Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A VMDK Tájékoztatási Szolgálatának közleménye, 1995. IV. 22.

Asszimilációs önkormányzati politika

A VMDK Tanácsának 1995. április 22-én, Kanizsán megtartott ülésén meghallgatta dr. Steibel Gabriellának a magyar oktatási hálózat létrehozatalára vonatkozó tudományos projektum vezetőjének beszámolóját az eddigi munkáról. Eszerint az előkészületek rendben folynak: a gyakorlatban is lebonyolított ellenőrzés szakasza lezárult, s folyik a projektum részét képező kérdőívek véglegesítése.

A VMDK képviselői rövidesen a szerb hatalmi szerveknek is bemutatják a projektumot, s pénzt kérnek megvalósításához. A kérdezőbiztosok kiképzése után, várhatóan már júniusban megkezdődnek a projektummal összefüggő felmérések.

A szlovákiai magyar pedagógus megmozdulások tanulságait is figyelembevéve a VMDK Tanácsa úgy látja, hogy a Kárpát-medencében élő magyarság autonómiatörekvéseit a legfontosabb ponton az oktatás területén érik a legkeményebb támadások.

A Tanács ebből kiindulva értékelte Kasza József vezette szabadkai önkormányzat minapi döntését. Az önkormányzat végrehajtó szerve ugyanis javasolja a köztársasági minisztériumnak az óvodai kétnyelvű csoportok számának a magyar csoportok kárára történő növelését. Megállapította, hogy a magyar nyelvű csoportok csökkentésére irányuló önkormányzati törekvés szöges ellentétben áll a magyar oktatási hálózat létrehozatalának politikai igényével. A szabadkai önkormányzat a vegyes óvodai csoportok számának növelésével a gyakorlatban érvényesíti a Sátai Pál által képviselt politikai csoportosulásnak a magyar oktatási hálózat elleni politikáját.

A szabadkai önkormányzat és Sátai Pál szóbanforgó tevékenysége szöges ellentétben áll a vajdasági magyarság alapvető érdekeivel, identitásának megőrzésére irányuló erőfeszítéseivel. A Perszonális autonómiára a többi között azért van szükség, hogy a vajdasági magyarság a magyar oktatási hálózat létrehozatalával elejét vehesse az ilyen asszimilációs kísérleteknek.