Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Friedrich Anna: Jog az önálló véleményre. - Magyar Szó, 1994. IV. 3.

Jog az önálló véleményre

Egy kilépés és egy mandátum megtartásának parlamenti vonatkozása

A VMDK sem kerülte el a többi szerbiai parlamenti párt sorsát. A többpárti választások bevezetése óta már nemegyszer tanúi lehettünk, hogy rövid idő alatt egyik-másik rendkívüli választás után ugyanazt a képviselőt más-más színekben látunk. Így lesz ez most már a VMDK esetében is.

A héten ugyanis a VMDK-n belüli feszültségek és nézetkülönbségek Balla Lajos-Laci vajdasági parlamenti képviselőnek a VMDK-ból való kilépésével átvetültek a parlamenti munkára is. A vajdasági parlamentben azonban ez a kilépés nem jár olyan következményekkel, mint például a Szövetségi Képviselőházban az egyesült demokratikus ellenzék, a DEPOS listáján képviselővé lett, majd pedig a csúcsvezetéssel való szakítás után a Szerb Megújhódási Mozgalomból kilépő képviselők esetében. Vuk Drašković a pártlisták alapján megválasztott képviselők helyébe saját híveit igyekezett beültetni, emiatt aztán nagy viták kerekedtek a mandátumügyi bizottságban, mivel a SZMM 11 szakadár képviselője nem "tiszta" SZMM-es, hanem a DEPOS koalíciós listáján került a parlamentbe. Vojislav Šešelj hasonló esetben nagyobb sikerrel járt, mint Drašković, a neki ellenszegülő Crna Gora-i radikálisokat könnyűszerrel kiiktatta.

A vajdasági parlament esetében más a helyzet. A képviselők még a régi választási rendszer alapján, tehát nem pártlistákon, hanem - bár feltüntették a pártszíneket - közvetlen választások útján kerültek a parlamentbe. A képviselői mandátumot tehát Balla képviselő esetében a VMDK nem kérdőjelezheti meg, Ballának, mint a VMDK-ból való kilépésének megindoklásakor ki is nyilvánította, jogában áll megtartani képviselői mandátumát.

Slobodan Stojnićnak, a Tartományi Képviselőház titkárának magyarázata szerint a képviselői mandátum csak a képviselő lemondásával szűnhet meg. A pártból való kilépés után a képviselőnek jogában áll eldönteni, a hat képviselőházi frakció közül melyikben tevékenykedik tovább, a feltétel, hogy az adott frakció befogadja. A vajdasági parlamentben egyébként ezideig 7 független, azaz nem pártszínekben, hanem polgárok csoportja által támogatott képviselő tevékenykedett. A szabályok értelmében legalább öt képviselő külön frakciót alakíthat. Balla Lajos-Laci képviselő nem kívánja elhagyni a VMDK frakcióját. Ott eddig 17 VMDK-s és a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségének egy képviselője tevékenykedett, a továbbiakban tehát eggyel kevesebb képviselő lesz a VMDK színeiben.

- A kanizsai községi képviselő-testületben betöltött megbízatásaimról lemondtam, mert a zentai közgyűlésen elfogadott viselkedési kódex kizárta a lehetőséget, hogy ott egyéni véleményt is képviselni lehessen. Kifogásolom a demokratikus centralizmus intézményének bevezetését a VMDK-ban. Kifogásolom azt az elvet, hogy ha az önkormányzati frakció összeül és elhatároz valamit, akkor utána mindenkinek kötelezően egy véleményen kell lennie. Ezzel a VMDK párttá vált, ezért léptem ki - nyilatkozta Balla képviselő. - A kódex a tartományi képviselői munkára nem vonatkozhat. A tartományi parlamenti frakcióban eddig is konszenzussal igyekeztünk megoldani a kérdéseket, de mindenki megtarthatta a saját véleményét. Nekem eddig is megvolt a külön véleményem sok esetben, s ha erre meglesz a lehetőség a jövőben is, a VMDK frakciójában kívánok maradni független képviselőként. A VMDK frakcióját az köti össze, hogy a vajdasági magyarság korlátozott önrendelkezéséért, az autonómiáért harcol.

A mandátum megtartásának jogi vonatkozása tehát tisztázva van. Aligha hihető azonban, hogy a VMDK-val számos politikai kérdésben szembenálló szerb pártok képviselői elmulasztják az alkalmat, hogy a zentai közgyűlésen történtek politikai vonatkozását ne vigyék terítékre a parlamentben. Főként ha több képviselő is követné Balla példáját.