Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Mirko Marjanovićnak, 1995. IX. 3.

Mirko Marjanović, predsednik

Vlada Republike Srbije

Beograd

Fax: 011 657 379

011 659 682

Poštovani gospodine Predsedniče!

Predsedništvo DZVM je 02.09. 1995 godine razmatralo izveštaj radne grupe, koja je ovih dana obišla naselja u Zapadnoj Bačkoj, sa ciljem da utvrdi parvo stanje stvari nakon smeštaja izbeglica na ovom području.

U razgovoru sa predstavnicima organa vlasti u opštini Apatin, te mesnih zajednica, kao i u neposrednom kontaktu sa meštanima i izbeglicama, radna grupa je došla do zaključka, da se stavovi Vlade u vezi smeštaja izbeglicâ u znatnom broju slučajeva ne ostvaruju.

Zabeleženi su primeri nasilnog ulaska u kuće vlasnika koji su momentalno odsutni. Postoji sinhronizovani pritisak od strane različitih predstavnika organa vlasti, uz nevršenje zaštitne funkcije organa SUP-a dovelo je do teške psihoze, i osećaja neposredne fizičke ugroženosti kod većine stanovnika Mađara u tim naseljima.

Pošto masovni dolazak i smeštaj izbeglica organi lokalne samouprave ni u opštinama sa mađarskom većinom nisu mogli da spreče, došlo je do teškog narušavanja etničkog sastava stanovništva u svim opštinama i naseljima sa mađarskom većinom. Radnje organa vlasti koje su dovele do ove situacije, suprotne su međunarodnim dokumentima, između ostalog i Preporuci br. 1201 Parlamentarne Skupštine Evropskog Saveta, Rezolucije UN o izbeglicama (1949), Rezolucijama Saveta Bezbednosti UN br. 752 i 757, te Okvirnom sporazumu o zaštiti nacionalnih manjina Evropskog Saveta.

Predsedništvo DZVM je konstatovalo, da je zbog započete kolonizacije naglo povećan politički pritisak na Mađare u Srbiji. To je razlog, što njihov osećaj kolektivne ugroženosti sve više raste.

Smatramo, da od jednog problema ne bi trebalo napraviti dva. Stoga nam je namera da i formalno iniciramo međudržavne razgovore između Srbije i Mađarske sa ciljem, da se celovito reši otvoreno i nerešeno pitanje Mađara u Srbiji.

Poštovani gospodine Predsedniče!

Svesni smo činjenice, da Srbija ima ogromne teškoće sa smeštajem izbeglicâ. Spremni smo, da u okviru naših mogućnosti i dalje činimo napore i na međunarodnom planu za njihovo zbrinjavanje. Smatramo, da u nastaloj, po mnogo čemu tragičnoj situaciji treba donositi mudre odluke, koje mogu doprineti istinskom razumevanju i što široj sardnji između dva naroda i dve države.

U to ime molim Vas da u sredu, 06. 09. 1995 godine Vi ili osoba koju Vi odredite primi našu delegaciju saveznih i narodnih poslanika te funkcionere DZVM u sastavu Andraš Agošton, dr. Šandor Pal, dr. Čaba Šepsei i Bela Čorba. Želeli bismo da Vas obavestimo o konkretnim incidentima koje smo zabeležili u Zapadnoj Bačkoj, i da Vas upoznamo sa našim inicijativama za razrešenje nastale situacije.

U nadi, da ćete omogućiti ovaj susret, s poštovanjem:

Temerin, 03. 09. 1995 godine

Andraš Agošton narodni poslanik, predsednik DZVM