Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

 
[Autoklub logo]


NASZA HISTORIA

Historia naszego klubu - Autoklub Polski - Chicago siega roku 1993, kiedy to Wojciech Wielich prowadzil cotygodniowa audycje porad samochodowych na falach stacji radjowej 750 AM,w programie Jarka Cholodeckiego. Wsrod dzwoniacych zrozpaczonych osob, proszacych czasami o smieszne wrecz porady, byly takze telefony od ludzi zwiazanych ze sportem samochodowym , kierowcow zawodowych czy chocby milosnikow czterech kolek.

Widzac duze zainteresowanie Polonii sprawami motoryzacji, postanowiono zorganizowac pierwsze spotkanie. Okazalo sie, ze w Chicago mieszka wielu ludzi, ktorzy przed przyjazdem do USA profesjonalnie zajmowalo sie sportem samochodowym w Polsce, a tutaj pomimo zupelnie odmiennych warunkow nie chcieliby calkowicie rozstac sie z jeszcze nie tak dawnymi zainteresowaniami. Dlatego tez przy ogolnej aprobacie, postanowiono zawiazac klub. Oczywiscie nie mogla to byc organizacja elitarna, ukierunkowana na sport wyczynowy, gdyz wiaze sie to z duzymi wydatkami finansowymi i ogromna iloscia wolnego, nielimitowanego czasu, co w tutejszych warunkach jest nie do przebrniecia.

Wspolzalozyciele postanowili, ze glownymi celami klubu bedzie organizowanie rajdow samochodowych oraz innych rozgrywek i zabaw nie tylko dla swoich czlonkow, lecz takze, a moze przede wszystkim, dla polonijnego srodowiska. Nowo powstaly klub otrzymal nazwe: AUTOKLUB POLSKI - CHICAGO. Na inaurgurayjnym zebraniu, pierwszym prezesem zostal wybrany byly kierowca rajdowy z Polski - Pawel Bork. Wczesniej wspomniany - Wojciech Wielich, zostal mianowany honorowym prezesem. Czlonkami honorowymi naszego klubu sa Janusz Kulig, Andrzej Dabrowski i Maciej Wislawski.

Pierwszym sprawdzianem slusznosci zalozen Autoklubu mialo byc zorganizowanie w dniu 20 czerwca 1993 roku pierwszego Polonijnego Rajdu Samochodowego w miejscowosci Volo (w ramach pikniku RADIA 750 AM) Impreza okazala sie wielkim sukcesem. Zabawy bylo co nie miara. Wystartowalo 56 zalog. Kierowcy ze sportowym zacieciem mogli wykazac sie umiejetnosciami na przygotowanej probie sprawnosci. Taki sposob przeprowadzenia zawodow, tzn. proby sprawnosci i jazda po terenie na orjetacje , spotkala sie z pozytywnym odezwem uczestnikow, dlatego tez postanowiono wlasnie w ten sposob organizowaz imprezy w przyszlosci.

Zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok, po zrobieniu ktorego nastepne przychodza duzo latwiej. Tak ze bylo w przypadku Autoklubu. Po pierwszym sukcesie przyszedl czas na wzmozenie dzialalnosci. Organizowano dwa rajdy w roku, cieszace sie duzym zainteresowaniem. Czlonkowie klubu pomagali w organiezacji i przeprowadzeniu najwiekszych polonijnych imprez. Nalezy wspomniec chociazby Festiwale Polskie w Navy Pier, na Soldier Field, a takze Caldwell Woods - najwiekszej dotychczasowej polonijnej imprezie, gdzie przez dwa dni klubowicze prowadzili biuro festiwalowe, obslugiwali parkingi samochodowe (w sumie tysiace samochodow), czuwali nad sprawnym przebiegiem imprezy.

Innym, takze waznym kierunkiem dzialania bylo organizowanie przegladow samochodow. Spotkalo sie to z tak duzym odzewem, ze nie sposob bylo obsluzyc wszystkich zainteresowanych. Cenna inicjatywa, o ktorej nalezy wspomniec chocby w kilku slowach, bylo zorganizowanie (przy wspolpracy audycji radiowej "Twoje Radjo") uroczystego spotkania z kierowcami starych samochodow z calego swiata, bioracych udzial w rajdzie szlakiem slynnej ROUTE66. I tutaj takze Autoklub byl glownym pomyslodawca.

W roku 1995 Autoklub nawiazal wspolprace z Klubem Sportowym "Polonia" w Milwaukee, Wisconsin na obiektach ktorego przeprowadzono cztery rajdy samochodowe, a wzamian pomagano przy organizacji ich piknikow. Prezes klubu "Polonia" - Mieczysla Kulas stal sie proppagatorem imprez samochodowych wsrod Polonii w Wisconsin, co zaowocowalo udzialem w rajdach zalogi z sasiedniego stanu.

