Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András nyilatkozata Nagy Magdolnának a Magyar Szó számára, 1994. III. 23.

1. A VMDK valójában soha nem volt eszmeileg egységes szervezet. Az tart bennünket össze, hogy mindannyian küzdeni akarunk a Magyar autonómiáért itt Vajdaságban. Hatékonyan azért tudtunk politizálni, mert gyakorlatilag mindenki azt tehetett, kezdeményezhetett, amit jónak látott. Azzal, hogy az ötletét el kellett fogadtatni a szombati vezetőségi összejöveteleink egyikén. Ritkán, ha jól emlékszem, talán négyszer-ötször szavaztunk: a döntéseinket egyetértéssel, egyhangúlag hoztuk meg. Tudtunk róla, hogy vannak akik a szívük szerint inkább határmódosításért politizáltak volna, semhogy az autonómiával, vagy az együttmőködéssel járó dialógussal bajlódtak volna. De ezek egyrészt nem voltak sokan, másrészt a ránehezedő nyomás miatt meghúzódtak, s leginkább Magyarország felé fordultak. Ingatlanokat vásároltak, letelepedési engedélyért folyamodtak.

A másik oldalon a "reformosok" folyton a kibékülés és az együttműködés lehetőségeit keresve, lemondanának az autonómiáról is. Történelmi szerencsénknek tartom, hogy ezekben a nehéz években egyik szélsőség sem tudott számottevő erővé válni.

A kirobbant válságnak két okát látom. Az egyik az elszámoltatás kérdése, a másik pedig, hogy az előbb említett két szárny a dialógus ellenzői valamint a reformisták most összefogtak a hatalomért, hogy majd később döntsék el ki lesz az aki véglegesen megkaparintja.

2. Logikusnak tartom, hogy mind az elszámoltatás körüli huzavona, mind pedig a hatalmi harc pont most, az őrségváltás előkészítése során robbant ki. A viszonylag nyugodt belpolitikai légkör mindenképpen kedvez a szélsőségek fellépésének.

3. Én azt gondoltam, s ez be is következett, hogy a nemzetközi porondon következnek be számunkra kedvező változások. Mindenkinek elege van a háborúból, s most láthatjuk, mindenki tárgyal. A magyar külügyminiszter látogatása számunkra is esélyt teremt. Csakis magunkat okolhatjuk, ha belső küzdelmeink miatt, az adott pillanatban nem leszünk tárgyalóképesek. Ebben a pillanatban már késünk, mert az új szerb kormánynak még nem nyujtottuk be a dialógusra vonatkozó javaslatunkat, jóllehet ezt az új kormányok esetében mindig megtettük.

4. Január eleje óta próbálkozunk azzal, hogy a VMDK-ra hivatkozva, vagy egyenesen a VMDK nevében kért támogatások ügyében, amelyekről az alelnökünk az Elnökséget sem tájékoztatta, tiszta vizet öntsünk a pohárba. Igaz, a Délvidéki Magyarságért alapítványban kuratóriumi tagként jelen volt néhány elnökségi tag is, de nekik az ügyvitelbe nem volt betekintésük.A részletes elszámolást nem sikerült megvalósítanunk. A közgyűlésig ezt most már nem is lehet elvégezni. Ebben az ügyben a tisztújító közgyűlés küldötteinek saját erkölcsi belátásuk szerint kell dönteni.

5. Az elszámolás problémáját azért hozhattuk nyilvánoságra, mert a szóbanforgó pénzekhez a VMDK-nak mint szervezetnek semmi köze. A probléma az, hogy a VMDK alelnöke gyűjtötte be őket a VMDK nevében és rá hivatkozva, anélkül, hogy az Elnökséget tájékoztatta volna. Meg természetesen az, hogy nem számolt el a begyűjtött pénzekkel, sem a VMDK-nak sem pedig az adományozónak Budapesten. Ha az elszámolás végül is megtörténik akkor majd az esetleges károsultakról is értesülhetünk.

6. A politikai döntést majd a közgyűlés küldöttei hozzák meg, ami pedig az anyagiak miatt kerekedett botrányból származó kárt illeti, az egyenlőre felmérhetetlenül nagy. Ezzel a botránnyal az egész vajdasági magyarság megrövidült.

7. Az én szerepemet majd a történelem ítéli meg. De, a politikában minden részvevőről kialakulhatnak eltérő vélemények. Dr. Hódi azt mondja, hogy kommunista vagyok, Végel, hogy Csurka párti. A szerb sajtó szerint szeparatista, fasiszta, vagy egy enyhébb megfogalmazásban a magyar kormány embere. Én pedig a Magyar autonómiát szeretném megvalósítani itt a Vajdaságban. Dialógus útján, együttműködve az itt élő népekkel elsősorban a szerbekkel.

8. A VMDK tisztújító közgyűlésétől tisztulást várok, a szélsőségek visszaszorítását, meg a dialógusra alapuló VMDK politika megerősítését és folytatását.

Temerin, 1994. március 23-án.Ágoston András