Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Csubela Ferencnek, 1995. III. 14.

Csubela Ferenc

a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke

Szabadka

Tisztelt Elnök Úr!

Mellékelten küldöm a VMDK Alapszabálya 9. szakaszának 4. bekezdése alapján a VMDK-ból kizárt tagok listáját. Remélem, hogy azok, akik az új szervezetbe távoztak, nagyobb hasznára lesznek a vajdasági magyarságnak, mint a VMDK-ban voltak.

Kihasználom az alkalmat, hogy újra hangsúlyozzam: a VMDK-nak etikai fenntartásai vannak a VMSZ-szel szemben, nemcsak azért, mert megalakítását kívülről kezdeményezték, hanem mert a VMDK szabadkai Közgyűlésének állásfoglalása értelmében "itt vannak most mindazok, akik anyagi természetű ügyekben elszámolással tartoznak".

Engedje meg, hogy konkretizáljam, mire gondolok.

Hódi Sándor nem számolt el a VMDK-tól felvett pénzekkel, amelyeket azzal az indokkal mentett át az általa tartott budapesti számlára, hogy "ne álljon a pénztárban a valuta".

Rovására írható az is, hogy mindeddig nem nyitotta meg, legalább a testületi nyilvánosság előtt, a Délvidéki Magyarságért Alapítvány két devizaszámláját, amelyekre a VMDK nevében kérte és kapta a segélyeket a világ minden tájáról. Nem tette ezt meg Tabajdi Csabának, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárának, s a budapesti Hatpárti Konzultációs Bizottságnak a kérésére sem.

Hódi Sándor tagja a Magyarok Világszövetsége Elnökségének. Tisztségével összhangban nem járult hozzá, hogy Csoóri Sándor elnök nyissa meg legalább testületi nyilvánosság előtt azt a két devizaszámlát, amelyre a világ minden tájáról segítséget kért a délvidéki magyarság megsegítésére.

Etikai szempontból súlyosbító körülménynek számít, hogy a világ magyarjainak segélyei akkor nem jutottak el a vajdasági magyarsághoz, amikor erre a legnagyobb szüksége lett volna.

Hódi Sándor sajnos az általa alapított új szervezetben, a VMSZ-ben is tovább folytatja a vajdasági magyarság alapérdekeivel ellentétes tevékenységét. Közismert tény, hogy az általa létrehozott Vox Humana segélyszervezet devizaügyleteit saját alapítványa, a Délvidéki Magyarságért Alapítvány számlájára irányította át. A Vox Humanában az elszámoltatást eddig úgy akadályozta meg, hogy a "szervezőbizottság" mindenható elnökeként kieszközölte az alapszabályban is előirányzott közgyűlések elodázását. Hogy ezt a tarthatatlan helyzetet a saját javára valahogy megoldja, ha pontosak az értesüléseim, illegális, csonka közgyűlést kíván összehívni, amelynek az lenne a feladata, hogy elfogadja az általa benyújtott hiányos pénzügyi elszámolást, s őt és társait megerősítse tisztségükben. Kell-e mondani, hogy ez a törekvés szöges ellentétben áll a vajdasági magyarság alapérdekeivel? Én szeretném legjobban, ha ez az értesülés nem bizonyulna igaznak. Önnek, Elnök Úr, módjában van ellenőrizni, mi a teljes igazság. Ne tétovázzon, tegye meg, amire tisztsége is kötelezi!

A VMSZ másik alapítója, Kasza József, a Vox Humana szabadkai Ellenőrző Bizottságának véleménye szerint részt vett egy, a Vox Humanának címzett szállítmány eltérítésében. A szállítmánnyal nyilvánosan nem számolt el.

Kasza József számlájára írható az a VMSZ-közlemény is, amelyben önök a HTMH-tól, a magyar kormánytól és a magyar parlamenttől azt kérik, hozzon létre egy közös bankot a Vajdaságban. Szintén közismert tény, hogy Kasza József meglehetősen szoros politikai és üzleti jellegű kapcsolatokat tart, vagy legalábbis tartott fenn a körzeti biztos feleségével, aki az itteni újgazdagok legfelsőbb rétegeihez tartozik, s aki érdekelt egy ilyen pénzintézet létrehozatalában. Nehéz lenne véletlennek minősíteni, hogy a VMSZ szóbanforgó, példátlanul követelődző közleménye nem sokkal az ismert üzletasszony letartóztatása előtt jelent meg. Kétlem, hogy a VMSZ által vállalt ügy szorosan kapcsolódna a vajdasági magyarság alapérdekeihez.

Mivel a VMSZ most már a nyilvánosság előtt is közösséget vállal az önkormányzatok vezetőivel, etikai szempontból rá hárul a kötelezettség, hogy a szervezethez tartozó politikai vezetőket elszámoltassa. Nekik is a VMDK által már szorgalmazott kérdéseket kellene feltenni.

Tudott dolog, hogy az önkormányzatok vezető tisztségviselői a vajdasági magyarság számára legnehezebb időszakban regionális együttműködés keretében szereztek nem kevés támogatást a rászorulóknak. Eddig azonban senki nem adott számot az általa végzett tevékenységről. A VMDK véleménye szerint épp azért, hogy leállíthassuk a legkülönfélébb ezzel kapcsolatos híreszteléseket, a nyilvánosság előtt be kell számolni erről a tevékenységről.

Hiába kérte a VMDK az önkormányzatok vezetőitől, hogy legalább testületi nyilvánosság előtt adjanak számot a községi vagyonnal való gazdálkodásról, vagy a költségvetésből élő intézmények szponzori tevékenységéről, ami magában is a költségvetés megkerülését jelenti, kérdéseire választ nem kapott.

Tisztelt Elnök Úr!

A fenti felsorolás korántsem a teljesség igényével készült. Ahhoz azonban elég, hogy rávilágítsak, miért tartja a VMDK etikailag elfogadhattalannak a VMSZ-szel való közös politikai fellépést.

Arra kérem, járuljon hozzá, hogy ezek az etikai természetű akadályok mielőbb elháruljanak együttműködésünk elől.

Válaszát, s főleg tetteit várva, tisztelettel: Ágoston András, elnök

Temerin, 1995. március 14-én