Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

M. KISS Mihály beszéde a VMDK halottaknapi megemlékezésén, Újvidék, 1994. X. 30.

Tisztelt Jelenlevők!

A háborúról és a terror természetrajzáról beszélek. Erre kértek.

A háború egyidős az emberiség történetével. Célja más népek leigázása, megalázása, területének időleges vagy végleges elfoglalása. A háború elválaszthatatlan a győztes diadalmámorától és a fokozott mértékű megtorlástól.

Már az ókorban divat volt a legyőzött ellenség elhurcolása saját földjéről, vezéreik diadalszekér elé fogása stb. Ezek oka elég könnyen meghatározható: a győztes örök időkre emlékeztetni akarta a legyőzöttet arra, hogy ellenszegülés esetén mi vár rá, másrészt figyelmeztetni kívánta a mindenkori civilizált világ mindenkori népeit, hogy hatalma virágzó, és megdönthetetlen.

A magyarság története is elválaszthatatlan a háborútól. Először eleink portyázták végig Európát, s adtak ízelítőt a keleti virtusból. Az elfogott ellenséget éppúgy fogságba hajtották, mint a középkori Európa más népei.

Számunkra az első "istencsapása" a tatárjárás volt. A tatárok sem elégedtek meg azzal, hogy az ellenséges sereget megsemmisítették, az élve maradt katonákat elhurcolták, de inkább megölték, de ezt tették, ha tehették a föld egyszerű népével is.

A tatárjárás után a következő nagy megpróbáltatást a török hadjáratok jelentették a magyarság számára. A törökök, hasonlóan más népekehez, az ellenséget -- adott esetben a magyart --, ha tehették, megsemmisítették, az élve maradottakat rabságba hurcolták. Ekkor találkozott először a magyarság a mai értelemben vett hadifogolytáborral, a Jedikulával, vagy ahogyan jobban ismerjük, a Héttoronnyal.

Érdekes dolog egyfajta különbségtételre felfigyelni. Azok számára, akik átvészelték a fogság megpróbáltatásait, esetenként volt visszaút a hazába. Zoltayt, a híres egri hőst becsületszóra elengedték, hogy összegyűjtse a váltságdíjat. Török Bálintnak vagy Bornemissza Gergelynek azonban ez már nem adatott meg. Már ebben az időben is voltak jeles politikusok, híres katonák, akik számára a fogság jelentette az élet utolsó stációját.

A török azonban nemcsak a hadinépet ejtette foglyul, hanem rabságba hajtotta a föld népét is, és az ő számukra már aligha volt visszaút. A szultán serege szívesen ejtett rabságba fiatal magyar gyerkőcöket is, de nem az apáik vélt vagy az ő szempontjukból valós vétke miatt. A nyelvtől, a nemzethez kötődő tudattól megfosztott gyermek ugyanis a leendő török katonát jelentette. Janicsár lett és mint ilyen a mindenkori magyar nemzet tudatában fogalommá vált.

Szívesen nevezzük a törököt, a tatárt barbárnak, pedig a kor szokásjogát figyelembe véve jogtalanság nem történt. Nem mondhatjuk azt, hogy a keleti barbarizmus tipikus példájával tallákozunk, főként akkor nem, ha arra gondolunk, hogy a harmincéves háború során Nyugat-Európában ugyanez az elv érvényesült. A civil lakosság fogságba hajtása ekkor még nem volt ellentétben a civilizált világ által elfogadott és gyakorolt erkölccsel.

A modern kor, mint annyi másban, ebben a kérdésben is változást hozott. A legújabbkori háborúkban elfogadottá vált, hogy fogságba csak az ellenséges hadsereg elfogott tagjait vetik, akiknek viszont még a hadifogolytáborokban is nemzetközileg garantált jogaik voltak.

Az is elfogadottá vált, hogy a reguláris hadsereg ellen támadó nem reguláris személyt azok a jogok, amelyek a katonákra vonatkoznak, nem illetik meg. És ezen a különbségtételen, ha konkrét szituációkat vizsgálunk, bizony érdemes elgondolkodni. De ezekben az esetekben két ország állt egymással szemben.

