Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András Antall Józsefnek a Carrington-tanácskozásról, 1992. III. 12.

Nagyrabecsült Miniszterelnök Úr!

Tisztelettel megkérem, hogy kezdeményezze egy politikai-tudományos tanácskozás megtartását Budapesten, a lord Carrington által irányított Jugoszlávia Értekezlet alapdokumentumáról. Ennek az ún. hágai dokumentumnak a kisebbségekkel foglalkozó része véleményünk szerint olyan megoldásokat tartalmaz, amelyek minőségi előrelépést jelentenek az összes eddigi kisebbségvédelmi dokumentummal szemben. Hogy ez így van, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a tény, hogy épp a kisebbségekre vonatkozó részt egyaránt elutasította mind a horvát, mind pedig a szerb külügyminiszter. (Azóta a horvát álláspont megváltozott, de a szerb a korábbiaknál is keményebben elutasító maradt.)

Két oka van annak, hogy épp Öntől kérek segítséget. Az egyik, hogy személyesen meggyőződhettem róla: a dokumentum még a legszűkebb szakértői körökben sem ismeretes, különösen nem úgy, hogy a jelentőségét is felismerték volna. Pedig az előttünk álló békefolyamatban - különösen akkor, ha a VMDK képviselői is részt vehetnek benne - igen nagy segítség lenne számunkra egy ilyen tanácskozás.

A másik ok, amiért ezt az utat választottam, az a félelmem, hogy - részben a fenti, részben egészen más, doktrináris okok miatt - mást nem tudnék rábírni, hogy egy ilyen tanácskozás megszervezésébe belekezdjen. Különösen nem úgy, hogy azt legfeljebb egy-másfél hónapon belül meg is lehessen tartani.

A résztvevőket illetően különösen fontosnak tartanám, hogy a kisebbségi jogokkal foglalkozó néhány kutatón kívül részt vegyenek azok a minisztériumi szakértők, akik hatáskörét a téma érinti, s lehetőleg a pártok szakértői is. Úgy gondolom, a téma érdeklődésre tarthat számot a többi magyar kisebbségi szervezet körében is.

Talán nincs szükség arra, hogy egy ilyen tanácskozást a legszélesebb nyilvánosság bevonásával tartsunk meg, de maga a nyilvánosság csak használhat az ügynek. A legjobb megoldást az előkészítés közben kellene megtalálni.

Miniszterelnök Úr!

Távol áll tőlem a gondolat, hogy saját felelősségemet "társadalmasítsam", netán másra hárítsam azzal, hogy a témával kapcsolatban ilyen eszmecserét szorgalmazok. Úgy érzem azonban, hogy az elkövetkező hetek, hónapok sorsdöntő fontosságúak lesznek a vajdasági magyarság helyzetének alakulásában. Közös erőfeszítésekkel eddig lépést tudtunk tartani az eseményekkel, de sikerre csak akkor számíthatunk, ha erkölcsi fölényünket a továbbiakban is párosítani tudjuk a hatékony diplomáciával.

Megértését és segítségét előre is köszönöm.

Tisztelettel Ágoston András, a VMDK elnöke