Danilo Marić |
| PRIČE NA OPTE TEME 23 priče |
RADOSNO DJETINSTVO
Mama i tata me ne vole. Hoće da me napuste!? Vjerovala sam da me nikad ne bi ostavili. Tako i treba sa svojim djetetom. A eto hoće. Strah me bez mame. Neću bez svoje mame...
Samo sam o tome razmiljala nakon to su mi rekli da će se i mama zaposliti, u fabriku u kojoj i tata radi.
"Dejo, dijete mamino, ja te ne ostavljam. Pored fabrike, u kojoj ću raditi, ima lijepo obdanite, tamo je puno vesele djece, sprijateljiće se i mnoge zavoliti", govorila je bez veze, samo da ne plačem, a ja sam jednako plakala.
"Dođi da te poljubim", govorio je tata: "Do obdanita djeca putuju lijepim dječijim autobusom. Zna li kako tu djecu nazivaju...?", plakala sam, nisam odgovarala: "Nazivaju ih najmlađi radnici. Nemoj da plače, pa ti si lijepa djevojčiva, zna li kad si pitala zato i djeca ne idu na posao i govorila da je to nepravda...' a sad kad treba da pođe, neće, ljuti se na mamu i tatu. I jo plače. Tako lijepa djevojčica, a plače...?"
"Neću bez mame. Neću! Ja hoću samo s mamom. Neću, ja ću stalno da plačem..." govorila sam jecajući.
Podmuklo su me odvezli dok sam spavala. Razbuđivalo me nepoznato lice i zaplaivala pogledom. Prestravljeno sam zapomagala.
"Mama, mama, draga mamice, gdje je moja mamica...!?", a onda čuh njen glas:
"Vaspitačice Nado, smiriće se mala. Prvi put odvaja se od nas. Pripazite je, smiriće se. Deja je lijepa djevojčica..."
"Neću, neću od tebe... Mama, ja te volim. Mamice, voli li ti mene...? Mama...! Mama, strah me, nemoj me ostaviti. Molim te mama, zapomagala sam.
Majka me gurala od sebe, zaprave odgurivala, a vaspitačica potezala. Vriskala sam... vriskala.
Tuđa ena me otrgnu od mamine haljine, ugrabila u narčje i unijela u obdanite. Bezuspjeno sam mlatarala nogama i rukama udarajući tu mrsku vaspitačicu.
"Dejo drago dijete, smiri se, tu je tvoja teta Nada, ne boj se..." govorila je, ali nije za prave, isto kao to je kozlićima govorio prerueni vuk. Udarala sam je:
"Ostavi me na miru."
Isplakala sam sve suze. Od njih se oči zatvorie, nisam mogla da gledam, a htjela sam da vidim gdje sam. Gledala sam u mutnoću. Trljala sam oči i zagledala u maglovit zid. Domalo se na njemu ukazivala slika, na njoj se bistrilo lane.
Bi to slatki mali Bambi.
Zaprave je plakao, kao da se rasplakao saaljavajući mene. Prila sam mu. I gle čuda, i on je odlazio od majke i bio tuan i razočaran. Majka srna stajala je iza i tugaljivo ispraćala nedoraslo lane, i kao da se prisjećala svog davnanjeg odlaenja, bila je tuna. Velika suza se skotrlja pa zaustavi u pola rastuenog Bambijevog lica. Bi mi ga ao, pođoh da obriem bolnu suzu, protepah:
"Ne plači moj maji Bambićak. Evo i ja sam se odvojila. Da se dogovorimo, zaprave, ja neću plakati i nemoj ni ti. Znam da ti je teko bez mame, ali moj dlagi Bambićiću, mora mama da radi, da prikuplja hranu. Ne plači...", govorila sam i lila suze, te ih brisala rukavom bluzice. Saaljivo smo se gledali, prijateljski smjekali i smijali.
Joj, to mi bi ao Bambija. Divan je...
Presjekao me trzaj odraslih ruku, začas sam bila u naručju vaspitačice Nade, poljubi me pa prenese do slijedećeg zida-slike. Nisam htjela da joj se nasmijem. Neka zna da je ne volim.
Neki bezbrini raspjevani pačić gega u hodu, i on poao u obdanite. Smijean je sa motkom preko ramena o kojoj visi zavezak sa nesloenim papučama, pidamom, maramicom... Ba je smijean, ide i kako gega tako mu ispadaju stvari. Gumeni abac je ispao, zaprave, zakačio se zadnjom otegnutom nogicom, jo se pridrava i otima padanju. Da li će pasti, ili će uspjeti u namjeri da se uspenje uz zavezak, pitala sam se i eljela da uspije...
Zakaklji me vreli dodir usana po golicavom dijelu vrata.
Nasmijah se, zakrenuh, opet ona dosadna teta Nada. Zaprave je ona, ali nekako je malo ljepa. Dobra je, opet me poljubila. Ba je divna, ja sam je udarala, a ona me jednako ljubila. Ba je slatka teta Nada, kao mama.
"Ti si, Dejo, slatka djevojčica", cmoknu me u čelo: "Ima divne kikice, crvene cipelice, samo te plač runoća, ali sad ne plače pa si opet lijepa. Podsjeća me na nekog, ne mogu da se prisjetim na koga...," i opet me poljubi: " Sjetila sam se, liči na Pepeljugu...", tri me puta poljubi, uze za ručicu i povede, a kad sam usput zastala kod jedne slike otpusti mi ruku.
Kako je samo slatka buba Mara ispod kiobrana.
"Dejo, dođi pod moj kiobran", kao da mi ponudi.
Zavrtila sam glavom, a ona opet:
"Uhvati se za rukohvat da odnjihamo u daleke razdragane krajeve. Tamo su samo djeca, cvijeće, proljeće i bube Mare..."
Dva koraka dalje visila je slika sunca u praskavom smijehu. Pravi je slatki debeljuco. Nije to sunce zaprave, to je nae, dječije sunce, kao da govori: "Djeci treba davati vie i vie..."
Opet me na prevaru poljubi teta Nada:
"Dejo, zna ta rade lijepo odgojena djeca kad dođu u obdanite", govorila je i ljubila me.
Shvatila sam, htjela je da mi skine vjetrovku.
"Gdje je garderoba?", zapitala sam.
Odvede me u veliku-veliku salu sa puno ormarića i vjealica.
"Ovdje je tvoje mjesto", reče i poče da me skida.
Dok me raskomoćivala vidjela sam iza vjealica sliku na kojoj je lastavica u letu nosila korpu cvijeća. Leprale su visibabe i ljubičice. Kome ih nosi, pitala samse pa i sjetila, pa nosi ih svima nama, nosi ih u proljeće.
Zaprave je dobra teta Nada, opet me poljubi pa povede:
"Sad je vrijeme za igru", njeno reče pa upita: "Zna li kako je ime tvom obdanitu", a kad slegoh ramenima nastavi: "Zove se Radosno Djetinjstvo. Znači da se ovdje treba igrati i radostiti. Gdje bi voljela? Hoće li među filmske junake?", govorila je i vodila do prostorije u kojoj se izmjeala igra djece i Mikija, ilja, Pera Djetlića, Plutona, trumfova... Opet me povuče za ruku pa odvede u sljedeću prostoriju. Čim sam se pojavila čula sam drag glas:
"Vidi Deje. I ti dola u Radosno Djetinjstvo. Ba mi je drago. Dejo, hoće li sa mnom 'ema-esesa'", bi to Vladenka, drugarica iz dvorita.
Otrgla sam se i utrčala među niti zategnute gume. Igrali smo. Bilo je maksimalno. Igrala sam i sa ostalom djecom.
Divno je.
Zakoluta u mom stomačiću. Vladenka me odvede do vrata na kojima je bila slika smijene gologuze djevojčice sjedila je na noi. Uđoh, ukazae se male-male klozet olje. Ne treba se propinjati, to je, zaprave, dječija olja. Zaprave je dječija, u nju ne moe propasti guza. Slatka mala oljica. Mogla sam lijepo da sjednem, a ne kao na onu kod kuće, pa da moram misliti na gaćice, da ih ne popikim. Drago mi na njoj sjediti. I lavabo je maji, česma majecka, slatki maji, maji sapunčić, bojlerčić...
Ba su odrasli pokvareni, u stanovima sve prave samo za sebe, a za nas... Zaprave su pokvareni. Morali bi da prave kao u ovom obdanitu, da je lijepo djeci, a stariji neka se muče... Ha, ha, ha... Zamisli tatu na ovoj oljici, ha, ha, ha... Tako je i meni na onoj velikoj...
Vraćajući se igri provirila sam u prostoriju iz koje je dopirala vesela graja. Ba su mukarčići blesavi, pomislila sam kad sam ih vidjela u bimo kutku. Od mnotva kocaka napravili su veliku fabriku na pola sobe. U nju se uvlače sa raznim alatićima i dreče:
"Ja sam livac, kao i moj tata..."
"A, ja sam bravar, kao moj tata... pećar... strugar... inenjer." Jedan simpatični mukarčić, nekako je mal, a opasao pitolj, natakao kapetinu, odvojio se od ostalih i izvikuje:
"Ja sam čuvar. Zavren je posao. Izlazite iz fabrike. Fabrika je moja do sjutra..."
Svi su zastali i promatrali me. Izdvoji se pjegavi dječačić, zaprave je otkačen, povuče me za ruku:
"Dođi, za radnike u fabrici treba kuvarica..."
Oglasi se zvonce koje prekinu igru i satjera djecu u dno hodnika. Odetala sam do čelnih i zagledala vrata-sliku. Nekakva simpatična debela Miibaba u bijeloj kuvarskoj kecelji, drala je kutlaču o kojoj je visilo zvonce i pozivalo na ručak. Domalo smo bili za stolićima punim djeci drage hrane i sokova.
Lagani zvuci uspavanke povedoe djecu do vrata-slike na kojoj slatka curica lei u krevetu i trlja predsnene oči. Najmre mi je kad me tjeraju da spavam. Sva djeca idu ćutke u krevetiće, eto, moram i ja.
Zaprave su blesavi, čim su legli, odjednom, svi pospae. Majke mi, poaavila su ta djeca. Zaprave su zaspala. Nije mi se spavalo. Pritajila sam se u krevetu gledajući u zid.
Nisu to obični zidovi, ovo Radosno djetinjstvo kao da nisu gradili odrasli, imaju dječije tapete sa puno-puno malih i velikih meda, zeka, magaraca... Simpatični su u travi, cvijeću i drveću. Gledala sam ih netremice.
Znam da su slike, ali hoću da su zaprave, da su ivi, pa ih zamiljam i oivljujem. Zamirujem čekajući da oive... Počinju da mrdaju, pokreću, igraju... Zaprave se ukaza vesela umsko-livadska druina.
Srećna sam to sam im podarila ivot, a oni zahvalni, pozivaju me u raspojasanu igru. Polegutio se mago u elji da uzjaem, bojaljivo pođoh, medo mi pomoe, a drugi pritrča na drugu stranu, podigao ape da pritekne ako bi se prevagnula i pala. Zeko ispred naćulio ui, bio je zabrinut za moje penjanje, drhtanje mu je dopirao do mene.
Strahu nije bilo mjesta, vjeto sam uzjahala. Mago me bojaljivo ponese, pratila nas je svirka i igra meda, zeka i maga. Domalo doskakuta vjeverica, dotrča i Bambi, djetlić, slavuj, lija, Pluton...
Na opasnost sam i zaboravila, mago je sve bre igrao i vie odskakivao, tresao uz muziku... Veselo sam vrpoljila i molila da mago bre trči i uvie skače. Mi smo na čelu, a slijedilo nas je mnotvo razigranih dragih umskih đavolčića. Razigrani, gurali su se u elji da svi budu blizu mene.
Dozivaju, dozivaju, zagluhnuh, dozivaju... Izdvoji se jedan glas, otegnut, osamljen:
"Dejo, Dejo, Dejo...!"
Glas ne bi kao glasovi druine, poplaismo se svi, mago se ukopa, pritrča i medo, skinue me, poloie njeno u meku travu, pa se i medo ukopa.
Opet se oglasi isti glas:
"Dejo, Dejo, Dejo...!"
Zeko u strahu odskoči, kao ukopan osta na zidnoj tapeti.
Divno je spavati u Radosnom Djetinjstvu...
Zvuk trube pozva svu djecu, u cvijetno dvorite, domalo se pojavi autobus, iz njeg iziđe jedan čiko, povika:
"Najmlađi radnici, izvolite u radosni autobus."
Utrčala sam u naručje tete Nade, izljubila je:
"Ja te, volim, zaprave", rekla sam joj na polasku.
Jedva čekam kad će opet jutro...
Zaprave!
Z E J N I L
Nakon dugo sanjanog i iscrpljujućeg putovanja, pristigoh u rodno mjesto. Iz nesnosne ege ukročih u golemu hotelsku batu, odabrah sto ispod najdeblje hladovine, sjedoh, i konačno opustih se.
Smjenjivale su se misli, njihale vremena i prostore, egu i hladovinu, umor i bezvoljnost, desetljećnu nostalgiju za rodnom grudom. Razastrijee se svih mojih ezdesetak godina po bijelom pijesku hotelske bače. Ukrstie se seoska neimatina, glad, ratni viorovi, deportacija, njemački logori i mračni hodnici američkih rudokopa, pa se počee drijeiti nostalgični čvorovi koji su sputavali povratak majčinoj sisi.
Kronje vrba, topola, brijestova i vinove loze nadjačavaju estinu uarenog juga. Zdruene sa svjeinom rijeke Bune čine blaen kutak zajapurenim putnicima i gostima hotelskog restorana. Golemo vodeničko kolo, lepravi mlazovi, izmaglica trapova i razuđeni kanalčići puni vode, koji ubore iznad flaa hlađenih pića, osvjeavaju napaćenu duu i umorne oči. Huka brdske rijeke i cvrkut brojnih vrabaca iznad glave ispiraju zagluhnute gradske ui. Svjeina povuče u omamu.
Desetljećima tjenjale su moje grudi, nadimale već i pri pomisli na zavičaj, u njemu je, gledano iz tuđine, uvijek neto toplo, ali i zamagljeno i nikad do kraja ne izbistreno. Grudima je nakon toliko godina opet posve iroko, sve bi rodoljubljem da zagrle, sve; toplinu juga, cvrkut, ubor, zelenilo, amor neznanih ali dragih izboranih lica.
Nestajalo je umora, nadovezivala se dragost, ona kakvu ima samo sretna mladost. Ovdje, u mom zavičaju, ivio sam sva zadovoljstva, i samo jednu mrgodu glad. Imao sam nita, a bio sam srećan. U svijetu zaradih obilja, ali i navukoh tugu.
Radoznalo me gledaju domaća lica, probadaju pogledima.
Gotovo kod svih kriva su leđa kao oiljak tegobnog ivota, posmatram ih. U izboranim licima bljeska blagost. Obrazine koje su satkane za osmijeh, uvijek spremne da se razvuku i jave čovjeku bratu.
Dijete kad izgubi majku godinama od neumoljivog zaborava otima dragi lik. Borba traje, slična je natjecanju ravnopravnih suparnika u potezanju konopa. Mio lik umrlog roditelja vječito lebdi oko djeteta, ali se ne da dokučiti.
U tuđini mutno su me okruivali likovi naih ljudi, i konačno evo ih na javi i svih na okupu kakva sreća.
Svi su mi znani ni jednog ne poznajem.
Oiljci na licu starca koji sjedi za susjednim stolom razgovaraju sa mojim.
I bore zbore.
Grunu u grudima, otjenjae prepoznah Zejnila.
Otee se misli, odlutae niz seoski puteljak.
U vremena dok se jo priroda poigravala, tresla zemlju, izvaljivala gromade stvarajući arku kamenitu domovinu, kanjavala krne gortake, naselila ih je u neizgled i kao uklete ostavila da pate i ispataju za grijehe nečije, i samo Bog zna da li su i kad i počinjeni. U tvrdoj borbi sunih čatrnja i ispucale zemlje stradavao je čovjek, ostajali su mu jedino vjerni pratioci umiljata dua i glad.
Prisjećam se gladnih vremena, prisjećam se i jednog susreta sa tada sredovječnim kotunjavim seljaninom Zejnilom, koji se vraćao sa trodnevnog nadničenja. Posrtao je pod teretom zarade est kilograma kukuruznog brana.
"Pođi, danas, kod mene na ručak", neočekivano pozvao me je i poveo ka svom domu.
"Hanuma!", pozva enu, pozdravi je, pa naredi: "Jami veliki koto, skuhaj puru. Od čitavog brana!"
"Čitavog...?", čudila se.
"Sve, reko sam!", podvrisnu, skliznu pogled do opanaka pa doda: "neka se đeca najedu, jednom.
Iz kotla ovjeenog iznad ognjita, domalo, zamirisa pura da najavi pred vrenje. Domaćica uze purač, probode guku plutajućeg vrelog brana izroni prvi klobuk.
Miris nadrai stomačiće razbacane po dvoritu, pa ih domami u jedinu prostoriju trone kuće. Ćutke su se primicali suhozidinama, sjedali na hladan gnjilom nabijen pod, redali se po starini, devetoro ih jedno drugom do uha. Kao mačka na igaricu ispod staklenog zvona, poudno su gledali u razigrane klobukove polusvarene mirisne.
ilavim, na vrele sude naviknutim rukama, stopanica dograbi ručku kotla, skide ga sa veriga, pa brzo prenese i spusti na sred prostorije, dohvati purač, pa puući i odbijajući od sebe vrelu paru, otpoče mijeanje pure.
Dozreo dah stie do svakog kamička posnih zidova, uzjoguni prazne trbuhe, izazva pljuvačne lijezde, poduprije kiselinu da jače grize drob, uskomeava crijeva, sve se preobrazilo u bolnu glad. Provakae prazne vilice.
Glad je jača od pameti.
Znojna domaćica je izvaljivala tijesto iskrećući ga niz purač, a kad se počelo odvajati i obarati u koto, okrenu se zamiljenom domaćinu, reče:
"Zejnile, zamjeana je!? Prosipa se!"
Domaćin klimnu glavom u znak saglasnosti, podie se, priđe kotlu, sjede, podvi noge:
"Bujrum !", pozva mene pa suprugu, a kad i mi posjedasmo pozva i djecu.
Dvanaest ruku u kotlu gurale su se, zahvatale grudve, pa ih ubacivale u alapljive valje. Osjećaj da se ni ovom prilikom ne moemo najesti pourivalo je ruke, a kasnije, kako su se punile utrobe jenjavala je i brzina.
I prazan stomak ima vrh.
Jedno po jedno vraćalo se u kutak iz koga je i polo. Zadnje osta trogodinje dijete. Presta i ono. Podie se, preteknu ga nabrekli trbučić, zastenja, osmotri nas, opet pokua da ustane, ne uspje otpuza u svoj ćoak. Sjede, tuno pogleda na koto, pa u Zejnila. Zapiskuta:
"Babo! Hoće li vie ikad biti pure koliko hoćemo?"
"Neće moj Ale! Neće nikad!", jedva čujnim glasom, kao da je govorio samo sebi, a i vjerovatno je govorio samo sebi, uzvratio je Zejnil.
Dječačić posrnu otpuza kotlu. Zagrabi grudvu pure, poče vakati, zaobli jezikom u gutljaj, potisnu u drijelo, ali utroba ne mogae da ga preuzme, zaprijeti bljuvanjem. Dijete izvali zalogaj, pogleda u nj i zaplaka se koliko ga ponese grlo.
Otac blenuo u dijete skotrlja i u njega suza.
Bi to samo trenutak Zejnilove slabosti, poznavao sam ga dobro, poznavala su ga sela po pjesmi, igri, ali... veselio je sebe i seljane, a nikad nije sastavio dva ručka, govorilo se za njega.
Sretnijeg čovjeka od Zejnila ja ne sretoh u ukupnom ivotu. A i svi mi, onoga doba, bili smo zejnilići.
"Konobar!", pozvah mladića u bijeloj koulji: "Na moj račun, onom siromahu, Zejnilu, donesi jelo i piće, po njegovom izboru", naručih.
Nakon to saslua mladića starac podie glavu, pogleda ne prepozna me, podie se, priđe mi.
"Poznaje li me!?"
Kazah se.
Dograbie me čvoravi dlanovi, pritegoe teačke miice, očeae neobrijani obrazi i izgrebae kao metalnom četkom, izljubi me, odgurnu, zavuče ruku u dep, izvadi smotak novčanica, reče:
"Kod mene će na ručak i danas".
Vodio me nepoznatom ulicom naega sela, pa zaustavio pred golemom kućom, nasmija se:
"Ovdje ćemo!"
Uđosmo u cvijetno dvorite u kojem je čitajući novine hladovao uglađen gospodin.
"Ovo je moj najmlađi sin, Ale ...", kaza Zejnil i...
VJEČNOST U TRENU
Trae gol. Odlučujući, pobjednički, gol ivota.
Naručuju sa klupe, nadaju saigračice, vape vječito edni gledaoci, strijepe suparnice:
"Pucaj!", paničan je trenerov glas.
"Kraj je, ta čeka, pucaj!", dopiru riječi koje mute um.
"Ostalo je samo dvanaest sekundi, pucaj, izgubismo!"
O svojoj pameti čovjek u različitim prilikama ima različito miljenje. Najčeće je visoko, pa bi pametovao sebi i drugima. Upravljajući se po njoj pravi dobra i loa djela. Za dobra je zasluan on njegova pamet. Za loa krivnju uvijek ima jo neko. Razmiljajući noću, u krevetu, za svaku situaciju ima "pametno" rjeenje. Sam, kad se suoči sa sudbonosnom odlukom, saznaje da mu manjka pameti, i djetinja pomoć bi mu dobro dola.
Na jednom ne znam kako da postignem tako vaan gol. Kad sam blizu odluke da zapucam ispriječi se promaaj. Promaaj sa kobnim posljedicama.
Siromana djevojčica godinama ivi sa i za rukomet, na putu je i da rijei golemu neimatinu, ispriječio se jedan gol. Odzvanjaju obećanja predsjednika kluba, govorio je o vanosti ove utakmice, pobijedimo li dobiću stipendiju za fakultet, stan, visoku premiju, novi ugovor mnogo novaca, vesela budućnost.
Jo jedanaest sekundi.
Zapucati ili dobaciti krilnoj koja se nala u "njenoj" poziciji? Pouzdana je. Očekuje loptu. Kad uspije izgraditi poziciju u kojoj se sad nalazi, redovno sam joj dodavala. Treperi joj srce, drhtaji dopiru do mog.
Opte je prihvaćeno miljenje da sam najbolja, najpouzdaniji uter, ovog časa vie vjerujem u nju. Neuhvatljiva je u "svojoj" poziciji. Visoko se odrazi, poleti, izvije pa sklupča, sakrije loptu, prebaci s ruke na ruku, nevidljivo, sleti tik uz patos, zavara odbranu koja pomisli da se radi o neuspjelom pokuaju, golmansko srce započne smiraj, a usne osmijeh, pa se razgusne golmanovo tijelo popusti panja, dvoranom ovlada muk, igračice zaustave disanje, sudije vrpolje glavama, gledaoci se predaju neizvjesnosti, trener zamiri da pomogne bolećivom srcu, ne gledajući vidi samo podignutu ruku sudije, ona oglaava zgoditak, pa po otvaranju očiju trai tu ruku, da potvrdi, da je vidio bez očiju. Napetost potraje, vječnost uroni u tren, dvorana u muk, naruiti je moe samo zrikavac koji je mogao da dojae na nekom polupijanom gledaocu, kao to se desilo na jednoj davnoj vanoj utakmici. Godinama na tekim utakmicama sluam tog zrikavca ili mi se pričinjava. Utisak nametne misli o jalovini panterskog skoka gazelski skladnog tijela u pokretu i mađioničarskoj igri loptom. Kad je panja prevalila kotu, na čudesan način izmigolji lopta, pa kao da je i ona onemoćala, tik iza tijela vratarke, kao kad je zavijuga na putu, putanjom suvog lista, ukotrlja se u mreu gol. Iz muka, kao iz Aladinove lampe, vaskrsne gromovit pljesak.
Da dobacim njoj, da ona rijei utakmicu, u poziciji je?! ta ako ne uspije, ipak ne uspije? ta onda? Jo ću jednom pepnuti, da bolje sagledam okolnosti. Imam li pravo da na nju sručim srdbu, da je unesrećim?
Zaljubljena, razdragana, naivna, mladalački drhtava i topla ljubav. Vjenčaće se po zavretku prvenstva, povjerila se samo meni. Tui se da ne moe bez njega, tui kako joj je uduljilo i prvenstvo, koje je, evo, doguralo na deset sekundi.
"Pucaj, kreni... časovnik!"
Vrijeme leti neumitno, hrabrost posustaje jo bre, sve sam dalje od odluke, od zapucavanja. Skolila me nesigurnost. Dodaću drugoj, nekoj. Poziciju izigra bek, dobacih mu, izvi se u skok ut, snano zamahnu, poleti lopta, miljah da je prema golu, a plovila je u moje ruke. Ne smjede, pročitah joj u očima:
"Strah me, prevelika odgovornost, sudbonosna...", govorile su.
Izobličila se lopta, narasla, omlitavila, natekla nadrasla ruku. Migolji lopta, otima se, ispada, izgubiću je ako je odmah ne dodam, dobaciti kojoj bilo, odmah predati. Izglednu poziciju izbori drugi bek, proigrah i njega. I ne pokua, opet u vatru baci mene. Iunja se u svoju poziciju, vidim je pred matičarom, u bjelini je od glave do pete, razdragana, trai olovku, da potpie dugoočekivanu sreću. Dobacih joj, izvi se u skoku, lopta opet zakoprca u mojim grudima, donese i alovite poruke:
"Danas se udajem, ne smijem, ne zamjeri vjerna drugarice, drhtim od straha, molim te opucaj ti."
Sudbino, ubio te Bog. Satjera me u tijesnac ograđen bijedom i bogatstvom, tugom i srećom, mrnjom i ljubavlju, pljuvanjima i noenjem na rukama gledalaca, usko mi kao pehlivanu na konopu. Ne mogu da diem od tjeskobe, sudbino prokleta odgradi na jednu stranu.
Gol vodi u međunarodno carstvo sporta, bila bih princeza pred kojom se otvaraju čarobna vrata, koja proputaju u blagostanje i popularnost. Promaim li razbiću tim, stropotaće se u provaliju. Zna se, bek, krilo i trener otili bi u druge timove, ja ne bih mogla, zbog nepokretne majke. Godinama građena kula rui se, ostaje borba za opstanak, a moja i za goli ivot na početak kraja. Toliko godina potroiti na rukomet, pa zavriti tuno, na goloj podini. A tek tuga majke.
Svaka provalija ima dva izlaza carica i patnica.
"Pucaj! ta čeka? Kraj je..., pet sekundi!", riječi prijetnje rastaču um, koji vie i ne umije da misli, da odabere ut. Kojim pokuati; skok ut sa zadrkom, ause, katapult, eret, s padom... koji?"
Sekundi ubrzavaju, pamet vie posustaje, ukotvio se strah. Roditelji godinama tedili, novac, otac popio, zaigrao partiju "remija", prepričavala je majka. Jedna pogrena odluka u ivotu, i on se prisjećao sa sjetom, "natelio" se, handalo ga pola pila, protivnik nije mogao imati tako dobru kartu, handala ga tek jedna-dvije karte. Ali koje? Oblio ga hladan znoj, mutio mu um. Koju, desetku, tricu, keca, jednu od njih morao je odbaciti, ali koju? Vjeruje da ga neće "pogoditi", nije valjda toliko baksuz. Odluka. Zato je nasjeo, zato ulog ivota? Popio, razum omlitavio, "navukli" ga. Koju? Otrijeznio se, samo je odluka za ulog pala u pijanstvu, odluka za kartu je trijezna, ali koju, jer; "Svaka handa. Kad ne zna koju bi bacio, odbaci keca", prisjetio se riječi nekog Mume, nenadmanog remijaa.
Pogodi ga!
"Zato si igrao?", zamjerala sam mu, nikad oprostila, tek sad ga shvaćam, razumijem i za keca, opratam posmrtno, opratam tri sekunde pred kraj moje partije ivota.
Strah, obnevidjeh, ogluhnuh, poluđeh, pa kao grogirani bokser krenuh na slijepo, na sve ili nita: pukovnik ili pokojnik. Suludo se vinuh u skok ut, nadvisih blok, otpustih projektil. Zapucae me iz bloka, bacie u teak pad. Sunovraćujući se gledala sam let lopte promaen cilj.
Stropotavanje traje vječnost, prati razvaljeno nebo, svjetlucaju zvijezde.
Dozivala sam smrt, jedino bi ona mogla razrijeiti konicu u glavi.
Neprirodni zvukovi peckaju pamet, nadvladava jedan, "hitne pomoći", jeziv i bolan, nadolazi zabadajući se u modano tkivo potres mozga.
Sudnji dan!
Nepokretna, voze me u bolnicu, shvatih mjesto i riječi: "Neka miruje, kičma..." Sudbina paralizovane majke, automobilska nesreća, plemenita draga majka, jadna će biti kad sazna.
Svijest, ni ona nije sigurna, ta bih, bistroću ili dubok san? Pretrčava u oba stanja.
Iz bistroće vuče trener, drag čovjek, teko mu, kupa se u znoju, doziva me, razbuđuje. I njemu ponestalo snage, posta grub, podviknu:
"Danima ne spavam zbog ove utakmice, a ti bezbrina..."
Zaspala u svlačionici pred utakmicu!
GOSPODIN ALEKSA
Istim drumom noge i misli ne mogu dugo. Tijelom sam u posmrtnoj povorci, a mislima...
Jutros me razbudi, kako miljah, dječiji plač, uporan i nepresuiv. Domalo prepoznah plač mačke. Naprasno razbuđen, mrzovoljno se podigoh i naslonih na prozor. Plač je, kao mrzli veleki vjetar, gruvao iz svih pravaca. Mene se najsnanije doimao mačiji. Ugledah je sklupčanu u ćoku dvorita, između dvije posude cvijeća, tuli glavu i tui. Pridruio joj se i pas, uokruujući dvorite cvilio je u predasima mačijeg plača.
ivotinje umiju najaviti zemljotres, nevrijeme, rat... i ljudsku smrt.
Koji tren prije mog buđenja umro je Aleksa antić, gospodin Aleksa, kako su ga oslovljavali Mostarci. Vijest je, mahalu po mahalu, zavijala u crno. I mene pogodi, gotovo obori s nogu, pa se ponovo povukoh u krevet, i prepustih mislima. Povratie me duboko, u djetinjstvo, u jo jedno osobito buđenje.
Tada su me budili majstorski skladni kameni klesovi i bljeskovi prvorođenih sunčevih zraka. Volim da se budim pri jakoj svjetlosti oraspolouje me. Volim lijep dan, a buđenjem ga prepoznajem po svjetlosti. Tog jutra bi izdana. Udruena sa zvonkim i melodičnim zvukovima zidarskih čekića, u snenoj dječijoj glavi, svjetlost se razigravala kao splet igara dobro uvjebane folklorne druine. Opčini me ivopisna narodna nonja, i muzika po kojoj je poskakivala razdragana mladost. Polusnen, i tad pođoh ka prozoru da se priključim razigranoj mladosti. Ne znam da li se to moglo zbiti, ali ja sam zatekao na dvoritu folklorna kola, koja su se umanjivala, bjeala ispred mog pogleda. Igrači zavrie u obliku raznobojnih neretljanskih oblutaka raspoređenih u desetine krugova dvorine kaldrme. Uvijek sam se dječijim arom divio majstorluku kaldrmisanja mostarskih avlija i sokačića, a toga jutra u kaldrmi zatekoh izdanu svjetlost i splet narodnih igara. Sa prozora gornjeg boja, po nestanku folklornih kola, svjedočih oivljavanju dvorita, na kojem zaigrae raznobojni obluci, sofa, jorgovan, strukovi kadifa, zumbula i muketina, i lulice ipaka glavaa, i okrečeni puteljci, i curlik nedotegnute česme, i zvono na zelenoj kapiji, i sećija sa dedom na njoj, i nena u dimijama koja mete puteljke, i sestra Zejna koja zarom krije najljepe mostarsko lice a đugumom umiva plave zumbule, i...
Mujice! Mali Mujice! kao to me dočekivao i svako jutro, ugledavi me, njeno se javi dedo.
ta je, dedo!? ozvah se, i ja njeno.
Jesi li se naspavo, moj mali bee?
Jesam dedo. Jesam, dobro!
Aferim, aferim! Dođi u dedino krilo.
Oslonjen na tople dedine grudi ručicom sam se poigravao sa neprekidnom crnom pređom, izvlačeći je iz čibuka, kojim se i dedo vie poigravao nego puio. Dugo se zabavljah veući i drijeeći čvorove te čudne niti iz dugačke lule. Crtao sam raznolike figure odbijajući dim od očiju, da ne ujede, pa nisam ni uočio da se u dedi događa neobičnost.
Pogled nije skidao sa komijske kuće. Dugo potraja, bez riječi i pokreta. Zamiljen. Neveseo. Do tada ga ne vidjeh umiljenog tako dugo, pa i ja prestah sa igrom. Počeh ga probadati pogledima, panju skretati na sebe. Kao da me nije bilo, ni moje poruke, zapostavio me, zaključih sa aljenjem. Onda i ja počeh slijediti njegove poglede, gledati visoke zidove koji su ograđivali nae dvorite. Shvatih da je dedina misao vezana za zid međa, zid komijske kuće.
Kao na crteu, kuća je skladno ozidana jednolikim krupnim tesanim kamenjem, najljepe u mahali. Iz unutranjosti kuće, kroz otvor na sred zida, povremeno pomaljaju glave, ruke, drveni metar i kamen, koje prate oni skladni tesarski ehovi koji su me probudili. Pokuavajući da proniknem u dedinu panju, slijedio sam taj pogled, pa pomislih da uiva u majstorluku neimara. U otvor zida su uklapali svjee otesana kamenja, vjeto da se ne primjeti dogradnja. I moja mata bi izazvana, pa i ja dugo zadravah ispresijecane poglede na sredini zida dvospratne kuće. Ali moja znatielja neće potrajati dugo.
Lijepo ziđu!? rekoh u namjeri da konačno dedinu panju skrenem na sebe.
Lijepo. Lijepo moje dijete. I ljepe nego vidi, i misli. LJepe nego misli iko.
Kao da je govorio sebi odsutno je mrmljao dedo. A onda, kao da se naglo razbudio, pogleda me, pomilova po kosi, privuče da pokaklji brkom, poljubi, pa ubode oči u oči, uveza poglede, pa mi se obrati kao da sam odrastao čovjek.
I prezide mogu povezivati ljude.
Ne znam, dedo! rekoh zbunjen.
Pamti ovo jutro. Dijete, pamti... pamti!
Hoću dedo obećah da ga zadovoljim.
Hatida! domaćinskim glasom pozva nenu, pa kad ču odziv nastavi: Umij i svečano obuci Mujicu.
Domalo, svečano odjeven, strčah na avliju. Začudih se i zadivih bogatom dedinom izgledu. Od cipela do fesa sve je blistalo, bolje nego i o Bajramu.
Velahu havle, tobe jarabi...! ibretila se nena.
Najednom se okupi sva kućna čeljad. Posmatrali su nas znatieljno, pa sam se osjećao i nelagodno i ponosno. Babo me posmatrao kao da prvi put vidi svoje najstarije dijete. Priđe, sa glave mi skide fes, da ga postavi izglednije, odmače se da me obuhati pogledom, pa se povrati i jo nakrivi fes, kaza:
Dobro je!
