Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Dr. Farkas Emil: Gondolatok a vajdasági magyarság egészségügyi ellátásáról, szerkezeti és szervezeti felépítésének lehetőségeiről, 1995. II. 11.

A vajdasági magyarok egészségügyi ellátása szerkezetileg és szervezetileg része Szerbia egészségügyi felépítményének. A betegségek fajtamegoszlása és azok kezelése között nincs jelentős különbség az itt élő nemzetek között. Nem hallgathatjuk el azonban a tényt, hogy a Szerbiában élő nemzetek között a magyar lakosság átlagéletkora a legmagasabb. Ennek egyik oka az évtizedekig tartó asszimilálódási folyamatban, a másik a kilencvenes években lejátszódó események következtében létrejött nagyszámú kivándorlásban kereshető.

Ha arra gondolunk, hogy a kivándorlók zöme a biológiailag legaktívabbakból tevődik össze, akkor világos lesz számunkra, hogy ez az elöregedés az elkövetkezendő években csak fokozódik. Meg kell említeni, hogy a magyarság népszaporulata is sajnos évről-évre csökkenő tendenciát mutat.

Figyelembe véve a fentieket, fokozott gondot kell fordítani a megelőző egészségügyi tevékenységre. Ezen belül kiemelten kezelni az anya és gyermekvédelmet, valamint a járványos és fertőző megbetegedéseket.

A gyógyító tevékenységen belül rendkívül fontos, hogy jól képzett szakemberek az orvostudomány mindenkori szintjének megfelelően végezhessék munkájukat. A háború előtti időszakban ilyen téren nem kellett szégyenkeznünk. A szakfolyóiratok, a megfelelő gyógyszerek és műszerek hiányában az éves lemaradásokat mindenképpen pótolni kell.

A különleges, és intézetekben való gyógykezelés fontossága épp az elöregedett, idült betegségekben szenvedők számának növekedésében kereshető.

A megfelelő szintű egészségügyi ellátás alapja a jól szervezett anyanyelven történő szakemberképzés. Mindenféleképpen nagy érvágás a háború okozta nagyszámú egészségügyi dolgozónak a kitelepülése. Nem kell ezen csodálkoznunk, ha tudjuk azt, hogy az egészségügy internacionális voltából kifolyólag legkönnyebb volt e dolgozók külföldi munkavállalása. A kivándorlás foka egyes tömbben élő magyar intézményekben a 25--30%-ot is elérte. Fontos azt tudni, hogy jelenleg Szerbia területén csak Szabadkán folyik magyar nyelvű középfokú káderképzés. Előbb a zentai, majd az újvidéki magyar egészségügyi középiskolák beszüntetésével tették lehetetlenné az addig jól működő középfokú szakképzést. Nem lehetünk megelégedve viszont a felső fokon való szaknyelvtudás szintentartásával. Kevés kivétellel (Magyarországon végzettek) a mindennapi magyar orvosi nyelhasználat is silány. Törekedni kell a magyar nyelvű orvosképzés biztosítására, úgy mind a magyar iskolahálózat egyik fontos része.

A ma működő biztosítási rendszerek nem felelnek meg a modern kor szellemének. Monopolizáltak, nem biztosítják a választási lehetőséget a különböző biztosítási formák között, sem azok mennyiségében, sem minőségében.

Mindenképpen a jövő egészségügyi ellátásának része kell hogy legyen a privatizáció, úgy a járó- mint a fekvőbetegek ellátásában. Ehhez mindenféleképpen meg kell nyerni a vállalkozó szellemű gazdasági és egészségügyi szakembereket.

A teljesen tiszta kép kialakítása érdekében kell szólnunk a szabad orvosválasztás lehetőségéről. Jelenleg a politikai érdekeket figyelembe tartó körzetesítések az egészségügyben is éreztetik káros hatásukat. Nem szabad megakadályozni, hogy az anyanyelvét jól tudó beteg ne választhasson magának olyan intézetet, amelyet számára megfelelőnek vél. A Szerbia területén ma működő kórházi intézményekben a zentain kívül a magyar anyanyelvű dolgozók vagy kisebbségben, vagy szórványosan vannak jelen, semmiféleképpen nem tükrözve a lakosság összetételének arányát.

Jelenleg arra kell törekednünk, hogy intézményeinket és megfelelő szakkádereinket megtartsuk, megakadályozzuk azok elkótyavetyélését és szétszéledését, kellő pillanatban és átfontoltan a vajdasági magyarság egészségének, gyógykezelésének megjavítására fordíthassuk.

Zenta, 1995. február 11.

[A VMDK 1994/95. évi, meg nem jelent évkönyve számára]