Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András a határontúli magyar vezetőknek, 1993. V. 30.

Markó Béla úrnak, az RMDSZ elnökének

A. Nagy László úrnak, az MPP elnökének,

Popély Gyula úrnak, az MNP elnökének

Pasza Árpád úrnak, a HMDK elnökének

Tisztelt Elnök Úr!

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének Elnöksége arra az álláspontra helyezkedett, hogy kezdeményezni kell egy olyan nemzetközi tanácskozás megtartását, amelyen részt vennének a magyarországi parlamenti pártok, a kisebbségek érdekszervezeteinek, valamint a környező országok demokratikus pártjainak képviselői, hogy megvitassák a magyar és más kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetét. A tanácskozásról értesíteni kellene az Európai Parlamentet is, hogy kieszközöljük legalább megfigyelőik megjelenését.

A figyelmet három témára lehetne összpontosítani:

- a kisebbségek legitim autonómia-koncepciói;

- a kétoldalú alapszerződések;

- a kisebbségi kérdés kezelésére vonatkozó magatartási kódex meghozatalának lehetősége.

Véleményünk szerint a nyilvánosság előtt hivatalos kezdeményezőként, esetleg a szervezés terhét is vállalva, a magyarországi pártoknak kellene fellépni.

Egy ilyen tanácskozásnak bizonyára sok előnye lenne minden résztvevő számára. Először is a közös ügyben történő megegyezés, amelyet az Európai Parlament képviselői és megfigyelői is támogatnak, olyan ajánlás formájában jelenhetne meg az érdekelt kormányok előtt, amelyet jellegénél és politikai súlyánál fogva nagyon nehéz lenne elutasítani.

Maga a tanácskozás formája nemzetközi viszonylatban is jelentős eredmény lenne, hiszen arról van szó, hogy a regionális, csak egy ország-csoportot érdeklő súlyos kérdést tűznénk napirendre, de a tanácskozás eredményeként elfogadott ajánlás, már az Európai Parlament képviselőinek jelenlétéből kifolyólag is, szinte magasrangú nemzetközi dokumentum erejével rendelkezne. Ezen az úton kiiktathatók azok a nemzetközi tényezők, amelyek ellenállása túl általánossá teszi a széleskörű nemzetközi tanácskozások, értekezletek dokumentumait.

A fent említett három konkrét kérdéscsoport egyidejű felvetése remélhetőleg hozzájárul ahhoz, hogy a potenciális résztvevők közül azok is a megjelenés mellett döntsenek, akiket a kisebbségek autonómia-törekvései különben nem érdekelnek. Mondani sem kell, hogy a hatpárti kezdeményezésnek a gyakorlati mellett elvi jelentősége is van. Közvetve ugyan, de mégis egyértelműen megjeleníti azt a demokratikus és nemzetközileg is elfogadható törekvést, amely szerint a kisebbségek ügyének méltányos rendezése térségünkben az államok közötti jóviszony és az olyannyira szükséges együttműködés elengedhetetlenül fontos eleme.

Mind a határontúli magyarságnak, mind pedig a magyarországi parlamenti pártoknak csak hasznára válna, ha ebben az egyetemes magyar érdeket érintő ügyben, ahelyett, hogy kampánytémává tennék a kérdést, inkább nemzetközi áttörést kísérelnének meg.

Tisztelt Elnök Úr!

Amennyiben budapesti megbeszélésünkkel összhangban támogatni tudja a kezdeményezést, jelezze ezt legkésőbb péntekig, június 4-ig Vékás Jánosnak, a VMDK alelnökének a következő fax-számra: (38 21) 372-551.

Abban a reményben, hogy a kisebbségi pártok és érdekszervezetek közösen indíthatják útjára ezt a kezdeményezést, megbecsüléssel üdvözlöm, Ágoston András, a VMDK elnöke