Pogleda u dedu, pa upita:
Babo! Tako ti Alaha, đe će, pa si se tako doćero?
Čuće! dedo osta zagonetan.
Ne znam da je ikad bio ovako svečan opet će babo, kaneći da zadovolji znatielju, svoju i ostalih.
Bio je jednom! znatielju poduprije i majka.
Kad je na svečanoj bini dočekivao cara Vranju Josipa nadoveza nena.
Ostavivi čeljad u čudu, dedo me prihvati za ruku i povede preko dvorita, kapije, i sokaka. Zaustavi se već pred prvom kapijom.
Halkom pokuca, a kaljom oglasi, pa je otvori. Uđosmo i stadosmo iza otvorenih vrata, u krugu omeđenom posudama sa pomamnim kadifama.
Učas se pojavi domaćin, izduen sredovječan čovjek, obučen po bečki u tamno odijelo, iz kojeg je visio zlatni satni lanac. Svjee obrijano njeno lice, krasili su neveliki uredni brkovi, i prosijeda kosa. Privuče me drag osmijeh, koji snanije od riječi iskaza dobrodolicu. Prije prve riječi progovori blag pogled, koji privuče i moj. Zagrlismo se očima. Kres u trenu rodi ljubav i komijsko prijateljstvo, koje vie nikad ne dođe u iskuenje. Privukoe me te milosne i pomalo vlane oči. Prije nego pade prva riječ nas dvojica se napričasmo pogledima. Otpočeo je njegov.
Vala, Mujica, neka si mi doao ti kazae. Ne mogu ti iskazati zadovoljstvo koje osjećam gledajući te u svom dvorutu govorile su, govorile...
Pomae bog, gospodine Aleksa! prekide nas dedo.
Pomae bog, gospodine Aleksa i ja promrmljah.
Bog vam dobro dao i merhaba, akobogda i inalah! Dobro doao u moj dom, komijo, efendija Mustafaga...
Mene prihvatie ene i uvedoe u ensku gostinjsku sobu. Ushićen sam, počastvovan i zbunjen.
Dok su ene meni prinosile slatko, dedu su častili drugim ponudama, i mukim razgovorima. Tek su povremeno do mene dopirale muke riječi. Najednom postae glasnije i razgovjetnije. Počee ličiti na svađu, uznemirie me, pa počeh da poslukujem.
Kad zaziđete prozor ostaće soba u mraku, neupotrebljiva!? prepoznah dedin avaz.
Dragi efendijo, Mustafago, meni ta soba i ne treba. Imam soba, zazidaću... bi i gospodinov glas.
Jok, jok i jok! neumoljivo će dedo.
Ali, komije smo, ljudi, ti ima ensku čeljad...!
Jok! Isplatite majstorima za ono to su uradili do sad. Moje je od sad! opet bi glasniji dedo.
Efendijo, Mustafago...! odzvanjao je blag glas gospodina Alekse.
Isplatite izbijanje prozora, a moja je nabavka i uglavljivanje novog prekinu ga dedo govoreći svoju zadnju.
Kad me izvedoe na avliju zatekoh dedu u razgovoru sa zidarima. Na rastanku im isplati, tad nisam shvatio za to.
Sva čeljad kuće ispratili su nas do kapije.
Sad će nam doći u goste gospodin Aleksa čim izađosmo na sokak reče dedo, pa nam to bi sav razgovor.
Na posjetu nismo čekali dugo.
Merhaba komija, efendijo Mustafaga ozarena lica, čim prekorači kapiju, nazva gospodin Aleksa.
Merhaba i tebi, lijepi moj Mujica oči mu nisu mogle prevariti, bi to iz srca i due prijateljski pozdrav.
Merhaba komija, gospodine Aleksa i Bog ti pomogo Dobro doao... polazeći gostu u susret, oteući svaku riječ, otpozdravljao je dedo.
ćućuren u dedinom krilu, sluao sam mudre i razvučene riječi dvojice uvaenih Mostaraca, koji su u predasima razgovora, natenane, srkali kafu. Naizmjenično su iz ibrika dosipali do pola ispijene fildane. A kad u ibriku osta samo tevlja, bi to do sahatak vremena, oglasi se dedo:
Hanumo!
Oj! meko se odazva nena.
Dođi! strogo naredi.
Hatido! oslovi je imenom čim pristupi. Na avliju izvedi svu ensku čeljad! naredi.
U kući presahnue glasovi, kao da je, boe me oprosti, meitska kuća. Domalo se oglasie nanulski klepeti, koji nam se pribliavahu. Svih devet enskih bi pred nama. Kao to je i red pred tuđim čovjekom, pogotovo hrićaninom, svaka je bila u dimijama, zaru, i oborenim velom. Kako im i nalae zakon, ni jedna ne pozdravi hrićanskog mukarca.
Hanumo! nakon to se umiri enskadija otpoče dedo snahe, ćeri i unuke, pozvao sam vas da vam kaem vano neto! načas zastade, a kad se sva enskadija pretvori u uho, nastavi:
Pred vama je na komija, gospodin Aleksa. Jutros ste vidjeli, kao i ja, izbio je jedini prozor njegove radne sobe. Gledao je u nau avliju. Pogledajte! Otvor je već do pola zazidan. Učinio je to zbog vas. Iz duboko plemenitih pobuda. Da vas oslobodi. Da vam donese slobodu u vaoj avliji. Saosjećajno i ljudski plemenito. Otećuje sebe za dobro drugih, vas! Odriče se sobe koja mu je potrebna, one u kojoj je dosta napisao o nama i za nas. Ni mi ni on nemamo pravo zaziđivati izvor svjetlosti. Tim činom bi zazidali nae due, okovali ih, a to je protivno učenju boijih poslenika opet je napravio predah:
Gospodin Aleksa zaziđujući svoju slobodu trga vae stege. Danas ćemo zajedno istrgati okove, osloboditi sunje. Od danas vam je gospodin Aleksa brat, a vi njegove sestre. Sestre se ne kriju pred bratom kaza dedo, zaćuta pa podvrisnu naređenje:
Otkrijte se! podie se pa nastavi:
Ja ću prvi, pred naim bratom Aleksom, otkriti svoju enu a kad bi na dohvatu nene zabaci joj veo. To isto učinie i ostale nae enske. Otkrie se pred hrićanskim mukarcom, bratom, gospodin Aleksom.
Iza sumornih velova granue bezazlena ljepukasta lica, koja prvi put vidjee stvarnu boju dvorinih sunčevih zraka. U sudaru s njima dolie novu svjetlost, ljudskiju od svih ovozemaljskih.
I novi prozor, koji je tog dana ugrađen, i po izboru brata Alekse obojen u zeleno, doli svoj dio svjetlosti u nae već uljuđeno dvorite.
"Zelen prozor na hrićanskoj kući je vječni svjedok ljudske poruke", ostale su mi u pamćenju dedine riječi.
Zavijajući glas vatrogasne sirene povrati me u drum sopstvenih nogu, u posmrtnu povorku. Čelo gluhonijeme kolone, koja je popunila svu irinu ulica kroz koje se motala, već nastupa na crkvenu kapiju, a začelje se tek pokreće ispred kuće alosti, na mostu Mujage Komadine. Brojnija je od gradskog stanovnitva.
Gospodin Aleksa je okupio, a to je uspjelo samo njemu, i krćane i muslimane i hrićane, i starce i djecu, i profesore i đake, i gazde i prigradske seljake, i policajce i robijae, i popove i komuniste i fratre i hode, i... čak i muslimanske ene.
Ehovi govora kovitlaju ustajali vazduh mostarskog kazana:
"Knjievnik Aleksa antić kolovao se u Mostaru, LJubljani, Trstu..."
"Mostarski poslenik kulture pečatovao je: Zoru, Narod, Gusle, Malu biblioteku, Pozorite... "
"antić je pjesnik ljubavnih zanosa, rodoljubivih osjećanja, idile, sevdaha, romantike..."
Zvučna jugoslovenska imena prepričavala su antićevu iru pojavu, a Mostarci, podnimljeni u svoju obuću, nijemo njedre likove svog Alekse. Svaki svoj. I ja sam zagnjuren u svoj.
Osmjehnut i uspravan, gospodin Aleksa stoji iza otvorenog zelenog prozora u zidu ljudske nagodnosti.
V E S N A
Pokazujući prstom na kofer usmjeravao sam ka utrobi zdepaste metalne ptičurine. Snani motorski decibeli kidisavali su na osjetljivu bubnu opnu, koja se bunila bolom. Grabio sam po dvije stepenice srce je drhtalo. Zastao sam na platformi vrhu na vrhu stepenica, osvrnuo se na sve strane kopna, i poslednji put udahnuo zagrebačkog zraka.
"Dobar dan! Dobro doli u JAT-ov avion BOING-727..." iznenadi nevidljiv mio glas.
"Dobar dan!", uzvratih pomrčini.
Lijevo je zjapila utroba, njedrila po est sjedita u dvadesetak reda. Na desnoj je bio mrak, zavjesa i svjetlucavo TOALET. Ne bi oglaene stjuardese, posumnjah u sluh. Da ga provjerim?
"Dobar dan!", ponovih.
"Dobar dan! Dobro doli...", tik pored uha, iz mraka, u koji suncem raireno oko jo nije moglo da prodre.
Zjenica napipa crvenu mrlju, sporo se iri, muči preobraavajući mrlju u kratku djevojačku suknju, pravilna koljena i izvajane noge, koje su zavravale u crvenim cipelicama. Podigoh pogled na bjelinu bluze iz koje je izvirao vitak vrat sa jedva zamjetnim zlatnim lančićem...
"elite li među puače?", oglasi se kao djetinje milo i veselo lice, kojega uljepava bujna i njegovana plava kosa, pa i u crvena kapica. Stjuardese se odabiraju iz reda lijepih djevojaka; ova je najljepa, pomislih. Samo priroda umije oblikovati ovakvu ljepotu, zaključivao sam gledajući plavog anđela. Na jednom mi se učini poznatom, zastao sam zbunjen. Moda sam zamijenio lik, pomijeao sa vajarskim djelom, ikonostasnim anđelom...?
Stajao sam na repnoj platformi zakrčio prolaz.
"Izvolite!", upozori stjuardesa na svoje pitanje.
"Među puače", sjetih se da kaem.
"To je lijeva strana", izli tople riječi izmjeane sa osmjesima.
"Ne bih daleko od vas", naalih se.
"Onda je to... tu", i ona se zbuni, pa odbrani osmijehom.
Otprati i posljednje putnike koji su se gurali na čelna sjedita. Zatvori vrata, pa povrati u moj red, jo jednom baci pogled po utrobi aviona, pa se povi u mom pravcu, iskulja smjesu riječi i osmijeha:
"Je li vam udobno?"
"Veoma", uzvratih uzdarjem na dar, presretoh joj pogled, zbunih ga, postidih... Uteče pogledom u stazu između sjedita.
Poznajem djevojku, zaokupila me ta misao. Poznato mi je ovo milo lice, uvjeren sam. Gdje sam je upoznao?, pozivah u pomoć sjećanja. Upinjah se. Zagrabih gomilu sjećanja pa ih prosijavah, zadrah manje mutna, bistrim ih. A mozak se spetljao pred djevojačkom ljepotom.
"Dragi putnici... Upravo smo poletili za Pariz... Temperatura na aerodromu Zagreb... Ugodan let eli vam domaćica Vesna...", odzvanjao je topao glas. Ime izazva um, satjera u zbrku, zamagli i izbistreno... komar, nemoć mislenosti. U prikrajku mozga zasvjetluca iskra, uvećavala se sporo, pa primjetno... brzo. Zatvorih oči, gledah.
Mutnoća rodi televizijsku sliku... Vijest dana: "JAT-ov avion nestao u vazdunom prostoru čehoslovačkih zemalja... bilo je putnika... o njihovoj sudbini..." Opet vanredne vijesti i spiker ozbiljna lica: "Teko je pretpostaviti da ima preivjelih..."
Svakosatno nove vijesti izmijeane sa fotografijom mlade djevojke: "Jedini preivjeli putnik je stjuardesa Vesna... nalazila se u repu aviona..."
Vesna je ila od putnika do putnika i molila da se veu. Okretala se i povremeno mi pokazivala umiljato lice. Osmjehuje se, kao da zna o čemu razmiljam, kao da govori: Da, imate pravo, ja sam ta... Ja sam, ona, skrena... Mene su krpili i sastavljali iz komada kostiju i mesa.
Avion zadrhta, poče da propada... Neuobičajen let, čak i za mene, vazduhoplovca. Jo nije postigao visinu, a gubi je? Uzjogunio se, zabrinuh. Pilot je neiskusan, sporo povlači palicu, odgonetao sam razloge.
"Vezani ste!?", priključi mi se nakon to je dola do predaha.
"O, da. Vezan sam", uzvratih.
"Kao da ste uplaeni? Je li vam ovo prvi let?, ponovo mi se obratila.
"A, ne. Nije mi prvi let", kratko odgovorih.
"Učinilo mi se, pa, eto, mislila ...", govorila je.
"Hvala. Vi ste dobra domaćica. Nego, gledam flaps krila. Pilot je mlad...?", govorio sam pokazujući na krilo.
"Ne, naprotiv... Ajme, meni... ta se događa?", njeno lice poče mijenjati boju i izgled. Zadrala se blijeda, domalo se navuče modrina na usne, besvijest, klonu na sjedite do mog. Priskočih, pljusnuh jedre obraze... Otvorie se oči, unezvjerie, zatvorie... razbudie i ustremie ka flapsu.
"Molim vas, ostanite prisebni, bez panike. Otkazale komande. Putnici ne znaju. Neće nikad ni saznati, ili neće nikad saznati, ili kad saznaju to neće biti vano. Tu nema sredine... Joj... prinudno slijetanje. Neka ne saznaju, neka se oni ne muče... A, mi? Stisnimo palčeve", dobacila je utrčavajući u rep.
Sučelie se tren i vječnost.
Komande su trzale ukočeni flaps.
Zamiljao sam pilota, gledao krupne grake znoja.
NJeno je palicom povlačio komandu, nije primala, pa je povlačio grublje, a kad je avion bio blizu zemlje, gruboću je udario na katastrofalni ponor.
Zelenilo preraste u jasne njive.
Vide se i klipovi kukuruza.
Nestajalo je krvi u mirnim i zavezanim saputnicima.
Vesna je u repu.
Vječnost utonu u tren.
Strani sud.
Zatvorih oči ivot ili smrt.
Lomljava!?
ivot!
Naao sam je u repu.
Grčevito se drala za konstrukcionu duraluminijsku uzdunicu.
"Imali smo sreće", rekoh.
"Sreća", proapta steući glavu sa obje ruke.
MLADOST NA OSAMI
Upeklo. Podpazuhom grize so. Isparava poliveni beton ispod nogu. Čvrčak poje na kruki divljaci. Rijeka utanjila, i njoj je upeklo. Brat i nevjesta beru bostan, često se uspravljaju briući znojna čela. Vodeničko kolo presipa dragocijenu tečnost tankim mlazovima, povremeno zastenje pa uspori, oronuo starac zadrnda, zakripi krnjatcima, zadnjim snagama prevali podbulu izbočinu na daski kola. Teak mi je i kupaći kostim, odbacila bih i njega, a seljani mi zamjeraju i na ovoj golotinji. Dosađujem se grozeći se posnim nadnicama mojih rođaka na vrelom kamenu, egi i samoći. Čim preklopim oči misli me ponesu u modrinu riječice Bune i zelenilo ade i vrbaka: vrba, lamućine, drezge i nabreklu gologuzu mlade koja se odvaja u parovima, glasno čavrlja, kikoće, sakriva u bunove, stidljivo primiče i liska, zadihano apuće, ljubaka se stisnutih očiju, uzavreli grle se, hrvu, okreću, prevrću, potanjaju u grm iz kojeg se zatalasaju grančice, zadrhte, ubrzaju, pa umire i zaklone klonule anđele, koji oprueni umiruju pomamu grudi, da bi se mlitavo podizali, zagazivali i umivanjem poravnavali uznemireni puls damara, pa se ćutke kao lupei uvlače u čopore iz kojih su se maloprije iskrali.
Jedini sam svjedok te plahe ljubavi i sreće, sa brijega joj svjedočim, kao da i ja uranjam u grmove, umekava mi se tridesetogodinje zdravo i jedro tijelo, kau tijelo ljepotice. Posmatrajući jedan tek naseljeni grm, isčekujući podrhtavanje mladica, i u meni zasvrdla toplina, prvo grune u obraze pa istoči na usne, prsa nabrekavaju, vlaga usitnjuje i podmazuje oči, bedre zabride zamiljajući muku ruku, i stidna mjesta ovlauju.
Razgorih, prutovi zadrhtae, slatki jecaji pomjerie misli... presiječe me neočekivani hod.
Mladić na osami, visok, kotunjav, jak, dvadesetak koraka ipod mene na putu, nenadno je izronio, a zamiljam ga u grmu, pokreće mladice, trepere po taktu jecaja njegove enke. Premlad je za parenje, gleda me on ne misli da je mlad. Očima govorimo misli. Poao si u prvo osvajanje, starački hod sram nametnuo, obara oči pod mojim pogledom, ispod sebe poviruje, iznutra me miluje, u zamiljenom bludu oblizuje se očima tuguje.
Bedru ovla rukom milujem, osmijehom nadu podhranjujem, grudi kostimom uzvisujem, butinama meljem potpaljen oganj uzjarujem.
Mladić se u ljubav pretvorio, svojom vatrom nagorio je i predao zamiljenoj ljubavi. I meni sve je umilnije, pouda razbreklog mladića nadrauje, ruke same niz bedru i grudi klize. Misli nam se sudaraju, neobičnu i nikad tako plahu igru zamiljaju, na boga bi kidisale. Mladić je priao kapiji i mora da kae neki razlog pribliavanja uznemiravanja.
Vode! drhtav glas sa osame. Molim vas čau vode smireniji glas me rasani, podigoh se, sa terase siđoh i vratih se sa čaom vode. Spazih ga podaleko, odlučno je odlazio. Na zavijutku se osvrnu, diskretno mu mahnuh, i pozvah da se vrati. Zastade, premiljao je nekoliko trenutaka, dvoumio, neodlučno se okrenu, pođe u mom pravcu gledajući u vrh obuće.
Smeteno bjeao je očima, usput se srameljivo dvoumio dođe i zastade oslonivi se na kapiju. Mlad je i zbunjen, jedva ako ima sedamnaest godina.
Gospođo... vode... molim!? zbunjen, nađe da tako započne razgovor.
Izvoli momčino. Popni se na terasu prihvatih.
I mlađi je, umilno srameljivo seljanče, skladno odjeveno u tek kupljeno građansko odijelo. Zdravo smeten dječak. Obhrva me sram, koji me sputava da kaem to. Podnimljenih pogleda ćutimo.
Ćiu, ćiu, ćiu... skrenu panju zapomaganje iz gnijezda ispalog vrapčića. Sudarismo poglede, jednovremeno mu doskočismo, pa poglede podigosmo do gnijezda ispod lastavice.
Tek iznikla krila zasvrbila su vrapčića, gnijezdo im okračalo, udaljenost, koliki je pedalj, do gredice, mamila je mladenče koje se okurailo i u prvi let poskočilo i zamahalo palo na beton. Pokajnički zapomaući zov je dječaka dirnuo u srce, vrapčića na dlanu mazio je, tepao, vlagom očiju tjeio. Stolicu privuče, pope, protegnu, zaljulja, umiri mladunče ugnijezdi u roditeljsku toplotu. Zadovoljan smjeak i rumeni obrazi planue na terasi.
Nisu dječaka na brijeg izmamili moji kukovi, iskusna sam ena i shvatam da sam pogreno razumjela njegove napadne poglede, pa i pored mog iskustva ne mogu da odgonetnem dječakove nakane i razloge pribliavanja meni.
Niste mjetanin!? počeh tim riječima.
Ne, nisam odgovori, sneveseli, dječački me pogleda, pa tiho nastavi iz daleka sam. Putovao sam dan i noć. Ja sam iz Makedonije.
Da, traili ste vode!? rekoh da kaem neto, pa odlutah u nevolje svoje neke iz njegovih godina.
Mogu li dobiti rakije? kao da to reče drugi neko, dječak bi odlučan.
Rakiju, a tako mlad? rekoh vie za sebe.
Rakiju! Prvi put u ivotu, rakiju, ne znam da to objasnim. Molim vas čau rakije. Skupilo mi se neto u grudima. Tuan sam... Otila sam i donijela mu čaicu viskija, odmah otpi gutljaj, zakalja se, odćuta, pa neodlučno poče da govori.
Ubogo selo, bez hljeba i vode, makedonsko selo pečalbara. Siromani roditelji su brojnu djecu narodili, i nerodnu zemlju su umorili. Najstariji sam, stizao sam gdje drugi nisu mogli, ili nisu htjeli. Kad se sva čeljad nahrani i meni daju. Dozlogrdilo mi, u meni je nastala pobuna, na zvijezde počeh da lajem, sa kućnom čeljadi isposvadio sam se, i najurie me iz kuće. Na ničeme sam.
Glad i bijesna urazumljuje. Prvi put krupne misli zaposjele su i mene. Vraćao se na protekli ivot i prizivao budući. Hrvalo se dijete sa čovjekom. Povremeno bi da nadvlada dječija, tad bih bjeao od nerazumnih roditelja. Gadila mi se i majčina poderana haljina i teka batina. Mrzio sam očeva duga savjetoanja i mudrovanja. Da mi je jo koja godina odijelio bih se i ivio za svoj gro. A kad nadvlada pamet zrelog čovjeka, umori mi se glava. Ne da mi se san, dosta pitanja sam razglabao, pa i o ulozi oca, domaćina siromane kuće, pa ga počeh razumijevati i manje se ljutiti na njegov odnos prema meni. Otac me na spavanju uhvatio, dovukao kući, na tronoac postavio, prizvao majku, pa ljutito otpočeo.
ta je s tobom? Govori! ćutao sam.
Zasmrdilo među nogama pa pobjesnio... reče majka sijekući me do tada ne viđenim prekornim pogledima. Dvoumila je kratko prije nego je izrigala: I jesi. Bacio se na kučku!? reče i ljutito pođe iz sobe, osvrnu se sa praga pa doda nisam te ja ni rodila.
ta!? vrisnuh, i ja kao zvijerka.
Ti si odrastao čovjek njeno otpoče otac nisam znao kad će se to desiti, ali je moralo nekad, pa...
O čemu ti to tata? u čudu pitah.
Nije te rodila ona. Bio sam mlad: mladost ludost, oenih jo mlađu , rodismo te, ivismo... govorio je, jedva sam ga pratio. Probudih se jedno jutro, ne bi je u krevetu, utekla. Kako tad tako i sad. Gdje je... Ostavila dijete u povoju...
Ubrzano sam sazrijevao shvatao ta mi je kazano. Kao da su rojevi naselili glavu, u njoj sve zuji i vrti, ne umijem da razmiljam, sjedim, leim... stalno sam na nogama i trčkaranju u krugu. Od rođaka do rođaka, jedan me nagovori da pođem u zemlju Hercegovu i ovo selo da traim majku. I evo pristigao sam, i vratio bih se iz istih stopa, sad ne bih mogao ni elio sresti tu enu... Kako je mogla pri sisi dijete ostaviti?
A ti si to dijete! iskutlja iz mene bolno zaprepaćenje.
Vi poznajete moju majku!? diječijim umiljatim glasom dočeka.
Znam dijete, znam. U ovom selu je ivila lijepa i vesela trinaestogodinja djevojčica. Odlična učenica u selu je bila maena i voljena. U kući je bila nesretna, otac alkoholičar, znate kako to već ide... nikad tako stegnuto grlo, jedva sam ga podvodila pod poslunost. Nastavila sam iako sam drhtala:
Zaljubilo se dijete u mladića, vojnika. Bez znanja roditelja odveo ju je u Makedoniju nisam mogla da govorim, dvoumila sam da razgovor na tome i zavrim, ali je u meni bila i snana elja da nastavim:
Dijete se ubrzo igre-braka izigralo, postelje nagadilo, usput joj se neto i dogodilo dijete je dijete rodilo. U glavi djevojčice naselio se komar, suza suzu sustizala je. Ubiti se, umrcvariti vojnika, pobjeći u Hercegovinu, jadnica o tom je snila. Jedne noći grmljavina je djevojčicu prestravila, ispametila, u bunilu iskočila je iz kreveta, po bespuću uma i asvalta i drava tumarala je, bog zna kako je u naručje majke prispjela. Sve to je majci umjela da kae svelo se na jedan ruan san, koga je ispričala, na majčine grudi bacila se i u trenu zaspala. Ne znam koliko je trajala moja ćutnja, moda i čitav sat, bila sam duboko odsutna, a kad se prizvah svjesnosti i ugledah dječaka koji je i dalje preobraen u uho, nastavila sam:
Četrnaestogodinja enska glava, djevojčica ili ena, ni sama nije znala koja je sorta, u selu je odbačena na osamu, izopena pogledala sam ga, on je jednako bio samo uho, nastavila sam:
Glad pokreće čovjeka i kad neće. Napustila je dom i selo, potucala se od nemila do nedraga, sluila po njivama, kafanama i fabrikama. Ruan san zaboravom tulila je, savjesti nije dala na svjetlo dana opet zam zaćutala, a onda mu podmetnula misao: Kad bi svakom djetetu u ivotu pamtili sitne nestaluke, ta bi od nas bilo? ničim nije pokazao stav oko ovog podmetanja, a sigurna sam da ga je razumio, njega je interesovao samo slijed njenoga ivota: Stasala je u zamamnu djevojku koja je krenula u svijet, doprijeće i do NJemačke, i tamo će tekim radom stati na noge. Upoznaće i zavoljeće vrnjaka i udaće se. Dječak je strpljivo ćutao i čekao nastavak te ivotne priče, pa sam morala da nastavim:
enu je nostalgija pokrenula ka svom ognjitu i selu, i već iza prve posjete počela je da niče njena kuća za odmor. U toj kući već godinama avgust provodi, zapravo presjedi na terasi, i na bunskoj plaveti putuje u prolost... na ove riječi zadrhtala sam kao u groznici, pomislila sam da mi otkazuje srce, rukom sam pritisla lijevu stranu i teko dokučivala do tankih vazdunih mlazova. A kad minu taj nasrtaj pogledah u dječaka, njegov me izgled iznenadi i zabrinu, izggledalo je kao da u njemu nema ni kapi krvi. Poskočila sam i donijela mu čau vode. Nakon to proguta dva gutljajčića obrati mi se:
Nastavite, molim vas! nastavila sam tekom mukom:
I ta ena svaki avgust prebire po prolosti, ponire po irini i dubini, daleko-daleko, sve do jednog runog sna, u koji nikad nije imala hrabrosti da zakorači. Nije imala snage, jer djeca se mnogo plae runih snova. Mnogo-mnogo puta pristizala je kapijama mraka iz toga sna, ali u nj neće nikad ukročiti čvrsta je u odluci. Ali... Ali... Ali... ivotni tokovi su nepredvidivi... nepredvidivi... nepredvidivi... Ali... Ali... Ali... danas se san vjeto dounjao...
Sudnji dan je ipak doao.
Sine! Presuđuj...!?
VASINA MIROVINA
Čovjeka zapljusne sjaj ivotnih ljepota tek kad ostane bez zdravlja, i naročito kad se najavi smrt. Progleda na nov način, pa sve oko sebe postaje ljepe, vrednije i drae, razlonije za dug ivot. Prelijepo je i tamo gdje se prije ne bi ni povjerovalo da je moglo biti lijepo. Svaki čovjek imao bi lijep i srećan ivot kad bi i u mladosti imao starački vidikovac, koji se dosee iza ozbiljnijeg naruavanja zdravalja i najave smrti. Sijaset je nevanih pitanja kojima se opterećuje zdrav čovjek, čak koji put zbog njih, pomisli i da kidie i na ivot. Parče po parče zdravlja odbacuje kao dio suvine odjeće, a kad oboli spas trai čak i u čaju čaj da ga izliječi!? Ovih dana iz medicinske laboratorije stiu sve nepovoljnije vijesti o mom zdravlju, koje zazivaju i sve nove i nove misli.
Čitava moja generacija ivila je kao da je stalno bila na liniji fronta; rat, obnova, izgradnja, ubrzano kolovanje i borba za to meku fotelju. ivot satkan od grčeva, tjeskoba i elja za uspjehom. LJepote ivljenja su proticale pored nas i već su zamakle.
estorica momčića napustismo jedan kolski čas, da bi se priključili oslobodilačkom frontu. Hasan poginu od podmetnute mine tipa "naliv pero", Jovan skonča uhvaćen na spavanju, Stevan i Marko u frontalnoj borbi ostasmo Jozo i ja. I on je načet...
Potiten zbog bolesti raspoloenje potraih na izletitu i kupalitu Bunica. Ispod vrbove kronje, u obilju svjetlosti, zelenila i svjeine, i misli su zrelije.
Da ne bi onog zadnjeg ljekarskog nalaza, koji me je zabrinuo, i sada bih udisao smrad ueglog katrana, pomiljam u sebi. Pitam se zato ranije nisam koristio duevni lijek na domak Mostara, hladnu Bunu, mlaku Bunicu i modru Neretvu. Raspoloenje, svjeina, zračnost, vrbe, topole, jablanovi, brijestovi, kupine... koji domamljuju muice, ptice, pilinorce, abe, skakavce, gmizavce i ljude. Placanje riba za muicama, letovi ptica za insektima, povijanje mladica, ubor, cvrkuti, čavrljanje razdragane djece, sunce... sve me to omamamljuje i oputa. Bez napona misli i u grudima je komotnije.
Tiinu narui praskavo motorno brundanje. Motociklista je osamdesetočetvorogodinji starac koji mileći uplovi u hlad osamljene vrbe, zaustavi se, ugasi motor, sjaha, mainu prisloni uz drvo, skide sunčane naočale, koulju, sandale, čarape, pantalone, duge donje gaće, časovnik, sve to uredno odloi na sjedalo vozila, pa sjede da se odmori. Domalo se podie, (u kupaćim gaćicama), laganim koracima priđe rijeci, opra ruke, zapljusnu prsa i vrat, pa se uputi ka mostu, s koga svaki dan započinje njegovo kupanje.
Kad se starac popeo na ogradu mosta već su svi plivači prestali sa zaveslajima, kao to to čine godinama da pozdrave najstarijeg sakupača.
Zametljiv odraz staračko tijelo preobrazi u lastin let i dostojanstven upad u vodu, kao to ga izvodi abac. Nestalo ga je pod vodom. Samrijee klobukovi, nesta talasa i kupačkih pokreta, ostae samo brojne oči da zvijeraju iznad i pored vode očekivajući izronjavanje. Ne izroni ni na jednom očekivanom mjestu, ni nakon očekivanog vremena. Počesmo se pogledivati i sumnjičiti izronjavanje.
"Iza one vrba je", oglasi se kupač ispred mene pokazujući rukom u vrh vira, mjesta do kog je teko povjerovati da se moe doroniti.
Kao da njegova pojava bi izazov nabreklim momcima, poskakae s mosta, da prerone i oni koliko i on. Zakratko utihnu voda, pa jedno po jedno izronjavanje poče isprskavanjem, ali i zadnje bijae jo daleko od starca.
"Niko ni blizu", opet se oglasi kupač ispred mene, pa doda: "Posmatraj tog čovjeka. Zna da ivi, kao rijetko ko."
Mladići koji su mu pokuali doroniti gledali su u njegovom pravcu, vrtili glavama, vraćali se na most i pokuavali ponovo. Zabavljaće se oko toga taj dan. A on će kasnije doći jo jednom, skočiće i odroniće za koji pedalj dalje.
Starac se nije obzirao, ponaao se po vladanjima nekog svog svijeta. Iz kupaćih gaćica, koje su bile u vodi do pola, izvadi sapun, njim protrlja kosu, maljave grudi, lice, vrat, leđa i ruke. Zabijeli i gaćice, s lica pa naličja. Sapra sapunicu lebdeći na prsima, učini to sve jo jednom, gurnu sapun u gaćice pa zaroni. Kao da je elio da odgovori raskalaenoj mladosti na njihovu sumnjičavost, ne izroni prije mosta. Napraviće jo jedan skok, naplivaće se, pa laganim ali sigurnim koracima izići na obalu, razgledaće uokrug, uočiće grupu staraca, u kojoj sam i ja, prepoznaće Jozu i pozdraviće ga:
"Serbus mladiću, Jozo!", tako mu se obrati.
"Ba sam ti ga mladić, moj Vaso, sa minulih esdeset godina", kroz osmjeh će Jozo..
"Za moje jesi" nasmija se starac i nastavi: "Ba mi sad pade na pamet, kad sam se enio bili su i tvoji roditelji na sijelu, majka te je drala za ručicu..."
"Sjećam se tvoje svadbe, nisam bio ba tako nejak, moda četiri-pet godina", prisjeti se i Jozo.
"Bio si kao mrvica, mali", zaskoči ga Vaso.
"Zna po čemu sam zapamtio tvoju svadbu?", značajno će Jozo.
"Po čemu?," znatieljno će Vaso.
"Svatovi nisu pjevali..."
"Ja!," kaza Vaso, pomjeri poveći kamen pored sebe, sjede na njega i otpoče: "Bilo je to prije pedeset i sedam godina, davno. Uveče, sa rođacima, ukrasmo curu, pa se sjutra ranije uputih u Blagaj, da s popom dogovorim vjenčanje. Narui me od prve, kakvo vjenčanje, gori drava, poginuo kralj u tuđoj zemlji... nema vjenčanja za četrdeset dana". Ali popusti pred akom novčanica, jedva ali popusti. Ali bez pjesme i buke, naredio je. Eto, zbog toga nije bilo pjesme", objasni Vaso.
Dvadesetak godina stariji je od nas, a vitalniji je i vedriji, zato je priroda nepravedna, nekom izdana, a drugom krta?, pitah se posmatrajući Vasa. Seljak, ivi po volji prirode, moda mu je zbog toga i naklonjena. Ne ustaje po mraku da bi se gurao po autobuskim stanicama, ne čami u zaguljivim halama i kancelarijama, ne jede staru i vjetačku hranu, ne pije klorisanu vodu, ne sputava mozak među betonske stambene zidove, ne troi energiju na bog te pitaj kakvim sve sastancima, ne streca na telefonske zvukove, ne opterećuju ga pojmovi industrijska atmosfera, devalvacija, uslovi privređivanja, stresovi, neuroze... Na jednom eljan njegovog svega, posmatram ga pa i ne čujem o čemu govore, grunuh misli:
"S čime ste odrali tako dobro zdravlje?"
"Zdravljem!?" odgovori riječju koja mi ne kaza to, pa opet rekoh:
"Uslovi ivota?!"
"Čovjek ih stvara, sebi a po sebi," reče kao naučnik koji je davno svoja otkrića definisao saetim iskazima, pa ih po potrebi citira.
"Vai su dobri, za dug ivot?," pretpostavih.
"Dobri su za moje nadzore. Lijeem bez večere i kad se umrači, kako se ponaa i sve ivo u prirodi. Ustajem kad svane, kao i sve u prirodi. Jedem samo koliko mi treba, zeleno, svjee i dobro raskuhano. Ne puim, a pijem vino, umjereno. Radim svaki dan, koliko mi treba i koliko moram...", zaćuta, značajno me pogleda, pa kao da se nečega dosjetio, upita: "Kao da smo se i prije viđali?"
