| MARIĆI iz Kosora i Malog polja, biografije | |
Porodično stablo Marića iz Kosora i Malog polja
ANDRIJA 1793-1889
Pređ, o kome manje znamo, ima kameni spomenik na kosorskom groblju Koto, na kome je zapisano:
"Ovđe počiva rab Boiji Andrija Marić. Rodi se 1793 go. Predstavi se 1889 go."
U knjizi umrlih zapisano je: "Andrija Marić itelj sela Kosor, poivje 95 godina, udov, ispovijeda svoja grehi i pričastija. 1889 god. septembra 5-oga prestavi se. Pogreb 6 septembra. Svetenik Hristofer Milutinović." Knjiga umrlih itomislićke crkve, koju sam pronaao na tavanu matičnog ureda u itomisliću, o toj knjizi niko nije znao, ni od ljudi crkve ni vlasti. Iguman mi je rekao da su sve knjige zapljenjene iza rata, pa mi je to bio povod da za njima tragam desetak godina. Nagovorio sam, jedne nedjelje, itomislićkog matičara Mićevića, da mi u taj neradni dan da ključeve od objekta u kome je matični ured, da bih pretraivao po arhivi. Učinio je to po mojoj prvoj molbi.
Zna se da je Andrijina supruga bila Petrua Čolović (1801-1883). U rečenoj knjizi umrlih zapisano je: Petra Marić itelja sela Kosor, poivje 78 godina, bračna, 1883 umrije decembra 9."
O ovom naem najstarije poznatom pređu do mene su stigle vie različitih, ponekad i proturječnih, priča. Jedna od njih je i mog oca Vase (1908-1985), po kojoj je Andrija poslije kuge jedini preivio, selio se u Malo polje, tamo zasnovao porodicu, a u Kosor se vratio: "Kad je mom ocu Luki bilo 7 godina. Za ruku su ga drali kad su preseljavali i gazili preko bunskog gaza." Iz ovoga i sjećanja drugih, sa sigurnoću se moe reći da je Andrija prebjegao iz Kosora u Malo polje oko 1817 a vratio se oko 1875. godine. Iza Andrije u Malom polju ostao je njegov sin Jovan, a poao je sa sinovima Vidakom, Đokom i Nikolom (sa njim je dola i najmanje jedna kćerka, Ilinka)
U pokuaju da o Andriji saznam vie konsultovao sam mnoge knjige, biblioteke, arhive, sudske spise, naročito sam se bio ustrijemio na otkrivanje imena njegovog oca, vjerujući da bi njegovom pomoći mogao proiriti saznanja i o Andriji, ali nisam uspio. I dalje mislim da bi se moglo doprijeti do toga imena.
RISTO, Andrije i Petrue Čolović 1820-1892
Rođen je u Malom polju, ivio u Malom polju, Mostaru i Maloevićima. Umro je u Maloevićima a sahranjen u groblju Koto u Kosoru. (Vidi Mariće iz Maloevića).
JOVAN, Andrije i Petrue Čolović 1825-1918
Godina rođenja nije sasvim pouzdana. Na Jovanovom primjeru pokazaću kako sam se opredjeljivao za podatke koji su nesigurni: Po natpisu na Jovanovoj krstači u groblju izvedena Jovanova godina rođenja je 1918-95=1823, po knjizi umrlih je 1918-93=1825, a po domovniku iz 1900-e godine je 1900-75=1825 godine. Zna se jedino sigurno da je umro 30. oktobra 1918. godine.
Jovan se oenio 1849. godine sa Stanom Dolo iz Hodbine. Rodili su im se sinovi: Miho i Savo, te kćerke LJubica i Cvijeta. Bio je domaćin doma do duboke starosti, kada će to postati Savo.
Po kazivanju Mare Trifkove supruge, Jovan je često pričao o starim ivotima, o njihovom ivotu na Orahu (dananja ograda zvana Marića avlija, pod vrh strane idući sa Brutka). Jovan je bio visok i plećat, čak je takav bio i u dubokoj starosti. Starac je ljeti po čitav dan sjedio pred kućom na sofi (ozidano u krug oko stabla murve). Koulju nije volio da zakopčava. Bio je vie smeđ nego vran. Kao i ostala njegova braća nosio je tridesetak centimetara dugačak perčin, prekrivao mu je vrat. (Perčin je kosa na vrh glave prečnika oko 6 centimetara, ostali dio glave iao se). Brijao je lice i njegovao brkove. Na glavi nosio je crni fes i zavijao ga crvenim alom, koji bi se mijeao sa perčinom simbol mukosti. Na nogama nosio je opanke od volovske koe, pletene oputom od bekinje (bravlje osuene koe), pletene čarape, preko njih naprnjake, a po listovima noga do koljena tozluke. Uz tijelo nosio je duge platnene donje gaće prtenice, preko kojih su ile vrlo iroke suknene gornje gaće alvare. Imao je iroku platnenu koulju irokih rukava (dugih tridesetak centimetara), bez kragne. Preko nje oblačio je prsluk damadan od čoje crvene boje, a povrh svega gunjac kaput. Opasivao se silahom sa noem, novčanikom, duvankesom, teharom, čakmakom i kremenom. Nije imao pitolja kao ni drugi Marići.
Jovan je često ljetovao na Udrenju (Nevesinje), nadzirao čobane u prikupljanju mrs za zimu, jer je u kućnoj podjeli poslova bio zaduen za stoku.
Nekom neprilikom dvadesetogodinjeg Jovana traili su Turci i prijetili mu glavom. U potrazi dospjeli su na Udrenje. Saznavi za to, majka Petrua obuče ga u svoju kotulu (suknju), oko glave zabradi ga svojim jamakom (marama) i poalje ga kao djevojku u Malo polje da bjei. Za njim krenu Turci i gotovo pristignu ga na Busku (pjeačio je a oni na konjima). Vidjevi pogibelj Jovan je utrčao u prvu kuću, muslimana Kajana, i zatraio pomoć. Turci su usput saznali za njegovo pretvaranje u djevojku, a kad su ga uočili pa izgubili iz vida posumnjali su na Kajana mahalu, svratili su u nju i dograbili domaćina, optuili ga da zna za okrivljenog "Vlaha Marića". estoko su se bili okomili na dedu, koji je od svega govorio da je, zaista, i on vidio jednu curu (djevojku) koja je prola ispod njihovih bata i da je već mogla biti u, ili moda i proći, Blagaj. Sve to Jovan je sluao iz tale u koju ga je taj isti dedo bio sklonio. U Malo polje nisu ili da ga trae plaeći se Alipae Rizvanbegovića, koji nije dozvoljavao samovolju, u koju su se bili upustili ovi Turci.
Jedne večeri iz 1918. godine, ostalo je zapamćeno, 95-ogodinji Jovan sjedio je pored ognjita kad je iz Mostara pristigao je sin Savo, i đedo ga zapitao (pod starost tako su zvali Jovana):
"ta ima tamo?"
"Ima dobra, kobogda," odgovorio je sin Savo, i on već đed.
"Kakva dobra, moj sine?" znatieljno će đedo.
"Eno, srpska vojska oslobopdila Mostar, vidio sam je svojim očima..." značajno će Savo.
Pod starost đedi su se grčili prsti. Ustao bi da se isprui i protrlja prste, pa opet mirno sjedao, tako učini i ovoga puta, nakon to se vidno uzbudio. Sjede i nastavi:
"Ama, nisi ih ba i vidio, bio nisi jadan?"
"Jesam, Boga mi," zakle se Savo.
Đedo skide al i fes sa glave, prekrsti se... i umrije. Osmijeh na licu nije se povlačio.
Đedo je puio na čibuk dug oko 80 centimetara. NJim je razgrtao vatru na ognjitu, prijetio djeci i branio se od seoske pačadi: "Tako mi velikog Boga pobićuvas," mrmljao je.
Vidak i Đoko iz Kosora dolazili su svečanim danima Jovanu na razgovor, i oni bili su uvijek lijepo obučeni. LJeti bi sjedili pod murvom u dvoritu, a zimi u čardaku. Pili su kafu, ali ne onu pravu, već od prenog ječma. Bili su velike kafedije.
VIDAK, Andrije i Petrue Čolović 1835-1917
Rođen je u Malom polju gdje je i ivio do oko svoje 40-e godine, kada seli u Kosor na djedovinu. "Bijae krupan i viđen čovjek," pričala mi je njegova unuka Stana. Vidaka su zvali babom a Đoku amidom. "Babo Vidak ustaje se o Boiću uz svijeću, klekne, poljubi majku zemlju, podigne glavu i ruke ka istoku i Bogu i moli: 'Da se sklađuju đeca moja. Zemlja se svijetlila i cvijeće na njoj cvjetalo, kud god hodila moja tri sina i njihovo dijete nakon đeteta..'"
logirao se pod starost. Lečao je na krevetu (glineno uzdignuće pored ognjita, na kom se sjedilo i lealo). 18 sedmica pred smrt i govor mu se oduzeo, a svijest ga mije naputala. "Samrijećemo zajedno, ja i moja braća", govorio je i tako će i biti. Vidak je umro dvije sedmice pred Jovandan 1917, do dva mjeseca umrije Đoko, a do 8 mjeseci i treći brat Jovan. "Tri brata u godini," govorilo se.
Vidak je volio da savjetuje djecu: "Đeco, nije od vas postalo, ni ti na vama ostalo. Bolje se i podijelite nego da se svađate, pa da vam se svijet smije..." Sva saznanja govore da se radilo o mirnom, dobroćudnom, radnom i ne ba govorljivom čovjeku. Vidakov unuk Vaso prepričavao je njegove riječi: "Sve ovo to Đoko priča i ja znam, ali ne znam ispričati k'o on." Vidak se oenio sa Udrenja Stanom Zurovac, imali su 4 djece. Kad je Stana umrla, 1981. godine, oeniće se i drugi put, i opet sa Udrenja, Petruom ipovac. I sa njom imao je troje djece.
Vidakova kominica iz mladosti, Anđa Čolović udata za Simu Berberovića u Ortije pričala je: "Vidak je nosio crveni al i ispod njega crni fes sa kitom (crveni fes nosili su samo muslimani). alvare su bile prorezane podno gajtana. Imao je koulju od botane sa irokim rukavima, bez dugmadi i kragne, sa 'V' izrezom. Donje gaće nekad je imao a nekad i nije, i one su se obavezno nosile tek iza Prvog rata. Silahom i alom opasivao se. U silahu je imao no i obično 2 troboluka-tehare za novac i trud i čakmak. Opanke od volovske koe opućene oputom od bravlje bekinje, sa dva raspleta na sredini i po jedan naokolo. Čarape do ljanaka (lape) pa bijele tozluke sa kukcima. Povrh koulje, samo svečanim danima oblačio je crveni damadan (prsluk), a preko gunjac-kaput od rae (vuna se oprede, osnuje se na koce, otka se, oboji u crno ili sivo i gunjac se skroji na duinu do pupka). Vidak je volio da se lijepo oblači, bio je na sve načine viđen čovjek.
Vidakove supruge nosile su iste opanke, čarape do koljena na jednu iglu. lape su dole tek kasnije. Noge su čuvali naprnjacima i obojcima. Pelengaće su se podvezivale podno koljena i dosezale do sred struka, po tome je bila suknena haljina od vrata do ljanaka (deblja raa, ali neto loija od one kod mukaraca), po sebi je imala vezove. Po čitavoj duini haljina je rasporena, kopčala se kukcima, a u toku rada zavraćala see za pelengaće o pas. Na prsima nisu nita imale, opregalj (oko 20 centimetara irine) visio je (umjesto boče), a o pas se vezao uzicom crne boje. Kosa se spletala i povrh naticala bijela kapa, na nju fes, a ispod su virile mrnđele (nakit od materijala kao kod đerdana), pa po svemu tome jamak (marama).
U Vidakovo vrijeme sijao se ječam, kukuruz, krupnik i penica. Vrhlo se uz prisustvo age. Svaki kmet je morao na dan vridbe obezbjediti kantar, prije nego pozove agu, da bi sa njim po provijavanju ita odvagivao agi agino i kmetu kmetovo. Sadili su duvan. Od mlijeka proizvodili su maslo i hurdenbjake, sir i kajmak. (Od hurdenjaka, u Evropi, proizvodile su se bilijarske kugle, tvrde i neobično elastične.) Ručavala se (dva sata po granjivanju sunca) svakog dana pura sa mlaćanicom, a večeravale čorbe: (glavno jelo) tarana, kupus, bungur, između, iza podnevnog odmora uinavalo se, obično na njivama gdje se ko zaticao sa radom. Sijali su i sačivicu. Imali su rvanj za bungur i stupu za stupan ječam. Kuhalo se na ognjitu u zemljanim loncima. Jelo se sa sinije, iz drvenih čanjkova sa drvrnim kaikama. Na ognjitu vatra se nikad nije gasila, uveče se erava zapreće lukom, a ujutro otprećavala. U kući nije bilo ormana, vjealo se o srk (obrađena motka okačena o drvene kučare na krajevima).
Marići su stekli peglu tek oko 1925. godine. Mlijeko se muzlo u kablove, iza zemljanih lonaca kuhalo se u kalajisanim bakrenim loncima. Mlijeko se odlagalo i kiselilo u kablićima (ua a visoka drvena posuda sa drvenim poklopcem).
Marići su uvijek imali dobru pastrvu, po desetak brava i jednu kravu (staru). Goveda su se morala klati radi koe za opanke. Svinje se nisu mogle drati u turski vakat, to će doći tek dolaskom Austro-Ugarske, i naročito iza Prvog rata.
Lampe i fenjere nisu imali, za noćnu svjetlost koristio se luč, ali zbog čestih poara, on se koristio zaista samo koliko je bilo nuno.
Umrlom Vidaku, kao i svim umrlim, jo dok je vruć, preklopili su očne kapke, skinuli ga naga i okupali, obukli opranu najizgledniju njegovu odjeću, prekrstili mu ruke preko grudi i poloili na gunj. Kad je pristigao pop, pokojnika su iznijeli na dvorite i poloili na merdevine (skale), te uz molitvu ponijeli preko Prekače i Dola na Kosorsku ćupriju, sve do groblja na Vrh sela u Malom polju. Na svakoj raskrsnici se zastajkivalo i molilo. Ukopan je bez sanduka, po tadanjem običaju. Sa groblja ljudi se vrate u kuću alosti na daću, donesu merdevine, koje će stajati u pokojnikovoj kući sve do sljedećeg nekog umiranja (tako se nije moglo dogoditi da se ne zna kod koga su seoske pogrebne merdevine, samo se trebalo sjetiti ko je zadnji umro). Mrtvac se pokrivao njegovim alom, pa preko toga bijelim platnom. Mrtvac je cjelivan u dvoritu, neposredno pred polazak u groblje. ene nisu ile na groblje.
Marići su uvijek imali objeene gusle o zidu. Svako veče se sijelilo, a naročito zimi, guslalo se, dogovaralo i razgovaralo uz svjetlo vatre sa ognjita. Vidak je umio lijepo da zagudi.
ĐORĐO - ĐOKO, Andrije i Petrue Čolović 1838-1918
Rodio se u Malom polju i preselio se na djedovinu u Kosor kad je imao oko 35 godina. Po običajima vremena i kraja, nakon oca, iako je bio mlađi brat, po pravu brata bez nasljednika, Đoko je postao domaćin. Oenio se sa Stanom Komlen iz Hodbine. Imali su kćer Savu koja umrije djevojkom. Đoko je bio naglaeno pametan i drutven čovjek. O njemu pričaće Vaso, koji ga je veoma volio i cijenio: "Znao je pričati istoriju, imao je bogat rječnik. Bio je poten i aljiv. Imao je običaj da dijete uzme u krilo i priča mu duge i zanimljive priče. Bio je svojatan i naročito je volio sve Mariće. Često je iao na sijelo u brata Jovana u Malo polje, preko Kosorske ćuprije. Iao je sa konjima u malopoljski Hum u drva (po nekim istoričarima, ba po ovome imenu nastao je naziv Zahumlje). Pamtim ga kao veselog, prijatnog i pametnog starca."
NIKOLA, Andrije i Petrue Čolović 1842-1894
U itomislićkoj knjizi umrlih zapisano je: "Rođen u Malom polju, ivio u Kosoru, otac Andrija, majka Petrua Čolović, ivio 52 godine, ukopan u Malo polje, umro 9. januara 1894. godine.
Nikola je toga nađen mrtav u malopoljskoj pojati, gdje je te noći konačio uz konje. Po nesigurnim sjećanjima, kao dječak pao je sa oraha i ogutavio, i nije se enio.
Po kazivanju Mare Trifkovice: "Neto ga je snalo tu ispod kuće, to je ispod njive i tu je zakopan. Tu su drače, dobar bus, kamene ploče na kant ograđene, leao je, spavao kako je to umro ne znam..."
JOKA, Andrije i Petrue Čolović 1851-1890
Đed Andrija je u svojoj 63-oj godini ivota dobio dijete, po tome se moe zaključivati o njegovom zdravlju, a neka mi se ne zamjeri, i o dobrom raspoloenju. O Joki znamo samo ono to smo nali u papirima, itomislićkoj knjizi umrlih. Umrla je u 39-oj godini, rođena je u Malom polju a ivila u Kosoru, ukopana je u Malom polju 4 februara 1890. godine.
LJUBICA, Jovana i Stane Dolo 1852-1944
LJubica se udala na Udrenje (Nevesinje) za Simu Vujadinovića. Poznat je po tome to je pravio samare. Imali su djecu: Petar, Janko, te enske:
Milica, koja se udala za kipinu i imaće Slobodana, koji je poginuo u partizanima. Porodica joj se po Prvom ratu kolonizirala u Gajdobru.
Mara, udala se za Kljakić Peku na Udrenje. Imala je sinove: Danilo, Čedo, Mirko, Ugljea, Milo, Veljko i Sekul, te kćeri:
Sofija, udata za Andrić Marka u uberin.
Nata, udata za Tamindiju na Udrenje.
Boica, udata za ipovca.
Đuka, udata za Savu Mučibabića na Snijenicu
Sava, udata za Petra Dragović (imala je Mirka, LJubicu i Milosava).
Ilinka, udala se za Grgića.
O LJubici govorilo se da je bila visoka, vrana, uvijek je imala u baunu suvih smokava i zvali su je baba Smokvara.
Zapamćena je i po tome to je spasila kuću 1941. godine, nakon to su je Nijemci zapalili. "Burilima vode gasila, a istovremeno vabama iznosila meda i hljeba".
MIHO, Jovana i Stane Komnen 1855-1930
Prvi je Andrijin unuk, to mu je davalo neka prava, pa i da bude stroiji prema djeci, po čemu je ostao zapamćen. Oenio je Cvijetu Golo iz Baćevića, i imao s njom tri kćerke i sina. Sin mu je umro pet mjeseci po rođenju. Bio je neobičan, volio je da bane rano, naprimjer, u kuću u koju je tek dola nevjesta, "da je vidi kakva je kad ustaje". Ako bi je naao da spava ogovarao ju je po selu: "Čim ona kasno ustaje..." Ukućani bi savjetovali nevjeste: "Spavaj dok ne dođe Miho Marić."
U knjizi vjenčanih pie: 14.2.1883. Miho, Jovana Marića, Malo polje, star 28, brak prvi. Cvijeta, ćer Riste Golo iz Baćevića, 23 godine, brak prvi. Kum Jakov Pantić.
CVIJETA, Jovana i Stane Dolo 1857-?
Udala se u upu kod Konjica za Jovu Kilibardu. Zna se da je imala sinove Obrada i Spasoja, imala je i jo djece.
SAVO, Jovana i Stane Dolo 1860-1942
Savo je bio visok, irok i smeđ, po sjećanju Mare Trifkovice. Pričao je o seobi stričeva i đeda u Kosor, o vremenu kada su Turci logorovali u Biću polju u vrijeme Hercegovačkog ustanka, a dolazili su u malopoljsko brdo Matera da sijeku drva (panska riječ za umu). Tada su brdo toliko ogolili da se vie nikad nije povratilo, zaumilo. U Prvom ratu Savo je bio u austrougarskoj vojsci, nekoliko mjeseci proveo je u Tirolu i kasnije prepričavao o ogromnim tamonjim strminama. Tada je imao dosta i godina, pa su ga otpustili iz vojske.
Savo je dočekao duboku starost i svi seljani nazivali su ga "đed Marić". Po kazivanju mnogih bio je visok preko dva metra. Bio je veoma cijenjen kao domaćin. Imao je teak ivot, a najtee je bilo kad su mu sina i unuka ubile ustae, a on ostao bez mukog nasljednika. Umro je u dubokoj tuzi 25.12.1942. godine. Na spomeniku stoji da se rodio 12.12.1860. godine.
LUKA, Vidaka i Stane Zurovac 1868-1933
U knjizi vjenčanih pie: "Luka, Vidaka Marića iz Kosora, star 25 godian, brak prvi. Sava ćer Spasoja Donleza iz Hodbine, stara 18 godina, brak prvi. 6.01.1894 godine. Kum Risto Dolo iz Hodbine. Hram svetog Vasilija Ostrokog u Blagaju". (Znači da je već tada bila napravljena crkva u Blagaju). Isti dan, u istoj crkvi, udala se i Lukina sestra LJubica, stara 20 godina.
Luka je rođen 1868. godine u Malom polju i zapamtio je, da je kao dijete doselio u Kosor: "Kad smo doselili iz Malog polja mene su drali za ruku preko gaza, da me voda ne odnese". Bio je naglaeno miran i tih čovjek, ne naročito preduzimljiv, i loije je ivio od braće Lazara i Ćetka. Imao je 8 djece, i nakon to su svi izrasli iz djetinjstva, onako tiho kao to je i ivio, "Heftu pred Đurđevdan predstavi se, na 28.04.1933. godine.
MARA, Vidaka i Stane Zurovac 1871-1891
O njoj se malo zna. U matičnoj knjizi umrlih pie čija je, da je rođena u Kosoru (mislim da je ovo greka, po svemu bi trebalo da je u Malom polju), pokopana je u Malom polju, umrla je u Kosoru 19.jula 1991. godine, i ivila je 20 godina. (do 6 godina u Marića prvo ensko rodiće se u Luke i dobiće ime Mara, nema sumnje po ovoj je Mari).
RISTA, Vidaka i Stane Zurovac 1872-1967
Rista ode za udovca Lazara Leebura u Dobrič, na iroki brijeg. Lazar je ranije bio oenjen sa Stanom Matković s Bogodola, te sa njom imao djecu: Rista, Marko i Kosa. Sa Ristom Marić imaće Anđa (1904), Ilija, Stana, Petra i Mara. Lazar je pričao da je imao 60 godina kada je oenio Ristu, rođen je 1845. godine i on je najstariji čovjek sa kojim sam ikada govorio. Kad sam s njim razgovarao zadnji put imao je 111 godina. Upoznao sam ga 1955. godine, zatekao sam ga kako sjedi na kanalu u vatiću, oko kilometar od kuće. Nisam ga poznavao a poao sam kod njega, a nisam poznavao ni Ristu, sestru mog djeda Luke, ugledavi ga pomislio sam da bi mogao biti tetak Lazar, javio sam mu se:
"Pomae Bog starino!"
"Bog dobro dao junače," uzvratio je.
"Zna li gdje stanuje Lazar Leebur," upitao se očekujući da će reći da je to on.
"Pođi za mnom," kaza, ustade i staračkim koracima pređe preko ceste i okrenu uzastranu ulicom. I starina je iza svakog koraka isputao vazduh, to mi je bilo i neprijatno i vie čudno. U neka doba upitaću ga:
"Da ti nisi Lazar Leebur?"
"Jesam brte, ja sam Lazar Leebur," uzvratio je.
"Pa to mi se odmah ne kaza", upitah u elji da čujem ta će ne to.
"Nisi, junače, prije ni pitao", kaza i vie nismo govorili do kuće.
Tetka Rista je bila u veoma rijetkim prilikama da je posjeti neko od njenih, (daleko je za pjeačenja, preko 25 kilometara iz Kosora), pa je mene dočekala preko svih mojih očekivanja, kao i ostali ukućani.
Lazarom sam bio opčinjen, pripitivao sam ga o svemu i čuo dosta neobičnih dogodovtina iz njegovog veoma dugog i sadrajnog ivota. Bavio se jednim za mene neobičnim zanimanjem, kiridija, gonio je so sa mora u Sarajevo (svojim kolima). Imao je 114 godina kad je umro, a te godine okopao je kukuruz, prepričavaće se i pisanje tampa.
O Lazaru pisali su mnogi listovi. Gledao sam jedan dokumentarni film, 1973., u kome fra Zlatko Sivrić sa Litice, povodom dodjele ordena bratstva i jedinstva, između ostalog ispriča i događaj iz 1941. godine. Bilo je naređeno da svi Srbi, sa tog područja, moraju preći na katoličku vjeru. Jedan dio Srba ne popusti ni pod cijenu ivota. Ustae ih pokupe i strpaju u litički zatvor uz prijetnju, ako se ne predomisle da će biti poubijani. Fra Sivrić drao je upu u Gradcu, pod koju bi trebalo da potpadnu i ovi Srbi, pa je o hapenju Srba njemu dojavio litički fratar Didik Burić. Fra Sivrić zaputi se u ustaki litički stoer sa zahtjevom da se oslobode "njegovi Srbi". A kad mu to ne pođe za rukom, on se uputio u zatvor i ugurao se među zatvorenike, a kad je ugledao Lazara, kojega je poznavao kao najuglednijeg domaćina, priao mu je i glasno ga zapitao da li hoće, svojevoljno, da promijeni vjeru. A kad je Lazar rekao da mu takvo to i ne pada na um, fra Sivrić je uzvratio: "Rođen si kao pravoslavan, kao takav i umri. I ovo će proći... Pođite za mnom...", pozvao je Srbe zatvorenike i stavio se na čelo kolone. Fratar je bio u veoma neugodnoj situaciji, ustae su mu prijetile i glavom, ali on se nije dao, izveo ih je sa irokog brijega (Litice) i pustio kućama: "Idite kućama, s Bogom da ste."
