Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András: Pártközi együttműködési megállapodás-tervezet a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és Vajdasági Magyar Szövetség között, 1995. VI. 14.

1. szakasz

A vajdasági magyarság alapvető érdekeivel összhangan, a A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Vajdasági Magyar Szövetség (a következőkben VMDK és VMSZ), Pártközi Együttműködési Megállapodásban (a továbbiakban: Megálapodás) rögzíti a Perszonális Autonómiát is magában foglaló háromlépcsős autonómia, a Perszonális Autonómia részét képező magyar iskolahálózat létrehozatalában, valamint a képviseleti testületekben való együttműködéssel kapcsolatos politikai kötelezettségeit.

2. szakasz

A VMSZ elfogadja a VMDK autonómmiakoncepcióját, A Szerb Köztársaságban élő magyarság önkormányzatának létrehozatalára irányuló Kezdeményezést és politikai tevékenységében, mind a hazai, mind pedig a nemzetközi politikai színtéren vállalja annak közös képviseletét, valamint a megvalósításáért folytatott küzdemet.

A VMDK vállalja, hogy a VMSZ képviselőivel ismerteti, s ha szükséges, egyezteti autonómiakoncepciója érvényesítésének politikai stratégiai és taktikai elemeit.

A VMDK a szerb kormányzat képviselőivel folytatott autonómiával kapcsolatos dialógusba bevonja a VMSZ képviselőit.

3. szakasz

A Perszonáis Autonómia intézményeinek létrehozatala érdekében a VMSZ síkraszáll a magyar iskolahálózat létrehozataláért.

E célkitűzés gyakorlati megvalósítása érdekében vállalja, hogy e Megegyezés aláírásától számított egy hónapon belül a VMSZ-es képviselőtestületi elnökök javasolják a képviselőtestületeknek, hogy forduljonak a szerb oktatási minisztériumhoz a magyar iskolák megszervezésének engedélyezéséért.

4. szakasz

Hogy megszüntessék a áldatlan helyzetet, melyben Szabadkán, Topolyán, Kishegyesen és Becsén a VMSZ csak a Szerbiai Szocialista Párttal együttműködve maradhat kormányon a VMSZ és a VMDK kormányzási koalícióra lép.

A VMSZ és a VMDK tanácsnoki csoportjai a helyi önkormányzatokban, együttes fellépéssel megosztják a vezető pozíciókat.

A VMSZ és a VMDK egyetértenek abban, hogy községi önkormányzatokban, ahol a községi elnök VMSZ-es, ott a Végrehajtó Bizottság elnöke a VMDK-ból kerül ki és fordítva. A többi tisztséget is fele-fele arányban osztják meg.

Szabadkán, a Köségi Képviselő Testületben birtokolt mandátumok arányában, az egyezkedésben részt vehet a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége is.

A tisztségek felosztására vonatkozó községenkénti felsorolás, függelékként, részét képezi ezen Megállapodásnak.

5. szakasz

A VMDK és a VMSZ egyetértenek abban, hogy a tartományi, a köztársasági és a szövetségi képviselőházakban a VMDK és a VMSZ frakciói illeve képviselői közös frakciót hoznak létre, s ezen Megállapodásban rögzített kérdésekben, a Perszonális Autonóiát is magában foglaló hármas autonómia és a magyar iskolahálózat létrehozatalának érdekében közösen lépnek fel.

6. szakasz

A VMDK és VMSZ egyetértenek abban, hogy ezen Megállapodás nyitott más magyar politikai szervezetek felé is.

Az autonómiáért folytatott politikai küzdelem tekintetében ezen Megállapodás részesei lehetnek azok a másnemzetiségű kisebbségi politikai szervezetek is, amelyek alapjában elfogadják a VMDK autonómiakoncecióját.

7. szakasz

A Megállapodás A VMDK és a VMSZ Tanácsában a 4. szakaszban említett fügelékkel együtt történő elfogadása után lép életbe

8. szakasz

A Megállapodás az egyik fél kilépéséig, vagy az első soronkövetkező választásokig marad érvényben.

A VMDK Elnöksége,

Becse, 1995. június 14-én.