"Moda, ali ne vjerujem," rekoh uvjeren u to, mada se i meni njegov glas činio poznat.
"Gdje ste bili za vrijeme rata?", dopita.
"Deseta...", odgovorih.
"Pred oslobođenje Mostara bili ste ovdje, u Malom Polju!?", nastavi.
"Jesam, dan prije", odgovorih.
"Ja sam bio u izviđačkom vodu Marka Kijace...", nastavio je Vaso.
Kao da me neto dograbi pa ukrca i odveze daleko nazad, pa istrese na brdo Hum iznad Malog Polja.
Mora da se poigrala priroda, pa plodne njive uokruila je zelenim umicama, pa prstenovima kućica, bačica i oborčića, a povrh svega, da bi napravila zavjetrinu, sve to uokruila brdima: Matera, Hum, Gorica, Kičin i Kvanj. Prvi čovjek pristigao je s brda, obeselio se bogatstvu malog polja i rijeci Bunici u dnu, te ga naseli. Od tada su ljudi stalno doseljavali u Malo polje odseljavali nisu nikad.
Pripremajući se za napad na Mostar danima smo bili u dnu Malog polja, u Krču, a suprotni dio sela, Navrh sela, drala je dobro naoruana njemačka četa punog sastava. Gledali smo se s pukometa. Iza Kvanja, mislili smo najsigurnije zaleđine, na nae iznenađenje i zaprepatenje, jednog jutra pojavie se velike njemake formacije. U času okupih borce pa izvedoh na Hum, u namjeri da se spojimo sa partizanskom glavninom. Ostavih samo desetinu izviđača Marka Kijace. Među njima bio je i otresit borac po imenu Vaso, prisjećam se lika i glasa pa ga poređujem sa starcom pored sebe.
Iznenađeni okruenjem, i seljaci i izbjeglice i izviđači utihnuli su očekujući s brda vijesti i naređenja. Prisjećam se slike kipova u Krču i ivosti na Navrh sela. Nenadno, kao da neto grunu u kipove, počee oivljavati, okupljati i oglaavati. Domalo se izdvojie tri borca-izviđača, pa na čuđenje svih nas s brda, uputie Navrh sela, ka vabama. Krenue trkom, do nekoliko se polegutie trčeći, a kad prevalie polovinu puta nastavie puzeći.
Osu paljba!
Kao u pozorinoj predstavi, sa binom u vrhu i gledalitem u dnu sela, te galerijom nas na Humu, odigravala se ratna drama sedamdeset na jednoga. Zagluhnue dva topa sa Mije gomile i Matere, zatekćae mitraljezi iz nevidljivih bunkera, zapraskae puke grmi u kazanu. Borci se nisu oglaavali, ni vidjeli da li su i ivi?
Pomoli skladna kretnja ramena, sad znam da su bila Vasina, jer su ta ista maloprije vrckala u sličnoj kretnji, plivačkoj. To je on Vaso!
"Dva-tri borca su oslobodila Malo Polje, sjećam se", rekoh.
"Ja sam jedan od njih", prekinu me, pa kao da je pratio moje misli, nastavi: "Vi ste drug Barut, koji me je sasluavao!?"
"Jesam!", uzvratih.
"Drug Barut?!", ponovi.
"Jesam!", odgovorih.
Kao praćkom izbačen, poskoči, dograbi me u zagrljaj, provalja mi rebra već oslabljenog grudnog koa, izljubi, otpusti pa saopti:
"Raspitivao sam se za tvoju sudbinu, drue Barute. A moga ti Baruta. Pa kako si...?", razdragao se i govorio.
"Pa, tako...", slijegao sam ramenima i veoma se čudio kako se ovaj čovjek razdragao u dječijoj mjeri, a trebao bih i ja, isti je razlog i povod, a ne mogu ili ne umijem.
"Nikad tako!," zaskoči me: "Ne daj se, kai dobro sam, pa će i biti dobro...", nastavio je Vaso.
"Pa, dobro sam," prihvatih.
"Eto vidi, tako i treba, a i jesi dobro i biće dobro, i neka to bude tako do zadnjeg udisaja...", nije prestajao da se raduje i glasno govori, to privuče slučajno zatečene poznanike, koji nas malo-pomalo uokruivae.
"E pa da nastavimo onaj raport od prije četiri i po decenije!?, počeh osmjehujući se, nastavih: "Kako je bilo, govori!"
"Hm, kako je bilo", reče, zamisli se, pa poče prisjećanja: "Vrag donese neku enu, zapomagala je:
Đorđo!, alosna ti majka ne bila, eno vabe razvrile tvoj stog sijena, tovare...
Potrčasmo iznad kuća i vidjesmo razvren stog na guvnu Đorđe Papića na Navrh sela. Tovare na kola.
Vodi nas Marko! odlučno će Đorđo-borac.
Nas deset na njih sto pedeset? A, zna i za naredbu da ne otvaramo vatru, sami isto tako bi odlučan i komandir.
Ja odoh, pa ko se ne boji usranih gaća neka pođe... Majku im vapsku, nali su mene, uoči oslobođenja. Da pokrepa moja stoka... nabrajao je Đorđo trčeći po puku.
Potrčah za njim, da ga odvratim, pridrui mi se i Alija Kebo, Đorđin komija i saborac.
Kao kad drijepca napadnu konjske muhe, pa unezvijereno zagalopira, tako se ni Đorđo ne dade uoglaviti, trčao je prema sijenu, u tom času je vidio samo njega: Ako kolo ne moe razvaliti uhvati se i ti u nj, stara je izreka.
Samo bog zna kako nas ta gomila iskusne pačadi ne vidje prije, ali kad priđosmo tamo gdje se borba mogla prihvatiti, i blie, osu ko pljeva. Aliju i mene uhvatie na čistini. Neupucan stigoh do jedne podzide, iza sigurnog zaklona osvrnuh na sadruga. Alija je trčao u pravcu vinogradarske betonske kace. Imao sam osjećaj da vidim svu silinu metaka ispaljenih na Aliju. Vrckao je između njih nekim prirodnim instiktom, a one odzvanjele su o tvrdu podlogu, ili se duboko uvlačile u zemlju oglaavajući se kao grad kad pada na tihu vodu. Samo jo koji korak, da ne pogode, prizivao sam sreću. Uskočio je u betonske valje.
U kratkim vremenskim razmcima Đorđo je prepuzavao od drače do drače. Stići ću ga, čvrsto sam rijeen.
Đipnuh se preko zida, ići ću na iznenađenje, ravno bez zaklona, dok me otkriju pa okrenu vatru, biću već na onoj strani proplanka.
Biti ili ne biti pogođen, da li će moje petoro djece ostati bez oca, su prva pitanja koja sam postavio sebi, kao to bi ih postavio i svaki čovjek na početku takve borbe. Iza njih nadođu misli koje trae vjetinu, hrabrost i sreću, pa i one nestanu, povuku se da ne sputavaju. Kad borac potisne sve te misli, kad ostanu samo one koje dijele na nae i neprijateljske ivote, tad čovjek postaje hrabar i tek je tad sposoban da u borbu uloi sve svoje mogućnosti, znanja i snagu.
Izdraću, rekoh glasno, izdraću, ponavljao sam da se okuraim, da potisnem nepotrebne misli, da postanem hrabar. Od mene vie nije zavisilo, radio sam koliko sam mogao vjetije po već donesenoj odluci, uspjeh je zavisio od brojnih slučajnosti koje obično sve zajedno nazivamo sudbina. Ali mozak ne moe bez misli, obično posegne za nekim koje ili opterećuju ili pomau, tako i moje iskopae iz sjećanja.
U predasima borbi učili su nas ratnim vjetinama. Naročito se dosta radilo na puzanju od zaklona do zaklona. U jednoj takvoj prilici, na komandir, predratni oficir, izvede mene pred četu i naredi da pokaem ta sam naučio. Izlazeći pred masu boraca osjećao sam neprijatnost, nelagodnost, moda i strah od nastupa, jer mogu biti ismijan. Tada sam se prisjetio i jo jedne slike slične ovoj, zbilo se prije tridesetak godina:
Austrougarski kaplar izvede vojnika pred četu, da mu se naruga. Dozva i mene. I mi, seoska dječurlija, na pristojnom rastojanju, sa pukama od motke i kanafe, oponaali smo svakodnevnu obuku nenadno pristigle vojske. Na jedva razumljivom jeziku, naredi nam obojici da po pravilima puzanja, odgmiemo do rukom pokazanog zaklona. Po komandi bacih se na zemlju, zaplovih po njenoj povrini, dokopah se zaklona pa pobjegoh u umu. Otpratio me pljesak, pa nadovezao podsmijeh vojniku.
Postah ravnopravan član i miljenik te čudne skupine vojnika, kako sam kasnije saznao, Čeha, Slovaka, Ličana, Mađara...
Za carski rođendan, uz druge svečanosti, bi takmičenje u puzanju. Prvi sam dotakao ucakljenu čizmu visokok oficira, koja je igrala ulogu zaklona-cilja. Najedoe me, napie, obukoe, vozae...
Legoh ispred faističke čete, zamislih austrijske čizme, prisjetih se kaplarovih riječi da treba puziti kao gmizavac guterica. Počeh sporo, bre, jo bre, bre...
Misli presiječe granata blizu mene, očima potraih Đorđu, pretpostavih zaklon do kog je mogao pristići, pa mainskom brzinom, kao kad se zelembać otisne za gutericom, s koljena na lakat, s lakta na koljeno... grabio sam ispred čete evropske vojne elite ka odsjaju jedne čizme.
Stigoh ga, pa se bacih na nj u trenutku kad se spremao da preskoči zid Marije Papićue.
Stani!, da dogovorimo. Kako ćemo? podviknuh.
Majku im vapsku, e neće... ko će znati kuda su ile njegove misli, ali sam bio siguran da nije bio svjestan moje prisutnosti, pa sam rijeio da mu je nametnem.
Đorđo, nisi sam. Pogledaj me, s tobom sam. Odavde ćemo zajednički, kao i svaki put do sad.
Dobro, dobro, dobro... govorio je i postepeno prihvatao moju prisutnost i potrbu.
Jedan će odpuziti do zida đubretarnika, da skine vabu s kola, onog to plasti. Drugi će za onaj kamen, da upuca konja. Biraj! rekoh gotovo naređivački.
vabo je moj, na moje je udario prihvati.
Ko će komandovati, ti ili ja?
Ti! Stariji si pomirljivo odgovori.
Moe li odande dobaciti bombu u dvorite?
Mogu, reče nakon to odmisli gledajući u desetak nijemaca koji su tovarili vino i ito.
Napunimo anere, ovdje, repetirajmo pa na moj znak pretrčimo do svojih zaklona. Tamo, odmah, odvijmo po tri bombe, pukama skinimo vabu i ukinimo konja, odmah iza tog bacamo po bombu, i uskočemo među njih, a ostalo kako nam da Bog.
U kom grmu lei zec?, pitao se neprijatelj gruvajući rafalima u svaki zaklon, po redu. Po treći put grunue u nae. Zid bijae siguran, debeo i visok, iznad je strio grm odrasle i jedre drače. I sad vidim pokoenu draču, svaka grana metkom prelomljena pa ovjeena njihala je od udara drugih. Fijuču i kugle i kamenja, po obrazima i rukama pre usijane kamene iskrice, najavljuju skoro prebacivanje vatre, a kad se i dogodi, u onom trenu kad popusti panja pucača, mahnuh rukom preko zida.
Samo smo nas dvojica vidjeli ukidanje konja, pad vojnika i let bombi.
Prvo se oglasilo konjsko bolno hrzanje, potom su se prolomili samrtnički krici i jauci iz desetak ranjeničkih grla. Nadovezasmo grlato, kao da smo brojna vojska:
Ura, ura, ura...!
Naprijed proleteri, naprijed...!
Stani vabo majku ti...!
Naprijed lijevo i desno krilo da ive vabe pofaćamo...!
Stani vabo j... oca svoga...!
Dr ih ive...!
Vaso se unio u priču, izvikuje, doziva imena ondanjih saboraca, psuje i prijeti stisnutih čeljusti i izbočenih očiju. Kupači se počee osvrtati i okupljati, on to ne vidi, a ja tek sa zakanjenjem, prekinuh ga:
"Ostalo znam, gledao sam..."
"Jo su letila grumenja zemlje i mesa kad sam izvirio, a Đorđo je već bio među njima...", nije se moga zaustaviti.
"I ti...?", prihvatio sam da dovri priču.
"A, ta sam mogao drugo...!?", kaza oborivi gals.
"Gledao sam to razvaljeno vapsko stado", nastavih umjesto Vase, "doimali su se kao mravi kad motika razvali mravinjak. Panično su bacali oruje, naputali ranjenike i bjeali niz Materu, prema rijeci Buni. Prvi su već bili u vodi kad ste vas dvojica izbili na vrh...
"I onda to sasluanje, kod čuvenog druga Baruta?", nasmija se Vaso.
"Pokrali ste konjske kaieve i gumene točkove!?", prigovorih kao i onda.
"Za opanke, zaplijenili od neprijatelja...", odgovori kao i onda.
"Za koga ste uzeli?," ponovih ondanje pitanje.
"Za nas", ponovi odgovor.
"A ostali borci goli i bosi?!", otro prigovorih.
"Ostali borci nisu poli u borbu", jogunasto uzvrati kao i prije pet decenija.
"Pokrali!", osmijehnuh se, a onda to nije bilo smijeno.
"Trofeji!", uzvrati uz osmijeh, a onda nije odgovorio na ovo pitanje.
Zaćutasmo.
Vaso se podie, priđe vodi, odui rashlađivanjem po dolakticama, vratu i prsima, zagazi u vodu, zaroni...
"U penziji si?", rekoh kad se vratio i sjeo.
"Jesam, već tridesetak godina".
"Kolika je penzija?, upitah prosto po navici.
Kaza visinu penzije, pa upita za moju. Rekoh i ja svoju, koja je četiri puta veća od njegove. Zaćutasmo.
"Od kad si u penziji?, zapita pogledavi me znatieljno.
"Mlad penzioner, sad će tri godine", uzvratih.
"Tri godine", reče pa otpuhnu. Vjerovatno je povezivao sve moje bolesti koje sam u međuvremenu nabrojao, srce, slab izgled, ostatak godina ivota, visinu penzije i poređivao sa svim svojim.
"Mala ti je penzija", rekoh iskrene misli, do tog časa i ne znajući da ima i tako malih boračkih mirovina.
"Moj drue Barute, mala, veli...", zamisli se, nasmija i nastavi: "Nije mala", proapta za sebe, opet se zamisli, visoko zabaci glavu, podie čelo, pa kao odnekud iz daljine, uvjerljivim glasom zaključi:
"Mirovina nije mala ako se koristi dugo."
EF LOIONICE
Pročitavi jo jednom rjeenje o postavljenju za efa Loionice u Mostaru pođoh da preuzmem dunost.
Kroz burni radni vijek mijenjao sam poslove i privikao da ih prihvatam bez uzbuđivanja sa ovim je drugačije. Ushićen sam! Godinama sam prieljkivao ba ovo jutro, a evo idem sa zebnjom. I prije četrdesetak godina, ka Loionici u Mostaru, iao sam i ushićen, ali i sa zebnjom. Dječačka glava je bila pretrpana svakojakim mislima, koje ovoga jutra, razbuđuju se i naviru iz sjećanja. Da mi je tada ko rekao da ću postati naseljenik planete Venere i povjerovao bih ali da ću postati ef Loionice u Mostaru, to svakako bilo je nerealnije. Jutros se iz noći izvukoh uznemiren, razdraen i drhtav kao glumac pred prvi nastup. I porezah se brijačem.
Poao na novu dunost!
Klecaju koljena.
Grudi se jogune.
Drhtim kao zec.
Prije četrdesetak godina od kuće ispraćala me je majka, usput toplo savjetovala, ila sve do itomislićke catare. Ispraćali su me i zadocnjeli pijetlovi, i cvrkuti vrabaca, i rosa koja je mlitavila opanke od volovske koe.
"Ne zaboravi gorčinu teačkog ivota: kopa, hrve... grad, sua, mraz... i gdje si bio nigdje, ta si radio... Uči, sluaj majstore, budi mlađi biće i stariji..."
"Vidi zečića!" ushitih se.
Okamenismo se sve troje.
Gledasmo se zatečeni.
List računske teke, na njemu zeko od uiju, zuba i očiju, kao da gledam u svoju nevjetom rukom nacrtanu sliku i upoređujem sa slikom zeke na Simićevoj njivi, na kojoj je niz kvadrata kupusita, ui i oči iz teke.
Stojimo kao ukopani, gledamo se oči u oči. Progovorie oči iz Simićevog kupusita:
"Odkud vi? Nisam vas očekivao u zoru. Neiskusan sam zečić. Ovo je moj prvi samostalni doručak, podranio... ta bih trebao da činim? Pravim zijan u tuđem kupusu. Kajem se. Oprostite, prvo bezroditeljsko jutro. I uhvaćen. Prođite, kao da me niste vidjeli. Ja sam zečić..."
Bez jasne namjere zagazih u kupusite. Zeko se preobrati u male grudi drhtave. Ubrza dopiralo je lupanje srca. Pobudi i moje, otjenjavaju grudi, srce bi da iskoči iz tjeskobe, zadrhtah... otkaza hod. Skamenjeni, mladalačka srca zatreptae po jednom taktu zečijem. Grudna tjeskoba bol. Vratio bih se ne mogu. Zijevnuh u grču, a on zakrenu pogled u podalji red, povi se u pozu kratkoprugaa na startu, tromo se osvrnu, pa strelovitim krivudavim odskocima umače u nedovid. Iako očekivan preplai me zečiji bijeg.
Poao da osvajam svijet uplaio me zečić!
Izaavi iz mostarske eljezničke stanice, prisjećajući se uputa majke, skrenuo sam lijevo, pa uz nepreglednu prugu iao ka očekivanoj Loionici. Trudio sam se da zapamtim okoli da se znam vratiti.
Sa lijeve strane bijae samo jedna zgrada: "eljeznička ambulanta", pročitah iznad ulaza. Desno su bače, "Čerekovića podrum", bače, neprometna raskrsnica i velika zgradurina ona je, zaključih. Priđoh, iz depa izvadih poziv i usaglasih dvije riječi: Loionica Mostar.
Kućetina me neprijateljski dočeka:
"ta će ti mali ovdje?," kao da je govorila: "Za seljačića je kućica a ne najveća mostarska zgrada. Ja bih mogla prodrijeti sve domove tvog itomislića," zaprijeti: "Nisi za mojih odaja, ne ulazi!"
"Moram! Doao sam da učim zanat..." promucao sam.
"Rekla sam, ne ulazi!," isprepriječi se.
Zadrhtah kao i jutronji zečić u kupusitu. Da uđem!? Ispriječi se drhtaj, zijevnuh...
"Mali, ta trai!?" presiječe me osor glas ispod eljezničareve kape.
"Doao... poziv... zanat...!", izmucah.
"Da vidim! Dobro! Idi, javi se u esnaest!", kaza i prođe pored mene.
Kao zečić, uunjah se u dugačke hladne odaje. Na prstima sam iao lijevo i desno, po tami neosvjetljenih i jedva vidljivih hodnika, tiini vrata do vrata... Nikoga!? Iznad vrata su sitni brojevi, jedva ih zamijetih, zadnji bi dvanaest. esnaest je na spratu, zaključih i bojaljivo pođoh uz stepenice. Kao da sam u krađi manastirskih smokava bojaljivo se prikradoh. Stepenice, hodnik, vrata... esnaest!
Zastadoh. Nikoga! Naslonih uho uz tok, opet nita. "ef", jedva uočih sitan natpis na tamnim vratima. Da uđem!? Pobode se kosa, ui, oči... Ugledah zečića u zijanu. Oči izbuljuju, grudi drhte... ne znam to bih.
"Mali, zato se prikrada po kancelarijama!?," ubode glas iza leđa.
"Ja, doao...!", mucao sam pruajući poziv.
"Uđi!," reče otvarajući vrata "ef". Sa papira preseli pogled na moju glavu, pa skliza do razlopljenih opanaka.
"Ne liči na one to obećavaju mnogo", doda sjedajući za veliki sto.
Okretao je brojeve telefona.
Kako da stojim, mirno ili oputeno? Pitah se. Koji poloaj ruku, glave, osmijeh ili ne? On je ef, vidi se, gospodin, izglačano odijelo, snjeno bijela koulja, mana, glatko izbrijano staračko lice. Gospodin! Putuje vozovima u Sarajevo, Beograd... Zna zato se rodio. A ja, ta sam ja? Drhtim. Zec u Simića kupusitu uljez. Sisa mi podie koulju, podrhtava po zečijem taktu. Divno je biti ef Loionice, blago njemu. Kad bih ja izučio zanat, pa kasnije postao ef Loionice. Da obradujem majku.
Kao i onda, kad sam prvi dan polazio na izučavanje zanata, i jutros, izaavi iz zgrade eljezničke stanice, okrenuh lijevo. Izmijenilo se. Sa desne strane su nove zgrade, čitam: Sud, PTT... Nema Loionice ne vidi se. Rat je sruio, zaključih i krenuh tamo gdje je bila. Smjenjuju se slike; učenje zanata, rada u sindikatima eljezničara, rat, ranjavanje, marevi, bojevi... Oslobođenje me zateklo u Zagrebu. Premjetaji, premjetaji... I evo, nakon toliko godina, opet sam u Mostaru. Poao sam na dunost mladalačkih snova, u Loionicu u "esnaest". Nema zgrade, a nema ni majke da je obradujem...
Pazi! Eno zgrade! Kako je mala među neboderima, a mislio sam... Sudbina je ipak tako htjela. Biću ef Loionice. Evo me pred njom, pred prvim nastupom...
Sisa uzdrma koulju, ignu, ritam posta zečiji. U starca se uselila zebnja. Zamislih se u sobi "esnaest".
Očekuju efa, kakav li je? Vjerovatno se pitaju činovnici. Kakve odgovore dobijaju od onih rijetkih predratnih znanaca? Ko li je od njih iv? Kako oni gledaju na budućeg efa? Onog malog iz radionice main bravara. Vano je to miljenje, bitno je za početak. Kako će me primiti, prihvatiti? Koliko ih je ivih? Koga ću sresti? Koji će biti prvi? Koliko je izginulih? Da li će me prepoznati? Ja njih?
U grudima tjeskoba, poigravaju, brzaju... bole. Simića kupusite, zečije uzdrhtale grudi, lupa srce, kao da idem u tetu.
Dugo stojim pred zgradom. Dva radnika zagledaju veliku mramornu ploču na zidu do ulaza. Jedan joj priđe prinoseći brzovrteće tocilo. To je spomen ploča, primakoh joj se i počeh da čitam velika slova:
PALIM BORCIMA I RTVAMA FAISTIČKOG TERORA... LOIONICE MOSTAR
Slijedila su tri stupca sitno ispisanih imena, nečitljivih za moje oči. To su oni moji poznanici koje neću susresti, zadrhta misao. Zacvili ljuti kamen pod ubodima tocila. Zaćorih iza leđa radnika, vadeći naočale uzbuđeno pođoh ka prvootpisanom. Kroz glavu poteče na stotine likova predratnih drugarica i drugova, koje od ovog trena moram brisati iz ivih. Kameni jauci se preobrazie u zlokobno brujanje faističkih aviona. Po spomen ploči zaprai smrt, zadrhta mi ruka, ispadoe naočale, zapraie se, pogeh se vadeći maramicu...
"Prekini! Neka pročita čovjek...", oglasi se radnik bez tocila.
"Izvolite, izvolite...!," prihvati i drugi.
Jedva sam podizao starost ispravljajući kičmu i briući naočale. Zaćorah ozdo, od zadnjeg upisanog. Majstor je prekinut u radu na prezadnjem imenu, koje gonetam?
Brie ga, brie, ne varam se. Koga? koga brie?
Oivljuju nekoga! Nekoga zapisali da je rtva rata, poginuo a on je iv, doznali sada i na kamenu ispravljaju greku!?
Tocilo je već nabrusilo slova, ali razuznaju se... Ko li je taj sretnik, neko od mojih bivih kolega?
Ko je bio mrtav pa oivio, ko?
Ispod tocila odgonetam jedva vidljiva i nevidljiva slova:
G.Č.. MI..N
Nemoguće!? Varaju li oči?
Pa, pa, to ...! Pa to je GAČIĆ MILAN!?
Moje ime!?
S E O B E
Stvoritelj je odredio da čovjek pati. Presuditelje susreće na svakom koraku, u porodici, koli, poslu svuda. Oni nisu uvijek svjesni da su to, pogotovo ne priznaju prigovore na svoju strogost. Djevojčica je dobila slabu ocjenu, zbog neznanja po ocjeni nastavnice, a po miljenju učenice zbog loeg raspoloenja učiteljice. Uvjerenja se nisu pomjerila ni sjutra nakon male prepirke njih dvije. Nenavikla na slabe ocjene, a uvjerena da ju je dobila zbog mrnje nastavnice, učenica je izvrila najgluplji korak samoubistvo. Tragedija bi povod da učiteljica ponovo pozove svoju savjest, nala se krivom tek tad. I ona pravi istu glupost ubija sebe.
U golemom svijetu presuditelja, po mnogo čemu, izdvaja se jedan nepodmitljiv sudija, naziva se savjest. Ni ona, iako nepodmitljiva, potena, ne mora uvijek donijeti pravilnu presudu, kao to je nisu donijele učenica ni nastavnica. Zaokupljena tim i takvim mislima ula sam u ljekarsku ordinaciju:
Zbunjena sam...
Odakle da počnem?
Ime mi je, a ne, nije od značaja.
Rođena sam, ni to nije vano.
Imam dvije kćerke, zdrave, vesele, umiljate...
Volim mua...
Progoni me obuzetost jednim događajem.
Rekli su mi da je to bolest koja se zove psihoza.
Mjesecima premiljam da li za pomoć da se obratim redovniku, pitajući se da li mogu zadobiti veliku milost i uslienje od Boga za učinjeno djelo, ili psihoterapeutu, koji bi naučnim putem doveo do duevnog iscjeljenja...
Doktore, odabrala sam Vas.
Voljeli smo se, jo od studentskih dana, oenili se iz ljubavi. Zavrili za profesore francuskog jezika, on se zaposlio u gimnaziji, ja nisam uspijevala dokučiti radni odnos. Rodili smo zdravu djecu. est godina sam traila posao, bezuspjeno. ivotarili smo s platicom pa sam arko eljela da se zaposlim, jer tugaljivo smo doivljavali podstanarski odnos u neuslovnoj i skupoj sobici.
Danima sam kovala planove, prizivala u pomoć matu, biro rada, poznanike, rodbinu, sreću... Na sonu je ostajala muevljeva platica i sobica. Planirala sam perpetumobile. Nada se gasila pa je i bračnu sreću zapljuskivao povremeni val nemira.
Jer i sreća sreće treba.
Stanje me sve vie opterećivalo i progonilo. Jedino je ljubav ostajala netaknuta, čak mi se gadila i pomisao na drugog mukarca.
Postojao je jedan mukarac, zvao se Volk, koji nije prestajao da mi udvara. Ne znam pravi razlog, ali njegovo je prisustvo u meni izazivalo gađenje, taj osjećaj nisam ni prikrivala, njemu to nije smetalo da i dalje udvara. Direktor je velike firme i uvaen građanin. Izuzev pozdrava iz pristojnosti, nikad nisam s njim imala razmjenjenu riječ. Jednom, naravno slučajno, sreli smo se u liftu.
Da li da sačekam slijedeći, pođem pjeice, ili otrpim nelagodnost njegovog prisustva? Zato da bjeim?, pomislih i ostah.
"Jo se nisi zaposlila?", promrmlja s rastojanja zadaha.
"Nisam!" tjeskoba dizala izbi iz mene sigurnost, zadrhta i ta jedina riječ.
"I bez stana si?", kao da bi me grdio zbog toga
"Da!" neprirodno zatreperie i ta dva slova.
"Zato ne učini neto?", opet prigovor.
"Nismo u mogućnosti da pronađemo posao, a o stanu, naravno, jo i ne sanjarimo. Daleko je to od nas", konačno dođoh do daha.
"Ja ću da te zaposlim. Daću ti i stan. Ti si ena kojoj bih dao sve...", pobuni mi se damar, jedan, negdje u nevidljivoj dubini, pa svi, kao da se zametnue ukupnom neimatinom i podvukoe se pod plat čestitosti i sreće zbog nje. To me za tren učini bogatom, vrijednijom od Volka za čestitost, snanijom za čistotu due, odraslijom za glavu. Svom silinom tih prednosti, putem pogleda, oinuh ga i bacih u kaljuu, pa ostah da ga gledam umrljanog. Za čas se i on vidje ispod mene, ba tad dreknuh:
"Kako se usuđuje?!"
"Razmisli! Nudim ti stan i posao, nudim ti seobu u novi ivot. A ta ti meni nudi? Uporedi vrijednosti...", kaza uz podsmijeh.
"Idiote!", odbrusila sam izlazeći iz lifta.
"Ipak, razmisli o ponudi! Ozbiljna je!", dobacio je za mnom.
Danima nisam mogla da se oslobodim "preseljavanja" u "novi ivot". Ma koliko da mi se gadio Volk, i sve ostalo to je vezano za navedeni događaj, nisam mogla da se oslobodim slike, koja se najednom uvukla u moj ivot. Proganjala me je noću i danju. Bilo ta da sam radila stalno me pratila. Jasno sam se prepoznavala u novoj garderobi, vanom radnom mjestu sa visokom platom, uređenom stanu, i dječijim sobama. Slika je pokazivala nedokučiva dobra... i automobil.
Postepeno se ukotvljavala ta slika, pa čvrsto usidri u moju psihu, tako da je ni orkanski jake nakane nisu mogle izmjestiti.
Od tad sam počela da ivim dvostrukim ivotom. U oba po pola vremena.
U onom dijelu, bez dnevne svjetlosti, sa jo jednom sam platom, visokom, lijepom odjećom i mislima vezanim za namjetaj dječijih soba.
Razdanjivanjem je počimalo i nespokojstvo i neraspoloenje, kao kad u omorinu grune topao vjetar, bila sam mrska sama sebi. Dan se otezao niz jednoličnu ishranu, neprikladnu odjeću, zaguljivu suterensku sobicu i bezvolju.
I tako mjesecima, do jo jednog susreta sa Volkom.
"Dobar dan izazovna gospođo!", dobaci.
"Dobar dan, vuče!", prihvatih čudeći se i sama svojoj srdačnosti, gotovo nesvjesnoj.
"Da li si razmiljala o ponudi?", bezobraznik zaskoči me od prve.
"Sit vuk, pa se sprnda sa unezvjerenom ovcom", na jednom osjetih potrebu da govorim s njim.
"Kako sebi dozvoli da si toliko dugo bez zaposlenja?", zapita oborivi glas gotovo do prijateljskog.
"Nezaposlenost, opta nezaposlenost?! Ostavi se ala, pomozi mi da nađem posao. Teko mi je. Ne znam, da li je tee podnositi dosadu od nezaposlenosti ili neimatinu od besparice?", bio je to onaj period dana kad sam bila opterećena brojnim mislima koje su odvodile u nevesele zaključke, kao to je besmislen i bezvrijedan ivot. U takvim rasploenjima sam imala potrebu da popričam s nekim, da izrigam guku gorčine, da čujem riječi utjehe i saaljenja, da podijelim tugu s nekim, razmijenim miljenje, da nisam sama.
"Hoće li da ti nađem posao?", dočeka me kao iz zapete puke.
"Veliki si direktor, znam da moe", kazah prigovaračkim tonom.
"Dobro, dođi u moj kabinet i ponesi molbu."
"Ne reci dva put!", rekoh ne misleći ni na to, ali sam po rastanku dugo razmiljala o značenju izgovorenih riječi.
Mnotvo zbrkanih misli naseljavalo je sve tjenju glavu, pa sve vie i vie izotravala se slika Volka spasioca. Uz sav svoj napor i elju vie ga ne mogoh potisnuti iz misli. Nemirne noći učestae zbog te slike, one, te noći, privedoe me u kabinet.
Najavi me sekretar. (Svi imaju sekretarice samo Volk ima sekretara).
Pojavi se razdraganog kao u mačke sitnog lica, objeručke prihvati ruku, strasno je stisnu, pa me propusti dodajući sekretaru:
"Danas nisam u preduzeću."
Bila sam i ranije u kabinetima direktora, ali ovakvom nikad, zbuni me prostransvom. Kao da je to i elio, ostavi me na samo. Prostorija bi nekoliko puta veća od naeg stana, zidovi i plafon su tapacirani i ukraeni umjetničkim slikama i fotografijama detalja iz proizvodnje. Na patosu se nalazio debeli tepih ivih i skladnih boja. Lijevi dio prostorije zauzeo je dugački sto sa dvadesetak fotelja, očigledno je sluio za poslovne sastanke. Desno, odmah do vrata, bio je poluzid-ogledalo, iza je stajala skladna klub garnitura, do nje neobično velik i skupocjen radni sto za kojim je već sjedio Volk i potpisivao papire. Nesigurno sam se osjećala koračajući od slike do slike, vitrine, cvijeća, knjiga, tapiserija... Dola sam do fotografije koja je stajala iznad njegove glave, a predstavljala je njegov susret sa predsjednikom jugoslovenske vlade. Fotografija je ličila na karikaturu u kojoj je Volk bio vrlo nizak i smijean sa izdignutom glavom...
Čudna je ta potreba malih ljudi, naročito ako su to i rastom, da oko sebe imaju goleme predmete, prostorije, automobile, čak i vozače na kojima svakodnevno dokazuju svoju snagu, misle da su, imajući sve to, veći od visokih ljudi. Stala sam posmatrajući ga tako niska i kočoperna, to je kompleks malih, zaključih pa ga za trenutak i saaljavah.
"Popićemo kafu. Ja ću da je skuvam...", njeno me povuče za ruku, razvuče plianu zavjesu iza stola i uvede u skladno uređenu polumračnu sobicu u kojoj se isticao televizor, kauč, stočić i noćna lampa koju upali. Prihvati moj kaput i okači o vjealicu.
"Pomozi, gospođo, ti pripremi fildane a ja ću kuvati", reče pa me povede u degaman, lijevu prostoriju:
"Tu je kupatilo, moe da opere ruke", reče pa se ukloni.
I kupatilo je bilo veće od sobe u kojoj ivim s porodicom, bi prvo to sam pomislila. Osvjeeno mirisima izmamljivalo je vedro raspoloenje. Uplai me enska figura na zidu-ogledalu, u prvi mah ne svhvatih da je moja, kao da smo dvije. Čak joj se i obratih:
"Zar ima i ovakvih kabineta?"
"Doveo te da te opčini i razgoliti? Naumio je, evo tu, ba tu, da te posmatra nagu pod tuem", kao da je govorila.
"E neće, vuče, neće gledati taj film", ote mi se, a i ona kao da nastavlja:
"ta misli koliko ih je već zaposlio-skinuo? Samo si jedna od njih. Ne daj se, ne popusti, ne prihvati izazov niskih udaraca, snani su, oboriće. Budi čovjek. Bolje je i po svojoj trnjini hodati nego puziti po tuđem ćilimu.
Nepostojeća u ogledalu bi ona ja iz neprespavanih noćiju. Trudila se da me savjetuje, shvatih pa odlučno rekoh:
"Ne Volk, ne vuče, neće biti toga, nema puzanja..."
