Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

[Luka Ivković] L. I.: Vojvođanski Mađari osnivaju novu stranku. - Politika, 1994. V. 25.

Új pártot alapítanak a vajdasági magyarok

Az új politikai szervezet kezdeményezői szerint sok magyar kilép a VMDK-ból és csatlakozik a Vajdasági Magyar Szövetséghez. Támogatják a nemzeti kisebbségekről szóló új törvény javaslatát.

Szabadka, május 24.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége köré tömörülő északbácskai magyarok között ezekben a napokban nyilvánvalóan komoly nézeteltérések keletkeztek, így jött létre a tagok egy csoportjának kezdeményezése, hogy új pártot alakítsanak. A vajdasági magyarok új szövetsége, mint beszélgetőtársaink hangsúlyozzák, nem óhajt politikai párt lenni, hanem elsősorban olyan közösség, amely a demokratikus beállítottságú magyarokat tömörítené soraiban, politikai állásfoglalásuktól függetlenül. Az említett szövetség közgyűlését június 12-ig Zentán kellene megtartani.

Alakuló közgyűlés

Mint Németh János, az új párt szóvivője elmondta, azért választották éppen Zentát az alakuló közgyűlés színhelyéül, mert valamivel több mint egy hónapja ebben a városban tartották meg a VMDK évi közgyűlését is. Németh szavai szerint az új pártot nem azért alakítják, hogy még jobban megosszák a vajdasági magyarokat, nem is azért, hogy szembeszegüljön a VMDK-val, hanem egyszerűen azért, hogy e nemzeti kisebbség tagjainak nagyobb lehetőséget teremtsenek politikai nézeteik szabad kifejtésére, mert ez az utóbbi időben a VMDK keretében igen szűkös volt.

Az új párt megalakítását mintegy harminc jeles magyar, eddigi VMDK-tag kezdeményezte, köztük dr. Hódi Sándor, a VMDK volt alelnöke, dr. Körmendi, Egeresi Sándor, valamint három északbácskai községi elnök: Huszágh Endre (Becse), Tóth Horti Gábor (Zenta) és Bacskulin István (Kanizsa). Sok itt élő magyar is támogatja az indítványt, köztük emlegetik Csubela Ferencet, a VMDK kiemelkedő tagját, köztársasági képviselőt, akit a két hónappal ezelőtti zentai értekezleten a VMDK elnöki tisztségére jelöltek.

A VMDK-ban nem volt sikkasztás

Dr. Hódi Sándorral kapcsolatban az az álláspont, hogy nevét e kezdeményezés ügyében egyelőre nem emelik ki, mert bizonyos, hogy egyes számlákat a VMDK pénzügykezelésében még nem tisztáztak teljesen. Erről azonban Németh János így nyilatkozik: - Szerintem a Hódi tisztázatlan számláival kapcsolatos gyanút, legalábbis egymás között, elhárítottuk. Tudomásom szerint a külföldről, vagyis valamilyen magyarországi szervezettől kapott VMDK-pénzt nem sikkasztották el. Kiadói tevékenységre költötték a VMDK keretében. Csak bizonyos kifizetett tiszteletdíjak körül merültek fel kérdések, ezek ugyanis általános vélemény szerint túl magasak voltak.

Az új politikai szervezet számára ebben a pillanatban rendkívül fontos, hogy minél több Vajdaságban élő magyart felöleljen, különösen pedig hogy soraiba bevonja e nemzetiség értelmiségét, főképpen Újvidékről.

Németh János hangsúlyozza, hogy a nemzeti kisebbségek helyzetéről és jogairól rendelkező új törvény tervezete megfelelően szabályozza a kisebbségek státusát, sőt jóval jobb a hasonló európai törvényeknél. - Szervezetünk éppen ezért valószínűleg támogatni fogja ezt a törvényt - mondja Németh, és hozzáfűzi, hogy ami a »hármas autonómiát« illeti, az az új magyar szervezetnek is végső célja. - Erről tárgyalnunk kell a szerbiai hatalommal, mert célunkat ilyen közös tárgyalások útján szeretnénk elérni.