Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
|VRATI SE NAZAD  | poruka autoru: danilomaric@AOL.com  |

    Danilo  Marić – M O N O G R A F I J A između 1938 i 1956  

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Danilo Marić je počeo sa pripremama ove monografije 2000. godine, skenirao je oko 3.000 fotografija za ovu potrebu, ali i za potrebe albuma ostalih članova porodice. Ovaj Danilov lik je snimljen na njegov šezdesettreći rođendan, (26. avgust 2001), a fotografisao ga je, svojim aparatom, književnik Veljko Bojić, toga dana Danilov gost. Snimak je napravljen na balkonu apartmana, u koji je Daanilo uselio dva mjeseca ranije (sa suprugom Danom, kćerkom Dejanom i njenom djecom Leom i Tonijem), a nalazi se na adresi: 1412 N. Grand ave # J, Covina, CA 91724, USA.
     Potrebu da ima album Danilo je nosio dugo. Daleke 1949. godine, u uglednoj mostarskoj porodici Marka Popovića, prvi put se susreo sa nekom vrstom albuma (ili monografije), sa stotinjak
slika uglednih mostarskih srpskih domaćina, koji je rađen po nekoj posebnoj narudžbi, možda nekog društva, kao što su "Gusle", ili srpske-pravoslavne opštine, koja je bila vrlo aktivna oko 1934. godine. Gledajući toliko fotografija na jednom mjestu, poželio je nemoguće, imati i svoj lik na sličnom papiru. Novaca ni za jedno slikanje nije vidio ni u perspektivi.
   Pa ipak, pružiće mu se prilika i zaradiće novac za prvo fotografisanje u životu. Bila je to krvava zarada, sa Lučkog mosta na željezničku stanicu prenio je jedan regrutski drveni kofer, težine tridesetak kilograma, kojim je na više mjesta izranjavao svoje jedanaestogodišnje tijelo, i na jedvite jade obavio posao. Ne časeći, produžio je u foto "Mimi", i za tih 100 dinara snimio svoj lik – prvu fotografiju, 4x6 cm, u 4 primjerka. Mjesecima je njedrio jedno od ta četiri parčeta papira, često ga zagledivao i doživljavao kao ikonu.
     Sljedeću fotografiju, opet kod foto "Mimi", veličine 6x8 cm, napravio je dvije-tri godine kasnije, bio je treći razred niže realne gimnazije, (sedme godine školovanja), kada mu je bilo 14 godina. Do 1953. godine i odlaska na školovanje u Trstenik, nije imao više samostalnih fotografija, ali je imao onih koje su se pravile kolektivno svake godine, školskog razreda sa razrednim starješinom. Danilo misli da je imao takve tri, i jednu fotografiju sa školske ekskurzije u Dubrovniku 1953. godine.
     Sa školovanja u Trsteniku, 1953 do 1956. godine, ponio je desetak fotografija, i stalno imao na umu da su mu potrebne za album, koji će nekada napraviti. Dvadesetak godina kasnije, kad je imao djecu, koja su volila da gledaju porodične slike, da se sa njima igraju, pa i da ih oštećuju, odlučio je da u cilju zaštite sačini album sa fotografijama u plastičnim folijama. Tako su nastali četiri različita albuma, jedan, onaj najobimniji, bio je sa fotografijama: Danilovim, supruge Danice Dane, njihovih bližih porodica i njihove djece. Drugi, treći i četvrti albumi su namjenski za njihovo troje djece, sa manje fotografija iz porodice, i glavninom njihovih ličnih snimaka i slika iz njihovih druženja. Ove albume Danilo je podjelio djeci, koja su ih dograđivala, kako je bio i zamislio. U toku izbjeglištva 1992.godine, kćerka Daniela je uspjela doći do onog prvog i glavnog albuma, poslala ga roditeljima u Crnu Goru, gdje su živili u egzilu, ali je paket usput pokraden, negdje oko Subotice, i tako je porodica ostala bez porodičnih fotografija. Danilo je činio, i jošini, napore da preko rodbine i prijatelja dođe do fotografija koje im je nekad poklanjao, i na taj način gradi ovu monografiju.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Koliko ga služi pamćenje, Danilov prvi susret sa fotografskim aparatom zbio se kad mu je bilo pet ili šest godina (1943. ili 1944. godine.) Da je tadašnja fotografija sačuvana, imala bi pozadinu ove slike, koja je snimljena skoro šest decenija kasnije, sa istog mjesta, sa tolerancijom tri-četiri koraka. Tadašnji snimak nije nastao zbog dječačića Danila i za njegove potrebe, nije bilo ni planirano da dobije fotografiju, mada su na njoj bili samo likovi Danilov i jedne isto ne
tako neduž ribe, koja je trebala da impresionira neku gospodu u, tada Hitlerovoj, Njemačkoj. Okupatorski njemački vojnici su stražarili na Kosorskoj ćupriji, oko koje je dječak Danilo provodio djetinjstvo, a oni se često okupljali na mostu, i na adi iznad njega, u kojoj su povremeno i logorovale neke druge njemačke jedinice. Ada je u pročelju ove fotografije, a most su Nijemci srušili u odstupanju, vidi se u dnu vode tek dio ruševine prvoga luka. Oficiri su ribarili sa domaćim ribarima.