Čuvi svoj glas bi mi i samoj neprijatno: priča sama sa sobom, otkačila, kako za ovakve prilike kau mjetani.
Ula sam u kuhinju, voda je već vrela, zatekoh ga uz otvoreni hladnjak, vadio je viski, okrenu se:
"Tu si! Evo, ponesi piće i fildane", govorio je i spremao na tacnu koju do malo isprui.
Odnesoh je u sobu, stavih na sto, pa sjedoh na leaj. Zagledah kristalnu čau, otpih, pa uzeh da čitam zatečene papire.
Presiječe me rjeenje o namjetenju mom zaposlenju. Zaveden je i broj protokola, čak je i pečetovano, jo je nedostajao potpis "kafedije".
"Bijeda, ucjena", opet čuh svoj glas.
Samotna tiina uz tanku svjetlost izazva blesave misli, očekujući kafu i ne htijući zaplovih na njima.
Podat se i dobiti godinama sanjani posao!? To je to! O tome sam sluala, čitala, ogovarala, ali, ljudi, ovo je... To je tu, odmah, iza kafe.
Posao ili ne?
Podat se, ta to u mom slučaju znači? Mu?!, luda sam za njim. Volim mua.
Povreda mua!?
Ostavi mua, ne budi sebična, kakav mu. Mu je on, a ti si ona, Ti. Ovo si ti, tvoja ličnost, tvoja čovječnost je u pitanju.
Ti si Ti on je on.
Draga enska, pred tobom je zakon vage. Ba tako, dva tasa. Na jednom je neizmjenjiva teina posao i vjerovatno stan, a na drugom moral čovjeka-ene.
Vagaj.
Na drugi sama dodaje koliko hoće, bolje reći koliko moe. Pa dodaj, gospođo dodaj.
Odluči se!
ta je sadraj moga tasa?
ta?
Moral!, dobro zna da je to.
ta je ovdje moral?
Podavanje!
ta je podavanje?
Pođimo od poznatog ka nepoznatom, kako vole da kau profesori.
Volk trai kratku upotrebu mog tijela, a ja to ne elim to su poznate činjenice.
Pođimo od pretpostavke da ga posudim na kratku upotrebu, isključujući svoje učeće, naravno ako ne računam fizčko prisustvo.
ta ti savjesti na to kae? Buni li se, bi li mogla prihvatiti postavljenu hipotezu? Buni se, ali manje nego juče, preključe vidim te mirniju.
Krenimo dalje u analizu, to ćemo da shvatimo kao mehaničko vaginiranje koje sam već doivljavala kod ginekologa. Dakle, u pitanju je neprijatno kratko vaginiranje i za tu nelagodnost, nadoknada je posao i stan.
Zato ne?
To je moj bol samo moj.
Radi se o mom fizičkom bolu koji sam sa ginekolozima već bolovala.
Vaginiranje?!
To je to!?
"Opa!, gospođa pije sama", reče Volk čim se pojavi i podsjeti na činjenicu da sam popila pola flae jakog pića. (Kasnije sam shvatila da je i to predvidio).
Pili smo kafu.
Ui bride na plamenu alkohola.
alila sam se u dobrom raspoloenju, dopadalo mi se i Volkovo drutvo, ako sam uopte bila svjesna da je to on, Volk. Sve će biti prirodno, spontano ćaskanje, dodirivanje, čeće dodirivanje, oslobađanje odjeće... primicanje lica, i grudi su se doticale...
I krv je navirala u lica... I...
Iza toga događaja vrijeme će teći novim porodičnim i drutvenim tokovima. ivot poče dobivati vie smisla. Radila sam posao za koji sam se kolovala i koji sam odista eljela. Plata je bila veoma visoka, pa se u malo vremena utrostruči materijalni poloaj naeg domaćinstva.
Jo jednom prilikom na kauču čekalo je rjeene, tom prilikom bilo je za stan. Kao skokom s motkom uskočismo u elitni sloj itelja grada.
Preselili u novi ivot.
Promjenom uslova ivota mijenjali smo se i mi, suprunici. Iz glava iselie nevolje neimatine, ali kao da se ne moe bez briga, uselile su nove.
Mu je govorio sve manje udaljavao se od mene. Sa arom sam nudila ljubav, istinski elila njegovu snanu ruku, sanjarenje na toplim maljavim grudima, mirisanje njegove koe nae ljubavi. Koliko sam ga vie eljela on se za toliko udaljavao. O razlozima nismo govorili...
Udaljavanje i dalje traje.
LJubav je u sve tanjem mlazu i prijeti presuivanjem.
Psihoza nagriza.
Obuzetost događajem iz kabineta ovladala je mojim bićem. U dvoboju sam sa savjeću, ne mogu da je smirim, izaziva svakodnevne sukobe. Vodimo beskonačne prepirke. Optuuje me za podavanje, naziva ga zlodjelom. Branim se vaginiranjem.
Svađamo se dugo, bez nade da se pomirimo bez pomoći drugih. Sustanari jednog tijela, upućeni na uzajamnost, neraskidivost, osuđeni smo na vječiti nemir svađu.
Doktore!
Pomirite nas. Pomozite. Vi ste psihoterapeut.
Ovako vie ne mogu da ivim. Breme koje nosim teko je, preteko. Posrćem. Svaki dan je tee, a ja svaki dan manje mogu da nosim.
Molim Vas, doktore!, prvo to bih eljela sa vama da račistim je tumačenje događaja.
Doktore!, presudite, koja je prava strana zlodjelo ili vaginiranje?
"Draga gospođo, prije nego pređemo na terapiju, moram da vam kaem da na postavljeno pitanje, odgovor imate jedino vi."
Z G A D
Prilazim osamljenoj roditeljskoj kući, u kojoj nisam bio već vie mjeseci.
Priroda je na proljetnom uranku, nadrauje sjećanja i vraća u djetinjstvo. Zatreperi srce, lice razvlači u osmijeh, dočaravajući toplotu kojom će me dočekati roditelji. Ustaće otac, toplo obujmiti ruku, majka će i zagrliti vrelo poljubiti.
Zatekoh ih sklupčane, on od bolova, a ona od tuge za njim i nemoći da pomogne. Skolila me malodunost, oblio hladan znoj, kao da zrikavac cvrči u glavi, sluh se uzjoguni, vid pomrači, alost nadvlada mojim bićem. Uz snanu očevu pojavu uvijek sam bio samo dijete.
Nadvladao ga je bol, ali oprui staračko tijelo, isprui ruku i prisili neposluni osmijeh, obujmi me vrelinom i oglasi:
"Nije meni nita, moj sine, malo prileg'o...", opet ga pecnu bola, zgrči mu ivot, zaječi, uz izdvojene grake znoja provukoe se i izmoreni glasovi: "Preključe sam imao dugotrajne i teke bolove, trajali su. Neizdrivi bolovi. Ubio bih se, nisam imao čim ", govorio je, a ja odlutah u prolost, u dobro očevo zdravlje, nikad nije preleao jedan čitav dan.
"Boli ga ispod rebara, muči se, a neće ljekaru: 'Nemoj javljati djeci, nedam da ih uzbunjuje. Biće dobro!,'" prepričavala je očeve riječi: "Mora ljekaru, treba ga nagovoriti", majka apnu u prolazu.
Dugo smo razgovarali, nagovorih ga. Odveo sam ga u hitnu pomoć.
"Tumor na jetri, hitno na Hirurgiju", dodajući uputnicu ozbiljnim glasom govorio je ljekar opte prakse.
"Vodi ga na rentgen", saopti deurni hirurg, nakon to je izvrio opipavanje trbuha.
Vratismo se hirurgu koji uze snimak, primače ga, odmače, zabulji, okrenu, osvijetli, zatamni, olovkom poče da objanjava sebi neto, pogleda u strop, pa u mene, ubode me mislenim pogledom, pa lice preobrazi u preozbiljno stanje, proslovi:
"Ne usuđujem se da dam dijagnozu, u svakom slučaju, vrlo je ozbiljno i hitno", na čas olabavi obraze pa doda: "odmah u bolnicu. Na Hirurgiji nema mjesta. Probajte na Internom."
Na Internom, mlada i ljupka deurna ljekarka savjesno ispipa oca, pogleda snimke, odćuta, izdvoji me i posavjetova:
"Hitno u bolnicu. Na Internom nema mjesta. Slučaj i nije za nas, uputnica je i naslovljena za Hirurgiju. Znam, često nemaju mjesta, za ovakav slučaj moraju ga imati. Uostalom, potraite 'vezu', na alost, znate kako to ide u mostarskoj hirurgiji."
Vratismo se na Hirurgiju, molih i kumih, nije pomoglo. Zamoren otac je traio da ga odvezem kući.
"Tako sam i ja bespomoćno vodao pokojnog oca...", prigovori.
"Mora na ispitivanje, u bolnicu, izgleda da si pokvario stomak, treba obaviti pretrage u bolnici, kau da nije ozbiljno, ali vidio si, popunjeni kreveti. Naći ću ga i eto me sjutra po tebe", objanjavao sam vozeći ga kući.
"Znao sam da je stomak. Zna ta ti je meni, popio hladno vino u 'Nikice', sahatak sjedio na hladnoj stolici, nazebao, i to ti je to. ta će mi Hirurgija, ali kad ti eli tako, posluaću te", govorio je od bolova već skrhan otac.
Posjetio sam sve uglednije poznanike, preko njih i četiri hirurga, ali nisam dokučio bolničkileaj. Kao da su se dogovarali.
"Pretrpani smo, ao mi je, ne mogu da vam pomognem, nema mjesta...", svi su govorili ovu rečenicu.
Odustah od prijatelja, povukoh se u samoću, dozvah savjesti koje su stasale u Socijalizmu: moju, ljekara, prijatelja, prijatelja mojih prijatelja... Pobuni se moja, oamarih je nedoraslu, ostah i bez savjesti. Prazan. Zgrnuh sve savjesti, postah neki drugi ja, tuđ čovjek neki. Osta odgovornost prema roditelju. Pođe, neki ja, da trai bolnički leaj.
Taj drugi iz mene, uveliko protiv moje volje, uze tek podignutu platu, polovinu prebaci u plavu kovertu i ode u stan efa Hirurgije.
Koverta ga nije iznenadila, naprotiv.
"Ujutro na Hirurgiju dovedite oca!", bi kratak.
ef ispipa zgurenog oca, pregleda snimke, pa naredi mlađem hirurgu:
"Nađite mjesto. Ako treba, otpustite lakeg bolesnika", zazva me u stranu i saopti: "Teak slučaj, učinićemo to se moe."
Smjestie oca u sobu, odgovarala je debljini koverte.
Ni nakon deset dana odjeljenski hirurg nije imao "prave" dijagnoze, naravno nije bilo ni terapije.
"Badava leim u ovom svinjcu, nisam dobio ni tableticu", alio mi se otac, prigovarao i zahtijevao: "Vodi me kući, tamo je bar čisto, a i baba je tamo."
Opet neki drugi iz mene ode sa drugom kovertom, rumeneći, ispruio ju je odjeljenskom hirurgu.
"Nije trebalo", promrmlja efove riječi izgovorene desetak dana ranije, pa saopti: "Dođi prekosutra, do tad ću imati pretrage, onda ćemo se dogovoriti ta nam je činiti. Mislim da je rak jetre, ali..."
Dok je govorio sjetih se očevog poznanika, uvaenog profesora sarajevske hirurgije, profesora Rifata Tvrtkovića. Pronađoh broj telefona, nazvah ga.
"ta? On bolestan? Čeka me teka operacija, ne mogu danas ali doputovaću sjutra", kao da se na kratko prekinu veza: "Molim te pripremi snimke", dodao je.
Izljubie se stari znanci. Profesor se alio opipavajući nateklu očevu jetru.
"Neka mu naprave snimak prečaga, pa mi to doturi u Sarajevo. Do tad će i oni imati nalaze, pa ćemo, tek tada govoriti o dijagnozi. U svakom slučaju nije hitan slučaj, ne brini, biće dobro", umirivao me je profesor.
Prikupih traene snimke, pođoh u Sarajevo, svratih da o putu obavjestim oca, sretoh odjeljenskog hirurga, iznenadi me:
"Dobro si naiao. Otac mora na operaciju, već ujutro. Dijagnoza je nedvosmisleno utvrđena, ao mi je. Rak! Nema čekanja, radi se o časovima. Maloprije sam obavijestio oca i traio da se pripremi za operaciju. Pristao je", u dahu i u prolazi izgovori hirurg.
Sav utučen doteturao sam do prvog telefonskog aparata i, na sreću, od prve dobih profesora. I on se iznenadio.
"Kategorički sam protiv operacije, ako to u ime porodice i ja mogu da kaem. Nije to rak, odnosno, nema elemenata za takvu dijagnozu. Jutros sam zvao Hirurgiju, znam sa čim raspolau", kao da se opet prekinu veza, valjda je i on premiljao: "Trai uputnicu, pa ga dovedi u Sarajevo, ambulantno na jedan dan, na radioizotopsko snimanje, bićemo pametniji...", govorio je.
"Ako ne htjednu dati uputnicu, mogu li platiti sarajevski pregled", sjetih se da su neki ljudi imali problema oko uputnica, pa to upitah.
"Moraju dati, otac ima zdravstveno osiguranje, i radi se o kratkotrajnom snimanju koje se u Mostaru ne moe obaviti, vratićemo ga u mostarsku hirurgiju istog dana. Zamoli ih, ako ipak bude osporavanja, kai da sam zamolio i ja".
Molio sam. Odjeljenski hirurg bi razloan.
"Da se radi o mom ocu, moram da priznam, činio bih isto, ali bez efa... moli ga".
efova tatina proključa, odbi me grubo. Prenesoh i molbu profesora, ali ga to tek razjari, kao da izgubi razum:
"Vodi oca kući, odmah!"
Opet otrčah do telefona. Ne dobih profesora. Vratih se u bolnicu, kod vratara nađoh usplahirenog oca, navukli mu odjeću, pa doveli do izlaza. Otpusnica je treperila u staračkoj ruci, pisalo je da je samovoljno napustio bolničko liječenja, a pod dijagnozom upisano je neistraen.
Otac se radovao da je u svom domu. Profesor je javljao da je nestalo radio-izotopa, i da će nazvati kad ih dobiju.
Peti dan oca dovezoh u Sarajevo i prepustih profesoru, vodao ga je, snimao, čitao snimke, alio se...
Ispraćajući nas objasnio je da rezultate moe imati tek za nekoliko dana, on će ih uzeti i s njima doputovati do nas.
Otok jetre se postepeno smanjivao i potpuno je nestao. Bolovi su splanjavali i prestali. Doputovao je profesor i bio je u vidnom raspoloenju.
"Sa nalazima sam vrlo zadovoljan", podie se iopipa očevu jetru, pa doda: "Ima jak organizam, ozdravio si i bez lijekova."
"Sreća, ne dadoste me pod no", reče očito rasterećen otac, pa nastavi: "Hirurgija, mito krepat na njoj. To je zgad. Novci, novci... E neće ih od mene. Znam ja njih. Operuali su me kad je pokojni otac bio bolestan, dav'o , dav'o i opet pod crnu zemlju. O tome sam razmiljao dugo, morao sam da umirim savjest. Morao da podmićujem. I ovom prilikom sam razmiljao, mititi ili ne mititi? Odlučio sam tvrdo; e ne dam vam, pa makar i umro", odćuta, odluta za mislima, prenu se, osmjehnu, reče:
"Svakome će biti kako mu je suđeno, a meni, izgleda, nije ni bilo zakazano suđenje."
PRED INFART
Seljani Malog polja su u grču. Danas sahranjuju dvadesetogodinjaka Đorđa Kuzmana. Bio je atletski građen, zdrav, kran i drueljubiv. Svi smo ga volili. Radio je kao konobar. U trenu kada je posluivao mlađi bračni par oglasio se telefon, priao je aparatu i podigao slugalicu, zaustio da kae uobičajeno halo i...
Dan je bio neoubičajeno vlaan i tmuran. Snaan udar groma prekinuo je mladićev ivot.
Bio sam u mnotvu svijeta u posmrtnoj povorci. Loe sam se osjećao. Sparina avgustovskog poslijepodneva iznojavala me, navirala je vlaga iz svake kone pore, razlijevala se po tijelu, koju sam povremeno brisao maramicom. Počeo sam da osjećam tegobe u lijevom predjelu grudnog koa, a oglasile su se kada sam nesretnim roditeljima izjavao saučeće.
Gledali su odsutno, gotovo da nisu ni primjećivali moje prisustvo. Jo nisu vjerovali da im je poginuo sin. Posmatrao sam majku: sa obje ruke udarala je grudi: "Jadna ti sam", naricala je i gubila svijest. Oči su joj unezvjereno kolutale, ponavljala se nesvjestica i vodom su je ponovo dovodili do svijesti. Snanim, zdravim i uljevitim rukama zahvatila je bluzu na grudima, rastrgla je i razgolitila usahle staračke dojke:
"Vi ste Đorđa odojile", udarajući po njima uzvikivala je. Lice je naglo blijedilo i opet je dolazila mučnina sa nesvjesticom. Posmatrajući je i sam sam osjećao nesvjesticu. U zadnji čas istrčao sam na dvorite.
Tamo me je dočekala oaloćena očeva neprilika. Hodao je ukrug, poigravao se flaom rakije, priao mi je i pruajući je procjedio: "Ovo mu je za svadbu bilo namijenjeno". Pretezala ga je glava, klonula kao okovijala kruka, u borbi sa njom visoko bi je zabacio, ali ona je otkazivala poslunost i ovjeavala se. Pokuavao je da je uspravi, posljednjim snagama bezuspjeno zabacivao je glavu. Poraen u borbi tresnuo je flau o ljuti avlijski kamen, zdravim odrazom poskočio i otrčao u dno dvorita, vinuo se na desetogodinje stablo smokve, pao, ustao, bijesno je zahvatio stablo i prelomio ga.
U svakodnevnim okolnostima za to ne bi bilo dovoljno snage. Bio bi to naporan posao i za dva snana čovjeka, o tome sam razmiljao kao i svi prisutni ljudi.
Trebao sam neto da kaem, preduzmem, presretnem, pomognem, a bio sam nesposoban za bilo ta. Mene je dotukla alost za ivima, kao u tegobnom gluvodobnom snu, kada se nakon naglog buđenja izgubi osjećaj vremena i prostora, osjećao sam se izgubljenim, gubio sam se, mračilo mi se.
Koliko je trajalo, ta se događalo...? Iznad stajala je draga staračka prilika Ibre Kuke, maramicom je brisao znoj i zalijevao me rakijom. Kao iz magle dopirale su njegove riječi.
"Potegni malo, rakija smiruje, pomae cirkulaciju krvi, za ovakve nesreće lijek je. Ne smije tako snano doivljavati utiče na srce. Kad bi ljudi sve nevolje doivljavali kao ti, davno bi ih već nestalo", roditeljski je savjetovao milujući me.
"Duboko me potresla slika ucvjeljene majke i skrhanog oca", objanjavao sam, nakon to sam se pribrao. U grudima je postajalo tjesnije, tjeskoba je ta koja je vladala sa mnom, rasla je do bola. Kao da je Ibro čitao misli, prati me i govori.
"Ugledaj se na mene. Kako ja vladam sobom, a zna kako je meni bez moga sina Zulfe? Ote ga crna zemlja. Ali ne dam se", govorio je a oči vlaile su: "Kako je i ostalim seljanima, kako je svima nama svakodnevno doivljavati ljudske alosti? ta je s nama, kakva su ovo dola vremena? Masovno nas nestaje na čudan način. Valjda i ta tehnika trai rtve i dolazi po svoje, koji li je belaj? Baci pogled, vidi kako su ljudi utučeni, bez krvi u obrazima, doli su zbog Đorđove nesreće, a prisjećaju se svojih i tuguju dvostruko", govorio je i povlačio me da ustanem.
Ibro je bio sredina ličnost tunog zborovanja. Onemoćali starac, a tako snana ličnost, najsnanija koju sam vidio, svako mu se čeljade javilo ili obratilo, po koju prozborilo i prepustilo mjesto onom iza sebe, na redu je bila baka upljeglavua, gledam je i sluam:
Ovakva sahrana bijae, moj Ibro, kad moj arko nastrada sa kamionom nakon nje priđe majka Puljića.
E moj Ibro, gdje moj sin izgubi glavu, da je bar kod kuće. U NJemačkoj! Priključila se i Papićua u crnini.
Kopajući bunar, Ibrahime, moj Rajko moj...!
Posmatrao sam tune seljane, okamenili se, nijemi. Utihle su i bezbrine čobanske pjesme sa brda koja su uokrug omeđivala selo. Stoka zatečena u stranama stala je sa paom i okretala glave u pravcu kuće alosti, te uplaenim pogledima traila likove gospodara. Nestalo je i cvrkuta vrabaca, i oni su se povukli u dubine zelenih kroanja i sa zebnjom pratili događaje podrhtavajući poslije svakog enskog krika. Jedino se slobodno kretala osamljena svraka i ubrzano gaktala prelijetajući sa drveta na drvo, uz oprez se pribliavala kući alosti. Zadrala se u dvoritu na grani polomljene smokve. Privukla je panju svakog čeljadeta, nijemo su je gledali i davali na volju mati da odgoneta predskazanije koje je najavljivala. Kao da je i nju zaplaila tiina, odleprala je u nedohod. Pogledi su otpratili njen let pa se vratili na Ibru. On je gledao u odbačeno zelenilo polomljene smokve. Prila je grupica od Brljevića, javila se oronula starica.
Moj dragi Ibro. Isto ovako, kad moj sin poginu od hidrofora, doleti svraka i ba na smokvu!?
Dolazeći do Ibre, kao da su se rasterećivali tegobnih misli, podsjećajući na minule nevolje.
Moj sin, rano moja, za kuću ljunak kopao i poginuo govorilia je Perua.
Moj Halil uoči svadbe izgubi ivot pod točkovima proaptala je emua.
A moj Nikola ispade iz kamiona i ostavi troje siročadi dodala je mlada udovica Anka Soldo. Smjenjivali su se Berberovići, More...
Svi su se obraćali Ibri. Bilo mi je čudno, njemu je bilo prirodno, vidjelo se, navikao je da mu se obraćaju u nevoljama i za svakoga je, kao odgovor, nalazio toplu i utjenu riječ.
Čuvaj tu djecu to su ti ostala... Ima ivu i zdravu djecu, a kad ima malih biće i velikih... Sudbina... I ja sam ucvijeljen roditelj... Od sudbine se moe bjeati ali pobjeći ne moe. Čovjeka je da trpi... Ne daj se...
Odkud snaga čovjeku, Ibri, pitao sam se prateći naročito razgovor sa staricom Marom Trifkovicom.
Jadni smo mi za djecom, moj Ibro. Na svijetu sam najjadnija majka. Trogodinji Andrija ugui se u kotlu vrela mlijeka, dvadesetogodinjeg Ristu ubie, sa njim i čovjeka mi, a kćeri moje, rane ljute, Joka pri prvom porodu umrije, Vasa, Sava i Mila udaju i ne dočekae. Jadna ti sam crna kukavica. Moj lijepi Ibro, sedmoro sahranih mladih! dok je govorila na Ibri su se pokazivali prvi znaci slabosti i tuge. I on je ranjiv, pomislio sam i pratio mu izraze lica.
Pognute glave bezvoljno koračao sam u posmrtnoj povorci. Razmiljanja su letjela od nesreće do nesreće porodica iz Mostarske kotline. Bol je u grudima jačala, to me zabrinjavalo, duboko sam bio utonuo u misli kad me je presijekla kripa kočnica. Nisam se odmah snaao, kao da je iz neba letio anđeo u liku bezazlene djevojčice. Da li je i razum načet, pitao sam se?
Jasno vidim leti dijete, da li se um pomutio? Leti meni u naručje, nije bilo sumnje, letilo je!
Polusvjesno ispruio sam ruke i anđela svio u naručje. Gledao sam u anđeosku ljepotu, a drao sam dijete u zagrljaju. ta se događa, odkuda dijete, čije...? Podigao sam glavu i traio buđenje. Postah svjestan sa nepoznatim djetetom u naručju.
Sve ovo kao da je bio san. Povorka se razvaljuje i ustremljuje na mene. LJudi pitaju:
ta se dogodilo?
Je li iva?
Čija je?
Pa to je dijete rahmetli Kemala!?
Pred nesreću djevojčica je stajala pored puta i tuno posmatrala uplakane ljude. Obijesni mladić, u očevom automobilu, preticao je pogrebnu kolonu na uskom seoskom putu i smrtno potkačio bezazleno stvorenje.
Dok je djevojčica pokazivala znake ivota, boreći se sa smrću, ja sam se gubio, prethodilo je bolno probadanje u grudnom kou, snaga je odlazila, ostacima snage donio sam dijete do automobila koji je snano svirao. Vozač je molio prolaz.
Kovčeg je doneen i poloen uz raku, nad kotlinom se nadvio tajac. LJudi su pokoeni, jedino je uspravan pop, pjevui i pjevueći kazuje davnanje apostolske besjede. Započeo je:
"Braćo moja hrićani, krćani i muslimani. Tuni zbore! Smrt zove! Za nju se treba pripremiti...
Izlio se golem prolom plača, cike, naricanja i začuđujućih kretnji. Svi su u grču. Krikovi ustravljuju, naricanja se pojačavaju, glasnija su, neobuzdanija, stravičnija i bolnija. Tuga golema! U mojim grudima bolovi su poput otrih sječiva to povremeno probadaju. Disanje kao da će da presahne. Pada mi na pamet Ibro, on pomae, nema ga, najednom je nestao, trebam ga, traim...
Ibro se osamio, skolila ga tuga.
"Đorđo, ode ti mom Zulfi. Vrsnici ste, bili ste drugovi na ovom svijetu, i tamo ćete. Biće vam običnije. Pozdravi mog malog Zulfu, kai, babo te poselamio" , jecao je starac, koji kao da nije onaj malopređanji Ibro. Zaćutao je gledajući u vrh opanka, opet podigao je glavu, očima lutao traeći nekog određenog, kad ga nije naao opet je zajecao.
"Gdje je Spaso, njega dovedite, Spaso je moj Zulfo, dok je Spase imam i Zulfu. Gdje je Spaso?" vikao je i krčio put razgoneći ljude na koje je nailazio, kao da je pomračio umom gurao se, sudarao, fes mu poigravao, padao, opet, padao...
Naglo sam doao do snage, potrčao sam i stigao starca:
Spasu trai? Hajde, zapali, evo cigarete, ja ću ti pripaliti govorio sam da neto kaem, hvatajući ga za ruku dodavao sam mu cigaretu i izvodio na grobljanski proplanak. Sjeli smo i puili. Nakon to je otpuhnuo nekoliko dimova bio je opet znani Ibro Kuko. Besjedio je:
E moj sine! Neki dan dočuo da je nestaica kafe, moj Spaso, pa je dotrčao iz Herceg Novog, donio mi dva kila kafe, upitao za zdravlje i odmah se vratio. Umire mlad svijet. Neko ovako neko onako, tako i moj Zulfo, rahmet mu dui, naivno gube ivote. Mogli bi manje da umiru, da čuvaju i sebe i druge. Je li iva ona mala, ko zna? U ovakvim prilikama, kako starim vie to osjećam, alost nadvlada i priviđa mi se Zulfo. Nejasna slika lebdi sve dok Spasu ne vidim. I njegova sudbina bi slična i on je nad rakom bio. Ustaka pačad poče da ubija, kolje i u jamu baca, i djecu, kau sve to je srpsko. Sretoh enu sa petoro djece, jedno drugome do uha, pokupila se i krenula glavom bez obzira, bjei planinama u zbjeg. I mene se zaplaila. Stani jadnice, stani halavna ne bila već zdrava i vesela, gdje će? Kud bjei kud li ćeć uteći? Komija sam, tu sam da pomognem, nije narod daba rekao, on to i zahtijeva: "Svakoga podaj komiju ne daj", dunost mi je i elja da ti pomognem. Sa petoro djece se ne moe bjeati, ja ću uzeti dvoje, da vam se trag ne zatre. to bude mom Zulfi, biće i njima. Otimala se, ali kud će, morala je da pristane. Bijae troje vrane i dvoje plave djece, uzeo sam plavu, ličila su na Zulfu. Ne treba o njima misliti dok ne prođe rat, rekao sam rastuenoj majci. Sitna djeca, dvije i četiri godine, Spasi četiri, učio sam ih da govore da su djeca Ibre Kuke. Nakon nekoliko dana evo ti ustae: "Spremio me rojnik po dvoje srpske djece" reče, a ja za degenečinu i pseto otjerah od kuće. Domalo, opet, i jedva tad izvukoh djecu. Dina mi vie sam se plaio za njih nego za svoju djecu, jer ko bi komiji na oči? U cik zore opkolie mi kuću, djeca spavaju, rojnik na avliji čeka. "Izvodi srpsku kopilad!", zapovjedi "inače ću sve u kući poubijati". Prestravio sam se, nisam znao ta da radim, počeh da laem, rekao sam da su ih juče odveli roditelji. Naredio je da se izvedu sva čeljad. Izlazila su, dođe red i na Zulfu i na pitanje čiji je, odgovorio je da je Ibre Kuke. Srce mi je pucalo, nailazio je Spaso, umirao sam. Odgovorio je prije postavljenog pitanja: "Ja sam Ibre Kuke". Slijedio je odgovor sestre mu. Kakav je to nagon za ivotom, koje li je čudo, kad i dvogodinje dijete zavapi: "Ja sam Iblje Kuke". Tako ti se oni sami spasie kaza Ibro Kuko, zahvali Alahu i zaključi: To je borba za ivot, a ne ovo to omladina danas čini: auto, piće pa u banderu i proda ivot u bescijenje. Za ivot se treba boriti, to je ljudski, a ne sa njim na kocku i jo za sitan ulog.
Sanduk je klizio niz nove konope, Ibro se pribliio, bacajući iz ake zemlju u raku, govorio je:
"Nek ti je laka zemljica. Poselami Zulfu. Nađi ga, biće vam običnije", podigao je glavu i pogledima prelazio preko mase, zapomagaće:
"Gdje je Spaso?"
GUVERNER
U dvadesetak-tridesetak hiljada dana ljudskog vijeka, malo ih je toliko sadrajnih da bi ih čovjek due pamtio. Dugoća ivota je broj samo tih sadrajnih dana, ostali su jalovina. Za koliko godina čovjek ivi due za toliko mu se bre smanjuje broj sadrajnih dana, pa se starenjem stvara lana misao da ivi sve kraće, i najkraće kad je odivio najdue i kad mu se primakla smrt, nikad kao tada nije se pozivao na potrebu ivota, jer boe moj, tek je počeo da ivi. Ja sam od onih među mlađe starim, i već sam zaboravio da mi se neto osobito dogodilo, lijepo ili runo, dani kao i oni svi prije, od svega pamtim izbrojane godine, koje su sve kraće. I onda dogodi se jedan dan, koji bi, vjerovatno, mnogi zaboravili brzo, a ja već mjesecima razmiljam o njemu. Sa prijateljom Rajkom bio sam u planini u lovu na divlje svinje.
Kia nije prestajala, skakutali smo, sklizavali po kamenjaru i premarali. Ni zvijeri ne bi, pa je lovačko raspoloenje opadalo i prijetilo da ga zaposjedne mrzovolja. U kritičnom času po raspoloenje ustrijelismo trofejnog vepra, pa raspoloenje naglo izđika.
Uz napore lovinu dovukosmo do automobila. nakon to ga pospremismo u prtljanik, urno posjedasmo na mrzla sjedita, a sve u elji da se to prije udaljimo sa planine. Motor automobila ne upali od prve, ni od druge... Popravljasmo do noći i odustasmo. Zaključasmo vozilo pa se uputismo u pravcu seoceta, koje smo vidjeli jo dok smo bili na planini. Tad nam se činilo blizu.
Pjeačili smo sahatak vremena, neveseli i umorni pa smo govorili malo. S početka je put bio irok, a kad se počeo suavati u tovarnu stazu, prestrojismo se u kolonu.
Iao sam naprijed i često zastajkivao da sačekam Rajka. LJutila me je njegova sporost i davala povoda da razmiljam o različitosti ljudi porijeklom iz grada - Rajka i seljaka, sa kojim sam se poistovjećivao. Mogao sam da pređem dvostruko veći put od njega.
Oblačna mrkla planinska noć skrila je stazu, jedva sam je pogađao, dreći se uvale, koju je tvorio sastav lijeve i desne planine, čiji su se vrhovi prepoznavali po nejasnim snjenim bjelinama. Rajko je posrtao, udarao, sudarao, padao..., a ja nijednom. Svaki izdignuti kamen, na inače izlokvanom puteljku, Rajko je zakačio vrhom obuće, a ja svaki nagazio. U početku sam i ja nabadao, ali on je tapkao do kraja. Kako vie ne uspijeva da se prilagodi na put, čudio sam me. Kako sam se ja prilagodio, i o tom sam počeo da razmiljam. Ni na početku nisam razmiljao kako treba da idem po takvom putu, jednostavno prilagodio sam se. A ta sam prilagodio?, pitah se. Zaključih da je to duina i visina konjskog koraka, koji je dugogodinjim hodom utro put. Očigledno da je to bilo nesvjesno, ali na bazi seljačkog znanja koje sam imao u prikrajku mozga neznano nosio. Vjerovatno bi se isto dogodilo i na goveđem, kozjem ili ovčijem putu. U ovoj sam prilici u prirodnoj prednosti, nekoj nejasnoj, kao to je u kretanju gradom u prednosti Rajko. U gradu ivim tridesetak godina a dogodi se da kau, da se po hodu vidi da sam rođen na selu. Istina je, i ja, čini mi se, čim pogledam u hodu čovjeka, mogu da uočim tu razliku.
Iako se puteljak nije vidio osjećao sam da se počeo iriti, to me navodilo na pomisao da smo pred ulazom u seoce.
"Evo nas u selu", nakon podue utnje oglasio sam se.
"Po čemu zaključuje?", sa nevjericom će Rajo.
"Put se iri", uzvratih.
"Kako zna kad ga ne vidi?", Rajko se istinski zapitao.
Stvarno kako znam, zapitah se i sam. Po uslovima puta, komu se, eto, prilagođavam, postalo je lake hodati, jer je, vjerovatno, iri put, a put je iri, jer smo ulazili u udolinu koja je u kru oaza nju ljudi naseljavaju.
Kad smo uli u goveđu ulicu, (one su ire i ograđene su), svi psi seoceta uzjarili su se i time potvrđivali da smo preli seosku granicu. Domalo na nas nasrnuo je jedan pas, bio je nepopustljiv, trčkarajući koji korak ispred, prijeteće lajao je, kao da je obavjetavao seljane o uljezima i pozivao u pomoć. Ili smo za njim. Najednom se ispriječio na sred puta, nije se vidio, zaključio sam to po načinu lajanja, okrenuo se na nas i zalajao svom estinom.
"Ovdje ćemo stati i pričekati, vjerovatno smo pred nekom kućom", predloio sam i zaustavio se.
"Zna da je kuća, a ne vidi je kao ni ja!?", opet će da se zapitkuje Rajko.
Znao sam da smo doli do neke kuće, na to me upozorilo neko osjetilo, koje, eto, Rajko nema u sebi razvijeno, pomiljao sam. U tom času nisam mogao uspostaviti jasnu vezu s tim osjetilom, traio sam je, pa kad mi se učinilo da sam joj na tragu, i da na pitanje mogu dati razloano objanjenje, odgovorih:
"Po psu, zaustavio se na granici domaćinstva i dalje ne da".
