Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


A Magyar Emigrációs Vezetők II. Kerekasztal Értekezletének zárónyilatkozata, 1993. V. 9.

A Magyar Emigrációs Vezetők II. Kerekasztal Értekezlete 1993. május 9-én Clevelandban az alábbi Zárónyilatkozatot adta ki:

A Kerekasztal Értekezleten képviselve volt személyesen vagy megbízással 12 emigráns világszervezet, 4 európai kontinentális szervezet, valamint Anglia, Ausztrália, Brazília, Franciaország, Hollandia, Kanada, Németország, Svájc, Svédország, és az Amerikai Egyesült Államok részéről több, mint 300 magyar intézmény.

Megjelentek a nemzeti emigráció képviselőin kívül az otthoni nemzeti irányt képviselő csoportosulások által létrehozott Magyar Egyeztető Testület, valamint a Magyar Független Kisgazdapárt és a Keresztény Nemzeti Összefogás képviselői is.

A II. Kerekasztal Értekezlet céljai a következők voltak:

1. A magyar nemzetpolitikai kérdések és az 1994-es választásokkal kapcsolatos teendők megbeszélése.

2. A magyar nemzeti kisebbségek kérdésével való foglalkozás.

3. A Magyarok Világszövetsége és a nemzeti emigráció viszonya.

A magyar nemzetpolitikai kérdésekkel kapcsolatban az értekezlet a legégetőbb problémát abban állapította meg, hogy a kommunizmus maradványaival megterhelt rendszerváltozás folyamata nem az egy és oszthatatlan magyar nemzet kívánalmai szerint alakult. A rendszerváltás gyakorlatilag elmaradt, sőt, a magyar szellemi progressziót és a népi nemzeti gondolatot követő irányvonal képviselőit politikai kiközösítéssel büntetik. A politikai erők mindegyike megoszlott, és különösen igaz ez a koalíciós pártokra. Magyarországon tudatosan lejáratják a nemzeti alapon álló pártokat.

Fennáll a "visszarendeződés" veszélye az 1994-es választásokon, ha a szavazópolgárok döntő többsége nem vesz részt a szavazáson.

A fenti veszély elkerülésére elengedhetetlen a legszélesebb körű nemzeti összefogás és olyan hitelt érdemlő pártok és személyek támogatása, akik bebizonyították már nemzeti elkötelezettségüket.

A jelenlévők támogatták a Magyarországon létrehozott, a nemzeti erők összefogását koordináló Magyar Egyeztető Testület működését és hozzájárultak a Magyar Választási Alapítvány létrehozásához. Az Értekezlet ugyancsak tudomásul vette és támogatja a Keresztény Nemzeti Összefogás működését is.

A nemzeti kisebbségek érdekében az alábbiakat határozta el az Értekezlet:

1. Kéréssel fordul a nagytekintélyű Amnesty International Szervezet illetékeseihez, hogy járjanak közbe a román kormánynál az igazságtalanul elítélt erdélyi fiatalemberek azonnali szabadonbocsátása érdekében.

2. Határozottan visszautasítja egyes ellenzéki és kormánytényezőknek a Helsinki Záróokmány keretein túlmenő, a határainkon kívül élő magyarság fennmaradását veszélyeztető javaslatait és megállapodásait. Az Értekezlet ugyancsak csatlakozik a Magyarok Világszövetségének Budapesten 1993. április 18-án megfogalmazott állásfoglalásához és a Magyar Egyeztető Testület hasonló nyilatkozatához Magyarország határainak kérdésében.

3. A Bős-Nagymaros-i Duna elterelése és az ebből fakadó környezeti és természeti katasztrófa elhárítására illetve orvoslására az Értekezlet további sürgős és hatásos lépéseket követel, és az eddig tett lépéseket, valamint a Mosonmagyaróvári Állásfoglalást teljes mértékben támogatja. Az Értekezlet a Dunatáj rehabilitációját példa nélküli lehetőségnek tekinti, amennyiben az a dunamenti népek békés együttélésének egyik alapja lehet.

4. Az értekezleten jelenlevők mindent elkövetnek, hogy a vérengzések elkerülése végett az ENSZ helyezze a Vajdaságot protektorátusa alá.

A Kerekasztal résztvevői ugyancsak elhatározták, hogy támogatják a Magyarok Világszövetségének az összmagyarság érdekeinek hatékony képviseletét szolgáló törekvéseit.

Végezetül az Értekezlet egyhangúan öttagú szervező bizottságot választott a következő értekezlet megszervezésére.

Cleveland,1993. május 9.