     Jednog dana pojavio se oficir, ranga majora ili starijeg čina, koji se hvalisao ribom pastrmkom, ulovljenom u rijeci Buni. Dječak je zapamtio da su govorili o devet kilograma težine, a dužinu te prelijepe pastrmke omjerali su o dječakovoj visini. Govorili su da su im dužine iste, oficir se dosjetio aparata i fotografisao ribu, koju je jedan vojnik držao za škrge prislonjene uz dječakovu slijepoočnicu. Fotografija je poslata u Njemačku, i ja još ne gubim nadu da će se jednoga dana pronaći, ako ne zbog mene, ono zbog ribe, kolika se više ne može razviti u oskrnavljenoj ljepotici Buni, u šali govori Danilo.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Ovo je najstarija fotografija koju Danilo posjeduje sa svojim roditeljima, Ilinkom (1914) i Vasom (1908) Marić. Kad je služio vojsku u Beogradu, oni su došli da ga posjete pred Novu 1963/64. godinu, i tom prilikom su otišli do fotografa na Terazijama i pozirali za ovu sliku.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Gornje prve tri fotografije su roditeljski dom u kojem se rodio Danilo Marić. Prva je snimljena 1943. godine, (lijeva od dvije kuće), dvospratnica, koju je otac podigao 1938. godine. Desna dvospratnica je Danilovog strica Riste Rinde. Iza kuće, po dubini, su očeve: štala za konje i krave, kokošinjac, te ljetna kuhinja sa ognjištem, (na drugoj fotografiji je preglednije.) U prizemlju su dvije prostorije, a na spratu jedna, za ono vrijeme velika, 4x8 metara, koju su Nijemci uzurpirali za potrebe učionice podoficirske škole, kojim povodom je i nastala ova fotografija. Na orginalnoj fotografiji, koju je posjedovao očev stric Ćetko, pisalo je: "Die Schule in Kozor."
     Druga fotografija kuće nastala je 1955. godine. Razlika od prve je u širokom kamenom zidu, koji je opasao očevo dvorište, sa istočne i južne strane. Na ovoj fotografiji, najudaljeniji na balkonu, stoji Danilo, a najniži na stepenicama sjedi najmlađi brat Slavko. Neposredno iza nastanka ove fotografije, otac je srušio štalu i kokošinjac, proširio ljetnu kuhinju, te sagradio veću štalu sa zapadne strane kuće, prislonivši je uz postojeći zid kuće. Tako je izmijenio i kućnu siluetu, učinio je korisnijom ali manje uvjerljivom. Tom prilikom je srušio stari balkon i stepenice, te sagradio komotnije sa ogradama. Desetak godina iza toga, kada su roditelji rasprodali konje i krave, srušili su i novu štalu, a na njenom mjestu podigli kuhinju i kupatilo.
     Na trećoj fotografiji je izgled ove kuće nakon paljenja i rušenja 1992. ratne godine. Po podjeli roditeljskog imanja, ova kuća (kasnije ruševina) pripala je najstarijem Danilovom bratu, Branku, izbjeglici, koji nije imao novaca za opravku, pa će ruševinu prodati, a kupac će je ukloniti i na njenom mjestu podići višespratnu kuću sa bazenom, koja je prikazana na četvrtoj fotografiji, snimljenoj oktobra 2002. Ova nova kuća, iako veoma skup kompleks, odudara od ambijenta, kako po stilu, boji, tako i po veličini, dominira prostorom i nameće se neukusom nosioca mnogo novca. Na zadnje dvije fotografije je i Rajkova izgorjela kuća u pozadini, i po njoj se može zaključiti koliko je visoka ova nova. Gradnjom ove zelene kuće obilježeno je novo istorijsko poglavlje Danilove porodice, koja ovim činom izumire u Kosoru, u kojem se po spisima spominje od 1692. godine.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Groblje je najvjerniji svjedok života. Srpsko groblje Koto u Kosoru (Blagaju) je na izdisaju od ratnih posljedica. Što granate i tanat raznih izvora, što prljava hladna i mrska ruka, a što zub vremena, učinili su da groblje izgleda zapušteno i urušeno, kao što pokazuju četiri gornje fotografije, koje je Danilo snimio oktobra 2002. godine. Korov već uveliko uokviruje spomen obilježja.
    Na prvoj fotografiji su najstarije preživjele krstače Marića iz Kosora. Prva i treća su, vjerovatno Andrijinih sinova Riste i Nikole, a srednja je Andrijina, koja je prelomljena na dva dijela. Na drugoj fotografiji (prvi red desno) su spomenici Andrijinog unuka, a Danilovog djeda, Luke, te njegove supruge a Danilove babe Save. Bakin spomenik je uzgor, kako se ovdje kaže, a djeda Luke je prevrnut prelamanjem pri dnu. Dvije fotografije u drugom redu su izbliza Andrijin prelomljen krst. Na krstu babe Stane piše ( vidi se na fotografiji): "I.N.C.J. ovdje počiva rab božji Sava supruga Luke Marić, rođena 1878 godine, umrla 1943 godine. Spomenik podižu sinovi Risto i Vaso." Na fotografijama se ne vidi pismo na Andrijinim krstom, iako u prirodi postoji, tek riječ da se predstavio 1889. godine.
    Uz svu silinu rata i jarost zala oko njega, Danilovom srcu je značilo mnogo kad se osvjedočio da ljudska komšijska ruka nije skrnavila ove svetinje. Spomenike su oštetili geleri granata, koji su ovdje uveliko padale, a poklopnice sa nedovršenih grobova uzimani su samo iz nužde, što se prije može smjestiti u pozajmicu nego u otmicu. Spomenik Danilovih roditelja, Ilinke i Vase (donje dvije fotografije), možda je i najosjetljiviji na zlohudnu omrznutu ruku, ali on je u potpuno zdravom i postavljenom stanju, što najuvjerljivije govori da zlohude ruke nije ni bilo među grobovima Marića. Hvala komšijama!

