Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő külpolitikai tevékenység lehetőségei az Európai Stabilitási Egyezmény létrejöttének folyamatában, 1993. VII. 31.

Az Európai Stabilitási Egyezmény meghozatalára irányuló kezdeményezés minden eddiginél nagyobb esélyt jelent a határon túli magyarok nyílt és megoldatlan helyzetének rendezésére. Tekintettel arra, hogy a magyar kisebbségi törekvések ellenében azok az országok, amelyek eddig nem hajlottak a kérdés tárgyalásos rendezésére, bizonyára összehangolt politikai érvrendszerrel lépnek fel, ezért célszerűnek látszik az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő külpolitikai tevékenység alapelveinek összehangolása és a demokratikus módszerek hatékony alkalmazása.

Mindenekelőtt azt kellene elérni, hogy Szerbiát vagy Jugoszláviát is meghívják mint résztvevőt. Amennyiben a vajdasági magyarság kiszorul a rendezésből, könnyen magára marad, és kikerül a nemzetközi érdeklődés fényköréből. Nemzetközi segítség nélkül nincs esélye autonómiakoncepciójának megvalósítására, identitásának megőrzésére. Viszonylag rövid idő alatt felmorzsolódik: vagy áttelepül, vagy beolvad. A határon túli magyarok helyzetének egységes rendezése az Egyezményen belül újabb lökést adna Magyarország törekvéseinek is, hogy bekerüljön az EK-ba.

Mivel a magyar kisebbségeknek nemzetközileg is elismert legitim politikai szervezetei vannak, indokoltnak látszik a törekvése, hogy ezeket a szervezeteket is kapcsolják be az Egyezmény előkészítésének folyamatába. Arra az esetre, ha ez mégsem sikerülne, létfontosságú lesz, hogy a magyar diplomácia felvállalja azt a követelésszintet, amelyet a VMDK autonómiakoncepciója tartalmaz. Ez természetesen nem gátolná meg abban, hogy a kétoldalú tárgyalásokon ne az adott kisebbségi szervezet szükségleteinek megfelelően lépjen fel. Ugyanakkor tisztában kell lennünk azzal, hogy a követelések szintjében és kidolgozottsági fokában megmutatkozó különbségek alapul szolgálnak majd az ellenérdekelt országok közös érvrendszerének kidolgozásához.

Várható, hogy a főbiztosi jelentés, amely a kisebbségek helyzetét hivatott rögzíteni, s az előkészületek folyamán különösen nagy súllyal esik latba, valamelyest figyelembe veszi a kisebbségek és az érdekelt országok részéről kívülről érkező jelzéseket, esetleg értékeléseket is. Létfontosságú, hogy az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő módon és eszközökkel mutassuk be a kisebbségek helyzetét és követeléseiket. Meg kellene keresni, mi az, ami közös, s mit kell részleteiben is, a körülményektől függő megvilágításban bemutatni. A másik oldalon ugyanis ebben az ügyben sem marad el az egyeztetés!

Már e felvetett kérdésekből is kiviláglik, hogy nagy szükség lenne az egyetemes magyar érdekeknek megfelelő külpolitikai tevékenység részeseinek, alanyainak egyeztető megbeszéléseire. Természetes, hogy a fölkészülést a magyar diplomáciának kell vezetnie és irányítania, de a feladatok egy részét vállalnia kell a többi résztvevőnek, a pártoknak, a kisebbségi szervezeteknek, de még a külpolitizáló nyugati magyar szervezeteknek, egyesületeknek is. Olyan cselekvési programot kellene létrehozni, amelybe az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő külpolitikai tevékenység alanyai saját törekvéseiket alkotó módon építenék be.

Nincs sok idő! Mihamarabb meg kellene vizsgálni a lehetőségeket, és a szükségleteknek megfelelően kellene cselekedni.

Ada, 1993. július 31. A VMDK Elnöksége