Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András: Mirnics Károly: Cikkek és tanulmányok (recenzió), 1995. IV. 6.

Mirnics Károly a vajdasági magyarság élő lelkiismerete. Evtizedek munkája van mögötte. Ő egyike a keveseknek akik a kemény társadalomtudományok területén hadakozva kívántak hozzájárulni népcsoportunk önazonosságának megőrzéséhez.

Első demográfiai tanulmányait a távoli 1970-es években az egypártrendszerben politikai közvetítőszerepet vál-laló magyar hatalmasok ítélték veszélyesnek. Olyannyira, hogy húsz éven át csak az asztalfióknak írhatott. Szinte egyedüli magyar politikai máskéntgondolkodóként vállalnia kellett, s vállalta is a meghurcoltatást, a több évtizedes megbélyegzettéget, s az ezzel járó állandó létbizonytalanságot. Büntetésként került a statisztikai intézetbe beosztottnak, de ő a hátrányból előnyt kovácsolt: gondosan begyűjtötte azokat az adatokat, amelyek tudományos és politikai munkásságához elengedhetetenül szükségesek.

Ezek a sorok nem méltatás céljából kerültek papírra. E tények ismerete nélkül nehéz lenne megérteni honnan jelenik meg Mirnics Károly írásaiban, tanulmányaiban egyidejűleg a téma ismerete, a szakszerűség és politikai elemzés mélysége. Ő az élettapasztalaiból kiindulva nem a megbántottság és a bosszú érzésének elfogadtatásához keresett érveket, hanem elemző, világos politikai beállítottságú cikkeinek, kistanulmányainak megalapozásához szűrt le értéknövelő tanulságokat: a megbocsátó, bölcs fölényt, a közös nagy ügyek iránti tiszteletet.

A vajdasági magyar tollforgatók közül kevesen mondhatják el magukról, hogy tudnak nemzetben gondolkodni. Kevesen jutottak el a gondolatig, hogy az autonómia az önazonosság megőrzésének elengedhetetlen feltétele. Még kisebb azoknak a száma akik e felismerésből kiindulva alkotó politikai és tudományos tevékenységet képesek kifejteni. Mirnics Károly ezek közé tartozik.

Olyan politikai gondolkodó ő, aki tudományos megalapozottsággal s politikai empátiával elemez, érvel, figyelembevéve és alkotóan összeegyeztetve a napi politika követelményeit, meg az egyenlőre nem közeli stratégiai célkitűzést, az autonómiát.

Mirnics Károly kötetbe gyűjtött cikkei, tanulmányai a vajdasági magyarság önazonosságának megőrzéséért folytatott küzdelmet, népcsoportunk autonómiatörekvéseit mutatják be. Mirnics feltárja és magyarázza azokat az okokat, amelyek folytán veszélybe került megmaradásunk.

Mirnics Károly könyvének megjelenése két szempontból is fontos: egyrészt fehér foltot tűntetne el a vajdasági magyar tudományosság térképéről, másrészt megmutathatná, hogy a politikai gondolkodók erőfeszítései is kivívhatják maguknak a társadalmi megbecsülést. Hátha lesznek akik követik példáját.

Temerin, 1995 április 6-án.

Ágoston András