Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

A Magyar Nemzeti Emigrációs Vezetők III. Kerekasztal Értekezletének zárónyilatkozata, 1994. IX. 17.

A Magyar Nemzeti Emigrációs Vezetők III. Kerekasztal Értekezletén a kanadai Niagara Falls városában 1994. szeptember 17-én az amerikai, kanadai és európai résztvevők több mint 200 magyar intézményt képviseltek.

A résztvevők a magyar sorskérdéseknek és a magyarság megsegítését célzó gyakorlati feladatoknak kötetlen formában történt megbeszélése után a következőkben állapodtak meg

A magyarság mai nehéz helyzetében a nyugati régióban elő magyarság kapcsolatainak szorosabbra fűzésére és a magyarság érdekében akcióiknak koordinálására és intézményeinek megerősítésére továbbra is szükség van.

A magyar nemzeti emigráció kész minden magyar nemzeti célokért küzdő intézménnyel és egyénnel együttműködni a magyarság érdekében legyenek azok Magyarországon, az elszakított területeken vagy a világ bármely más részén.

Magyarországon a választások következtében bekövetkezett változások után is hajlandó együttműködni minden intézménnyel és egyénnel a magyar nemzeti célok eléréséért.

Így továbbra is együtt fog működni 1) a kisebbségben élő magyar őslakosság emberi, nemzeti és önrendelkezési jogaiért és megsegítéséért. 2) Magyarország NATO tagságáért, 3) hogy Magyarország a kommunizmus következtében beállott nehéz gazdasági helyzetéből ki tudjon kerülni a nemzeti vagyon kiárusitása és az ország további eladósítása nélkül, 4) a magyar nemzeti öntudat megerősítéséért, 5) a nemzeti becsület megvédéséért és a közerkölcs minden vonalon való megjavításáért.

Ugyanakkor szükség esetén küzdeni fog a "visszarendeződési" kísérletek, az emberi jogok megcsorbítása és az ország vagyonának idegen kezekbe való kiárusítása, valamint a kisebbségben élő magyar őslakosság érdekeinek elárulása ellen.

De már most is felemeli szavát azért, hogy a kormányzat úgy intézkedjen, hogy a magyar nemzet vészes szaporulat-csökkenése megálljon.

Az utódállamokban a nemzeti kisebbségi sorban élő magyar őslakosság törekvéseit emberi jogaiért, országonként különböző autonómiákért és önrendelkezésért támogatja. Azoknak nemcsak erkölcsi és politikai, de anyagi támogatását tovább is folytatja. Ugyanakkor érdekükben megszervezik a magyar NGO-k (nem-kormány-szervezeti) delegátusok munkájának koordinálását is.

Örömmel üdvözli a felvidéki magyarság összefogását és a választásokon való egységes fellépését és üdvözli a szlovák parlament azon tagjait, akik az u. n. "keresztnév" törvényt és a "tábla" törvényt megszavazták, ami jelentős kezdő lépés lehet a régi jó magyar - szlovák viszony visszaállításához.

Elismerését fejezi ki az erdélyi magyar világi és egyházi vezetőknek a magyarság jogaiért való küzdelmükért és azokért az áldozatokért, amit azért hoznak, hogy magyarnak maradhassanak. Ugyanakkor jóleső érzéssel veszi tudomásul, hogy a románság egyre több prominens tagja a két nemzet békés együttélése mellett áll ki és támogatja a magyarságot a szélsőséges román nacionalista törekvések ellen..

Szomorúan veszi tudomásul, hogy a magyarság egysége úgy, a Kárpátalján, mint a Vajdaságban megbomlott. Kéri, hogy a saját jól felfogott érdekükben is törekedjenek egységre. Megosztottságuk esetén ugyanis szinte lehetetlen számukra támogatást biztosítani nyugatról.

A nemzeti kisebbségben élő magyar őslakossággal a kapcsolatot meg kell javítani, főleg a hírközlés területén, miután azt sem a magyar kormányszervek, sem a Magyarok Világszövetsége nem teremtette meg, hogy kulcskérdésekben az emigráció időben tudjon segíteni próbálni. Amíg ez Magyarországon keresztül meg nem történik, addig azt az emigrációnak kell közvetlen kapcsolatok erősítése révén tovább fejleszteni.

A nyugati régióban a nemzeti emigrációs vezetés alatt álló szervezeteknek az összefogását fokozni kell országonként a magyar egyházi és testvérsegítő intézményekkel is, hogy befogadó országaikban a magyarság érdekében egységesebben és eredményesebben tudjanak fellépni.

A nemzeti szellemű magyar sajtó, rádió, tv, irodalom és azzal foglalkozó intézmények támogatása egyre fontosabb úgy nyugaton mint otthon. Ezért ezek megerősödését elő kell segíteni.

A résztvevők a Kerekasztal Értekezlet formátumot a magyar sorskérdéseknek és a teendőknek kötetlen formában való megvitatására és a magyarságért való akció-programok és együttműködés kialakítására továbbra is alkalmasnak találják.

Ezért a résztvevők úgy döntöttek, hogy a Magyar Nemzeti Emigrációs Vezetők IV. Kerekasztal Értekezletét 1995 első felében előreláthatólag Amerikában fogják megtartani és annak megszervezésére és a kerekasztal értekezletek keretében kialakult összefogásban résztvevőkkel a kapcsolatok tartására a következő bizottságot választották meg: dr. Balogh Sándor, AMOSZ IB elnök és MNVT főtitkár, v. Dettre Gyula, kanadai MHBK főcsoportvezető, Kiss Gábor, amerikai MHBK főcsoportvezető, Pásztor László AMOSZ elnök és Walter István KMSZ elnök. Az utóbbi kettő a Magyar Nemzeti Világtanács (MNVT) elnökségének is tagja.

Dr. Balogh Sándor, v. Detre Gyula, Pásztor László és Walter István.

A kiadmány hiteléül: Pásztor László s. k.