Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Tabajdi Csabának, 1995. II. 24.

Tabajdi Csaba

Miniszterelnöki Hivatal, Politikai államtitkár

Budapest

Tisztelt Államtitkár Úr!

Mellékelten küldöm a VMDK alapszerződésekkel kapcsolatos állásfoglalását, amely a március 1-i megbeszélés témájára vonatkozik. Amennyiben ez lehetséges, arra kérem, a dokumentumot juttassa el őket a tanácskozás többi részvevőjének.

A VMDK kezdettől fogva azon az állásponton van, hogy a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzete a régió biztonságát érintő kérdés, amelyet kétoldalú megállapodásokkal aligha lehet rendezni. Magyarország Európa Unióbeli tagságát valamint a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek autonómiatörekvéseit egyenértékű politikai célkitűzéseknek tartjuk, de a mai körülmények között, taktikai meggondolásból, az Európai Unióhoz való csatlakozást előnyben részesítjük.

Ezért, amennyiben bebizonyosodik, hogy az alapszerződések aláírása elengedhetetlen feltétele a csatlakozásnak, azokat alá kell írni. Ugyanakkor arra lenne szükség, hogy Magyarország megfelelő külpolitikai dokumentumban, nyíltan vállalja a közös politikai küzdelmet a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek legitim politikai szervezetei által megfogalmazott autonómia törekvések érvényesítéséért.

A közös célokért folytatott együttes küzdelem során, határmódosítások nélkül, újtípusú politikai integrációra kerülhet sor a magyar nemzetrészek között. Ez a politikai együttműködés egyrészt demisztifikálná, s ami még fontosabb, behatárolná a nyugat szemében a magyar kérdés biztonsági vonatkozásait. Másrészt, a közös küzdelem, különösen, ha nemzetközi segítséggel eredményeket hoz, elvezethet a trianoni trauma feloldásához.

Mivel a hatékony politikai tevékenységnek ez elengedhetetlen feltétele, javaslom, hogy tanácskozás első részében határozzuk meg azokat a mércéket, melyek alapján megállapítható lesz, hogy a meglevő kisebbségi politikai szervezetek közül melyek küzdenek ténylegesen az autonómiáért. Erre vonatkozólag meg-

ismétlem 1994. szeptember 16-án kelt levelemben tett javaslatot:

Eszerint, az autonómiatörekvések támogatása a gyakorlatban a következő szempontok figyelembevételével lehet a leghatásosabb.

A magyar kormánynak és szerveinek a választásokon is megméretkező kisebbségi politikai szervezetekkel partneri viszonyt kellene kialakítania. Ezt a viszonyt tartalmilag két elem határozza meg. Az egyik a vitatkozva való együtthaladás elve, a másik pedig, hogy a kisebbségi szervezeteknek tartózkodniuk kellene minden olyan politikai lépéstől, amely egyértelműen akadályozza Magyarország közeledését Európa felé.

A magyar kormánynak a politikai viszonyok tisztasága érdekében meg kell mondania, mely szervezeteket tartja politikai szervezetnek és melyekkel kíván partneri viszonyt kialakítani.

A különféle szakmai és érdekvédelmi szervezetekkel tartott kapcsolatok egy másik kategóriába tartoznak.

A pluralizálódás alapvetően fontos a kisebbségben élő magyarság számára. Az autonómia létrehozatala után csakis a többpártiság elve alapján létrehozott testületek intézhetik megfelelően a magyarság ügyeit. Az autonómiáért folytatott küzdelem szakaszában két eset lehetséges: vagy egy politikai szervezet van a politikai színtéren, vagy több.

Ha ebben a szakaszban két vagy több politikai szervezete van a kisebbségnek, szintén két változat lehetséges. Vagy mind dokumentumaiba foglalja ezt a politikai követelést és a gyakorlatban is küzd megvalósításáért, vagy az autonómia kérdésében is megoszlanak közöttük a vélemények.

Az első esetben nincs gond a közös fellépéssel. Ha a második eset áll fenn, a politikai partneri viszony kiépítésébe be kell vonni azt vagy azokat is, amelyek nem kívánnak küzdeni az autonómiáért, de nyilvános, tehát a nemzetközi színtéren is megnyilvánuló támogatást csak az kaphat a magyar kormánytól, amely a kisebbségi autonómiáért száll síkra.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Értesüléseink szerint a tanácskozásra meghívót kapott a VMSZ küldöttsége is. A VMDK Elnökségének egy korábbi határozata értelmében a VMDK képviselői etikai okokból, a megmérettetésig nem vehetnek részt olyan találkozókon, amelyeken ez a szervezet is jelen van.

Konzultációink alapján sajnálattal közlöm, hogy a március 1-re tervezett tanácskozáson nem tudunk részt venni. Ha ez az állásfoglálás nem akadály, akkor a miniszterelnöki fogadáson természetesen szeretnék részt venni.

Tisztelettel: Ágoston András elnök

Temerin, 1995. február 24-én