Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András: Támogatásra vár az oktatás. - Új Hét Nap, 1994. X. 21.

Siralmas állapotban a vajdasági magyar oktatás

A háború utáni legsúlyosabb válságát éli a vajdasági magyar oktatás. Veszélyben van az oktatási intézmények hálózata, amelyben az általános és a középfokú oktatás zajlik. Tartalmilag, a tantervek és az oktatás színvonala ad okot aggodalomra. Az oktatók képzése, területi elhelyezkedése, s egyáltalán a munkahelyek megszerzése, sokszor áthághatatalan akadályokba ütközik. Mindennek következményeként bizalmi válság alakult ki a szülők, meg az oktatási rendszer, s a pedagógusok között.

A bizalmi válság az igazi romlás első megnyilvánulása, a pótolhatatlan károk sorában az első meghatározó jel. A baj az, hogy ezt vészjelet senki, vagy csak nagyon kevesen érzékelik úgy, ahogy kell: riadóként, amely tettekre sarkall, cselekvésre, a veszély elhárítására. A megkeményedés, az ellenállás természetes reflexe helyett megnyilvánuló lemondás, a beletörődés zsibbadsága, az érzékényebb idegzetű megfigyelőkben a végromlás képzetét idézi.

Közc: Menekülés és beolvadás

Nem csoda, hogy a kisebbségi komplexusokkal már úgy is megvert népcsoport, a vajdasági magyarság, egy politikai fellobbanáson és a polgárháború bénító hatású tapasztalatain túl, most már a biztos megoldást, a jó gazdát igényli, keresi. A politikai és pénzügyi botrány, a felismerés, hogy a neki szánt segélyt akkor nem kapta meg, amikor arra a legnagyobb szüksége lett volna, sőt, hogy az előtte szent anyaország képviselői is ludasak a dologban, sokakban a kiúttalanság a távlattalanság érzését érzését keltik.

A rájuk nehezedő nyomás és bizonytalanság alól nem szembefordulással, küzdelemmel akarnak szabadulni hanem a gyengébb ellenállás vonalát követve pótcselekvésként, választanak a két megmaradt lehetőség között: vagy elköltöznek (ennek bevezetője az, hogy a gyermekeiket beadják a magyarországi iskolákba), vagy pedig szerb iskolába íratják gyermekeiket és a beolvadás útjára lépnek.

Mekkora kár, hogy ezeket a folymatokat nem ismerjük közelebbről! Hogy mindeddig nem sikerült őket feltárni tudományos, multidiszciplináris kutatások eszközeivel. Gondoljuk csak el, mennyire más lenne a helyzetünk, ha bevezetőben elmondottak, vagy éppen ezeknek az állításoknak a cáfolatai, megbízható tudományos kutatások végkövetkeztetéseiként kerülhettek volna papírra. Azzal az ötven ezer márkával amelyet a magyarországi adófizetők pénzéből mondjuk a dr. Rehák László féle Magyarságkutató Társaságnak különítettek el, már lehetett volna mit kezdeni. Örök felelőséggel tartoznak mindazok, akik miatt ez az összeg is kihasználatlan maradt!

közc: Idővesztés-e a kitartás?

Még az a szerencse, hogy nem gondolkozik minden vajdasági magyar úgy, mint akik a menekülést, vagy a beolvadást választották. Vannak, akik a dacos ellenállásban találják meg életük értelmét, s szeretik annyira a bácskai és a bánáti rónát, hogy vállalják a küzdelmet az ittmaradásért. Még jobb az, hogy ezek az útóbbiak vannak többségben.

Mit lehet nekik jó szívvel és nyugodt lelkiismerettel buzdításként mondani? Nem csak idővesztés a kitartás? Hiába akar itt maradni és tanítani mondjuk Bácsföldváron a munkanélküli magyar mérnökő, ha helyette a középiskolába a szerb igazgató olyan magyar szakképzetlen munkaerőt vesz fel, aki formálisan mindenképpen csökkenti a magyar iskola tekintélyét, kétessé teszi az ott folyó matematika oktatás színvonalának minőségét.

Idővesztés-e a kitartás, amikor annyi minden teszi értelmetlenné, s olyan kevés az ami buzdít, ami távlatokat nyit. Meg kell mondani: nem idővesztés a nemzeti identitás megőrzéséért folytatott küzdelem. Egy ideig még lesznek sokan akik ezt választják, függetlenül az eléjük tornyosuló akadályoktól. De, azok akik a nép ügyeit intézik felelősséggel tartoznak neki!

Közc: Felelősség a távlatokért

Felelőséggel tartoznak elsősorban azért, hogy autonóiát szerezzenek a népnek, a vajdasági magyaroknak. Mert csak az autonómia az, ami hosszú távon biztosítja a nemzeti identitás megőrzését, s az egész népcsoport felemelkedését, boldogulását. Ezen belül, a magyarság állapotának tudományos felmérése hiányában az első jó lépésnek a VMDK által kidolgozott, a magyar oktatási hálózat létrehozatalára irányuló elképzelés gyakorlati megvalósítása látszik legkézenfekvőbbnek. Emlékezetes, hogy a tervezetbe dr. Ágoston Mihály óriási elméleti tudását és oktatói tapasztalatát, Balla Lajos pedig az oktatás megszervezésében szerzett gyakorlati tudását építette be.

Mit lehet itt tenni?

A felelet viszonylag egyszerű. Ha megvan a szükséges politikai készség, fel kell gyorsítani a magyar iskolahálózat létrehozatalának munkálatait. S, hogy ez így legyen, abban sokat segíthetnek azok, akik Magyarországon a segélyek útját egyengetik.

Az eddigi gyakorlattól eltérően, kettős funkciót kellene adni az anyagi támogatásoknak. Célirányosan azoknak a tevékenységeknek a megsegítését kellene előnyben részesíteni, amelyek közvetve vagy közvetlenül hozzájárulnak a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseink érvényesítéséhez, s ezen belül a magyar oktatási hálózat létrehozatalához.

Ágoston András

Temerin, 1994. X. 17.