Ćutali smo, stajali i čekali. Rajko nije ni pokuavao da preduzme to, ni da razmilja, prepustio se meni, prećutno priznao mi je prvi put da znam neto bolje od njega. Ja sam stajao uvjeren da će se pojaviti neko čeljade iz pretpostavljene i mrklinom zaogrnute kuće.
"Ko je, tamo?", začuo se snaan i odlučan muki glas.
"Mi!", odgovorih jedva čujno.
"Ko ste, vi, i odkud vas u ovo doba?", nepovjerljiv glas je bio pomalo i prijeteći.
"Lovci! Zalutali lovci!", odgovorih malo sigurnijim glasom, a Rajko nije ni pomiljao da se oglaava.
"Hajdete u kuću! arove, budi miran!", reče domaćin pa pođe u susret. Pođoh i ja, pas je nepovjerljiv ali pomjeri se u stranu i nastavi da rei. Kad dođoh u njegovu visinu poče da laje krajnje prijeteće, ali se nisam na to obzirao, nastavih sam mirno. Propusti me. Zalaja i na Rajka, a on poplaen skrenu na suprotan kraj puta, ali mu ga pas prepriječi.
Pas propusti mene a njemu ne dade, kao da je i on shvatio da sam seljačkog roda, ili je u pitanju neto drugo. Očigledno je da u uslovima ove noći postoji velika razlika u sposobnostima nas dvojice, u korist mene. U nekim drugim je u prednosti on. Svaki čovjek, i onaj sa malom opteprihvaćenom vrijednoću, u nekim poslovima i prilikama je sposobniji od opteprihvaćeno najsposobnijeg. Prisjetih se, kao potvrdu ovome, u gradu ima mnotvo priča zasnovanih na seljačkoj naivnosti, ali je građanima malo poznato da na selu ima jo vie priča na njihov račun, nebudnost, nesnalaljivost, fizička slabanost, pa i naivnost. Da je dan pa da seljaci vide u kakvom se strahu pred psom naao Rajko, čudili bi se tom, za Rajka opravdanom, a za njih djetinjem strahu, pa bi ga kao neobičan događaj prepričavali danima. On se stvarno preplaio, razjaren pas primakao mu se na dohvat daha i samo je pitanje trena kada će nasrnuti da ga rastrga.
"arove, budi miran!", dreknu domaćin. Pas ne popusti, jednako je navaljivao, lajao i potiskivao saputnika. Rajko poče uzmicati a pas posta jo razjareniji, uporniji i opasniji. Domaćin priskoči između njih govoreći:
"Prijatelju, pored psa prolazi se mirno ne mijenjajući pravac i ne podiući ruke, jer samo tako dolaze prijatelji kuće. A lopovi, kad ih otkrije pas, uznemire se i počnu da bjee, time ustvari, potvrde lopovluk i pas krene da ih rastrgne. On je otkrio da ste se uznemirili, jo ste i zaobilazili..."
Sluao sam i razmiljao, nisam znao za tu pasju logiku, ali imao sam je negdje u sebi, jer sam, očigledno je, postupao po njoj.
Napipah zid kuće i obiđoh ćoak. Ukaza se slaba svjetlost kroz otvorena vrata doma, pred njima sačekah domaćina.
Kuća se sastoji od poveće prostorije, uz suprotni zid je ognjite, sa obje strane uočavao se uzdignuti prostor građen od gline, (to su zvali krevet), o verigama je visio kotao, ispod su leali sač i sadak. Iza vrata se slabo vidjelo pa se samo naslućivala neomeđena ostava za hranu, a iznad je visio pleteni srk na kome se odlagala roba domaće čeljadi. Domalo sam ispod krova uočio ovjeenu gomilu suvog mesa. Petoro domaće čeljadi zatekli smo na sred prostorije, stajali su i čekali da nas pozdrave. Bilo je očigledno da se radilo o tipičnoj kući zabačenog, zaostalog i siromanog planinskog sela. Sjeli smo na blii krevet, domaćin na suprotni, a ostala čeljad su okruila vatru, čučeći.
"Stopanice. LJudi su sa planine, gladni su. Skini jedno udo ribice, napri utipaka", naredi. Zatim objasni da smo doli u kuću Vuka. I mi se predstavismo i prepričasmo tokove minulog lovačkog dana.
Večerali smo, pa smo govorili o nevanim stvarima. Čeljad je već polijegala, (na sred kuće, na zemlji, prostrli himbulje, pokrili se gunjima), muče i znatieljno sluaju razgovor.
"Niste prosti ljudi!?, ozbiljno otpoče domaćin, malo odćuta pa nastavi: "Čime se bavite?"
"Ja sam diplomata, a Rajko je guverner banke", odgovorih ja, jer se i domaćin tako obraćao kao da se obraćao prije meni nego njemu..
"Ti si seljačko dijete!? reklo bi se, a Rajkov se i djed rodio u gradu!?", domaćin će kroz osmijeh, na taj način je htio da otvori neobavezan razgovor. Seljaci imaju snanu potrebu da dobro ugoćuju građane, ali i da sa njima vode duge razgovore.
"Odkuda ti to prijatelju Vuko?", upitah očekujući da potvrdi ba ono to sam i sam večeras zaključivao.
"Vidi se!", ne htjede da objanjava, ili nije imao ta da objasni, tek okrenu na drugu: "Pa, drue Rajko, jesi li ti onaj bankar koji prezadui Jugoslaviju?"
Guverner nije bio oran za razgovor, premoren je i drijemao je, ali ga je snana optuba bezazlenog seljaka razdrmala, nije ga ljutila, jednostavno iznenadila ga je, nasmijeio se i prihvatio aljivo.
"Ja sam taj, dragi Vuko".
"Neto mi okolia, guverneru", zdrav humor sadravala je boja svake odvojeno izgovorene riječi. Kao nov medij Rajku je prijatno doimao način vođenja razgovora. Uzvratio je iskrenoću:
"Zar i ove planine znaju za dug?"
Postavio je pitanje koje i ja postavih sebi. Iznenadilo nas je da ovako neuk seljak zna i za riječ guverner i za relacije dravnog duga. Ranije je spomenuo da u kući nema pismenih, pa me i ta činjenica povukla u drugu seljakovu sliku, neku, neukiju. A i drago mi da je ovako, time je potvrđivao neka moja večeranja razmiljanja o seljacima.
"Znaju, znaju... naučile iz pjesama", odmjerenim glasom, nakon kratkog premiljanja odgovorio je domaćin Vuko.
"Kakvih pjesama?", začudih se koliko i Rajko.
"Ova naa dokona nejač, zimi je bez posla, dobro jede, pobjenjela pa na sijelima smilja pjesme...", kao i svaki seljak i Vuko je priču proirivao.
Osjetio sam da je Vuko doao na onu granicu otvorenosti, kad seljak počinje bivati krajnje obazriv pred nepoznatim ljudima, kad u čovjeku počne gledati kurjaka, kad misli zavravaju pred riječima, ali jo ne bjei od bilo kog razgovora. Seljaku su ovakve prilike za razgovor rijetke, zbog tog ih nikad ne izbjegava. Te osobine Rajko nije znao, to se i tog časa vidjelo, nije znao da sačeka, izjanjavao se od prve.
"Koje?", dočekao je Rajko kao da je isljednik.
"Pa eto, k'o na primjer, momci pjesmom pitaju, a djevojke odgovaraju", natenane je govorio Vuko, pa nastavio sa granice govora i pjevanja:
Mala moja
rekla si mi dati
Hajde podaj
nemoj me lagati.
Jesam dragi i
neću lagati,
Kada Juga
dugove vrati.
Onda mala od
ljubavi nita,
Povlačim se sa
tvoga trita.
LJubav danas dragi
tako hoda,
Pitanje je
monetarnog fonda.
Dok je Vuko govorio u Rajku su bile dvije seljakove prilike, ona do večere, zakrpljen i priprost domaćin zabitog kraja, gostoprimljiv, i druga, do tad ne susretana sorta ljudi, preruen mudrac iz narodnih priča. Jedino mudrac u ovim planinama moe znati te čarobne riječi; trita i Monetarnog fonda. U očima guvernera Vuko zablista kao planinski biser.
"A zna li, ta vaa nejač, koliko smo duni?", nakon to se rasani i glasno glasno odsmija znatieljno će Rajko.
Putujući u lov, ba smo o visini duga dosta govorili. alio se na različite i oprečne iznose koje su mu dostavljali bankarski stručnjaci, pa me nije iznenadila znatielja da čuje jo jedan izvor podatka, iz kraja poludivljih ljudi, kako je mislio do malo prije.
"A nejač k'o nejač, pjeva", mudrac nakilji oko, probode nas s drugim, pa nastavi: "ovako, nekako:
S fondom mala
uhvati me tuga
Koliki je dio
moga duga?
Moj dragane
dvadeset ovnova
Nau ljubav
napasti rjeava"
Potrajao je muk. Sva trojica smo, bilo je očito, razmiljali o istom pitanju. Tiinu je remetio povremeni kikot mlađe polegle čeljadi, to je potvrđivalo da su i oni, iako izdvojeni i umotani u valjane debele gunje, na svoj način učestvovali u razgovoru. Rajko se obrati meni:
"Mučimo se gore, na svim nivoima, računarima presabiramo dugove, te ovoliko dinara, dolara..., a nikako da se sloimo. A ovi u bespuću, bez komunikacija i kontakata sa civilizacijom, znaju da je to po dvadesetak ovnova po glavi."
Vuko je poticao glamlje, maom prigrtao lug, okretao se prema gunjinama, da opomene djecu, raskopčavao i kopčao kaput trudeći se da poderanost i raznobojnost zakrpa učini manje zamjetljivim.
Rajko, gradsko dijete, nije imao dubljih razgovora sa bilo kojim seljakom, o njima je davno zaokruio neko svoje miljenje, dosta drukčije od večeranje slike, čak jo i ne moe da izbrie onu staru, mijeaju mu se, pa u elji da ostane s jednom potaknu drugu priču:
"Nemate struje?"
"Kakve struje!? Nema puta, kole, ambulante...", kao da je godinama čekao i dočekao koga iz vlasti, Vuko u trenu izriga.
"Teko je ivjeti u planini!?", opet će Rajko.
"Isto kao i prije hiljadu godina. Vama u gradu nije tako, vi seljaka prigrlite kada treba ratovati, dizati bune i revolucije, a kad se odratuje, zaboravite na njih. Eto i taj dug, ni luk jeo ni luk mirisao, od njega stočar nije imao vajde, a i on, kao i vi, mora da vraća. Kako?, upitaće. Da bih platio porez, kupio brano, ećer... svake godine za te potrebe proizvedem i prodam pedesetak brava. Ove ih godine drava ne otkupljuje, nisam u mogućnosti da prodam ni jedno, a nemam čime da ih izimim. Ne znam ta da radim. Sve se poremetilo. U isto vrijeme za radnika u gradu nema mesa, kau da se klaonicama ne isplati da ga prodaje, vele, čekaju nove cijene. Ucjenjuju. Kad cijene podignu ja neću imati ta da prodam, a radnici neće moći toliko da plate i opet smo na istom.
K'o začarani
krug
A kriv je
dug"
Vragolasto se nasmija, domalo uozbilji, pa anu na Rajkovo uho:
"Kanite li to vraćati?"
Kao da je s klizavom obućom nagazio na poledicu, guverner se poče vrpoljiti, da li i ljutiti?, tek podie glas:
"Meni se čini, domaćine, ti zna ono to bih i mogao da ti kaem", boja Rajkovih riječi, ne bi dvoumljenja, nova je.
Seljak nije mijenjao visinu glasa, jednolično, kao i sve drugo to je pričao, nastaviće:
"Guverneru, ti si u dravi domaćin novca, ti si naređivao da ih tampaju, pri tom si, valjda, neto i mislio. Guverneru, kao da se ti ljutnu, ja mislim pa i kaem, kako si znao plesti morao bi znati i rasplićati. A kako bi se trznuo da te upitah za kakvu odgovornost?"
"Eh, moj Vuko", kao da ga prozvae na nekom plenumu, kao da pred njim bi sedam mikrofona, poče da se brani drug Rajko: "Najprije da ti kaem, ranije se nisam mnogo bavio finansijama, nisam ni jedini koji je pleo, a i nisam jedini..."
"A ni drugi ne znaju da raspliću, jer i oni su...", prekinu ga Vuko.
"Tako nekako...", zbuni se Rajko, ali i brzo snađe: "Meni se čini da bi ti, Vuko, mogao rasplesti to pletivo!?", guverner mu vrati na isti način.
"Čuje, prijatelju, u zimu ulazim neprodanih brava, bez novca, brana, ećera...
Ali neću
zaimati,
Jer treba
vraćati.
Ja, seljak Vuko, dragi prijatelju, kao to vidi, počnem tedjeti i gladovati prije nego počnem da zaimam, a ti, drue guverneru, ako se neće ljutiti na ove riječi..."
"Neću, neću, samo ti kai", osjetivi da je bio već upao u vatru, guverner nađe za potrebno da ga prekine i potakne da nastavi otvoren razgovor.
"Duan si i Bogu i ljudima, i umjesto da stegne kai, da svojim primjerom pokae ta treba da se radi, digao si glavu, upalio skup automobil, preko bijela svijeta, na vepra. Ne, ne date vi sebi zora... Ganjate svoje ćeife. Vratiće narod!? I hoće, sigurno je da hoće..."
"Strog si, Vuko", iznenađen otvorenom kritikom, kao da se branio na kakvom vanrednom kongresu, zbiljski će Rajko.
"Nisam, nisam. Planinsko-vjekovna nevolja rađa čovjeka koji se pouzdaje samo u svojih deset prstiju i preduzima koliko oni mogu da odrade. Pođi satima hoda nizastranu, od domaćina do domaćina, neće naići na dunika...", kaza Vuko, poge se prema maicama da pomjeri jednu glamljicu, pa nastavi:
"Toliki dugovi, malo vam i to, čujem da i dalje zaimate, kau da objanjavate, zaimate da bi bre vraćali...?"
"'Klin se klinom izbija', moj Vuko", sa dosta ozbiljnim glasom dočaka ga Rajko.
"Ja ne znam ta se tu moe izbiti klinom, moda neto i moe, ali za te prilike narod drugu kae: 'Prui se koliko ti je dug gunj'", Vuko je govorio odmjereno i stalno ispod oka pogledivao nas.
"Znam, dragi domaćine, ali voditi dravne poslove, nije ba tako jednostavno, kao na primjer voditi jedno seosko domaćinstvo", Rajko bi da se zaogrne autoritetom.
"Nije svačija i kositi i vodu nositi, zna se čije je ta", ne saglasi se Vuko, nastavi: "Seljak ne zna praviti samar, ali zna kakav treba njemu, nikad nije kupio pogrean. A i domaćinluk... evo ti moje stanje pa izimi čeljad, pa da vidi da je svuda jednako teko biti domaćin, i u planini domaćinstva i u dravi novca."
Rajko se hladio i smirivao, jer mu se činilo da je Vuko počeo da pada u vatru, pa da ne bi ispao nezahvalan gost, elio je da razgovor preokrene na neku veseliju stranu. Učini mu se da je to najbolje alom. Grohotom se nasmija pa reče:
"Dragi domaćine, Vuko, kao da si godinama čekao da naleti na kakva guvernera i da mu svata saspe u brk..."
"Ne dao Bog!", odbranakim glasom će Vuko. Takvi su seljaci, mnogo im je vano da kau to to misle da je opasno kazati, a kad već kau onda su spremni na svaku vrstu povlačenja.
"Čini mi se liio bi me i slobode!?", trudeći se da izriga bezazlen smijeh, ali se Rajko, ali i elio je da čuje odgovor i na ovo.
"Tebe? Ne bih. Vara se. I sam reče da u finansijama ranije nisi puno radio, pa i ne moe da bude kriv za ono... ali su krivi oni to su te tu postavili...", i Vuko izvali lavinu smijeha.
"Zato to nisu postavili: 'Pravog čovjeka na pravo mjesto'", kroz smijeh nadoveza Rajko.
"Za to to", kaza Vuko pa zaćuta, prokilji, probode pogledom i dade na znanje da je ovoga razgovora bilo dosta, i da on neće vie o ovome. Ali kao i svi odmjereni i iskusni seoski domaćini, i on će svojom zadnjom besjedom da izrekne mudrost, kaza:
"Nije svačija kroz selo pjevati".
"I ja mislim, odista: 'Nije svačija kroz selo pjevati'", i guverner ozbiljnim tonom poelje da zaključi "polemiku".
"Nije svačija kroz selo pjevati", saglasih se i ja.
MUTNA VREMENA
Spadam u građane koje malo zanimaju opta pitanja ako se direktno ne odnose na njih, posebno se to odnosi na politiku. Takvi ljudi koji put znaju biti posve naivni i smijeni, kao to sam i ja bivao. U vrijeme kada su se oko mene lomile velike politike i ljudi zavađali se ljuto, o tim događajima, dok su se zbivala, nisam ni znao. Kad su svi prestali da govore o politici ja sam bio tek otpočeo. Međutim, ovo to mi se dogodilo i događa sada, u vrijeme dok politički lonci ključaju na sve strane, prevazilazi i pojam takve naivnosti. Uhapen sam pod optubom političkog krivca i veleizdajnika, policija me tuče i isljeđuje, ja kaem nabjeđuje, po svaku cijenu hoće da mi sude kao političkom buntovniku, i jo ne samo bilo kakvom, hoće da mi sude kao neprijateljskom vođi.
Četvrte sedmice, kad već nita nisam priznao, pojačali su sa batinanjem, "isljeđivanjem", a i prebacili su me u samicu. Već sedmicu dana susrećem samo dvojicu ljudi, isljednika Bila i policajca-batinaa Dona. Isljednik Bil je dobio naređenje da od mene iznudi da "priznam", to to su neki drugi napisali kao moju optubu, i nisam siguran da je to obavljao sa oduevljenjem, ali obavljao je veoma policijski stručno i uporno. Policajac Don je druga sorta ljudi, on me tuče vie po uivanju nego po slubenoj dunosti, jer u njemu nema ni malo sumnje u moju krivnju, ali i njegovo pravo i dunost da me batina. Zadnje sedmice "isljeđivali" su me svaki dan, čak je i meni postalo jasno da hođe osamom u samici i batinama da me izvedu iz pameti, i dovedu na psiho ravan u kojoj mi je svega dosta, i kada mi je i priznanje ona slamka spasa da me ne tuku barem danas. I toga jutra, na isti način, policajac Don doveo me je u podrumsku sobu za "isljeđivanje", u kojoj je već sjedio inspektor Bil, koji je duboko uneen u čitanje povelikog članka iz dnevnog lista. U jednom trenu dosjeti se da sam i ja tu, povi novine, pogleda me, pa neuobičajenim, gotovo prijateljskim glasom upita:
"Kako si jutros, kako se osjeća?"
"Pitate kako se osjećam. Jadno, razumijete li, jadno. Znam da pitate onako, da počnete s nečim, ali znam i da ne znate ta sam odgovorio. Ipak, odgovaraću iskreno. Ja sam i dalje naivan i vjerujem vam da me za zdravlje pitate kao čovjeka. Znam da je naivno, ali vjerujem, jer teko se mirim sa ovim brutalnostima, treba mi vremena, preboljeću, vjerovatno. Nastavite, ispitujte, mučite... Pređite na stvar, otkrivajte to to morate da nađete u meni, to to ste naumili da utvrdite, to to ste zacrtali da otkrijete, to to u meni ne postoji. Vi ste za to da dokaete da jesam, ono to nisam. Godinama upravljate samicama, pendrecima, pesnicama i drugim sredstvima za saznavanje "istine", a ja ih susrećem prvi put, pa se ne snalazim. Vodimo, bajagi, potenu igru, vi je imenujete isljeđivanje, a ja iznuđivanje. Vi znate da sam kriv, koliko to i ja znam da sam prav. Rogati i ukast. Vuk u igri sa ovcom. Optuujete "u ime naroda", izdvojen sam "za dobro" tog naroda. Vi određujete vrijeme za koje ću popustiti i priznati, ja prieljkujem da izdrim i ne priznam ono to nisam rekao. Sve vie i vie ste uvjereni da ću popustiti, ja svaki put manje i manje vjerujem u pravdu, Boga i narod."
"Zanimljivo, nastavite", kaza isljednik nakon to sam bio zaćutao, jer on je i dalje čitao novine, a mene sluao tek s kraja panje.
"Vi ne znate ta sam odgovorio, pitali ste kako se osjećam, prazno pitanje jer vas ne zanima odgovor, moda ste odgovor i čuli, ali sam siguran da ga niste shvatili. Ja vas razumijem, vi ste inspektor, tu ste da dokazujete krivnju, a ne da sluate shvatanja. Stolica na kojoj sjedim nije obična, stara stolica, na njoj su mnogi presjedili, mnogi, sijaset ih pamtite, oborenih pogleda i krivih leđa, na njoj ste tukli i iznuđivali priznanja, na njoj za vas građanin nije čovjek, jer ih vi dijelite na ovostolične i onostolične. Ovostolični su osuđeni prije presude, već činom dospjeća na ovu stolicu. Toliko sam puta, za ove četiri sedmice, ponien, udaren i doveden na stolicu, toliko puta odgovarao na pitanje da li pripadam tajnoj organizaciji... Pitate za prevrat. Da ste ljudi znali bi da ja s tim ne mogu imati veze. Nisam za prevrat niti sam ikad bio, nisam nikad ni razgovarao o prevratu, te stvari mene nikad nisu zanimale, a pogotovo nisam bio niti pripadam toj, kako rekoste, revolucionarnoj organizaciji. Ja sam običan građanin, vodim miran i pristojan ivot, okupiran sam prehranom i odgojom djece, takav ću ivot i da nastavim, naravno ako to od njega ostavite.
"Dosta je sranja!" izdera se policajac, batina Don, koji je nadmeno sjedio iza mojih leđa.
"O čemu ti to?" zainteresovano će inspektor Bil, koji je do tada jednako i čitao novine i sluao mene.
"Tek sam nekolika dana u samici, a čini mi se da su prole godine", kazah, pogledah u inspektorove novine, pa nastavih: "Nisam ljudski sluan, poelio sam se govora."
"Evo ti ljudskog govora!" podviknu Don nakon to me udari pesnicom po licu. Zali krv.
"Ostavi ga na miru! Odvedi ga da se opere i nemoj da ga tuče, rekao sam ti već jednom!" strogo naredi inspektor Bil.
"Da li ti je bolje?" otpoče inspektor čim se vratih i sjedoh.
"Bolje mi je", odgovorih pognute glave.
"Dokle ćemo da se nadmudrujemo?" upita neobično tiho, neinspektorski, doda: "Ti zna zato si optuen?"
"Znam da mi nema spasa, građani očekuju da uhvatite i kaznite buntovnika, znam da sam vam ja taj rtveni jarac. Shvatio sam ovdje ono o čemu sam na slobodi samo povrno znao. Znate..."
"Dosta je tog sranja!" opet me prekinu batina."
"Dosta je i tvog!" na Dona osori se Bil, pa mi se obrati novim glasom, potpuno novim, prijateljskim, gotovo roditeljski njeno: "Samo ti nastavi."
Na tren u meni nadjača slobodoumnost, povjerovah u riječi opaka čovjeka. Nastavih kao da optim s čovjekom.
"Vozeći automobil nailazio sam na saobraćajne nezgode i gledao unesrećene, saaljavao ih i mislio da ih razumijem. Sada shvatam da nije bilo tako. Gledao sam putem televizije kako ljudi ratuju, tuku se, ginu, mislio sam da znam ta je to. Sluao sam i čitao da je taj i taj osuđen za učinjena nedjela, uvijek sam bio uvjeren da je kazna zasluena, sada zbog toga alim i znam da je bilo i nevino osuđenih..."
"Dosta!" nenaviknut da s te stolice moe biti ljudskog govora, podvrisnu batina Don.
"Neka govori, rekao sam!" podvrisnu i Bil.
Počeh uobraavati da sam pričom ganuo mrgodnog inspektora, potakao godinama sputavana osjećanja i misli, razbudio čovječnost u spodobi. To mi dade nove snage, ponese me da i na osuđeničkoj stolici ostanem čovjek.
"Gospodo, znam da sam osuđen, u toku isljeđivanja shvatio sam o čemu se radi. Dravna vlast koju predstavljate ima nevolja sa redom i mirom. Znao sam da u zemlji povremeno izbijaju neredi, sada shvatam da postoji i organizacija kojoj ne moete da uđete u trag, zaprijetila je i zaplaila dravu. I drava mora da zaplai. Koga? Naravno, narod. Treba vam neko iz organizacije, nemate ga, a naređeno vam je da ga imate. Odabrali ste mene. Za građane ja sam iznenađenje uplaiće se. Istina je, shvatiće, to to i elite da shvate, shvatiće da i prav moe stradati. Kad moe stradati prav, ta tek moe da očekuje kriv. Biće manje krivih, to je smisao moje nevolje."
"O čemu ovaj priča? Čovječe, zna li gdje si, zna li s kim priča i ta ti ta priča znači?" opet dreknu policajac ne shvatajući da se u glavi inspektora događa neobičnost.
"Gospodine policajče, problem je to nisam vodio računa o vremenu", okuraen Bilovom mirnoćim, obratih se zajapurenom batinau.
"Zna li da si na policiji, stoko? ta lupa, kakvom vremenu?" pripravan da pesniči, zagrmi Don okrećući se u pravcu isljednika, očekivao je i pogledima iskao saglasnost za batinanje. Na moju sreću ne ispuni mu se elja.
"Govorim o bistrini slobodna dana i maglovitosti moje budućnosti", nastavih da govorim policajcu Donu, nakon to u Bilovim očima prepoznah strpljivost.
"Ja ovdje nita ne razumijem", poraeno će stari policajac-batina.
"Nisam ni ja razumijevao, a mislio sam da jesam", nastavih započetu priču: "Otac me savjetovao, mudro je govorio. Ali na moju alost, mislio sam da sam mudriji od njega. Nakon svakog vaeg udarca, iznova sam se kajao zbog toga, i tako skupio četiri sedmice kajanja."
"ta te savjetovao, sunce ti nebesko!" sa podignutom pesnicom poskoči začuđeni Don.
"Rekao sam da ga ostavi na miru", tiho ali odlučno upozori Bil zadravi Dona i rukom.
"Gospodine inspektore, kao da se danas dogodilo neto", sa čuđenjem će policajac, doda: "Svakog drugog dana već bi prebili ovu stoku.
"Da, da, dogodilo se, neto. Neka nastavi", mirno uzvrati inspektor Bil. To me osokoli i učvrsti vjeru u pretpostavku da se odista desila neobičnost, pa nastavih jo slobodnije. Toliko puta sam sa zidovima samice raspravljao o načinu isljeđivanja, istjerivanju pravde, poloajima inspektora i osumnjičenog, pa me ovo stanje podsjeti na sliku koju sam traio od gluvonijemih zidova. Kao da sam u noćnim dijalozima sa zidovoima samice nastavio sam:
"Da, savjetovao me je otac. Pričao je, kako sam mislio, glupu priču. Govorio je o dva brata psića koje je vlasnik istovremeno prodao. Sreli su se tek slijedeće goine. Jedan je bio punačak i odrastao, a drugi slabunjav i zakrljao. Upitan kako je uspio da tako dobro napreduje, jači kaza da ga gazda dobro hrani. Slabani poče zapitkivati ta treba da radi on, da bi gazda i njega hranio bolje. Ugojeni je govorio da valja sluati gazdu, čuvati kuću, lajati, lajati i lajati. Razili su se uz obećanje zakrljalog da će postupiti po bratovim savjetima lajaće." Inspektor se osmjehivao na moju priču, vjerovatno se čudio mojoj naivnosti. Nasmija se i kaza:
"Nastavi."
"Braća psi sretoe se već sljedećeg mjeseca. Slabani bi jo slabiji, uz to je imao i prebijenu nogu. Brat savjetnik zabrinu pa upita:
Zato ne postupi po savjetu?
Rasplaka se hromi, a kad se smiri poče:
Čim sam doao kući počeo sam da radim po tvojim uputama. Čekao sam povod za lajanje. Bijae tmurno vrijeme, mrak i magla, pa ne bijae prolaznika. Bio sam presrećan kada sam osjetio da se neko pribliava domu i daje povoda da lajem. estoko sam zalajao. Kao da dolazećeg nisam plaio, nastavio je hod. Zalajah jo eće. Lajao sam, lajao, lajao... On se i dalje nije obzirao, jednako je prilazio. Zbog mutna vremena nisam razaznavao jedva vidljiv lik čovjeka. Raestih se, osuh laveima. Kao da se na njeg nisu odnosili moji upozorenje i prijetnja, i dalje prilazio je mirno. Sačekah da priđe na doskok pa se đipnuh na grudi, zagrizoh ujedoh gazdu. Gazda dograbi batinu i prebi mi nogu, sprati u tenaru, ne dade ni kočice...
Pa da, zaboravio sam da ti kaem glavni savjet tuno će brat pa eto, upamti bar sad: Ne valja lajati u mutna vrijemena, jer ne zna se ko je gazda.
"A tako znači, ti si lajao u mutna vremena?" uz podrugljiv i zdrav smijeh naali se inspektor Bil.
"Izgleda da je tako. Ali nisam znao da su toliko mutna", prihvatih opasnu igru.
"Nije čudo to nisi znao", reče, uputi mi saaljiv pogled, uze novine i nastavi sa dočitavanjem članka.
Zvono telefona prekinu muk. Inspektor je vodio dugačak razgovor, on nije govorio, tek koji put izgovarao je rječice; jes, da, kad... Opet uze novine da dovri članak. Grubo odbaci novine, zagleda se u moje iznoene cipele, nasmija se, uozbilji pa jedva čujnim glasom poče da govori:
"Moj prijatelju, nije čudo to nisi znao da je bilo zamutilo. Ako ti to moe biti utjeha, priznajem, ni ja se nisam snaao. Nisam vjerovao da moe biti mutno ovoliko koliko jest, a jest, i mutnije ni ja nisam prepoznao svog gazdu. Tako bi sinoć", kaza inspektor Bil, zamisli se, poge se da me potape po ramenu, pa pojasni: "Dugo nisi imao kontakt sa spoljnim svijetom, i mutninama, a jutros se izbistrilo sve", reče, zaćuta, podie pogled pa će odvano:
"Ima sreće, a ja...!?" ćutao je koji minut, a onda će iz dubine i otegnuto: "Izvren je dravni udar!" zagleda se u moju ispaćenost i doda: "Vidi, ni dravni moćnici nisu znali do koje mjere je bilo zamutilo vrijeme", opet će se prepustiti mislima, pa kao da se rasani, nadoveza:
"Naređeno mi je da otpustim sve političke zatvorenike. Gospodine, moete da idete kući. Slobodan ste građanin. Ali, bar od sada drite se očevih riječi, a i ja ću, jer zaista...", kaza i opet zaćuta, zaključno će nakon to je ustao i doao do vrata:
"Ne valja lajati u mutna vremena".
D U M
Nakon to sam podigao telefonsku slualicu javio se prijatan glas.
Optinska Komisija za prijedloge i pritube građana, na telefonu je sekretarica, molim vas druga Pravicu.
Ja sam! odgovorih.
O, Vi ste, oprostite, nisam... niste bili na zadnjem sastanku i znate kako to biva, dobili ste jedan teak slučaj, radi se o stambenom pitanju građanina, Mrav. Sloeno je, alio se Partiji, Sindikatu... Hitno je.
Dobro. U petnaest časova, nakon posla, zajedno ćemo na lice mjesta. Ponesite "predmet" i obavjestite stranku odgovorio sam.
Blizu smo adrese iz "predmeta". Već dugo nisam navraćao u ovaj dio grada, dosta je novih zgrada pa sam sa zanimanjem zagledao u nepoznate objekte, pri nametala mi se jedna misao.
Kao i u kapitalizmu i moj grad ima radničku četvrt (ovdje je nazivaju Sadaka-Siti) i četvrt uvaenijih građana (u naem gradu nazivaju je DUM domovi uglednih mjetana). Po mnogo čemu su slični, razlikuju se samo po tom to u kapitalizmu bogati ulau golema vlastita sredstva da bi uivali raskoan komfor, dok je tu ulogu, u mom gradu, preuzelo Drutvo. Zar i u DUM-u moe biti stambenih nevolja, zapitah se. Usporio sam i uivao u skladno uređenom zelenilu, puteljcima, potočićima, kićanim terasama, golemim garaama, rasvjetnim tijelima, parkovskoj tiini, cvrkutu ptica... ljudskom ugođaju.
Stigli smo na adresu i uli na ornamentalna vrata. Ukazae se iroke mramorne stepenice, povirih na vrata sa desne strane "zajedničke prostorije" i poremetih bilijarsku igru dva gizdava momčića. Neprijateljski me pogledae, pa produih. Na spratu sustigoh sekretaricu, stajala je razgovarajući sa poznanikom, kojega sam poznavao i ja.
Odkud ti ovdje? Uđi na čaicu pozva me nakon prvog iznenađenja.
I hoću, da vidim u kakvim uslovima ivi direktor banke naalih se ulazeći u njegov stan.
Lijepo nas je ugostio inače prijatno govorljiv prijatelj, koji je kao i uvijek raspoloen i oran za alu. Domalo se u razgovor uključila i domaćica. Izvinjavala se zbog nereda, koji nisam uspio da vidim, opisivala je porijeklo i cijene raskonog namjetaja i alila na arhitekte koji "za ovako velike stanove nisu imali dovoljno mate". Privlačna gospođa se istinski brinula jer nije bila u mogućnosti da uredi stan na način iz, samo njoj, jasnih zamisli. Vukla me po sobama, holu, degamanima, trpezariji... i dokazivala "nematovitost" dizajnera i njen "smisao" za uređivanje komotnog ivota. Domaćin se sjetio da upita.
Čemu valja zahvaliti da te sretnem, u naoj zgradi?
Ama, u gradskoj sam Komisiji za albe i pritube građana. Tu iznad je neki Mrav... otpočeo sam mjereći svaku riječ.
Znam, ali se. ta da ti kaem? ivi u ćumezu. Da li ga poznaje? nadoveza priajtelj.
Ne odgovorio sam..
Dobar je čovjek, profesor matematike, a zna ta je prosvjeta, siromatvo, male plate, o stanovima mogu samo da sanjaju. U koli je dobar pa su smogli snage da skupe malo novaca i da mu kupe taj ćumez. Govorio sam jo u fazi gradnje da se ne pravi taj stančić, to nije nita, napravićemo socijalni problem sa budućim stanarom. I upravo se to i dogodilo. To tridesetak kvadrata trebali smo pretvoriti u neki sadraj za nau djecu. Ali eto to je tu je. Hodao je od stanara do stanara, molio saglasnost da se proiri na zaputenu vekuhinju. Bilo mi ga je ao pa sam ga podrao u zahtjevu. Ispalo je da će ga kotati i crno iza nokta, ulae lična sredstva. Molio me je da mu pomognem oko bankovskog kredita, i to sam mu pomogao i dobio ga je, za njegove prilike, visoku sumu. Počeo je da gradi i neto se iskomplikovalo. Nisam u toku, ali, čujem da su se zakapricirale neke ene, nisu ba bilo koje... Uostalom, ta ja znam... govorio je.
