění přímo před „zraky” kamer mnoha televizních reportérů z celého světa. Jejich všemožné snažení vyobrazit piktogram podobající se čince, však skončilo naprostým fiaskem. To co po hodině chození v poli vytvořili, totiž vykazovalo znaky, které bychom v pravém piktogramu nikdy nenašli. Polámaná stébla, nejasné okraje, žádný spirálovitý vír. Zcela jistě si dovolím tvrdit, že pravé piktogramy nikdo nemůže tvořit způsobem těchto staříků, způsobem, kdy by se skupina lidí pohybovala přímo v poli a za pomoci nějakých dalších nástrojů vytvářela tato na pohled nádherná dílka. Může se zdát, že chci obrazce přičíst malým zeleným pidimužíkům a jejich vesmírným korábům, ale není to zcela tak pravda. Podívejme se proto na další podivné aspekty celé záhady.

Po vzniku piktogramu Mandelbrot Set (Mandelbrotův diagram) britský vědecký časopis New Scientist - napsal, že tento 56 metrů dlouhý piktogram nelze bez pomoci počítače vůbec nakreslit, natož jej vytvořit venku na poli. Tento fraktál, totiž nemůžeme znázornit a vypočítat jako normální geometrický vzor, nýbrž je nutno jej vytvářet bod po bodu. Je známý především matematikům, neboť je důležitým prvkem teorie chaosu, ale i obyčejným uživatelům počítačů, kteří jej mohli vidět například v programu typicky nazvaném CHAOZ nebo FRACTINT. Těžko si také dovedu představit, jak by někdo mohl bez pomoci počítače vytvořit piktogramy typu Julia Set a mnohých dalších obrů bez jakékoliv chyby a přesto o takových rozměrech, v tak krátké době, takové kráse a dokonalosti bez toho, že by tvůrce kdokoliv odhalil.

Kdo a jak tedy tato umělecká díla vytváří?

Nabízí se vcelku logická odpověď. Bylo by příliš složité tvořit piktogramy přímo v poli a nezanechat přitom žádné stopy, šlápoty - nebo spíše, by to ani nešlo. Mnohem logičtější je následující postup. Spirály v kruzích se zajisté dají vyjádřit matematickými modely, podle niž je pak můžeme reprodukovat na monitoru počítače (neboli je naprogramovat a potom zobrazit na monitoru).

Ale jak obrazce samé přenést přímo na umělecké plátno, do pole? I zde se zdá být odpověď vcelku jednoduchá avšak pouze teoreticky proveditelná. Obilí může být postupně pokládáno pomocí energie soustředěné do paprsku, která by vycházela ze zařízení, které by se mohlo volně pohybovat nad vytvářeným obrazcem. Celé zařízení by bylo vedeno počítačovým softwarem (tedy výše zmíněným programem), který by sledoval tu matematickou zákonitost, kterou bychom si naprogramovali tak, jak bychom si přáli, aby náš výsledný obrazec vypadal. Tím bychom mohli vysvětlit i mnohá pozorování UFO, která obvykle září jantarově, oranžově nebo zlatě. Jaký druh energie je však použit? Lidé, kteří se zabývají odhalením jevu (nebo to alespoň tvrdí) říkají, že se jedná o zatím neznámí druh vlnění (a vše tedy připisují na vrub mimozemšťanům). Laser je prý moc silný a obilí nejspíše spálil. Konečné rozhodnutí tedy leží jen a jen na každém z vás.

Jisté je to, že pravé piktogramy nejsou v poli vytvářeny vyšlapáváním, nýbrž něčím co nad polem létá a dokáže přesně manévrovat. Zdali se jedná o model letadla s laserem, ovládaný člověkem či jeho computerem anebo o stroj z produkce E.T. nelze posoudit.

Vaše názory, komentáře a poznámky očekávám zde
ufostory@seznam.cz

U. F. O. menu