LJUBICA, Vidaka i Stane Zurovac 1874-1936
Udala se za Tomu Medana u Hrtije (Ortije), imali su djecu: Darinka, Jovanka, Tomo, Simo, Milan, Risto, Petra i Vojin. Bila je savkodnevica da umiru djeca, ali i da preivljavaju. LJudi nisu zbog toga bili mnogo nesrećni, jer bilo je djece. Tamo gdje djeca nisu nikako preivljavala govorilo se: "Ne dam im se u đeci," i tu je dolazilo do zabrinutosti. LJubici se nije dalo u mukoj djeci, umirala su kako su se rađala, povjerovala je u ono čvarovanje; ako se djetetu da očevo ime da će preivjeti. Tako i postupi i dijete Tomo ostade, a iza njega i jo četvorica mukarčića. LJubica je umrla 1936. godine od srca.
Od njene djece dobro sam poznavao Vojina-Vojku. Nije imao sreće sa enama, enio se 3 puta. Međutim, Vojko je zanimljiv po posve drugoj stvari. 1941. godine, u povećoj grupi pohapenih Srba, bio je i Vojko. Jedva je preivio batinjanja. Kako opasnost od ustaa nije prestajala ni do zadnjeg dana rata, Vojko je, inače veoma vispren čovjek, smislio i čitav rat primjenjivao oponaanje gluvo-nijema čovjeka, koji je to, bajagi, postao po onom ustakom batinanju. A ta njegova gluma nije bila tek bilo kakva, u nju nisu posumnjali ni supruga ni djeca ni komije, svih 4 godine rata. Bio je provjeravan vie puta, a u jednom blagajskom slučaju bio je najblii iskuenju. U Blagaju, ispred pokaldrmljenog predvorja kafane, ustaa koji ga je poznavao i sumnjao u njegovu glumu, korak-dva iza njega, na kaldrmu, bacio je golemu zvonkavu tepsiju. Vojko ni tom prilikom nije "trznuo". Poslije rata na sve strane puče glas: "Vojko i pročuo i progovorio". Niko se nije čudio koliko njegovi ukućani: "Nikom ena nije prijatelj kad neto treba sakriti," pojanjavao je svoj stav.
Ovaj primjer govori jo jednom o irini i dubini surovosti rata, koliko je čovjek morao potroiti uma da bi smislio ovako pametnu ljudsku glupost, kojoj je Vojko pribjegao zaista iz očaja.
SAVA, Đorđe i Stane Komnen 1882-1899
Jedino dijete, najdraeg Marića, Đoke, naročito je maena i paena. Nije valjda to bio razlog da dobije tako opasnu i neizlječivu ondanju bolest suicu (tuberkulozu).
ILINKA, Vidaka i Petrue ipovac 1882-1882
Nakon to u 47-oj godini ivota Vidak ostade bez ene oenio je Petruu ipovac sa Udrenja, i već dogodine ona rodi dijete, Ilinku, koje umrije prije 40 dana, 30. avgusta 1882. godine. U manastirskim knjigama zapisano je: "Ilinka Marić iteljka selo Kosor poivje vijek 30 dana, neudata, 1882. mjeseca avgusta 30, isti dan ispoviđena". (Dakle, tada su Marići u Kosoru u to sumnje ne moe biti. U knjizi rođenih pie: "Ilinka 15 jula 1882. Vidoje Marić. Petrua ipovac itelj sela Kosor. Kum Risto Dolo iz Hodbine. (Neslaganje datuma je redovan pratilac ovoga vakta, kada se otprilike saoptavalo sveteniku, često i usput, o rađanju i umiranju).
LAZAR, Vidaka i Petrue ipovac 1883-1959
Očevo 6-o i majkino 2-o dijete, rođeno uz trganje 19.09.1883 godine. Lazara je poznavao svako iz okoline, ostao je zapamćen po neobičnoj njegovoj snazi, visini (203 centimetra) i irini (teak oko 110 kilograma), "pamet ga nije naročito osvojila", ili je samo tako odgovaralo ukućanima, po narodnoj: "Bila 3 brata... najstariji nije bio pametan". Ni u kolu ga nisu slali pa je bio jedan od rijetko nepismenih mukaraca. ivotom, nadničenjem sluio je blagajske age i mostarske gazde. I u nestaici poslova njega su zapoljavali, jer pored vrednoće, bio je poten i u odnosima i u radu.
Lazarevu narav mjetani vezali su za drugu Vidakovu enu: "Bacio se na ipkovuu." Po smrti drage Vidakove supruge, 1880. godine, 35-ogodinje Stane, Vidak se oenio opet sa Udrenja, ali ne i po zadovoljstvu kućne čeljadi, i takav odnos nika neće prestati oko nove Vidakove supruge. Naročito brat Đoko nije bio zadovoljan, ostala je njegova: "Biće ti i đeca mahnita kao i njena braća." Po mom miljenju i iskustvom sa Lazarom, kod njega je bilo nekih sitnih neobičnih ponaanja, ali uvjeren sam da ih je ponio jo iz djetinjstva, kada je u porodici loe dočekan, po onoj: "Lud na daide (ujake)". Dakle, od njega se očekivala nia pamet. Ono to je kod njega bilo naročito naglaeno, to je nesigurnost u svoju pamet, poslunost brata Ćetka i povodljivost (bezgranično vjerovao je ljudima).
Sa Lazarom proveo sam mnoge dane čobanujući, i nasluao se mnogih njegovih kazanija. Nije volio da priča, i nije umio da zabavi pričom, a bio je znatieljan i naročito volio je da slua dok govori njegov brat Ćetko. Po onom to sam sluao od njega, sluio je vojsku po raznim austrougarskim konjunicama, u periodu 1903-1906. godine. U Prvom ratu bio je u vojsci "Bosanski bataljon", o kojoj se govorilo kao o obučenoj austrijskoj vojsci. U početku rata bataljon je odmah gurnut u vatru i estoko je izginuo u borbi sa Srbijancima. Bila je zima, prisjećao se Lazar: "Na ura, prsa u prsa, poklae nas, poubijae, u Drini se podavismo. Od čete samo ja ostao iv, to je samo zato to sam znao dobro plivati. Čim sam vidio da će nastupiti jadi odmah sam se strmoglavio u pomahnitalu Drinu. Ko je god zaplivao iza mene uguio se," prisjećao se Lazar.
U novembru 1918. godine, kao austrougarskog vojnika, zarobe ga Italijani i deportuju u zarobljenički centar Forte-Bergato i Forte-Kostelađo, desetak kilometara od Đenove. Tu su koriteni za teke fizičke poslove. Zatvor je opasan zidinom visokom 13 metara. Bilo je puno junih Slovena, bilo je čestih organizacija za bjekstvo, pri tom su se pravili konopci od zatvorskih ćebadi, kojim su se peli i sputali preko zidina. Tada se nametnula i "panjolska bolest" (kasnije poznata pod grip), od nje je umrlo oko 20 milona Evropljana. "Pojavi se na čovjeku velika vatra, a naročito su stradavali debeli ljudi, kakvi su nai Banaćani", kazivao je Lazar.
Iz zarobljenitva otputen je 1921. godine. Doputovao je vozom preko Venecije, Viene, Zagreba, Sarajeva do Mostara, i na veliko iznenađenje, kada mu se niko vie nije ni nadao, pojavio se pred kućom u Kosoru.
Lazarev otac 2 puta enio se Udreanjkama, i on oenio je Ilinku Čupković sa Udrenja 2.02.1913. godine. Ilinka je bila ena najnieg rasta u naim krajevima, i zaista je pored Lazara izgledala "grumen zemlje". Bila je veoma radna i pouzdana osoba. Nije rađla djecu. U Kosoru je bila nevjenčana mjesec dana, po običajima nije mogla da spava sa jo nevjenčanim muem, po običajima koji su vladali, spavala je sa đeverom Ćetkom.
O Lazarevoj snazi i nekim zgodama pričalo se, često i sa estokim začinima: "Krasnu je savijao rukom. ivu volu isčupao je rep. Prebacivao po ukop kamena s ramena... Na dernecima se hrvao i svakoga povaljivao..." Jedna od priča, koje su ga nadivile, je i ova:
Na Kosorskoj ćupriji sjedila su tri brata Badaka, vrijedni i zagriljivi momci. "Kad su skupa opasni su, kad su osamljeni ko baje su", govorilo se za njih. Nabrali su pun krto grođa i na putu ka kući svratili su na most da se odmore, i vie da sretnu i popričaju, a kad se pojavio Lazar doli su na ideju da ga zavitlavaju. Ispruivi u njegovom pravcu grođe nudili su ga da uzme, a on je odbijao zahvaljujući se. Oni nisu prestajali da ga nude, pa u neka doba Lazar isprui ruku ka jednom grozdu, ali oni grođe izmaknu. Kad i on povuče ruku oni opet isture grođe i opet ga nude, Lazar opet isprui ruku a oni povuku grođe. Lazar oamari prvog brata do sebe, onda sva trojica skoče na njega. Svu trojicu dograbi, jednog po jednog, i pobaca u mrzlu i već sumrakom ucrnjenu Bunu, a onda mirno nastavi kud je i iao, kući. Na ogradi ovoga mosta, na gornjoh strani, za lijepa vremena, uvijek je sjedilo dosta ljudi, pa i ovom prilikom, koji su sve ovo posmatrali i navijali za Lazara.
Lazarev vrnjak, Puljić iz Hodbine, bio je sa njim u zarobljenitvu u Italiji, i pričao mi je o Lazaru iz tih vremena, pa i ovaj zaista neobičan događaj:
"Golema zima. Smrzla se voda. Dva oficira iz obezbjeđenja, onako dokona, opklade se. Jedan je tvrdio da se led moe, a drugi da se ne moe, probiti polugom. Ulozi bili su značajni. Onaj to je tvrdio da se led moe probiti posla po najsnanijega zatvorenika Lazara Marića. Lazar dograbi polugu i omahnu nekoliko puta, ali led ne probi. Na njega se izdera oficir, a gladan Lazar kaza: "manđarija sinjore". Oficir dozva kuvara i naredi da Lazaru da da jede koliko god moe. Donesoe kazan predviđen za vod vojnika. Lazar uze paljaču i njom pojede sve iz kazana. Obrisa brkove, ustade, dohvati polugu, omahnu i probi led. Oficir koji je izgubio ne da uloeni novac i nasta prepirka, pa i oficirska tuča. Krivlji oficir povali onog to je dobio opkladu, poče da ga davi, Lazar poskoči i dohvati jo jednom onu pologu, te njom ljuljnu gorenjeg oficira po glavi, koji preminu u trenu. Lazara su zatvorili u samicu. Nakon suđenja oslobođen je. Pri odbrani pomagali su mu zarobljenici, među njima bilo je vrlo pametnih i obrazovanih, bilo je i advokata".
Drugi rat je i za esdesetogodinjeg Lazara bio teak. Kad su ljudi razgovarali o ratu bilo je sve u povjerenju, a tako se nije moglo sa Lazarom, ili mislilo da ne moe, pa se on osjećao unienim i bez povjerenja u sebe. Mislio je da "pametni" uvijek neto smiljaju i dogovaraju, a njega će ostaviti na cjedilu. U ta vremena, dok je na njivi čuvao krave, naiđu domaće ustae i Lazara pitaju:
"Lazare!, ima li to novo u vas?"
"Ima!", ne časeći reći će Lazar.
"ta?" bre-bolje će ustaa.
"Ima svata, novo", vano potvrdi Lazar.
"ta svata?!" izderao se orujem i crnom uniformom uogrnut mladić.
"Zna moj brat Ćetko, on sve zna," mirno će Lazar.
"Ustaj! Predamnom, kući, Ćetku..." potjera ga ustaa.
Ćetko se zaplaio kad je ugledao ustae koji su mu prilazili, i već su vodili Lazara. Usput, Lazar im je "priznao" da Ćetko ima puku. Čim su banuli okomili su se na nj:
"Daj puku!"
"Nemam gospodine!," procvilio je Ćetko.
Uslijedilo je batinanje i dodatno izvikivanje da se iznese oruje. A kad je Ćetko već krvav leao na zemlji, oglasiće se Lazar:
"Brate, daj im puku kad ti je itu, pa te neće vie biti..."
"Moj Lazare, odakle mi puka, zna da je nemam..." tiho će Ćetko. Ćetka zaboli stomak pa zamoli ustau:
"Gospodine, molim vas, dozvolite mi da pođem pokraj sebe."
"Moe!" kaza jedan i naredi drugom ustai: "Pođi za njim."
Pomislivi da je Ćetko smislio neki način bijega, i da će pobjeći a njega ostaviti, zapomagaće i Lazar:
"Brate, i ja ću srati!"
"Gospodine, molim vas, pustite njega prije," zaustavivi i povrativi se zamoli Ćetko.
"Neću ni ja srati!" opet će Lazar.
"Gospodine, moj đever je abanormaln..." upetlja se Gospava, Ćetkova supruga, pa se obrati Lazaru: "Sjedi tu na sofu, tebe neće niko dirati."
Jedne proljetne zore 1941-e godine ustae pokupe sve mukarce Mariće iz Kosora i zatvore u blagajski zatvor (podrum Đoke Skočajića). Usput su ih tukli. Opet su Ćetka tukli da preda puku. Pretučeni stigli su u zatvor i tamo, u tijesnom, zatekli stotinjak već uhapenih Srba, sve rođaka i prijatelja. Među njima je bio i jedan veoma neobičan čovjek, na sve strane poznato ime Vasa Kisa (o njemu napisao sam roman Vasa Kisa). Zatvorenici ga nisu fizički poznavali, ali po odijelu shvatili su da je neki gospodin iz grada. Oko dvije decenije kasnije, već sam se zanimao za Vasu i uhodio ga, sluao sam ga kad je pričao jednom drutvu u Pavića gostionici, pričao ba o Lazaru:
"Dva dana nita nisam okuao. Ustaa otvara vrata, dodajući teću punu pure i mlijeka, desetak oka, kaza da je za Lazara Marića. Podie se ljudeskara mojih godina, veliki crni brkovi, kosom sa plafona skida paučinu, ali vidi se da je isprepadaniji nego drugi. Kako Lazar kidisa za drvenu kaiketinu i udari po puri, u meni uzjoguni se svako crijevo, a pljuvačka udari na usta. Juče između nas odvedoe 12 selajka, o njima ne prestaju da govore, pitali su se da li su poubijani (a bili su već poubijani), plaeći se da se i njima to ne pripravlja. Ja sam iz grada i oni misle da bi ja morao i to znati, pa su me za miljenje pitali, i upravo dok je Lazar bio ispod sredine teće opet me zaskočie tim pitanjem. Dosjetih se, snanim pogledom ubodoh Lazarevo čelo, pa kazah da su svakako ubijeni, preklani kao i Blanić i bačeni u Neretvu... Kao to sam i očekivao, Lazaru ispade teća iz ruku, spreman prihvatih je i ručah."
Lazar se veoma razbolio 1939. godine, temperatura je bila iznad 41-og podioka. Bratić Vaso i Lazareva nevjesta Gospava, na konjskim kolima, povezli su ga do ljekara u Mostar. "Trbuni tifuz... U bolnici nema mjesta. Stroga dijeta i karantin," naredio je doktor. Dok su Gospava i Vaso brinuli oko lijekova Lazar se ote i zaputio kući pjeice (12 kilometara). Kući nije znao kazati ta je rekao doktor: "Daj da jedem", podviknuo je na suprugu. Dobio je i pojeo svoju mjeru pure i mlijeka (desetak oka). Domalo zahrkao je. Probudio se tek u dubokoj noći, a kad je shvatio da je u bunilu uneredio se, ustane i spusti se do rijeke Bune i okupa se. Iza toga nastupila je usmrćavajuća temperatura, rodbina se okupljala oko njega plaeći se da će umrijeti. Preiovio je i ovo.
Do smrti, Lazar je radio najtee fizičke poslove, a kad njih nije bilo čuvao je stoku. Svi njegovi savremenici saglasni smo da mu je mrzlina rijeke Bune dola glave. Gazio ju je svaki dan, a vrlo čestu u njoj, pomodrivi od studeni, provodio je i po dva-tri sata čupajući drezgu za krave. Čupao ju je i odlagao u vitinu (kolut od vrbe). Sve Lazareve krave znale su nurati (zagaziti u maticu rijeke i sa dna zahvatati i otkidati rukohvate drezge, pa je vakati i gutati nad vodom). Sa mrzlom Bunom nastavio je i nakon to je već bio obolio na bubrezima, usput nije htio da se liječi, i posebno nije prihvatao ni najblai oblik dijetalne ishrane.
Lazar se nije dijelio od Ćetka, po Ćetkovom nagovoru posinio je Ćetkovog unuka Neđu, i tako i drugu trećinu Vidakovog imanja zadrao Ćetko za svoje nasljednike.
GOSPAVA-GOA, Mihe i Cvijete Golo 1884-1950
Gospava je rođena u Malom polju. Udala se u Rabinu za Jovu Pudara. Rodila je: Branko, Draginja i Jovan. Jo dok je bila bremenita sa trećim djetetom mu joj je umro, pa će djetetu dati ime u njegovo. Gospava je ivila sa nadimkom Goa. U knjizi rođenih zapisano je: "Gospava Marić aprila 25. 1884., Miho Marić, Cvijeta Golo Malo polje, kum Jakov Pantić."
MARA, Save i Boice Jokanović 1885-1963
Rođena u Malom polju. Udala se u Hodbinu za Boka Glavaa. Rodie joj se: Sava, Stana, Đuro, Lazo, Stoja, Boa i Danica. Bila je plava na smeđe, visoka i izgledna starica.
Iz knjige rođenih: "Mara, 25.04.1885.., Savo Marić i Boica Gospavić. Kum Jovo Čolović." (Malopoljski Jokanovići imaju nadimak Gospavić).
LJUBICA, Mihe i Cvijete Golo 1886-1955
Udala se u Hodbinu za simu Miljanovića-Cvijetića. Sa njim rodila je Radojku, a po njegovoj smrti uda se za Lazara Crnogorca u hodbinjski Zaton. sa njim se nije vjenčavala, jer je on imao vjenčanu enu, sa kojom nije ivio, u ovim krajevima bio je to, zaista, jedinstven i začudan slučaj, "toga ima samo u Kini", neko je jednom rekao a drugi u to vjerovali i prepričavali, i nju nju prozvali Kina, vlastito ime se ubrzo zaboravilo i do kraja je ostala je kao Kina. U drugom braku nije imala djece, a kad umrije i on, ona sa Radojkom ode u kolonizaciju 1945. godine u Vojvodinu. Napaćena Kina morala je predeverati i jo jednu smrt, kćerke Radojke.
U knjizi rođenih zapisano je: "LJubica, 2.03.1886. Mihe Marić i Cvijete Golo. Kum Jakov Pantić."
ĆETKO, Vidaka i Petrue ipovac 1887-1956
Ćetkov sin Gojko ispričao mi je o ocu:
"Vojsku je sluio kao rezervist u Čapljini, straario je na mostu, zatim u Metkoviću, pa u Trstu. na urlop dolazi 1917. godine (odsustvo) i nije vie htio da se vraća. Krio se kao zeleni kadar (bjegunac) sve do zavretka Prvog rata. Inače, aktivnu vojsku sluio je u mađarskom đermu. Postaje domaćin domaćinstva 1920. godine kada se odijelio najstariji brat Luka, dvije-tri godine po umiranju oca Vidaka i strica Đoke. To je prva dioba Marića u Kosoru, za koju se zna," kazaće Gojko, vjerovatno misleći na moguća dijeljenja Marića prije vie od stotinu godina, prije pomora od kuge.
Đetko je bio osobito uvaavan i omiljen čovjek, veseljak i starinski domaćin. Kuću je vodio umjeno i proirivao posjed. Od njega nije se odjeljivao brat Lazar, koji je obavljao one najtee poslove, a Ćetko nije volio da se često znoji. Pored Lazara moglo mu je biti, govorilo se.
Prihvatan je u svakom drutvu zbog osobina: nenametljivosti, blagosti, aljivosti, zapamtljivosti, pismenosti i obdarenosti u govoru, a vidio je svijeta vie od drugih i imao je ta da kazuje. Takvog Ćetka sam i ja poznavao, naročito sam dosta vremena provodio sa njim kad sam imao između 15 i 20 godina, kada sam sa njim često igrao karte dandara. Od njega čuo sam mnoge priče i saznavao za događaje i pojmove, ... kockarnice i javne kuće. Ćetko je i duvanio i pio alkohol.
Pod starost obrlatila ga je zaduha (asma, sipa), pa se okanio i duvana i pića, ali ga dosadno uporna bolest nije putala na miru. Kćerka Zora i supruga Gospava njegovale su ga veoma dobro, to se uzimalo kao najpozitivniji primjer u naim krajevima. I kad je bolest uzimala maha njega smisao za alu nije naputao. Na dan smrti bio sam uz njega i alio se. Uveče je pozvao bratića Vasu, Gospavi naredio je da iznese vino: "Da se malo proveselimo," dodao je. U razgovoru koji je, i tom prilikom, vjeto poveo i vodio, govorio je o nekim radnjama iz mladosti koje bi volio da ih nije činio onako kako je učinio. Svi prisutni znali su da je mislio o jednoj zakulisnoj radnji oko porodične zemlje. Zatraio je halal i dobio ga. (Halalenje je najsvetiji čin smrtnika, kada on, osjetivi smrt za vratom, oprata svim ljudima greke koje su učinili prema njemu i trai da oni oproste njemu. Vjeruje se da se samo tako moe lagano umrijeti i izići pred Sudnji dan). Ćetko se halalio oko 21 sat, a umro je u 22 sata.
Ćetka se prisjetim često, on je umio vie nego drugi ljudi da privuče i pridobije ljude za prijatelje. Pri igri karata, nikad ni kasnije nisam naiao na takvog čovjeka, kad bi polo mene radovao se i on, "aferim ti" (čestitam ti) rekao bi "iv bio", "a ćafirine jedan". A ako već dođe da bi opsovao rekao bi: "Ah, malnevjeru ti..."
Oenio se 1913. godine sa Ristom kapor iz Malog polja. Pregoneći neki teret na konjskim kolima 1937. godine, Rista nezgodno padne s kola i od povreda podlegne. Godinu iza toga oeni Gospavu Bjelica iz Meče sa Berkovića, sa njom nije imao djece. Ona je radila u fabrici duvana u Mostaru. Umrla je u 101 godini ivota, i Marići su je osobito volili i cijenili, zbog njene iskrenosti, spontanosti, pravičnosti i naročito aljivosti. U 96-oj godini sjedi i ćaska sa gostima. Mačak joj se igra oko nogu, oinu ga, osmjehnu se i kaza: "Pis od mene, kad vie niko neće da se bavi mojim nogama neće vala ni ti."
U knjizi rođenih zapisano je: "Ćetko, 6.03.1887. Vidak i Petrua kipina. Kum Risto Dolo." Nisam provjeravao da li je svetenik pogrijeio, ili su ipovci imali nadimak kipina.
TRIFKO, Save i Boice Jokanović 1888-1941
Pripovjedila mi je Trifkova supruga Mara:
"Bio je visok, mrav, plav i blage naravi. Fino smo ivili i rodili 10 djece, od koje, naalost osta malo. Dođe Trifko jedanog dana i kaza da je poginuo Ferdinand i napomenu da to moe biti opasno po mir. Ba te noći dođoe andari i odvedoe ga. Isti dan odvedoe i Andriju, naega iz Kosora. Do nekoliko dana stie Trifkova karta iz Srbije, protiv koje je u ratu. Jo se Marići nisu bili potpuno podijelili između Kosorana i Malopoljana, pa su tegleći konji bili u Kosoru. Kad povedoe Trifka i Andriju povukoe i harabe (kola) i konje. Nakon 3 godine ratovanja po srbiji Trifko stie kući, kaza da je suportirao (na privremenom bolovanju). Obradovali smo mu se golemo, jer su stalno pristizale crne karte, kao to je za Andriju stigla ubrzo po njihovom odlasku. A i kud bih sa dvoje djece u bijedi, boletinama i gladi. Brala sam po sepet trave: tavelja, kostrijea, đeteline, kukurijeka i drugo zelenilo, pa uveče operem, iskriam i ubacim u tepsiju te isprim, poslije polijem kiselim mlijekom, da ubijem onu estinu.
Poslije rata puno smo radili i kućili se. Kobne 1941. godine, na 24. juna ustae odvedoe Trifka na prevaru, kao i ostalih 109 Srba iz ovih sela, namamie i pohapsie u Blagaj. Prve izdvojie Trifka, Luku Čolovića, Danila Kuzmana, Đoku i Lazu Skočajića, odveli ih, govorilo se da su ih isjekli noevima, i ko zna gdje, kau da su zavrili u Neretvi."
Starica Mara priča a čovjek ne moe da ne razmilja o raznim sudbinama, tekim kao Trifkovoj. Ubie ga kad je imao 10 djece, a i ta djeca neće biti mnogo bolje sreće: Jovo umrije od 15 dana. I sina Ristu ustae ubie u 22-oj godini ivota. Joka umrije pri prvom porodu u 24-oj godini ivota. Zora umrije djevojkom u 23-oj godin, a Vasa djevojkom u 39-oj i Mila djevojkom u 34-oj godini ivota. Posmatrao sam staricu Maru i pitao se kako je jadnica sve ove jade mogle prenijeti preko glave, i pri tom ostati zdravog uma i veoma prijatna u razgovorima od kojih se ne uklanja.
