Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András: Helytállás vagy haszonlesés? - Új Hét Nap, 1994. IX. 23., 7.

Helytállás vagy haszonlesés?

A háború, különösen a polgárháború a legszélsőségesebb érzelmek, cselekedetek, és magatartás kiváltó oka lehet. A nagy megpróbáltatások egyesekből helytállást, sőt hősies magatartást csiholnak ki, másokban felszabadítják a mesterkedő pénzcsinálót, a szélhámost vagy éppen a bűnözőt. Meg kell mondani, a vajdasági magyarok, így a VMDK soraiban is megtaláható mind a két szélsőség.

Vannak, akiket a körülmények helytállásra, áldozatvállalásra késztettek. Mások, csöndesen, de készségesen, a busás haszon reményében odaszegődtek a polgárháború lelketlen vámszedőihez.

Ebben a szférában nekik mindig a személyes haszon a fontos nem pedig az, előbbre viszi-e az ügylet a vajdasági magyarok dolgait. Itt a miniszter és a gyárigazgató ugyanúgy üzletfél, mint a szaktanácsokat és tolmácsolást nagyvonalúan megjutalmazó háborús bűnös.

A haszonlesők közül sokan a vajdasági magyarságnak érkező segélyek, támogatások eltulajdonítására, megdézsmálására szakosodtak. Nem átallották a hasonszőrűekkel az intézmények hálózatát létrehozni, hogy a befutó segélyeket időben lestoppolják.

Most, a korrumpált vajdasági magyar sajtó gúnyolódása közepette a lóvá tett VMDK, s a Vox Humana néhány konokul becsületes vezetője szalad a vajdasági magyarság pénze után. Kell-e csodálkozni rajta, hogy a rendszerváltással küszködő Magyarországon, ahol a vajdasági magyar panamázók nem egyszer támaszt, sőt üzlettársakat találtak, az igazság nehezen tör utat magának.

Emlékezzünk csak!

Bolsevisták, zúgták karban, mind a korrumpált vajdasági, mind pedig az itteni újságírók által tudósított magyarországi lapok, amikor a VMDK vezetői a zentai tisztújító értekezlet előtt kimondták, hogy az, aki a vajdasági magyarság létéért folytatott küzdelmét kihasználva megtollasodott, nem kaphat VMDK-s funkciót. Meg azt, hogy a jelöltek pedig tegyenek vagyoni nyilatkozatot. Mert nem mindegy, hogy valaki kötöttség nélkül képviselheti a vajdasági magyarság érdekeit, vagy üzlettársával, esetleg kenyéradó gazdájával szemben kell ezt megtennie.

Történelmi bűne a megtollasodott VMDK vezetőknek, s a hatásuk alatt álló újságíróknak (meg a restaurációs újságíró-politikusoknak is), hogy saját részérdekeikről úgy igyekeztek elterelni a figyelmet, hogy megkísérelték szétverni a vajdasági magyarságnak az autonómia eszméjéhez füződő politikai egységét.

Sokáig úgy látszott, hogy a VMDK új vezetése szélmalomharcot vív a vajdasági magyarság pénzéért. De a kitartártás meghozta gyümölcsét. Előbb a Határon Túli Magyarok Hivatala, majd egy-két nagy alapítvány kezdett érdeklődést mutatni az igazság, a pénzügyi mesterkedések ügyében. Mégis, meglepetésként jött a hír, hogy a Magyar Országgyűlés alelnöke kérdi, hol a vajdasagi magyarság pénze.

Tudjuk, G. Nagyné Maczó Ágnes kitartó politikus és javaslatát a parlamenti tényfeltáró bizottság létrehozatalára, bizonyára támogatja a Független Kisgazda Párt is, amely egyre inkább vezető erejévé válik a magyarországi ellenzéknek. Mégis, meg kell várni, feláll-e a bizottság, s ha munkába kezd, milyen eredményre jut. Sok az akadály, sok a buktató, de az alelnökasszony kezdeményezése bennünket további küzdelemre buzdít, a vajdasági magyarságban pedig erősíti a reményt, hogy végül mégis hozzájut a neki szánt segélyekhez, támogatásokhoz.

Az igazság a pénzügyi botrány ügyében egyre inkább szimbolikus értelmet kap! Ha a vajdasági magyarság megtapasztalja, hogy igen is érdemes közdeni az igaz ügyért, töretlen erővel fog tovább küzdeni az autonómiáért is.

Ágoston András