Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András beszéde az eleméri ünnepségen, 1995. X. 4.

Püspök Úr, Ügyvivő Úr,

Tisztelt jelenlevők, kedves barátaim!

Októberben emlékezünk. Felidézzük történelmünk küzdelmes napjait, hősi halottainak emlékét. Gondolataik, cselekedeteik, büszkeséggel töltenek el mindannyiunkat, magatartásuk a bajban érzelmileg emel fel bennünket, s ösztönöz is egyben. Az ő példájuk és múltbeli helytállásuk erőt ad mai küzdelmeinkhez is.

A kis népek történelmében a vesztett csaták és háborúk, különösen a szabadságharcok nagy tanulságokkal szolgálnak. Az aradi vértanúk, az 1948/49-es magyar szabadságharc katonai vezetői közöttük Kiss Ernő honvédtábornok egyszerre voltak a szabadság eszméjének nemzetközi bajnokai és magyar hazafiak. Életüket áldozták a szabadságért, amelyet nemzetek feletti értéknek tartottak. Az, hogy a szabadságharcban, magyar hazafiként áldozták életüket nem ellentmondás, hanem annak a ténynek a felismerése, hogy a szabadság eszméje csak konkrét történelmi helyzetekben érvényesülhet.

A VMDK a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseinek képviseletében nagyjaink nyomdokain igyekszik haladni. Tudja, hogy a vajdasági magyarság megmaradásának, szabadságának a feltétele nem az értelmetlen vérontás, hanem az autonómia. De tisztában van azzal is, hogy a küzdelem csak demokratikus eszközök alkalmazása esetén kecsegtet eredménnyel. Hiszünk az igazunkban és reménykedünk, hogy a történelmi körülmények most nekünk kedveznek. Hisszük, hogy az autonómia eszméje a 21. században általánosan érvényes demokratikus rendezőelvvé válik. Olyan modellé, amely alkalmas a térségben nagy számban élő kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetének rendezésére.

Autonómiájuk keretében a politikai szubjektivitással rendelkező kisebbségi közösségek, így mi is, hozzájárulhatunk a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjához, s egyben a trianoni trauma békés, távlatokat nyitó meghaladásához is.

De emlékezünk ezekben a napokban azokra is akik a családi körből, barátaink, ismerőseink közül hagytak itt bennünket örökre. A fájdalom, a gyász idővel enyhül, s átadja helyét a múlt, közös múltunk értékei számbavételének. Tudjuk, azok a családok, amelyekből életerejük teljében levő fiatalok vesztek el ebben az értelmetlen etnikai indíttatású polgárháborúban, vigasztalanok. De a szerb hadigépezet pusztításainak áldozatul esett fiatal mártírok áldozata felidézi bennünk a vajdasági magyar anyák, hozzátartozók hősies kiállását is, aminek köszönhetően a VMDK-nak sikerült megakadályoznia a magyarok tömeges bevonultatását, elpusztítását.

Tisztelt jelenlevők, kedves barátaim!

Ezekben a napokban mindannyiunkat áthat az erkölcsi felemelkedettség érzése. Történelmünk és mindennapjaink nagyjainak példájából okulunk, erőt merítünk küzdelmeinkhez. Amikor a kegyelet koszorúit elhelyezzük Kiss Ernő honvédtábornok, aradi vértanú sírboltjára, fejet hajtunk mindazok előtt akik cselekedeteikkel magatartásukkal, életük feláldozásával lehetővé tették számunkra, hogy most a kegyetlen polgárháború végén, reménykedhessünk. Jogunk de egyben kötelességünk is, hogy kitartsunk, hogy autonómiát szerezzünk sokat szenvedett népünknek.

Abban a hitben, hogy ez sikerülni fog, adózzunk kegyelettel halottainknak. Bízzunk Istenben, s mondjuk Kosztolányival: kissé lehajtani a fejet, de a szívet azt föl, föl barátaim!

1995. október 4-én

Ágoston András