Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Székely András Bertalan: Emlékeztető a vajdasági magyar oktatással foglalkozó munkabizottság 1995. június 3-i üléséről, 1995. VI. 6.

Határon Túli Magyarok Hivatala

III. Területi Főosztály

A szabadkai városházán tartott ülésen a következők vettek részt:

- a bizottsági tagok közül Juhász György (OKI ENKK), Striker Judit (MKM Külföldi Ösztöndíjas Osztály), Kulcsár Szabó Ernőné (MKM HTMF), Székely András Bertalan (HTMH), Nagy Margit (VMPSZ), Dr. Varga Zoltán (VMSZ) és Dr. Tóth Lajos ny. egyetemi tanár; - meghívottként Sátai Pál (VMSZ - JMMT), Szalay Gyula (Kodolányi János Magyar Nyelvű Előkészitő Intézet);

- távol maradt önmaga kimentése nélkül Balassa Julianna (VMDK);

A távol lévő bizottsági tag és a Kodolányi Intézet felvételijének közeli határideje miatt az eredeti napirendtől eltérő tematikát vitattunk meg.

Elsőként Kulcsár Szabó Ernőné felvetésére az államközi ösztöndíjon kivüli magyarországi képzési formák vajdasági gazdái ill. pályáztatása ügyében alakitottunk ki konszenzust. A kialakitott állásfoglalás szerint

- a nulladik évfolyamra jelentkezők (az idei keretszám 80 fő) pályáztatását és felvételi vizsgáját a Kodolányi Intézet, mint politikától független intézmény bonyolítja a Vajdaságban. Június 20-ig zajlanak a jelentkezések, július 3-4-én pedig a vizsgák a JMMT Oktatási Bizottságának szabadkai módszertani központja szervezésében a város műszaki középiskolájában. A felvételizők rangsorolását a Kodolányi Intézet tanára végzik, de a döntéshozatalba bevonnak a VMPSZ, a VMDK és a VMSZ részéről delegált 3-3főt;

- a doktorandus-képzésen résztvevő vajdaságiak pályáztatását idén utojára a MKM HTMF vállaja, jövőtől azonban - miután más országokban is ezt a magyar kisebbség tudományos társaságai tarják kézben - átadja e jogot a Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaságnak;

- a magyarországi részképzésben résztvevő, továbbá a kutatási ösztöndíjasok, valamint az anyaországi felsőoktatási intézményekbe közvetlenül felvételt nyertek pályáztatását már az idén a JMMT Oktatási Bizottságának módszertani központja végzi.

A módszertani központ státusával kapcsolatban vendéglátóink elmondták, hogy bár az intézmény korábban a VMSZ Oktatási Bizottságához tartozott, ma már attól független, sőt a JMMT-től való elválása, teljesen önállóvá alakulása isfolyamatban van. Ennek némiképp ellentmond az a tény, hogy jelenleg úgy aVMSZ, mint a JMMT Oktatási Bizottságát egyazon személy: Sátai Pál vezeti,aki korábban az újvidéki egyetem rektorhelyettese is volt. Alkalmunk nyilott ahelyszínen me tekinteni az oktatasi központot, amely egyébként a VMSZirodából nyílik.

A fenti pályázati kiírásokat egybeszerkesztett formában a Magyar Szó hasábjain rövid időn belül közzé teszi a JMMT.

Második napirendi pontként Striker Judit szövegtervezetet osztott ki a 12 fős magyar állami ösztöndíj-kontingensre kiírandó pályázattal kapcsolatban (ld. a mellékletben). A bizottság kialakította azon szakterületek preferencia-sorát, amelyeket a vajdasagi magyarsag szakemberállományának fejlesztése szemponjából kivánatosnak tart. Ezek szerint a tudományegyetemek természettudományi, bölcsészettudományi karai, valamint a mérnöktanári (informatika) szakok élveznek előnyt az elbírálásnál. Mivel magyarországi oklevéllel rendelkező orvosokban egyrészt túlképzés mutatkozott az elmúltévtizedekben, másrészt becslések szerint háromnegyedük ma márNémetországban él, e szakterületekre nem kívánatos a fiatalok irányítása. A magyar szakosok képzése Újvidéken folyik, a történelem szakos magyarországi végzettség szerbiai elismertetése pedig nehézségekbe ütközne, így e szakirányok sem szerepelnek a kiemeltek között. Miután csak egyetemi diplomákat honosítanak Kis-Jugoszláviában, a főiskolai szakok közül is csupán a művészeti intézmények jöhetnek szóba.

