Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András: A Vajdasági Magyarok Választási Névjegyzéke - elméleti-politikai megközelítés, 1995. VI. 24.

A személyi elvű kisebbségi önkormányzat, a Perszonális Autonómia a VMDK autonómiakoncepciójának domináns eleme.

A személyi elvű kisebbségi önkormányzat (a Perszonális Autonómia) és annak szervei illetékességüket tekintve közvetlenül szolgálják a vajdasági magyarság önazonosságának megőrzését. Az itt folyó döntéshozatalban csak a magyarok által megválasztott képviselők vesznek részt, s ezért közvetlenül felelősek a vajdasági magyarság sorsának alakulásáért.

A Perszonális Autonómia szerveit, elősorban a Perszonális Autonómia Tanácsát a Vajdasági Magyarok Választási Névjegyzékére felkerült személyek hozzák létre. Jelöléseket a Perszonális Autonómia szerveibe csak azok vállalhatnak akik szerepelnek a Névjegyzéken.

Ez azt jelenti, hogy a Vajdasági Magyarok Választási Névjegyzékének elkészítése olyan előfeltétel ami nélkül az autonómiakoncepció megvalósítása elképzelhetetlen. De a Névjegyzék koncepciójának elkészítése és az ezzel összefüggő előkészületek nagyban hozzájárulhatnak a VMDK autoómiakoncepciójának népszerűsítéséhez, ellenzői érvrendszerének megbontásához, ellensúlyozásához is.

Elméleti modell a Névjegyzék kidolgozáshoz nincs. A VMDK autonómiakoncepciója kimondja ugyan, hogy a Névjegyzékre felkerül az, aki:

- magyarnak vallja magát,

- nemzeti hovatarozásáról nem nyilatkozik, vagy nem magyarként nyilatkozik, de ő, vagy kiskorú gyermekei használják a Perszonális Autonómia intézményeit,

- nem nyilatkozik, vagy nem magyarként nyilatkozik nemzetiségéről és sem ő, sem kiskorú gyermekei nem használják a Perszonális Autonómia intézményeit, de évente bizonyos összeggel segíti az autonómia működését, de ez csak iinduló pont.

A Névjegyzék kidolgozásával összefüggő elméleti és politikai problémák több csoportra oszthatók.

Elméletileg definiálni kell a három fenti feltételt. Fel kell tárni. Meg kell határozni, milyen érvrendszer alkalmas ara, hogy felkeltse a vajdasági magyarok érdeklődését a Névjegyzéken való megjelenés iránt. Melyek a serkentő és gátló tényezők? Hogyan lehet az előbbieket erősíteni, az utóbbiakat pedig kiszorítani.

A Névjegyzék létrehozatalával kapcsolatban egyértemű politikai feladat az évtizedek óta halmozódó félelem leküzdése. Melyek a félelem összetevői? Hogyan lehet küzdeni a félelem ellen?