Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Agošton Andraš: Predlog Narodnoj skupštini Republike Srbije za donošenje odluke o javnom pozivu na povratak građana Republike Srbije koji su zemlju napustili zbog ratnih prilika, 11. III 1992.

Na osnovu člana 105. stav 1. i 2., kao i člana 93. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije (Službeni glasnik Republike Srbije, broj 11/91) podnosim PREDLOG, da se po hitnom postupku donese

ODLUKA

O JAVNOM POZIVU NA POVRATAK GRAĐANA REPUBLIKE SRBIJE

KOJI SU ZEMLJU NAPUSTILI ZBOG RATNIH PRILIKA

Imajući u vidu potrebu da se stvore uslovi za normalno odvijanje proizvodnje i životnih prilika uopšte, Narodna skupština Republike Srbije poziva sve svoje građane koji su počev od 1. VIII 1991. g. usled ratnih prilika, uključujući i pozive za mobilizaciju rezervista, napustili zemlju, da se što pre vrate kući. Svim povratnicima se garantuje zaštita, pre svega u vidu nepokretanja odnosno obustave pravnih postupaka koji su pokretani zbog odbijanja prijema ili neodazivanja na vojne pozive. Narodna skupština Republike Srbije preporučuje nadležnim organima i preduzećima, da preispitaju svoje odluke o otkazima koji su u ovom periodu izricani u vezi sa vojnim pozivima rezervistima.

Narodna skupština smatra, da su stvoreni uslovi, da se u buduće ne upućuju pozivi za vojnu vežbu u cilju obavljanja ratnih zadataka. Na taj način prestaje i glavni uzrok za napuštanje zemlje zbog ličnih moralnih ili političkih razloga.

Obrazloženje:

Ratne prilike su dovele do toga, da je velik broj građana Republike Srbije zbog ličnih, moralnih i političkih razloga, napuštajući zaposlenje, pokretnu i nepokretnu imovinu, potražilo utočište u zemljama koje su spremne da ih prime. Među građanima koji su napustili zemlju ima srazmerno velik broj Mađara iz Vojvodine. Odlazak oko 25 hiljada Mađara, uglavnom mladih ljudi rezervista i njihovih porodica sada već objektivno predstavlja argument za tvrdnju da je u Vojvodini u toku nasilna promena nacionalnog sastava stanovništva, što je sankcionisano i aktima Ujedinjenih nacija. Donošenjem predložene odluke Narodna skupština bi pružila međunarodno validni dokaz o spremnosti, da kao pravna i demokratska država može i hoće da spreči nasilnu promenu nacionalnog sastava stanovništva.

Predložena odluka bi naravno doprinela smanjenju ukupnih društvenih tenzija, jer velik broj građana smatra da je rat u skladu sa pariškom konvencijom KEBS-a neprihvatljiv za rešavanje sukoba kako unutar države, tako i u međunarodnim okvirima, te da u Evropi nema takvih spornih pitanja, koja se ne mogu rešiti na miran način.

Odluka bi povoljno uticala na atmosferu popuštanja i za stvaranje uslova za dolazak mirovnih snaga na ratom zahvaćena područja.

Novi Sad, 11. III 1992.

Agošton Andraš, narodni poslanik Skupštine Republike Srbije