Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Lambert Gábor: Két Szerbia? - Magyar Nemzet, 1994. VIII. 30.

Két Szerbia?

Nehéz lenne eldönteni, kit is állított kínosabb helyzet elé s paléi népszavazás eredménye: Milosevicset, avagy a nemzetközi közösséget. Hiszen most már a kocka valóban el van vetve, a belgrádi vezér csak úgy őrizheti meg reményét az ellene irányuló szankciók mérséklésére, ha szigorúan betartja a boszniai szerbekkel szemben vállalt kötelezettségeit. Kozirjev orosz külügyminiszter tehát alighanem nyitott kapukat dönget, amikor menteni próbálja Belgrádban, ami még menthető. Amennyiben ugyanis Milosevics beleegyezik az általa elrendelt blokád nemzetközi ellenőrzésébe, talán enyhülhet az ENSZ szigora vele szemben. Márpedig belgrádi hírek szerint az új dinár Potemkin-fala düledezik; s mögötte olyan gazdasági káosz tünedezik fel, amely végképp elnyelheti Milosevicset. Amennyiben tehát megszorítja a hurkot Karadzsics nyaka körül, úgy a saját túléléséért küzd.

Kérdés viszont, hogy ebben az esetben meddig tudnak kitartani a boszniai szerbek. Különösen, ha - mint az várható - az amerikai törvényhozás feloldja a muzulmánokkal szembeni fegyverembargót. A legkevesebb, ami valószínűnek tűnik, hogy az ősz végére megváltozott erőviszonyok mellett, korábban nem látott hevességgel lángolnak fel a harcok Bosznia minden pontján. S ki tudja, a sarokba szorított Karadzsics nem váltja-e valóra a Der Spiegelben közzétett fenyegetőzését, hogy túszul ejti az ENSZ békefenntartóit, s börtönbe vet minden külföldit.

Felkészülve a legrosszabbra Nagy-Britannia, Franciaország és Kanada már komoly előkészületeket tett ENSZ-katonái kimentésére. Állítólag Dunkerque óta a legnagyobb európai evakuálási hadművelet készül. A párhuzam persze meglehetősen baljós, hiszen Dunkérque-t követően egy addig viszonylag elszigetelt, "furcsa háború" csapott át korábban soha nem tapasztalt világégésbe. Nem kétséges, Karadzsicsot meg kell állítani, hiszen ma éppoly fenyegetést jelent az európai békére, mint amilyennek néhány hónapja még Milosevics tűnt. Akinek a megregulázása másfelől viszont valamelyes bizakodásra adhat alapot, hogy a boszniai dráma nem csúszik ki végképp a nemzetközi ellenőrzés alól.