Kakvih sve ima sudbina, jo jednom evo Trifkove, date sudskim rjeenjem Optinskog suda u Mostaru broj R-281/63g., od 19.12.1963. godine, po kojoj se "odlučuje" da je Trifko, ipak, umro na dan 1.07.1941. godine. Zaista neobično da se ovakav tekst nađe u matičnoj knjizi umrlih (u Blagaju), pa makar on bio i u srcu Balkana. U knjizi rođenih zapisano je: "Trifko 20.01.1888. Savo Marić i Boica Jokanović. Kum Jovo Čolović."
Ovaj podatak, da je Marića kum malopoljski Čolović, upućuje na miljenje da Petrua Čolović, supruga staroga Andrije nije Malopoljanka, već, vjerovatno Nevesinjka. Moda su se gore upoznali jo za vrijeme kuge.
ANDRIJA, Save i Boice Jokanović 1891-1894
Rođen je 25.01.1991. godine, dvije godine nakon smrti starog đeda Andrije, prvo muko po njegovoj smrti, kako je i red, dobio je ime u prađedovo. Dijete zdravo napredovalo je po roditeljskim eljama, i nenadno na dom sruči se grom nebeski! Igrajući se, onako gologuzo trogodinje dijete o ilidenskoj egi, spotakne se i upadne u koto tek skuhanog vrelog mlijeka. Sahranjen je u malopoljskom groblju, uz neviđenu alost, 4.08.1894. godine.
KRSTO, Mihe i Cvijete Golo 1891-1892
Teko je kad djeca umiru, jer bez malih nema ni velikih. naročito je teko kad domaćinstvu na selu, u vakat nune snane muke ruke, umre prvi sin, kao to se dogodilo Mihi. Krsto je rođen 25 avgusta 1891. godine a umro je sljedećeg januara.
VIDA, Mihe i Cvijete Golo 1894-1941
Vida je rođena 27. maja 1894. godine. Udala se na LJubljenicu (Stolac) za Maksima Gelo. Rodila je 3 djece. Ustae su Maksima pokupile s njive i ubili ga, a nju sa sve troje djece, o sudbino prokleta da si, nabiju u pojatu sa sijenom (sa ostalom djecom i enama sela), i zapale. Dvoje djece imali su imena Branko i Vlado, a trećeme, jo jednom ta sudbina, ni ime se nije očuvalo.
NIKOLA, Save i Boice Jokanović 1894-1965
Nikola je rođen 24.11.1894. godine u Malom polju. Poznavao sam ga dobro, a o njemu kazivao mi je sin Krsto i nevjesta Zora. Smeđ, krupan i lang čovjek, bistrog uma i radnih navika, i pod stare dane drao se i radio je dobro. Poznat je po tome to je elio da uvijek prvi obradi imanje, da mu iradi budu najizgledniji, da je kuća uvijek snabdjevena, ostvarivao je to sa dosta fizičkih napora, koji mu nisu teko padali jer je zbog toga uivao ugled prvog seoskog domaćina.
U Blagaju zavrio je 4 razreda osnovne kole. Mobilisan je u austrougarsku vojsku 1916. godine, a prvu obuku imao je u kasarni povrh Gnojnica u Kričanima. Odatle je prekomandovan u Beč, često je pričao o Tirolu i drugim mjestima vojevanja. Nije ranjavan. Po povratku iz Prvog rata oenio je Fimiju Rupar iz Hodbine, i imali su 7 djece.
Odijelio se 1933. godine. Zapao ga je nisko zidani tor, mala pojata i sobica. Do Drugog rata ozidao je sobu, kuhinju i talu.
U toku Drugog rata, ustae su ga odvodile jednom i drale u blagajskom zatvoru 5 dana. A kad su odvedeni i poubijani (27) malopoljski Srbi 1941. godine, Nikolu nisu odveli jer je uvjerljivo odglumio tifusara, i ustae nisu smjele da uđu u kuću. Dva puta bjeao je u planinu Snijenicu, prvi put sa sinom Krstom i ostao 15 dana, "dok ne prođe belaj". Drugi put izbjegao je u Brtenik na Hrgud sa čitavom porodicom kod prijatelja Muratovića i Ivkovića.
Nakon tri sedmice tekog bolovanja, u svom domu, predstavio se Bogu na ispovijest 1.02.1965. godine.
ANDRIJA, Luke i Save Donlez 1895-1915
Rođen je 25.05.1895. godine u Kosoru. Kako je prvo muko iza đeda Andrije dobilo ime u đedovo, ali umrlo je lane (ono trogodinje dijete to se udavi u kotlu vrelog mlijeka), sada je Lukin sin prvo ivo muko iza nedavno umrlog pređa Andrije i po obavezi iz običaja otac Luka daće mu ime Andrija. (Nije u hercegovini bio običaj da se djetetu daje ime u djedovo ako je djed iv, kod nekih komija bio je i to običaj Boka). Ali sudbina jo jednom umijeaće se i najstariji znani pređ, Andrija, ostaće, za sva vremena, bez pomena na svoje ime.
Smeđ, plavih očiju, visok, i kako priliči najstarijem djetetu bio je ozbiljan i odgovoran, između puno momaka njega je dopalo da bude klisara u blagajskoj crkvi (u vrijeme bogosluenja iznosio je jevanđelje i druge knjige, prodavao svijeće, nosio pjat za priloge...)
Čim poče Prvi rat Andriju odvedoe u komoru, sa konjima i kolima (intendantura, da prevozi hranu i oruje). Sljedeće godine, na veliku roditeljsku alost, stie im crna karta, obavijest o smrti. Poginuo je naivno, on je prva rtva u Marića od moderne tehnike. U LJubljani, po zaustavljanju voza, kaplar je njega posao sa čuturama da natiči vode, a u povratku u vagon okliznula mu se noga, voz je bio već u pokretu, i nesreća se dogodila, Andrija je ostao bez obje noge, i rane neće preivjeti. Vijest je prebolno primljena u roditeljskom domu, a sestra Stana je bila gotovo ispametila i prijetila je opasnost da kidie na svoj ivot, da skoči u vodu. Iza njega osta inokosna kuća sa 7 djece.
Za Andrijin grob ne zna se. Pretpostavljam da je zavrio na vojnom groblju u LJubljani Austriji. Preko bečkih arhiva, pretpostavljam, bilo bi moguće doći do podataka o njegovom grobu, bio sam planirao da to istraivanje obavim, ali odlagao sam i na tome se zavrilo.
Ovoga puta neka bude i ovo zabiljeeno, zabavljao se sa Danicom Ivaniević iz Lakievina, koja je godinama kasnije, prosto svojim bitisanjem, podsjećala Mariće na nezaboravnog Andriju. Danica se udala za Radu Borozana u Iliće.
MARA, Luke i Save Donlez 1897-1968
Mara je rođena 6.02.1897. godine u Kosoru. Bila je najljepa djevojka svog vremena i svog kraja. Kao starica bila je mila, vesela, bistrog uma i vrlo cijenjena i paena od ire porodice. Umrla je 6.12.1968. godine. Udala se u vrijeme Prvog svjetskog rata, za siromanog Đuru Bovana u Hodbinu, u vrijeme kad momaka nije bilo, jer su bili u ratu, a on rat je izbjego glumeći i odglumeći bervnog bolesnika. Brak je bio sretan i u njemu djeca: Dana, Vasilija, Rajko, Branko, arko i Vlado.
Marićev zet Đuro bio je veoma aljiv čovjek i o njemu pričalo se nairoko. ale su mu i pripisivane ko i ova: Kad je pala kraljevina Jugoslavija i dola Titova, Đuro nije smio otići na rentgen, da mu na srcu ne bi vidjeli sliku kralja Petra."
Od mnogo Đurinih ala odabrao sam da zabiljeim ovu: Poznato je da Bovani vole da piju, a pića nemaju dovoljno, ali kad ga imaju...!? Tri brata napie se i posvađae se, pogurae i zavadie na ne riječ. Ni jedan s drugim ne govori. U ljetni jedan sat iza ponoći, iz matice mrzle rijeke Bune, zapomagao je muki zov, koji je razbudio Bunjane i Hodbinjane, i svi su se slili na vodu. Komije i braća prepoznali su Đurin glas, pa su pohitali da ga spasu iz matice. Uvjereni da je skrenuo s uma, spasioci, pripitivali su: "Đuro, sta ti bi...?", a on je svaki put jednako odgovaro sa: "K'o na primjer". Kad ga konačno izvukoe i poloie na ledinicu pored mlinice, okupljeni oko njega, znatieljno, pitaće ga: "ta ti znači to k'o na primjer?" Đuro se osvrnu oko sebe, pa kad vidje dovoljno svjedoka, komija, prijatelja i braće, otpočeo je: "K'o na primjer, ja imam braću i k'o na primjer, napijemo se i k'o na primjer posvađamo se, i k'o na primjer ja se počnem daviti u vodi, i k'o na primjer pitam se, bi li mi barća pritekla u pomoć...", ispriča Đuro i pozva braću-spasioce na piće.
JOVANKA, Save i Boice Jokanović 1897-1972
Rođena je 16.09.1897. u Malom polju. Udala se za Vasu Sudara u Baćeviće, sa kojim je rodila: Slavojka, Vasilija, Zora, Spaso i Dragica.
STANA, Luke i Save Donlez 1899-1981
Kao da se Stani sreća nikad nije osmijehnula, sav ivot ivila je u siromatini. Udala se 1925. godine za Mihu Ćosića u Dobrič na iroki brijeg, u veliku zajednicu veoma siromane kuće. Od četiri brata samo je jedan imao djecu (kasnije će se objesiti). Miho je umro 1952. godine i Stanu ostavio na svega dva dunuma obradive zemlje. Budući da je ivila daleko oko 25 kilometara od Kosora, Marići je nisu posjećivali, jedini sam bio koji ju je po neki put posjetio. Toliko ničega nije imala da ju je bilo stid pustiti koga u kuću, i nije desetinama godina niko ni uao u nju. Jedan njen gest odslikavao je siromatvo bolje neko ita drugo, pričao mi je neko od nae rodbine, neka ena, ne sjećam se koja. Vidjela je tetku Stanu, popričale su, pa kad su se rastajale, Stana je, toj eni, gurala jednu krompiru u ep: "Ponesi mi majci i pozdravi je," govorila je.
Nove godine 1970. na 1971., okupismo se baraća i rođaci, Rindini i Vasini sinovi, te uz alkohol pale su i riječi hvale o ivotima koje smo izgradili. Tu je bio čak i arko koji je ivio u Beogradu. Priča je vodila u to kako su se svi Marići izdigli, i vie niko nije siromaan. Onda je pao prijedlog da negdje pođemo na bogat ručak, i ja sam predloio da na neviđeno pođu za mnom. Prihvatili su i svi svojim automobilima, arko, Rajko, Branko, Spaso i Slavko uputili su se za mnom, a ja sam okrenuo uz ovnicu i ka selu Dobrič, te se pet automobila parkiralo ispod kuće tetke Stane. Seljani su se iznenadili naoj pojavi i nisu mogli da je objasne. Nakon to smo izili iz automobila na nevelik ravan i čist proplanak, sa divnim pogledom na Mostarsko blato, okupio sam ih i rekao im: "E sada ćete vidjeti i drugo lice Marića". Rekao sam im da je kuća iza nas tetke Stane (svih nas očeve sestre), da nas je ona vidjela, i potom sakrila se iza prozorčića i da nam neće otvoriti, ni ti dozvoliti da uđemo. Neće nam se ni pokazati. Oni su bili zatečeni i zagledani u kućerak. Priao sam vratima i dozivao: "Marićua, Marićua..." tako je zovu svi seljani. Ona se nije pojavljivala ni ti oglaavala, a braća i rođaci bili su veoma zbunjeni. Rekao sam im da ću obiti vrata, i da će se ona tek tada pojaviti, ali samo iz razloga da ne dozvoli da ko uđe od nas. Tako je i bilo, ali uli smo svi na smjenu, zgrozili su se i nita nisu govorili. Tu, pred kućom, dogovorili smo se da dođemo za dva dana sa potrebnim materijalom, te da: Pokrijemo kuću koja nije imala pola crijepova. Da opravimo dimnjak koji nije mogao da vuče dim. Da polovinu, jedine prostorije u kući, poravnamo i betoniramo a drugu polovinu da popodimo. (U toj prostoriji, veoma prljavoj i izrupanoj, ona je cjepala drva, u istoj prostoriji ivile su i kokoi). Da izbacimo sve stvari, namjetaj i posuđe, prljave i izlomljene, te da nabavimo i unesemo nove. To je bio dogovor.
Kad smo se dali na posao, opravili krov, zidove, dimnjak i pod, te izbacili sve stvari i okrečili zidove spolja i iznutra, popodili, dotjerali i razmjestili namjetaj, posuđe i unijeli hrane i pića, tetka, koja se u početku opirala i čak tučom obračunavala sa mnom u odbrani svoga, postala je blaena i krotka. Seljani, po shvatanju ta se počelo događati, počeli su da dolaze i da nude pomoć. Nakon to smo tetku umili i presvukli, te kuću učinili punom i domaćinskom, dogovorili smo da nas 6-orica mjesečno izdvajamo po 5.000 dinara, za tetkine potrebe, i zaduie mene da preuzmem starateljstvo nad njom. Činio sam to zduno, vie od mene činila je to moja supruga Dana, a kasnije i djeca, koja su me napominjala: "Tata, nemoj zaboraviti, vrijeme je da kupujemo babi Stani..." Stana je prestala da izbjegava seljane, naprotiv, najednom, kuća joj je postala najposjećenija u selu, naročito iza mojih dolazaka kada su bili sigurni da u "Marićue ima rakije i kafe".
Jednog dana pođoh na Liticu, u optinu, sa ciljem da za tetku isposlujem stalnu socijalnu pomoć, koja je bila pretpostavka socijalnog osiguranja i naročito zdravstvene zatite. Dospio sam tom prilikom i do predsjednika optine, (bili smo dobri poznanici) koji se zainteresovao za predmet moje molbe, i koji će u rekordnom roku omogućiti da tetka Stana dobije pozitivno rjeenje. Iako se radilo o malim novčanim sredstvima, Stana je ovu pomoć, penziju, kako ju je ona nazivala i shvatala, doivila je kao blagodet s neba i potpuno se preporodila.
Kad Stana rijei osnovna ivotna pitanja počela je da je progoni obaveza podizanja Mihinog spomenika. I s tim će mene da zapljuskuje u svakom mom dolasku. Branio sam se: "Nije to red da rade Marići, to je zadatak Ćosića. Mogli bi se Ćosići naljutiti," izbjegavao sam da se petljam i u to. Nije pomoglo, opsjedala me je sve dok nisam obećao da ću to uraditi. Onda je uslijedilo odvođenje na groblje, pokazivanje mjesta zaraslog i neobiljeenog Mihinog groba, pokazivanje spomenika kakav hoće ona (najljepi), da bude urađeno i za nju, te da budu fotografije. Naklapali smo oko fotografija, imala je jednu Mihinu, staračk-predsmrtnu, i jednu svoju iz vremena kad joj je bilo dvadesetak godine. I nije moglo drugačije, na spomenik morala je ići njena fotografija na kojoj je izgledala kao: "pariska dama", kako je govorila.
Pođoh jednog dana u poveliko preduzeće Rad i tamo zatekoh direktora Novaka, kome ispričah moju nevolju sa tetkom Stanom. NJemu se priča dopala, obeća mi da će spomenik napraviti u rekordnom roku i za minimalne novce. Tako će i učniti. Spomenik je bio podignut u rekordne dvije sedmice. Bilo je to 1979. godine. Seljani nisu mogli da se isčude brzini svega toga i spomeničkom pristojnom izgledu. Bilo im je odreda veoma drago. Seljani su ga veličali i prepričavali u deset sela, kako se govorilo. Doveo sam 80-ogodinju staricu da vidi spomenik, i bio sam zabrinut kako će da se ponaa, plače... Priđe spomeniku, obiđe ga jednom, stade dva koraka ispred pročelja, zaplaka se, prekrsti se, kleknu, zagrli i poljubi hladan mramor i kaza: "E moj dome, kućo moja vječna...!" Otplaka i odmoli, uspravi se, zagrli me i proapta: "Najljepi je u groblju. Hvala ti gdje čuo i ne čuo. Dabogda ti Bog ovo platio. Sada mi nije ao umrijeti." Umrla je do dvije godine.
Starica je bila pola iz kuće koju je zaključala. Vjerovatno joj nije bilo dobro, pa je sjela na gomilu kamena neposrednu ispod kuće. Oko podne naiao je mjetanin i naao je u tome poloaju. Seljani su se dali u potrazu za mnom i nali su me u Brijegu pred kućom, tek sahatak prije ponoća. Do tada nisu je dirali, samo su je prekrili ćebetom. O Marićui su počele da kolaju razne priče, pa i one koje su govorile o najednom njoj bogataici... i seljani su ovom prilikom proturili vijest da je starica moda i ubijena zbog novca. Zbog toga je nisu dirali 14 ljetnih sati, do moga dolaska. Shvativi pomisli seljana, uz pomoć svjetla i nekolika seljanina, otkrio sam tetku, malo pogledao (pregleda) i dodao: "Prirodna smrt". LJudima je laknulo.
Braća i rođaci u polasku navratili smo i probudili mostarskog grobara Jagoa, te pokupovali nunu opremu za pokojnicu, i sa njom banuli u Dobrič. Sahranili su je Marići uz potivanje svih najboljih običaja pravoslavnih Srba. Tih mjeseci Srbi mjetani u groblju gradili su crkvicu i poslove privodili kraju, tako da je Stana bila prvi mrtvac koji je prenoćio u njoj. Ostavila mi je u amanet da ponekad odem i upalim joj svijeću. Nisam iao često, ali iao sam i palio joj svijeću. Na zadunice redovno joj svijeću pale mjetani.
(Ova crkvica je jedina sačuvana srpska crkva u Hercegovini, tamo gdje vlast dre katulici ili muslimani. Pri kraju rata, na veliko iznenađenje srpskog i hrvatskog i muslimanskog svijeta, vladika zahumski je u ovome hramu odrao bogosluenje).
ANĐA, Save i Boice Jokanović 1900-1965
Anđa je rođena u Malom polju na prelazu dva vijeka, 29.10.1900. godine. Udala se za mjetanina Nikolu Kuzmana. NJena djeca su: Dana, Ilinka, Mileva, Tomana, Sava, Vasilija i Radovan. Bila je vrana, krupna i dobrodreća starica. U susretima ostavljala je utisak zdrave, snane i odlučne ličnosti, sa krupnim i sugestivnim govorom. Umrla je 22.11.1965. godine.
RISTO-RINDA, Luke i Save Donlez 1901-1951
Rinda je rođen u Kosoru 29.05.1901. godine, a umro je 27.07.1951. godine, sjećam se toga dana bio je veliki vojni manevar, silno se pucalo oko kuća. Sinovi arko i Rajko obećali su da će napisati i dati mi njegovu biografiju, ali nisu.
Amida Rinda, tako smo ga zvali, bio je drag čovjek, vrlo ugledan domaćin, starinski od riječi. U ratu se slabije snalazio, prosto nije bio čovjek za rat. Ustae su ga jednom dobro prebili, bili bi ga vjerovatno i ubili, ali spasio ga je po cijenu svog ivota komija Hrvat, Boko Zlomislić. Vjerovatno su od tih batina povrijeđeni Rindini bubrezi, od njih patiće do kraja ivota. U vrijeme zadnjih njegovih sedmica bio sam često sa njim, oticao je, rekao bi mi: "Otiđi u adu, na Rognovac, evo ti ćasi (posudu) i donesi mi dvadesetak pijavica..." Oticao je po nogama, po njima je postavljao pijavice: "da isiu otok."
HRISTA-RISTA, Luke i Save Donlez 1904-1941
Rista se rodila 26.01.1904. godine u Kosoru, o njoj sam često sluao od sestre Stane i brata Vase. "Bila je lijepa k'o pariska dama", valjda je jedino tako i mogla zapasti za oko gospidina andara Boka Čolović, ispod Gorice u Malom polju, koji je bio na slubi u Skoplju. Doao je bio na godinji odmor, i za koji dan ljubav je dozrela do enidbe, te on Ristu prevedu u njegovih. Vratio se u Skoplje da sa banke uzme uteđevinu za trokove svadbe. Kad je saznao o bankrotstvu banke i gubitku svog novca, prevrne pameću, osami se i pronađen je u parku, gdje se ustrijelio pitoljem. O tome pisala je beogradska Politika, Ristin brat Vaso zatekao se u Mostaru i o nesreći saznao prvi, odmah se vratio u Kosor i dogovorio sa bratom Rindom, te na gaz na Bunu, pod Goricu, preuzmu sestru i vrate je u roditeljski dom.
Vaso je 1932. godine radio na podizanju aeroplanskih hangara u Rodoču, a Rista mu je koji put donosila ručak, pa je tu zapazio ugledan poduzetnik piro Vranje iz Beograda. Zavole se i ubrzo stupe u brak.
!941. godine, po bombardovanju Beograda, piro je sklonio bremenitu suprugu Ristu sa djetetom u svoje rodno selo Kamen u Glamoču. Tamo su ustae pokupile sve Srbe, pa i nju sa stomakom do zuba i djetetom u naručju, nabili ih u jednu pećinu i automatskim orujem poubijali.
piro se ponovo oenio do desetak godina udovicom. Vidio sam ga prvi put u ivotu 1961. godine, jo je bio privatni poduzetnik (bavio se katranisanjem i asfaltiranjem): "Ristu ne mogu zaboraviti, bila je divna," rekao mi je tom prilikom.
ĐURĐA, Save i Boice Jokanović 1904-1959
Đurđa je rođena 16.04.1904. godine u Malom polju. Udala se za Spasoja Čabrila u nevesinjski uberin, tamo je i umrla. Rodila je: Sofija, Dana, Mila i LJubica. Bila je srednje visine, smeđa i krhka zdravlja. Umrla je 6.01.1959. godine. NJena Dana, djevojka u godinama, udala se za Svetka Marića-Kusurića u Maloeviće, i o tome se govorilo jer su rođaci.
TOMANA-TOMICA, Luke i Save Donlez 1906-iva
Tomica je rođena 18.09.1906. godine u Kosoru, a udala se preko vode u na Orah u Malo polje za Đorđu-Đolu Hadovića. NJen lik nosim u pamćenju kao blagu i pomalo tunu siroticu, koja bi svakome da bude od koristi i po volji. Udala se za nevjeta i siromanog čovjeka koji će umrijeti (svojom) kad je njoj bilo manje od 40 godina. Ima djecu: Rajko, Risto i Borika.
VASO, Luke i Save Donlez 1908-1995.
Rođen je 1.11.1908. godine u Kosoru, sedmo je dijete u roditelja. Oenio je Ilinku Papić iz Malog polja, koja je takođe sedmo dijete u svojih roditelja. Prvih dvanaest godina ivota proveo je u zajedničkom domu svih kosorskih Marića, do prve diobe. Iao je tri godine u blagajsku osnovnu kolu, koju je prekinuo zbog ratnih okolnosti.
Vaso je ivio napornim teačkim ivotom, u kući sa puno čeljadi a malo radne snage i jo manje dobre uprave. Kad je bio mladić, sa bratom Rindom, krenuo je sa čekićem o ramenu na trasu puta u izgradnji, LJubuki-Čapljina, da tuku kamen i prave tucanik. Radili su za dnevnicu po 5 kilograma kukuruza. Kad se radila pruga Viegrad-Uice, sa stricem Lazarom, zaputio se tamo u potrazi za kakvom-takvom zaradom. Zaradili su toliko da su jedva mogli da plate povratne karte. Tom prilikom niko Lazaru tako malu zaradu nije mogao pojasniti i bio je nasrnuo da usmrti nedunog blagajnika.
Vaso je vojsku sluio u Karlovcu i kao razvodnik strae prvi put susreo se sa pojmom komuzma. Bio je optuen da je saučesnik u bjekstvu nekog komuniste.
Nakon očeve smrti 1933. godine dijeli se sa bratom Rindom, nakon toga vidno krene obadvojici. Uoči Drugog rata obadvojica već su imali velike kuće na sprat, ponajvrijednije u mostarskoj vali. Rode mu se petoro djece: Branko, Danilo, Spasoje, Nada i Slavko.
Vaso je bivao rado viđen u drutvu, znao je povesti pjesmu, lagano da ga svi mogu pratiti. Kad bi mu se god okupili sinovi, i u dubokoj starosti, započinjao bi pjesmu, koju smo svi prihvatali i tako se veselili. Slaveći na Buni, u gostionici "Baraka", zlatni pir (50 godina braka) 1984. godine, kada su bili svi Marići na okupu, upravo je tu pokazao te pjevačke vrijednosti.
Sve do pod starost volio je da se uhvati i povede kolo, kod crkve ili u drugim prilikama, da zapjeva i otvori preskaku (igru u kolu). U momačko i doba do Drugog rata nosio je: na glavi zavratku sa 4 ćirilična slova "S" (simbol "Sam Srbin sebe spaava", kako je mislio on, ispod je podua kosa sa naglaenim bičem na lijevoj strani. Volio je koulje plave boje), preko nje prsluk sa dosta dugmadi, a po tome rani kaput. Nosio je prtenice (duge donje gaće), preko njih alvare teget boje vezene crvenom čojom (modrače bojene čivitom). Na nogama je imao tozluke, preko njih čarape, pa naprnjake i opanke. Oko pojasa nosio je kanicu (al, tkan i vezen sa dosta resa). Silah nikad nije nosio.