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Početkom osamdesetih godina, u vrijeme objavljivanja Danilove knjige "Marići u Hercegovini", autor je počesto razmišljao i o grobljima, posebno o dva groblja njegovih najbližih Marića, u Kososru i Malom polju. Svi koji su živili u Malom polju tamo su i sahranjeni, a podosta ih je Kosorana, u različitim periodima, pored kosorskog groblja Koto, sahranjivano i u Malom polju. Ovo je fenomen kojim se vrijedilo baviti. Predosjećajući zlohutna vremena, Danilo je želio da groblja objedine, naprave jednu masivnu porodičnu grobnicu, "kojoj ni vremena ne bi mogla nauditi", govorio je sa rodbinjanima i nagovarao ih na akciju. Rajka, starijeg stričevića, imao je potpuno na svojoj strani. U široj porodici nije moglo doći do saglasnosti, shvatio je i reducirao predmet na potomke djeda Luke.
     Tako će doći do jednog sastanka muškaraca, Lukinih unuka: Ristinih Žarka i Rajka, te Vasinih: Branka, Danila, Spasoja i Slavka. Da ne dođe ni do kakvog dogovora presudili su Žarko, stavom: "Ja ne dozvoljavam da mi neko skrnavi roditelje", i Slavkovog stava: "Ja nisam za to." Nije bio moguć dogovor ni Vasine djece, a budući da je otac već bio napravio spomenik za sebe i suprugu, Danilo je predložio braći da i njih četiri brata, pojedinačno, zauzmu zemljište, iskopaju i betoniraju rake, postave poklopnice, i urede zemljište za buduća četiri spomenika, po starini iza očevog, Brankovo, Danilovo, Spasino i Slavkovo, tri brata po četiri groba i Spasoje za dva. Neposredno iza ovoga dogovora, izvršeni su svi planirani radovi, i grobnice su dovedene u "useljivo stanje", kako će; se šaliti.
    Na prvoj fotografiji vidi se očev i majčin spomenik, na koji se nadovezuju Brankovi, Danilovi, Spasini i Slavkovi "neuseljivi" grobovi. A sudbina je i to htjela, iako su roditeljski grobovi podignuti prije dvadesetak godina, ni oni nisu "useljeni", iako su roditelji pomrli prije desetak godina (sahranjeni su u kumborskom groblju kod Herceg Novog). Na desnoj fotografiji je Danilov brat Branko, koji je zagledan u četiri potencijalne grobnice, i svoju prije svega, u mislima je dubokim i ko zna kojim. Ambijent oko Branka je suviše simboličan za Mariće, ispred njega su nesuđeni grobovi: roditelja, braće i njegov, a u pozadini je vjerni svjedok minulih stoljeća, srednjovjekovni dvorac vojvode Šćepana Kosače, kasnije hercega od Svetoga Save, kako se proglasio.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

