Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Füzes Oszkár a Holbrooke-nyilatkozatról, 1995. VIII. 26.

Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége

Tájékoztatási Szolgálat

Újvidék, 1995. augusztus 27.

Washington, aug. 26.

A kelet-közép-európai térség biztonsága érdekében az etnikai kisebbségekhez tartozó személyek egyéni és közösségi jogegyenlőségét biztosítani kell - jelentette ki Szarajevóba utazása előtt Richard Holbrooke. A régió ügyeiért felelős amerikai külügyminiszter-helyettes kijelentése merőben újnak számít az amerikai politikában. Holbrooke, maga is jelezve, hogy az amerikai politikai gondolkodástól elvben idegen az etnikai autonómia és a kisebbségek kollektív jogainak támogatása, hangsúlyozta: e kérdésben az európai felfogásból kell kiindulni, márpedig az egyértelműen elismeri a kisebbségek közösségi jogegyenlőségét is. Ennek érvényesítéséről tárgyalnak most a magyarok, szlovákok, románok és ukránok - fűzte hozzá - és ahogyan a csehek és a szlovákok esetében történt, másutt is meg kell valósítani. Holbrooke ezzel közvetve, de világosan értésre adta, hogy támogatja az Európa Tanács kollektív jogokra vonatkozó 1201. számú javaslatát.

Holbrooke szokatlanul szókimondónak és új szelleműnek számít az amerikai külpolitikában. Noha korábban Ázsia-szakértőként szerzett hírnevet, mára a legtájékozottabbnak számít Kelet-Közép-Európa ügyeiben. Több nyilatkozatában szörnyűségnek nevezte a Versailles-Trianon békerendszert, amely szerinte máig rendezetlen problémákat hagyott maga után. Folyamatosan hangsúlyozza, hogy a térség minden népének létérdeke a megbékélés. Ennek feltétele egyaránt a határok elismerése és stabilizálása, valamint az etnikai kisebbségek jogainak teljes körű biztosítása. Ebbe korábban Washington nem értette bele a kollektív jogokat és az etnikai autonómiát, mára azonban több amerikai szakértő véleménye megváltozott. Holbrooke az első hivatalos személy, aki ennek hangot is ad.

A Jamestown Foundation nevű külpolitikai kutatóintézet elemzései szerint a moldovai gagauzok területi autonómiája bizonyítja: Nyugat-Európa és Amerika óvatoskodása téves. Az ilyen etnikai önkormányzat nem gyengíti, hanem éppen hogy erősíti a többségi állam területi épségét és szuverenitását is.

Az államtitkár-helyettes az etnikai kisebbségek egyéni és kollektív jogainak biztosítását erős hangsúllyal a washingtoni délszláv béketerv első alapelvének nevezte. A további, ebből következő alapelvek:

1. Bosznia-Hercegovina maradjon egységes, jelenlegi, nemzetközileg elismert határaival rendelkező állam. Az USA nem támogatja sem a felosztást, sem a szétvágást, sem pedig bármely rész kiválását ebből a keretből. Ehelyett az egyes népcsoportok területi autonómiája az optimális megoldás.

2. Kelet-Szlavónia Horvátország része és a horvát fennhatóságot békésen vissza kell állítani.

3. A rendezést nagymérvű nyugati gazdasági támogatással kell megalapozni.

Holbrooke mindehhez hozzátette, hogy a rendezés legfőbb akadályát a boszniai szerbek képezik és a gyors, általános rendezésre kevés az esély.