Do polaska u vojsku ćosao je (zabavljao se) sa Ristom Papić, poslije će sa Bosom 3 godine, njenom sestrom, i na kraju oeniće njihovu rodicu Ilinku. Ilinka je često pričala o tadanjem načinu zabavljanja. Djevojke su čuvale stoku, ona je obično čobanovala u brdu Matera, ili Gorici. Dođe momak i naziva:
"Pomoz Bog", a čobanica odgovara:
"Bog ti pomogao." Ako čobanica nije sama, pridolica se rukuje sa svima pa i sa djevojkom kojoj je doao.
"Kako si," upitaće momak.
"Dobro sam, a kako si ti?" odgovoriće djevojka.
Iza toga nastaje razgovor sa odstojanja desetak koraka, kako djevojka obilazi stoku ili ih povraća momak je stalno prati na istom rastojanju. Momak ima pravo da sjedne, to se često i praktikovalo. Razgovor se vodio o stoci, ljetini, crkvenom i seoskom ivotu, ogovaralo se... Nije bila sramota da momak za jedan dan obiđe i zabavlja se sa vie djevojaka, naprotiv. Obično bi prije rastajanja pao dogovor o viđenju pred crkvom, u koju se ilo nekoliko puta godinje. I tamo, pred crkvom, djevojka je mogla da bude sa vie momaka, to su one najizglednije i činile, i time se dokazivale i na osobit način pokazivale.
Vaso je bio iz siromane kuće za djevojke na koje se obruavao, pogotovo je kuća Duana Papića, Ilinkinog oca, bila od ugleda. Branili su joj da se uda za Vasu. Neće ih ni pitati, on će je ukrasti, ali oni je čuvaju, naročito opasni su Papićevi psi. U septembru 1934. godine, jedne noći, doći će u Papića mahalu Vaso sa amidom (stricom) Ćetkom i daidom (ujakom) Jovom Donlezom, te Ćetkovom kćerkom Petrom, i ukrasće je. Iz Kosora pođu u prvi sumrak, pregaze Bunu i kroz Berberovića mahalu dođu do ispod Papića kuća. Ponijeli su hljeba i njim su ućutkali pse. Ilinka ih je očekivala. Kroz prozor, ranije, izbacila je zavezaj presvlake, izvukla se neopaeno iz kuće, prila im, poljubila starije u ruke, Petru u obraz, a sa momkom Vasom se samo rukovala.
Te noći spavala je sa Vasinom rodicom Petrom i strinom, noć dua od due, i sljedeća, i sljedeća, a iza nje rađao se dan sa popom dogovorenog dana vjenčanja. U međuvremenu je trebala djevojka (Ilinka) da ode kod ljekara na pregled i dobije potvrddu da je: "zdrava i sposobna za brak." Bila bi velika bruka i sramota da je Papića cura skidala se pred doktorom, pa je Vaso morao dobro potplatiti doktora da bi pribavio tu potvrdu i predao je popu. I onda pop kaza da od vjenčanja neće biti nita, jer je veliko zlo zadesilo narod.
U nekom dalekom francuskom Marseju poginuo je kralj Aleksandar. Pop se čudio kako nekome moe pasti na um da se veseli u optoj nesreći, ali kad mu se u dep ugura podeblji smotak novaca popusti i Boiji čovjek, ali zaprijeti: "Bez pjesme, i svaki svat na reveru mora imati crni flor."
Tako se velika politika umijeala u jedan mali ivot.
Na kraju braka umijeaće se i rat i smrt, taman kada su se spremali da proslave 60 godina braka, 1994. godine, kada jo nisu pomiljali na umiranje, Ilinka je neočekivano i bez razboljevanja umrla, a Vaso će za njom dogodine. O Vasi, mom ocu, moe se saznati vie iz moje autobiografije.
VIDAK-VIDOJE, Luke i Save Donlez 1913-1991
Vidak se Rodio uoči rata 18.04.1913. godine u Kosoru, osmo je i najmlađe dijete u roditelja. U Blagaju zavrio je 4 razreda osnovne kole. Putem "Srpske zemljoradničke zadruge", koja je brinula o siromanoj djeci, 1925. godine Vidoje se obreo u Beogradu, da uči molerski zanat. Kako je u zimskim danima bilo malo posla, Vidoje je tada učio da svira gitaru, da slika portrete, da pjeva...
Kad se zakalfio 1931. godine, prvi put doao je u Kosor da vidi roditelje. Drugi put u Kosor doao je 1965. godine i jo samo jednom. Iza rata, do 1960. godine bio je tehnički direktor u jednom građevinskom preduzeću u Beogradu, tada osniva preduzeće "Grupa Građana" (prvo dozvoljavanje privatne inicijative u Jugoslaviji), i tada materijalno čvrsto staje na noge. Sagradio je trosoban stan u uem dijelu grada Beograda. Oenio je Stanu đurić, odgojili su dva divna sina, elektro ininjera. Do penzionisanja bio je izvanrednog zdravlja, ali teki ivotni uslovi ostavili su tragove, logirao se i starost provodi veoma oteano.
Vidak je umro i prvi je Marić koji je kremiran, po sopstvenoj elji. Sahranjen je u Beogradu. (Govorio sam o njegovom ivotu na sahrani).
LJUBICA, Trifka i Mare Marić 1913-iva
LJubica je rođena u Malom Polju 30.10.1913. godine. Udala se za Jovu Muratovića u Babin do na Hrgud, gdje ivi i sada. Rodila je: Savo, Bora, Boro, Sava, Olga i Milenko. Pod starost je zdrava i krepka.
BOSILJKA-BOSA, Ćetka i Riste Kapor 1914-1969
Rođena je u Kosoru 4.08.1914. godine. Visoka i pristala garavua, krhka za seoske poslove, zaljubila se u rođaka Danila Kapora (drugi rođaci), oeniće se i odseliti u okolinu Osijeka u Hrvatsku. Tamo je ostala do kraja ivota, a predstavila se 20. januara 1969. godine. Djeca su joj Marica, Vlado i Branka.
BOICA, Trifka i Mare Marić 1916-iva
Rodila se 11.09.1916 godine u Malom polju. Krupna je i vrijedna starica. Djevojkom, vele, bila je ljepotica. Udala se za Pavla Ivkovića na Brtenik-ćepan Krst. Tri godine nije mogla da zanese, takva stanja za nevjeste bila su veoma mučna (jalova nevjesta), i kad se gasila nada u porod zanijela je. Pred porod dogodi se ona poznata narodna stradanija, dođoe ustae, i Pavla pokupie s njive i ubie. Rodi se muko dijete, "u ćaćino ime," dadoe mu ime Pavle.
Siroče Pavle rastao je i odrastao, kad bi vakat i oenio se i ima djecu. Preselio je da ivi u Mostar, majku nije ostavio i ona je s njim i podie unučad.
PETRA, Ćetka i Riste Kapor 1917-1941
Garavua, insan bez hinle (nepravde), volili su je ukućani i komije. Rodila se u Kosoru 19.01.1917. godine. Udala se za Ćetka Gelo na LJubljenicu (Stolac). Ćetko se razboli i umrije s početka Drugog rata. Imali su dijete i drugo taman da se rodi, i onda opet te ustae, "zaredae po selu i pokupie sve to je srpskog uha," i nju sa djetetom u naručju i drugim ispod brade, nabie u pojatu u sijeno i zapalie 31 čeljade. Bi to 27.08.1941. godine. Iza toga, kad se vremena malo umirie, otac Ćetko sa sinom Gojkom i bratićima Rindom i Vasom odoe na LJubljenicu, te sa ostalim, za ovu priliku pristiglim ljudima, iz garea ruevine iskopaju kosti spaljenog svijeta i sahrane ih u zajedničku raku.
RISTO, Trifka i Mare Marić 1919-1941
Rođen je 8.03.1919. godine u Malom polju. Majka Mara pričala mi je:
*
Sluio je vojsku u Zagrebu. Peti dan, nakon to zarati, banuo je kući u uniformi, sa njim bi i komija Alija Berberović. Kući je bio do Vidovdana, a onda 24.06.1941. godine iza podne, ustae donesoe pozivnice, naređujući da se svi Srbi, sjutra, moraju javiti u Blagaj: "samo na kratku ispovjest." Tako se 108 Srba iz: Malog polja, Kosora, i Blagaja, tom prevarom, nađoe pohapeni. Od Marića bili su: Trifko, Risto, Nikola, Lazar, Ćetko, Vaso, i Gojko. U Skočajića podrumu bili su tri dana. Noću, izdvojili su đoku i Lazu Skočajića, Danila Kuzmana, Luku Čolovića, i Trifka Marića. NJih ubiju odmah, a ostale potjeraju u Mostar i nabiju u jednu malu garau. Jeli su ono to smo im mi donosili. Nakon tri dana, zahvaljujući upornosti učiteljice Jelene Skočajić, (zatvoren je bio i njen brat Vaso), u ustaku rabotu upetljao se italijanski general i naredio da se zatvorenici puste kućama.
Početkom avgusta te 1941. godine, rano, taman je opučala zora, kad smo primjetili naoruane ustae oko kuća, sa pukama i bajonetama na njima. Uđoe i u nae dvorite, jedan priđe đedu Savi i oglasi se:
"Dobro jutro čiko."
"Bog ti pomog'o," uzvratio je đed.
"Gdje ti je Risto?" zapitaće ustaa.
"Spava," odgovori đed Sava.
"Zovni der ga," kaza glasom koji je vie molio nego naređivao.
Risto se bio već sakrio između serđena (soke za suenje vijenaca duvana) punim vijenaca, a đed drćući i govoreći uputi se pravo k njemu: "Eno ga u serđenima," dodao je.
"Risto, dođi da te neto upitam," kaza ustaa, a kad se Risto pojavi, zgrabie ga i odvedoe u pravcu Papića kuća. Skupie tu 25 Malopoljanina i odvedoe ih prema Mostaru, zatvore ih u gimnazijsku zgradu "Kraljica Marija". Ila sam dva puta, nosila hrane i vea. Vidila sam Ristu, pustili su me da uz straara porazgovaramo:
"Moj sine, zna li hoće li kući?" pitala sam.
"Nita ne znam i idi kući. Koljite hajvan (stoku), nemojte tediti i nemojte biti gladni..." govorio je.
Do nekoliko dana, u okrilju noći, izvedeni su iz grada i poubijani, nikad i niko ne saznade gdje, a govorilo se o Mostarskom blatu, jer tada se i nije znalo za Jasenovac.
Kamo sreće da se onda ne odazva ustai, jer ko je god bjeao nisu ga gonili, nisu imali odobrenje da ubijaju u selu, moralo je to biti u potaji. Ispred kuće zvali su i Nikolu naega, ali on se namaza saransakom i usmrdi kuću, oglasi da ima tifuz, i ni jedan ustaa ne usudi se da uđe unutra.
GOJKO, Ćetka i Riste kapor 1919-1973
Rođen je 27.10.1919. godine u Kosoru. U jesen 1959. godine, rekavi mu da piem o Marićima, pa ću i o njemu, zamolio sam ga da mi kae ta bi on zapisao o sebi. Otpočeo je: "Ovo o meni zapii":
*
Iao sam u Blagaj u kolu i s vrlodobrim zavrio 4 razreda (koliko je bilo u Blagaju). Kao sinu jedincu, otac mi nije dao da se dalje kolujem u Mostaru. Kad sam odrastao, kao momak, radio sam mnogo. Oenio sam se prije vojske 1938. godine, sa Bovan Marijom-Marom iz Hodbine. ena mi nije valjala, to mi je ivot učinilo glupim.
U vojsku sam poao 8.05.1940. godine kao telegrafista u Sarajevo, u onu ogromnu kasarnu, kod stanice. Kad je Hitler napao Jugoslaviju, mene su zarobili, kao i svu ostalu vojsku. Skočio sam sa drugog sprata te kasarne i pobjegao. Ka Hercegovini krenuo sam pjeke, brdima. Obreo sam se u nekom selu, naiđem na seljaka teaka, kopao je. Predloih mu da zamijenim moje novo vojničko odijelo za njegovo dotrajalo teačko. Prihvati. Nastavih i stigoh do Bradine. Prođem kroz onaj tunel dug 4700 metara. U tunelu čekao sam do deset naveče, kad nailazi voz za Mostar. Nabacim se i nekako dovezem do Mostara, koji je bio blokiran grad. Na stanicu banuo sam bez isprava. Iskradem se iz reda za kontrolu dokumenata, priđem tarabama i provučem se prema hotelu. Uz sve jade obreo sam se u zoru u Kosoru. Usput zaustavljali su me Italijani, prebirali su me ali me nisu tukli.
Sa ostalim Marićima iz Kosora i ostalim Srbima naih sela, 27.07.1941. godine dopadoh zatvora u Blagaju, pa u Mostaru. Od tada nisam dao da me vie iko uhvati.
Poslije rata sam buio odbornik. Kasnije sam se zaposlio i sa prekidima radio 15 godina na dravnom poslu. Sada ne radim obrađujem zemlju.
Kako smo kućom bili bogati uvijek smo imali svoga pića. Kao jedinac bio sam maen i razmaen, i alkohola su mi davali u djetinjstvu, i sve to sam poelio, i tako sam se navikavao na piće. Sve vie i gore. Naročito poslije bračnih prepirka, a to ti je svakodnevno. Odao sam se alkoholu. Do 1949. godine jo je bilo umjereno, od tada gubio sam svaku mjeru. Rakiju sam uvijek volio vie od mlijeka, a i njega sam volio u mamurnim stanjima, ali i tada samo kiselo.
*
Gojka su ljudi volili, jer je bio poten, prizeman, neposredan i uvijek oran za alu. Naalost, zadnjih petnaestak godina ivota izgubio je bio svaku mjeru sa alkoholom, a naročito se to osjetilo iza jedne estoke bračne tuče, nakon koje je bez sedam izbijenih zuba zavrio u bolnici. Ostavi tako bez zuba, kasnije, a naročito dok je u pripitom stanju, nije ga niko mogao razumjeti ta govori. Izbjegavao je kuću iza ove tragedije, i najčeće je spavao vani, obično pored puta, gdje se zatekne. Toliko noći provedenih vani, i po zimi i kii, dobro si ikako iv, jednom sam mu rekao. "Zdrav sam k'o drijen," uzvratio mi je. "Mislim da sam prirodno zdrav, i ne puim i ne pijem kafu. Mislim da su to razlozi," pojasnio je. Nastavio je: "Otac mi je isto volio popiti, pio je i kafu i puio, pa je dobio astmu, to je na mene djelovalo, pa sam bar ovo dvoje odbacio od sebe. Ja mislim da su duvan i kafa veliki otrovi za čovjeka."
Jednom prilikom, dok je bio u dobrom raspoloenju, nagovjestio sam mu mogućnost:
"Kad umre da te okupamo rakijom, kad ti je toliko draga."
"Okupaj, kad mi je toliko drago," prekinuo me je i kazao vie rueći sebe.
to ja a to Gojko, o ovome razgovoru prepričavalo se nairoko, i znalo se za na dogovor, da ga posmrtno okupam rakijom.
Kao i mnogih večeri ranije i 20. aprila 1973. godine, pijan, krenuo je sa Bune kući, sa kapom na glavi, kiobranom u ruci i flaom pod pazuhom, po velikom pljusku. Ispod Petka, ispod Berberović vinograda, naslonio se pa zaegao na ivicu pored ceste i zaspao. Neđo, njegov sin koji je poao na posao na Bunu, prvi je ujutro nabasao na njega. Gojko je leao mrtav sa kapom na bedri i kiobranom u ruci.
Vaso, Rajko i ja kupali smo Gojka ispod oraha ispod kuća, a mnogi znatieljnici izvirivali su da vide da li ga kupamo vodom ili rakijom. Bio sam pripremio rakiju za kupanje, ali sam koji tren prije kupanja odustao, smatrajući da bi to ipak bilo skrnavljenje bespomoćnog ljudskog tijela.
Bez sumnje, Gojko je bio jedan od najumnijih i najznanijih ljudi naih krajeva, poten bez ostatka, nagodan i aljiv. Volili smo ga svi, rodbina i poznanici, a to se naročito pokazalo na sahrani, na koju se odazvalo sve to je moglo na noge. Za kuću i svoju djecu nije bio na roditeljskom nivou, djeca su ispatala zbog toga.
KOVILJKA, Nikole i Fimije Rupar 1920-1934
Fimija je rođena 30.07.1920. godine u Malom polju, gdje je i umrla, kako je zapisano u matičnoj knjizi: "Čobanicom od 14 godina." Vjeruje se da joj je smrti pomogao jedan teak pad u ranom djetinjstvu sa Badakove koćele.
JOVO, Trifka i Mare Marić 1921-1921
Jovo je rođen 2.06.1921. godine u Malom polju. Pričala mi je njegova majka Mara: "Tri dana poivje, nije krten, razboli se, odnesoh ga u Blagaj, krstismo ga u subotu, a u ponedeljak, oko podne, predstavi se.
Zdravo dijete, u petak ga jamila, spopala ga nakva vriska. Bi podne, ne prestaje ni poslije podne. Vidimo da je opasno. Hajde da ga krstimo, dogovaramo se. Pa ta mu Bog da."
JOKA, Trifka i Mare Marić 1922-1946
Po kazivanju Krste: "U Marića se malo rađae djevojaka kakva je bila pokojna Joka. Zgodna, vesela i preduzimljiva."
Udala se 1945. godine za komiju đorđu Papića, prvog momka u selu. Umrla je pri porodu 1946. godine, dijete je preivilo i u majčino dobila ime Joka. Mala Joka kad poraste udade se za Tripu Suu u Bijelo polje, rodila je: Dragan, Vera i Slaven.
SAVA, Nikole i Fimije Rupar 1922-iva
Udata je u Hodbinu za Ristu Stupića, ima djecu: Cvija, Nada i eljko. nije ila u kolu, poslije Drugog rata zavrila je analfabetski tečaj.
MARA, Ćetka i Riste Kapor 1922-1924
Mara je rođena 25.03.1922. godine u Kosoru. Brat Gojko sjeća je se, igrao se sa njom, i posebno pamti da je volila da bere cvijeće, posebno kukurijek. Umrla je od krzamaka (male boginje) kao dvogodinje dijete 14.05.1924. godine "U maju kada cvjeta cvijeće," kazaće Gojko.
STANA, Nikole i Fimije Rupar 1924-1925
Stana je rođena 8.12.1924. godine u Malom polju, gdje i umrije djetetom. NJena kominica, Stana Čolović, pričaće mi kako se ona igrala i brala kupine podno kuća, pa se iznenadila kad je u jednoj ikari njive Palenka ugledala dječiju beiku, kojoj se obradovala, izvukla je i počela da se igra s njom. Kad su joj odrasli rekli da je to odbačena beika pokojne male Stane, zgrozila se i godinama nije prilazila toj njivi. (Zbog prenosa zaraznih bolesti, po smrti, sve sa čim je bolesnik bio u dodiru bacalo se izvan sela u ipraje, pa i beika pokojne Stane.)
ĐOKO, Ćetka i Riste Kapor 1924-1925
Đoko je dobio ime u stričevo koji je ostao bez nasljednika. Razboli se kad mu bi godina i po, roditelji ga smjestie u bolnicu, ali od difterije ne bi spasa i umrije 16.07.1925. godine. Zbog zaraze nije ispostavljena dozvola da se sahrani u Kosor. Zakopan je u staro mostarsko groblje. Otac Ćetko dan prije smrti iao je u bolnicu, nisu mu dali da vidi dijete, ali mu je sestra sa prozora rekla da je mali dobro, tako da je sutranja smrt sve. Dan iza smrti, prisjeća se Gojko, dolazili su neki ljudi, komisija, i svi ukućani bili su podvrnuti ljekarskom pregledu. Naročito su gledali u grlo.
ZORA, Ćetka i Riste Kapor 1926-iva
Zora je podugo djevovala, vrana, stasita i veoma uljudna djevojka bila je draga osoba i svuda dobrodola. Udala se za udovca sa troje djece, Blagu Đurasovića u Ratane, i imala primjeran brak i uredan ivot. Rodila je djevojčicu Gogu. desetak godina ivjeli su u Ratanima, onda su do 1992. ivili u Mostaru, da bi zavrili u izbjegu u Crnoj Gori pa u Srbiji.
TRONJKE, Trifka i Mare Marić
ZORA -1949
MILA 1926-1956
VASA -1965
U Mare i Trifka rodile su se trojke (narodni izraz tronjke, jer je trojka zaprega), i to je bila neobičnost u naim krajevima. Kasnije, ostaće bez muke glave u kući, i biće poznate po vrednoći, radiće najtee poslove i ravnopravno se nositi sa mukarcima. Mnogo puta sam ih susreo u poslu; oru, kopaju, kose, polijevaju i sumporaju vinograde, beru trenje i trgaju grođe... A njih susresti bio je događaj, one bi pokazale toliko oduevljenja zbog susreta da se čovjek uz njih morao osjećati prijatno.
Tronjke su od početka imale srčane mane, umrle su kao djevojke, Zora sa 23, Mila sa 30 i Vasa sa 40 godina. "Sve tri jedan vijek," ostala je riječ.
Vasa je umrla posljednja, bila je na mojoj svadbi 1965. godine u Kosoru, igrala je, pjevala i veselila se, i do koju sedmicu umrla "iz čista mira".
SLAVOJKA, Nikole i Fimije Rupar 1927-iva
Udata je za Veselina Vasiljevića u Nevesinje i rodila je: Biljana, LJiljana, Ranko i Branko. Nije ila u kolu "to je za muke," govorila je, ali se poslije rata opismenila kroz analfabetski tečaj.
DANA, Riste i Jelke Brstina 1926-iva
Rodila se 5.10.1926. godine u Kosoru. Udala se za Mihajla-Mihu Bukvića iz Jasene, koji je sa njom ivio u Sarajevu i Mostaru. Rodila je Milana i Dragana. (Dragan se nije enio, umro je nakon teke bolesti 1993. godine kao izbjeglica u Nevesinju).
STANA, Trifka i Mare Marić 1928-iva
Zdravo, vrijedno i otresito čeljade, zavrila je 4 razreda kole u Blagaju. Udala se u komiluk za Stojana Čolovića. Rodila je: Milan i Risto, te kćeri Milenu i Nadu. ivi u Malom polju na vrh sela.
MARICA, Nikole i Fimije Rupar 1929-iva
Udata je na eljuu za Simu Dabića. Rodila je: LJilja, Ranko i Ranka. I ona je zavrila analfabetski tečaj.
ARKO, Riste i Jelke Brstina 1930-iv
Rodio se o Savindanu, 27. januara 1930. godine u Kosoru. Oenio se Ruicom mirić, krnom Ličankom, imaju sina Borja i ive u Beogradu.
Poslije Drugog rata zatekao se u internatu u Sarajevu, prekomanduju ga u Beograd, pa u Čehoslovačku, tamo uči električarski zanat. Rezolucija Inforbiroa 1948. godine zatiče ga u Čekoj, prekida kolovanje i vraća se da ga nastavi u Beogradu. Uz rad, kasnije, zavriće fakultet elekto smjera. Kosoru se počeo vraćati početkom osamdesetih godina, napravio je golemu i lijepu vikendicu, u kojoj provodi sve vie vremena. Odlaskom u penziju, naročito nakon to je ostao bez supruge, počeo je da istrauje porodične ivote i o njima pie. O tome će kasnije pisati. Objavio je dosta zanimljivu knjigu: "Mostarska kotlina Biće, preci i ivot."
KRSTO, Nikole i Fimije Rupar 1931-iv
Krsto je rođen 27.09.1931. godine u Malom polju, u prostoriji u kojoj sam sjedio i zapisivao pedesetogodinjeg Krste pripovijesti.
&!Č);
*
Nikad nisam ivio u bijedi. Dugo sam bio jedini mukarac među ovim naim Marićima, pa su me svi pazili i naročito uvaavali. Bio sam predan poslu, fizički radio sam i iznad mojih moći. Drugi rat dobro sam upamtio. Bjeao sam, otac me izvodio kao jedinca, sa rođacima arkom i Rajkom, te njihovim ocem Rindom, bjeali smo u planinu Snijenicu i selo Udrenje. Bjeali smo u maju 1941. godine. Poslije 15 dana vratili smo se. Sjećam se, kad smo se vratili, pokojna majka iznijela nam je treanja. U Snijenici vladala je velika glad.
Drugi put pobjegli smo 30.09.1944. godine na Hrgud u Jove Muratovića, moga tetaka i ostali 2 mjeseca. Zatim bjeali smo dalje, u Brtenik kod tetke u Ivkovića. Kad smo se vratili u Malo polje jo nismo smjeli kućama, na Vrh sela, bili smo kod Marića-Dodiga, u dno sela. Po oslobođenju Mostara, 14. februara 1945. godine konačno vratili smo se u svoj dom, orobljenu kuću.
Kućili smo se u tekim posljeratnim uslovima, teko smo ivili i vrlo teko prehranjivali. Prije vojske 2 godine radio sam u Fabrici duvana, kao filanac (procjenjitelj količine duvana na njivi. Seljaka obavezuje da tu količinu, dravnog monopola, mora predati dravi). U abac sam otiao u vojsku 1951. godine, pa poslije 4 mjeseca u Suboticu. Poslije vojske, od 1953. godine, stalno sam na zemlji u Malom polju, na zemlji ivim i radim u nju dabogda grom puk'o, jer od nje se teko ivi.
Oenio sam se 1954. godine iz komiluka, Zoru Papića, kćerku Branka, sa kojom imam troje djece.
*
Tu je Krsto zavrio kazivanje o sebi, a ja bih dodao, da je vrlo vrijedan seljak, mnogo radi i hoće da mu je sve najbolje, a malo vodi računa o ivotu, ponaa se kao da mu je jedino ivot luksuz. Krsto je imao problema sa alkoholom, od onih je koji je pio isključivo u kući. I liječio se zbog toga.
