Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Szarka László - Szász Zoltán: Észrevételek a VMDK Kezdeményezésének szövegéhez, 1995. márciusa

Megjegyzéseink kétféle típusúak: I. koncepcionális, illetve szerkezeti finomítást célzó észrevételek; II. konkrét részletekre vonatkozó megfontolások.

I.

1). Külön irat (kísérőlevél, előszó stb.) formájában, meggyőző folyamatos szövegben célszerű lenne a Magyar Autonómia (MA), mégpedig mind a személyi, mindpedig a területi autonómia szükségességét és értelmét, illetve célját meghatározni.

2.) Megfontolásra javasoljuk, hogy a Kezdeményezés az 1. oldal bevezető részét követően az MA alapelveinek összefoglalásával folytatódjék, illetve ez is váljék részévé a bevezető résznek.

3.) A Területi és a Perszonális Autonómia szövegét célszerűnek látszik azonos szerkezeti egységekbe tagolni: alapelvek, célok, formák, intézmények, ezek létrehozatala, működtetése (pénzügyei).

4.) Mindkét autonómiaforma esetében megfontolandó a jelenlegi szerbiai államigazgatással való kapcsolódási formák rövid jelzése.

5.) A szöveg lehetőséget ad arra, hogy az állam feladatköreinek egy részét az MA magára vállalja. Kérdés, hogy ezt a tervezet akarja-e nyíltan deklarálni? Előnye ennek az állami támogats és a jogszabályalkotás legitimitásának lehetősége lehetne. Hátránya, hogy a másik fél számára ilyen diklarált formában nehezen elfogadható.

6.) A Perszonális Autonómia hatáskörét - kivált abban az esetben, ha a Területi Autonómia intézményei nélkül lenne kénytelen működni - fontosnak tűnik előzetesen konkretizálni az oktatási és művelődési önkormányzati igények, intézmények vonatkozásában.

7.) A szöveg több pontján érdemes lenne a negatív, illetve a támadó-védekező szóhasználat módosítása a tartalom megváltoztatása nélkül.

II.

1.) Az 1. oldal "preambulumának" harmadik bekezdésében (" -a politika szubjektumává...") egyszerűbb fogalmazásban lehetne leszögezni, hogy pl. "a kisebbségek kialakult szervezeteik révén az államélet alkotótényezőivé váltak, s ennek megfelelő közjogi státus illeti meg őket".

2.) "A Magyar Autonómia szavatolaj" kezdetű bekezdésben az első pontban a következő egyszerűbb megfogalmazást javasoljuk: " -a vajdasági magyarság politikai reprezentációjának, érdekei védelmének és a többségi nemzettel való harmonikus partneri viszony, valamint a külfölddel való kapcsolattartás kialakítását és fenntartását."

3.) Ugyanott a második bekezdésben talán inkább: "a helyi és országos hatáskörű kisebbségi magyar intézmények megteremtését és felelős vezetői megválasztását."

4.) A teljes községi autonómia esetében a helyi többség nyelvének ismeretét kötelezővé csakis a hivatalviselés (ideértendők a tanárok és a közművelődési alkalmazottak is) esetén lehet kötelezővé tenni.

5.) Az Autonóm Körzet földrajzi meghatározásában a tájegységi definíció helyett megfontolandó a magyar többségű községek felsorolása.

6.) Célszerű lehet a Perszonális Autonómia alapelvei közül a 2-3. pontok áthelyezése a bevezető alapelvek közé, vagy a preambulum indokló részébe.

7.) Ugyanitt a 7. pontból elmaradhat a PAT említése, s csak a PA-t alkotó közösség leírása, illetve a kritériumok, a névjegyzék maradjon.

8.) Ugyanitt a 8-9. pontok a PA működtetését szabályozó részbe kerülhetnének át.

Budapest, 1995. március

Szarka László - Szász Zoltán