És most jön a lényeg! Természetesen más volt egy birodalom belügye. Az orosz cár vagy az osztrák császár azt csinált alattvalóival egy-egy lázadás esetén, amit akart vagy amit tudott. Így alakult ki az a rend is, hogy a cár a renitens alattvalóit és a háborúban ejtett foglyokat ugyanarra a helyre, Szibériába száműzte.

Szibéria a magyar köztudalomba a szabadságharc bukása után vonult be. Nem kétséges, ha a szovjet -- pontosabb azonban a népben élő emlékek alapján így mondani: orosz -- munkatáborokról hall a magyar, szinte azonnal Szibériára gondol.

Szibériát a magyar hadifogoly folklór, s ezen keresztül a magyar néptudalom úgy őrzi emlékezetében, mint olyan helyet, amely vesztes forradalmak, vagy háborúk után arra van kijelölve, hogy ott a magyarság lerójja a vereség adóját. Szibéria tehát amolyan Óperencián túli közös orosz--magyar birodalmi terület lett.

Ki tudja milyen tömegben kerültek először megtorlásként magyarok a bukott szabadságharc után hadifogságba Oroszországba. Legalábbis ez az első dátum, amelyet a nép a maga számára fontosnak tartott megőrizni. Ekkor kapta Szibéria azt a kettős tudati tartalmat, amely még a mai napig is a magyarság sajátja. Egyrészt a nagy orosz sztyeppe, az ólombányák, a kibírhatatlan minuszok, a kancsukás-pikás nagykucsmájú rabtartók birodalma, a biztos halál hazája. Másrészt a reménységé! Szibériában ugyanis még van az ember, ha már ott sincs, sehol sincs! Példa erre a Petőfi mitológia. Egy nemzet egyetlen reménye volt akkoriban, hogy a segesvári tömegsír helyett Petőfi mégiscsak él valahol Szibériában. Így fért meg egymás mellett a halál és a reménykedő élet tudata.

Szibéria a magyarok számára ekkor vált a halál és a túlélés együttes szibólumává.

A nagy magyar kényszervándorlás következő stációja az első világháború. Az osztrák--magyar hadsereg az évekig tartó küzdelemben több fronton volt érdekelve. Jellemző -- és most ismét a néptudalomra hivatkozom--, hogy mi maradt meg leginkább az emlékezetben. Kihaló öregek meséltek-mesélnek az isonzói hősi helytállásról, a piavei harcokról és az orosz hadifogságról. 1916 a nevezetes év, s annak is június 4-i napja, amikor megkezdődött a híres Bruszilov offenzíva. Az első tíz napban az oroszok több mint 200 000 hadifoglyot ejtettek. Ezekben a napokban indult el a magyar baka tömegével Oroszország belseje felé. Addigra azonban civilizált világunk tető alá hozta a hágai nemzetközi hadifogoly egyezményt, s így valamiféle védelmet élvezhettek mindkét oldalról a fogságba esett katonák. Az oroszországi hadifogolytáborokról lehet némi fogalmunk, ha kezünkbe vesszük Németh László míves regényét, vagy elolvassuk Zilahy Lajos Két fogoly című könyvét, vagy éppen Markovits Rodion Szibériai garnizon című lágerregényét.

Az októberi forradalom hozta a minőségi változást. Lenin és a bolsevikok új öszefüggéseket hoztak a felszínre, s ennek komoly következményei lettek.

A háború során a fogságba esettek közül -- s ez vonatkozott csehre, osztrákra, németre, magyarra egyaránt -- az új ideológia hívei a bolsevikok természetes és potenciális szövetségesei lettek. A forradalom kitöréséig a nemzetközi egyezményeknek megfelelően a hadifogolytáborokban a tisztek élveztek kiváltságokat. Ettől kezdve ezek a jogok átszálltak azokra a hadifoglyokra, akik vállalták a harcot Lenin forradalma mellett. S különösképpen megkülönböztetett jogokkal ruházták fel a hadifoglyok közül az eszme prédikátorait -- az agitátorokat.