Smeta i nama lupa, prai, bui... umjea se supruga.
Dosta! Rekao sam ti stotinu puta, ostavi čovjeka na miru! izdera se.
Nisam ja protiv njega, htjela sam da kaem... ona je htjela da dovri to to je naumila da kae.
Prestani! rekao sam! podvrisnu prijatelj.
Oprostili smo se od gostoljubivih domaćina i krenuli na masardu.
Kad ponesta snaga i stepenica ukazae se i vrata na kojima je pisalo "Mrav, profesor matematike".
Predstavili smo se domaćici.
Izvolite, uđite, navikla sam da dolaze, kako se predstavljaju, vie i ne sluam. Izvolite, gledajte, pitajte, mjerite, samo izvolite. Imate ta i da vidite! govorila je ne ba naročito gostoprimljivim glasom.
Nali smo se u bivem hodniku kojemu je nedostajao zid. Lijevo je sobica sa dva dječija kreveta, takođe bez jednoga zida, desno je zjapio prostor bive vekuhinje bez zidova i sada je u funkciji skladita crijepa, eljeza, cementa, kreča, ljunka... Prekoračivali smo gomile...
Slika je neobična ali jasna. Porueni su pregradni zidovi stana i vekuhinje, pripremljen je građevni materijal i otpočeli radovi na izgradnji jedinstvenog dvosobnog stana od esdesetak kvadrata. Očito je da su domiljanja i rjeenja zamiljenog stana na nivou profesora matematike i vjerujem da zavređuju dio skupog prostora nekog od zavoda za patente. Na drugom koraku posla, prije dva mjeseca, po odluci optinskog građevinskog inspektora, radovi su po sili zakona prekinuti.
Preko uredno sloenih greda, dasaka, prozorskih ramova i izolacionih ploča, na poziv domaćice, za njom smo prekrakali do prostorije, koja je u stančiću bila i kuhinja i trpezarija i dnevni boravak.
Kao da sam banuo u pozorinu salu sa binom spremnom za predstavu. Sa strane gledalaca kuhinja nije imala zid. Na drvenoj sećiji leala je umotana onemoćala baka. Za stolom su djeca radila domaće zadatke iz prvog i trećeg razreda osnovne kole. poret na ugalj zagrijavao je kulise i naselje DUM. Tu je stajao bračni krevet i dvije stolice, malo dalje su televizor i kredenca. Na zamiljenoj granici između kuhinje i vekuhinje, sa desne strane, pored poreta, na četiri uredno sloena bloka cigle, odloene su "teke za pismeni rad iz matematike" (za jedno odjeljenje su ispravljene a drugog samo manji dio). Na lijevoj strani, takođe, bile su četiri cigle na koje je sjela domaćica, nakon to smo zauzeli stolice.
Opet nas tuili! reče prvačić, nakon to nas je neskriveno izmitraljirao pogledom.
Ti, mali, pii! ukori ga majka.
Je li opet inspekcija? mali je nastavio po svom.
Rekla sam da pie, zadaću! majka dodatno povisi glas.
Pa ta sam rekao? dječačić me podsjeti na tek nastajalog vočića, koji bi da se bode sa svakim četvoronocem.
Pii!, rekla sam! otro kaza majka omahujući rukom u pravcu njegovih obrazčića.
Djeca su nas zagledala, pisala, zagledala i pisala. Zavladao je muk. Sekretarica nije bila pripravna za ovakav "predmet", majka je dvoje djece sličnog uzrasta pa je dugo vrljala pogledima i mislima po hladnoći u kojoj je zatekla djecu umotanu u duge kapute i ćebad.
Ćutali smo.
Hladno vam je. Da donesem ćebe? oglasi se domaćica. Sekretarica odsutna mislima nije ni čula ponudu, a na ponovljeno pitanje potvrdila je klimnuvi glvom, ni sama ne znade ta je potvrdila.
Domaćica donese ćebe i umota sekretaričine noge.
Sad će i mu bi joj sav govor.
Prvačić se pogledom poigravao sa mojim očima. Uhvatih ga na djelu. Osmjehnu se. Uzvratih osmjehom. Nasmija se. I ja.
Ostali su nijemo pratili nau igru. Mali je suzdravao smijeh, drao ručicu na ustima. Nije izdrao dugo. Smijeh iskulja kao planinski potočić, pridodah mu svoj, priključi se i baka, pa brat, sekretarica otpusti bujicu, a kada i majka otkravi mjesecima zamrznuti smijeh, pa ga pokropi radosnicama, satvori se neočekivan i drag ugođaj. Prednjačili su djeca i baka.
Odzvanja DUM.
Oglasi se zvono.
Evo ga da otvori priskoči majka. Pomoli ena u spavaćici.
Hoćete li da zovem policiju? Seljaci jedni! Glupani! Dosta je tih budalatina! isprijeti, zalupi i odnogata niz stepenice.
Opet muk.
Smijehom pokuah da odobrovoljim zaplaenog prvačića. Prihvati starica, pa sekretarica, pa tek onda nepovjerljiva dječica. Prolomi se smijeh s visine potkrovlja zagospodari DUM-om. Počee se otvarati prozori po zgradama, kititi bunjivim stanarima koji su iskrivljivali vratove traeći izvor nepristojnog i nevremenog smijeha. Smijali smo se i glavinjanju komija, onda počeli da se smiju i DUMnjani jedni drugim.
Smiju se stanovnici DUM-a, a ne znaju čemu.
Prekoračivao sam gomile građevinskog materijala da bih doao do ograde mansarde i uvjerio se da su prozori načičkani grozdovima kikota.
Bio je to najveseliji DUM-ov dan, prepričavaće se o njemu.
Utrča profesor.
ta je bilo? ta vam je? Samo je on i mogao da pretoči smijeh u muk.
Opet neka komisija! predstavi nas supruga.
A to ste vi, oprostite, imao sam nastavu, kasnim...
Sjeo je na bračni krevet, primakao tanu, otvorio je i izvadio uredno sloene papire.
O mom su slučaju pisale su novine. Evo vidite otpočeo je.
Imate li saglasnost stanara? prekinuo sam ga.
Izvolite, imam. Bio sam u Komitetu i oni su mi rekli... nastavio je.
Imate li saglasnost Doma za gazdovanje? opet ga prekidoh.
Imam, izvolite. Bio sam i u Sindikatima... nastavio je i on svoje.
Profesore, imate li urbanističku saglasnost? nisam sluao suvine riječi.
Imam, izvolite. U Socijalističkom savezu... radio je po mom a pričom tjerao po svom.
Imate li dozvolu za izgradnju? I ja sam nastavio svoje.
Pribavio sam i nju, izvolite. Obraćao sam se Mjesnoj... nastavio je i ispričao sve to je bio naumio.
Do očevog dolaska prvačić je u meni gledao prijatelja, tokom razgovora udaljavao se do neprijateljske starne. Osjećao sam da je počeo i da me se plai. Uputih mu mig sa osmjehom. Ne uzvrati. I jo jedan, i jo... Votano lice, do maloprije veselog dječačića, zaustavilo se na neprijateljskom izrazu, to me raalosti, ali nastavio sam ono zbog čeg sam doao.
Drue profesore, pribavili ste sve neophodne papire, sve ste platili, počeli ste sa dogradnjom... nastavio sam ka predmetu tube.
Da, otpočeo sam da razgrađujem i gradim, doveo majstore, sruili sve pregradne zidove, počeli sa novim... profesor je nastavio "linearnim" glasom: I onda, kao grom iz vedra neba. Inspekcija i preinaka rjeenja: da na svoj teret izgradim prostoriju za rad kućnog savjeta. Evo rjeenja u kom pie, vidite: "Jer Kućni savjet nema prostoriju za rad...", a vidjeli ste na ulazu da za to postoji prostorija. Iao sam, alio se... vidite da se djeca smrzavaju i tako dva zimska mjeseca. Niko ne moe da pomogne, svi kau "u pravu si", progone me dvije pogane ene, ali kad vam kaem čije su... Neće u gradu niko da im se zamjeri... govorio je i počeo da "hiperbolie" ton, kao da je u učionici među nemirnim đacima, smirivao se i vikao.
Izvinite profesore, mogu li da se javim kući sjetih se da su me ukućani očekivali sa posla.
Izvolite, pa da, vi ste sa posla. eno, ljudi su gladni... prihvatio je profesor.
Imam bosanske pite, zeljanice... domaćica jedva dočeka da ponudi.
Joj, ao mi je drue Pravica javi se sekretarica moram i ja kući. Djeca me čekaju.
Sekretarice, elio sam da vidite "predmet" na licu mjesta, vidjeli ste, lake ćemo kasnije pisati prijedlog objasnih prije nego je ispratismo.
Drue Mrav sekretarica, pod snanim utiskom zatečenog, neprofesionalno obrati se domaćinu ja sam na vaoj strani. Doviđenja.
Drugarice, prekoračujete svoja ovlatenja zbiljski ukorih je.
Vala, drue Pravica, moda, pa i neka sam... reče kroz smijeh i ode.
Gnjurio sam u sedamdesetdva dokumenta raznih naziva: rjeenje, odluka, dozvola, odobrenje, zabrana, potvrda, članaka... Teko je bilo ovladati slučajem "Mrav", a kada konačno sloih sliku, bio sam nesretan, jer su raznobojni papiri pokazivali da je formalno pravo na strani njegovih protivnika, a rezultat je očitih slubeničkih zavrzlama, nastalih u sprezi s njegovim dumanima.
Jo dok sam gnjurio, prvačić je zaspao, domalo i njegov brat, kasnije i baka i supruga.
Kiji minut prije najgluvljeg doba imao sam nacrt odluke koju sam nakanio predloiti Komisiji. U njoj je ugrađeno moralno pravo sa nesigurnom potkom pravnih dokaza.
Ujutro je sekretarica gutala riječi sa papira koji sam predao. Ozarilo joj se lice.
Do dva dana nazvao me je predsjednik Komisije, inače ugledan je sudija optinskog suda. Nije bio osobito ljubazan.
Nisam očekivao onakav prijedlog! kaza od prve.
Ne radim prijedloge po narudbi! uzvratio sam istom mjerom.
Znam, ali ne moe ni onako tek malo oborio je glas.
E, predsjedniče, ne moe ni tako i ja oborih glas koliko i on.
Znam, ali zvao me Babo (tako neki nazivaju vanije rukovodioce u gradu), pitao za stav Komisije i nije bio oduevljen. Veli da se prijedlogom pravi presedan...
Mi i nemamo odluku Komisije, nisi u toku predmeta, nisi ni mogao argumentovano da brani ono to sam pisao, paualno si govorio. Zato me ne pozva prije nego si poao tom tvom babi? ljutito sasuh.
Sumnjam da će Komisija prihvatiti prijedlog koji si predloio glas sa okusom lukavtine kao da mi je udarao pljuske.
Znači li to da ćemo se naći na suprotnim stranama? upitah bez okolianja.
Ne, ne bih to elio, stoga sam te i nazvao. Hajde, uzmi to, izmijeni, koriguj malo skoro priajteljski glas dopirao je do mene.
Nema izmjena, drue predsjedniče! podviknuh i dodah upitno: Predsjedniče, i ti se mora izjasniti!
Ne, neće taj film gledati! lukavtina me uzjoguni do bijesa.
E hoću, ba ću taj film da gledam! ne mogoh da ne ujedam.
Neće, jer neću ni zakazivati sastanak... uzvrati hladno.
Kao član Komisije traim da se Komisija sazove. Već sjutra... govorio sam u već prekinutu vezu.
Prođe desetak dana, i zaista ne bi sastanka. Nazvao sam predsjednika i započeo otro, a on me dočeka potpuno hladno, mirno je sasluao pa uzvratio:
E moj drue Pravica. Za dva mjeseca reizbornost je sudija, a ja sam sudija. Babo kae: "Dobar si sudija, ovo ti je prilika da se iskae, ako ne uspije, znači da smo mi samo mislili da si ti dobar sudija, a, ustvari... Zna, nama trebaju samo dobre sudije". Da bih opstao, moj Pravica, moram biti dobar sudija, moram, jer i ja imam dvoje sitne djece.
Shvaćam, shvaćam drue sudija dočekao sam ga tvoja djeca su u DUM-u, u toplom i komfornom stanu, u njihovom su komiluku i dvoje vrnjaka, na otvorenoj su hladnoći i o njima treba da mislimo.
Hajde, Pravica, ta si zapeo za tog Mrava predsjednik će opet mirno, dodao je: Niti ti je rod ni pomozi bog. Popusti, nita neće izgubiti.
Poteno govoreći, ovdje niko ne moe ni dobiti niti izgubiti nego Mrav rekoh i nastaviH: Komije imaju goleme dravne stanove u koje nisu uloili ni po piljivog boba, a Mrav ulae ogromna lična sredstva u dravni stan, i opet će imati neuporedivo loiji prostor, ali mu i to inatski mentalitet komija onemogućuje. U tom nedjelu tvoj doprinos je najveći.
Jo si i bezobrazan! izgalami sudijski ton.
Zar tako!? zaista toliko nisam očekivai i zbunio sam se.
Tako je Pravica, dosta je i tvog. Čuo sam da s njim sijeli do ponoći, i to se zna. Umjesto da se odazove na poziv, juče je u inspekciju poslao enu i djecu, tamo se rasplakali. Ona se pokupila, otila, a djecu ostavila je inspektorima. O jadu zabavili su se slubenici, čitav im dan pravili papirnate avione i igrali po kancelarijama, a na kraju radnog vremena bili su prinuđeni da ih odvedu i predaju u dom za nezbrinutu djecu.
I to meni pripisuje? Bolje bi bilo da su im pravili papirnate stančiće ujedoh i ja.
Ti si im dao nade koje ne moe biti. Čak je tamo jedno dijete, prepričava se, trailo tebe: "Gdje je čika Pravica... on će nam pomoći..."
Zakazuj sastanak odmah, insistiram! podviknuh sav uzjaren: Zakazuj zbog tog dječačića, prvačića. Zakazuj zbog pravde, savjesti... Roditelj si i morao si da shvati da prvačić nije traio čika Pravicu, on je traio njeno veličanstvo pravicu, pravdu, potenje, savjest, traio je čovjeka bar jednog.
Nema sastanka za dva mjeseca do reizbornosti, a poslije, eto vas tamo i tebe i tog tvoga Mrava mirno će predizborni sudija.
E neće moći tako, ja ću da zakaem sastanak, bez tebe i tvoga babe. Zakazaću...! podviknuh.
Neće!
Hoću!
E, neće...
DRUG DISKUT
Lijen i raskalaen mladić nije obećavao mnogo, ali preokrenu se od dana kad poče da ide na seoske sastanke. Na svakom je uzimao "učeće u diskusiji", pa ga njegovi drugari nazvae Diskut.
Drugovi borci! prisjećam se jednog od tadanjih njegovih nastupa kolhozacija je jedini način da se preivi u naem posnom kraju. Ali neki neće u zadrugu, podmeću klipove pod kolo socijalističke revolucije. To su kulaci, unutranji neprijatelji, treba ih hapsiti... Drug Vlado je rekao da seoski kulaci koče na hod u komunizam...
Pod utiskom ba te diskusije prepoznasmo trojicu seoskih kulaka. Tek nakon to ih poslasmo na prisilni rad mogli smo da kolhoziramo selo. Isti dan ispratismo i grupu naprednih omladinaca na tromjesečni analfabetski tečaj. Među njima bi i Diskut. Do pola godine bi i u grupi koja ode na polugodinji kurs u depu donese učiteljsku diplomu.
Do nekolike godine upregosmo sve "subjektivne snage"; Afee, partijsku, omladinsku i pionirsku organizaciju, da bar zadnja godina Petoljetke bude rodna. Na alost, predviđanja se nisu ostvarivala podbačaji bili su na svim područjima rada. Tim povodom zakazan je vaan sastanak u zadrunom domu, vrijeme je bilo i da otpočne, ali nismo ulazili, jer pred salom elimo da dočekamo optinskog rukovodioca druga Diskuta.
Ispunjena je sala, satvorio se muk pred početak najavljenog govora. Muk strahopotovanja. Pogledah niz salu, sjećam se te slike, kao da nije bilo očiju, čela, obrva... samo ui. Drug diskut sigurnim koracima priđe govornici, zausti...
U pola prve riječi s visine se oglasi zundulja, i izazva jednog "naprednog" omladinca, koji potrča za njom. Vragolanka odvijuga iznad ćutljivih i znatieljnih glava. Gonjao je, psovao, gonjao... Odusta pred visinom zadrunog plafona, o koji se ovjesi drznica, pa jo eće zazunda. Poraen omladinac, alosno krenu ka svojoj klupi, bojaljivo gledajući u govornika uzora, slijegao je ramenima i davao na znanje aljenje i nemoć. Diskut u znak razumijevanja istovremeno klimnu glavom i obrvama. Omladinac pokaza sretnost da se tako vaan drug nije najedio:
Drugarice i drugovi! otpočeo je drug Diskut. Zemljoradnička radna zadruga je najveća zabluda u ovom posnom kraju. Molim vas lijepo, ovdje hara neimatina i glad, očito je tome doprinijela kolhozacija, ta neoprostiva greka onih koji su je zagovarali. To je neki dan izjavio i drug Vlado. Zadrugu treba rasformirati, jer zemlja pripada seljacima, njima, oni je obrađuju. Trebate formirati poljoprivredno dobro, jedino ono...
Govorio je, govorio... zapalio zadrugare, pa zajedničkim snagama otkrismo i uhapsismo unutranjeg neprijatelja. Na moje, ali i na opte zaprepatenje, bi to predsjednik zadruge.
Proticale su godine, ali ni poljoprivrednom dobru ne cvjetae rue. Obraćasmo se nadlenim da pomognu u slamanju seoskog otpora u izvravanju "zacrtane politike okrupnjavanja drutvenih gazdinstva". Tim povodom, opet nas je posjetio drug Diskut, sad već sreski rukovodilac. Nezadovoljan seljanima, naloi vozaču da automobil privede do ulaznih vrata sale da ne pozdravi koga. Po izlasku iz automobila uputi se ravno za govornicu. Oglasi se prijeteći i rukama.
Uz sve svoje obaveze, molim vas lijepo, eto, morao sam doći. Sramota! Čak me zvao i drug Vlado... na tren zastade, pokosi nas pogledima, pa nastavi:
Kako vi mislite da prehranimo radničku klasu ove zemlje? Vi seljaci proizvodite samo za svoje ambare, a ta je sa trinim vikovima? Ne moete, naravno da ne moete, s tako usitnjenim posjedima. Mehanizacija, drugovi seljaci, traktori i kombajni, ali oni ne trpe međe... Okrupnjavati u poljoprivredne kombinate, tek oni, "u sadejstvu s trgovinom", mogu obaviti tu drutvenu funkciju. Mada ste dobili i rjeenja o arondaciji, nekoliko vas je poturilo ene i djecu u prve brazde, na vaim bivim njivicama, i na taj način stali ste na put naim opredjeljenjima. To su ti prituljeni unutranji neprijatelji, izviruju iza ćokova i samo čekaju pogodan tren da podbace klip pod točak progresa. Obračunaćemo se...
Iza ovoga govora bi nam dovoljno pritvoriti trojicu seljaka, pa da novoformirani poljoprivredni kombinat zaokrui svu plodnu zemlju sela.
Uslijedile su godine tekih uslova privređivanja, enormno visokih cijena vjetačkih đubriva, nedostatka rezervnih dijelova, neblagovremenih snabdijevanja sjemenom i zatitnim sredstvima, visokih otplata i kamata, sve to nije davalo prostora za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju, pa smo godinama podbacivali plan, zaduivali se ivotarili. Odrani su brojni sastanci, partijski, sindikalni, zborovi, radnički savjeti, kolegiji, da bi, na kraju smijenili direktora, uveli prinudnu upravu i usvojili program stabilizacije, (dat na sedamdeset i dvije kucane strane). Tom je prethodila posjeta druga Diskuta, sada druga iz republičkih foruma. Govorio je dugo:
Drugarice i drugovi, proizvođači! prvi put govorio je ne povisujući glas: Za ovako teko stanje treba biti i samokritičan... Nerazvijeno samoupravljanje, loi međuljudski odnosi, neodgovornost i nerad. Dio obradive zemlje napustili ste, godinama je ne obrađujete, zarasla je u korov, nerentabilno vam je, kaete. Pa vratite je seljacima!? NJih nekolika imaju kalifornijske prinose, proizvode i za trite i bogato ive. A vi? Ruite ekonomiju zemlje, podrivate tekovine revolucije. Zaduujete zemlju uzimajući sve veće i veće kredite, ne vraćate, niti ćete ih, ovakvim radom, ikad vratiti. Naravno, nije kriva radnička klasa, već tehnokratija poljoprivrednog kombinata, koja je, htjela to ona ili ne, stala rame uz rame unutranjeg i spoljnjeg neprijatelja. U kombinatu ima i pojava klasičnog kriminala, mi i to znamo, i neke ćemo hapsiti. Kratko je predahnuo, da bi ocjenio koliko nas je dojmio njegov govor, nastavio je:
Drugovi proizvođači, moramo ozdraviti opte stanje u zemlji, kako preko televizije, neki dan, reče drug Vlado. Kad je izgovorio Vladino ime, pogledao nas je prijetećim pogledom, pa nastavio:
Drugovi moji, dragi! Radeći ovako nećemo stići daleko, a Evropa ne čeka, ona ide dalje. Mi moramo raditi i vie i bolje od te Evrope, moramo vraćati dugove. Mi to moemo, moemo proizvesti hrane i za čitavu Evropu. Pitate kako? Kooperacijom. Drugovi proizvođači, jedino kooperativnim odnosom individualnih poljoprivrednih proizvođača i drutvenih gazdinstava...
Diskusijom drug Diskut pomoe da dvojici tehnokrata dokaemo zloupotrebe poloaja i komotno troenje reprezentacije jeli su i pili na dravni račun. "To je novi, perfidni, oblik borbe unutranjeg neprijatelja", kako nas je upozorio i drug Vlado.
Oformismo sektor kooperative i dogovorismo, na svim nivoima, da na nov način krenemo u nove radne pobjede.
I kooperativno vrijeme izrodi svoje nevolje. Ne da nam se. Siromailo je i individualne proizvođače kooperante, i drutveni sektor poljoprivredni kombinat. I pored dobro zamiljenog dugoročnog programa u proizvodnji povrća, koja je primjerena kvalitetu zemlje naeg juga, i uz činjenicu da su kooperanti podigli produktivnost i proizveli planirane količine hrane nije nam ilo. Ovoga puta podbacila je funkcija trgovine "nije se prestrojila u hodu". Kooperativa prestaje da otkupljuje trine vikove, pa su seljaci svoje proizvode prosipali u potočinu. Selo opet osiromai, osta nesposobno da zanovi dotrajalu mehanizaciju. Sektor kooperative mjesecima ne isplaćuje otkupljeno, jer nakoćeni slubenici su prihod potroili na svoje plate. Opet potraismo pomoć ozgo, i opet se odazva profesor doktor, drug Diskut. Govorio je dugo i vrlo učeno:
Radni ljudi i građani! Opta situacija je krajnje bremenita: "Postala je predmet rasprave koja prevazilazi uobičajenu drutvenu valorizaciju, pogotovo radno-proizvodnu... Da bismo na to produktivnijim informativnim jedinicama utvrdili elemente koji imaju uticaj na cijenu proizvoda, pokazali kontimiranost nekih, a diskontimiranost drugih procesa u ovoj oblasti, nuno je balansirati rezultate postignute u proteklom srednjoročnom periodu... Kod priličnog broja strukturnih elemenata promjenljivost je izuzetno velika... Instrumentarij koriten za kalkulacije aproksimativan je... Podaci koje sam iznosio ograničeni su iz razloga jasnoće i preglednosti diskusije..." Ovim govorom, sa ovoliko visoko učenih riječi, koji vie niko od nas nije mogao da prati, drug Diskut je i definitivno pokazao koliko je duboko uao u nauku, i koliko već i sam ima uticaj na jugoslovensku politiku. Iz potovanja prema drugu Vladi, i ovog puta nije ga zaobiao:
Drug Vlado je, u nedavnom referatu, najavio znatnija ulaganja dravnog kapitala u poljoprivredu, putem posebnog finansijskog fonda, popularno već nazvanog Agrarni plan nastavio je:
Dakle, radni ljudi i građani, zahvaljujući sredstvima Agrarnog plana, konačno smo doli do rjeenja za dugoročnu intenzivnu proizvodnju hrane. Ali, već se čuju zli glasovi uvijek opasnog unutranjeg neprijatelja, koji je tu da sumnjiči i ovu akciju... Molim vas lijepo, moram vam reći i to, zamislite dokle ide taj unutranji neprijatelj, lansira priče po kojima je Jugoslavija pred drutvenom krizom. Sa takvima ne treba polemisati, treba ih...
Opet nam nije ilo. Nismo se snalazili u bankarskim procedurama oko Agrarnog plana, ne mogosmo ugrabiti ni zere kredita, pa jo jednom potraismo pomoć kod naeg čovjeka, sad već i federalnog funkcionera, druga Diskuta. Dugo nas ne primi, a onda nenadno pozva u privatnu kuću za odmor.
Predvodim delegaciju i nije mi ugodno. Ako narui, naredi da otkrijemo unutranjeg neprijatelja, a ta opasnost je realna...? Umoran sam od toga, i da budem iskren, i strah me je, jer premalo je ostalo neokaljanih ljudi, bojim se da bih i ja mogao biti na redu za "unutranjeg neprijatelja". A tu bi bio kraj mog dostojanstva.
Stigosmo u Plavi Smiraj, grad bez čarije naselje bez stanovnika. Vila sa bačom i putem do privatne plae, uz vilu sa bačom i putem do... Teko je u velikom nenaseljenom mjestu pronaći vikendaa.
Ipak bez napora pronađosmo vilu druga Diskuta. Neznatno je manja od Vladove. Prepoznasmo je po automobilu malih cifara, to je funkcionerski presti. Diskutov vozač je zalijevao cvijeće a automehaničar kopao baču. Bilo mi je vano kako će me pogledati pri susretu, prijateljski ili "prijateljski". Obradova mi se, dozva sekretaricu, ljupku i pitomu djevojku, naredi joj da nas poslui.
Imate divnu vilu drue Diskut. Puno mate i umijeća, čestitam vam! počeh tako i nastavih: Neka vala i na neko ima među ovim velikaima.
Hvala, hvala...! reče kroz grohotan smijeh.
Kako ste financijski izdrali? nastavih sigurno ste u velikim dugovima? pretpostavio sam.
Da, da! Ogromni novci! prihvati drug Diskut, i vidjelo se da je ba to njegova prava i ivotna preokupacija, nastavio je: A znate i sami koliko je ovo moglo da kota. Dogodine idem u penziju, znate, spremam se... nastavio je: Snalazio sam se na razne načine... Kako, pitate? nasmija se: Kao i drugi! nastavi gotovo u povjerenju: Na vrijeme, prije ove velike drutvene krize, dok se jo moglo... dvoumio je da li da nastavi, ipak dovrio je misao: Dobio sam povoljan kredit, beskamatni, po programu iz fonda kredita Agrarnog plana.
KOD EPISKOPA JOVANA
U predistorijsko doba čovjek je ivio smireno. Razbuđivao se sa pojavom prvih sunčevim zraka. Podizao se neusiljeno i lagano usmjeravao u pravcu moguće hrane. To to je nalazio odmah je jeo. Do podne odmicao je od stanita najvie do jednog kilometra, zavisno od stanja sa hranom. Onda bi se spustio u hladovinu, odmorio i poigrao. Vraćao se veseo i sit. Lijegao je sa sumrakom i snio bez more. Razmiljao je tek o hrani za jedan dan, i o eventualnom neprijatelju.
Do preokreta je dolo mnogo kasnije, po otkriću pojma zalihe hrane. Iz toga će, i zbog toga će uslijediti nova otkrića, bogatstvo, rob, novac, zavist, mrnja, prijetnja, putovanje..., filozofija, dosada, psihijatar, dogovaranja i rasprave, te grabe i Novi svjetski poredak.
O čemu sve danas ljudi ne razgovaraju, raspravljaju, vode svađe i ratuju... Uče i nameću volju.
Nema čovjeka a da o nečem ne raspravlja, da neto ne dokazuje, da nekom ne nameće volju.
Uplovili smo u vode stresova!
Mnogi raspravljaju kako drugim da nanesu zlo, ili kako da se odbrane.
Premalo je skuptina koje se upriličuju bez direktnih materijalnih interesa ili zaliha. Presuuju zborovi koji hrane duu, a ona je viestruko napadnuta. Iznad skupova lebde proklete novčanice.
Nakotile su se zalihe hrane i donijele su zlo. Nesrećni smo zbog toga to te zalihe nisu veće.
Zalihe duevne hrane jo nisu pronađene. Due su neishranjene, posustale su i umorne. Neurolozi su postali nai nuni pratioci.
Zov dua je grlat. Hrane nemaju ni za jedan jedini dan. Blaenost i smirenost su pred istrebljenjem.
Due su potlačene, njihov krik je sve zreliji.
Moj krik me davno preplaio.
Znao sam o povremenom okupljanju vjernika u rezizdenciji NJegovog preosvetenstva episkopa zapadnoameričkog, gospodina Jovana. O nekoj vrsti seminara, predavanja, razgovora... O tome mi je, onako usput, govorilo nekoliko poznanika i svi sa hvalom. Đakon Blako, sekretar eparhije, i pozivao me nekoliko puta. elio sam bar jednom da im se priključim, da pokuam da i ja nahranim duu. Borba za hranu, golu egzistenciju, stalno me je prevagnjivala na druge strane.
Sinoć je prevagnula tamo.
Zatekao sam pedesetak vjernika i zapitao se kako ćemo stati u skroman episkopov dom. Prepoznao sam neka ugledna lica, talentovane umjetnike, uspjelog poslovnog čovjeka, tu je poznati neuropsihijatar, dva zubara i jo neka mlada i stara gospoda. I onda mi se pogled uvezao sa pogledom čovjeka koji mi se učinio poznat. Odmrsili smo se. Prije 42 godine radili smo u istom preduzeću u dalekom Mostaru. I, eto, susreli se ovdje.
U dolasku sam imao nejasno osjećanje neprijatnosti, jer nisam od ljudi koji su se u ivotu uredno odazivali Crkvi. Prekoračivi prag nelagodnost je ičezla. Pored toplih riječi zatečenih ljudi panju su mi zaokupile umjetničke slike inspirisane biblijskim ličnostima i događajima, a posebno srdačnost NJegovog preosvetenstva. Iz njegove ruke sam primio i čau studeničke manastirke prepečenice, koje ću se laćati i kasnije, i neka mi oprosti Preosveteni, činio sam to ispod njegovog oka.
Bez jasne najave, uz ozbiljnost i tiinu, posjedali smo po sofama, stolicama i stepenicama.
"Večeras ćemo govoriti o svetoj liturgiji...", otpočeo je vladika Jovan, a ugledni zubar Mio simultano prevodio sa srpskog na engleski jezik.
Riječi jezgrovite, odmjerene, razumljive i slikovite, kao mlazovi niz strminu ispod gorskog studenca, klizeći niz preosvetenu bradu, rasplinjavale su na slualačku panju i duboko zagledane poglede svetitelja uredno poredanih po zidovima prostorije. Odmah se vidjelo da je predavač darovit besjednik, znalac pedagogije i dobre stare metodike, sa do tančina izotrenom dikcijom. U toku njegovog kazivanja, sve one čudesne i zamrene biblijske ličnosi i događaji postajali su prosto razgovjetni i logični, pa to sluaoci doimaju, poimaju i doivljavaju kao unutranji dio sebe. Sahatak vremena je proteklo kao da bijae tren, bez ijednog pokreta i amora. Uslijedila je pauza.
Tu neke od prisutnih ena, od kuće, donijele su i sada časte veoma ukusnim ponudama. Jede se i piju sokovi uz prijateljski apat. A ja, stari grenik, namirisah viegodinju manastirku prepečenicu, drznuh se i sočinih grijeh, jo jednom zakidoh NJegovo preosvetenstvo.
Pozvao nas je milozvuk zvona. U malo vremena vaspostavilo se radno osjećanje. Zapljutala su pitanja i odgovori, uslijedio je zbor sličan starokrajskom sijelu, sa mudrim razgovorima i mirođijama zabavnosti. Izgovoreno je i razjanjeno dosta za mene dvoumnih pojmova.
Kad je Vladika počeo da daje odgovor na postavljeno pitanje: "Da li je puenje grijeh?", ja stari grenik sa preko četiri decenije puačkog iskustva, prvi put sam se suočio sa tako izgovorenom dilemom. Zapitao sam se duboko i sluao znatieljno. Zaključeno je, puenje je prije porok nego grijeh. A onda je upitano i za alkohol. Sa čaom u ruci pitanje me zadesi na grenom djelu. Zbunio sam se i nisam dokraja ispratio raspravu, mislio sam samo na ono to će kao zaključak da izgovori Preosveteni. Isčekivao sam da se brada pomjeri prema grlu. Ovdje sam prvi put uočio da se brada ne moe pomjerati na vie, moe samo nanie. A kad su dlake brade dokučile preosveteno grlo, javio se glas koji je alkohol, ipak, smjestio u grijeh. Zbog onog to vjernik moe da uradi pod njegovim djejstvom, objasnio je.
A ko i pui i pije? Ote mi se misao i iskaza glasom. Postavih novo pitanje. Odgovoreno mi je optim smijehom, spontanim razljevom saaljenja. Smijeh pretoči u amor a on u ono stanje kad predavač moe da izgubi kontrolu nad sluateljstvom, ali episkop je vjet pedagog, osjetio je taj tren i iz njega se izvrpoljio vjeto i duhovito. Prelomio je poputanje panje citirajući episkopa budimskog: "Da je čovjek stvaran za puača, sigurno je, na glavi bi imao sulundarsku izraslinu."
Zapljusnula su pitanja o pričeću, ishrani-postu, ispovijedanju i oprostu grijeha, a nadovezivali mudroću smireni odgovori. A ja, stari grenik, upijao sam u nakani da se i sam pročistim i ako je moguće očistim. Nadu mi je potakao jedan jo veći grenik od mene, koji će postati čak i svetac.
Znao sam da je sveti Pavle spadao u nekoliko najobrazovanijih ljudi Hristovog vremena. Znam da je njegov doprinos hrićanstvu najgolemiji, naročito u pisanoj formi. Ali nisam znao da je njegovo ranije ime bilo Savle. Nije ni bio jedan od dvanaest Hristovih apostola, čak nije ni bio hrićanin za ivota Hrista. Naprotiv, Pavle je bio ponajveći hrićanski krvnik, ili progonitelj hrićana kako to blago voli da kae Preosveteni.
Savle je krenuo u Damask da dokrajči Hristove sljedbenike, koji su se bili sklonili tamo. U pola puta Gospod zaustavlja svog progonitelja:
"Savle, Savle zato me progoni?"
Objavio mu se glasom, ali ne i likom. Ukazao mu je na sijaset sagreenja, zabluda i zlodjela. Iznenađen glasom na osami, a prepoznavi glas gospodnji, Savle upita Gospoda, zato ne moe i da ga vidi. U tom času bljesnula je svjetlost nebeska. Savle oslijepljuje. Gospod pojanjava preplaenom greniku, da je on, Savle, do sada i sa očima bio slijep, od sada će biti i fizički slijep, i naglasio da viđenje svijeta i Boga nastaje iznutra, ne iz oka već iz dubine due, ljubavi i misli.