    Kako sam stasavao na dvije noge tako sam se divio vodi, ovako bi počinjala Danilova kazanija o starim vremenima. Najprije onoj u lokvama, kojih je u većini godine bilo u dvorištu i oko kuće, a kasnije, sve do danas, možda danas i najviže, rijekama: Buni, Bunici, Posrti, Neretvi, Jasenici, Radobolji i Hodbinskoj potočini. Najudaljenija od moje kuće, od ovih pet rijeka i dva potoka, je rijeka Radobolja, udaljena desetak kilometara. Ima li igdje na svijetu lokalit u kome na desetak kilometara ima sedam tekućica?, zapitaće danilo i odgovoriti: Nema! Nema nigdje na svijetu osim ovdje, u mostarskoj kotlini, Bišću polju, mom rodnom kraju. Kao dijete, ali i kao odrastao čovjek, znao sam satima sjediti pored rijeke i gledati u njen tok. Iz trena u tren, u vodi i oko vode, zbijavi su se događaji, često i drame. Voda je pronosila razne predmete i mrtve životnje, voda se mutila i bistrila, nadolazila i povraćala. Nad njom su lebdjeli mnogi insekti, koje su "placanjem" ribe hvatale virtuoznim iskakanjem, te lukave prituljene žabe. Neoprezne ribe bivale su plijen kandži galebova i gačina, te vidra. Iskusni ribari su razvijali čitave teorije spravljajući vježtačke mamce – mužice. U vodi su Marića krave "nurale" drezgu, zagnjurujući glave i do polovine tijela, te isčuđivali mnoge namjernike. Ništa u prirodi nije dinamičnije od riječnih voda.
    Na prvoj gornjoj fotografiji je pogled na rijeku Bunu, oko tri stotine koraka sa istočne strane roditeljskog doma, od Lehinog vira nizvodno do vira Lukovac, odakle su donosili vodu za domaćinstvo. Na drugoj fotografiji je rijeka Buna ispod Brijega, stotinjak koraka uzvodno od Kosorske ćuprije. Treća fotografija (prva u drugom redu) je Gornji vir rijeke Bunice, oko sedam stotina koraka jugozapadno od kuće, to je lokalitet koji su mještani najčeše koristili za kupanje. Buna je prehladna za kupanje i u njoj se kupalo rjeđe, koristi se za piće, a Bunica, toplija pet-šest stepeni celzijusa, nije pogodna za piće kao Buna, ali je veoma ugodna za kupanje. Na četvrtoj fotografiji, snimljenoj sa brda Petak, vidi se uljev Bunice u Bunu, koji je daleko od očeve kuće oko osam stotina koraka. (Fotografija je snimana po oblačnom vremenu i u vrijeme poplave, što nije čest slučaj.)

