Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Élő Anita: "A kormány erősebb kritikára is okot ad". - Magyar Nemzet, 1994. IX. 3.

"A kormány erősebb kritikára is okot ad"

Várhegyi Attila az országos választmány üléséről, a személycserékről és arról, zsarolható-e a Fidesz

Várhegyi Attila, a Fidesz Országos Választmányának elnöke 30 éves, Szolnok polgármestere. Az ország egyik legfiatalabb polgármesterét a Fidesz eddigi legnehezebb korszakában választották meg országos vezetővé. A választmány hét végi ülése előtt a párt átalakulásáról, választási esélyeiről és saját szerepéről kérdeztük.

- Hozzászokhattunk már, hogy a Fidesz kulcspozícióit egy meghatározott kör birtokolja. Minek tulajdonítja, hogy az országos választmány elnökévé önt, egy kevésbé ismert, önkormányzati politikust javasoltak? Mi késztette a Fidesz akkori elnökségét erre a nyitásra ?

- A Fidesznek létérdeke volt, hogy tágabbra húzza a határokat. Ebből a szempontból az országos kongresszus mindenképpen határkő volt, ott vetődött fel, hogy új arcokat kell behozni az országos politikába. Ez nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a Fidesz valamikorra jelentős politikai, mondjuk kormányalakító tényező legyen - ha eljut egyáltalán odáig.

Személycserék

- Ön szerint ennek a folyamatnak része az is, hogy a párt kulcsembereit, Kövér Lászlót és Deutsch Tamást választották a legkevesebb szavazattal alelnökké ?

- A legtöbb szavazatot kétségtelenül a kevésbé ismert Varga Mihály kapta, megelőzve Áder Jánost és Szájer Józsefet is. Ennek okát én a választási kudarc miatt érzett elégedetlenségben látom. Komoly elmarasztalás az lett volna, ha kimaradnak az elnökségből.

- Talán ebbe a sorozatba illeszthető a budapesti elnökválasztás is. Az országos elnökség által támogatott jelölt, Deutsch Tamás alulmaradt a kevésbé ismert Tirts Tamással szemben.

- Deutsch Tamás Fodor Gábor távozása után vette át ezt a területet, és a maradó, de Fodorral szimpatizáló tagsággal konfrontálódni kényszerült. Ez hálátlan feladat volt. Az ön által említett folyamat a nyár végére a megyei elnökök megválasztásával országosan is lezárult. Több helyen új elnököt választottak. Például Veszprémben Szelényi Zsuzsa helyére - aki kilépett a pártból -, vagy a korábban lemondott a Vas és a Győr-Moson-Sopron megyei elnök helyett.

- Ez utóbbi, Németh Tamás meglehetősen elégedetlen volt a párt választási kampányával. A többiek lemondásának is politikai okai voltak?

- A kudarcot mindenki sajátosan élte meg. A választások után többen azt mondták: húsz-harminc éves vagyok, a politikából nem élek meg, egzisztenciát kell teremtenem. A személyi változások másik fő oka az volt, hogy a törvény módosításával az önkormányzati tisztségviselők is vállalhatnak pártvezetői feladatot.

- A személycserék mekkora része következett be amiatt, hogy az elégedetlenkedők felálltak?

- Csak annyit mondhatok, húsz-huszonöt százalékban cserélték le a megyei vezetőket.

- A szavaiból kitűnik, hogy a Fidesz megpróbál lefelé nyitni. Ennek nyilván hatása van az országos választmány működésére is.

- A választmánynak nagyobb szerepet kell játszania a jövőben. Az alapszabályban biztosított jogainak egy részével korábban nem élt a szervezet. Így például nem tett ajánlásokat a parlamenti frakció számára. Ezt vétek lenne nem kihasználni. A jövőben minden hónapban ülésezünk, és a nagyobb érdeklődésre számot tartó törvényjavaslatokról kialakítjuk saját álláspontunkat. Most például- egyebek között - az önkormányzati törvény módosításával foglalkozunk. Az ülésre meghívjuk a frakció tagjait, így módjuk lesz arra, hogy helyi véleményeket is megismerjenek. Ezzel viszont a Fidesz tagság maga is képes lesz a választók felé üzeneteket közvetíteni. A másik szerepe a választmánynak a párt egyszerű közkatonái és az elnökség közötti információs csatorna megteremtése. Ennek érdekében találkozom az összes megyei választmánnyal, hogy megismerjem, milyen politikai stílust és milyen politikai tartalmat várnak el az elnökségtől.

Szövetség nélkül

- Az országos választmány feladata a jelöltállítás, legalábbis így volt ez az országgyűlési választás előtt. Mi a teendője a választmánynak a helyhatósági választások előtt ?

- A budapesti főpolgármester-jelölt állításánál vétójoggal rendelkezik az országos választmány. Másutt nincs jelöltkorlátozói joga a testületnek. A házasságok helyben köttetnek meg valamennyi párttal.