U tom trenu je, ba na taj način, Savle i progledao. Prepoznao je sva svoja dotadanja sagreenja. Odlučio se za hrićanstvo, sa novim imenom i ivotom, koji vodi stazama ljubavi i okajanja. Nastavio je put ka Damasku i uao u njega. Poklonio se iznenađenim i preplaenim hrićanima. Ubrzo je Savle snagom ljubavi prema Bogu i sabraći, isposnitvom, molitvama i golemim pokajanjima pridobio milost sabraće i Gospoda, i postao hrićanski predvodnik, čudotvorac, prosvetitelj i mučenik. Gospod je uvijek milosrdan i blag, uvijek kad to grenik zavrijedi.
Iz sinonjeg predavanja-razgovora razabrao sam da Bog od čovjeka i ne očekuje bezgreno savrenstvo, jer savrenstvo je samo On, Stvoritelj. Gospod od nas očekuje međusobnu ljubav, kao i ljubav prema sebi u mjeri koju On ima prema nama, a ona će, ta ljubav, sama po sebi, uz dar razuma, odrediti i sva druga naa ponaanja. A čovjek ne moe bez malih grijehova, na to nam je ukazao i najbezgrijeniji pravoslavni Srbin, sveti Sava, koji se iz skromnosti prema Gospodu, ali i zbog nas, potpisivao kao Sava Greni. Međutim, za sve grijehove postoji lijek; post, ispovjest, pokajanje i pričest. To je boiji dar očićenja.
Nakon četvoročasovnog ugodnog razmiljanja u rezizdenciji NJegovog preosvetenstva episkopa zapadnoameričkog, gospodina Jovana, osjećam se duhovno bogatijim i smirenim.
Ova noć mi je povod za preispitivanje svojih sagreenja i zapitanosti, jesam li ba morao napraviti svaki od njih, da bi ih ubuduće umio zaobilaziti.
Doći ću i na sljedeće predavanje.
Biću bar sa jednim grijehom manje, pa makar to bilo za početak iskreno, umjesto tri popiću samo dvije manastirke prepečenice.
Amin!
PATRIJARH SRPSKI
DINOVSKO STABLO
Dola sam da oborim dinovsko stablo. Lično sam stigla. Uvijek su bacani u moj zagrljaj, ovo je izuzetak, prvi put da sam nekome ja dola na noge, ja Smrt. Smrtniče, da li ti to znači neto?
Da. Znači mi smrt, to mi znači. Smrti neumitna, tamo neprohodna, drugo bezdruga, ti si ona bezduna koja zna odabrati vrijeme za posjetu: "Nejak si na nozi, sada je tren", kao da veli. Ali, ako, ne ljutim se. Naprotiv, odavno ti se nadam i shvatam te kao jedan izazov vie. Dola si i trai dvoboj. Znam. Prihvatam ga. Moemo i početi. Izvoli, mač mi - mač ti!
Dvoboj bi bio neravnopravan sa nosiocem srebrne medalje u mačevanju iz Budimpete.
Misli li da je moje mačevanje bilo ravnopravno. Od 600 mačevalaca bilo je 599 carskih oficira i jedan redov, ja. No, dobro, Smrti, odaberi pitolj, puku, biraj uvaena protivnice, biraj, lake mi je kad protivnik odabere.
Iskuava me, Smrtniče, nudi oruje sa kojim si se druio i mljeo milionske armije.
Nudim ti izbor i opet prigovara. A ta su nudili meni, sa čime sam ja u dvoboje ulazio? Milionska soldateska oslonjena na gigantsku proizvodnju oruja, a ja bez i jedne fabrike, bez puke... Golim rukama hvatao sam za usijane cijevi neprijateljskih automata, otimao sam pitolj, puku, tenk... Otimao i hodio naprijed krčeći put slobodarskim kolonama mog naroda. Teko je bilo gledati usplahiren goloruk narod, koji je trčao pod moje skute i traio majčinsku toplotu. Toplote je bilo za sve, ali su ograničeni ljudski skuti, nisam mogao da ih podvučem sve, grabila si ih i pozobala milion i sedam stotina hiljada. Počeo sam od nita, pa ipak stigao sam do Rudog i Prve proleterske brigade. Sa suzom u oku gledao sam gole, gladne i onemoćale proletere dok su izdizali glave u visine ratne zastave koju sam dodjeljivao. I tako 365 puta, toliko sam svio brigada. Zlosutna Smrti, hoću dvoboj bez prednosti. Biraj, biraj i ne podmeći lai jedinom vrhovnom komandantu koji je čitav rat proveo u rovovima, jedinom koji je ranjen, jedinom koji je u Evropi stvorio i irio slobodnu teritoriju, Uičku republiku, jedini koji je gnječen sa sedam tvojih ofanzivnih gnječilica koje si podmazivala krvlju, tifusom, ranjenicima, nepouzdanim saveznicima, Izbjegličkom vladom, glađu, Razredima strijeljanih đaka, jamama, grobom do groba... Ne prigovaraj, napadaj, udri mučki, na takav ste me odnos navikli, tako sam dinom stasao. Udri prva, tad sam jači.
Smrtniče, umiljati dine, koliko sam samo puta slala izaslanika po tebe. Prvi put kad si bio jednomjesečno dijete, tada ti je majka od alosti za umrlom djecom, i iscrpljena od neimatine i izgladnjelosti, ostala bez materinskog mlijeka. Drugi put dok si bio plavokosi i goljavi siromani dječačić, gladan si se dokopao masne hrane i napunio uveli stomačić. Za pedalj si mi umakao. Treći put si se nejak sa sapi konja sunovratio. Kad si kao egrt u Sisku od kalfe u glavu pogođen čekićem. Mladi metalski radnik, trbuhom za kruhom, oblikovao si ilavi čelik po Zagrebu, LJubljani, Trstu, Beču, Plznu, Majnhajmu... Prvi zatvor u Petrovaradinu... Čerkeska rana kopljem u plećku! Zarobljenitvo u Carskoj Rusiji! Omski te remen u kande mlina teglio! U Finskoj uhapen! Na Uralu iz voza iskočio. "Bombaki proces" vodio. Robovao u Petropavlovskoj tvrđavi, Zagrebu, Bakru, Lepoglavi, Mariboru i drugin kaznionicama od tvog tijela beton topal bivao. Na Sutjesci ruku ti mljeli... Na Neretvi: Ranjenike ne smijemo ostaviti. Otrovna rođendanska jabuka pala je u Drvar! Četrdesetosma!? Jalske zamke i Londonske prepreke! Hladnoratovske čarke i kontrarevolucionarne raznomiljeničke hajke! Sve su to tvoje i moje bitke. Ja sam se premorila, bez snage sam. Izaslanike si mi moralno salomio, vraćali su se pognuti i krvavih ruku. Pobijedio si Smrt. Dola sam da te povedem u zasluan odmor, odmor, a ne smrt. Ti si besmrtan. Plamen tvoje vatre nesagoriv je. Udahnuo si novi samoupravni oblik ivota za svoje radnike, zacijelio si vječitu ranu neravnopravnih produkcionih odnosa. Radnici su apostoli koji ire tvoju svjetlost po tamnim prostranstvima raznih puti i jezika. Zavrijedio si mir u mauzoleju faraonskih veličina. Smrt ti to priznaje. To samo tebi priznaje.
Uvaena Smrti. Hvala ti na mauzoleju, ja tamo ne spadam. Odmor mi je odista potreban, ali jo ne mogu poći. Inače on će biti u mojoj bati punoj drveća, trave, rua, jorgovana i cvijeća koje sam svojom rukom zasadio, zalijevao i odnjegovao. Puna je blaenog mirisa i razvija se slobodno. Smrti, otvorila si se, otvaram se i ja tebi. Nisam ni ja bez nevolja. Sve me to fizički iscrpilo, potreban mi je odmor, zaista je potreban. Ali prije nego pođem moram obaviti jednu neophodnu zadaću. LJudi su preplaeni, nadvile su se aveti rata iznad Kurda, latino-Amerikanaca, Bantuanaca... Organizovao sam jedinstven samit mira, moram i njega da zaključim, moram i da pourim. Mora se dogovarati, sve se moe razrijeiti razgovorima, za uspjeh je potrebna dobra volja i vjera u ljude, te strpljenje. Zakazao sam samit u prijestolnici Svijeta, predsjedavaću mu na osobit način, osobit u interesu mira. LJudi to trebaju.
Smrtniče, pobjedniče, uvijek su ti misli sa čovjekom. To je tajna koju si spoznao, a drugima je nedostupna. To je ta čarolija kojom se i Smrt pobjeđuje. Bolan si u zreloj iscrpljenosti, ranjen si duboko do ivota, ali tvoje tople oči gledaju na nevolje drugih, uprte su u samit mira kome hita.
Samitnici su na okupu. Odazvalo se tri milijarde i sedam stotina miliona ljudi iz 124 drave. Poslali su efove drava, predsjednike vlada, ministre... Samrtniku su se odazvali!?
Prvi put u istoriji ljudskog roda, na okupu su svi oni koji potpisuju rat i mir. To je Tvoje djelo.
Dravnici su na okupu u tvojoj bati i očekuju te. Eno, doajen se podigao. Otvara samit. Smrtniče, tebe je najavio. Čujem ga, obraća ti se:
"Palo je dinovsko stablo, ostali su korjeni!"
PATRIJARHOVE CIPELE
PATRIJARH DUDOVA
Putujući ljepotama NJegovog stvaranja, samo rijetki sretnici uspijevaju dokučiti drai Rugovske klisure, Pećke Bistrice, i Pećke patrijarije čudesni spomenik srpske prolosti. U sreditu patrijarije, uz sve njene ljepote, namjernik ostaje začuđen i zagledan u osamstoljetni dud sa sedam kroanja, sa mesnatim listovima, pet-est tovara kiselasto-slatkih kao krv obojenih plodova. Samo oni to su obdareni da razumiju govor nijemih svjedoka, ovih dana, mogu čuti i plač te čudesne voćke, patrijarha dudova, kako je nazvae.
Ugrizale su me Zapadne i Istočne necivilizacije, udarali robovi i gromovi, ali sam postojano nosio i podnosio, tako počinje njegova kazanija. Nastupa novo doba, i u njemu iskuenja za koja mi ponestaje snage. Udruili su se katolički i islamski razarajući vjetrovi, sloili se da obaraju mene. Rado bih se sasuio, svojom voljom, prije nego zaduvaju iznad mojih kroanja. Poznajem te vjetrove, sijeku, pa sa sjekira liu krv. Postao sam nepopravljivo maloduan dud. Svaki starac predosjeti vrijeme smrti, i ima potrebu da govori o njoj i minulim vremenima. Otuda i ova moja kazanija i kukanija.
Jedne vlane jesenje noći, uz toplo ognjite ičkog manastira, produhovljeni đakončić, Rastko Nemanjin, gutao je riječi tek pristiglog isposnika namjernika. A ovaj je govorio o čudesnom krajoliku pored grada Peći. Iz isposnikove priče, u glavi dječaka Nemanjića, stvarala se jo bogatija slika raja, gdje rijeke teku, bogato rađaju polja, cvrkuću ptice, cvjetaju panjaci i zriju plodovi voćaka. Mladi podvinik, namamljen pričom isposnika, ubrzo će se obreti u dalekom metohu ičkog manastira, i očarati se.
Vrednoćom i bistrinom uma, kasnije će, taj bogoljubac, biti najumniji monah srpsko-pravoslavnog roda. Idući putevima NJegovim, dospjeće i do Palestine, sredita svetinja i vjere NJegove. Uivajući u tamonjim ljepotama, upoređivao ih je sa onima iz svoga metoha, pa je pronaao jednu čudnovatu voćku, kojom je poelio da ga obogati. Voćka liči na dud, pa će je tako i nazvati. Mesnat u listovima i izdaan u osobito krupnim i obojenim plodovima, dud je sve vie zadivljivao Rastka, sad već arhiepiskopa Savu. Uzbra jedan plod, a drugi se otkinu sam i obrui na odoru preosvetenstvovu. Mrlja se ne dade ubijeljeti, ostade kao znamenje, da traje na odori njegovoj. NJeno uzbra jednu mladicu, koju će ponijeti i zasaditi u metoh.
Ta mladica, iz svete zemlje, moja je praklica. NJegovo preosvetenstvo mi je sa njom udahnulo ivot i ostavilo u amanet da na osobit način trajem i svjedočim Svetosavlje. Bdio je nad mojim stasavanjem, uznio me u stablo sa krupnom kronjom.
Kad je počela da stari NJegova Svetost Sava Srpski, sve čeće se odmarao u hladovini moje kronje. Rasplinjavale su NJegove misli o iči, sreditu srpske crkve, koja postajae sve manje siguran kraj, pa su Rodonačelnikove elje sve vie naginjale vodi Pećke Bistrice i krajoliku rugovskog metoha. Ovdje će preseliti arhiepiskopat, jednom proapta mom korjenu, svom izdanku, započeće sa crkvom, a posvetiće je svetim Apostolima. Taj hram je sve vie ovladavao mislima Svetosti, jer on, hram, pored crkvene moći, treba da svjedoči i veličinu srpske drave. Uz polukruni oltar, iroke apside, izgradiće i dva bočna oltarska odeljenja, đakonik i preskomodiju sa manjim apsidama. Kupola nad glavnim dijelom crkve će se oslanjati na pandantifima, sfernim trouglovima, i preko njih teinu kupole prenositi na zidove. Kamene zidove hrama naumljuje malterisati i obostrano ivopisati skladnom ornamentalnom dekoracijom. U oltarsku apsidu će Deizisa, monumetalni lik Hrista na prestolu, tako da mu se molitvom za ljudski rod obraćaju Bogorodica i Jovan Preteča. Ispod će oslikati Poklonjenje ognecu. Na sjevernom i junom zidu glavnog oltara zamislio je Pričeće apostola.
Ovakvo ivopisanje će iznenađivati manje učene ljude, pobojavala se Svetost, ali će ga, nadao se, ipak, razumjeti. Slikanje Deizisa je u skladu sa namjenom hrama svetim Apostolima, a u njemu je Svetost zamislila sahranjivanje svojih sljedbenika, srpskih crkvenih dostojanstvenika. Vaznesenje je u kupoli, kao i u iči, da simbolizuje staro i novo srpsko crkveno sredite. U kupoli iče nije Hrist Pantokrator, jer tako nije ni u najvećim hramovima Carigrada i Soluna. U očima mu je neprestano svjetlucala slika mati crkve sa Siona, i tamonje ivopisanije, zbivanja u kući apostola Jakova. U čast prvoga hrićanskog hrama, kazivao je, ovdje će prenijeti repertoar crkve-mati.
I kada pored mene počee nastajati temelji crkve svetih Apostola, ispod mene se, u hladovini već razgoropađene kronje, Bogu počela predstavljati NJegova Svetost, Sveti Sava Srpski, moj sadilac. Jo jednom će u Svetu zemlju, u povratku će se predstaviti kod Bugara.
Nasljednik, arhiepiskop Arsenije, dovriće hram i ovdje preseliti crkveno prestolje. A onda su se ispod moje kronje smjenjivali darodavci i ivopisci, koji su smjerno dohodili i svete Apostole podizali na svjetovni i duhovni pijedestal. Ovdje, u mom hladu, nastavili su da se mole i osmiljavaju, svi srpski umovi, kao to je to činio i Sadilac. Svjedok sam mnogih promiljanja njihovih. Na um mi dolaze misli arhiepiskopa Nikodima, po kojima će se izgraditi jo jedna crkva, naslonjena na prvu sa sjeverne strane. Posvećena je svetom Dimitriju. NJega će naslijediti, i u mome hladu najdue odsjediti, osobito mislen arhiepiskop i knjievnik Danilo Drugi. NJegov um će građevno zaokruiti visok sjaj Svetosavlja, izgradiće i treću crkvu, posvećenu Bogorodici Odigitriji, naslonivi je na svete Apostole sa june strane. Pridodaće i skromnu crkvicu za dnevne obrede. Skupinu crkava će, sa zapadne strane, zatititi velelepnom pripratom: "Dostojnu mnogoga pričanja", kako će za nju reći tvorac. Nad njom je sagradio i katihumenu, kao i veliki pirg i u njemu zvona poručena iz dalekog Primorja. Velikom carstvu i istinskoj crkvi trebovala je i raskona prostorija, priprata, velelepan trem otvoren sa tri strane, iroko rasponjen i poduprt sa pet vitkih mermernih stubova. Ukraena freskama, spolja i iznutra, prostrana i bogata svjetloću, priprata će mamiti znatielju i divljenje, svjedočiće veličinama srpske crkve i drave. Uz istočni njen zid je postavljen mermerni "Presto Svetoga Save", sa koga će predsjedavati dostojnici budućim velikim crkvenim skupovima, srpskim.
U sjeni rasta svetosavske crkve i usponu Nemanjića, stasavao sam i ja, postao stoljetni dud, nezaobilazni pratilac njihov. Kao i drugi dudovi, miljahu arhiepiskopi i vladari, tu sam da samo sluim sladokusce i odmaram priplanule namjernike. Zaboravljali su moje porijeklo i misiju, da straarim i svjedočim.
Kad minuh prvo stoljeće, kralj Stefan mi se u dva maha ispovidio. U priprati, pored kamenog Prestolja, daće da se ivopie osobit lik Svetoga Save na pilastru. Prvi srpski arhiepiskop će biti označen kao patrijarh, u svečanoj odori i kitnjastom kaliptrom na glavi. Znajući da sam jedini ivi svjedok prenebregnute istorijske istine, a trebala mu je u borbi sa Carigradom, udostojio se i mojoj malenkosti i naloio da se pokaldrmi prostor ispod mene, i udesi za sjedenje monaha i namjernika. Od tada je i kralj čeće odmarao pod mojim skutima, rvao sa jastukom ispod glave, i mislima između njih. Ovdje je donio mnoge odluke, i onu o osnivanju Patrijarije, koju će osporavati vaseljenski presto. Po ustoličavanju prvoga srpskog patrijarha, Joanikija, NJegova Svetost će u hladovini moje kronje uobičavati svečano zakusenije, a taj običaj će slijediti i svi budući patrijarsi. Od tada, uz skupinu crkava, riznice, konaka, zatitnih zidova i vodenica, i mene počee ubrajati u zametljiv dio patrijarije. Iguman zajazi Bistricu, iskopa i pokaldrmi kanal kroz manastirski metoh, pa vodu dovede i do mojih hranilica, učini me stalno sitim, pa se raskronjih u najizdaniji hladovik.
U naponu snage, i moje i Stefan Duanove, mene će oinuti bič nebeski, biće to stroga ali i pravedna kazna NJegova. Taj moj jaki savremnik, Nemanjić, drznuo se da učini to do tada nije ni jedan rab Boiji. enskom nogom opoganio je zemlju Svete Gore. Silni!? Kraljicu Jelenu, da zavara Gospoda, dao je donijeti na zlatnoj nosiljci. Nije dola ona, htio bi da prevari grenik. Kazna grunu u mene, dud, da svjedočim zlodjelu cara Duana Silnog. Grom je otkrčio moju najveću granu, jo je i prelomio po sredini, prelom poboo u zemlju, i dopustio da u prelomu zailim i ozelenim, i na osobit način ispatam i svjedočim.
Iako dvostablo ubogaljen, dvije-tri decenije ivjeh u milosti i dobroti NJegovoj. Podario mi je razgovor sa najboljim umjetnicima, koji su mudrim umovima i vjetim rukama izdizali u svjetlosne domete Patrijariju, a ona oslikavala moć Svetosavlja i drave Nemanjića. I taman kad zaliječih ranu golemu, sručie se jauci sa Kosova. Nova pravedna kazna NJegova, zbog izdaje gospodara Vuka. Prelomljena grana je u stablo stasala i iroko raspojasala, a onda je u njegovu najveću granu nova munja grunula, otkrčila je, prelomila i, ba kao i prvi put, i nju u zemlju pobola. Da opomena bude zrelija, kad i mene, i Patrijarija je bičem oinuta.
Ni iv ni mrtav, desetinama godina sam trostablo čamio, a Patrijarija se i do smrti razboljela, sredite crkveno gubila, i poraeno ga ohridskoj arhiepiskopiji ustupila. O, Svemogući, zaustavi se! Ali ne!?
U vrelinu i znojnu tiinu ilindanskog ognja grunue galame azijatskih topota i psovki. Usred snoviđeno ivopisane priprate, između crvenomermerne Krstionice i bjelomramornog Prestolja, ukopiti se konjanik strelovite brade i irokog turbana. Zaslijepi od svjetlosti razastrte kulture, promiri čudesa Bogorodice Mlekopitateljnice, brine majke koja doji čedo svoje. Ipak, sjaj evropske kulture je samo na tren pokolebao pljačkaa pau. Sa ruljom je postupio po varvarskom nagonu, orobio je dragocjenosti, iskopitao svetinje i zadimio krovove. O, Gospode, spomeni nas se! Ali ne!?
Skoro tri stoljeća sam presahnjivao, poboljevao od rana potlačenih jauka i patrijarijske tiine. Obruavanja crkava, konaka, riznice i vodenica su me ispamećivala. Kao ubogaljena starica raspletenih sijedih vlasi, u osami nijeme klisure, tronogo odbrojavao sam dane i sasuivao po jednu mladicu iza svakog pada crijepa sa svetinja srpskih. Spomeni nas se Svemogući!
Objavi se milost NJegova, u gospodnjoj hiljadu petsto esdeset i petoj godini. Skupinu crkava uogrnu svjetlosno runo. Iz njega izroni svetački lik patrijarha Makarija, koji će mudroću i voljom, u usnulu ruevinu, jo jednom, udahnuti jaku srpsku crkvenu organizaciju. Opet ozari moja dua i poče ugoćavati velikodostojnike, crkvene, dravne i umjetničke. Raspjevae alatke neimara, razigrae boje i kistovi, zasijae stari i novi ivopisi. U pripratu se uselie likovi monaha, novi balkanski pustinjaci, Petar Koriki, Prohor Pčinjski, Jovan Rilski, Joakim Sarandaporski, Gavrilo Lesnovski i Joanikije Devički. Veličinu srpske crkve će dokazivati likovi patrijarha i loza Nemanjića, a pečatiće je i do tada neviđen zidni kalendar sa tristo esdeset i pet likova, scena za svaki dan u godini. I sedam vaseljenskih Sabora, i Sabor Simeona Srpskog... U Pećku patrijariju, sa svih srpskih strana, hitaju darodavci i umjetnici da dopunjuju crkveni sjaj i njenu riznicu. Dua je zacijelila, smijalice raspojasale, grane zalahorile, listovi zamesnatili, plodovi izdano zametnuli i raspjevali. Opet sam onaj stari skut okupljanja. Niko mi nije dostian, počeh se plaiti sreće. Podri Gopode! Ali ne!?
Grom iz vedra neba se opet zbio, i jo jednom moje najjače čedo ranio Austro-turski rat najavio. Panično se riznica prenosi u kubet manastira Gračanice, ali ga Turci doseu i na devet konja odvlače u nehrićanstvo. Patrijarh Arsenije Treći spaava glavu u Mađarskoj, a pećki paa Mahmud Begović pljačka i razara Svetosavlje. Spomeni nas se Gospode! Ali ne!?
Pola vijeka mori me patrijarijska gluvoća. Pomozi nam Gospode!
Ozlati kotlina i jo jednoga jutra, u nju ujaha svetački lik patrijarha Mojsija. Uz estok napor uspijeva otkupiti otetu zemlju, sačiniti ogradni zid, a onda krenu u ivopisaniju ikonostasa i zidova crkve svetih Apostola. Podri Svemogući! I jo jednom ne!?
I ne zacijelih čestito, grom me inu i četvrti put. Opet prokleti Austro-turski rat, jo jedan patrijarh, Arsenije Četvrti, bjei glavom u tuđu tiinu, prikupio to se dalo ponijeti do Sremskih Karlovaca.
Petonogi sam dud i ulazim u vijek i po dugačku tamu i stravu tiina. Sluam samo riku oaloćene rijeke Bistrice. Spomeni nas se Gospode!
Opet Bog posla svjetlost runa svojega, i u njemu Karađorđa i popa Simeuna sa sinom Aleksijem, da svjetlost razastru po Srpstvu svekolikom.
Ne da mi se. Tek to estom stablu udjenuh duu, ejtan istrese bosanskoga Arslan pau, da počisti i okrajke srpskog sjaja, ali i da mene dokrajči, zatre straara i svjedoka klice Svetosavlja.
Sedmonog, dva vijeka, uz bolnu riku Bistrice, sporo i neprebolno, svjedočim srpskim stradanijama i obnoviteljstvima. Uz mene je i posestrima vinova loza, koju je sa motima, iz groba oca svojega, svetog Simeona, iz svetogorskog manastira Hilandar donio i zasadio Sveti Sava. U ičekivanju neke nove slave Nemanjića, loza zgrčeno čami i nepokolebljivo nada uspinjuću svom. Podupirem je u nadi sazdanoj od beznađa.
Presuila je volja da tjeim sebe i zgrčenu lozu. Nemam snage da rađam plodove.
Strana istino!?
Zapadna necivilizacija otkoričila je srednjevjekovni mač, na mene huka islam, nalukavtila kako da obori straara i svjedoka Svetosavlja.
Gdje su Srbi?!
Oprostite na malodunosti osamstogodinjeg starca.
Umoran sam i spremam se na počinak.
Dozrelo je vrijeme za novog Sadioca.
Ukai nam se!
Nema ga ni na pomolu!
Spomeni nas se Gospode!
Podari nam ga prije kraja.
DA NIJE BILO RATA
Godinama dolazim u gradski park, u njemu se najbolje odmaram, uz zelenilo i hladovike, ali i zdrave ljude. Park ima jedno igralie za bezbol i dva za tenis, oko kojih je stalno razdragana mladost, a na suprotnoj strani je kutak, gdje se okupljaju djeca, mladi roditelji i bake i deke. Jednog dana pojavio se i jedan stariji bračni par, koji će sljedećih dana redovno navraćati sa dvoje male djece, meni su ti ljudi bili neobični, i neću prestajati da se raspitujem o njima.
Kad bi se djeca zaigrala, to dvoje ljudi, sa granice este i sedme decenije ivota, pretakalo je tuge, povjerljivo pričali su, on je govorio due, glasnije i napasnije, a ona tiha tek stasala bakica, plakala je, plakala... Koliko je on bio uvjerljiv govorom i ona je priguivanim plačom. Nita tako snano ne preslikava tugu kao plač kome nije dato da se objavi. To dvoje ljudi bilo je tuno, u bukvalnom smislu riječi i pojma koji predstavlja.
U parku je bivalo i druge djece i drugih starih, i svi smo povremeno nalazili se i pričali, i svi znali sve o svima, osim o njima, i onda smo svi eljeli da ih upoznamo. I kako smo eljeli vie saznavali smo sve manje. Oni ne znaju engleski jezik, osjećali su se odbačenim i tako se ponaali, bilo je moje prvo, ono početno miljenje. A izgleda da sam se prevario, oni su bili dovoljni sami sebi, sjedili su uvijek oslonjeni jedno uz drugo, pričali potiho i sasluavali se s panjom. Bilo je neke uzviene ljubavi u toj tek zametnutoj starosti. Ko su, odakle su, zato su tu, i zato su tako tuni?
Gospođa i Gospodin su, za američke parkovske prilike i navike, svaki put bili otmeno obučeni, on izbrijan i skoro svaki put sa drugom kravatom, a ona skladnom i savreno čistom odjećom i nenametljivom minkom. Dani su proticali, oni su bili jednako tuni.
Koji mjesec kasnije, u parku, zatekao sam jednu enu u ivahnom razgovoru s njima. Kad je ona pola da pomogne djetetu oko igračke poao sam i ja, susreli smo se i ispričala mi je:
Spadali su u onaj malobrojni dio građana koje smo poznavali svi. Redovno su izlazili iz kuće u predvečernju etnju, i upućivali se gotovo uvijek istim ulicama lijeve obale Neretve, na desnu prelazili su preko Starog mosta i nastavljali povratno. Gospođa je bila od onih gradskih ljepotica koje su se sramile kad bi ko pred njom spomenuo ensku ljepotu, jer ona, ta ljepota, kao da se podrazumijevala, kao da je zračila iz pozadine i opčinjala iz potaje. Uvijek je Gospodina drala ispod ruke i govorila blago, vie gledajući u njegove oči nego na sve drugo zajedno. Obdarena skladnom vitkoću tijela, koje je počivalo na snanim i posve pravilnim nogama, a zavravalo sa ljepukastom glavom i poduom kosom sa spoljnim povijutcima, Gospođa je bila darovita i u izboru odjeće, pa je njena opta pojava bila veoma privlačna i u odnosima prijatna. Shvatali smo je kao jednu od vrijednosti grada. Gospodin se isticao drugim kvalitetima, u gradu je bio poznat kao uspjean stručnjak i privrednik. NJega su poslovni ljudi zaustavljali i na ulicama, da bi se raspitali, posavjetovali, dogovorili sastanak..., a on je sve to, uz osmijehe i ale, rjeavao i shvatao kao da je i to sastavni dio ivota u naem gradu. Gospođa i Gospodin bili su uzoran bračni par moje generacije, i eljeli smo da ih oponaamo ena je zavrila kazivanje o njima.
I prvu sljedeću enu, koju sam vidio u razgovoru s njima, uspjeću da pozdravim i privolim na razgovor. Ispričala mi je:
Gospođa je uspjeno vodila svoju Agenciju, koja se bavila vođenjem poslovnih knjiga, a Gospodin je pored svog privatnog biznisa bio direktor velike dravne firme, sa vie hiljada namjetenika, tako da su svoje materijalne prilike poodavno dobro postavili. Pored kuće u gradu, u kojoj su stanovali, gotovo polovinu vremena provodili su u menenu nedaleko od grada, gdje je priroda veoma izdana, gdje teku rijeke Neretva, Buna i Bunica, gdje pjevaju slavuji, i gdje su ih razbuđivali nezaobilazni cvrkuti vrabaca. Uz pitominu zelenila, povrća i svakojakog voća, zametnutog toplotom juga, pored bazena sa toplom vodom, Gospođa i Gospodin umjeli su da sjede i sjede, srču kafu, pijuckaju i mezetluče, čitaju knjige i sluaju poluglasne muzičke numere. Umjeli su da uivaju u bogatstvu, koje su dugo, marljivo i strpljivo gradili. Iz njih je zračilo zadovoljstvo ivotom koji su ivili, oni su bili sretni ljudi ispričala mi je ta druga ena.
Jo jednom, u istom parku, susreću onu prvu enu, opet ću joj prići, a ona će mi ispričati:
Gospođu i Gospodina poznajem tridesetak godina. Moja djeca su istog uzrasta kao i njihova, zajedno su ili u kole i druili se, pa sam bila u prilici da njihovu porodicu upoznam sa svih strana. Kao i kod roditelja, ima u toj djeci neto to plijeni vrnjake, prosto uvijek bili su okrueni drutvom, i u njemu uivali bez ograda. Ta djeca su slijedili roditeljske zamisli, sin, najstarije dijete, već je uspjeno vodio svoj biznis sa auto dijelovima, i najavljivao uspjenu karijeru. Starija kćerka je upravo zavrila univerzitet, u rekordnom roku, i spremala se da otpočne sa karijerom ekonomiste. Najmlađa je jo lebdila na krilima ludih godina prvoga razreda srednje kole, ali je odličnim učenjem i umiljatim vladanjem, u porodični ivot unosila svjeinu jo nerascvjetale mladosti. Bilo je zadovoljstvo poznavati i povremeno se druiti sa toplom porodicom Gospođe i Gospodina zavrila je njihova poznanica.
Jedan drugi gospodin, koji je u mladosti bio njihov prijatelj, doznao je da su oni ovdje i da su posjetioci parka, pa je doao da ih vidi. Dugo su se grlili. I njega sam uspio čuti:
Zadnji put sam ih vidio na svadbi, kada im se udavala starija kćerka. Tu sliku nosio sam sve do ovoga susreta. Nigdje na jednom mjestu nisam vidio toliko ljepote, mladosti i skladnosti, bogatstva i skromnosti, kao na toj svadbi, u La Mirau, najčuvenijem ugostiteljskom hramu. Ne znam ta je bilo ljepe od ljepega, toalete birane po evropskim metropolama, muzičke čarolije nenadmanog Neđe Andrića, gastronomske vjetine mostarskih kuvara, pjesme i igre...?! Tek kasnije shvatiću, i godinama prisjećati se, tamo je bio izljev roditeljske sreće, Gospođe i Gospodina, koja se objavljivala na neobično uvjerljiv način, nametno, kao da su naslućivali da će iza te večeri doći do pomora srećnih, činili su sve da na svjetlost mladosti iznesu svu svoju dragost. Sliku Gospođe i Gospodina iz te večeri nosio sam sve do sada, pjevali su i plesali kao da su otimali od budućnosti, nametalo mi se to poređenje, prosto plamtili su na nekom svom aru.
Već sjutri dana iza ovoga gospodina , u parku i po drugi put pojaviće se ona druga gospođa, ovoga puta ona je prila meni i raspričala se:
Bio je četvrti sat iza ponoći kada me je razbudila stravična eksplozija. Na jedanaestom spratu moga stana nije bilo ni jednog zdravog prozora, pomislila sam da je grad potpuno sruen. Strčala sam u namjeri da bjeim to dalje od građevina i mogućeg obruavanja, ali zaustavila sam se pred zgradom, tu sam zatekla desetine naprasno istrčalih komija, i svi su gledali u pravcu stana ispod koga je eksplodirala ta strana naprava. A kad su se iz ruevine pojavili Gospođa i Gospodin, izobličeni od ljudske pakosti, iza mene začule su se riječi: "Ovako izgleda rat." Prvi put počela sam da shvatam upozorenja i zabrinutost nekih ljudi, koji su govorili o mogućem ratu.
NJihov prijatelj će nekoliko dana dolaziti sa njima u park, jo jednom govorio sam sa njim, ispričaće:
U izbjeglitvu sam bauljao ulicama tuđeg i hladnog grada, zaboravio sam i kako se pozdravljaju poznanici, i onda jednog dana prilazio mi je bračni par, javljao se prijateljski, trebalo mi je vremena da shvatim da su u likovima aveti Gospođa i Gospodin. Odjeća u kojoj su naprasno izbjegli dotrajavala je, veoma su omrali i zastarili, izgledom su prosto plaili. Bili su beskućnici najniega roda, kao i ja, gladni i edni, goli i bosi, i to im je najtee padalo: "Teko je bez krova nad glavom". Jedino to je do kraja ličilo na njih, ili su sa puno dostojanstva, ona dreći ga ispod ruke, aputali su i pogledivali se, kao da su bili dovoljni sami sebi, nisu se obzirali na ostatak svijeta. Gospodin je pod mikom nosio polovinu crnog hljeba, pa na moje pitanje gdje su, ta su, gdje će..., pokazao mi je hljeb i dodao drhtavim glasom: "Ovo je sve to imam od pokretne i nepokretne imovine..." pričao je njihov prijatelj.