Harmadikként vajdasági bizottsági tagjaink beszámoltak az újvidéki egyetemen esetleg magyarországi vendégtanárokkal beindítandó magyar nyelvű pedagógus képzés ügyének, valamint a zombori ill. a szabadkai tanitóképző ügyének állásáról. Nagy Margit elmondta, hogy az oktatási miniszter-helyettesnek nincs kifogása a kért újvidéki oktatási forma kivitelezése ellen (bár ezt sem adta írásban), azonban ez az egyetemek (Újvidék és Szeged) együttműködésétől függ. A korábbi megbeszélés folytatásaként e tárgyban ismét megbeszélést kezdeményeznek Dragoslav Herceg rektorral. Pozitív döntés esetén a vendégtanárok költségeinek fedezéséért az MKM-hez fordulnának. Varga Zoltán véleménye szerint az egyetemközi együttműködés több formai elemet tartalmaz ma már, mint valóságos tartalmi vonatkozásokat.

Sátai Pál elmondta, hogy Simonović miniszter-helyettesnél jártak Kasza József polgármester és Horváth Mátyás egyetemi tanár társaságában, a szabadkai tanárképző visszaállitása ügyében. Szóbeli ígéretét bírják, miszerint 1996-tól sor kerülhet az oktatás ismételt beindítására, ezt nemrégiben a Szerbiai Szocialista Párt illetékesei is megerősítették. A zombori egyetem- tanárképző karán a magyar szakra ismételten megkésve írták ki a 30 hallgatói és 20 önköltséges helyre a pályázatot. A szak súlyos tanárhiánnyal küzd, az újvidéki magyar tanszék oktatói a csekély juttatásért nem hajlandók ilyen távolságra utazni,csupán néhány nyugat-bácskai és szabadkai szakemberre számíthatnak. Bizonyos tantárgyakból (pl. tantárgypedagógia) nem rendelkeznek megfelelő tudományos fokozatú előadó tanárral. Reális veszélyként említették, hogy Savović Margit, a hírhedt szövetségi kisebbségi miniszter rövidesen rendes tanára lesz a zombori magyar szaknak.

Balassa Julianna távollétében Dr. Tóth Lajos nem tudott pontos képet festeni a VMDK ú. n. stuttgarti kutatócsoportja által kidolgozott kérdőíves felmérés állásáról, de jelezte, hogy még a próbafelvétel lebonyolítása ill. a vizsgálati anyag szerbre fordítása, így engedélyeztetése sem biztos, hogy megtörtént.

Tekintettel arra, hogy jelenleg az MKM HTMF Ösztöndíj Tanácsában a vajdasági magyarságot csupán a VMDK, a VMSZ és az egyházak képviselik, a munkabizottság felkéri az Ösztöndíj Tanácsot, hogy delegája tagjai sorába a Vajdasági Magyar Pedagógus Szövetség és Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság képviselőit, hiszen a különböző ösztöndíj formák kiírását ill. véleményezését a jövőben részben ők végzik. Hasonlóképpen felkéri a munkabizottság az MKM HTMF vezetőjét, hogy formailag ő kérje fel a VMDK-t, a VMSZ-t és a VMPSZ-t 3-3 fő delegálására úgy a Kodolányi Intézet felvételizőit, mint a korábban említett, a módszertani központ által kiírt pályázatok bíráló bizottságába.

A tanácskozáson Juhász György bizottsági elnök kiosztotta tanulmányozásra Csoma Gyula távoktatási koncepcióját, jelezve, hogy annak megvitatására remélhetőleg valamelyik őszi ülésen sor kerül. Varga Zoltán lefordította és szintén kiosztotta a szerb oktatási törvények azon részeit, amelyek a kisebbségeket érintik (szintén ld. a mellékletben).

-Miután az állami ösztöndíjak kérdésében a HTMH munkabizottsága rangsorolja a július 25-ig beérkezett pályázatokat, szükséges a testület összehívása augusztus hónap folyamán. Tekintettel a takarékossági szempontokra, a Hivatal vezetésétől állásfoglalást kérünk az összehívás helyére és módjára.

Budapest,1995. június 6.

Székely András Bertalan tanácsos