Nalezy takze wspomniec o zwiaskach jakie laczy Autoklub z impreza "Run For Poland", a ostatnio "Running For Everyone" Toniego Pieczychlebka. Klubowicze od samego poczatku wspierali swoja praca przygotowania do biegow, a w roku w 1997, 1998 czowali nad strona techniczna imprez towarzyszacych.Eskalacja poczynan klubowych nastapila w roku 1997. Przeprowadzono dwa rajdy , jakie do tej pory nie mialy jeszcze miejsca w tutejszej spolecznosci polskiej, rajd zimowy i rajd nocny. Postanowiono, aby oba rajdy byly eliminacjami o Puchar Autoklubu.

Wychodzac naprzeciw coraz wiekszemu zainteresowaniu imprezami rajdowymi Autoklub zorganizowal lacznie w 1997 roku 8 eliminacji o Puchar Autoklubu w rajdach samochodowych turystycznych, w 1998 roku 5 eliminacji o Mistrzistwa Polonijne w Rajdach Samochodowych dla Amatorow.

Kolejnym wielkim sukcesem naszego klubu byl bardzo aktywny i spotaniczny udzial polonijnych "samochodziarzy" w akcji pomocy dla ofiar tragicznej powodzi w Polsce w lipcu 1997 roku. Przez trzy tygodnie czlonkowie Autoklubu odbierali paczki od ludzi z domow, nawet z najodleglejszych zakatkow naszego stanu i dowozili je do firm spedycyjnych, wysylajacych dary dla powodzian. Ogolem wykonano kilkadziesiat kursow samochodowych, przewozac kilkaset paczek. Akcja klubu spotkala sie z ogolnym poparciem czlonkow, i cieszyla sie duzym powodzeniem.

Z kronikarskiego obowiazku nalezy wspomniec o zarzadzie Autoklubu Polskiego - Chicago, ktore na przestrzeni lat uleglo zmianie. Pierwsza zmiana nastapila w roku 1995, kiedy to ustapil z zajmowanego stanowiska pierwszy prezes Pawel Bork. Jego miejsce zajal dotychczasowy vice-prezes: Jerzy Musial, piastujac najwyzsze klubowe stanowisko do stycznia 1997 roku. Wybory przeprowadzone w styczniu 1997 roku wprowadzili zasadnicze zmiany w zarzadzie. Prezesem jednoglosnie zostal wybrany: Marek Pilch, zastepca: Artur Partyka, sekretarzem: Barbara Zachara, a skarbnikiem: Malgorzata Czarnecka. Honorowym prezesem pozostal niezmiennie Wojciech Wielich.

Na krotko przed wyborami przeprowadzono stanowa rejestracje klubu, jako organizacje niedochodowa pod pelna nazwa AUTOKLUB POLSKI - CHICAGO. Nowy zarzad postawil sobie niezwykle ambitny, a zarazem trudny plan dzialania. W kilku slowach moznaby go strescic nastepujaco:
-zwiekszenie liczby czlonkow,
-organizowanie rajdow turystycznych,
-nawiazanie wspolpracy z organizajami
polonijnymi,
-aktywny udzial w zyciu towarzysko kulturalnym.
Po kilku miesiacach byly juz widoczne rezultaty. Ilosc czlonkow zwiekszyla sie trzykrotnie. Klub od lutego do sierpnia 1997 roku bral udzial w ponad 20 roznego rodzaju imprezach w Chicago i poza jego granicami. Nawiazano wspolprace ze Zwiazkiem Klubow Polskich i Polskim Klubem Motorowym, a wspoldzialanie z Klubem Sportowym "Polonia" Milwaukee mozna posluzyc za wzor do nasladowania. Na przestrzeni pieciu lat wykrystalizowala sie forma dzialalnosci Autoklubu. Z jednej strony zabawa i rozrywka, a z drugiej gotowosc do ofjarnej pracy w razie takiej potrzeby. Organizujac klub, postanowiono na propagowanie sportu samochodowego w wydaniu amatorskim, co po paruletnich doswiadczeniach zdaje egzamin. Bardzo dobrym na to przykladem moze byc udzial ponad 650 kierowcow w dotychczasowych rajdach. Tak duza liczba uczestnikow jednoznacznie swiadczy o celowosci dzialania i trafnym kierunku poczynan czlonkow Autoklubu.

Kilkuletnia dzialalnosc potwierdzila, ze klub wrosl na stale w pejzaz chicagowskich organizacji polonijnych.