Az új ideológia megjelenése -- tényt rögzítek, nem minősítek -- közösségosztó zavarokat okozott. Új koherencia határai mutatkoztak, új megosztódás született, amely áthágott lágerhatárokat és országhatárokat is.

Ennél csak egy sajnálatosabb tényt rögzíthetünk: a régi ellentétek ötvöződtek az újjal, és egy amúgy is nehezen kezelhető háború utáni helyzetet még nehezebben kezelhetővé tettek.

Magyar relációban a történelmi döntés, amit úgy hívunk, hogy Trianon, évtizedek válságát alapozta meg, s e térség történéseiben máig kirobbanó válságok kezdetét jelentette.

Az ország Trianon előtti területe 325 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre csökkent. Lakossága 20,8 millióról 7,6 millióra zuhant vissza.

Az elcsatolt területeken -- az új határok mentén egy tömbben -- több millió magyar lakott. A nemzeti államok kialakításának legyűrendő akadályaként.

Igaz volt ez csehszlovák, román és jugoszláv relációban is.

A tendencia világos, bár hozzá kell tenni, hogy a királyi Jugoszláviában közel sem volt olyan erőszakos az asszimilációs törekvés -- bár a számadatok mutatják, hogy volt --, mint például Romániában és részben Csehszlovákiában.

Békéről beszéltem -- a béke időszakáról --, de olyan békés időszakról, amely újabb különböző típusú háborúhoz vezetett.

A térség térképe -- és ez nagyon fontos -- nemcsak földrajzi értelemben változot, ideológiai szempontból is. Az Osztrák--Magyar Monarchia -- bár minősítése a történészek között vita tárgya -- mégiscsak erejénél fogva 1867-től az első háborúig egyensúlyállapotot teremtett. Igaz ez akkor is, ha 1848 és 49 véres csatáira gondolunk, amely azt igazolja, hogy véres játékot játszani egy adott szituációban lehet, de a birodalmi gondolat a harc lezárta után békét kíván. Ez nem zárja ki a másik igazságot: hamu alatt izzik a parázs.

Csakhogy -- s ez lehet, hogy az én személyes tévedésem -- 1867-től és 68-tól a térségben két irányú mozgásra kell figyelnünk. Ezek közül az egyik történetileg elkerülhetetlen volt: a nemzetté válás folyamata Nyugat-Európában az ezernyolcszázas évek utolsó harmadának elején végbement. Kelet-Európában, Kelet-Közép-Európában, Közép-Kelet-Európában -- kinek hogy tetszik -- egy fázis eltolódásával ez a huszadik század elején történne meg. Trianonnak ugyan nem a nemzetté válás -- a nemzetállamá válás feltételeinek megteremtése -- az oka, de az kétségtelen, hogy az etnikumok nemzettéválása előtt úgy nyitotta meg az utat, hogy megterhelte a kérdést a kisebbségek problémájával. Ugyanakkor számolt a vesztes ország ugyancsak nemzetté válási törekvésével --, zárójelbe tette a magyar szabadságharcok történetét --, és főként nem számolt azzal, hogy a Nyugat-Európában "steril körülmények között" -- egynemű világ -- lezajlott nemzetté válás a kelet-európai késett fejlődés következtében -- továbbá világégés és forradalom Oroszországban -- szociális feszültséggel párosul.

Ez a nyomorult térség a mai napig kettős ideológiai igában görnyed: egyes történészek szerint be kell fejezni a nemzeti állammá válást, megoldva úgy a szociális feszültségeket, hogy ebben a térségben nem volt ipari forradalom. Ez tragédia, ez feszültség, ez zsákutca és nem tudom, mikor lehet ennek a következményeit kiheverni.

Hölgyeim és Uraim!

1944 október végének okait ne csak 1944 október végének eseményeiben keressék! Ott is, de a gyökerek hihetetlenül mélyek. Itt hagyományt a mongolok, a tatárok, a törökök, s az orosz birodalom teremtett. Egyszóval: Ázsia, s a térségnek ettől a hagyománytól kell szabadulnia. De ez önmagában nem elég! Meg kell szabadulni az ősrégi beidegződött -- s ezért történelmileg ható -- hagyomány mellett az újkori hagyományoktól, amelyek ezt a régiót szintén befolyásolták: a kegyetlen -- s itt a jelző nem véletlen -- diktatúrától, s annak mindkét vállfajától a bolsevizmustól és a fasizmustól!