DANA, Trifka i Mare Marić 1932-iva
Dana je zavrila 4 razreda osnovne kole u Blagaju, i razvijala se u zdravu i stasitu djevojku. Udala se za Rajka Bukvića iz Jasene, koji je tada ivio u Zenici, i preseliće u Mostar nakon desetak godina braka. Rodila je: Dragan i Dragica. U Brankovcu kupili su kuću i tu ive.
Malo je koga ivot tako malo mazio kao to je Danu. Prisjetimo se samo porodičnih tragedija; ustae su joj ubile oca i brata, jedan brat umro djetetom, tri sestre umrijee djevojkama, četvrta pri porodu, ukupno sahranila ih je sedmero. Staru i iznemoglu majku Maru prevela je kod sebe u Mostar i sa njom ivila petnaestag godina mirna ivota.
Bio sam čest gost u domu Dane i Rajka, često pričao sa staricom Marom, koja je dobro pamtila i govorila s mjerom. Posljednjih godina bila je teak bolesnik, ali je Dana veoma zahvalno dijete, zaista je primjerno njegovala svog roditelja. Da se dobru dobrim vraća i u ovom slučaju pokazuje se, jer i Danu njena djeca veoma paze. Sa Danom svaki susret bio mi je prijatan, umije ona da pokae ljubav prema svom rodu, osjetio sam to u svakom susretu i razmiljao o toj ljudskoj blagodeti. A imaju tu osobine sve ene rođene u naih Marića. Naalost, u ovo brzo vrijeme sve manje je takvih susreta.
RAJKO, Riste i Jelke Brstina 1933-1998
Rođen je o Boiću 7. januara 1933. godine u Kosoru. Sa njegovim opisom odgađao sam dugo, samo mi je on bio ostao (na dan 3.01.1984. godine). NJegova biografija je bogata i dosta različita od drugih Marića.
Otimao se da ide u kolu, nakon blagajskih 4 razreda, elio je da se po svaku cijenu oslobodi seoskog tekog ivota, a roditelji su to doivljavali, naročito otac, veoma tragično: "Pomoglo mu je to i da umre mlad," Rajkovo je miljenje, a ja mislim da je pregonio sa ovim.
Ode u Bileću sa 18 godina u oficirsku kolu. Sa 19 godina postao je oficir, sa 19 oenio se, sa 20 imao je sina, sa 21 je prost prodavač u robnoj kući Zema u Mostaru, sa 22 postaje radiotelegrafista na vojnom aerodromu u Mostaru, i tu ostaje dvadesetak godine, kada postaje trgovački putnik i posve nova ličnost.
Kao oficir i trgovački putnik ivio je na visokoj nozi, ostalo, moglo bi se reći u neimatini.
U ova vremena najbogatiji je od Marića, kupio je veliku kuću u centru Mostara (u njoj ivi), i napravio je velelepan dvorac u Kosoru, gdje sve vie boravi i odmara uz prelijep bazen i batu.
Budo Koprivica, ugledan Mostarac, trgovac, drui se sa Rajkom, rekao mi je: "Čuo sam da pie biografije Marića. Za Rajka napii da je najbolji trgovac u Hercegovini."
(U mojoj autobiografiji o Rajku ima vie, umro je u izbjeglitvu u vedskoj, 10. decembra 1998. godine, tamo je i sahranjen.)
Petnaest dana prije dana smrti, teko bolestan od leukemije, rekao mi je: "Ama, neto mi krv nije dobra, zatrovana... ali, ko mu j... mater, eset mi je i pet, kako bilo da bilo, mogu jo 15 godina."
CVIJA, Nikole i Fimije Rupar 1933-1933
Cvija je umrla djetetom, prije nego se i krstila, pa su je znamenovali, kako se to tada zvalo. Bio je običaj za mrtvaca koji nije umro prirodnom smrću, ili nije krten, da se ne moe sahraniti u groblju. Zbog toga je otac Nikola, neposredno pred smrt djeteta, nad djetetom isčitao molitvu, i tom prilikom spominjao ime Cvija, namjenjeno samrtniku, tako je spomnu nadije znamenuje zlamenuje krsti. Poslije toga čina, Cvija krteno dijete, moe se sahraniti i sahranjena je u hrićansko malopoljsko groblje.
Razmilajo sam o ovome, ovom i u sličnim prilikama, pa shavatao smisao nedozvoljavanja sahrana u slučaju neprirodnih umiranja (ovim činom branilo se od samoubistava) i zlamenovanja (ako nije krteno nema ni spomenika, obiljeja, pa će za koju godinu ili deceniju zaboraviti se i na tom mjestu početi sa kopanjem nekome grob, ne znajući da je tu već sahranjen neko).
BRANKO, Vase i Ilinke Papić 1935-iv
Branko je rođen 6. avgusta 1935. godine u Kosoru, prvo dijete u roditelja i prvi sin, bio je omiljen u porodici. Ponoseći se na sina, otac ga je nosio po selima na sijela, čak je i u kolima igrao s njim. Sve do kraja ivota roditelji su mu bili naklonjeniji nego drugoj djeci. Bio je miran dječak, staloen i racionalan, ni u čemu nije dječački pregonio.
Drugi rat zadesio ga je sa 6 godina, i otac se već plaio za njega, jer ustae su ubijale Srbe toga uzrasta, pa ga je vodio u one prve zbjegove, kada je bjeao bez ostale čeljadi. U toku rata često je iao u Malo polje sa stokom, da nije na dohvatu opasnim ljudima. Tridesetog septembra 1944. godine ide u polugodinji zbjeg u Jasenu, odatle na Udrenje, a kad Nijemci zapalie Udrenje i on preivi, majka ode po njega i dovede ga, pa se vie neće rastavljati od roditelja.
U osnovnu kolu u Blagaj poao je 1945. godine i za 2 godine zavrio je 4 razreda, malu maturu zavrio je u Mostaru, vojnu industrijsku u elezniku kod Beograda i podoficirsku u Kraljevu. Radio je u Travniku, LJubljani, Zagrebu, Splitu i Mostaru, u kome se i penzionisao. Oenio se 27. novembra 1960. godine, a registrovao 4.01.1961. godine sa Zdravkom Glava iz Hodbine. Bila je to prva svadba u Kosoru a da svatovi nisu bili konjanici, ili su unajmljenim autobusom. Imaju sinove Ranka i Zorana.
Branko je krupan čovjek, visok 184 cantimetra i oko 90 kilograma teak. Između mnogih njegovih osobina izdvojiću jednu, volio je da osporava mene sve do mog naputanja Evrope, odlaska predaleko, u Ameriku, a onda kae mi telefonom: "Mnogo mi nedostaje, navikao sam s tobom..." (O Branku ire napisao asm u svojoj autobiografiji).
DANILO, Vase i Ilinke Marić 1938-iv
Rođen je u Kosoru 26.08.1938. godine, ivio u Mostaru (sa kraćim izbivanjima) od 1949. do 1992. godine, tada ide u izbjeglitvo u Herceg Novi, pa nakon 3 godine, 1995. godine imigrira u Kaliforniju, Pasadena Los Anđelos, gdje ivi i sada.
Oenio se 1965. godine Danicom upljeglav iz Lakievina i imaju djecu: Dragia, Daniela i Dejana.
Napisao je podeblju knjigu o sebi, radnog naslova "Autobiografija stopedesetdvogodinjaka," u kojoj se o Danilu (autoru ove knjige) moe saznati znatno ire i dublje.
RISTA, Gojka i Mare Bovan 1939-iva
Rista je rođena 28.07.1939. godine u Kosoru. Osrednja ena, vie vrana nego plava, vrlo rano postala je ozbiljna zahvaljujući druenju sa djevojkom Zorom (očevom sestrom). Udala se za Ristu Golo u Baćeviće i rodila je sina Neboju. Radi u mostarskoj "Vinariji", zadnjih godina stanuje u Mostaru.
SPASOJE, Vase i Ilinke Marić 1940-iv
Spasoje je do iza svojih dvadesetih godina nazivan samo imenom Spaso, a seobom u Herceg Novi, od tada tamo je Spasoje a u porodici Spaso. Kao dijete bio je boleljiv i zlohran, i miran. Roditelji su brinuli za njegovo zdravlje. Uvijek se alio na leđa. Kaljao je i često imao temperaturu. Imao je privilegiju da moe uvijek dobiti topla mlijeka. Zimi bi ga otac legao na dasku ispod poreta (fijaker poret), "da se dijete ispari", govorio je.
Moglo mu je biti tri-četiri godine kada ga je udario konj zadnjom nogom u prsa. Bio je pod snanom nesvjesticom i veoma je bio zabrinuo roditelje. Otac mu je zagledao oči i sumnjčavo vrtio glavom, "amarao" i polijevao vodom, a kad je počeo pokazivati neuvjerljive znake ivota, otac mu je počeo obećavati čak i da će ga voditi u vinograd. Na to obećanje dijete je progledalo. A kad mu reče da će ga povesti odmah ako isprui jezik, dijete u čas dođe k svijesti.
Spaso je bio potpuno plave kose (kasnije će da crni i pocrni), krupnih plavih očiju. U Blagaju zavrio je 6 razreda osnovne kole (koliko je i bilo tada) i po roditeljskim planovima trbao je da ostane i ivi s njima na zemlji. Nezadovoljan, uz moju podrku, upisuje i zavrava poljeprivredne kole u Gacku i Čapljini, kasnije počne sa pedagokom kolom i odustane, pa će upisati i zavriti viu poljoprivrednu kolu u Mostaru.
U jesen 1964. godine odlazi u vojsku u Bileću, a po povratku dugo trai posao i po jednom oglasu odlazi u Herceg Novi, da kao fizički radnik radi na poslovima pečenje rakije. NJegovu marljivost uočava poslodavac, daje mu sve ozbiljnije poslove i već nakon godinu dana postaje rukovodilac u poljoprivrednom kombinatu, gdje dobiva jedan pa drugi stan.
U đenovićima upoznaje Mariće sa kojima prijateljuje, koji mu povoljno prodaju parče zemlje, (da je uz njih, a on dokupljuje i pravi ogromnu kuću. Prije toga podie plastenik sa koga će ubirati bogate, čak i trostruke ljetine.
Oenio je Boriku Borku Boru Graho iz Hodbine. Spasoje je neumorni aldija. Pri enidbi dogovorio je sa nevjestom da u krevetu ne vode nikakve razgovore na ozbiljne teme. A onda jedne večeri, pričaće mi Borika, zaboravila se i u krevetu počela neto da priča. On se ustao i dugo se nije vraćao u krevet, pa se ona zabrinula, iskočila iz kreveta i pola da vidi da mu se nije to dogodilo. "Za trpezarijskim stolom Spasoje je sjedio i kao neto čekao".
"ta radi tu, pobogu brate?!" upitaće ga.
"Ima neto pričati, a kako krevet, dogovorili smo, nije za toga, evo ja doao i čekam..."
(U mojoj autobiografiji o Spasoju ima dosta vie zapisanoga).
NEĐO, Gojka i Mare Bovan 1940-1999
Neđo je rođen 4.08.1940. godine u Kosoru. Plavo i pretilo dijete, indolentno prema okolini, nije puno mario na pozive, ukore, zaduenja, nije se mnogo bunio ni kad bi ga tukli roditelji. Sjećam ga se, iz perioda do desetak godina, posebno po tome to je volio da gricka klačardu (komadići zida nastajali od dugogodinjeg krečenja.) Posinio ga je, zbog imanja, djedov brat Lazar.
Neđo je zavrio 4 razreda osnovne kole i nije bio bog zna kakav učenik. U vojsku otiao je 1961. godine, u Poarevac (Srbija) i tamo preivio je teku saobraćanu nesreću, nekoliko momaka poginili su, on je zadobio teke rane, između ostalih izvalio je rame, i kad je god u ivotu nezgodno postavio ruku rame bi se izvalilo.
Oenio se Vasilijom Ivaniević iz Podgorana iz Bijelog polja, imaju Zorana i Zoru.
Mislim da Neđo ima nekih sličnosti sa starim Marićima: miran, radan i poten, ali zna biti i tvrdoglav, naročito uz alkohol. U poslu je tih, ali kao krtica, stigne svuda gdje treba. Od 1966. godine radio je u poljoprivrednom kombinatu, ali mu je osnovni prihod i dalje sa bogatog imanja.
On je 1971. godine sruio kuću starih Marića i na tom mjestu podigao savremeniju kuću, koju će kasnije i prodati, a desetak metara od nje napraviće novu.
Ispred najnovijeg rata Neđo je sa porodicom izbjegao u Srbiju. Po zavretku rata, 1998. godine jedini od Marića vratio se u Kosor (sa Vasilijom), ali je poslije nekoliko mjeseci naprasno umro.
NADA, Vase i Ilinke Marić 1942-iva
Nada je rođena 4.02.1942. godine u Kosoru. Kad je se prisjetim kao curice i poredim sa ovom sadanjom, onda je to da se ne povjeruje. Bila je izrazito plava djevojčica, kosu je imala gotovo bijelu a sada je crna.
Rasla je uz 4 brata, pa su joj i sve igre bile muke. Bila je jake konstrukcije i spretna za sve zemljoradničke poslove. Dobro je igrala sve igre, i fudbal. Osnovnu kolu (4 razreda) zavrila je u Blagaju.
Kad je odrasla roditelji su mislili da nije, jer: "Treba raditi a ne ćosati (zabavljanje)", prigovarali su joj. A kad je najavila udaju roditelji joj to na jedvite jade odobrie. Udala se za Veljka Pantića iz Jasene (Nevesinje), koji je jo tada radio i ivio u Mostaru. Rodila je : Slavica, Mira i Tatjana.
VLADO, Gojka i Mare Bovan 1942-iv
Vlado je rođen 23.08.1942. godine u Kosoru. Plavo momče kovrdave kose, fizički privlačan, vesele i pomalo neodgovorne naravi. Poslije blagajske osnovne kole raskalaeno ivi, onda polazi i uči brijački zanat, u kome će ostati do danas. Otvara svoju radnju u Nevesinju, pa ide u Crnu Goru, da bi zavrio kao vojni brico na aerodromu u Mostaru. Oenio je Sofiju Janjić iz Mostara i imaju sina Severina. Vlado je jedno vrijeme radio u NJemačkoj, tamo im se i rodilo dijete, prvi Marić koji je rođen u inostranstvu.
SLAVKO, Vase i Ilinke Marić 1944-iv
Slavko se rodio uz trenje, kako bi rekla naa majka, 15.06.1944. godine, o tome pisao sam ire u mojoj autobiografiji. Bio je dobar učenik, nakon blagajske poao je u mostarsku, vie razrede osnovne kole, stanovao je u Akama, kao i ja ranije. Tu je stekao neka nova znanja i obrazovanja, naročito ona vezana za crkvu. Srednju poljoprivrednu kolu učio je u Čapljini i zavrio je 1963. godine. Tamo ga je bio "uhvatio" pubertet i bio ga poceo "nosati", tada će biti u nekim sukobima, prije svega sa roditeljima, ali sve to trajaće kratko. Pada mi napamet događaj tridesetak godina iza ovoga, koji se zbivao pored naih vikendica u Brijegu.
"Mar ispred kuće, mar..." na moje iznenađenje čuo sam kako se dreči Slavko, istrčao sam iznad kuće, i vidjeći ga da za nekim baca se kamenicama, zabrinuću se i zapitati:
"Ko je... ta je... ta je radio...!?"
"Pubertet, pubertet napao mi na kuću..." ozbiljno će Slavko i nastavi da psuje, progoni i gađa kamenicama.
"Pusti ga strikane, pusti..." kaza poluljutit Slavkov esnaestogodinji sin LJubia. U trenu bilo mi je sve jasno, nesporazum sa pubertetskom potkom u novom izdanju.
Jo dok ga je taj vraiji pubertet drao upoznao je prebilovačku djevojku Branku Banđur, učenicu ekonomske kole u Čapljini, sa kojom će se i oeniti do 6 godina. "Zahvaljujući tom puberitetu rodie nam se LJubia i Nataa," u ali reći će amida Slavko, kako je volio da ga nazivaju djeca.
U Beogradu zavrio je vojnu akademiju 1966. godine, i kao itedant radiće do čina potpukovnika i penzionisanja. Penzionisao se u Čačku gdje ivi kao beskućnik, potucajući se od podstanarstva do podstanarstva.
Slavko je visok 177 centimetara, smeđ, teak osamdesetak kilograma, razvijen, simpatičan pri druenjima, i općenito omiljen je čovjek.
SLOBODAN, Gojka i Mare Bovan 1944-iv
Slobodan se rodio u predvečerje slobode, 13.10.1944. godine u Jasenoj (Nevesinje), dok su mu roditelji bili u izbjeglitvu. Nekom zalutalom ratnom bombom Slobodan je ozlijedio aku i izgubio prst. Po mnogo čemu ličio je na oca Gojka i djeda Ćetka, smeđ, mrav, povisok, sa naglaenim darom za zapaanje i govornu interpretaciju, dosta je čitao i znao vie od ljudi oko sebe. Nakon blagajske kole, kao talentovan dječak, poao je bio i u Mostar u kolu, ali za to je trebalo imati odgovornije roditelje. Vratio se u Kosor i nije volio da radi zemljoradničke poslove. Vojsku je sluio u Zagrebu. Iao je i u NJemačku na rad, ali onda je njim zagospodarila nevidljiva bolest nerava, radiće u Sokolu u Mosaru i u 39-oj godini ivota penzionisaće se.
Oenio se sa Danicom-Danom Cvijetić iz Lukavice (Nevesinje), imaju Zvezdana i Zvezdanu.
RADMILA, Riste i Jelke Brstina 1945-iva
Radmila je rođena 3.10.1945. godine, neposredno iza rata. ivo se sjećam kad je ta vijest stigla do mene. U izaratnoj gladi, toga dana, poao sam na Rognovac i pod krukom-divljajkom prikupljao poluzdrele krukice i onako sočne trpao u gladan trbuh. Nenadno galamila su djeca, razumio sam riječi: "Rodila Jelka, ensko...!" Radmilu voljeli smo svi, bila je najmlađa, ali i zbog toga to je bila ljepukasta, mirna i mila, vesela i bezazlena. Poslije rane očeve smrti (bilo joj je 6 godina) mijenjaće se u usamljenu i pomalo zabrinutu djevojčicu, a kad joj umrije i majka (bilo joj je 12 godina) postade siroče, koje će preuzeti stariji brat arko, odvesti sebi u Beograd i izvesti je u ivot.
Radmila se udala za Bane Stojadinović, dugo su ivili u Kladovu pa se preselili u Beograd, gdje su i sada. Rodila je Irenu i Draganu.
PETRA, Gojka i Mare Bovan 1949-iva.
Petra se rodila nekako neočekivano (11.09.1949.) i nije se o njoj naročito brinulo, pa je ona sama nalazila za sebe rjeenja po mnogim pitanjima i osamostaljivala se. Nakon blagajske osmogodinje kole, čim je po zakonu mogla zasnovati radni odnos zaposlila se u poljoprivredni kombinat, i postaće poznati stručnjak za kalemljenje. Prvo je ensko u naim krajevima koja će kupiti automobil. Udala se 1973. godine za Vasu Kapora u Malo polje. Rodila je dva sina.
RATKO-CILE, Vidaka i Stane đurić 1952-iv
Kada sam ga vidio prvi put, bilo mu je desetak godina, bio je uhranjen, primjerno odgojen i učtiv. Za razliku od vrnjaka bio je snano vezan za dom i roditelje, iz toga se rodila ozbiljnost, inače momčića visoka i irokih ramena, plav, kutrave kose i privlačne spoljanosti. Kasnije će zapustiti bradu i brkove.
Odličan učenik bio je u ukupnom kolovanju, zavrio je elektrotehnički fakultet u Beogradu. U Kosor doao je dva-tri puta u ivotu, prvi put 1965. godine.
Pokazivao je zanimanje za muziku i putovanje. Znam da je, do dvadesete godine, već bio u Atini, Amsterdamu, NJudelhiju...
ARKO-CIGA, Vidaka i Stane Đurić 1954-iv
Plavo momče, osrednje visine, bistro i vragolasto. Odlično je učio i zavrio je elektrotehnički fakultet u Beogradu. Sklon je čitanju, muzici i informatici, sa bratom putovao je po svijetu. O porijeklu i starim Marićima pokazivao je interes veći od drugih, naročito za sve ono to je bilo vezano za njegovog oca Vidoja.
GORAN, Rajka i Radmile Zurovac 1953-iv
Goran je rođen u Kosoru 4.10.1953. godine. Prvo je kosorsko dijete koje nije krteno, tada je to bila neobičnost, a i ime je dobio kakvo se do tada u naim krajevima nije čulo.
Goran je povisok, veseo i drag rođak. Zavrio je trgovačku kolu, nekolike godine radio je u trgovini kao prodavač, dokolovavao se i nastavio da radi kao trgovački putnik.
Goran je oenio Vericu Đurasović iz Mostara i imaju kćerke: Sandru i Sanju.
Nakon rata zavrio je u vedskoj, sa suprugom i djecom, u kojoj je namjeran iviti do kraja.
BRANKA, Gojka i Mare Bovan 1955-iva
Branka je rođena u nenadnji 5.03.1955. godine u Kosoru. Dijete koje je obećavalo, odlično je učila i izrastala u ljepukastu plavuu, veselu i temperamentnu. Iz 6-og razreda osnovne kole udade se za Miroslava Zdravkovića u Titov Veles, kojega je upoznala dok je sluio vojsku u Mostaru. Pobjegla kad se on "skinuo" i poao kući. Iduće godine, u 15-oj godini ivota, rodila je Dragiu. U uslovima veoma tekim po ivot, umakla je iz Makedonije i obrela se kod roditelja u Kosoru. Tih dana teko se snalazila. Radila je neke nesigurne poslove, da bi se 1972. godine, sa 18 godina, udala i drugi put, za Nijemca Ernesta, dobrog čovjeka, s kim će lijepo iviti. Kasnije će on umrijeti i ostaviti Branku na solidnom biznisu, s kojim će ona da ivi pristojno i za njemačke prilike. U Kosoru napravila je lijepu kuću.
KOVILJKA-KOVA, Krste i Zore Papić 1955-iva
Kova se rodila u Malom polju 25.10.1955. godine. NJeno-enstvenog izgleda, dobrica, kroz djetinjstvo i djevojčanstvo provlačila se nenametljivo i nezapaeno. Otac Krsto kae: "Svaki razred odlična. Puno je valjana (radna). Veoma je njena." Nakon osnovne kole u Blagaju nastavila je gimnaziju u Stocu i pravni fakultet u Mostaru.
BILJANA, Rajka i Radmile Zurovac 1956-iva
Biljana se rodila 31.01.1956. godine u Kosoru. Mirno i bezazleno dijete. Sve je kod nje bilo po tiho i posigurno. Zavrila je ekonomski fakultet u Mostaru. Udala se za Panda Ivana iz Mostara, sa kojim ima veoma uspjean brak. Imaju sina Sau.
BRANKO-BANA, Krste i Zore Papić 1957-iv
Bana je rođen 13.07.1957. godine u Malom polju. Bucmast, plav momčić, pita me kad će on to vidjeti to ja zapisujem. Otac Krsto kae: "Svaki razred je odličan, a lijen je koliko čovjek moe biti lijen. Muka mu je kaiku prinijeti ustima. Najvolio bi da ga ko moe napitati. Nije za sela." Iz ovih Krstinih opaanja vidi se koliko je on, Krsto, ogorčen selom, i drugo, koliko je Branko dobro doao u iru prodicu Marića na Vrh sela, kao prvi mukarac poslije one velike stradanije mukaraca od ustaa, pa se to dijete mazilo i razmazilo. Kasnije, kad je odrastao, Bana je bio u svemu drugaciji od ovih Krstinih procjena.
Bana je zavrio tokarski zanat, zaposlio se, odsluio vojsku i ivi sa roditeljima u Malom polju. Oenio se sa Desom Golubović. Ima 2 djece. Lijepo je organizovao ivot i uzoran je domaćin.
BORJA, arka i Ruice mirić 1958-iv
Borja je rođen decembra 1958 godine u Beogradu. Zdrav dječak, solidan učenik, sličan je ocu i za razliku druge djece volio je doći na selo, u Kosor. Prvi je od ovih Marića kojemu su oba roditelja bila zaposlena, pa mu je djetinjstvo na jedan način okrnjeno, ali sa one materijalne strane izdignuto, u odnosu na svoje rođake. arko mi je jednom rekao da to na djetetu ostavlja traga, drugačije je kad je roditelj stalno uz dijete, dodao je.
Borja je izrastao u izraziti fizički privlačnog momka. Oenio se 1983. godine sa Biljanom Boković, ljekarkom iz Beograda, i iste godine dobio je sina.
RANKO, Branka i Zdravke Glava 1962-iv
Ranko je rođen u Mostaru 12.02.1962. godine. Ovako je Branko govorio, kad sam ga pitao da o sinu kae: "Prividno je miran, iskren je, pravičan, voli red i istinu. Ako ga ko naljuti neka bjei od njega, jer bi mogao dobiti ono to se od tako malog djeteta ne bi mogao nadati. U tim momentima je presnaan. Narav mu je kombinacija Marića i Glavaa. Voli svoj posao. Odličan je đak. Teko mu se naturaju tuđa miljenja. Vitke je konstrukcioje, ivahan i ilav, visokog je rasta, sportski tip, crte pravog mukarca, a tako se i osjeća. Nije za kompromis, i to mu cijenim. Voli matematiku. Po ostalom podsjeća na djeda Vasu." Ovo je zapisano kad je Ranko iao u peti razred osnovne kole.
Kasnije, zavriće gimnaziju i građevinski fakultet, oboje u Mostaru.
