Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A VMDK Elnökségének állásfoglalása az ösztöndíjhelyzetről, 1995. VI. 22.

A VMDK Elnöksége 1995. június 22-én megvitatta az ösztöndíjazási helyzetet és megállapította:

1. Az ösztöndíjügyek intézése a Magyar Köztársaság Művelődési és Közoktatási Minisztérium illetékeseinek részéről, egészében véve szemben áll a kormányprogrammnak a kisebbségek autonómiatörekvéseinek támogatására vonatkozó kitételével. A minisztériumi illetékesek olyan szervezetet bíztak meg a pályázatok lebonyolításával, amely nem támogatja a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit (A VMSZ gyakorlatilag elutasította a VMDK javaslatát, hogy a politikai autonómia és a magyar iskolahálózat ügyében fogjanak össze). Ez bizonytalanságot kelt a vajdasági magyarság soraiban az autonómiatörekvések magyarországi támogatottságát illetően. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy Magyrországon befolyásos politikai erők ellenzik az autonómiatörekvéseket.

2. A múlt évben, Vörös Imre és Molnár Géza jelöltjeink, a VMDK igyekezete ellenére, minisztériumi tisztségviselők lelkiismeretlen munkája miatt, egy évet veszítettek és lemaradtak az állami ösztöndíjról. Az idén meghirdetett pályázat számukra új, súlyosabb feltételeket tartalmaz. Eszerint csak a sikeres felvételi után pályázhatják meg az állami ösztöndíjat.

3. Hogy a Kodolányi János Intézet pályázatát a VMSZ emeinens tagjai vezethetik le, az a megbízó joga és felelőssége. Az azonban a vajdasági magyarság s így a VMDK számára sem mindegy, hogy a fontos pályázat a Sátai-Varga kettős szervezésében üzleti vállalkozássá degradálódott.

A már látható hiányosságok a következők:

- a pályázati felhívásban megkövetelt jelentkezési lapok csak Szabadkán a VMSZ székhelyén szerezhetők be. Mivel a VMSZ-nek nincsenek helyi szervezetei, ez azt jelenti, hogy egy jelentkezési lap megszerzése végett, mondjuk egy verseci érdeklődőnek nagyobb utat kell megtennie mint a Szabadka-Budapest közötti távolság. Mivel a jelentkezési lapot csak 15-18 óráig lehet átvenni, s mert az utazási viszonyok is kedvezőtlenek, az érdeklődő verseci diáknak az éjjeli szállás kőltségeivel is számolnia kell.

- indokolatlanul magas a személyenként húsz dinárt kitevő jelentkezési költség. Ötéves tapasztalat, hogy a jelentkezők évi átlaga 250 fő, ami 5000 dinár bevételt jelent. Összehasonlításként álljon itt a példa, hogy egy 22 normaórával dolgozó középiskolai tanár havi járandósága nem haladja meg a 340 dinárt.

Még visszatetszőbb a helyzet, ha tudjuk, hogy a pályázatban nem jelezték, hogy csak azoknak a pályázóknak van esélyük, akik legalább 80 százalékos tanulmányi eredményt tudtak felmutatni.

- A VMSZ-es vállalkozók által kiírt pályázat más szempontból is hiányos. Utólagos magyarázatban kellett értesíteniük az érdeklődőket, hogy orvosi bizonylatot is be kell szerezniük. A pályázatból kimaradt, hogy a nyolcvanból 10 helyet a szórványból jelentkező fiataloknak tartanak fenn. Ez a hiba mesterkedések forrásává válhat.

4. A teljes egyetemi/főiskolai, a posztgraduális, valamint a részképzésre és a tudományos kutatásra szánt összesen 60 ösztöndíj odaítélésére vonatkozó pályázat nem tartalmaz semmilyen döntési szempontot, kritériumot. Ez azt jelenti, hogy az ösztöndíjak odaítélésekor előnyben részesülnek majd azok akik nem támogatják a vajdasági magyarság politikai autonómiáját.

5. Az elkövetett hibák egy része természetesen kijavítható. A VMDK Elnöksége mégis úgy véli, hogy ez a politika nem felel meg a Kárpát-medencében elő magyarság legáltalánosabb érdekeinek.

Újvidék, 1995. június 22-én

A VMDK Elnöksége