Kao da sam uhodio ovo dvoje ljudi, svaki dan sam ih posmatrao i razmiljao o ljudskim sudbinama. Jednog dana uz park zaustaviće se skupocjen automobil, izila je ekstravagantna gospođa i prila starcima. Odvezla ih je. Doznaću kasnije, dola je po njih i odvezla ih da kod nje rade, da očiste kuću. Dola je jo jednom po njih, i tom prilikom uspio sam da popričam sa njom, ispričala je:
Rekli su mi da bi trebalo pomoći dvoje starih ljudi iz Starog kraja, pa čim sam bila u prilici, pozvala sam Gospođu i Gospodina i ponudila im da očiste jedan apartman, koji je iseljen i bio najprljaviji od svih koje sam imala zadnjih godina. Nevjeti tom poslu, kao da čiste svoj stan u koji će tek da usele, čićenju prili su preozbiljno i preodgovorno, naivno troeći vrijeme i rad i tamo gdje nije bilo nuno, pa su zarade od tog posla bile simbolične. Pozivala sam ih i kasnije i bila u kontaktu sa njima. Prali su sudove po restoranima, a onda se on zaposlio kao čistač. "Premnogo radi, nije to za njegove godine i njegovu kičmu", alila mi se njegova supruga i dodavala: "Između ostalog, čisti čak trideset i est klozet olja".
Prole su četiri godine od kako sam susreo Gospođu i Gospodina, a već dvije kako su prestali da dolaze u park, kako ih nisam vidio, i bio sam ih gotovo i zaboravio. A onda, iz NJujorka pozvao me prijatelj, koji je do koji dan trebao da doseli u Kaliforniju, i zamolio me da pođem u Pasadenu, 335 South El Molino Ave, corner njith Del Mar drive, i pogledam apartman koji se rentao, te da ga rezerviem za njega, ako se dopadne meni, kako je naglasio.
Spoljni izgled zgrade, sa 32 velika stana, u centru najbolje američke erije, govorila je koliko o bogatstvu vlasnika toliko i o dobrom menaderu, koji je zgradu odravao na visokom stepenu tehničkih i estetskih zahtjeva. Sa ulaznih vrata pozvonio sam i ubrzo javio mi se glas menadera, koji je pritisnuo dugme za otvaranje vrata, te me pozvao da krenem prema bazenu, gdje se zatekao sa djecom i ne moe da se udalji, kako je rekao dok se izvinjavao.
U i oko bazena sa toplom vodom, igralo se, čavrljalo i dovikivalo četvoro bezazlene dječice, starosti tri do sedam godina, i na moje veliko iznenađenje, pod jednim hladovikom sjedili su Gospođa i Gospodin, čitali novine, sluali tihu muziku i nadzirili djecu. Samo sam u prvi mah dvoumio njihove likove, ipak elio sam da provjerim, upitao sam:
Da li ste vi, prije četiri godine..?
Da, u parku... dočeka Gospodin i ne sačekavi da dovrim pitanje.
Imali ste teak ivot, izgubili ste...
Ja sam bogat čovjek! iznenadi me Gospodin.
Bogat!? kazah začudno.
Da, ja i moja supruga smo najbogatiji ljudi... nastavio je sa priučenim engleskim jezikom.
Poznato mi je koliko ste izgubili zbog rata... kazah, dajući mu na znanje da o njima znam vie nego moe i da pretpostavi.
Izgubili smo, to znate, ali vi ne znate koliko smo ratom dobili! iznenadi Gospođa, koja je sluala na razgovor, i evo uključuje se.
Dobili!? istinski se začudih, jer sam znao da nemaju nigdje nita, osim ovo to je on menader zgrade, pa ima besplatan stan i neku skromnu platicu od koje jedva ako i mogu da preive.
Mi smo bogati na svoj način nastavi Gospodin: ivimo u najljepoj i najskupljoj eriji na globu, ivimo najviim standardima, i ono to je naročito bogatstvo, usrećujemo se sa četvoro dragih unučića...
Da, to je istina... sa pola svjesnosti izleti iz mene.
Da nije bilo rata, ne bi dopali ove sreće i bogatstva! kaza Gospođa, pa poskoči da obrie jedno od unučadi, koje ju je glasno dozivalo.
Da nije bilo rata!? Da nije bilo rata... O ovoj rečenici Gospođe razmiljao sam dugo nakon to sam obavio poslovan razgovor i napustio zgradu. Nisam naročito srećan i zadovoljan čovjek, ovaj razgovor, i naročito ova rečenica, je jo jedan povod da se zapitam: ta je potrebno da čovjek ima, da bi bio zadovoljan i srećan?
Naao sam odgovor, smirio sam se, konačno i ja postao sam zadovoljan i srećan. Da bi se dokučila sreća, prvo treba postati gospodin(đa). Tome su me naučili najsrećniji i najzadovoljniji ljudi koje sam ikad sreo, naučili su me Gospođa i Gospodin.
T E N I C A
U zavjetrini jadranskih vjetrova, nalik na demonsku igrariju, udjenut bjelasa se Neum, naseobina u kojoj je vie kuća nego stanovnika. Stanovnici su bivi dravni i partijski moćnici a sada pogrbljeni umirovljenici. Na ovu obalu izbacio ih je marksistički povodanj i nagradio velelepnim dvorcima, poredanim po hijerahrijama prezidijuma, vlada, centralnih komiteta... Tmurni ljudi malih intelektualnih sposobnosti, prebiraju prolost u svjetlosnim tiinama. Iz gustine dvoraca, naslonjenih jedni na druge, kričavo dopiru nerazgovjetni glasovi medijskih sprava, koji potiču iz dalekoga Haga. Tamo Evropa, u ovome času, kao zločestu djecu, sasluava est balkanskih plemenskih vođa, dojučeranjih sljedbenika ba ovih staraca, a danas njihovih progonitelja.
Bez ljudi ulice su zaposjele tiina i smrad dalekog baruta, a nad rastinjem razigrava jesenja utica. etam ulicom Mimoza. Pjeačim u susret čovjeku, nekom, sreću bar jednog, povesti razgovor, omekati tegobu zlosutnog vakta. Izdana svjetlost bogougodnom nakanom rasprskava se po gradu, nudi veselost, ali ostaje bez odziva, kao da je banula nad srednjovjekovni tek prekueni grad. Bez uitka u ljepoti dojmovi su povrni. Jedan se izdvojio.
Između načičkanih kuća i asvaltiranih ulica, za oko zape nevelik betoniran prostor, i usko kameno stepenite koje vodi u vie kuća. Tijesno svima, bi prva pomisao, i tim veće čuđenje kamenu i smokvi u njemu, koja je pokrila prostor i zapriječila pristup, inače uskim stepenicama. Kao u inat nedobronamjernom okoliju, smokva se razgoropadila pečurkastom kronjom, i prkosi bogatstvom okovijalih plodova tenica. Priđoh. Ispod svakog ploda visi po kap medovine, i svaku zaposjela po jedna radilica. Blagodaran pčeliji poj, do uiju dopire samo on. Smokva podrava vrijednice, pridodaje med i smije sa po jednom smijalicom iz svakog ploda. Poj pogasi vijesti iz Haga, a kronja izmami pod skute sjedoh.
Zamiljen si!? prekoran glas doprije iz čvoravog korjena.
Da, razmiljam o Hagu... strah me rata... iznenadih se svom glasu, ali nastavih svjesno: Kakve si ti sve nevolje otrpjela, mogu samo pretpostaviti kazah gledajući starački izborano deblo, koje me potsjetilo na lica mnogih staraca iza Drugog rata: Koliko li je tebe sjekira sjeklo, noga gazilo, koza brstilo, točkova povalilo, ubijalo dinamita, trovalo deterdenata... koliko si ratova ti prenijela preko glave, ali ti stameno vijori i rađa kazah pa zagledah u pukotinu kamena ivca, čudesan smokvlji toprak.
Čovječe! učini mi se da zamrmori pridavljen korjen. Maloduan si sa beznadnim mislima okrenutim u pravcu Haga, sreditu Novog svjetskog poretka. Strah te rata, krvi, smrti... kaza pa smrknu. Zastenja porođajnim bolom, orosi plodove dodatnim kapljicama medovine, da nahrani pčele, da se moe posvetiti samo meni. Nastavi:
Moj predak je u dubini pukotine ovoga kamena. Iz visine, davno-davno, kanulo je lito vrane, u njemu je bila kotica smokve. Iza toga, u kripu je zakonačila lisica, oneredila se i zavalila koticu. Na izmet će do koji dan nagaziti divokoza i učvrstiti koticu. Ogranu proljeće, izbi klica i bi mladica. Sve joj bi od ruke, vlana i sunčana godina, te sočno lisičije gnjojivo, pa će zamet iđikati u mladicu. Tako se odvijalo moje rađanje. Temeljito zailjena sljedećeg proljeća zapupčaću i stasati za poletan ivot. A onda će Đavo nanijeti divokozu, crnku, onu istu to mi je ugazom udahnula duu, te kidisaće za grkljan... Obrsti s mene sva tri listića. Smrtno se razboljeh, ranjenih pluća i otvorenih kaverni.
Grunue obilne kie, potekoe potoci, jedan i u pravcu ovoga moga kripa. Satima je gruvao u nj, smjerao da ga potkopa i izvrne, a kad posusta poraeno preusmjeri i provali na drugu stranu. LJut, osvetnički, kao kobila zadnjim nogama, krip zasu muljem, da ga ponizi, umrlja mu bjelinu i čistotu obraza. Zamuljivanje pukotine posreći moje rane, zatvori kaverne. O kamen kresnu svjetlosna zraka, ogranu spasitelj sunce i prizva ivot. Glavobolja me je uporno povlačila u ponor, ali zov svjetlosti bi istrajan, bauljah i kobeljah. Potraja. Zov neba nije posustajao. Prolistah zamuljenim, gotovo presahlim pupoljcima, smogoh snage, iznjedrih zelenilo ivota, tri poroda, tri mladice. Tada nadoveza vrijeme zimskog smiraja. teta. Da potraja due jo tada postala bih drvo.
Na proljeće, puna mi dua, pubertetskom ivoću dorastahu moja djeca, silinama zametnue i svoje porode, desetak novih mladica. Kad dosegoe napone, pred činom dozrijevanja, opet vrag nanese kobnu divokozu. Dovela i troje đavolčića, kozlića, da svoj porod uči na mojoj nejači. Pregrizoe četiri grkljana. Zacvilie moji ptići, dirnue me duboko do zameta, do klice ivota. U pregrize sasuh estok mliječar, moje jedino oruje. Nasjedoe kozlići. Oblizae mlijeko, opalie jezičiće, zasuzie, zamekae i razbjeae. Da mi se osveti, divokoza pokida svo liće, pluća prostrijeli sa svih strana.
Uslijedi jo jedna plućna patnja, ali prolistaću i sljedećeg proljeća. Ali nesreća me ne mimoiđe ni dogodine, ni mnogo godina iza nje. Suice sve napasnije, pa i volja poče maloduiti, ivot tančati i presuivati. Kad voljom padoh do predaje, ba toga proljeća, ne pojavi se zlokobna divokoza. Skončala ona te zime. Bi to vrijeme moje dvanaeste generacije, koja iskoristi rosno i sunčano proljeće, te iđika dugačkim mladicama.
Uslijediće vrijeme slobode i blagostanja godine stablanja. Na tridesettreći porod sručiće se nagomilano zlo. Započeće podrhtavanjem zemlje a zavriće zapljuskivanjem morskom vodom. So zatrova zemlju, mene ujede i za ilu u korjenu. Objeljene listove izgrize so, prereza kapilare, a onda poče priti ega. Ostah bez i jednog lista, bez pluća i due sasuena. Umirah u velikim mukama. Nije lako umrijeti, treba i smrti danak platiti.
Samiranje se razvuklo na godine, sokolila me zemlja, koja je uporno, kap po kap odlijevala sonu otopinu. Godinama bolovah u najvećem ponienju, ni visinu bunova ne dostizah.
Godine prerastoe u vjekove, kie napadale i zemlju ispirale i doprale.
Ni sam ne znam kako se moglo dogoditi tako brzo, iza obilnih kia i sunčanog proljeća, naglo, u meni razbreknu novi ivot. Porod se razmili, grane buknue irinom i visinom, izdui i odeblja stablo, postah korjen i stablo sa kronjom nad kronjama. Sve godine dok sam utovao divokozama nisam zapinjao za oči, a kad se razgoropadih, nisu me vie mogle dokučiti ni doskokom. Zalijetale su se, sa svih strana uskakale, sve sa manje poleta, pa se predale, priznale poraz i podobrile se, lukavo umilile i ponudile prijateljstvo, koje prihvatih svesrdno.
Sa prijateljima je lake i tegobe nositi. Kronjom zatićujem divokoze od ljetnih ega i jesenjih kia, a one mene izdano daruju gnojivom, izvorom zdrave hrane. ivot okrenu drugim stazama, sigurnim i sretnim. Počeh se oduevljavati i zabavljati kozlićima, tim vragolasto-dragim stvorenjima, koji iz časa u čas, iz igre u igru, u mene unose nove radosti i prijateljstva, o kojim uskoro postah ovisan. Kad dalje odu u pau i prikasne, ili i ne dođu na konak, hladovina moje kronje zjapi, postajem tuan i razdraljiv korjen-starac. Gdje su moji đavolčići, počnem se vrpoljiti i brinuti. Zadovoljstvo je drugima biti od koristi, teko onome koji tu slast nije okuao. Uzvraćali su mi ljubav pri povratku sa pae, javljali iz prvog vidokruga, mekanjem radosno najavljivali.
Sreća će se prekinuti u danu jednog vrelog ljeta. Zli bogovi mrklinom uponoćie vrelo podne, divokoze se čoporativno u strahu sabrae pod moje skute. O strahu koji ih je skolio, govorila su glasna disanja, dopirala su i do dna moga prizemlja, alostila me. Zaciktae munje i gromovi. Unitie me, stablo pri zemlji prelomie. Mrtve divokoze! I u moj temelj, kamen ivac, grunue, rascijepie ga, silina zavri u meni.
Opet suica zajaha, do srca oaloćen bez prijatelja, ali se ni tad ne predadoh, ivotu uvijek mora biti nade, u to ne prestajem da vjerujem.
I ovu je nevolju praklica ivota preivjela, do koju godinu uspravila i novi porod ozelenila. Neke druge koze namjerile, hladovinom kronje se sladile, gnjojivom me hranile, opet sam sretna smokva-drvo...
I opet gromovi povraćali, potomke kresali, koze usmrćivali, kamen odlamali, ali i polumrtvi ivoti zaivljavali, dokazivali neunitivost jakih.
U dobrom zdravlju, divljini i tiini čistog vazduha, nastupi vijek novog stasavanja. Mnoge moje generacije potomaka nisu ni upoznale nevolje, u izobilju su raspojasavale i protezale u plavetnilo neba, u potiljak gledale susjednu draču, grab, smreku, tilovinu... pomalo me i ljutile obijeću.
U takvom stanju me zatekoe ljudi, koji se nenadno naselie u podbrđu, ispod mene, u pitomini morskog zaliva. Prvi moj dodir s čovjekom bijae uasan.
Divlja smokva, valja samo za ognjita... umjesto pozdrava kaza prvopristigli.
Sjekirama, poput munja i gromova, okomie se na moj prvi izdanak staračko stablo. Od tada vie nikad stoljećima, ne imadoh mira, čim se dokopam stabla dočeka me čovjek i njegopva otra sjekira.
Tegoban je ivot pored čovjeka koji potuje samo zakon oruja.
I panj su vadili.
Zov za ivotom praklice ipak nisu mogli da satru. I sjekiri bi nedokučiva dubina kamene pukotine. Neunitiv je kamen ivac moja postojbina.
Tek hiljadudevetstotinaosamnaesta generacija oslobodi se tog zlodjelnika. Kaznili ga bogovi, pomorili panjolskom boleću. Dvadesetak sljedećih generacija bijahu plodonosne, pa ponovo razgoropadih. Oporavi se i čovjek, ali me nije dirao. Sijekao je i loio drugo drvo, kae, na moju sreću, jači su na ognjitu.
Obijesni ljudi, nakon to su unitili sva prirodna dobra, udarie na sebe, Drugim svjetskim ratom. Zahvatie i mene, talijanskom bombom po sred kamenog kripa. Ruilatvo poganije nego ikad prije. Jo jednom ciknu moj temelj, rascijepi kamena gromada, ali pukotina osta, čak će postati i djelotvornija, eksplozija je rastresla se u nove pukotine, u nove dotoke, kroz koje ću dodatnim ilicama usisavati ivotne sokove. Jo jednom pokazaće se neunitivost praklice, zailiće i nastaviti vrstu.
Nesta i zlotvornih ljudi, odselili, seljaci se odazvali industrijalizaciji. Dogodila se jo jedna sretna okolnost, čovjek je proglasio kozu za svoga neprijatelja, unitio je, oslobodio me i te napasti.
Konačno i ja starac-panj dočekao slobodu, ivjeću u vječitom zagrljaju primorske vlage i svjetlosti juga, sretno ću provesti starost.
Vrhovnici, iz dalekog Sarajeva grada, natrapae na moje brdo, prisvojie ga i odabrae za provod. Grunue mainerijama i novcem. Rasturaju sve pred sobom, kamen u utrobi brda, rastinje, zvijeri, ptice... drvo u korjenu. Počee nicati zamkovi i crno-smolasti drumovi, na kojima ne moe preivjeti ni pirevina. Dopoveza me se neviđena guja ubojita motorna testera. Preko mene namjerie put, utabanae, zatim prelie betonom i asvaltom. Potom mi o grbaču oslonie i teko stepenite. Sa svih strana me skolili ranu do rane otvorili.
Praklica i ovo preivi, i stasah jo jednom. Kako se u dalekom Sarajevu mijenjala vlada i ovdje kuće podizale, tako sam i ja bivala sasijecana, ali i svaki put sam prezdravljivala. Svakog proljeća vikendai makazama ranjavaju grla mojih čeda. ivot uvijek ima ansu, ne odustajem od borbe za nj, i dalje vjerujem u iđikavanje. Jedne godine vlasnik prikasnio, već moj porod mladicom visoko se bio zaviorio vlasnika iznenadio. Dozva komiju. Sluam glas i kljocanje čovjeka i makaza.
teta je kidati ovako dobru mladicu kaza domaćin.
ta će ti divlja smokva? uzvratio je komija.
Nakalemimo je kad je ovako uporna. Nagradimo je za neviđenu upornost. Desetak godina je sasijecam, siječem čak i u kamenoj pukotini, a vidi je koliko je uzrasla samo ove godine... kao da nije čovjekove sorte, moj domaćin imađae duu.
Zar se moe kalemiti smokva? začudi se komija.
Moe, nakalemiću je na tenicu, sortnu tenicu... i tako kljocnue makaze zadnji put. Rana nije bolna, zatvori je pupoljak rođake tenice. Prinesoe mi bogate ponude, đubrivo, vodu i sunce. Oporavih se već u nekolika dana, zaveslah novim nagonom u ivotna prostranstva.
Najsretnija sam smokva, bogatstvom mojih plodova nahranjujem ljude, pčele i ptice. Sretna sam i nikad nisam sama. Po razbuđivanju jutra i zalasku sunca, ispod mene se okupljaju ptice, pčele i ljudi. Komije kahveniu i uivaju pod okriljem mojih skuta kaza panj smokve i neočekivano zanijemi. Presjekao ga je prejak miris kahve.
I ovoga jutra, upravo sada, ljudi se okupljaju pod smokvu, jer je vrijeme od jutarnjeg kafenisanja. U dolasku svaki je presavio po granu i ubrao po tenicu. Iz dubokih misli prenuli su me i ovovremenili. Poremetili su i roj pčela, koji se sa ovjeenim kesicama podie u oblačić povrh kronje-kupole. Podigoh se i ja, ubrah jednu mednu tenicu i odgegah alejom mimoza.
Zasue me mainski glasovi. U Hagu govore prvostoličnici; Zagrebčanin o povijesti demokracije i suivota, Beograđanin o budućnosti u prolosti, Sarajlija o postojanju zemlje Bosne, Titograđanin o junatvu i čojstvu... Govore i njihovi podanici, svi kroz plač, i svi u strahu od pogibelja. I svi mole Dogovorite se pa kako bilo.
Odmičem i ogledavam umrtvljen predratni grad, sa mnotvom mramornih kuća i jednom veselom smokvom tenicom.
Jedino ona nadvisuje tiine, ljude, vrijeme i ratove.
PROFESOR GUTI
Jutros je ivot supruge profesora Gutija okončan na svirep način. Profesor je uhapen u poslijepodnevnim časovima. NJihova susjetka, majka dvoipogodinje djevojčice, privedena je u policijsku stanicu u vrijeme sumraka. Mada su odnosi policajca koji je doao po nju, i isljednika pred kojim sjedi, prema njoj pristojni, ona je zbunjena i zaplaena. Potresena je jutronjom tragedijom, ali i zabrinuta za sebe, zamiljajući sijaset optubi, koje bi mogle da joj se pripiu. Zamoljena je, vrlo učtivim glasom, da govori o profesoru Gutiju. Zato joj ukazuje takvu panju?, zapitala se. Počela je smueno:
***
Tragedija je meni neobjanjiva.
Profesor to nije mogao da učini. On ubica!? Boe sačuvaj. Isključeno..!
Gospođa nije mogla podići ruku na sebe. Ne! Ne... to nikako!
LJudi su im naklonjeni. Ni sa kim ne sukobljavaju se, zaista, pretraujem po glavi, nema čovjeka sa kojim su razmjenili runu riječ.
Kako se nesreća mogla zbiti? Ne prestajem da se pitam i sama.
Dugo ivimo u susjedstvu, od kako znam za sebe, pazimo se kako to umiju samo dobre sestre. Moj mu i ja se osjećamo uz njih kao pored roditelja. Među nama nije bilo rune pomisli, a kamoli teke riječi, nikad.
Nesreća se dogodila! Tim povodom sam privedena u policiju!? Isleđujete mene?! Zato?, pitam se. Treba da govorim o profesoru!?
Znam! Čula sam za te priče, počeću s njima. One su izmiljotine. Profesor Guti je privlačan pedesetogodinjak, svjesna sam te činjenice, ali u naim odnosima su od značaja bile druge vrijednosti; dobrota, maniri, znanja i privrenost susjedima. On osobito voli djecu i ona njega, a nau dvoipogodinju Mari čak i oboava. A ona, malo zločesto, o njemu je i ovisna.
Gospođa je dobra na posve drugi način. Tiha je i blage naravi. NJihov brak slui za primjer. Satkan je samo od ljubavi i sloge, posve smo to uočili poslije nesreće koja im se dogodila.
On je, kao to je poznato i vama, ugledan profesor i afirmisan istraivač, ali i čovjek dobrog imovnog stanja. Na sve načine nadrastao je sredinu u kojoj ivi, ali se trudi da to ne izgleda tako, voli da ivi na na način.
U ovome ratu, prokletom građanskom ratu, ratu mrnje, kako to kae profesor Guti, pred roditeljskim očima, u dnevnoj sobi, u trenu dok je čitao knjigu, poginuo je njihov devetnaestogodinji jedinac sin. Ustrijeljen je snajperom. Uslijedila je velika alost. Patili su dugo. Da je tada jedno od njih nasrnulo na svoj ivot, ne bih bila iznenađena. Pribojavali smo se toga. Ali ovo sada...?!
NJihovom oporavljanju, po miljenju mnogih od nas, pomoglo je i rađanje moje male Mari. Silinu ljubavi su sasuli na nju, vjerovatno je to u nekoj vezi sa ljubavlju prema sinu, kojega vie ne mogu da obasipaju panjama. Nisu se odmicali od nje, podizali su je koliko i ja i moj mu. Gospođa vie dok je Mari bila beba, ali od kad se dijete dokopalo nogu, profesor se ne odvaja od nje. Rađanjem djevojčice preporodila se gospođa, a sa profesorom će se to zbiti sledeće godine. Dotada isključivo vezan za kuću, najednom, svaki dan izlazi u etnju: "Da malu izvede na čist vazduh". On joj kupuje odjeću, najljepu, dobavljao je čak i iz inostranstva. Uiva u čistoti djevojčice, skladnoj odjeći i čavrljivosti. etajući ulicama grada, dreći je za ručicu, ili noseći je u naručju, oni se bučno i draesno nadglasavaju, a prolaznici se zaustavljaju, osmjehuju, pozdravljaju, a neki i neposredno uključuju u prepirke, koje profesor Guti i djevojčica vode na naivno teatralan način.
Svakom izlasku, u profesorovoj kući, prethodi mala svečanost. On se bavi dugo svojom toaletom, a gospođa odabira koulju i kravatu, dopeglavala ih svaki put, glača cipele, odabira čarape, da ih dovede u sklad sa bojom već izdvojenog, da bi na kraju, kad se on već obukao, pridodala svjee opeglanu maramicu. Pri tom ga, vie po navici nego po potrebi, pouruje, ali i zadirkije: "Ajde vie, kao da se sprema za srednjovjekovni dvorski bal".
I da nije riječ o mome djetetu, govorila bih isto, prijatno je susretati ekstravagantnog gospodina ozbiljnih godina u drutvu draesne male brbljivice. Sugrađani su se privikli na njih i počeli ih shvatati kao osobit dio svog grada.
Naravno, kao i sve to u gradu ima nepatvorenu ljepotu, ni ovu nije mogla mimoići malograđanska zloba. "Profesor Guti je otac djevojčice", potekla je ta priča. Ima i drugačijih: "Ostavi bez svoga djeteta, profesor Guti je svu roditeljsku ljubav prenio na djevojčicu iz komiluka", to je, naravno, jedino istinito.
Roditelji uivaju u dobronamjernosti ljudi prema njihovom djetetu, u mom slučaju je to i vie. Da te divne komije nisu bdjele nad mojim čedom, bila bih u nepremostivim tekoćama. Mu i ja moramo na posao, a kako bi zbrinuli dijete. Gdje? Ko? Po koju cijenu? Uz sve to, nikad ne bi mogli novcem obezbjediti osobu, koja bi sa takvom ljubavlju brinula o djetetu, niti bi ono moglo voljeti koga kao to je privrena njima. Za sve ovo vrijeme, moje dijete nije imalo povienu temperaturu, a da i ne govorim o kakvoj ozbiljnijoj bolesti. Svakodnevno sluam jadikovke roditelja oko čuvanja djece.
Posebno su roditelji uznemireni nakon pojave ove strane bolesti, a ja sam mirnija od njih zahvaljujući komiji profesoru. Već mjesecima gradom hara ta čudovina bolest moriteljka djece. Na stotine pomrlih. Strah za djecu dovodi roditelje do ludila. Zdrava djeca a umiru!? Misterija! Grad je u crno zavijen. Svaka nova smrt donese i novo objanjenje, pretpostavku i obećanje nadlenih, a djeca jednako umiru. Noću!? Zdrava legnu, zdravo zaspu i ne bude se? Strano! Epidemija!? Zagađena voda!? Hrana!? Vazduh!? Obdanita i kole!? Muha!? Roditelji ispamećuju, gube glave, optrčavaju, raspituju, opsjedaju ljekare, učitelje i vjeroučitelje, socijalne radnike, vlast... U ovim neprilikama profesor Guti je kao melem na svjeoj rani. Ulijeva povjerenje. Od pojave pomora, on je brigu o Mari preuzeo u potpunosti, on će to lake i bolje, objanjava i nadzire sve to je djetetu na dohvat. Kontrolie i sterilizuje hranu i vodu, podvrgava ih naučnoj kontroli, kako se izraava.
Brina sam majka, pred naletom nemani koja iz naručja majki otima djecu, pa kako da ne cijenim profesora Gutija. "Maloj se to ne moe dogoditi, mirno spavaj. Ja ti to garantujem. Ja ću oko nje...", govori. Svake večeri me potjera na spavanje, a on presjedi uz nju. A ona, mala, s vremena na vrijeme, budi se uznemirena tekim snovima, razgledava oko sebe, pogled zaustavlja na njemu, osmijehne mu se i utanja u blagodaran san.
Eto, gospodine isljedniče... Zbunjena sam. Nejasno mi je zato ću ja ovdje? Potresena sam jutronjom tragedijom. Traite da govorim o profesoru Gutiju...? Ispričala sam ono to mi je u ovoj neprilici palo na um. A o gospođi...!? Sada već pokojnoj Gospođi. Samo najljepe. Mila susjetka, koja je uivala da ivi u sjeni svoga mua, "dragog profesora Gutija", kako ga je oslovljavala i ona. Kao da je ivila samo da bi udovoljavala njemu, nama je njen ivot ličio na to, a to je činila sa uspjehom i vidnim zadovoljstvom. Mojoj djevojčici bila je druga majka, pa i to je činila, da ne okaram duu, ponekad mi se činilo, koliko zbog ljubavi prema djetetu toliko da vie usreći svoga profesora Gutija. On je za nju bio i ostao etalon muevnosti i bračnog sadruga.
***
Rekli ste da je gospodin Guti presjedio mnoge noći u vaem stanu, pored vae djevojčice nakon paljivog sluanja, oglasiće se isljednik, a nakon to je ona klimnula glavom, dodao je: Mnoge noći presjedili ste zajedno. Zanima me, o čemu ste najčeće razgovarali?
O ratu odmah odgovori ena, zamisli se pa nastavi tie: O građanskom ratu Lovijanaca i Flatijanaca.
Konkretnije! isljednik podie glas.
Profesor Guti je često govorio ba o tome, prokletom građanskom ratu, nikad nije propustio da to naglasi. Pri tom je uvijek mislio samo na ono to je taj rat značio za na grad. Opsjedala ga je nairoko ispoljena mrnja među komijama, koju nije mogao da objasni. "Vjekovima ivimo zajedno, Lovijanci i Flatijanci, due periode u razumijevanju, toleranciji, pa i ljubavi, a onda, neočekivano i nenajavljeno, kao prirodne nepogode, dogodi se poplava mrnje, koja oskrnavljuje i kamen krajputa". Taj kamen, bez vrijednosti, odgurnut sa druma, krajputa, po njegovom shvatanju, bio je On i njegova nesreća, odnosno smrt nedunog sina.
Da li je često govorio o sinu? prekinuo je isljednik.
Ne! Nikad o sinu nije govorio neposredno. Nije mu spominjao ime, ali je sin uvijek bio u pozadini svake njegove misli i riječi, tako sam ga shvatala i doivljavala.
Da li gospodin Guti mrzi Flatijance, ubice njegovoga sina? isljednik je postavio osjetljivo pitanje, budući da je profesor Guti iz plemena Lovijanaca, a njegova supruga iz plemena Flatijanaca. Znajući to, ispitanica se zamislila, pa mjereći teinu svake riječi, počela je s pola glasa:
Profesor Guti ne moe mrziti, pogotovo ne moe mrziti čitav narod. On je opsjednut mrnjom kao zlom, jednako u svom kao i u drugim narodima. On to podie na nivo nauke i naučnog istraivanja. Prisjećam se nekih njegovih misli: "Na naem univerzitetu treba osnovati katedru, predmet koji bi se zvao mrnja... "
Gdje se, u ovome trenu, nalazi vaa djevojčica? isljednik je opet postavio neo-čekivano pitanje, ono je majku dodatno uznemirilo.
Saznavi za nesreću, jutros, mu je odveo djevojčicu kod njegovih roditelja. A, zato me pitate to, gospodine? osmjeli se da upita.
Ne brinite, gospođo uz blag osmijeh kaza isljednik, uozbilji se i nastavi: U nau stanicu, redovnom potom, danas, pristiglo je ovo pismo potom iz ladice izvuče jedan koverat, iz njega list papira, zagleda se u njega kao da ga vidi prvi put, pa nastavi poluglasom: Pismo je pisala nesrećnica. Napisala je... reče i poče da čita:
***
Ja i moj dragi profesor Guti smo sretno ivili do rata. Gnuali smo se na priče o mogućnosti rata. Ičuđivali se prvim pojavama mrnje. Mrnja!? ta je to? Otkuda to u nas? Zato mrziti? Zar mora ba krv? Mrnja!?
I zavlada mrnja.
Mrnja ubi nae dijete!?
Bez razloga, najave i objanjenja.
Ubie ga moji, Flatijanci, jer, valjda, ovo je kuća Lovijanca, to li je u glavama bezumnika. Nasta alost bez prebola.
A onda mrnja useli i u nas, nasilno, mimo nae volje i moći. Krivi su Oni. Varvari. Oni... nae dijete!?
Mrnja posta nepojanjen dio nas, nepozvana se uunjala i ovladala naim mislima. NJom ispunjavasmo besane noći.
Mukarci su slabiji od ena, počela sam to tada da shvatam i straim zbog suprugovoga stanja, koje je sve uvjerljivijim koracima grabilo ka svijetu podsvjesnih. Osjetivi tu tananu prednost, a u strahu da ću ostati i bez njega, bez divnog supruga, zadnjim snagama obuzdavah svoj bol da bi se posvetila njemu. Pomogla sam da prebrodi krizu. Počeo se vraćati svjesnim mislima i dnevnim poslovima. Oporavljao se, ali..!?
Nesreća se nepovratno uselila u temelje naih bića. To se ne moe izmijeniti, mrzićemo dok god budemo udisali ovoplanetarni fluid. Svake noći se u nama rađala nova drama, mi zapravo i nismo spavali, po svu noć svaku noć, sa sinom smo vodili dijaloge. Kad su noćne drame bivale stranije, profesor Guti ih je prenosio i u dan. Tada su se u njegovoj glavi rađale čudesne ideje.
Za jednu se dugo vezao, da bi onda ona uvezala njega. Od tada ivi uvezano, nisam mogla da ga razdrijeim.
Kad mi je postalo jasno da je postao nerazdrijeiv, na sve načine pokuala sam sa račvoravanjem ali nije ilo, naprotiv, čvorovi su pritezali mene. A onda, ne znam kad se to i u meni zbilo, postali smo istomiljenici, pronali smo izlaz za nau bol. On je to uobličio i za praktičnu upotrbu:
"Kad prođe rat, izumiću specijalan otrov. Ubrizgaću ga u najljepe bonbone. Hodaću gradom, zaustavljaću djecu, milovati ih po kosi i pitati za ime. Djeci sa lovijanskim imenima davaću neotrovne bonbone, a onoj sa flatijanskim imenima davaću otrovne bonbone. Neka i roditelji Flatijanaca spoznaju nau bol..." Ispričao je to jedne večeri, i te noći, prvi put od nae nesreće, spokojno zaspao je.
Po ratu, mjesecima je samovao u univerzitetskoj laboratoriji. Izumio je otrov iz zamisli.
Osveta je počela, potvrdio ju je prvi krik neprijateljeve majke. Taj prvi vapaj sa One strane ozario nas je i spokojno uveo u noć, prvu noć u kojoj smo mogli stati pred sina odueni. Tako je konačno kamen more počeo da sklizava i sa naih srca.
U početku smo govorili o brojci dvanaest. Kasnije smo mislili da je to dvanaest puta po dvanaest...
Pao je kamen sa srca!?
Tokom viegodinjeg hrvanja sa kamenom ostala sam bez snage, ne mogu vie da se hrvem, a ovih dana mi se nametnuo posve drugačiji kamen, zaziva dvoboj, razdire krikom nevine rtve, nevine koliko je i moj sin.
Bojim se da se na nevino moe sručiti nebeska srdba, da će ga Svevinji optuiti za djela koja nije počinio, ili ga čini iz nehata.
Jezu krika prati zastraujući vapaj odbjegle due jedne djevojčice iz moga komiluka.
Ta djevojčica je obdarena da plijeni ljude, naročito djecu, koja joj hrle bilo gdje da se pojavi.
Profesor Guti, njenom pomoći, domamljuje plijen i dijeli bonbone...