Nem vádolok én senkit. Én nem mondom, hogy a térségben akár a bolsevizmus, akár a fasizmus jelen van. Én csak egyet mondok: a kegyetlenségben történetileg benne van a két diktatúra gondolati maradványa.

És itt térnék vissza a történelemhez, bizonyítani kívánván azt, hogy nem rossz értelemben vett zsurnaliszta fogás mondatta velem az előző mondatokat.

Minden állam védekezett története során saját köztörvényes bűnözői ellen. A XX. század első felében két állam volt, amely saját területén saját állampolgárai ellen faji vagy politikai megfontolások alapján lágereket hozott létre, az egyik a Szovjetunió volt, a másik Németország. Éljek a korabeli magyar képviselő 1941-es kései bon mot-jával: Vörös fasizmus, zöld bolsevizmus?

Ha két, saját tömegeit irtó ország keveredik egymással háborúba, miért csodálkozunk, hogy háború előtt, alatt és az egyiknél után hasonlók a módszereik? Miért csodálkozunk, ha a fennmaradt győztes diktátor ugyanolyan eszközökkel él, mint a háború előtt, és miért csodálkozunk, ha a fennhatósága alá tartozó térség államai követik a példáját.

Kemény volt a harc a nemzetté válás időszakában, de ha a nemzetté válási törekvések az osztályharccal párosulnak és a nemzetté válási törekvés, az erőszakos asszimiláció feloldódik a Moszkva által diktált osztályharcban -- kinek lehet a kései szemlélők közül kérdéses, hogy akkor mi következett?

Hogy volt a második világháború alatt? A németek követelésére 1942 tavaszán és nyarán kikerült az orosz frontra a második magyar hadsereg. 1943. január 12-e és 14-e az urivi és a scsucsjei hídfőnél történt áttörés jelentette a magyar hadsereg számára az új "Bruszilov" offenzívát. Ennek során a magyar katonai erő gyakorlatilag február 9-re megsemmisült. A magyar katonák a voronyezsi katasztrófa következtében tömegesen estek hadifogságba. Van azonban itt egy olyan új mozzanat, amely új dimenziókat nyitott meg. A frontra küldött magyar hadseregben a katonai alakulatok mellett megtalálhatjuk az úgynevezett munkaszolgálatos alakulatokat is. Mint tudjuk, a muszos alakulatok zömükben megbélyegzett, a társadalom perifériájára szorított zsidókból, nemzetiségekből és kisebb mértékben baloldaliakból állottak. A munkaszolgálatos alakulatokat -- bár katonai rendbe szerveződtek, mindenképpen civil tömegnek kell tekintenünk. Sőt, olyan civilek is voltak munkaszolgálatra kényszerítve, akik a Szövetségesektől, így a Szovjetuniótól várhatták sorsuk jobbrafordulását -- nota bene -- életük megmentését is. Ez az alapösszefüggés nem igen látszott meg a fogságba esés után, hacsak azt nem vesszük figyelembe, hogy a fogságba került -- felszabadult? -- munkaszolgálatosokat a szovjet elhárító tisztek általában nem tekintették potenciális háborús bűnösöknek.

Aki végigolvassa Örkény István a Lágerek népe címü lágerszociológiáját, erre a kérdésre is sokrétű és árnyalt választ kap. Civilek, igaz, hogy frontvonalban a doni áttörés után kerültek először tömegesen szovjet hadifogságba és kerültek szovjet lágerekbe.

Hölgyeim és Uraim!

A XX. század "nagy vívmánya" az országon belüli láger -- tegyem hozzá békeidőben -- s ennek a lágerrendszernek két ország a tulajdonosa, a XX. század első negyven évében a hitleri Németország és a sztálini Szovjetunió. Ők adták azt a mintát, amiből minden kisarjadt.

Mi a német minta lényege: kivonható egy kisebbség és megsemmisíthető! Először egy országon belül, majd a növekvő birodalom területén! Példa rá sok van.

