Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András a magyarországi pártelnököknek a perszonális autonómia kezdeményezésének ügyében, 1993. IV. 14.

A Magyar Demokrata Fórum elnökének

A Kereszténydemokrata Néppárt elnökének

A Független Kisgazda- Földmunkás és Polgári Párt elnökének

A Szabad Demokraták Szövetsége elnökének

A Fiatal Demokraták Szövetsége elnökének

A Magyar Szocialista Párt elnökének

A Nemzeti Demokrata Szövetség elnökének

Tisztelt Elnök úr!

Mellékelten küldöm a szerbiai kormányfőhöz címzett azon szándéknyilatkozat szövegét, amellyel a VMDK Elnökségének véleménye szerint meg kell kezdeni a vajdasági magyarság perszonális autonómiájának kiépítését. Mivel a Szerb Köztársaság kormánya és parlamentje már huzamosabb ideje törvények és más intézkedések útján a kisebbségi jogok csorbítására, illetve megszüntetésére törekszik, félő, hogy a VMDK a képviselői számára hozzáférhető demokratikus eszközökkel nem tudja megállítani ezt a folyamatot. Igaz, hogy a magyar autonómia politikai szárnya, a VMDK ott van a politikai porondon, és folyamatban van a területi meg a helyi önkormányzatok gyakorlati megvalósítása is, de ezt a törvénybe és alkotmányba nem ütköző törekvést a szerb kormány nem fogadja el, s a gyakorlatban a vajdasági magyarság mind siralmasabb helyzetbe kerül mind a művelődés, az oktatás és a nyelvhasználat, mind pedig a tájékoztatás terén. Tudjuk, a jelenlegi állapotok nem kedveznek a nemzetközi politikai tényezők idevágó tevékenységének sem, és autonómiánk ügyében egyelőre tőlük sem remélhetünk hathatós támogatást. Sőt, fennáll a veszély, hogy szerbiai vagy szövetségi szinten egy számunkra kedvezőtlen kisebbségi törvény meghozatalával, s az arra való hivatkozással autonómiatörekvéseinket derékbatörik, akadályozva igényeinknek nemzetközi segítséggel való érvényesítését is.

Tekintettel jelenlegi helyzetünkre, megállapíthatjuk: autonómia nélkül nem tudjuk fenntartani és továbbfejleszteni azokat a közösségi törekvéseket, amelyek identitásunk megőrzését, közösségként való fennmaradásunkat biztosítják. Autonómia nélkül a következő népszámlálásig harmadával, vagy akár felével is csökkenhet a vajdasági magyarok száma.

Ez az oka annak, hogy a VMDK Elnöksége úgy látja, tovább kell menni a megkezdett úton. Amellett, hogy tovább folytatja nemzetközi tevékenységét a nemzetközi tényezők segítségének és jóindulatának biztosítására, szükségesnek látja, hogy az érdekelt intézmények és azok irányítóinak lehető legteljesebb bevonásával megtegye a szóbanforgó levélben jelzett első lépést a vajdasági magyarság perszonális autonómiájának megalapozására. Azt hiszem, a mellékelt levélből is kitetszik, nem akarunk egyoldalú politikai döntéseket hozni, de ugyanakkor be kívánjuk mutatni a szerb kormánynak, a vajdasági magyarság nemcsak a választások során mutatta meg, hogy akarja az autonómiát, hanem a gyakorlatban is képes megtenni a létrehozatalát célzó első demokratikus lépéseket.

Tisztában vagyunk vele: azoknak a magyar vezetőknek, akik a nevüket adják e kezdeményezéshez, az átlagosnál nagyobb kockázatot kell vállalniuk. Ezt azonban nem tartjuk elfogadhatatlannak, ha tudjuk, hogy jelenleg jogaik és lehetőségeik is arányban állnak a kockázattal. Azt várjuk tehát, hogy az aláírók névsora történelmi felelősségük tudatában a lehető legteljesebb lesz.

Tisztelt Elnök Úr!

Korábbi levelemben már hangsúlyoztam, a VMDK koncepciójának leglényegesebb eleme egy olyan magyar irányítóréteg létrehozása, amely nem felfelé, a szerb vezetés felé tartozik felelősséggel, és lefelé, a magyarok irányában intézkedik, hanem magának a kisebbségi közösségnek felel tevékenységéért. Erre kell nekünk az autonómia, amely biztosítja politikai szubjektivitásunkat mind a hazai, mind pedig a nemzetközi politikai porondon.

Ehhez a törekvésünkhöz kérem Öntől és pártjától a segítséget, politikai támogatást. Abban a reményben, hogy valóban közös érdeknek tartjuk a VMDK politikai kezdeményezését, tisztelettel Ágoston András, a VMDK elnöke.