Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


A VMDK Elnöksége a vajdasági magyar hírközlő eszközök szerkesztőségeinek, 1993. III. 16.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének Elnöksége javasolta a Tartományi Képviselőháznak, hogy a vajdasági magyar hírközlő eszközök alapítói jogát ruházza át a VMDK-ra, továbbra is folyósítva a hírközlő eszközöknek az állami támogatást.

E javaslat a következő tényeken alapul:

- a VMDK a vajdasági magyarság egészének politikai érdekszervezete, amely feltárja, kifejezi és képviseli a vajdasági magyarság kollektív érdekeit a többpártrendszerben;

- a VMDK nem párt, hanem a leendő személyi elven alapuló kisebbségi önkormányzat politikai szárnya, amelyet mind a szerb, mind a magyar kormány elismer.

- a VMDK az alapítói jogok gyakorlásával két célt kíván elérni:

1. hogy politikai befolyásával biztosítsa, illetve állandósítsa a magyar hírközlő szervek demokratikus és a magyarság alapérdekeinek megfelelő szerkesztési politikáját;

2. hogy megszüntesse a még mindig működő pártállam egyoldalú befolyását és elhárítsa a mindenkori kormány olyan irányú nyomását a szerkesztőségekre, amely a vajdasági magyarság alapvető érdekeivel ellentétben áll.

- a VMDK nem kíván egyetlen vajdasági magyar hírközlő eszközt sem a saját szócsövévé átalakítani. Ez ellentétben állna önkormányzati koncepciójának egyik alaptételével, amely szerint a kisebbségi közösség természetes fejlődéséhez nélkülözhetetlen a szellemi élet többszólamúsága, amely akkor nem irányul a vajdasági magyarság többsége által demokratikus önkormányzati választások útján kifejezett érdekek ellen, ha a szellemi élet intézményrendszerének anyagi alapját a vajdasági magyarság politikai erejére alapozó önkormányzati rendszer fogja össze.

- a VMDK-nak az újtípusú politikai rendszerben elfoglalt helye biztosítja, hogy csakúgy, mint ez a politikai szervezet, a vajdasági magyar hírközlő eszközök is európai értelemben vett lojalitást tanúsítanak majd a szerb állam és annak szervei iránt.

A Vajdasági Képviselőház illetékesei szintén partnernek tekintik a VMDK-t és lehetővé teszik a küldötteknek, hogy véleményt mondjanak az alapítói jogokra vonatkozó javaslatról. Az ügyben a Tartományi Végrehajtó Tanács úgy nyilatkozott, hogy nem lenne rendjén, ha a VMDK mint párt megkapná az alapítói jogokat. A közelmúlt eseményei a VMDK Tanácsának véleménye szerint világosan megmutatták, hogy e két szerv vezető tisztségviselői képtelenek a pártatlanságra, amikor fenyegetve érzik hatalmi pozíciójukat.

Jogi szempontból azonban nem a Tartományi Képviselőház és a Tartományi Végrehajtó Tanács állásfoglalása a mérvadó, hiszen az alapítói jogok kérdése a köztársasági képviselőház illetékességébe tartozik. Ezért a VMDK kéri a Köztársasági Képviselőháztól, hogy hajtsa végre azokat a változásokat a köztársasági tájékoztatási törvényben, amelyek lehetővé teszik a VMDK részére a vajdasági magyar hírközlő eszközök alapítói jogának átvételét.

Abban a meggyőződésben, hogy a vajdasági magyar hírközlő eszközök dolgozói tudatában vannak a kezdeményezés jelentőségének és maguk is szükségesnek tartják a vajdasági magyarság politikai tényezőként való szerveződését, önkormányzatának kialakulását, kérjük, hogy támogassák a VMDK Tanácsának kezdeményezését.

Tekintettel a vajdasági magyar hírközlő eszközök eddigi rossz tapasztalataira, a VMDK Tanácsa szükségesnek tartja, hogy már most megjelölje a VMDK és a hírközlő eszközök szerkesztőségei közötti viszonyt meghatározó jogi és politikai kereteket.

A VMDK síkraszáll a szerkesztőségek tényleges önállóságáért, politikai irányvonaluk önálló meghatározásának jogáért. Természetes, hogy a főszerkesztők kijelölését csakis maguk a szerkesztőségek végezhetik. A szerkesztéspolitika meghatározásakor a szerkesztőséget csak a vajdasági magyarok legalapvetőbb kollektív érdekei kötik. A VMDK Tanácsa nem tartja szükségesnek laptanácsok kinevezését, mert ezek jobbára a külső részérdekek érvényesítésének csatornái voltak. A szerkesztőségeknek a VMDK felé egyetlen kötelezettséget kell vállalniuk: hogy helyet adjanak a VMDK meghatalmazott vezetői, illetve a VMDK Tanácsa által megfogalmazott, négy gépelt oldalnál nem hosszabb észrevételeknek. Amennyiben az észrevételek vitát váltanak ki, ebben a vitában a szakma szabályainak megfelelő sorrendben és eljárásban minden érdekelt részt vehet.

A VMDK vállalja a politikai kötelezettséget, hogy figyelembe véve a piacgazdálkodás törvényszerűségeit, de azokat a jellegzetes nehézségeket is, amelyek a népesség számából adódnak, kieszközli a hatalmi szerveknél a szükséges évi állami támogatást, ami biztosítja a hírközlő eszközök rendszeres megjelenését. Az erre vonatkozó törvény tervezetét a VMDK a legrövidebb időn belül eljuttatja a köztársasági képviselőháznak.