Mi a szovjet minta lényege?

Egy írásban hat pontban foglaltam össze az ismérveket. Idézem a lényegét:

1.) Alapos vád nélkül hosszú börtönbüntetésre ítélt szovjet lakosság illetve a koncepciós perekben nem halálos ítéletet kapott civilek.

2.) Alapos vád nélkül hosszú börtönbüntetésre ítélt szovjet reguláris alakulatok volt tagjai, illetve a koncepciós perekben nem halálos ítéletet kapott egyenruhások.

3.) A háború alatt az ellenséggel való együttműködéssel vádolt civilek.

4.) A háború során fogságba esett és onnan kiszabadult vagy kiszabadított katonák.

5.) Köztörvényesek.

6.) A rendszer valódi politikai ellenfelei.

Mi a lényeg? A diktatórikus kormányzat alapeleme a terror. A terror általában két formában jelenik meg, a legfontosabb cél az elriasztás érdekében.

Az államnak jogában áll védekezni az ellenfeleivel szemben. Más kérdés, hogy az állam a védekezés milyen formáit választja. Ha az állam valóban a valós ellenféllel szemben lép fel, esetenként ez a tevékenység találkozhat a társadalom támogatásával is. Nem érzi azonban biztonságban magát a terrort alkalmazó állam -- s itt záródik be a kör -- ha a terror jogtalan, és tarthat attól, hogy a társadalom ez ellen fellázad. Ennek a feltételezett lázadásnak -- a vázolt gondolatmenet szerint -- egyetlen módon lehet elejét venni, az újabb terrorral. Vagyis először a kisebbséget, majd az egész társadalmat kell megfélemlíteni. S ez akkor érhető el, ha a társadalom bármely tagja letartóztatható. Illetve annak érzi magát.

Az ártatlan ember fizikai likvidálása, jobb esetben letartóztatása figyelmeztetés a társadalom egészének, annak a részének is, amely vagy cinkosan néma volt, vagy aktívan cselekvő. A folyamatos letartóztatás -- folyamatos figyelmeztetés. A végső cél: a társadalom akarattalanságának elérése, megfélemlítése, szolgává tétele. Ez a folyamat először a hitleri Németországban és a sztálini Szovjetunióban ment végbe, majd kiterjedt a felügyelt részekre is. Önök vagy én, az önök elődei, és az én elődeim, ennek a folyamatnak s ennek az ördögi koncepciónak voltak szenvedő részesei.

Borzalom, ami a háború alatt 1944. október végén Jugoszláviában történt, de borzalmasabb, ha ide számítjuk mindazt, ami Romániában történt, és a csehszlovákiai kitelepítések is ugyanezen az elven nyugodtak. De ide tartozik Rákosi is a maga németek elleni politikájával és sorolhatnám.

Kérem! Értsenek meg engem! Én túl akarok lépni a történelmi múlton. Pontosan tudom, hogy ami itt 1944. október végén történt, az a mozaikokból ma már összeállítható. A nemzetállam megteremtésének koncepciója, elegyedve a bolsevik terrorral, a személyes oktalan brutalitással, mindez magyarok életébe került. De itt nem tudok megállni. Foglalkoztam az ötvenhatos magyarországi sortüzekkel, részese voltam az ötvenhatot követő megtorlások kutatásának. Kutattam az ÁVÓ történetét, a magyarországi lágerek történetét 1945 és 53 között. Ezek mind egy gyökerűek. Azt írja Szabó Lőrinc Rutilius levelében című versben:

Itt

nem sárkányfogak, de a butaság

magvaiból kikelt nép most az úr;

most karddal és tőrrel leskel a bozót,

most veszett farkasok tanyáznak a

faluk alatt és partjaik között

vonaglanak a megrémült folyók

(1922, Föld, erdő, isten)

Mit tehetünk? Emlékezzünk, figyelmeztessünk és kényszerítsük ki a csontok felett a békét. Egyenként és együttesen!

(Elhangzott 1994. október 30-án, Újvidéken, az 1944/45-ös események 50. évfordulójának központi ünnepségén)