SLAVA, Krste i Zore Papić 1963-iva
Slava je rođena 21.03.1963. godine u Malom polju. Prava seoska umiljata djevojčica, bistrog pogleda i milih očiju, rumena lica i vesela pomalo bucmastog izgleda. Krsto je rekao za nju: "Bistra je koliko dijete moe biti bistro. Bistrija je od moje druge dvoje djece. Zna svako slovo, a jo nije pola u kolu. Ona zna ćaći (ocu) reći neću, to druga djeca nisu smjela ni pomisliti."
ZORA, Neđe i Vasilije Ivaniević 1964-iva
Zora je rođena u Kosoru 3.11.1964. godine. Plavo, visoko i zlohrano dijete. Voli piti mlijeko preko svih pretpostavki na litre dnevno. Nekoliko godina nita nije jela osim mlijeka. Zavrila je osnovnu i pola u srednju medicinsku kolu u Mostaru.
ZORAN, Branka i Zdravke Glava 1965-iv
Zoran je rođen u Mostaru 25.06.1964. godine. Kad je bio dječačić pred četvrtim razredom osnovne kole, otac Branko, na moje insistiranje opisao ga je: "Srednjeg je rasta, ni debeo ni mrav. O svemu prije razmisli no će uraditi. Često mu ne zna ta misli, jer neke stvari, neobično za njegov uzrast, voli i uspije zadrati za sebe. Kao dijete tvrdoglavo je uporan. U ličnim obračunima sa djecom nije popustljiv. Voli urednost i istinu. Učim djecu potenju, hrabrosti, mukosti i potovanju. Zoran ima mojih crta, a i bake Ilinke, te strica Slavka. Zavrio je treći razred i odlično uči."
Izbjegao je 3. aprila 1992. godine u Herceg Novi. Oenio se 13. decembra 1992. godine u Herceg Novom, sa Duankom Ćaković, rodjenoj u Mostaru 27. juna 1969. godine. Početkom 1993. godine imigrirali su u Dansku, tamo su rodili troje djece i ostali da ive.
DRAGIA, Danila i Danice upljeglav 1966-iv
Dragia je rođen 28.06.1966. godine u Mostaru. NJegova baba Simana, na dan rođenja, veli: "Danas je Vidovdan, koji mu je donio ime dajmo mu ime Vidoje." Dijete kao i duga djeca, i dobar i zločast, i ne uči i ne propada, svata bi htio da proba: fudbal, tenis, ah, fototehniku, muziku... sve ako moe bez napora. Pohađa četvrti razred mainske tehnike kole.
VESNA, Spasoja i Borike Graho 1967-iva
Vesna je rođena 18.10.1967. godine u Herceg Novom, ali u porodilitu u Dubrovniku. Bilo joj je 6 godina kada mi je otac Spasoje govorio za nju: "Plava, zelenih očiju, kao to sam i ja. Razmaena, kmezava, materina maza, slatkohrana i milostiva. Dok je bila beba bila je mirna kao jagnje."
Vesna se razvila u krnu djevojku, koja je sve vrijeme kolovanja bila primjeran učenik.
ZORAN, Neđe i Vasilije Ivaniević 1968-iv
Zoran je rođen u Kosoru 9.02.1968. godine. Plavo i mirno dijete, nita po čemu bi se posebno izdvajao, kao i otac Neđo kad je bio njegovog uzrasta. Dobar i bezazlen dječak. Voli malu djecu i trči da ih ljubi, pa ga se plae djeca manja od njega.
Kasnije, sa 12 godina, nije izlazio iz vozila, stalno neto pokreće: motokultivator, traktor, automobil ili kamion. Juri po selu, svi ga već poznaju, pa čim ga vide na drumu bjee u kraj. Drag je i svi oko njega vole ga.
DANIELA, Danila i Danice upljeglav 1968-iva
Daniela je rođena u Mostaru 14.06.1968. godine. Bebom bila je sićuna ali zdravo napredna, vesela, mirna i samozabavna. Rano je naučila da kae neću i ostaće joj to omiljena riječ. Prohodala je od 10 mjeseci. Početno slovo imena roditelja i brata počinje sa D, pa je slijedilo da bude i njenome. Odabrao sam ime Divna, međutim, radna koleginica Divna Nadadin, kada joj rekoh odluku o imenu djevojčice, upozori me: "Zna, nije zgodno, čitav ivot obavezuje je da bude divna-zgodna, a to uvijek i ne zavisi od nje." U traganju za novim imenom stigao sam do Danijele, ali kad ime saoptih matičarki i ona zavrti glavom, reče: "Bolje bi bilo bez ovoga j, jer kasnije doći će i praviti molbu, da izbaci iz imena j."
Daniela je vrlo zahvalno dijete, mirna, vrijedna, samostalna i draga djevojka. Odličan je đak, nakon gimnazije zavriće ekonomski fakultet.
LJUBIA, Slavka i Branke Banđur 1968-iv
LJubia je rođen 30.09.1968. godine u Vučitrnu (Srbija-Kosovo). Plavo dijete crnih očiju, ivahan i veseo. "Okoprčan" kako za njega kae djed Vaso. Prohodao je od 9 mjeseci. Po fizičkom izgledu na ujka je Radivoja. Kao beba bio je izrazito miran. Kad sam bio kod Slavka i Branke u posjeti u Prokuplju, LJubii je bilo 3 godine, čudio sam se koliko je to dijete lijepo pjevalo, i sam je to uočavao pa me nije putao na miru. Stalno je pjevao pjesmu "krčmarica".
LJubia je izrastao u izglednog momčinu, zavrio je osmogodinju kolu i upisao elektro usmjerenje u Mostaru.
DIJANA, Spasoja i Borike Graho 1970-iva
Dijana je rođena u Herceg novom jula 1970. godine. Dijete je bijelo kao proljetni behar. Kroz čitav njen razvoj bila je izrazite fizičke ljepote, mislim da nikad nisam vidio ljepu djevojčicu od nje. Bila je pravi mali vragolan.
NATAA, Slavka i Branke Banđur 1971-iva
Nataa se rodila u Prokuplju (Srbija) 10.05.1971. godine. Beba je ljupka i mirna. Crnka je da bi nakon 2 godine poplavila, na majku. Slatkohrano je dijete, ivahno i umiljato. Svi je volimo. Lijepo pjeva, i godinama kasnije, pjevuiću pjesmu koju mi je pjevuila i ja je naučio od nje: "Jedna mala plava, na ramenu mi spava..."
SEVERIN, Vlade i Sofije Janjić 1972-iv
Severin se rodio u Mostaru 5.07.1972. godine.
DEJANA, Danila i Danice upljeglav 1975-iva
Dejana je rođena u Mostaru 28.09.1975. godine. Očekivao sam sina, ne znam zato, ali bio sam uvjeren da će se roditi muko. Nije zbog toga to sam naročito elio muko, prosto vjerovao sam tako. Ime je trebalo početi sa D, mislio sam da će biti Dejan, a ispala je Dejana.
Umiljato, drago i veselo dijete, svi je mazimo i volimo. Za svoj uzrast isticala se smislom za alu. Samostalna je i dobro je počela sa kolom.
ZVEZDAN, Slobodana i Danice Cvijetić 1975-iv
Plavo i veselo dijete. Dobro je počeo sa kolom.
ZVEZDANA, Slobodana i Danice Cvijetić 1977-iva
Zvezdana je rođena u Mostaru 22.11.1977. godine. Plavua, govorljiva i zdrava.
SANDRA, Gorana i Verice Đurasović 1980-iva
Sandra je rođena u Mostaru 4.10.1980. godine. Neobično je veselo, govorljivo i drago dijete.
BOJANA, Branka i Desanke Golubović 1982-iva
Bojana je rođena u Malom polju 13.08.1982. godine. Zdravo je dijete.
GORDANA, Branka i Desanke Golubović 1983-iva
Gordana je rođena u Malom polju 7.08.1083. Zdravo je dijete.
SANJA, Gorana i Verice Đurasović 1983-iva
Sanja je rođena u Mostaru 3.09.1983. godine. Zdravo je dijete.
GORAN, Borje i Biljane Boković 1983-iv
Goran je rođen 8.08.1983. godine u Beogradu. To je po mojoj evidenciji 100-to čeljade u Marića iz Kosora i Malog polja.
BORJANA, Borje i Biljane Boković 1984-iva
Borjana je rođena u Beogradu 6.12.1984. godine
NEVENKA, Ranka i Branke koro 1991 - iva
Nevenka je rođena 13.07.1991. godine u Mostaru.
STEFAN, Zorana i Duanke 1993-iv
Stefan je rođen 25.09.1993. godine u Danskoj,"Esbjerg" na Jylandu.
SONJA, Severina i 1995 - iva
Sonja je rođena 23.08.1995. godine u Podgorici.
ALEKSANDRA, Zorana i Duanke 1997-iva
Aleksandra je rodjena 18. marta 1997. godine u Nikobing na Sjelandu, Danska.
LUKA, Zorana i Duanke 1998-iv
Luka je rodjen 10. decembra 1998. godine u Nikobing na Sjelandu, Danska
nazad na sadraj
| MARIĆI iz Maloevića, biografije
| |
Porodično stablo Marića iz Maloevića
Porijeklo Marića u Maloevićima je iz Kosora, a u Maloevićima su dobili nadimak Kusurići. Počeli su da se sahranjuju u Kosoru (pouzdano znamo za Ristu), a kasnije u starom itomislićkom groblju (neposredno uz njega iskopana je bazilika). Dva su reda Marićevih krstača u tome groblju. U prvom redu ih je 8, a u drugom 6+1. Na njima pie, po redu, prvi red:
Ovđe počiva rab Boiji JOVANKA ćer Todora Marića . 9 godina umrla 1910
Ovđe počiva rab Boiji SOFIJA ćer Todora Marića . 7 godina umrla 1910
Ovđe počiva rab Boiji MILEVA ćer Todora Marića . 4 godine. Umrla 1910
Ovđe počiva rab Boiji CVIJETA supruga Todora Marića .36 godina umrla 1910
INCJ Ovđe počiva rab Boiji BRANKO sin Todora Kusurića ivi 14 mjeseci umro 1914
INCJ Ovđe počiva rab Boiji RANKO sin Todora Kusurića ivi 15 dana umro 1915
INCJ Ovđe počiva rab Boiji TODOR Kusurić poivi 58 god. Umro 16.10.1917
INCJ Ovđe počiva rab Boiji DRAGA ćer Todora Kusurića ivi 93 mjeseca umrla 1917. (Vjerovatno se radi o 13 mjeseci).
drugi red:
Nečitko, pokuao sam da sastavim ovako: JOVANKA Crnogorac iz Zatona (zaseok Hodbine), ena Simina, ivila 25 godina umrla 28.01.1880 god.)
Ovđe počiva pokojna Rista ćer Sime Marića ivi 4 godine umrije 1894
INCJ Ovđe počiva pokojni Simo Marić ivio 50 god umro 1897.
LAZAR J. Marić (Ovo pie na drvenom krstu pobodenom u svjeu humku u Siminom grobu)
INCJ Ovđe počiva rab Boiji RISTO sin Sime Marića ivi godina 22 a predstavi se 17/4 1905
INCJ Ovđe počiva sup. pok. Riste Marića poivi 102 godine umrije MARA 8 mart g. 1908 spomen podiu njeni sinovi
INCJ Ovđe počiva rab Boiji GOA ćer Sime Marića poivi godina 17 umrla 9.07.1908
Iz natpisa na spomenicima jasno se vidi kada nastaje nadimak Kusurić i kada počinje da se gubi.
RISTO, Andrije i Petrue Čolović 1820-1892
Risto je rođen u Malom pilju. Do mene su doprli glasovi da je imao nadimak Bilać ili Bilal, po mom ocu Vasi to je od bilaća, crnog pojasa niz alvare, a meni je blie da je nadimak Bilal doao kao poruga na njegovo ne odlaenje (nikad nije otiao) roditeljima u posjetu (bilal je turska riječ i znači obilaenje roditelja). Od oca je naslijedio pekaru u Blagaju, na Stocima. Ne znamo kojim povodom je napustio pekaru i Blagaj i nakratko se obreo u Mostaru (drao gostionicu), tu se oenio Marijom Balorda i odselio u Maloeviće, gdje su sagradili han i zasnovali porodicu.
Zbog neprikladne enidbe bio je u sukobu sa roditeljima i braćom. Kod Marića-Kusurića sačuvana je priča kako mostarski popovi nisu htjeli da vjenčaju dijete sa enom. Marija je bila duplo starija od Riste, ostala je porodična priča.
U porodici se zna da se Risto vjenčao u Staroj crkvi u Mostaru (Nove nije ni bilo, napravljena je 1873. godine. Zna se da je odselio u Maloeviće neposredno po enidbi, i da im se tamo rodilo prvo dijete. Po mom nalazu u Maloeviće doselili su prije 1846. godine.
U matičnoj knjizi umrlih (manastira itomislić) pie: "Risto Marić 24. mart.1892. god. Rođen u Kosoru, ivio u Blagaju (drugim i svjeijim mastilom dodato je ovo u Kosoru, dodao neko od unuka ne znajući za seobu oko kuge), otac Andrija Marić, Petrua Čolović zemljoradnica. U blagajsko groblje na Kotlu 24 marta." Od njegovih potomaka Svetka i Duana (od njih sam dobio i koristio najvie podataka o Marićima-Kusurićima) čuo sam da je njihov pradjed sahranjen u groblje pored manastira u itomisliću. Izgubio sam nekolike godine pretraujući u zemlju uronule krstače oko manastira, a i dalje vjerovao sam da je Risto sahranjen u Malo polje i manje vjerovao u Kosoru. Kad sam u knjizi umrlih naao da je sahranjen u Kosor nije mi bilo teko da nađem Ristinu krstaču, jedina je bez natpisa, odmah je uz očevu i velika je koliko i očeva.
Kako su ostali Marići izopćili Ristu, i posebno enu mu Mariju-Maru, jasno je koliko je ona bila ljuta na njih, a kako je nadivila Andriju 16 godina, jasno je da se u porodici znala njena priča, znači znalo se o njenom ivotu i njenoj rodbini, tako da njeni nasljednici o čevoj rodbini nisu nikoga poznavali, ni strica ili tetku. Znali su da imaju neku rodbinsku nit sa kosorskim Marićima, mislili su da su manje bliske krvi nego su bili. U porodici je bilo i priča koje su vodile na vezu sa hodbinjskim Marićima, dakle trebinjskim. Znali su da je Risto drao pekaru u Blagaju, i misle da je doao u sukob sa Turcima, i da je morao naprasno da se izgubi iz ehera. Znaju i da je prvi han napravljen daskom, i da su tu pekli kafu i hljeb za kiridije, koji su iz Sarajeva dogonili brano. Kad se, kasnije, gradila pruga po 100 radnika hranili su i bogatili se.
Djevojke Ana i Jovanka, ostala je priča, često su bjeale ispred pobejnjelih Turaka, i u najteim neprilikama noćevale su u kronjama brestova. Odlazile su na roditeljski mig.
Risto i Marija doselili su dosta prije pruge. Lovili su ribu i drali lađu na Neretvi, i po tome su bili dosta poznati. Pleli su vrnje i konice, a kasnije ribu lovili su mreom. Imali su i svoj jaz na Neretvi, pod Kukom.
U duem periodu ovi Marići bili su poznatiji pod nadimkom Kusurići, i mnogi nisu ni znali za njihovo pravo prezime. Marija je bila vrijedna, okretna ali i mudra u trgovini, pa pri kratkom zaustavljanju vozova prodavala je somune, i pri odlasku vozova "zaboravljala" je da vrati kusur, po tome se pročula i dobila nadimak "Marija-Kusurača", a njene nasljednike, po Kusirači, nazvaće Kusurići. Marija-Mara ivila je dugo (1908-1806=102 godine). Pod starost volila je popiti, rekla bi: "Bog ti dua, tokni mi jednu bukaru vina" (natoči mi bukaru vina).
Kad se rodilo muko dijete u Trifka Marića iz Malog polja, 1919. godine, djed Savo pozvao je mladu majku Maru i rekao joj:
"Nevjesta, hoćemo li đetetu dati ime Risto, u ime moga amide (strica)?"
"Hoćemo", odgovorila je nevjesta.
I u Kosoru je u Ristino ime Luka dao ime svome sinu, po nagovoru svog oca Vidaka.
SIMO-JOVO, Riste i Marije Balorda 1847-1897
O Simi sam saznavao manje nego o Todoru, a i ono to znam kazivao mi je njegov bratić Svetko. "Nakav Turčin, sa pukom u ruci, susreo je Simu, tu pod Kukom i izazvao ga na tuču. Simo se zatekao sa kosorom, dograbili su se i Turin je sasječen zavrio u Neretvi. Djelo nije otkriveno ali je sumnja stalno bila na Simi, a time i opasnost od Turaka.
Drgom prilikom, tu u kući i hanu, nakav namjernik Turčin bio je naumio da siluje sestru Anu. Ona pobjegne u brestove, ali Turčin neće da se okani, trai je i prijeti. Braća Todor, Simo i Vaso vide da je Turčin na putu da nađe Anu, napadnu ga, savladaju i ubiju, te odvuku do Neretve, sveu mu kamen o vrat i odgurnu. U međuvremenu u han navrati Risto Janjić zvani Mudir, pored ognjita vidio je krv i počeo da zapitkuje. Braća mu priprijete glavom, i ovaj je zaćutao, ćutio je do smrti. I ovo ubistvo pripisalo se Simi, pa je morao pobjeći, zavrio je u Crnoj Gori. Kad je ocijenio da je zaboravljen, pod imenom Jovo vratio se u Maloeviće i ostatak ivota proveo pod imenom Jovo.
TODOR, Riste i Marije Balorda 1859-1917
U porodici ivi sjećanje na Todora, prije svega zbog njekove fizičke snage, koja bi se mogla porediti sa bratom od strica Lazarom iz Kosora. Na Buni, prepričava se, kad su se katolički momci nadmetali u snazi i vjetinama, nakon jedne mise na koju se okupilo dosta svijeta iz drugih sela, i Bunjane je nadvladala neka gnojnička delija. Onda Bunjani dozovu Todora i za taj dan zvaće ga Mate: "Reci da si katolik, ako te budu pitali," rekli su mu po pozivu. "Za korak bunski Mate prebacio je gnojničkog deliju Dragoja," ostaće da se prepričava.
"Mate, hajdemo skakati u dalj!? predloiće povrijeđeni Dragoje.
"Hajde," saglasiće se Todor-Mate i preskočiće ga za arin duine (lakat).
"Mate, hajdemo se bosti!?" opet će na poraze ne pripravan Dragoje.
"Hajde!" prihvati Todor-Mate i tu najteu seosku nadmetaljku, bodenje glavama poput volova. Kad "zarika" Todor-Mate i zagreba desnom rukom pa "zamuka", Dragoje poge glavu, priđe svom zekanu, naskoči i zagalopira put Gnojnica.
Todor je bio čuven i kao guslar, pozivao ga je i knjaz Nikola da gudi na Cetinju, ostala je i ta priča o Todoru. Todor je dezertirao iz austrijske vojske i utekao u Crnu Goru. Tamo je ivio dugo, "dok se nije zaboravilo."
Todor je učesnik Nevesinjskog ustanka, a sin mu Svetko, tim povodom pričao je da je Todor zbog toga dobio neke vrijednosne papire.
Todor je oenio Cvijetu Simić iz itomislića preko Neretve, i sa njom imao 7 djece. Od rikavca, 1910. godine, umrlo je troje (4,7 i 9 godina starosti) i domalo za njima i supruga Cvijeta u 36-0j godini ivota.
Druga Todorova ena bila je Rosa Soldo sa ehovine (Nevesinje), s kojom je imao: Ranko, Branko i Dragica.
VASO, Riste i Marije Balorda
O Vasi se zna da je drao gostionicu u Mostaru, bio je i enjen, ali nije imao djece. NJegova supruga, Mara iz Čapljine, nakon to je ostala udovica, preudala se za čovjeka po prezimenu Veraja.
ANA, Riste i Marije Balorda
Ana se udala za Ristu Vojičića u Mostar i imala je djece. Jedan joj sin radio je na eljeznici. 1946. vozio se, taj sin, terezinom (automobil na inama) sa nekim Krpom, u mjestu urmanci (Čapljina) napadnu ih kripari, opljačkaju i poubijaju (zaostali vojnici-gubitnici iz rata).
JOVANKA, Riste i Marije Balorda
Jovanka se udala za Iliju ipovac u Mostar. Imala je djecu od koje ima ive potomke.
SAVKA, Sime i Stane Vuković 1880-1953
Savka se nije udavala. Umrla je 1953. godine u Sarajevu, tamo je i sahranjena.
LAZAR-LAZO, Sime i Stane Vuković 1888-1970
Lazar se enio 3 puta, prvi put mostarkom Zorkom, drugi put mostarkom LJubicom Marković, treći put Marinom Rodin iz Temivara. Stanovao je u Mostaru. Imao je dva sina, Milovana i Veselina.
GOA, Sime i Stane Vuković 1891-1908
Ne znamo o njoj nita.
ĐORĐO, Sime i Stane Vuković 1893-1916
Đorđo se nije enio. Učestvovao je u Prvom ratu kao srpski dobrovoljac i poginuo u Dobručju na bugarskoj granici.
MILAN, Todora i Cvijete Simić 1894-1977
Milan je ivio u Beogradu. Oenio je Danicu Lukić iz Čičevca od Paraćina. Nisu imali djece. Učesnik je Balkanskih i oba svjetska rata. Bio je konjički oficir. Nosilac je Obilićeve medalje i Albanske spomenice. Bavio se slikarstvom.
Milan je pisao feljtone. Govorio je francuski i italijanski jezik.
DANILO, Sime i Stane Vuković 1895-1968
Ovaj Danilo je prvi moj imenjk a da sam ga poznavao. Oenio se Anđom (1900-1990) upljeglav iz Lakievina i imali su 8 dejce: Đorđo 1920 -1988, Risto 1922 -1984, Dusan 1924 - iv, Jovo 1926 -, Draginja 1929 - iva, Vaso 1932 - iv, Branko 1936 - 2001, Nedeljko 1938 - iv. Danilo je radio na eljeznici i penzionisao se 1948. godine. Izbjegao je u Srbiju 1941. godine, od tada je malo ivio sa Anđom i djecom, stizalo ga je svuda, u Mostar se vratio 1945. godine i opet odlazio. Nije obavio ni dio roditeljskih obaveza.
SVETKO, Todora i Cvijete Simić 1896 1986
Svetko je jedan od onih uglednih ljudi koji su poznati u vie okolnih sela, i čija se pitala i sluala. Fizički je od izglednijih ljudi. Da bi izbjegao sluenje vojske (Jugoslavija) simulirao je hromost. Počeo je da slui u Kosovskoj Mitrovici, ali je ubrzo vraćen kući. Učesnik je Drugog rata.
Ime mu je poznato po ribarenju, i naročito po lađarenju, prevoenju putnika preko Neretve.
Oenio se sa Stojom Golo iz Baćevića i nisu imali djece. Nakon to je, u dubokoj starosti, ostao udovac, oenio je 1975. godine daljnju rođaku od Čabrila iz nevesinjske Jasene.
Svetko je nastavio tradiciju doma i uivao glas dobrog guslara. Nairoko se pročuo i po garantovanom liječenju bradavica sa ruka.
JOVO, Todora i Cvijete Simić 1898 1970
Jovo je ivio u Beogradu. Bio je oenjen Marom Vulić iz Duvna, selo Cebara i nisu imali djece. Jovo je radio na eljeznici, a bio je i sekretar eljezničke loionice u Mostaru, pa u Zemunu.
Pisao je pjesme i objavljivao ih u "elezničkom vencu." Ovdje je data pjesma iz toga lista os3. mart 1933:
U KUPEU
LJubio sam oči bajne
oči to k'o luči svetle
Il' k'o one zvezde sjajne
vasionu kad rasvetle
LJubio sam usne njene
usne to k'o vatra pre
LJubila je ona mene
sve u urbi ko će bre
Na prsa tada joj klon'o
da odspavam sanak slatki
Konduktera vrag je don'o
pa mi snove upropasti
Mostar, februara 933. Jov. T. Marić
VASILIJA, Todora i Cvijete Simić 1900 1929
Vasilija se udala za Duana Palavestru u Hodbinu, pa su odselili u Mostar. NJen je sin onaj proslavljeni otpornik faizmu, Drago Palavestra, koji je zajedno sa vrnjakom Alicom Rizikalom objean na Musali u Mostaru 1941. godine. Iste godine ubijen mu je i otac Duan.
JOKA, Todora i Cvijete Simić 1901 1910
Joka je sa sestrama Sofijom i Milevom umrla os kalja rikavca, a za njima presvisnuće i ojađena majka.
SOFIJA, Todora i Cvijete Simić 1903 1910
Isto kao i Joka.
MILEVA, Todora i Cvijete Simić 1906-1910
Isto kao i Joka.
DRAGICA, Todora i Cvijete Simić 1909 1917
Osmogodinja Dragica je jedna od prvih ovdanjih eljezničkih rtava. Voz je prolazio pored kuće i dijete je stradalo, slično kao i rođak joj Andrija Marić iz Kosora.
BRANKO, Todora i Rose Soldo 1913 1914
Branko je nakon samo 14 mjeseci ivota, i nakon kratke bolesti preminuo.
RANKO, Todora i Rose Soldo 1915 1915
Ranko je ivio samo 15 dana gladi i opte neimatine Prvog rata.
MILEVA, Sime i Jovanke Crnogorac
Mileva se udala za Todora Karana u Mostar, i rodila je Jovu, Jovanku, LJubicu i Boidara (ubile ga ustae 1941. godine).
RISTO, Sime i Stane Vuković 1883 1905
Dvadesetogodinji Risto razboli se od suice i ubrzo umre (tuberkuloza). Bio je kod djevojaka čobanica i zaspao na mokroj ledini, one ga ostave i on povuče vlagu, dobije veliku vatru, razboli se i za nedugo podlegne," prepričavaće se dugo iza Ristine smrti.