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Po dječijem interesovanju Danilovog kraja, odmah iza rijeka, dolazi dvorac herceg Stjepana, Šćepan grad, kako se naziva u tom kraju. O njemu i oko njega čuo je mnoge kazanije, koje su u njemu zazivale velike maštarije i čarolije. Po vojvodi Stjepanu Vukčić Kosači, ili hercegu od Svetoga Save, koji je živio u dvorcu (1434 -1466. Godine), oblast će dobiti ime – Hercegovina. Na gornje dvije fotografije prikazan je Šćepan grad, na brdu u sredini, snimljen iz pravoslavnog kosorskog groblja Koto, prva fotografija, i druga sa brda Petak, na kome je Danilo samotan čuvao stoku i često pogledivao na Šćepangrad, da bi svjedočio ovom vidikovcu.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Bišće polje je okruženo sa tridesetak brda, planina ili glavica, ali su samo dva bila obrasla šumom, Petak u Kosoru i Kajgin Kičin u Hodbini. Petak je vlasništvo mostarskog gazde Akšama, a Danilov otac ga je držao u najam, dvadesetak godina, čitavo Danilovo djetinjstvo. U Petku je dječak Danilo čuvao krave ili konje, (iza šeste godine), tamo bio često sam po čitav dan, pored prelijepih uspomena, u Petku je doživio i mnoge neprijatnosti, a naročito strahove od vukova, medvjeda i vukodlaka, kojih tamo naravno nije bilo, ali dijete je mislilo da im je tamo stanište, i da stalno vrebaju da ga zaskoče.
    Na gornje dvije fotografije je pogled na brdo Petak, na prvoj ispred očeve kuće, a na drugoj iz Marića bare, u kojoj je dječak, takođe, često čuvao stoku, ali i još češće obavljao teške poljske radove, i često pogledivao gore, na brdo Petak. Fotografije su iz 2002. godine, sa južne strane Petak je u ratu gorio (vjerovatno namjerno zapaljen iz taktičkih vojnih razloga), tako da na drugoj fotografiji šuma nije uvjerljiva.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

     Marića bara ima 63 dunuma zemlje (6,3 hektara), to je onaj trougao iznad uljeva Bunice u Bunu, smatrala se najplodnijom zemljom u Hercegovini, koja je za potrebe pravljenja sportsko-rekreativnog centra "Bunica" od Marića oduzeta 1963. godine, prisilom, (odlukom nekih opštinskih organa grada Mostara, navodnom 'arondacijom')". Na prvoj fotografiji je snimak Marića bare napravljen sa brda Petak u vrijeme velikih voda Bune i Bunice, i njihove zamućenosti. Na očevoj donjoj njivi je iza 1963. godine podignuto fudbalsko igralište, koje je na ovom snimku dijelom poplavljeno. (Snimak je iz 2002.godine.
    Na drugoj fotografiji su malopoljska brda snimljena sa Petka, onako kako ih dječak gledao u djetinjstvu, sa središnjim brdom Kajgin kičin, koji je, takođe, za potrebe zadnjega rata paljen.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Bišće polje je u proljetne i ljetnje dane podsjećalo na mravinjak, na kome su umjesto mrava vrijedno radili na hiljade ljudi. Najčeće gladni i iscrpljeni, ovi ljudi su vodili nadljudske bitke sa šljunkovitom zemljom i sušnim godinama, radeći od mraka do mraka, sa dva-tri sata podnevnog odmora, koji je omladina dočekivala kao dar s neba. Podnevni odmor je počinjao tačno u podne. Niko nije imao sata, a svako je znao kad je podne, i
tada su svi, u čitavom Bišću polju, jednovremeno, na hiljade ljudi, odbacivali motike, lopate, krasne, sjekire, plugove, srpove... i povlačili se u hladovine na podnevni počinak.
    Na ovoj fotografiji prikazana su gnojnička brda sa središnjom provalijom, koja se ovdje naziva gnojničke pećine (velika i mala). Kad sunce ogrije i posljednji kamen Pećine tada je podne. Koliko sam samo puta premoren pogledao u Pećinu, reći će Danilo, mjerkao joj dio neogranutog dijela, veličinu hlada, i procjenjivao koliko još ima do podne – odmora.
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Koji vijek prije dolaska Turaka, na Balkanu, sa središtem u Bosni (sadašnjoj Bosni i Hercegovini), živili su ljudi sa posebnom religijom, i po njoj dobili ime: bogumili, patareni, dualisti ili nemrsni. Ova religija nije bila idolpoklonska, nije imala hramova ni knjiga (osim starog zavjeta), pa je nestala bestraga. Jedino što je uvjerljivo i orginalno ostalo iza njih jesu stećci, nadgromni spomenici. Ove kamene gromade su Danila
zaokupljale stalno, i danas, naročito baš ova tri stećka iza Danila na fotografiji (iz septembra 2002), koji se nalaze preko puta očevog doma, preko rijeke Bune, u Malom polju na Lukama. Na ovim stećcima i oko njih, drugoga avgusta svake godine, okupljalo se mnogo mladog svijeta, pravoslavaca i muslimana, da proslave svoje praznike, govorilo se: "Do podne Ilija poslije podne Alija."
    Dvije-tri stotine koraka istočnije od ovih stećaka bio je jedan stećak u obliku pljosnate prizme, kamena gromada od oko tri-četiri tone, koji je bio iskošen za tridesetak stepeni. Razlog iskošenja uistinu niko nije znao, ali je znala narodna legenda, u koju je i Danilo neizmjerno vjerovao, jer mu je ispričala majka, još dok je počinjao da sriče prve riječi. A legenda kaže, nekada davno, dok je ovaj bovan bio horizontalan, neki je gorostas ispod kamena zakopao golemo blago-zlato, i nikad se nije vratio po njega, a više nije bilo tako snažnih ljudi da prevrnu ovaj stećak. Okušavali su se mnogi jaki, pojedinačno i udruženi, ali gromadu nisu mogli prevrnuti. Neko se, nekad, ipak našao toliko vrijedan, prevrnuo je stećak, i umjesto rupe i očekivanog ćupa sa zlatom, zatekao je samo natpis na donjoj strani kamena: "Kenjac je ko me prevrne".

