Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Boldizsár János: A VMDK Elnöksége 1994. II. 26-i ülésének jegyzőkönyve

Jelen voltak Ágoston András, Vékás János, Hódi Sándor, Papp Ferenc, Csorba Béla, Sepsey Csaba, Boldizsár János az Elnökségből. Rajtuk kívül még Kudlik Gábor, Pintér József még három Szenttamásival, továbbá Bálint Antal, Gruber Ferenc és Tóth Emillia az Ellenőrző Bizottság elnökeként. Az első öt percben még ott voltak Bozsóki János és Surányi Rudolf a célból hogy megérdeklődjék, kell e valami külön előkészület Adán a külügyminiszter fogadása alkalmából. Miután tisztázva lett hogy a vendégeket a VMDK adai székházában fogadjuk, ők eltávoztak.

Később érkeztek meg Bacskulin István és Müller Éva Kanizsáról majd a Tóthfalusi Találkozón résztvevő Dudás Károly és Siflis Zoltán elnökségi tagok meg még Vajda Gábor.

Ágoston András napirend előtt megkérdezte a jelen levő NEM Elnökségi tagokat, hogy mit kívánnak elmondani illetve elintézni, ami után az Elnökség folytathatná munkáját.

Itt Bálint Antal azonnal felszólalt és elmondta hogy a csókai tagozatban összeültek Hódi Sándor tartományi alelnök jelenlétében, az Ágoston András körlevelével kapcsolatban és elfogadhatatlannak bélyegezték meg a Hódi Sándor elleni elnöki fellépést, különös tekintettel a Hódi Sándor a VMDK körzetekhez intézett körlevélére. Különben Hódi Sándor a már postázott körlevelét - amelyről szó volt - a folyó ülésen jelen lévőknek épp ekkor osztotta szét, úgy, hogy voltak akik nem ismerkedhettek meg tartalmával ez időpontig. Ez után maga Hódi Sándor szólalt fel, elmondva hogy körlevelében mára összehívta a VMDK Tanácsülését és hogy követeli: az elkezdődött ülés nyílt legyen, mint ahogy az az alapszabályzatunkban benne van. Ágoston András elfogadta az Elnökségi ülés nyílvánossá tételét, azzal a megjegyzéssel, hogy amíg ő az Elnök, csak ő hívhatja össze a Tanácsülést.

Ezután az Elnök azonnal úgy döntött hogy 1994. március 5-re összehívja a Tanácsülést, amelyen döntünk majd a körlevéllel kapcsolatban. Közben Vékás János kiosztotta a Tisztújító Értekezletre előkészített DOKUMENTUMOK-at - fénymásolt szöveg formájában. Ágoston András a napirend megállapítására tért és ennek a következőt javasolta:

1. Beszámoló a Külpolitikai tevékenységünkről

2. Javaslatok az Alapszabály módosítására, amint azt az előző Elnökségi ülésünkön a Tisztújító Értekezletre készülve megbeszéltük, és

3. Különféle.

Az 1. Napiredi pont alatt Ágoston András felolvasta a beszámolóját (kétszer is hogy a késve érkezők is hallhassák). Egyhangúan elfogadtuk. Eközben szakította meg Csorba Béla, a célból hogy figyelmeztesse az Elnökséget; nem jelöltük még ki a jegyzőkönyvvezetőt.

Ekkor Boldizsár János jelentkezett, amit nyomban elfogadtak.

A 2. Napirendi pont, az Alapszabály módosítására Papp Ferencnek volt írásba adva kettő is, amit felolvasott. Ekkor vita támadt, ugyanis Papp Ferenc javasolta a különféle ingatlanok VMDK tulajdonba való kerülését. Ez miatt esetleg visszautasíthatják az egész Alapszabályzatot, és megeshet hogy feleslegesen megváltoztatjuk a Szerb közvélemény figyelmét,- mondta Ágoston András. Vékás János szerint, másrészt magát az igényt ez nélkül is ki lehet elégíteni, valahogy úgy ahogy az alkotmányt mindig törvényekkel öntik a gyakorlatba. Papp Ferenc ezután visszavonta javaslatát, ám a Tanács dönt majd véglegesen. Ezután Vékás János tért rá a VMDK Tevékenységére az Autónómia Kiépítésében témára, ahol is két nehézséget kell összeegyeztetéssel megoldani.

Az 1. Ha az Alapszabály felé koncentrálunk akkor elveszi az erőt és az időt más, gyakorlatibb és fontosabb kérdésekről, viszont ha

2. Nem szögezzük le a fontos elvárásokat az Alapszabályban, akkor előfordúlhat hogy egyes VMDK kötöttségű Szervek ennek hiányára hivatkozva bújnak majd ki a feladatok alól.

Végül is megszavaztuk, elfogadtuk a módosítási javaslatot. Tóth Emillia ezután azt kérdezte, hogy vajon minden tagozatba kell-e Elnökséget választani? A válasz igen, a számbeli nagyságtól függően 3 vagy 5 vagy 7 stb. Ezután a VMDK Tartományi Ügyrendi szabályzata - ami nyomtatásban mellékelve volt - került megvitatásra. Nagy vita közben próbáltuk tisztázni azt, vajon mi szól az mellet vagy ellene, hogy a jövőben VMDK-s tisztséget vállalók adjanak-e vagyonállapotukról nyilatkozatot. Én (Boldizsár János) arra figyelmeztettem hogy nem demokráciában és nem békeidőben élünk ami a nyilatkozók közvetlen veszélyeztetettségét növelné jelentősen. Ezzel szemben Vékás János pont az ilyen nehéz időkben való vagyonnyilatkozat szükségességét tartja fontosnak és pozitív kihatását a VMDK választóira. Csorba Béla az ellenőrzés lehetetlenségére utalt, ám nyilván a VMDK-nak olyan emberekre van szüksége vezetői helyen akik sebezhetlenek, mert a politikában előbb utóbb ezt ki is használják és az egész VMDK ellen fordítják. Siflis Zoltán a pénz hatalmát ajánlja figyelmünkbe és hogy kirekesztő szándékkal született ez a javaslat, politikailag eliminál hasznos embereket; ő nem ír alá ilyen nyilatkozatot. Dudás Károly szerint ez a javaslat Bolsevista ízű, amely vádakkal most az Értelmiségi Kerekasztalnál is szembetalákozott, ő a maga részéről írásos formában nem ad vagyonnyilatkozatot. Ágoston András szerint aki nem tud ilyen nyilatkozatot adni az ne is jelölje magát, és hogy a VMDK nem azért jött létre hogy a vezetősége gazdagodjon. Különben látja, hogy itt és most nincs egyetértés, ezért a VMDK Közgyülése döntsön erről. Viszont tovább kellene szigorítani a vezetőségbeli tisztségvállalást pld. azzal hogy aki a VMDK vezetője, az nem kérhet tartózkodási és letelepedési engedélyt Magyarországon! A következő mandátum lesz az igazán nehéz! Siflis Zotán: Ez időzített bomba intézménysítéséhez hasonlítható csak. Vékás János: A VMDK-nak bizonyos értelemben hatalma van. Épp ezért próbálkoznak minket nyíltan vagy rejtetten is megtörni. Viszont akiknek csak pénzük van azok most a hatalom után sóvárognak semmitől vissza nem riadva.

Hinni és bízni kell a népben hogy meg tudja majd ítélni kik képviselik őt igazán. Siflis Zoltán: Súlyos vád érte hogy másra fordította idejét, erejét és hogy nem a VMDK-ban aktív. Vékás János: Jó példa erre, hogy kell vagyonnyilatkozat; Hódi Sándor esete. Ugyanis egyesek Elnökünket hibáztatják azért, hogy mennyire tehetetlen volt amiért idáig jutott a Hódival; megengedte neki hogy visszaéljen poziciójával - mondják a VMDK tagsága körében. Hódi Sándor ezután elmondta hogy itt metakommunikáció zajlik és az Elnökség egy elvakúlt része próbálja eliminálni őt, közben van öneki annyi esze hogy nem fogja kiszolgáltatni magát sem a Szervezetet a Szerb Hatalomnak. Csorba Béla: Nem ilyen egyszerű a helyzet. Mert itt prekoncepció az hogy közülünk valaki besúgó. Látja, ha ezt a kérdést demokratikusan akarjuk tisztázni, akkor legitim auditórium előtt kell megtenni, bizonyos fokú diszkrécióval. Itt a pénzek forrásait ismertük meg és mennyiségét. Ha Hódi Sándor feltevései helyénvalóak lennének, akkor a források nyílvánosságra hozatalát vállalta volna. Ezeket a kérdéseket kell tisztázni! Hódi Sándor azt mondta - idézi Csorba - hogy ezekről az összegekről nem tárja fel az Elnökségnek és az Ellenőrző Bizottság tagjainak az információt. Mivel nem ez a kérdés - mondta Csorba -, itt sebezhető az érvelése (H. S.-nak). Mert tegyük fel hogy igaza van. így 2-3 ember önös érdekből kompromittálná. Miért ne Csorba Béla ? Igenám, de itt nem politikai, hanem pénzügyi kérdést kell tisztázni. Ehhez előbb azonban anyagilag kristálytisztán kell látni a helyzetet. Érvekkel és nem állításokkal vitázzunk. S akkor lesznek érvekké az állítások, ha alátámasztjuk! Hódi Sándor ekkor válaszában elmondta hogy matthelyzet állott elő. Ha nyílvánosan vallomást tesznek hogy ennyit meg ennyit vettek fel, akkor véglegesen kompromittálnák magukat itt és ott is. Elítélte az új fogadópont nyitását mert az eszközöknek rendeltetése van. Nem dobhatja át arra! Különben a héten újra megkonzultálta az adományozókat akik elhűltek azon hogy ezt nyílvánosan megpiszkáltuk. Ágoston András: Az illetékestől ő meghalgatást nyert. Felovasta a feljegyzést nekik - az illetékeseknek. A válaszuk az volt, hogy ez a VMDK magánügye, és hogy nem céleszközökről van szó. Szerinte nem veszélyes erröl beszélni, mert úgy is tudja mindenki aki csak akarja. Így a Köztársaság Elnökének is említette a segélyek felhasználását. Nem nagy titok ez.Közben Hódi Sándor az elszámoltatás kifejezés ellen tiltakozott és úgy fejezte ki magát, hogy Itt nem hajlandó elszámolni, biztonsági okok miatt!

Csorba Béla erre következően konstatálta hogy örömmel hallja Hódi Sándor újabb megfogalmazásában azt, hogy csak itt nem hajlandó erről beszámolni nekünk. Vajon ez azt jelenti-e hogy Ott ezt megtenné? Hódi Sándor ekkor kijelentette hogy az elnökség tagjainak ezt Ott megtenné, de viszont vérig sérti az elszámoltatás kifejezés. Vékás János elmondta hogy ez jelentős előrehaladás, viszont a lényeg az, hogy Hódi Sándor nemcsak bemutatja a pénzt hanem átadja a VMDK-nak!

Hódi Sándor viszont ezt nem válalta! Hanem, ha lesz írásbeli meghagyás, akkor megteszi majd, és mentesíti magát a pénz kezeléstől, Hódi Sándor. Papp Ferenc elmondta hogy az eddig elköltöttekkel kell elszámolni. És hogy Hódi Sándor a múltkoriban egyszer már elismerte, hogy jogtalanul szerzett meg bizonyos pénzeket. Hódi Sándor ezután elmondta hogy már készül a kimutatás, amiben Papp Ferenc kiemelkedő kérdéses helyen áll!. Ágoston András ekkor azt mondta, hogy most csak azokról a pénzekről van szó amelyeket Hódi Sándor a magánszámlájára tett!

Tóth Emillia ekkor felolvasta a neki küldött Elnökségi levelet és azt is amelyet ő írt meg válaszként, és kifejtette hogy csak dokumentáltan fogadja el a választ ez ügyben, mert ő mint az Ellenőrző Bizottság elnöke nem tehet másként. Az adományozókat kívánja hallani erröl.

Hódi Sándor: Emike (Tóth Emillia) utazzon csak fel ezt elintézni. Ágoston András: Ezt épp így kell csinálni! És ezennel az Elnökség megszavazta az előterjesztett tennivalókat ez ügyben, azaz az Ellenőrző Bizottság fent említett lépését; Emike ne térjen vissza írásbeli válasz nélkül. És Ágoston András eláll a nyilatkozattevésről mert majd a Tanácsra hagyjuk majd a döntést!

Ezen kerülő után, újból visszatértünk a DOKUMENTUMOK-ra. A magatartási Kódexre amit Sepsey Csaba vállalt magára. Be is számolt. Fő lényege hogy blankó lemondási nyilatkozatot kérünk a képviselőktől ott ahol listás választás volt. Szó esett még az erkölcsi felelőség említéséről a kódexban. A frakciókban előállható helyzetekről, s hogy a Szerb Ellenzék egy ügyben sem támogatta a Szkupstinákban a VMDK-t. A Szabadkai Városi Szkupstinában fennálló képtelen helyzetre, amkoris egyes képvislők kiléptek a VMDK-ból vagy felfüggesztették tagságukat stb. Sepsey Csaba majd a jövő szombaton fejezi be a mára el nem készült részt! Csorba Béla szintén márc. 5.-re készíti el a maga beszámolóját.

3. Különféle alatt szó esett hogy Radovan Pankov a SSP-ból azt kéri hogy a VMDK ott legyen a Tartományi Szkupstinában a DNEVNIK ház vezetőiröl való szavazásnál.

Csorba Béla a Feb. 27.-i ALKURATÓRIUM megalakításának bizonyos kérdéseiröl kialakítandó álláspontot vetette fel. Megkérdezte a jelen levő Vajda Gábort, vajon elfogadná e az ALKURATÓRIUM-beli tagságot, aki igennel válaszolt.

Papp Ferenc végül beszámolt a STUTTGART-i útjukról Páll Sándorral közösen.

ADA 1994. FEB. 26.

Boldizsár János