- A helyi alkukra nincs hatása a testületnek ?

- A választmány döntést hozhat az országos koalícióról. A javaslat azonban az, hogy ne köttessék ilyen együttműködés.

- A jelenlegi politikai helyzetben nem is könnyen találnának partnert ehhez. Amennyiben országos szövetségest keresnének, vagy a jelenlegi vagy a korábbi koalíció pártjaihoz kellene közeledniük. A hátrányok mindkét esetben erősebbnek látszanak a várható előnyöknél.

- Nem kötünk országos szövetséget. Ennek két fő oka van. Az előző kormánykoalíció hibáit és erényeit májusban értékelték a választók. Az idő rövid ahhoz, hogy az emberek felejtsenek. Ugyanakkor látszik már, milyen megszorító intézkedések várhatók. Hetvenszázalékos gázemelést nem könnyű elviselni, és az a tudat sem vígasztaló, hogy a hét szűk esztendőnek még csak az elején tartunk. Nyilvánvaló a kormányprogram és a kormány cselekvései közötti ellentét is. A munkanélküliség csökkentését ígérték, ehelyett az állástalanok száma emelkedik, a nyugdíjak reálértékének megőrzéséről szólt a program, és az intézkedések nem ezt szolgálják. Könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy a polgár szembefordul most azokkal, akikre a hatalmat négy évre rábízta. Nekünk ebből a szempontból megvan az az előnyünk, hogy nem voltunk tagjai egyik kabinetnek sem. Talán mert nem voltunk elég érettek erre, vagy nem ígértünk eleget.

- Mindez nem cáfolja azt, hogy a Fidesz egyedül maradt a politikai pártok között.

- A Fidesz a kezdetektől pragmatikus, és nem ideológiai párt volt. Megpróbált közvetítő szerepet vállalni az egyébként komoly ellentétekkel küszködő parlamenti pártok között. Meggyőződésem: azok a százezrek, akik választópolgárokká válnak, nem szekértáborokat látnak, hanem saját életük problémáit. Ezekre várnak megoldásokat. Egy politikusnak nem szabad öt centivel a föld felett lebegni. Ugyanolyan piszkos legyen a cipője, mint a többi embernek. A Fideszt mezítlábas fiatal gyerekek hozták létre, ebből lett egy komoly politikai párt. Ezt a közvetítő szerepet kell továbbra is felvállalnunk. Nem kiabálni, nem acsarkodni kívánunk, hanem megpróbálni mindenkivel összefogni, akivel egy adott probléma megoldható.

Visszafogott bírálat

- Önök meglehetősen keményen támadják a Horn-kormány első intézkedéseit. Ha megengedi, néhány közismert tényt sorolnék. A Fidesz eladósodott költséges kampánya miatt. A magyar bankok állami tulajdonban vannak. Nem következhet mindebből, hogy a párt eladósodása miatt később politikai nyomás nehezedhet a Fideszre?

- Úgy érti, hogy a kormány zsarolhatná a pártot? Nem, ezt kizártnak tartom. A párt eladósott, hankhiteleket vett fel, jelzálogot adott ingatlanokra, ha nem tudunk fizetni, akkor elveszítjük az ingatlanokat. Ha a Horn-kabinet zsarolni tudná a Fideszt, akkor szerintem már megtette volna. Azzal sem értek egyet, hogy olyan keményen kritizáltuk volna a kormányt. Ennél jóval erősebb kritikára is okot adtak.

- Mi az oka ennek a visszafogottságnak?

- Szavunkat csak a hosszú távon is fontos esetekben emeljük fel. Nem kell méltánytalannak és demagógnak lenni azért, mert az MSZP és az SZDSZ alakított kormányt. Nem értünk egyet például az adókulcsok emelésével, mert a mi gazdaságpolitikusaink a növekedést kívánják elősegíteni, de a kritikánk szakmai, és nem ideológiai jellegű.

- Négy évvel ezelőtt sikerrel szerepeltek az önkormányzati választásokon. Önök sikerként vagy csődként élik meg az elmúlt négy évet?

- A Fidesz öt nagyvárosban támogatott polgármestert, a közvélemény-kutatási adatok szerint a népszerűségi indexük 70 és 85 százalék között van.

- Túlélne ez a párt egy újabb választási kudarcot ? Milyen választási eredményre számítanak ?

- Szerintem túlélne. Kár lenne azzal áltatnunk magunkat, hogy elsöprő győzelmet aratunk. A Fidesz nem néppárt, nem várhatjuk, hogy mind a 3200 településen jelen legyen a testületekben. A pártépítésben lépcsőről lépcsőre kell haladnunk. 1998-ra kell komoly szervezett politikai párttá érnie a Fidesznek. Ha akkor sincs eredmény, akkor kell azt mondani, hogy menjünk haza a gyerekeinkhez, nézzük a tévét, mert annak több értelme van.