Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András Entz Gézának a sajtótámogatásról, 1993. VII. 31.

Tisztelt Elnök Úr!

Július 19-én kelt levelére válaszolva mindenekelőtt megköszönöm a felkérést, hogy az anyagi támogatásra vonatkozó kérvények egy részét a VMDK vizsgálja meg és rangsorolja. Ez a felhatalmazás véleményem szerint egy újabb fontos lépés azon az úton, amelyet közösen jelöltünk ki, s amelynek az a célja, hogy a költségvetésből a vajdasági magyarságnak juttatott támogatásról a VMDK politikai véleményt mondhasson. Remélem, hogy annak a megbeszélés-sorozatnak a folytatása, amelyet a VMDK küldöttsége a Hivatal irányításával és szervezésében az illetékes minisztériumok, a legfontosabb alapítványok, valamint a televíziókkal kapcsolatos kérdésekben legfelelősebb politikusokkal kezdett meg, belátható időn belül elvezet bennünket addig a célig, amelyet a VMDK küldöttségének a Miniszterelnök Úrnál tett látogatásakor az ő támogatásával határoztunk meg: azt kell elérni, hogy a Magyarországról jövő anyagi támogatásnak kettős funkciója legyen: Az egyik, hogy a támogatott intézményeket és tevékenységeket fenntartsuk, a másik, hogy a segítség nyíltan és közérthetően hozzájáruljon a vajdasági magyarság autonómia-törekvéseinek megvalósításához.

Az Ön által eljuttatott kérvényekkel kapcsolatban két összejövetelt tartottunk. Először Csorba Béla, a perszonális autonómia ügyében illetékes tárgyalócsoport vezetője és én mintegy négy órás megbeszélést tartottunk az érdekeltekkel, utána pedig a VMDK Elnöksége megalkotta a mellékelt véleményt és javaslatokat.

Az érdekeltekkel folytatott megbeszélésen először felolvastam az Elnök Úr levelét, hozzátéve, hogy az összejövetelt egy lépésnek tartom annak a célnak a megvalósításában, melynek lényege, hogy a magyar állam részéről nekünk juttatott támogatásnak mindig kettős funkciója legyen: serkentse az érintett tevékenységet, s ezzel egyidőben a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit is.

Tekintettel arra, hogy az Elnök Úr levelében is a sajtó támogatására vonatkozó pénzekről van szó, a kérvények között szereplő más jellegű kéréseket végülis támogattuk, de nem vettük figyelembe.

A résztvevők Bordás Győző kivételével egyetértettek előterjesztésemmel, melynek értelmében azok, akik kérvényeik alapján segítséget kapnak, írásban is meg kell hogy erősítsék elhatározásukat, hogy személy szerint és tevékenységükben is síkraszállnak a vajdasági magyarság óriási többségének autonómia-törekvései, nevezetesen a VMDK autonómiakoncepciója mellett.

Javasoltam továbbá, s ez a résztvevők támogatására talált, hogy a sajtónak juttatott összeget osszuk három részre: a legnagyobb részét, tekintettel arra a nyomorra, amelyben az újságírók élnek, fordíthassuk megélhetésük támogatására, a második rész szolgáljon a legkülönfélébb működtetési költségek fedezésére, a harmadik pedig az új berendezések, eszközök vásárlására.

Közös megegyezéssel kimondtuk, hogy állami intézmények, vállalatok segítséget nem kaphatnak. Ezért a segítséget, természetesen megfelelő nyilvántartás alapján, csakis magánszemélyek, az újságírók és a főszerkesztők vehetik fel a már említett kijelentés aláírása ellenében.

Az eszközöket, berendezéseket bizonyos számú újságíró a saját nevében vásárolja meg, de kötelezettséget vállal mind a szerkesztőség, mind pedig a Magyar Autonómia Tanácsa, illetve az annak megfelelő szerv felé. Így kerülhet megvételre az MTI által szállítandó berendezés is.

A megbeszélés résztvevői tudomásul vették, hogy a VMDK Elnöksége a VMDK Hírmondó számára a szóbanforgó összegből kér részesedést.

Tekintettel a gazdasági összeomlás tényére, a beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a beszűkülő anyagi lehetőségek ellenére szorgalmazzák, ha már mást nem lehet, a Magyar Szóban való közös megjelenést, s ezzel anyagi forrásaik egyesítését is.

Az érdekeltek összejövetelét követően még aznap, 1993. július 31-én a VMDK Elnöksége is megerősítette az elhangzottakat és a következő állásfoglalást alakította ki:

1. A VMDK Elnöksége köszönetét fejezi ki a Határon Túli Magyarok Hivatala elnökének, mert hozzájárult, hogy a költségvetési segítség egy része már most megkapja azt a funkciót is, amit a VMDK már korábbról szükségesnek tart: hogy egyben serkentse a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseinek valóraváltását is.

2. A VMDK Elnöksége egyben kéri Elnök Urat, járuljon hozzá személyesen is, hogy a VMDK Hírmondó által megnevezett eszközökre a sajtó támogatására szolgáló keretből jusson pénz.

3. A VMDK Elnöksége helyesnek tartja, hogy jelenlegi szorongatott helyzetükben az újságírók részesüljenek külön támogatásban is. Megsegítésük talán lassítja majd az elvándorlás folyamatát. Ezért indokoltnak látjuk, hogy a Hírmondó 500.000 Ft-os kérésének teljesítése után fennmaradt összeg 55%-át a vajdasági magyar újságírók között segélyként osszák szét. Ebből a segélyből arányosan kellene hogy részesüljenek nemcsak a Magyar Szó, a 7 Nap, az Újvidéki Rádió magyar szerkesztősége, a Jó Pajtás, a Képes Ifjúság és a Családi Kör újságírói, hanem az e szerkesztőségekbe bedolgozó fiatal tiszteletdíjas újságírók is.

A fennmaradt 45%-ból 25-öt a működési költségekre, a megmaradt 20%-ot pedig új eszközök, berendezések vásárlására lehetne fordítani. A működési költségek és az új eszközök, berendezések vásárlására fennmaradt összeget a következő arányban kell megosztani az érdekelt szerkesztőségek között:

Magyar Szó65%

7 Nap17.5%

Jó Pajtás5.8%

Képes Ifjúság5.9%

Családi Kör5.8%

4. Amennyiben Elnök Úr és a Határon Túli Magyarok Hivatala elfogadja a VMDK Elnökségének e javaslatait, az Elnökség az érdekeltekkel együttműködve vállalja a segély eljuttatásának és nyilvántartásának technikai lebonyolítását is.

Abban a reményben, hogy sikerült Elnök Úr várakozásainak eleget tenni, s hogy a vázolt formában és feltételek között a segély jó kezekbe kerül, maradok tisztelettel Ágoston András, a VMDK elnöke.