Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Árpási Ildikó: Gyakorlatilag kettészakadt a VMDK - Új vajdasági magyar szervezet alakult. - Népszabadság, 1994. VI. 20.

Gyakorlatilag kettészakadt a VMDK - Új vajdasági magyar szervezet alakult

Szombaton Zentán megtartotta alakuló közgyűlését a Vajdasági Magyar Szövetség, amelynek elnökévé Csubela Ferencet választották. Ezzel gyakorlatilag érdekvédelmi szervezetként kettészakadt a VMDK, hiszen az új, magát pártoktól és kormányoktól függetlennek valló érdekvédelmi szervezet elnöke, alelnökei és tanácsa tagjainak többsége is a VMDK sorába tartoznak.

Tudósítónktól

Az új érdekszervezet kezdeményezői nevében Hódi Sándor tartott beszámolót, melyben hangsúlyozta, hogy a VMDK márciusi zentai közgyűlésén nyilvánvalóvá vált, hogy az nem tud sem a feladatok terhével és a belső problémáival megbirkózni, sem egyidejűleg pártként és érdekszervezetként is működni. Szerinte a VMDK márciusban Zentán megszűnt érdekközösség lenni, és párttá vált.

A pártjelleg erősödésével a VMDK a vajdasági magyarság integrálása helyett csaknem teljesen szétverte az egyébként is szűkös magyar intézményeket, társadalmi szervezeteket, az erőtlen önszerveződési törekvéseket. Mindez elengedhetetlenné tette egy új érdekszervezet létrehozását, amely pótolja a mulasztásokat, és lehetőséget nyújt azoknak a gazdasági, oktatási és tájékoztatási programoknak a kidolgozására, amelyekkel kizárólagossága miatt a VMDK nem tudott megbirkózni.

A VMSZ célja alapszabálya szerint szolgálni a magukat magyarnak valló, magyarsághoz tartozó személyeket és szervezeteket, erősíteni a magyarság különböző csoportjai közötti kapcsolatokat. Célja továbbá a magyarság társadalmi önszerveződésének serkentése, a kisebbségi autonómia megvalósítása. A vitában felszólalók megegyeztek az új érdekvédelmi szervezet megalakításának szükségességében, amelyben a többszólamúságnak és a demokratikus párbeszédnek kell dominálni, hisz mint azt Várady Tibor hangsúlyozta: a kizárólagosságot, az "egy elv, egy párt" alapállást egy kisebbség nem engedheti meg magának.

A közgyűlésen több magyarországi vendég is részt vett, közülük Törzsök Erika, az SZDSZ képviselőjeként biztosította a jelenlevőket, hogy pártjának álláspontja az, hogy a határon túli magyaroknak erkölcsi és anyagi támogatást kell nyújtani. Tabajdi Csaba országgyűlési képviselő (MSZP) üdvözlő táviratában reményét fejezte ki, hogy a VMSZ és a VMDK egymást kiegészítve, a tennivalók ésszerű megosztásával a vajdasági magyarság erősödését szolgálja majd.

Az alakuló közgyűlésen egyéves megbizatással megválasztották a VMSZ 25 tagú tanácsát, amely a szervezet elnökének Csubela Ferencet választotta meg.

A közgyűlést követő rövid sajtótájékoztatón Csubela Ferenc úgy ítélte meg, hogy a vajdasági magyarság önszerveződésében új utat nyitottak a VMSZ megalakításával, amelyben úgy szeretnének munkálkodni, hogy figyelembe veszik azt is, hogy Szerbiában élnek.

- Amennyire elvárjuk az érdekvédelmi funkció megvalósításában az anyaország segítségét, annyira törekszünk arra is, hogy Szerbiában kiharcoljuk a minket megillető helyet és jogokat. Ez egy állandó küzdelem lesz, de nem küzdhetünk tolerancia és anélkül, hogy ne ismerjük el ezt a hatalmat és ne számoljunk azoknak a demokratikus erőknek a segítségével, akik velünk együtt vállalják Szerbia demokratizálását, mondta többek között a VMSZ elnöke, hangsúlyozva azt is, hogy nem a VMDK helyett és nem a VMDK ellen alakult a szervezet, hanem egy laza, liberális érdekszövetségként, amelyben mindazoknak helyet adnak, akik vállalják a vajdasági magyarság érdekvédelmét.

A VMSZ alakuló közgyűléséről üdvözlő táviratot küldtek a VMDK vezetőségének, amely nem jelent meg az ülésen. A táviratban a VMSZ reményét fejezte ki, hogy a "jobb sorsra érdemes vajdasági magyarság érdekében" együttműködésük gyümölcsöző lesz.