DANICA, Sime i Stane Vuković
Danica se udala za nekog andara akotu. ivili su na Kosovu. Umrla je pri prvom porodu u Kosovskoj Kamenici gdje je i sahranjena.
VESELIN, Lazara i Zorke 1915 1941
Veselin je od prve Lazine supruge. Dva puta enio se u relativno kratkom ivotu. Prva je bila Mađarica Maruka iz Subotice. Druga je bila Ličanka Staka. Sa Marukom je imao Nedeljka i Zoricu, a sa drugom nije imao djece. Nijemci su ga strijeljali 1941. godine u Kraljevu.
ĐORĐO, Danila i Anđe upljeglav 1920 1988
Đorđo je rođen 2.08.1920. godine u Maloevićima. Oenjen je sa Dragicom Topalović iz Stepanovića kod Novog Sada, rodili su 1951. godine kćerku eljku. Pred Drugi rat postao je artiljerijski narednik. Rat je proveo u ropstvu, bio je interniran u Stalag 2C (Pomeranija) u NJemačkoj. Po zarobljenitvu radio je na eljeznici. Kao penzioner ivio je u Sarajevu.
MILOVAN, Lazara i LJubice Marković 1921 1998
Milovan je od druge Lazine supruge, i on se dva puta enio. Sa drugom suprugom, Zlatom iz Zagreba, ima dvoje djece, Svetlanu i Gorana. I sa prvom, Osječankom, imao je dvoje djece, kćerka sada ivi u Holandiji, a drugo je umrlo. Milovan je bio novinar "Privrednog pregleda", ivio je na Rijeci.
RISTO, Danila i Anđe upljeglav 1922-1984
Risto je rođen u Maloevićima 22.02.1922. godine. Prije Drugog rata zavrio je trgovačku akademiju. Bio je u partizanima. Iza rata bio je stanični blagajnik na eljeznici u Sarajevu. Sa Maricom Farić ima dva sina, Duka i Vladu.
DUAN, Danila i Anđe upljeglav 1924 - iv
Duan je rođen u Maloevićima tačno 2 godine iza brata Riste, 22.02.1924. godine. I on, kao i otac Danilo bjei u Srbiju (1942. godine). Iza rata, sve do penzionisanja 1968. godine, radi na eljeznici u Sarajevu. Ima kćerku Snjeanu.
Rođaka Duana upoznao sam početkom osamdesetih godina i sa njim proveo dosta vremena razgovarajući o svemu, ali naročito o Marićima. Duan je obrazovan čovjek, vidio je svijeta, privren je pravoslavlju i vrlo je svojatan.
1992. godine bjei iz Mostara, u kome je ivio i elio da ivi do kraja. Već je deset godina izbjeglica u Beogradu sa suprugom Dragicom, djevojački Vučić iz Popova Polja. Nakon septembarske operacije debelog crijeva, skončao je 27. novembra u Beogradu, da bi ga, po izraenoj elji, kčerka Snjeana uspjela transportovati do Mostara i sahraniti u porodično groblje u itomisliću, 29. Novembra 2002. godine.
JOVO, Danila i Anđe upljeglav 1926 - iv
Jovo je rođen 25.07.1926. godine. Oenio je Bosu Janjić sa Slipčića. Rodili su troje djece: Dijana 1960-1961, Dragan 1959 i Predrag 1963. Jovo sa suprugom Bocom, kao izbjeglica od augusta 2001. ivi u Podgorici i Beogradu
.
DRAGINJA, Danila i Anđe upljeglav 1929 - iva
Draginja je rođena 1.05.1929. godine u Maloevićima. Udala se za Milana Salatića (1920 -1997), oficira u Mostaru, i rodila sinove: Vesu 1955. (diplomirani ekonomista) i Siniu 1962. (diplomirani građevinski ininjer.) Dvijehiljadite godine Draga i Veso su se uselili u Ameriku, priključili se Sinii, koji od 1992. godine, kao izbjeglica, ivi u Čikagu, Il.
VASO, Danila i Anđe upljeglav 1932 - iv
Vaso se oenio sa Savom Periić iz Gabele (1935-1993). Imaju sina Neboju 1961. i Kćerku Draginju 1964. Vaso je radio na eljeznici. Penzioner je i ivio je u Maloevićima. Od 1992 izbjeglica je u Nevesinju sa sinim Nebojom i nevjestom Milkom (od Vukoja), i unucima Miljanom 1993. i Milijanom 1989.
ZORICA, Veselina i Maruke 1934 - iva
Zorica je udata za Doknića u Suboticu. Ima kćerku Tanju.
BRANKO, Danila i Anđe upljeglav 1936 2001
Branko je zavrio viu statističku kolu i radio je u mostarskooj pamučnoj industriji "Đuro Salaj." Oenio se sa LJiljanom Haćimović (1936 - 1996) iz Bijelog polja, gdje su i ivjeli. Imaju dvoje djece: Jovicu 1960. (diplomirani ekonomista, i Mirjanu 1964, novinarku.
Branko je sa porodicom bio izbjeglica u Smederevu, tamo je preminuo, i sahranjen je sa suprugom LJiljanim.
NEDELJKO, Veselina i Maruke 1938 - iv
Nedeljko se nije enio, ivi u Subotici i radi u "Prvom partizanu."
NEDELJKO, Danila i Anđe upljeglav 1938 - iv
Nedeljko je zavrio bravarski zanat i do rata je radio u Sarajevu. Ima kćerku Zvezdanu.
Od 1996. sa suprugom Ivankom ivi kao izbjeglica u Mostaru.
SNEANA, Duana i Lucije imić 1950 - iva
Sneana je rođena 12.07.1950. goodine u Sarajevu. Inenjer je arhikteture i radi u "Unisu" (do rata), u projektnom birou u Sarajevu. Udala se za Miroslava Bajića i imaju Leu i Sandru.
ELJKA, Đorđe i Dragice Topalović 1951 - iva
eljka je sociolog, radi u sarajevskom "Famosu" (do rata). Udala se za Haćima Pejića i ima dvije djevojčice. Izbjeglica je u Loznici.
DUAN, Riste i Marice Farić 1952 - iv
Duan je rođen u Sarajevu. Zavrio je pomorsku akademiju i kapetan je broda. Oenjen je sa Dijanom i ima dvoje djece: sina Marija 1984. i kćerku Inu. ivi u Omiu.
VLADO, Riste i Marice Farić 1954 - iv
Vlado je mainski tehničar, ivio je i radio u Sarajevu (do rata). Izbjegličke dane preivljava u Omiu. Oenjen je sa Marijom i imaju dvoje djece, sina i kćerku.
DRAGAN, Jove i Bose Janjić 1959 - iv
Dragan je zavrio ekonomski fakultet u Mostaru. Oenjen je sa Lepom Bacević sa Berkovića. Imaju 2 sina, Igora 1989. i Nenada 1986. Izbjegličke dane provode u Podgorici i Beogradu.
JOVICA, Branka i LJiljane Haćimović 1960 - iv
Jovica je zavrio ekonomski fakultet. Oenjen je Biljanom Mitrić iz Mostara. Imaju dvije kćerke. Izbjeglitvom je u Smederevu.
DIJANA, Jove i Bose Janjić 1960-1961
Dijana je umrla djetetom.
GORAN, Milovana i ... 1961 1984
Goran je zavrio pomorsku kolu. Oenjen je i ima jedno dijete. Nenadno je umro u 23-oj godini ivota.
NEBOJA, Vase i Save Periić 1961 - iv
Neboja je rođen 30.10.1961. godine u Maloevićima. Zavrio je ugostiteljsku kolu i radio je u Mostaru. Oenjen je sa Milkom Vukoje iz Nevesinja, imaju dvoje djece: Miljana 1993. i Milijanu 1989. Izbjeglice su u Nevesinju.
SVETLANA, Milovana i ... 1963 - iva
Zabiljeio sam davno, dijete je koje pokazuje sklonosti ka obrazovanju.
PREDRAG, Jove i Bose Janjić 1963 - iv
Predrag je zavrio gimnaziju i radi u Mostaru. Oenjen je sa Nelom Zovko iz Mostara. Imaju sina Sandar 1989. Izbjeglice su u Americi, Las Vegas, Nevada.
ZVEZDANA, Nedeljka i Dragice 1964 - iva
Zvezdana je zavrila potansku kolu, zaposlila se na Rijeci, udala se, otla u NJemačku, i tamo ivi.
MIRJANA, Branka i LJiljane Haćimović 1964 - iva
Mirjana je na roditelje stasita i umilna djevojka. Zavrila je gimnaziju i urnalistiku u Sarajevu. Udala se za Branu akotu, koji je rodom iz stolačkih Kozica. Imaju sina Olega 1988. Kao izbjeglice ive u Smedervu.
DRAGINJA, Vase i save Periić 1964 - iva
Draginja je rođena u Maloevićima 16.03.1964. godine. Zavrila je ugostiteljsku kolu. Udata je za Vasu Kostadinovića. Imaju 2 sina Nenada1985. i Predrga 1988. Kao izbjeglice ive u Trebinju.
MARIJO, Duana i Dijane ... 1984 - iv
Sa roditeljima i sestrom ivi u Omiu.
? Vlade i Marije ? ? - iv
Sa roditeljima, kao izbjeglica, ivi u Omiu.
NENAD, Dragana i Lepe Bacević 1986 - iv
Sa roditeljima, izbjeglicama, ivi u Podgorici i Beogradu.
IGOR, Dragana i Lepe Bacević 1989 - iv
Sa roditeljima, izbjeglicama, ivi u Podgorici i Beogradu
SANDAR, Predraga i Nele Zovko 1989 - iv
Sandar sa roditeljima, kao izbjeglica, ivi u Americi, Las Vegas, Nevada.
MILJAN, Neboje i Milke Vukoje 1993 - iv
Sa roditeljima, kao izbjeglica, ivi u Nevesinju.
nazad na sadraj
| MARIĆI iz Predolja, biografije
| |
Porodično stablo Marića iz Predolja
JOVAN, 1795-1851 (godine izvedene i nesigurne)
Jovan je rođen, vjerovatno, u Kosoru. I dalje je vjerovatno, ispred kuge, sedamnaestogodinjak, sa braćom Ristom i Andrijom, dopirao je na Udrenje, nakon nekolike godine razdvojili su se, a Jovan, vjerovatno niz Komarevce, Jasenu i Dabricu izbioo u Predolje, i tu se zaustavi i zadomi. Pretpostavljam da je Jovan sin Lazarov, dobio ime po njemu. Vjeruje se da je i Jovan ovdje započeo sa pekarom, ili mehanom.
SPASOJE, Jovana 1822-1890
Malo se to zna o Spasoju. Po nekim kazanijama ovaj pređ imao je nadimak Pop. Imao je sinove Ristu i Blagoja.
LAZAR, Jovana 1824-1906
Kazivali su mi njegovi nasljednici da je bio krupan i vrijedan čovjek. Za njegovo ime vee se često prepričavan događaj, za vrijeme otre zime, vuka glad dovela pod kuće, pred Lazara i na njega nasrne. Lazar se zatekao goloruk, ali je u nametnutoj borbi usmrtio vuka.
Lazar se oenio iz Popova polja Anđom Crnopoljkom.
Miho je pričao kako je Lazar dao neko kuče na Hrgud u kuću Komad. Do nekoliko će Lazar dočuti da su pačetu, sada već kerui, Komadi dali ime Marićua. Lazar posudi puku od komije i obre se u Komada na hrgudu. Nakon to bi ugoćen domaćinski upitaće uzgred i za psa, a kad mu rekoe da je Marićua dobra... Lazar poskoči, dovabi ivotinju i ubi je. Komadi su se i zgranuli i prepali. Objasnio je Lazar: "Nema vie Marićue, ni ti je imala u koga biti." Objasnio je Lazar, zametnuo se pučetinom i okrenuo niz Hrgud.
SPASOJE-MIHO, Lazara i Anđe Crnopolja 1849-1927
Malo je ko znao da je Mihi krteno ime Spasoej. Na spomeniku u groblju, tu iznad kuća, pogreno je upisana godina smrti 1922 umjesto stvarne 1927-e. Spomenik je podignut tek 1953. godine.
Po njegovom sinu konstantinu zabiljeio sam: "Miho je bio visok i kabast čovjek, krupnih brkova, irokih alvara opasanih bogatim silahom, nosio je crnogorski fermen i zavratku sa 4 ćirilična slova S. Vojsku je sluio u Đeru u Mađarskoj.
Oenio je Petru Komad sa Hrguda i imali su sinove Blagoja i Ristu.
JOVAN, Lazara i Anđe Crnopolja 1852-1939
U austrougarski vakat Jovan je otia u andare i radio je i ivio u Mostaru. Oenio se od Trklje iz Bileće. U Mostaru je umro i tamo je sahranjen.
MARA, Lazara i Anđe Crnopolja
O Mari, Mihi koji je to zapisao, kazivala je tetka Dana. Isproena je kad joj je bilo 22 godine. Na dogovorenu, u deset sati, Mara je bila obučena i spremna da dočeka svatove. Iza toga stalno je izlazila pred kuću i pogledivala na put očekujući svatove sa Hrguda. Svatovi se nisu pojavljivali. Kasnili su sat, dva..., a kad je Mara izgubila vjeru u njihov dolazak pojavili su se. U tom trenu je presvisnula. Umrla je od uzbuđenja.
ĐURĐA, Lazara i Ane Crnopolja
Udala se za Ristu etku u Atelje u Dabar. Ona će mu biti treća ena, a prosio ju je za prvu kad joj je bilo 18 godina, ali ga je tada bila odbila. Rodila je Tripu i Maru.
RISTO-NIKOLA, Spasoja i... 1856-1918
Oenio je Anđu krba iz Dola kod Stoca. Da bi izmakao ustrijskoj administraciji, i vojnom roku, u domovniku roditelji mu pogreno prijave ime kao Nikola. (Naao sam domovnik u Stocu i uočio to).
BLAGOJE-GALE, Spasoja 1864-1909
Blagojev unuk Blagoje, koji ivi u Zenici, na moju molbu, poslao mi je djedov opis:
Kran čovjek, snaan, visok skoro 2 metra. Zbog tamne putu ponio je nadimak Gale (garavko). Imao je icu za posalove i trgovinu posebno. Kratko je ivio, ali vie je uradio nego svi skupa iz njegove generacije.
Gale je vodio gostionicu i sav zarađeni novac ulagao je u nekretnine. Kupovao je oranice, bare, čak i 2 vodenice na Bregavi.
Gale je uvijek imao dobra kola, snane konje i potreban alat.
LJudi su ga volili, a o njegovoj dobroti pričalo se. Na raskrsnici puteva Stolac-Bileća, Predolje-Hrgud i Predolje-Vranjska bio je u prilici da sretne, upozna i ugosti različite ljude. Kau da je svakog najeo i napio, i na svoju tetu, pa su mu ukućani to zamjerali. Mnogi nakon smrti ostali su mu duni, govorilo se i dodavalo da je dug bio veći od onog ta je ostalo.
Poznanik hoće da kupi vola a nema novaca, naprimjer, Gale ga potape po ramenu i kae: 'Idi i reci da si bio kod mene, nek ti da vola, platiće ja Vlah ja Turčin', tako je radio i ivio.
Godinama se prstom upiralo u Galinu kuću i govorilo: 'Ono je Marića kuća.' Da bi ostalo da se i dalje upire u kuću, moj otac Blagoje, nagovori me da dođem iz Zenice i da i ja napravim kuću, ne radi potrebe koliko zbog onoga: 'Ono je Marića kuća'".
ILIJA-GAVRILO, Riste i Anđe krbo 1882-1940
Gavrilo se oenio 2.02.1914. godine sa Marom Komnenović sa Poplata, u 25-oj godini ivota. Ona je imala 24. Ilija je bio pčelar, bavio se poljoprivredom. Desetinama godina bio je knez sela Predolja. Gavrilo je slovio kao vrlo vjet čovjek, znao je vie zanatskih poslova.
LUKA, Riste i Anđe krbo 1886-1946
Luka je bio nemirnog duha, vječiti putnik odlazio i vraćao se. Dopirao je i do Amerike nije zaradio novaca. Kao i ostali to su i on je ivot provodio po vodenicama bio je mlinar. "Kad su doli Italijani 1941. godine, Luka je izletio pred njih i na 5 jeziak sporazumijevao se raspravljao se," prisjeća se Blagoje.
Luka se enio 2 puta, prvi put od Krunića, a drugi put od Pecelja. sa prvom je imao 2 djece.
ĆEPAN, Riste i Anđe krba 1890-1918
ćepan se bavio zemljoradnjom. Ode i poginu u Prvom ratu. Nije se enio, fizički bio je naglaeno lijep.
CVIJETA, Riste i Anđe krba 1894-1923
Cvijeta se nije udavala, umrla je čobanujući.
MILICA, Riste i Anđe krba 1896-iva
Milica se udala za Lazu Medana u Uboko. Nemaju djece. Milica je razborita i ponosna ena. Svojatna je, često obilazi rodbinu i ostaje po dva-tri dana, pa je počee nazivai letećim ambasadorom.
DARINKA-DAKA, Blagoja i Anice Dombete 1896-1970
Daka se rodila 29.12.1896. godine u Predolju. Udala se 1930. godine za Mitrinović Peru u LJubinje. Nije imala djece. Ranije se udavala za Milana inika u Dabar (1923) i ni s njim nije imala djece. Preko 20 godina bolovala je od astme, od nje je i umrla.
ĐURĐA-ĐUKA, Riste i Anđe krba 1898-iva
Đuka se udala za Vidoja Samardića zvanog Amerikanac u Potkuba. Ima 3 sina i 2 kćeri: Milan, Radivoje, Drago, Milka i Radojka. Đuka je u dobrom zdravlju, djeca je dobro paze i ponosna je na njih.
JOVAN, BLAGOJA i Anice Dombeta 1899-1982
Jovan se rodio 29.01.1899 dodine u Predolju, oenio se 21.01.1930. godine. O Jovanu, oktobra 1983. godine napisao mi je njegov sin Blagoje:
"Dosta je specifična ličnost. Jedinac u porodici, jer su mu otac i stric Risto imali po 5 kćeriju, i otac jo i njega. Voljen je kao dijete i maen, i to će se na njegovu ličnost negativno odraziti. Kad je odrastao bio je viestruko sposoban osim za ono za ta je morao biti zemljoradnika. Malo ta mu je polazilo za rukom, na sreću dobio je enu koja je to nadoknađivala, radeći svoje i njegove poslove.
U mladosti bio je predodređen za popa, zavrio je 4 razreda osnovne kole u tom cilju i u crkvi bio na usluzi popu. sa vjeronaukom nije bilo kako se od njega očekivalo, te ga otac posla u Zeleniku (Boka) da uči trgovinu, tamo je kod gazde Dunđera, trgovca koom. Otac mu je imao gostionicu, i nakon to umrije mlad, Jovan se morao vtratiti među enske.
Jovan je imao izusetne rukopis i brzinu čitanja, pa se misli da je bio najpismeniji čovjek ovih krajeva. Dolaskom kući sestre nisu bile na dobitku, bio je pravi fikal. ivot je nastavio u selu, radio je i u vodenici to mu je naročito koristilo za kontakte sa različitim ljudiima.
Znao je po neku njemačku riječ, to i fikalski ivot, biće mu od koristi kad ode u vojsku. Snalazio se, simulirao je gluvoću, ui punio maću, pa će ga uklanjati od tekih zadataka, tako zavri kao pisar. Neki vojnik pitaće ga za savjet, kako da izbjegne predstojeću teku vjebu, Jovo ga nagovori da se poali na zub. ovjeku izvadie zdrav zub. O jovi će se dugo prepričavati kako se tako dugo uspijevao praviti gluv, a istovremeno raditi pisarske poslove.
Po dolasku iz vojske Jovo se odijelio. Dobio je dosta zemlje, ali dobio je i dosta posla, tim prije to ga je dopala jalova zemlja, okrajci koje je tek trebalo krčiti, čistiti i ograđivati. Kad se poudae sestre i on se oeni 1930. godine. Ubrzo padne na postelju od reume, ena ga je izliječila pareći ga pelenom.
U Jove bi godina i dijete, a onda ona kobna 1941. godina. Ustae ga pokupie i odvedoe u logor u Zenicu, pa Slavonski Brod, zatim u grčki Solun. Uz ono njemačkog nauči neto i grčkog jezika, to će mu dvoje biti od znatne koristi. Bio je "slobodnjak" i imao je česte kontakte sa građanima, pa je i u logor unosio nune predmete i hranu.
Nismo mu se nadali u ivot, jer od njega ne bi ni traga ni glasa, i mislili smo da je zaglavio kao i svi drugi Srbi. A on se pojavi 1943. godine pred kuću. U Predolju je bilo opasno ostati, kad se u Trebinju formirala partizanska brigada on joj se priključi, i u njoj ostaće do kraja rata. Sa Ivan planine vraćen je u pozadinu. Po povratku iz rata postaje sekretar partijske organizacije za Do i Predolje. Radio je u mjesnom odboru, pa u zemljoradničkoj zadruzi kao knjigovođa.
Jovo je bio veliki veseljak. Nekom prilikom doli su gosti i u mjesnom odboru valjalo je zajedno prespavati u jednoj sobi, i gosti su se bili počeli skidati. I njegovo je bilo da spava s njima, a kako nije imao donjih gaća izmislio je, upozorio ih je da je opasno skidati se, jer u okolini ima kripara (vojnika gubitnika zaostalih iza rata), koji noću napadaju na kuće, i zbog toga nije zgodno zateći se u donjem veu. I gosti se obukoe i zalegoe obučeni.
Nekom drugom zgodom zvonio je telefon, traio se odbornik po imenu Dobro. Jovo se javio, odgovorio: 'Ovdje ti nije dobro, dime sirova drva,' i spustio slualicu.
Jovo povede rođaka Iliju ljekarima u Sarajevo. U povratku prespava Čapljinu i probudi se u Ravnom (prema Trebinju). Bi mu sumnjivo, potrai konduktera i zapitaće gdje su, a kad mu ovaj kaza da je Ravno, zamisli se pa uzvrati: 'Ravno i trebam, sveca mu materina', izađe, put pod tvrde noge pa kući odatle. A ne bijae mu ravno, morao je preko brda.
Kad bi Dubravci prolazili u Dabar u sijeno dogonili bi lubenicu. U Predolju bi se zaustavljali i prodavali, ali i da svrate u gostionicu. Jovo ih je isčekivao da se egači. Stao bi na vrata, protegao se, pa najavio kiu, (po kii ne moe se goniti sijeno), onda bi Dubravci zagledali u nebo a Jovanovi drugari krali lubenice. Jednom prilikom priao je Dubravcu koji je pio čaj, sa molbom da mu dozvoli da koromanom (suhi keks) umoči u čaj, a kad je ovaj dozvolio, Jovo je koromanom usisao sav čaj iz olje. Dubravčaninu bi nelagodno, ali ne prigovori, i kad se već gostionicom orio smijeh i on se priključio aldijama.
Jovo je znao o zemlji sve osim kopanja i oranja, bio je pravi bećar, bio je lak na podizanju pjesme: 'Nema gange bez predoljske mlade, nit gangića bez Jove Marića'. Vozio je biciklo kao akrobata i sa njim obilazio čobanice. Noću je nosio planinkama kabanice da se ne nahlade.
Jovo je pisao molbe i albe i sebi i drugima, očitavao je očena (vrio obrede gdje pop nije mogao doći. Jednom prilikom, za potrebe očitavanja, umjesto rakije ponio je gas (petrolej), a kad je trebao da presječe pogaču i vidio ga je ponio gas, potegao je malo petroleja, pa rekao: 'E Boe, ti mi zamijeni blagoslov, a nije ni čudo, kad sam budala, cijelu noć pekao ono bravče, a ja ni kost ne oglođa.'
Jovana su ljudi volili i prizivali, jer on je čovjek koji je pola ivota proveo na ulici i besposlici. Umro je sretan i zadovoljan. Na dan prije smrti opsovao je sve koji su se zatekli uz njega, (vidjeći da umire), pojasnio je: 'Ja umirem, đavoli, ta ste se skupili i tu snudili.'"
JOKA-GIRA, Blagoja i Anice Dombete 1903-1982
Gira se udala u Sarajevo za Tomu Tomića, rodom iz Bijeljine. Ima Dragu, Radivoja i Rosu. Da rastereti siromanu kuću otila je u sirotite u Sarajevo 1917. godine. Tomo je imao 2 trgovine na Bačariji, koje su unitene u poaru, pa ostane bez igdje ita i vrati se u bijeljinu. Giru su Marići volili iz reda jer je sa njim astalno imala vezu.
LJUBICA, Jovana i ... Trklja 1904-1953
LJubica se udala za Antu Radića, zlatara u Mostaru. Imala je sina Simu, koji je nastavio (i danas) da dri sajdijsku radnju.
TODOR-POP, Spasoja i Petre Komad 1904-1982
Todorov bratić Miho, na moju molbu, napisao je o njemu:
"Stric Todor zvani Pop je rođen 1904. godine u selu Predolje, kao najstarije dijete u oca Mihe i majke Petre rođene Komad. Čitav ivot ivio je u Predolju, na zemlji svoga oca i bavio se zemljoradnjom i stočarstvom. Vojni rok sluio je u Mostaru, oko 1924. godine. Na vojnom zanimanju, na mostarskoj egi, dobio je teak oblik sunčanice i otputaju ga iz vojske, ali glavobolja ga nije naputala čitavog ivota. Obično bi ga drala po nekoliko dana i nita nije mogao da radi. Nije pohađao kole, ali bio je samouk i volio je da radi obrtničke poslove, (stolariju, zidanje i pravljenje alatki). Nije volio direktne poslove oko zemlje; oranje, kopanje, koenje, vridbu... a radio ih je iz nude preivljavanja.