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    Kada je u Bišću polju harala zadnja kuga, iza 1812. godine, od tridesetak članova porodice Marića iz Kosora, preživio je samo mladić Andrija, koji se priključio sedmorici preživjelih Malopoljana. Lokalitet Malog polja na ovoj fotografiji naziva se Orah, u središtu je zidine doma kojega je, oko 1815. godine, zasnovao taj mladić, Danilov pređ Andrija Marić (1795-1889). On će tu dovesti mladu nevjestu, Petrušu Čolović, sa kojom će
poroditi brojno potomstvo. Dio toga potomstva će Andrija ostaviti u Malom polju, a dio će, povesti u Kosor, odakle je prije šezdesetak godina izbjegao.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  
    I evo, od fotografija do Danilovog punoljestva, preživjela je samo ova. Vrijeme kad je ona snimljena, 1956. godine, u Danilovom životu je bilo značajno, jer su se tada događale stvari koje su temeljno mijenjale njegov život. Pored sticanja punoljetstva, te godine se zaposlio u stalni radni odnos, počeo da živi sam, počeo da uči Tehnikum uz rad, kupio prim i počeo da uči da svira, pridružio se dramskoj sekciji, foto klubu...



    Danilo nije ostao bez nade u potrazi za svojim fotografijama, a ako bude do koje dopro, biće postavljene ispod ovoga teksta.



Ove tri fotografije Danilo je dobio od prijatelja Joze Perića, koji ga je veoma ugostio sa suprugom Matijom, u njihovom domu u Mostaru 19. decembra 2006. godine. Danilo nije vidio Jozu tridesetak godina i trebalo mu je 5 godina da ga pronađe, jer je bio načuo da je Jozo umro. Sa Jozom se intenzivno družio oko 5 godina, kada su bili, zaista, veoma bliski, a onda su im se putevi odvojili, kada ja Dnilo otišao na studije 1959. godine. Ove fotografije snimljene su u jesen 1956. godine ispred hotela SOKO, u kojem su stanovali obojica. Na trećoj fotografiji Jozo je lijevi a Danilo desni.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


    Danilo  Marić – M O N O G R A F I J A između 1938 i 1956  


|VRATI SE NAZAD  | poruka autoru: danilomaric@AOL.com  |


ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo