Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András Jeszenszky Gézának, 1993. VII. 31.

Nagyrabecsült Külügyminiszter Úr!

Mellékelten küldöm a Balladur-tervvel kapcsolatos VMDK-állásfoglalás rövid összefoglalóját, s még egy dokumentumot, a Balladur-tervre vonatkozó, az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő külpolitikai tevékenységről. A vajdasági magyarság nevében arra kérem, Miniszter Úr, járuljon hozzá, hogy e nagyjelentőségű rendezési tervben helyet kapjon a mi ügyünk is. Tekintettel a szóbanforgó nemzetközi kezdeményezés történelmi méreteire, s a bennefoglalt esélyekre, indokoltnak tartom, hogy az egyetemes magyar érdekeknek megfelelő külpolitikai tevékenységünket összehangoljuk. Úgy vélem, e tevékenység minden alanyának feladata van és lehet; és ha mindenki megteszi, amit megtehet, az eredmény nem maradhat el. Úgy látom, történelmi esélyünk van arra, hogy Trianon következményeit a méltányosság és az igazságosság alapján legalább valamelyest enyhítsük.

Nagyrabecsült Külügyminiszter Úr!

Az eddigi tapasztalatok alapján biztosra veszem, hogy a magyar kormány, a magyar diplomácia, s Ön személy szerint a jövőben is mindent megtesznek a határon túli magyarok ügyében; mégis, a VMDK történelmi felelősségének megfelelően, bátorkodom felhívni a Miniszter Úr figyelmét néhány szempontra, amit jelenlegi helyzetünkben különösen fontosnak tartunk.

Az első és a legfontosabb, hogy a vajdasági magyarság nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése napirendre kerüljön a Balladur-terv értelmében összehívandó nemzetközi értekezleteken. Tudjuk, Szerbia meghívását maga a terv is feltételekhez köti, de úgy érezzük, eléggé súlyosak a részvétel mellett szóló érvek.

El kellene érni továbbá, hogy a kisebbségek legitim szervezetei is bekapcsolódhassanak az érdemi tárgyalásokba. Nemcsak azért, mert ez így méltányos lenne, s az új Európa szellemiségét vetítené előre, hanem gyakorlati okokból is. A kisebbségi szervezetek felelősségének reális és méltányos megnövelése bizalomerősítő tényező, és hosszantartó stabilizációs hatással jár. Ezenkívül, s ezt senki sem tagadhatja, saját helyzetüket maguk a kisebbségek ismerik legjobban. Reális érdekeiket követve sokban hozzájárulhatnak a méltányos megoldás felkutatásához.

Mielőtt élnénk a Balladur-terv nyújtotta lehetőséggel a határmódosítás kérdését illetően, szeretnénk a legitim politikai folyamatban végére járni: megvalósítható-e a VMDK autonómia-koncepciója. A vajdasági magyarság számára csakis a hármas autonómia megvalósítása adhatja meg azokat a jogi kereteket, amelyekben, identitását megőrizve, megmaradhat a térségben. Éppen ezért különösen fontos számunkra, hogy az egyetemes magyar érdekeknek megfelelő külpolitikai tevékenység alanyai hatékony támogatásban részesítsék a követeléseknek és a kidolgozottságnak azt a szintjét, amelyet autonómiakoncepciónkban megvalósítottunk.

Jean Vidal úrnak, a francia elnöki tanácsadónak már jeleztük: EK-segítség nélkül aligha juthatunk megegyezésre a szerb hatalommal. Éppen ezért szükségesnek és hasznosnak véljük, hogy francia, orosz vagy holland közvetítők segítsenek autonómiakoncepciónk méltányos megvitatásában és elfogadtatásában.

Végül, de nem utolsósorban, a VMDK szempontjából hasznosnak tartanánk, ha az Ön vezetésével és irányításával egy olyan cselekvési program jönne létre, amelybe az egyetemes magyarság érdekeinek megfelelő külpolitikai tevékenység alanyai saját törekvéseiket alkotó módon építenék be. Várható ugyanis, hogy követeléseinkkel szemben az ellenérdekelt országok képviselői hasonló módon, vagy akár azonos elemekre épülő érveléssel lépnek föl.

Talán nem indokolatlan a föltételezés, hogy a Balladur-terv megvalósítása esetén új távlatok nyílnak a határon túli magyarság számára, s ezzel egy időben súlyos akadályok hárulnak el Magyarországnak az EK felé vezető útjából. Különböző mértékben, de rajtunk áll: tudunk-e élni a lehetőséggel. Meg vagyok győződve arról, hogy tudunk.

Nagyrabecsüléssel, Ágoston András, a VMDK elnöke