Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

-n [Ágoston András]: A botrány tanulságai. - Új Hét Nap, 1994. X. 28., 5.

A tények ismertek. A VMDK a Határon Túli Magyarok Hivatalára hivatkozva, összehívta az érdekelteket, hogy demokratikus úton, titkos szavazással megválasszák az Illyés Alapítvány vajdasági alkuratóriumát. Dudás Károly, Csubela Ferenc, Bosnyák István, Friedrich Anna az általuk képviselt monopol helyzetben levő érdekcsoportosulások nevében hevesen tiltakoztak a kezdeményezés ellen, mondván, hogy nincs meg hozzá a HTMH támogatása.

Jóllehet október 19-én egy budapesti összejövetelen, ahol Csubela Ferenc szóban is hangot adott elégedetlenségének, Bosnyák István pedig egyenesen azt követelte, hogy az "autonómia illúzióját" hajszoló, kompromittálódott VMDK vezetők ne is kerülhessenek be a majdan létrejövő alkuratóriumba, a HTMH jelenlevő elnöke az ügyben nem nyilvánított véleményt, Ágoston András a VMDK elnöke, az elnökségi tagokkal lebonyolított konzultáció után Közleményben mondta le az Alkuratórium megválasztását célzó összejövetelt.

A botrányt a restaurációs ellenzék napilapja a Magyar Szó teljesítette ki, azzal, hogy az olvasók érdekeit, valamint az újságírói szakma szabályait mellőzve, a VMDK 19-én este hat órakor kézhez vett Közleményét csak két nappal később szombaton közölte, miután még néhány tárgytalan tiltakozásnak is helyet adott.

Milyen tanulságot vonhatunk le a történtekből?

Elsősorban is azt, hogy aki a pénzt osztja, világos beszéddel tartozik, különben akarva akaratlan bonyodalmakat okozhat.

Másodszor, hogy a Magyar Szó akkor is segít a VMDK-nak amikor nem akar. A VMDK választási összejövetel lemondására vonatkozó közérdekű közleményének késleltetett megjelentetése, s a monopolhelyzetben levő érdekeltek riadt megnyilvánulásai a legszélesebb nyilvánosság előtt bizonyították be, hogy az izgatott tiltakozások hátterében egészen más motívumok rejtőzködnek.

Nevezetesen, azokról van szó, akik, az elmúlt időszakban is a VMDK autonómiakoncepciója ellen politizáltak, s ennek fejében, az embargó ellenére hozzájutottak magyarországi támogatásokhoz. A Magyar Szó, a Forum Könyvkiadó és a többiek most attól ijedtek meg, hogy egy demokratikus úton, titkos szavazással megválasztott Alkuratórium veszi majd a kezébe a dolgok irányítását, amelyen keresztül nehezebb lesz a csoportérdekek érvényesítése, az elosztási politika pedig egyenesen kicsúszik a kezükből.

De, a VMDK számára is tanulságos az eset. Láthatja, hogy jó úton jár. Ha kemény politikai ellenfeleit, akik részérdekektől vezérelve ellenzik a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit, "be akarja törni", akkor a magyarországi politikai tényezőknél kell elérnie, hogy azok, összhangban a kormányprogrammal kettős funkciót biztosítsanak az általuk adott anyagi támogatásnak. Egyrészt el kell érni, hogy azok hozzájáruljanak a tevékenység fenntartásához, másrészt azt, hogy erősítsék a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit.

-n