Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Ágoston András Jeszenszky Gézának, 1993. XII. 20.

Nagyrabecsült Miniszter Úr!

A VMDK Elnöksége e hónap 19-én és 20-án az ún. Balladur-tervre, illetve Európai Stabilitási Egyezményre vonatkozó legújabb elképzeléseket értékelve megállapította:

- a tervben nem kapott helyet a vajdasági magyarok nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése;

- törölték a kollektív jogokra vonatkozó szövegrészt;

- nem vált lehetségessé maguknak az érdekelteknek, a kisebbségek legitim képviselőinek a közvetlen részvétele;

- s végül, nincs lehetőség arra sem, hogy az érdekelt országok kétoldalú tárgyalásaiba szükség szerint bekapcsolódjanak az Európai Unió közvetítői.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a dokumentum legújabb változata az egyetemes magyarság alapérdekeivel szöges ellentétben áll.

Figyelembe véve, hogy a dokumentumtervezethez kapcsolódó ígéretek az Európai Unióba való gyorsabb felvétellel kecsegtetnek, de azt is, hogy ennek fejében Magyarországnak gyakorlatilag le kell mondania a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek védelméről, felmerül a kérdés, mi a teendő?

Történelmi felelőssége a Magyar Köztársaság kormányának, a magyar pártoknak, de a kisebbségek legitim szervezeteinek is, hogy erre a kérdésre helyes feleletet adjanak.

Tudjuk, a döntés nem könnyű, hiszen nehéz megítélni, hogy Magyarország a dokumentumot elfogadva az Európai Unióba való belépést valósíthatja-e meg, vagy csak ennek egy feltételét.

Véleményünk szerint a Kárpát-medencében élő magyarságnak nem érdeke, hogy az Európai Stabilitási Egyezmény megkötésére vonatkozó kezdeményezés tervezete a jelenlegi formában kerüljön elfogadásra. Csapdába kerülnének ezzel a magyar kisebbségek, hiszen autonómia-törekvéseiket az országokban, melyekben élnek, a hatalom gyakorlatilag belügyként kezelhetné. Ugyanakkor nincs arra biztosíték, hogy Magyarország, ha beadja a derekát, ezzel eleget tett az Európai Unióba való felvétel utolsó feltételének is. Sőt, mivel reálisan várható, hogy a kisebbségi szervezetek a kisebbségi alapérdekeket követve nem állnak el követeléseiktől, ezzel objektíve hozzájárulnak a térségben uralkodó politikai feszültség rugalmas szintentartásához, ami a továbbiakban lassíthatja az érdekelt országok Európához való közeledésének ütemét is.

Ennek az alaphelyzetnek a felismerése és vállalása az, ami megfelel a Kárpát-medencében élő magyarok érdekeinek, de egybevág az új Európa távlati érdekeivel is. Hiszen most már világos, hogy Európának ebben a részében a piacgazdálkodó társadalmak létrejötte elképzelhetetlen a demokratikus politikai rendszerek kiépítése, s ezen belül a kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése nélkül.

Nagyrabecsült Miniszter Úr!

Bízom benne, hogy ebben a valóban nagyon összetett helyzetben mi, politikai vezetők, meg tudjuk találni a jó megoldást, úgy, hogy közben hozzájárulunk az európai célok megvalósításához is. Éppen ezért arra kérem, hogy tisztségének megfelelően kezdeményezze és vezesse a megoldás felkutatására irányuló közös tevékenységünket. Nagyrabecsüléssel, Ágoston András, a VMDK elnöke