Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András: Feljegyzés a december 18-19-én a HTMH-ban megtartott vezetői értekezletről, 1995. XII. 22.

December 18-án Tabajdi Csaba mondott bevezetőt. Az elnökök közül Tőkés László és én voltunk jelen. A többiek otthoni elfoglaltságuk miatt nem jöhettek. Tabajdi Csaba ideges, kioktató hangnemben szólt a vezetőkhöz. Nem kellene nyílt vitákba bonyolódnunk, mondta. Ha van mit megbeszélni, ne a sajtóban üzengessünk egymásnak. Kellenek az autonómia-modellek, de az alulról való építkezés az amit most is lehet csinálni. Autonómia-szigeteket kell építgetnünk.

Tőkés L. kiemelte, hogy a magyar-román megbékélés csakis a kisebbségek helyzetének rendezését követően jöhet számításba. Én ebben a vitában nem vettem részt. A szünetben otthagytam a tanácskozást. A HTMH nem azért van okítson bennünket, hanem, hogy segítsen ha tud.

A szünet előtt még Kristofer Pan elnök és Komlóssy József alelnök a FUEV tevékenységéről beszéltek. (A FUEV a Kisebbségekért Díj egyik kitüntetettje.) Elmondták, hogy ezentúl az ENSZ-ben is felléphetnek. Komlóssy szerint a magyar kisebbségi szervezeteknek jobban kellene támaszkodnia azok tudják, hogy lehet "eladni" a magyar követeléseket.

Az RMDSZ véleménye szerint a FUEV 1996 májusában megtartandó temesvári kongresszusának előkészítése során a román hatalom túl nagy befolyást szerzett. Kristof Pan által ismertetett előzetes forgatókönyv alapján sajnos indokoltnak látszik az RMDSZ előzetes kifogása.

Én másnap Komlóssynak kifejtettem véleményemet miszerint, a FUEV-et miután nagy nemzetközi szervezet lett, a belső egyeztetés bonyolultsága folytán olyan eredménytelen lett mint a többi.

December 19-én a tanácskozás folytatásában Kovács László belügyminiszter szólt. Kiemelte, hogy a magyar diplomácia mindent megtesz ami ebben a helyzetben megtehető és reális. Igaz, hogy a kisebbségek helyzete általában romlik, de mivel Magyarország nem tud flottákat felvonultatni érvei alátámasztására, maradnak a tárgyalások.

Kedvező és várható fordulatnak tartja Vajdaság autonómiájának helyreállítását.

Elmondása szerint Horn Gyula vállalta az autonómiát Felszólalásomban az idő rövidsége miatt, csak három kérdésre tértem ki, az előkészített beszámolót pedig mellékeltem.

Ebben a teremben remélhetőleg senki sem gondolja, mondtam, hogy Magyarország végül is úgy jut be az EU-ba, hogy közben állandó vitái vannak szomszédaival az ott élő magyar kisebbségek miatt. Jelenleg, a kisebbségek helyzetének romlása és ezzel összefüggésben a magyar állam politikájának eredménytelensége folytán a magyar állam és szomszédos államokban élő magyar kisebbségek érdekei ellentétbe kerültek.

A magyar államnak az felelne meg, hogy minél kevesebbet foglalkozzon a nemzetközi porondon a kisebbségeinek helyzetével, s ehelyett az EU tagságra összpontosítson, a kisebbségek pedig pont a nemzetközi porondon várnak többet a magyar kormánytól.

Ezt az ellentétet két féle képpen lehet feloldani.

A magyar kormány vagy elhallgattatja a kisebbségeket (pénz-megvonással, belső politikai bomlasztásukkal, a politikai autonómia kérdésének megkerülésével és a helyi önkormányzatok minőségileg más problémájának egyidejű behelyettesítésével), s csak az EU-tagságra összpontosít, vagy új elemekkel bővítve jelenlegi tevékenységét, megkísérli egyidőben közeledni az EU-tagság felé, s hozzájárulni a kisebbségek autonómiatörekvésének megvalósításához. Ennek útja a Kárpát-medencében élő magyarság határmódosítás nélküli politikai integrációja. Végtére a nyugatnak is érdeke, hogy pontosan tudja mi a magyar nemzeti érdek. Ha tudja akkor majd számol is vele.

Másodszor meglepetéssel vettem tudomásul, hogy a miniszter úr támogatja a szerb Vajdaság létrehozatalát mint a magyaroknak is megfelelő politikai autonómiát. Tudtommal, a három magyar politikai szervezet közül egyik sem fogadja el az erre vonatkozó Manifesztumot.

Itt arról van szó, hogy kell a kosovói etnikai autonómiának egy megfelelő szerb érdekeket kifejezett ellenpár, hogy a döntőbíró továbbra is Belgrád lehessen.

Az ilyen autonómia ellen mi amíg tehetjük harcolni fogunk.

Harmadszor, elmondtam, hogy Horn Gyula nem vállalta nyíltan a vajdasági magyarság egyetlen legitim autonómiakoncepcióját, s ezt nem kínálta fel Milosevicnek. Ez az amit mi nehezményezünk.

Kovács László elvetette kezdő mondatomat miszerint ő szomorú beszámlót tartott. (Mivel csak eredménytelenségekről tudott beszámolni.) Szerinte ő a realitások talaján áll, s így is akarja folytatni, mert ez a dolga. Nem azt tapasztalja, hogy a kisebbségek ügyének nemzetközi megjelenítését a nyugatiak saját érdeküknek tartanák.

Válaszában Kovács László a szerb Vajdaság autonómiájának kérdésére nem tért vissza.

A többi kisebbség közül Duray és Sütő szintén bírálatokat, aggályokat és kifogásokat fogalmaztak meg. Ők sem jártak több szerencsével mint én.

December 20-án a MSZP Központban a kisebbségekkel foglalkozó MSZP tagozat ülést tartott.

A Kossuth Rádió d.u. 4 órai adásában azt közölték, hogy a tanácskozáson kimondták: Magyarország nem viheti be a magyar kisebbségeket az EU-ba, de nem is várhatja be azokat az országokat, amelyekben élnek, mert akkor saját felvételét is elhalasztaná.

1995. december 22-én.

Ágoston András