Pop je bio jako skroman čovjek, poten ali plahe naravi. Bio je čist i uvijek uredan. Potivao je čovjeka i riječ.
Drugi rat zatekao ga je u rezervi u Crnoj Gori. Po kapitulaciji, kao i mlađi mu brat Petar, vraća se u Predolje. U prvim danima učestvuje u diverzijama i sabotaama protiv okupatora, pa as seljanim aide u zbjegove. U maju 1943. godine, i druge seljane, hapse Nijemci i transportuju preko Mostara, Sarajeva, Zenice, Viegrada, June srbije, Skoplja u Solun. Ostaje u logoru godinu i po dana. Oslobađaju ga Englezi, brodom stie u Bari (Italija), pa u Dubrovnik, a odatle pravo u partizansku Desetu hercegovačku, u kojoj ostaje do kraja rata. Po ratu vraća se u Predolje na imanje na kome će ostati do kraja ivota. Nije se enio, umro je u 78-oj godini ivota i sahranjen je u porodičnu predoljsku grobnicu.
ANĐA, Spasoja i Petre Komad 1905-1983
Mladu Anđu, zbog slabog imovnog stanja, daju stricu u Mostar. Do punoljetstva, kod vie porodica radiće pomoćne poslove, a onda će se zaposliti u fabriku duvana i u njoj raditi do ratne 1941. godine, kada bjei u Predolje.
U fabrici je bila aktivna u sindikatima (o tome je objavio list Oslobođenje u povodu 100 godina fabrike).
Od plate pomagala je braću i sestru na selu, u ratu pomae oslobodilački pokret, a poslij erata uključuje se u sve aktivnosti nove vlasti. Kuća u Predolju, u toku rata, gorila je vie puta, palili su je četnici, kao partizansku kuću. Anđa će iza rata ostati u Predolju, tu će i umrijeti.
Anđa je bila vitalna i krepka, i brza na jeziku, nije se udavala. Potovana je kao ena dobra srca. Govorila je samo istinu.
MARA, Blagoja i Anice Dombeta 1906-iva
Mara se rodila 2.02.1906. godine u Predolju, a udala se 10.01.1928. godine za Mihajla Andrića u Trebinje. Ima djecu: Čedo, Vlajko, Milenko, Ranko i Česlava. Mara zvana Marijola je stasita i izgledna ena: "kao da nije iz Predolja'" govorilo se. Ustae joj u jamu bacili mua i dva sina: Vlajka i Milenka. Marijolom ju je prozvao poznati partizanski komandant Vlado egrt. Penzionerka je i ivi u Trebinju. Marići je vole i posjećuju.
BRANKO, Jovana i ... Trklja 1906-1941
Branko je predratni oficir u Mostaru. Ubile su ga ustae sa ostalim tamonjim Srbima. Imao je 2 sina, Duka i Jovana. Pojavom ustaa bio se sklonio kod sestre, ali neko ga je odao i ustae su ga pokupile. ena je sa djecom pobjegla ka Srbiji. Predoljani ne znaju o njima, bez kontakta su, ali misle da su preivjeli rat i da su u Beogradu.
STANA, Blagoja i Anice Dombeta 1907-iva
Stana je rođena 3.11.1907. godine u Predolju, udala se 5.10.1931. godine za Gau Vuković u Bijeljanje na Divin. Ima djecu: Risto, Radoslav, Radoje, Mirko, Ranko i Nada. Stana je bila snana i umiljata djevojka, i imala je najvie momaka: "teta to nije muko, za svata je Bog dao," govorilo se za nju. Opredijelila se za Gau "jer joj je dolazio na bijelom konju." Lijepo su vodili brak i lijepo ivili, i danas im je lijepo, putuju i obilaze svoju djecu.
ILINKA, Spasoja i Petre Komad 1908-1980
Ilinka se udala za Aleksu Krstojevića i ivili su u Mostaru. Imala je dvije kćerke, Dobrilu i Danicu. I one su se udale.
SLAVA, Spasoja i Petre Komad 1910-1917
Od krzamaka umrla je u sedmoj godini ivota.
DANICA, Spasoja i Petre Komad 1911-iva
Danica se nije udavala, ivila je sa bratom Todorom i sestrom Anđom u Predolju. Nije ila u kolu. Nakon to je rano ostala bez roditelja, na nju je spala kuća, to se kae, sluala je 3 brata. Pomrijee svi, ostala je sama.
KONSTANTIN, Spasoja i Petre Komad 1913-iv
Konstantin je zavrio 4 razreda osnovne kole na Berkovićima, i ostao da ivi na očevini u Predolju. Vojsku je sluio 1934. godine kada je otia na Otočac, i opet se vratio u Predolje. Od početka rata učestvovao je u partizanskim jedinicama, po ratu zaustavio se u Zenici, u eljezari, i tu ostao do penzije, kada se vraća i ivi u Predolju. Oenio se 1948. godine sa Georginom Domazet, nisu imali djece.
MILEVA, Ilije i Mare Komnenović 1914-iva
Mileva se udala za Tomu đuricu-Lugonju u Dabar. Ima radovana i tri kćereke. Govorilo se o njenoj vrednoći iz djevojačkog vakta: "Vazda su joj kuđelja ili pretivo bili u rukama." Sretna je starica.
RADOJKA, Ilije i Mare Komnenović 1919-iva
Radojka je udata za Danila đurica-Lugonja u Hatelje. Ima djecu: Biljana, Vesna i LJiljana. Oko krne djevojke momci su se otimali, koja je znala lijepo zapjevati: "čuj Marićue," napominjalo se. I ona je bila u partizanima, od ilegalca, kurira, istaknuti partijski radnik. Tamo se i upoznala sa prvoborcem đuricom. Kćerka Biljana je ljekar u Zenici.
PETAR, Spasoja i Petre Komad 1919-1982
Na moju molbu, o ocu Petru, napisao je Miho:
"Otac Petar je rođen 26.06.1919 godine u Predolju. Potiče iz zemljoradničke porodice, kao esto i najmlađe dijete u oca Mihe i majke Petre rođene Komad na Hrgudu. Djetinjstvo proveo je u Predolju, osnovnu kolu pohađao je na Berkovićima (7 kilometara od sela). Dječatvo je, uglavnom, proveo čuvajući ovce i koze.
ivio je u porodici slabog imovnog stanja, a i rano isgubio je roditelje, oca čak u trećoj godini ivota (1922. godine), a majku u petnaestoj godini svog ivota.
Sve do polaska na sluenje vojnog roka, 1939. godine kraljeve garde u Beogradu, ivi sa starijom braćom Todorom i Krstom, te sestrom Danom. Negdje iza 1936. godine porodici kreće na bolje, braća stasavaju za zemlju, uvećavaju stado, i taman kad su stali na noge dolazi do okupacije zemle. Rat ga zatiče u gardi, i julskih dana 1941. godine, pjeačeći, preko umadije do Viegrada, Foče i Zelengore izbija u Predolje. Sa sobom je donio mitraljez i imao ga je čitav rat. A kad su ustae nasrnule na selo u potragu az orujem, Petar se otiskuje u neposrednu umu i ne da nikome u ruke. Po zvuku tektanja mitraljeza seljani su prepoznavali njegov poloaj. Selo će se kasnije listom odazvati u partizanske jedinice.
Po dolasku u selo 1941. godine, učestvuje u raznim sabotaama protiv nove vlasti, da bi kasnije postao poznati mitraljezac u odredu Save BeloviĆa u 10. i 13. hercegovačkoj brigadi, a 1943. godine prelazi u sastav 29. udarne divizije, gazi Sutjesku, Neretvu, a u zavrnim operacijama, preko LJubljane i sjeverne Slovenije, ulazi u Trst. Oslobođenje ga zatiče kao oficira i ratnog invalida.
Poslije rata 1947. godine odlazi u vojnu kolu kopnene vojske u Sarajevo, sa dunosti iz Titograda, da bi po zavretku kole otiao na dunost u vojni odsjek u Zenicu, odakle će u penziju 1956. godine, u čin majora. Nastavlja da radi u skuptini optine, odsjek za narodnu odbranu, da bi 1972. godine otiao u konačnu penziju.
Marić Petar, učesnik NOR-a (narodno oslobodilačkog rata) i ratni vjni invalid i mirnodopski slubenik, odlikovan je sa:
Orden za vojne zasluge, sa zlatnim mačem.
Orden za vojne zasluge trećeg reda.
Orden sa srebrenim vijencem
Orden za hrabrost
Orden za hrabrost drugi put
Orden rada
Plaketa grada Zenice
Ordeni iza ratni (2 ordena)
Petar se u Mostaru onio 1947. godine Čapljinkom Radojkom Toholj, daktilografkinjom, rođenom 1923. godine, učesnik rata 1941. Za poslom odseljavaju u Zenicu, tamo im se rađa prvo dijete, Miho, kasnije i Sinia.
Petar je umro u Zenivi 19.08.1982. godine u 63-oj godini ivota. Uz vojne počasti sahranjen je u rodnom Predolju", zavrilo je Mihino pismo o ocu Petru.
Pričao sam sa ovim veoma darovitim čovjekom, koju godinu prije njegove smrti, govorio mi je da je nae Mariće (Kosorane i Malopoljane) upoznao 1944. godine u Malom polju i da je jo tada znao da smo jedno bratstvo. O Petru govorili su mi Krsto i Zora Marić, sjećaju ga se iz te njegove posjete iz 1944. godine.
DESA, Ilije i Mare Komnenović 1921-1944
O njoj znamo samo toliko da je umrla djevojkom.
SOFIJA, Luke i Mile Krunić 1922-iva
Na moju molbu, o njoj napisao mi je Marić Blagoje (1934):
"Vrijedna, uredna i čista ena kako djevojkom tako i sada. Uvijek je radila u kući, bila je stopanica (ena zaduena za kućanske poslove, kuvanje prije svega). I danas je nagone da peče hljeb i pravi pravi Sofijin sir. Rano je ostala bez roditelja, zbog toga je zentimentalna i raznjeena, ali samostalna i pouzdana majka. Pri udaji imala je sreću da je odabrala pravoga mua, deliju, počtena i vrlo vrijedna čojeka, Janka Domazeta iz Predolja, visokih ambicija ali i mogućnosti. I danas je on prvo ime sela, rad je Učiniti prvo komiji pa sebi. Izvrsno su podigli djecu: Ilija, Jovo, Cvija i Vasilija", zavrilo je Blagojevo pismo o Sofiji.
DRAGINJA, Luke i Mile Krunić 1924-1930
Nisam o njoj saznao vie nego da jen umrla kao estogodinja djevojčica.
DANICA, Ilije i Mare Komnenović 1926-iva
Danica se udala u komiluk za Peru Okuku, i rodila je: Slobu, Branku i Stojanku. Divna je i prijatna ena, nikad ton nije povisila. Poznaje dobro seoske poslove i uspjeno ih obavlja. Tiha je ali stigne da uradi sve. Svi je vole: "Ne zna za inat i svađu." Sretni su sa djecom i ima spokojnu starost.
STANA, Ilije i Mare Komnenovi 1927-1947
Kad je god u naim krajevima umrla dvadesetogodinja djevojka uvijek je bio objanjavan dodatni razlog smrti, za Stanu se govorilo da je bila posljeratni agilni aktivista, ila sa sastanka na sastanak, nalijevala se, nahlađivala se i od toga umrla.
ČEDOSLAVKA, Jovana i Draginje Medan 1930-1950
Umrla djevojkom.
RADOSLAVKA, Jovana i Draginje Medan 1932-iva
Na moju molbu, o njoj njen brat Blagoje napisao je:
"U porodici je prema njoj učinjena nepravda, ostavljena je da radi, a ne dadoe je da to uči. Radila je i to je trebalo i to nije, sa lakoćom je obavljala seoske poslove. Nije prigovarala ni na nepravde ni na tekoće. Udala se za Vasu Soldatića, rodila je Biljanu i Gordanu, a i tada je dolazila da pomae roditelje u poljskim poslovima. Jednom je sa Biljanom dola da prenosi slamu, a kad je dijete vidjelo koliko je to posla začudiće se: "đede, azr ćete svu tu slamu prećerati na mojoj mami?" Bilo pa prolo napravili su lijepu kuću u LJubinju. Iskolovali su djecu i dočekali su unuke. Sada ive sretno," zavrio je Blagoje sa pisanjem.
BLAGOJE, Jovana i Draginje Medan 1934-iv
Blagoje ivi u Zenici u braku sa odvanom i plemenitom suprugom Mirjanom Cvijanović iz Breze, sa kojom ima dvoje lijepen djece. Upoznao sam ga dobro, vanserijsko čeljade: "Za svata ga je Bog dao", naglaene je sklonosti ka umjetnosti i neiskvarenog hercegovačkog duha. Ponosan je na svoje pretke. Na moje navaljivanje pristao je da napie o sebi:
"Blagoje je tipičan Hercegovac, trbuhom za kruhom, osnovna kola pjeačenje u Dabar, gimnazija u Trebinju (kod tetke), građevinski tehnikum u Mostaru, odsjek za dekoraciju u Beogradu u klasi Ace Ignjatovića, pa i visokokvalifikovani firmopisac u Sarajevu. Bavim se grafičkim dizajnom, vlasnik sam reklamnog ateljea 'ABC' u Zenici. Dobitnik sam vie nagrada za idejna rjeenja. Član sam udruenja likovnih umjetnika i kao takav izlaem u Jugoslaviji i vani (u Belgiji i Čehoslovačkoj).
Hobi mi je atletika, specijalnost 400 metara. Bio sam i prvak Bosne i Hercegovine 52:00. Za rad u atletici dobitnik sam i specijalne plakete Marala Tita promocija u Zagrebu 1967. godine.
Kao jedinak u Marića, na meni je da ostavim trag anega postojanja, azto izraavam veliku zahvalnost danilu Mariću, koji je pokrenuo ovu akciju i uloio veliki napor ad sve ovo dovri.
Razmilajjući o iroj porodici Marića, zaključujem o nekim karakteristikama, fizički su zdravi i krni ljudi. Radnio su i ambiciozni. Ponosni su na porijeklo, odvani su ali na neki način i rezervisani, ali kad zatreba ili azgusti spremni su dati sve od sebe, tada ih treba podstaći. nedostatak im je kolektivna saradnja koja je nuna za ona najveća ostvarenja. Nastojimo samoinicijativno i pojedinačno, a tako se do uspjeha dolazi tee.
Poruka: Budimo u vezi, posjećujmo se, pomaimo se, budimo jedinstveni malo nas je", dobrom porukom zavrio je Blagoje. Rekao mi je da ovo prepiem svojim stilom, ali nije bilo potrebno mijenjati, a ono oko dizajna, odmah sam pomisliti da iskoristim az korice ove knjige. Prihvatio je prije nego sam i predloio.
JOVAN, Branka i ...
Po kazivanju Predoljana Jovan je pilot i ivi u Beogradu. Sa njim nemaju kontakta. Do 15 godina dopisaću ovo: Po kazivanju njegove nevjeste Dare (vidi o bratu Duanu) Jovan nije bio nikakav pilot.
DUAN, Branka i ...
Po kazivanju Predoljana bio je predsjednik jedne od beogradskih optina. Ni sa njim nisu uspjeli ostvariti kontakt.
Ovo sam pisao naknadno, do petnaest godina, polovinom 1999. godine u Los Anđelosu. Prije dvije godine, kod crkve svetog Stefana prvovjenčanog u Alhambri (Los Anđelos) upoznao sam postariju gospođu po imenu Dara, koja poodavno ivi ovdje, u Pasadeni. Dara je bila supruga ovoga Duana (mislim da joj je to bio drugi brak), koji nije bio nikakav predsjednik optine, kako će da kae Dara. Od nje sam saznao da je Duan rođen 3.03.1932. godine od majke Desanke, i da je Duan zavrio srednju geodetsku kolu, i da trenutno ivi u Parizu.
ZDRAVKA, Jovana i Draginje Medan 1939-iva
Zdravka se udala za Ranka radivojević, ima sinove Gojka i Valentina. Na moju molbu o njoj mi je rekao njen brat Blagoje:
"Krna vrijedna i snana. Bila je dobar đak. Uradila je dosta posla kao djevojka, svuda ju je stizalo. Nije je trebalo kontrolisati. Ulijevala je snagu, volju i sigurnost, sve je htjela da uradi sama, da ne opterećije druge. I ona i mu su ekonomisti. Napravili su kuću na Ilidi. Po običaju pravi su ambasadori Hercegovine, mnogi im rado navraćaju i prepričavaju običaje iz zavičaja. U njihovoj kući rado je viđen svaki gost."
BRANKA, Jovana i Draginje Medan 1944-iva
Branka je udata u sarajevo za Luku Bjela, imaju kćerke Olju i Jelenu. Opisao je brat joj Blagoje:
"Zgodna, vragolasta ali racionalna, po svemu na oca. Bila je veom adobar đak. Nije volila da radi seoske poslove. Uvijek je znala da se snađe, drame je pretvarala u ale. Otac je nije tukao, bila je posebno voljena. Voli drugarstvo i kolektivni ivot, voli djecu i supruga. Sve stigne, zna za sebe. Zavrila je ekonomsku kolu.
MIHO, Pere i Radojke Toholj 1949-iv
Na moje uporno navaljivanje napisao je o sebi i bratu Sinii:
"Rođen sam 29.09.1949. godine u Zenici, kao prvo dijete u oca Petra i majke Radojke. Djetinjstvo, osnovnu i srednju elektro tehničku kolu pohađao sam u Zenici. 1970. godine upisao sam fakultet industrijske pedagogije u Rijeci, na grupi fizika i elektrotehnika i diplomiram u maju 1975. godine. Već sljedeĆeg mjeseca zaposlio sam se u za predavača u metalskoj koliu Zenici, gdje i danas radim.
Sa majkom ivim u stanu i nisam se enio. Volim i mislim da imam dara za tehničke discipline i prirodne nauke. Ne puim, nisam ljubitelj ni kapljice. ivim dosta dobro i spokojno", zavrio je Miho kazivanje o sebi.
SINIA, Pere i Radojke Toholj 1953-iv
Po kazivanju brat mu Mihe:
"Rođen je 11.03.1953. godine u Sarajevu. Djetinjstvo, osnovnu i srednju kolu uči u Zenici. Po zavretku elektro tehničke kole zapoljava se u eljezaru u Zenici, u pogon energetike, nakon 2 godine upisuje fakultet industrijske pedagogije na Rijeci, matematika-fizika, nakon 2 godine prepisuje se u Suboticu na viu elektro kolu, koju će prekinuti i zaposliti se. ivi i radi u Subotici.
Sinia se nije enio, nepuač je, nije ljubitelj kapljice ali voli drutvo. U različitim sredinama lako se snalazi, komunikativan ali i zna sebe."
SANDRA, Blagoja i Mirjane Cvijanović 1964-iva
Sandra je rođena 13.06.1964. godine u Zenici. Nakon srednje kole upisala je akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu. Proputovala je na desetine evropskih zemalja, azvolila je kolektivni rad, putovanja i umjetnost. Jako se poraduje poklonu: dobroj knjizi, gramofonskoj ploči, cvijeću, otac joj dodaje: iskrena je, dobra i stvarna. (Ovako nekako o Sandri govorio mi je otac Blagoje).
SAA, Blagoja i Mirjane Cvijanović 1970-iv
Saa je rođen 20.04.1970. godine u Zenici. Bistra i krupna momčina. Uči koliko mu treba, a moe vie i bolje. Oslanja se na prirodnu inteligenciju. Bojati se djedove tradidicije, jer je sklon jednostavnim rjeenjima. Ima talenta za umjetnost, ali tome treba pridodati vie radnih navika. Ima sluha i hobi mu je gitara. (Ovako mi je o Sai govorio strogi otac Blagoje.)
nazad na sadraj
| OBRAD SAMARDIĆ, osvrt
| |
Rukopis Danila Marića "Marići u Hercegovini" je dosta opsean materijal, sazdan je od tri poglavlja, koja su različita po svom sadraju.
Prvo poglavlje obuhvata opte podatke o Marićima u Hercegovini. Navedena su sva naselja u kojima ive Marići, (njih 82), naveden je broj domaćinstava, nacionalna pripadnost i jo neki vani podaci. Porodice su po obimu neujednačeno obrađene, u zavisnosti od podataka do kojih je autor uspio da dopre.
Drugo poglavlje obuhvata porodicu Marića koji ive u Kosoru kod Mostara, kao i porodice koje su se raseljavale iz Kosora.
O porijeklu i nastanku porodice prije dolaska u Kosor pisac nije raspravljao, kao to nije raspravljao ni o porijeklu i razvoju drugih Marića u Hercegovini. Ostalo je nerazjanjeno i nastajanje imena Marića, to bi razjasnilo mnoge dileme, a posebno krvne i genetske veze Marića. Naglasak u izgovoru imena Marić ne moe biti argument da Marići potiču ili ne potiču od zajedničkog pretka, jer je akcentovanje pojedinih porodičnih imena stvar lokalnog govora. Krsne slave kod pravoslavnih dobar su putokaz zajedničkog porijekla, ali ni one nisu uvijek pouzdane jer su se, iako rijetko, ipak mijenjale.
No, poznato je da je istraivanje porijekla porodica teak i mukotrpan posao koga se istraivači gotovo i ne prihvataju, izuzev pojedinaca entuzijasta koji istrauju porijekla svojih porodica, bratstava ili roda. Pokuaj Danila Marića je značajan doprinos na koji treba obratiti panju i nastaviti dalja istraivanja, jer "kuća se na temeljima zida".
Dio koji obuhvata biografije Marića iz Kosora, Malog Polja, Maloevića i Predolja govori o Marićima za koje je autor utvrdio da potiču od zajedničkog pretka, a sada su nastanjeni u Kosoru ili su se iz Kosora odselili u navedena sela. Ovim poglavljem obuhvaćene su neke značajke koje će dobro doći istraivačima narodnog ivota i običaja te migracionih i etničkih procesa. Kroz biografske podatke pojedinaca obuhvaćen je narodni ivot i običaji područja, pojedina preseljavanja i kretanja stanovnika, te ljudske sudbine i istorijska fakta, to čini veliki doprinos otimanju od zaborava činjenica vezanih za daljnja istraivanja.
Treće poglavlje je autobiografija pisca, koja je detaljna i sveobuhvatna, od rođenja do dananjih dana.
Mislim da je Danilo Marić piući svoju autobiografiju napisao autobiografiju svoje generacije, svojih vrnjaka i vremena u kome se njegov ivot i rad odvijao. Nekoliko turih podataka iz kolijevke, takođe, u predratnom selu mostarske kotline, ratna dječija sjećanja, koja su na njega ostavila, to se vidi, snaan i nezaboravan utisak, ilustruju dio ratne gorčine, koju su trpjela ta mala nemoćna i neduna bića. Daljnja posljeratna biografija; kolovanje, zapoljavanje, rad i ktretanje slično je sudbini većine njegovih vrnjaka, njegove generacije i njegovog vremena.
Sve u svemu, moe se reći da je danilo Marić uloio veliki napor u prikupljanju podataka, pisanju i sređivanju materijala, koji bi jednom ozbiljnijom doradom predstavljao jo veće bogatstvo nae prolosti, nasljeđa, tradicije, kretanja i običaja, to se najčeće zaboravlja i gubi.
(Obrad Samardić, dipl. etnolog, vii kustos u mostarskom zavičajnom muzeju. Mostar 1983.).
nazad na sadraj
| MARIHI U HERCEGOVINI biografija autora | |
DANILO MARIĆ je rođen 26 avgusta 1938. godine u Kosoru, selu udaljenom dvanaest kilometara od Mostara, glavnog grada oblasti Hercegovine, u dravi Bosna i Hercegovina - tada u Jugoslaviji. Kosor je sredinje selo u mostarskoj kotlini - Biću polju, na svijetu najbogatijem rijekama: Neretva, Radobolja, Jasenica, Posrt, Buna i Bunica, koje su ga u djetinjstvu opčinjavale, i znatno uticale na formiranje njegove ličnosti, pa i knjievnog opusa.
Danilo je mainac (diplomirani inenjer i magistar tehničkih nauka), kolovao se u Blagaju, Mostaru, Trsteniku i Sarajevu. Do penzionisanja radio je 40 godina, (35 godina u Mostaru i 5 godina u Los Angelesu.) Pred ratnim strahotama iz rodnog kraja izbjegao je 3. aprila 1992. godine, i nakon tri godine seljakanja zaustavio se u Los Angelesu, gdje i danas ivi.
Danilo Marić je pisac: 9 romana, oko 90 pripovjedaka, and pjesama, pozorinih drama i stručnih knjiga.
Oenio se 1965. godine sa Danicom upljeglav iz Lakievina (Kosoru susjednog sela).
DANILO MARIC was born Augst 26. 1938. year in Kosor, twelf kilometars from Mostar, capital city of county Hercegovina, in state Bosnia and Hercegovina accordingly in Yugoslavia. Kosor is cetrically village in Mostar's valley Bisce polje, with the most rivers in the world: Neretva, Radobolja, Jasenica, Posrt, Buna and Bunica, thay were fascining him in his childhood, and vastly govern to forming his character, and even literature's opus.
Danilo is technician (engener and master degree), educated in Blagaj, Mostar, Trstenik and Sarajevo. He is now retired, worked over 40 years, (35 years in Mostar and 5 years in Los Angeles.) In front of Yugoslavia's war he refuged April 3. 1992. years, and after 3 years dislodges landed
in Los Angeles, he is living there now.
Danilo Maric is a writer: 9 novels, about 90 stories, and poems, drames and expertises.
1965. Years Danilo Maric paired off with a Danica Supljeglav from Lakisevina (village nex to Kosor).
nazad na sadraj