Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A VMDK Elnökségének közleménye a VMSZ-szel való együttműködésről, 1995. VIII. 26.

Amíg nem kapunk konkrét választ

A további kísérletezést felfüggesztjük

A VMDK Elnökségének közleménye

1995. augusztus 26-án a VMDK Elnöksége megvitatta a VMSZ-nek az együttes fellépésre vonatkozó elutasító levelét, s a következőket állapította meg:

1. A VMDK Elnöksége szimptomatikusnak, s ugyanakkor mélységesen tragikusnak tartja, hogy a vajdasági magyarság számára oly súlyos történelmi pillanatban a VMSZ tisztségviselői és önkormányzati vezetői hatalmuk fönntartását fontosabbnak tartják, mint a magyar községek és települések kolonizációjával szembeni egységes politikai fellépést.

2. A VMDK tárgyalási alapul nem fogadhatja el a VMSZ azon határozott és lépten-nyomon hangoztatott feltételét, hogy hallgatólagosan fogadjuk el a VMSZ és a Szerbiai Szocialista Párt közötti koalíciót. Nem hunyhatunk ugyanis szemet afelett, hogy ennek a koalíciónak igen súlyos elvi és még súlyosabb gyakorlati következményei vannak. Azokban az önkormányzatokban ugyanis, amelyeket a szocialista-VMSZ-es koalíció irányít, eddig semmilyen hatékony lépést nem tettek és a jövőben sem kívánnak tenni a betelepülés feltartóztatása érdekében. Turucz Zoltán topolyai és Pál Károly kishegyesi VMSZ-es polgármesterek minapi nyilatkozatai mindezt immár mindennél egyértelműbben bizonyítják, miként azt is, hogy a VMSZ-nek a kolonizáció kérdésében nincs egységes álláspontja: csúcsszinten tiltakoznak a betelepítések ellen, helyi szinten - néhány kivételtől eltekintve - viszont támogatják.

3. A VMDK a támadások előfeltételeként nem azt kérte, hogy elhamarkodottan bárki is kivonuljon a hatalmi szervekből és a parlamentekből. A tiltakozásnak ezt a módját arra az esetre tartottuk fenn, ha minden kötél szakad, és semmilyen közös erőfeszítéssel nem sikerül megállítani a magyar többségű települések elszerbesítését. Meggyőződésünk ugyanis, hogy kevésbé demoralizáló az önkormányzatok és az egyéb hatalmi és törvényhozási szervek bojkottálása, mint az etnikai arányok megváltoztatásában való csendes részvétel.

4. Kasza városelnök az utóbbi napokban elkeseredett aktivitással próbálja helyrehozni azokat a politikai hibákat, amelyeket a Pankovval és Branko Balj-jal kötött megegyezésük alapján ő és Csubela elkövettek. De még jobb volna tudni, hogy hasonló elvtelen alkukra az elkövetkezőkben nem kerül sor. Az, hogy Kasza városelnök a szabadkai képviselőtestület ülésén szembefordult nemcsak a VMDK, hanem immár a VMSZ községi képviselőivel is, nem rágalom, csupán makacs tény, még akkor is, ha azt a magyar tájékoztatási eszközök egy része elhallgatta.

5. A fentiek szellemében a VMDK Elnöksége úgy látja, meddő dolog további kísérleteket tenni az együttműködésre, hiszen eddig egyetlen próbálkozásunk sem talált visszhangra, lett légyen szó autonómiáról, önálló magyar iskolarendszerről, vagy, mint most, az etnikai arányok mesterséges megváltoztatása elleni közös fellépésről. A VMSZ, tárgyalások helyett, a hazai és magyarországi "menedzselt" tájékoztatási eszközök segítségével a közvélemény félretájékoztatására törekszik. (Ennek eddig egyetlen eredménye lett csupán: a magyarországi tájékoztatási eszközök egy része elveszítette szavahihetőségét a vajdasági magyarok előtt.) Ezért az együttműködésre vonatkozó minden további kísérletezést a VMDK Tanácsának politikai döntésétől teszünk függővé.

6. Továbbra is érvényben marad viszont a VMDK Elnökségének augusztus 19-én kiadott Utasítása, mely a VMDK képviselőinek, tanácsnokainak, tisztségviselőinek, aktivistáinak előirányozza, hogy mindenkivel működjenek együtt a magyar községek és települések etnikai arányainak megbontása elleni küzdelemben, ott tehát, ahol erre van fogadókészség, a VMSZ-szel is. Hogy helyi szinten van mód az összefogásra a VMSZ vezetőségének manőverezése és hintapolitikája ellenére is, azt ékesen bizonyítja, hogy a VMSZ tanácsnokai - Kasza és Kern Imre kivételével - Szabadkán megszavazták a VMDK javaslatait, s hogy lényegében a VMDK elveit tette magáévá a betelepítések kérdésében néhány Tisza menti önkormányzat is.

Becsén, 1995. augusztus 26-án.

A VMDK Elnöksége nevében Vékás János, a VMDK alelnöke